gaat verdwijnen Wooncentrum HSHB nu geaccepteerd C. Neven in redactie van De Schatkamer Souburgh gaat 20- jarig bestaan vieren Dependance van Kohnstammschool Rabobank O ÊIKM FSEïiF Met bijeenkomst en receptie op 21 november De Open Cirkel Lego-prijzen bij De Bas Modelbouw in buurtcentrum De Boog Peru-reisgroep ziet opnieuw theatergroep Reuma- lezing in AF-centrum Voetlicht in Hazerswoude Informatie bijeenkomsten in raadhuis Kleur op kleur collectie bij Harwa Tapijtservice Weggraven weglichaam Kinderpostzegels makkelijk betalen Koop nu, betaal later (maar niet te veel) Verandering Behoefte In het hart Programma welzijn Handschrift flKCK^****' - Wife feWfe WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 5 NOVEMBER I9A, Het bejaardentehuis Souburgh aan de Prins Bernhardlaan. Een publikatie van de Rabobanken in Boskoop en Waddinxveen. WADDINXVEEN - De voor volgende week woensdagavond geplande Open Jeroen mocht voor 100,- Lego uitzoe ken en hij koos de nieuwste doos Light en sound. Martijn Duffels werd tweede en kreeg de nieuwste skelter van Lego Technic. Judit en Rene Goedhart die samen op de derde plaats zijn geëindigd, gingen elk met een Legoland-doos naar huis. Voor al de andere deelnemers aan deze wedstrijd bij De Bas was er nog een leu ke sleutelhanger. WADDINXVEEN - De kinderpostze gels en prentbriefkaarten worden bin nenkort door de kinderen afgeleverd. En die moet u natuurlijk betalen. Bassie en Adriaan vragen u deze week op televisie of u het de kinderen gemak kelijk wilt maken: door te betalen met een betaalkaart of cheque. Dat is prettig voor de kinderen en voor u. Bedrag, handtekening en het woord ’kinderzegels’ invullen: dat is voldoen de. Alvast bedankt. Heeft u nog niets besteld: geen nood. Vanaf vandaag zijn de kinderpostzegels te koop op het post kantoor. De Rabobankadviseur Het nieuwe regionaal historisch tijdsch rift De Schatkamer is een co-productie van de stichting Vrienden van Archief en Librije in Gouda en de gemeentear chieven van Gouda en Moordrecht. In de regio Boskoop, Gouda, Moordrecht, Nieuwerkerk a/d IJssel, Reeuwijk en Waddinxveen wordt reeds jarenlang de behoefte gevoeld aan een dergelijk tijdschrift. De stichting Vrienden van Archief en Librije wil, in samenwerking met het gemeentearchief van Gouda, op deze behoefte inspelen. Alle (ama teur) historici krijgen gelegenheid in De Schatkamer te publiceren over onder werpen betreffende de doelregio. De Schatkamer zal het mededelingenblad vervangen dat de donateurs van de stichting Vrienden van Archief en Li brije tot nu toe ontvangen. In de achterliggende 20 jaar is er op het van de ouderenzorg nogal wat veranderd. Het aantal ouderen in Ne derland en derhalve ook in Waddinx veen is sterk toegenomen. Was aanvan- WADDINXVEEN - Het bestuur en de directie van het bejaardentehuis Souburgh aan de Prins Bernhardlaan gaan het 20-jarig bestaan van dit te huis vieren. Dat gebeurt met een op vrijdag 21 november te houden bij eenkomst in de recreatiezaal, die wordt gevolgd door een receptie. WADDINXVEEN - De dependance van de openbare Prof. Kohnstamm- MAVO (4 lokalen aan de Prins Alexanderstraat) is nu zodanig bouwvallig dat het gemeentebestuur besloten heeft voor de aanvang van de volgende cursus het noodgebouw af te breken en tijdig voor een oplossing te zorgen om 4 klassen onder te brengen. WADDINXVEEN - De Vereniging van Reumapatiënten Gouda en Om streken houdt op woensdagavond 12 november om kwart voor acht in het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad een lezing over de verschil lende vormen van reuma en de fysiot herapie. Spreker in het AF-centrum is de F/siot- herapeut H.C. Piememan. Op deze avond zijn alle reumapatiënten van harte welkom. WADDINXVEEN - In buurtcentrum De Boog starten op dinsdag 18 novem ber twee cursussen modelbouw. De eer ste is van 19.00 uur tot 20.30 uur voor jongeren van 12 tot en met 16 jaar en kost 12,-. De tweede begint om 20.30 uur en duurt ook eeneneenhalf uur, is voor jongeren van 17 tot en met 24 jaar en kost 29,-. Deze cursussen worden wekelijks gegeven. In de cursussen kunnen modellen naar eigen keuze ge- en verbouwd worden, het nodige materiaal is hiervoor aanwe zig. De aanschaf van het model komt echter voor eigen rekening. De cursus sen worden gegeven door Berry de Jong. Wekelijks is er in het buurtcentrum De Boog op dinsdagavond een video voor jongeren van 12 tot en met 16 jaar. De kosten bedragen 50 cent per avond. 4 november is er een lachfilm en 11 no vember een muziekfilm. De avonden duren twee uur en beginnen om 19.00 uur. Doelbewust is gekozen voor een woon centrum in het hart van Waddinxveen, dichtbij winkels, banken, openbaar ver voer en andere voorzieningen, teneinde de zelfstandigheid van de bewoners zo lang mogelijk te handhaven. Het wooncentrum is ontworpen door Werkgroep Kokon Architecten te Rot terdam die een grote ervaring heeft met het ontwerpen van dit soort huisvesting voor ouderenHet door Kokon toege paste dragersysteem maakt een flexibe le indeling van de woningen mogelijk. Het ligt in het voornemen van het be stuur de toekomstige bewoners in een vroeg stadium bij de indeling van de wo ningen en bij het ontwikkelen van de woonvorm te betrekken. Het bestuur van de HSHB-Waddinx- veen wordt gevormd door G.J. Menken voorzitter, J.H. Ruiter secretaris, W. van Breemen penningmeester, mevr. C.J.A. de Bruin-Verhey, Th. G. Blom, R.A. Gaykema en J.A. Welleman. Voor nadere informatie kan contact op genomen worden met het secretariaat van de HSHB-Waddinxveen gevestigd Ph. Willemstraat 13,2741 CV Waddinx veen, tel. 01828-13079. Het clownsduo Bassie en Adriaan geven aan hoe de kinderpostzegels het best betaald kunnen worden. WADDINXVEEN - Woninginrichter Harwa Tapijtservice in het winkelcen trum Groensvoorde kan zijn klanten nu gordijnstof, tapijt en vinyls op kleur la ten zien in een overzichtelijke presenta tie. Het is nu eindeloos combineren met de nieuwe ”kleur-op-kleur” collectie. Velen vinden het lastig om precies de juiste kleur gordijnstof bij het gekozen tapijt of vinyl-vloerbedekking te vin den. Of het nu gaat om de inrichting van de woonkamer of het uitzoeken van een leuk gordijn voor de slaapkamer, het één moet goed kombineren met het an der. Wat op het gebied van de mode eigen lijk al jarenlang heel gewoon is, geldt nu ook voor het inrichten van het interieur. Voor het eerst zijn gordijnstoffen, ta pijt- en vinylvloerbedekking in één overzichtelijke presentatie bij elkaar gebracht. Dank zij het zeer veelzijdige assortiment binnen de kleur op kleur collectie kan nu in één keer een inte rieur in iedere favoriete kleur worden samengesteld. Centraal in deze presen tatie staart de kleurgroepen zand/beige, grijs en blauwgrijs. De nieuwe mode kleuren, die zich ideaal onderling laten kombineren. Dat is meegedeeld op de vorige week dinsdagavond jaarlijkse ouderavond in de aula van de school. Op deze avond van de Ouderraad kon voorzitter D. v.d. Horst een redelijk aantal ouders begroeten. Notulen jaarvergadering 1985, jaarverslag ouderraad, financieel verslag en begroting en verslag kascon trolecommissie werden goedgekeurd. Als nieuw lid werd gekozen mevr. B. Zuiderwijk, terwijl de heer E. Risakot- ta en mevr. T. van Mil herkozen wer den. Daarna deed directeur J.M. van Hofweegen verslag over de toestand van de Prof. Kohnstammschool voor openbaar Mavo. Hij vertelde, dat tegen de verwachting in dit cursusjaar de school gegroeid is met 10%. Vorig