Voorbereiding duurde negen maanden De Volkskrant over Baarsje’s tilapia borstvoeding Moedergroep stimuleert Nieuwe vorm van kinderopvang slaat aan in Waddinxveen Amnesty met fakkels en informatie Piepkleine expositie bij Veldwijk in de Passage Werkgroep runt project Tilapia een visje met toekomst? OG-belasting nieuwe straten in wijk Zuidplas Hoe verder Vraagouders Gastouders Contacten Gemeente De koppeling Literatuur Landelijk Werkwijze 1 5 KABELKRANT WADDINXVEEN ELKE WERKDAG VAN 7.00 UUR TOT 19.00 UUR OP BELGIË-VLAAMS 2 KABELKRANT WADDINXVEEN ELKE WERKDAG VAN 7.00 UUR TOT 19.00 UUR OP BELGIË-VLAAMS 2 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 10 DECEMBER 1986 GASTOUDERPROJECT IS EEN VOLTREFFER De groep beschikt over een bibliotheek WADDINXVEEN - Annie Vel dwijk van Boekhandel Veldwijk BV in het winkelcentrum De Pas sage is één van de Waddinxveense kunstliefhebsters. Haar particulie re verzameling van schilderijen en andere kunstvoorwerpen heeft al van verschillende kanten de aan dacht getrokken. Jaren geleden werd in de boekwin kel exposities gehouden maar na de uitbreiding van de zaak was dat niet meer mogelijk tot spijt van Annie Veldwijk. Zij heeft hiervoor nu echter een creatieve oplossing ge vonden: de plaatselijke schilderes Anke Mensink werd verzocht om een piepkleine expositie samen te stellen uit 40 piepkleine schilderij tjes. De kunstenares die had gezien hoe bijzonder enthousiast het publiek reageerde op deze kleine schilderij tjes bij de expositie ten bate van Amnesty International in De Bon- kelaar liet zich inspireren tot het vervaardigen van tientallen exem plaren variërend van 5x5 cm tot 9x11 cm in aquarel of gouache. Er zijn Enkeltjes, Tweeluikjes, Drieluikjes en zelfs een Vijfluikje, zowel abstract als figuratief, alle maal unica. De piepkleine exposi tie is tot eind dit jaar te zien in de boekhandel aan de Passage. Bovendien liggen daar in de winkel ook ansichtkaarten van schilderi jen van Anke Mensink en haar col lega Loes Huis in ’t Veld. WADDINXVEEN - Het Gastou- derproject Waddinxveen, een ook landelijk nieuwe vorm van kinder opvang van de Stichting Beharti ging Belangen Waddinxveense Peuterspeelzalen, is een voltreffer gebleken. In negen maanden tijd werden 26 vraagouders en 27 gast ouders ingescheven. Het ging hier bij om 37 kinderen, waarvan er 28 zijn geplaatst. tot drie dagen per week van 14.00-18.30 uur”, ”1 dag en avond”, ”1 ochtend of middag”. Kan het Gastouderproject bogen op een snel kunnen inspelen op de wensen van de vraagouders, de gastouders moe ten wat meer geduld hebben. Van de 27 gastouders hebben er op dit moment maar liefst 15 geen kind. Bij twee daar van is sprake van mislukte plaatsingen. In Waddinxveen is op dit moment dus sprake van een ruim aanbod aan gastou- ’’Smaak heeft de nieuwe kweekvis niet. Maar dat heeft z’n voordelen, zegt chef de cuisine Gerard Schalkwijk van res taurant ’t Baarsje te Waddinxveen, het eerste restaurant dat de vis op de kaart heeft. Omdat het een geheel neutraal smakend stukje visvlees is, kan de kok er zijn eigen creativiteit op botvieren. Smaakje zus, smaakje zo. Als het lek- Het gastouderproject zal zich steeds be wust moeten blijven van de noodzaak, dat reclame moet worden gemaakt. Dit om te voorkomen, dat de naamsbe kendheid verdwijnt. In de naaste toe komst zal aandacht worden besteed aan de kwaliteit van de opvang. Door bij eenkomsten, waarvoor eerst de belang- stelling*zal worden gepeild, kan de des kundigheid en ook het plezier worden vergroot. Het gemeentebestuur heeft het initi atief positief onthaald. De gemeente raad heeft in oktober het besluit geno men, dat voor het gastouderproject een bedrag van 10.000,- beschikbaar werd gesteld. Hieraan werd de voorwaarde verbonden, dat subsidiëring voor lange re termijn, afhankelijk zou worden ge steld van een evaluatie. Subsidiëring van het project is voor 1987 afhankelijk WADDINXVEEN - Vandaa’g - woens dag 10 december - (de Dag van de Rech ten van de Mens) is de Waddinxveense werkgroep van Amnesty International net als vorig jaar weer met fakkels en voorlichtingsmateriaal bij de uitgangen van beide stations aanwezig geweest. Op vrijdag 12 december is er een voor- lichtings- en verkoopstand op de week markt. Naast verkoop en voorlichting van Amnesty-materiaal, is er gelegen heid