jaar 291 leerlingen, nu 323. Er konden 4 in plaats van 3 brug klassen gevormd worden. Als nieuwe leerkracht voor wiskunde werd mevr. Kulik aangetrokken. Mevr. Brinksma, lerares aardrijkskunde op De Wadde, komt met 2 uur het lerarencorps ver sterken. Over het examen toonde de heer Van •Hofweegen zich tevreden. De traditie van een goed examenresultaat kon voortgezet worden. Precies 94% van de 1 kandidaten slaagde. Een derde daarvan slaagde met alleen D-cijfers (hoog ni veau), niemand heeft een diploma met WADDINXVEEN - De Waddinx- veners, die vorig voorjaar een be zoek hebben gebracht aan het van uit Waddinxveen gesteunde ont wikkelingsproject in de Peruaanse hoofdstad Lima, kunnen op bijzon dere wijze daar gemaakte contac ten in Rotterdam versterken. Daar treedt namelijk op zaterdag avond 29 november op de Peruaan se groep Yuyachkani met het stuk Los Musicos Ambulantes. De Waddinxveners hebben in Lima met de groep kennis gemaakt, met hen de maaltijd gebruikt en een voorstelling bijgewoond. Yuyachkani bestaat al zo’n 15 jaar en is vooral werkzaam in de volks wijken van Lima en de dorpsge meenschappen op het platteland. De groep heeft zich ontwikkeld tot een van de meest professionele the atergroepen van Peru. Ze oogstte al veel lof in zowel Latijns-Ameri ka als in Europa. In 1982 traden ze op tijdens het Holland Festival en in tal van Europese steden. Het stuk ’Los Musicos Ambulan tes’ is gebaseerd op het Duitse kin derverhaal ’de Bremer muzikan ten’. In het stuk staan de dierenfi guren model voor de regionale aspekten van de rijke Peruaanse cultuur: de ezel voor het bergge bied, de hond voor het kustgebied, de kat voor het oerwoud en de kip voor het zuiden. Allen verlaten in de hoop op een betere toekomst hun geboorte streek en trekken naar Lima. Na een ontmoeting onderweg vormen ze een muziekgroep waarmee ze in de stad triomfen hopen te oogsten. Een voorstelling waarin muziek, dans en zang een belangrijk aan deel hebben, naast een rijke ver beelding. Het stuk wordt in het Spaans ge speeld. Het beeldende karakter van het stuk zorgt er echter voor dat ook voor mensen die de Spaan se taal niet machtig zijn het stuk te volgen is. Bovendien zal het stuk vooraf gegaan worden door een toelichting. WADDINXVEEN/GOUDA - De Waddinxvener C.Neven maakt deel uit van de redactie van De Schatkamer, een nieuw regionaal-historisch tijdschrift voor Boskoop, Gouda, Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJs sel, Reeuwijk en Waddinxveen. Hij is archivaris van de Centrale Her vormde Gemeente en schrijver van de boeken ”Omme ’t Woort Gods en Toen Waddinxveen nog een dorp was”. Een centraal gelegen ontmoetingsruim te en ruimten voor gezamelijke voorzie ningen zijn in het bouwplan opgeno men. Ook in Waddinxveen zal in de komende jaren een toenemende behoefte optre den aan huisvesting voor ouderen. Ve len die zich in de jaren 60 en 70 in Wad dinxveen vestigden, bereiken nu de leeftijd waarop naar meer aangepaste woonruimte wordt omgekeken. Aan voorzieningen voor huisvesting van bej aarden is in Waddinxveen steeds veel aandacht besteed. De huidige voorzie ningen dragen echter in meer of minde re mate een confessionele signatuur. In 1980 is daarom de Humanistische Stichting Huisvesting Bejaarden in Waddinxveen in het leven geroepen met als primaire doelstelling het realise ren van een wooncentrum voor buiten kerkelijke ouderen. Onder een woon centrum wordt verstaan een geheel van wooneenheden voor zelfstandig wonen de ouderen met bewaking, huishoude lijke dienst, een ontmoetingsruimte en voorzieningen voor gemeenschappelijk gebruik. HAZERSWOUDE/WADDINX- VEEN - Komende zaterdagavond om acht uur treedt in koffiebar De Schutse in Hazerswoude de Waddinxveense to neelgroep het Voetlicht op. Koffiebar De Schutse bevindt zich nabij de Rembrandlaan. WADDINXVEEN - Dinsdagavond 11 november om half acht wordt in het ge meentehuis informatie gegeven over de per 1-8-1987 in te voeren rijksregeling basiseducatie. Er zal informatie worden verstrekt over wat tot de basiseducatie wordt gere kend; aan welke voorwaarden activitei ten voor basiseducatie moeten voldoen; de taken en bevoegdheden van een in te stellen educatief beraad; subsidievoor waarden; instellingen voor basiseduca tie; de mogelijke rol van vrijwilligers in de basiseducatie; de ondersteunings- structuur; de huidige stand van zaken. Naast het verstrekken van informatie is er gelegenheid tot het stellen van vragen en het uitwisselen van ideeën. louter C-cijfers. Met nadruk stelde Van Hofweegen vast dat er bij de overgang van 3 naar 4 niet voorgeselecteerd wordt. In de 3e klas blijft gemiddeld 3% zitten. In de brugklas wordt via een testpro gramma vroegtijdig gesignaleerd welke kinderen problemen met het woord beeld hebben. Ook landelijk staat dit probleem in de belangstelling. Er is ge bleken dat kinderen met een redelijke intelligentie toch falen in hun studie en zonder hulp zelfs analphabeet zouden kunnen worden. In enige gevallen wordt gesproken van dyslexie. In samenwerking met deskun digen is een begeleidingsprogramma in gang gezet. Voor het examen geeft de inspectie toestemming voor verlenging van de tijdsduur voor erkende dyslecti sche leerlingen. Uitvoerig vertelde de MAVO-directeur Van Hofweegen hoe dit jaar en ook reeds de vorige jaren de gevolgen van de bezuinigingen van de overheid voor het onderwijs een verschraling opgele verd hebben. Zo werd het vak Textiele Werkvormen opgeheven, vinden in de brugklas studielessen niet meer in klei ne groepen plaats, wordt Handvaardig heid aan halve klassen tegelijk gegeven en moeten in de examenklas enkele vakken met minder uren toe. Gelukkig kon er wel ruimte gevonden worden om informaticalessen in het tweede leerjaar onder te brengen. Na de pauze brachten leerlingen een wervelende playbackshow die door de ouders zeer gewaardeerd werd. kelijk de leeftijd van opname gemid deld 70 jaar, de gemiddelde leeftijd van de huidige bewoners bedraagt 85 jaar. Mede hierdoor is het van rusthuis meer en meer veranderd in een verzorgings tehuis. Deze verandering heeft nadruk kelijk invloed op de personeelsbezet ting en de inrichting van het tehuis. Ook de overheid heeft, mede gezien de stagnerende economische ontwikkelin gen, gemeend de taak van de bejaar dentehuizen te moeten uitbreiden en heeft daartoe de wijkfunctie als onder deel van het flankerend bejaardenbe leid in het leven geroepen. Uitgangs punt van het flankerend beleid is en blijft het zo lang mogelijk handhaven van de zelfstandige leefwijze van oude ren. Souburgh draagt eveneens daaraan haar steen bijIn overleg met andere in stellingen werkzaam op het gebied van ouderenzorg alsmede met het gemeen tebestuur is zij gekomen tot het verle nen van dagopvang in een door Sou burgh beschikbaar gestelde ruimte; maaltijdvoorziening vanuit de keuken van Souburgh, in de weekeinden en op feestdagen en tijdelijke verzorging op de ziekenafdeling van Souburgh. Uit breiding van taken en zoeken naar nieu we mogelijkheden is een blijvende be zigheid voor de speciaal voor dit beleid gevormde commissie. Het bestuur heeft gemeend, mede gelet op de ontwikkelingen, bij het 20-jarig bestaan op bescheiden wijze te mogen stilstaan. De herdenkingen hebben een overwegend besloten karakter met als afsluiting de openbare receptie die op vrijdag 21 november van 17.00 tot 18.00 uur in de recreatiezaal van Souburgh zal worden gehouden. De gemeente kan voor 1987 een rijks- bijdrage