voorbedrukte kaarten te onderte kenen, die naar president Pinochet van Chili gestuurd worden. Via deze kaarten wordt om onderzoek naar schendingen van mensenrechten gevraagd. Als de expansie groei zich voort zit, moet onder ogen worden gezien of er niet ergens spreekuur moet worden ge houden en of er administratieve onder steuning moet worden verleend De grenzen van de manier waarop he' nu is georganiseerd lijken in zicht. Tekfoon- tjes bij nacht en ontij kunnen maar tot op zekere hoogte worden gewatrdeerd. Dit zijn enkele zaken waarophet pro ject zich in de naaste toekoms’zal moe ten beraden. Na het gesprek dat de coördinator met zowel vraagouders als gastouders heeft gehad volgt de eerste contactlegging. Dat gebeurt telefonisch door de mede werkster. Zij informeert beide partijen over resp. een mogelijke gast- en vraag- ouder. Indien beiden positief reageren worden gegevens doorgegeven. Het merendeel van de ouders geeft de voor keur aan een eerste contact zonder be geleiding. De coördinator informeert dan achteraf hoe het gegaan is en is be reikbaar voor vragen. Op 1 november hebben 28 kinderen via het Gastouderproject opvang gekre gen. Daarvan moesten 4 kinderen nog geboren worden. Er kan met recht wor den vastgesteld dat het Gastouderpro ject aan de toekomst werkt. In maar liefst 5 gevallen (vraagouders) kon op dezelfde dag nog een koppeling tot stand worden gebracht. De langste wachttijd gold twee vraagouders die 4 maanden moesten wachten alvorens plaatsing kon worden gerealiseerd. De opvang was in die gevallen niet echt ur gent. Niettemin zitten nog 4 vraagou ders in de wachtkamer voor wie tot op heden geen plaatsing kon worden gere aliseerd. van de evaluatie. Nadat het plan bij de gemeente was in gediend, is er een werkgroepje ge vormd, dat zich verder met de ontwik keling van het gastouderproject belast te. In dit werkgroepje zaten twee leden van het dagelijks bestuur van de stich ting. Dat garandeerde dat gastouder project en peuterspeelzaalactiviteiten bestuurlijk met elkaar verbonden ble ven. WADDINXVEEN - De ervaring van de La Leche League-leidsters die de plaatselijke LLL-groep voor borstvoeding organiseren is, dat moeders die enige tijd de moedergroep bezocht hebben, over het algemeen minder problemen hebben bij het geven van borstvoeding. baar bang, dat het eigen kind minder aandacht zou krijgen dan het kind van de gastouder: niemand wilde dat er geen kinderen in het gezin waren. De landelijke organisatie van gastou- derprojecten neemt deel aan het brede re overleg binnen de Werkgemeen schap Kindercentra Nederland. De gas- touderprojecten moeten daar hun posi tie veroveren en worden nogal eens als concurrenten voor andere vormen van kinderopvang gezien. Waddinxveen en Zoetermeer (het grootste project in het land) zullen naar verwachting de gas- touderprojecten binnen dat brede be raad vertegenwoordigen. De werkgroep volgt de landelijke ont wikkelingen op de voet en kritisch. Vanuit de landelijke organisatie wor den voldoende, voor Waddinxveen zin volle, zaken uitgewerkt om actief deel te nemen. met boeken over borstvoeding, voe ding, opvoeden en aanverwante terrei nen. De meer dan dertig in het Nederlands gepubliceerde informatiebladen geven op bijna elk voorkomend probleem met de borstvoeding een antwoord, en de leidsters kunnen bovendien terugvallen op het Medisch Advies College van LLL, waarin meer dan veertig artsen van over de hele wereld plaats hebben, mocht zich een bijzonder moeilijk pro bleem voordoen. Als nu bovendien ver meld zij, dat de avonden van La Leche League slechts 1,50 kosten voor dona teurs, en dat niet-donateurs 3,- beta len, is dat misschien een reden te meer om er eens je licht te gaan opsteken en te ondervinden dat het heel gezellige avonden zijn, waar tussen de bedrijven door heel wat wordt afgelachen. Naast het uitwisselen van ervaringen met de borstvoeding, leent de groep zich uitstekend voor het opdoen van contacten met andere jonge moeders. de helft dat dat niets uitmaakte. De an dere helft gaf er voorkeur aan, dat er wel kinderen in het gastgezin waren, dan wel dat men ervaring met kinderen had. Geen enkele vraagouder was blijk- De werkgroep richtte zich in eerste in stantie op het verder onderzoeken van de achtergronden van gastouderop vang. De informatie werd voor een deel