aanvragen voor welzij nsactivi- teiten ten behoeve van culturele min derheden. Ter voorbereiding van het op te stellen gemeentelijke programma zal een bespreking worden georganiseerd, waarvoor de besturen van instellingen, die dergelijke activiteiten organiseren, zijn uitgenodigd. Andere belangstellenden, die deze bij eenkomst willen bijwonen, worden hiervoor bij deze uitgenodigd. De bij eenkomst vindt plaats op maandag 10 november a.s. om 20.30 uur in het ge meentehuis. WADDINXVEEN - Met het weggra ven van het weglichaam van de voorma lige rijksweg A 12 op de grens van Gou da, Moordrecht en Waddinxveen is een bedrag van ruim 8 ton gemoeid. Bij een inschrijving van provinciale waterstaat bleek bij de 27 inschrijvers de firma KWS BV te Rotterdam met 807.700,- de laagste te zijn. Het gaat om weggra ven, opbreken en aanbrengen van weg verhardingen. chiefonderzoek opduiken, kwijt kan. Vragen en eventueel antwoorden kan men kwijt in de rubriek ’vraag en ant woord’ Deze is bedoeld voor zowel din gen die men wil weten als zaken die men wil hebben of waarvan men afstand wil doen. WADDINXVEEN - Ruim honderd kinderen hebben meegedaan aan de door De Bas Speelgoed in het winkel centrum Luifelbaan gehouden Lego- etalagewedstrijd. De meisjes en jon gens moesten drie vragen beantwoor den waarvan de antwoorden zelf in de etalage te vinden waren. Van de vele in zendingen was er maar één die alles goed had ingevuld en dat was Jeroen van de Berg van de Vondellaan. De naam De Schatkamer is ontleend aan de titel van een zeventiende eeuws handschrift, dat berust op het Goudse gemeentearchief in de collectie-Kem- per. Dit anonieme handschrift bevat honderden uittreksels en passages uit archivalia met betrekking tot Gouda en de directe omgeving. De titelpagina van dit handschrift bestaat uit een gewassen pentekening waarvan een detail op de omslag van het tijdschrift is afgebeeld. De inhoud van De Schatkamer zal, naast kwalitatief goede artikelen over Gouda en de regio, een aantal regelma tig terugkerende rubrieken omvatten. In de eerste plaats zal er ruimte zijn voor mededelingen en nieuws van de stichting Vrienden van Archief en Li brije en het gemeentearchief, zoals aan kondigingen van cursussen, tentoon stellingen, lezingen, excursies e.d. Ver volgens is er een rubriek ’publicaties uit de Goudse regio’. Hierin wordt een korte inhoud gegeven van boeken, scripties en gelegenheids uitgaven, die betrekking hebben op het aandachtsgebied. Voorts zal een ru briek ’archiefsprokkellingen’ worden opgenomen, waarin iedereen kleinere wetenswaardigheden, die soms bij ar- WADDINXVEEN - In de vorige week dinsdagmiddag gehouden vergadering van de raadscommissie is voor de ruim telijke ordening en de woningbouw zijn de alsmaar gewijzigde plannen voor de bouw van een wooncentrum voor oude ren door de Humanistische Stichting Huisvesting Bejaarden Waddinxveen besproken en goed ontvangen. Na een lange periode van voorbereiding ziet het er thans naar uit dat binnen af zienbare tijd begonnen kan worden met de bouw van dit wooncentrum dat 44 woningen met 2 resp. 3 kamers tussen het Raadhuisplein en Jan Dorrekenska- de-Oost en de Zuidkade zal omvatten. De Lego-prijswinnaars Martijn Duffels en Jeroen v. d. Berg op de achter grond en op de voorgrond Judith en Rene Goedhart. Rechts Wim de Bas. (Foto: Sjaak Noteboom). Nu een grote aankoop doen - bijvoorbeeld een auto of nieuwe meubels - en pas later betalen, is in een aantal gevallen best een goede oplossing. Net zo als het in andere situaties beter kan zijn om eerst te sparen en dan te kopen. Wie eenmaal de keuze gemaakt heeft voor ’koop nu, betaal later’ zal al gauw ontdekken dat er diverse mogelijkheden zijn om dit gezegde in de praktijk te brengen. De aankoop kan worden gefinancierd via de leveran cier of men kan voor een persoonlijke lening of doorlopend krediet bij de bank aankloppen. Sommige leveranciers bieden een financiering voor hun produkt aan waar bij de eerste maanden niet of nauwelijks rente hoeft te worden betaald. Maar ook dan is het zaak om een zorgvuldige vergelijking te maken met de mogelijkheden van consumptieve financiering via de bank. Gaat u bijvoor beeld eens na of er in het financieringscontract aanvullende voorwaarden zijn opgenomen ten aanzien van verzekering of onderhoud. En wordt de netto-aankoopprijs beïnvloed door het al dan niet financieren via de leve rancier? Bij een leverancier koop je doorgaans op huurkoopbasis, er wordt ook wel gespróken van kopen op afbetaling. Deze financieringsvorm heeft twee be langrijke consequenties, die op een bancaire financiering niet van toepas sing zijn: een aanbetaling van 25% is verplicht en de aankoop wordt pas ei gendom van de cliënt na betaling van de laatste aflossingstermijn. Als u bij de bank een persoonlijke lening of doorlopend krediet vraagt, is niet doorslaggevend waarvoor u dat geld wilt gebruiken. Het gaat er veel meer om of de verplichtingen die de financiering met zich meebrengt (rente en aflossing), passen binnen het inkomens- en uitgavenpatroon van de aan vrager. Een toetsing die alleen maar plezierig is, want wie heeft er behoefte aan om in de financiële problemen te komen door onverantwoorde finan- cieringsverplichtingen? Het is dan ook verstandig om voor het sluiten van de koop bij de bank te informeren of deze verplichtingen passen binnen uw financiële mogelijkheden; u weet dan wat u gedurende de gehele looptijd aan rente en aflossing kwijt zult zijn. Een gevolg van de zorgvuldige behan deling is wel dat de financiering via de bank soms iets meer tijd vergt dan via de leverancier. Een belangrijk punt van vergelijking is natuurlijk ook de hoogte van de ren te. U zult vrijwel altijd tot de conclusie komen dat de bank u op dat punt - voor de totale looptijd gezien - een aantrekkelijker aanbod kan doen. Ove rigens zou u ook eens de rente moeten vergelijken tussen de kredietfacilitei ten van postorderbedrijven en het doorlopend krediet van de bank. Of iemand geld kan lenen en tot welk bedrag, is afhankelijk van zijn finan ciële omstandigheden. Een persoonlijk advies kan daarover uitsluitsel ge ven. In de advisering zal zeker ook aan de orde komen dat te betalen rente geldt als een aftrekpost voor de inkomstenbelasting. De financiële lasten zullen daardoor lager uitvallen dan ze op het eerste gezicht lijken. Vrijdag 21 november is het precies twee decennia geleden dat Huize Souburgh van de Protestants Christelijke Stich ting Bejaardentehuis Souburgh Wad dinxveen aan de Prins Bernhardlaan 2 gebied haar deuren voor het eerst opende. Na een vrij lange voorbereidingstijd van 5 jaar kon het initiatief van de diakoniën van de 3 plaatselijke protestantse ker ken, de Centrale Hervormde Gemeen te, de hervormde Immanuelkerkge- meente en de Gereformeerde Kerk, ge realiseerd worden. In de loop van de jaren moest worden geconstateerd dat het tehuis niet meer aan de te stellen eisen voldeed, zodat in Cirkel-ontmoetingsavond in Het Anker 1978 de eerste stappen werden gezet om achter de Brugkerk, welke om acht uur te komen tot een ingrijpende renovatie, begint, zal in het teken staan van de zen- Deze renovatie was in december 1983 ding. voltooid, waarbij het weer voldeed aan Onder het motto”Oog voor zending” de eisen die aan een goed functionerend zal er stil worden gestaan bij vragen bejaardentehuis kan worden gesteld. rondom de zendende gemeente. i

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 13