uit literatuur gehaald, maar kwam toch voornamelijk uit bezoeken bij projec ten in omliggende plaatsen. Met name informatie uit Leiden en Zoetermeer bleek erg belangrijk. Daarnaast werd informatie en voorlichting gegeven van uit de landelijke organisatie. ook nare dingen te zeggen. Een nieuwe vervuilende, energieverslindende bio- industrie? Maar het loopt zo’n vaart niet. De nieu we visboerderijen produceren maar een schijntje van de hoeveelheid vis die wordt geconsumeerd. De voorzitter van de viskwekersvereni- ging maakte zijn wat besmuikte opmer king over verontreinigingen van het op pervlaktewater tijdens de introductie van alweer een nieuw visje uit de aqua- cultuur, de tilapia. Vanouds wordt forel gekweekt, betrek kelijk nieuw is de forel die in zeewater wordt gemest en zalmforel wordt ge noemd. Ook sterk in opkomst is de teelt van paling en tenslotte die van de Afri kaanse meerval. Bij de laatste vis, die in warm water opgroeit, hadden de kwe kers aanvankelijk grote moeite met af- zetproblemen. Een vis mesten is zo moeilijk niet. De belangstelling van consumenten wekken is het probleem. Volgens de inmiddels verenigde kwe kers lukt dat nu aardig. Vooral de hore ca zou veel meerval afnemen. de medewerkster. Er wordt dan een af spraak gemaakt voor een huisbezoek om nader in beeld te brengen wat een vraagouder met het laten onderbrengen van het kind of de kinderen heeft en welke wensen er zijn. Tijdens het huis bezoek wordt informatie gegeven over de mogelijkheden en beperkingen van het gastouderproject. Aan de hand van een vragenlijst worden de voor bemiddeling gewenste gegevens opgenomen. Het gaat hierbij om enkele gegevens van de ouders: tijden waarop opvang gewenst is, leeftijd van de kin deren, gewenste leeftijd opvangouders, speciale wensen m.b.t. opvoeding en dergelijke. Na de verwerking van deze gegevens wordt in het bestand van gas touders gezocht naar een mogelijk ge schikt opvangadres. De gegevens van de gastouders worden beknopt aan de vraagouders kenbaar gemaakt, waarna een contact gelegd wordt met de gastouders. Bij het eerste gesprek is de medewerkster al dan niet aanwezig. Dit conform de wens van de betrokkenen. Na het eerste gesprek wordt geïnfor meerd naar het verloop van het contact Enige tijd na plaatsing bezoekt de me dewerkster de vraag- en gastouders om te bezien hoe de plaatsing verder ver loopt. Voor ouders die kinderen willen opvangen (gastouders) wordt op een zelfde manier gewerkt. De moedergroep, die inmiddels bijna 6 jaar bestaat, heeft kennelijk een zeer gunstige uitwerking op het zelfvertrou wen van de moeders die de groep regel matig bezoeken. Het is namelijk geble ken dat in deze zes jaar slechts 3 van de in totaal meer dan 140 vrouwen die de groep bezochten, gestopt zijn door voor hen onoverkomelijke problemen met de borstvoeding. Dit is ook de reden waarom de leidsters elke moeder die van plan is haar baby zelf te gaan voeden zouden willen aan raden nog tijdens de zwangerschap naar de groep te komen. Je hoort dan van te voren welke probleempjes er bij kun nen komen kijken en je hebt dan tegen de tijd dat de baby arriveert, ook al van andere moeders gehoord hoe zij het aanpakten en het probleem overwon nen. De gastouderprojecten mogen zich in ons land in een snel toenemende be langstelling verheugen. Dat vindt zijn oorzaak zeer waarschijnlijk in het feit, dat het om een relatief goedkope voor ziening gaat. Binnen regeringskringen wordt gastouderopvang steeds meer als alternatief genoemd voor opvang van kinderen wier moeders gestimuleerd worden tot deelname aan het arbeids- of emancipatieproces. Ambtenaren gaan het land uit om te kijken hoe gastouder opvang buiten de grenzen is geregeld. Binnen de grenzen gaan ontwikkelin gen binnen de sector kinderopvang snel. Het aantal gastouderprojecten neemt snel toe. Dat heeft ertoe geleid, dat er in het voorjaar een landelijke or ganisatie in het leven geroepen is, die de belangen van de gastouderprojecten be hartigt. Hiervan zijn op dit moment ruim 30 gastouderprojecten lid. De "omzet” varieert van 1 tot 220 plaatsin gen per jaar. WADDINXVEEN - Redacteur Wouter Klootdj k heeft in de Volkskrant van zaterdag onder de kop ’’Nieuw visje als v<ër voor mens en meerval” in zijn rubriek "Eeten drinken” verslag ge-aan van de vislunch in res taurant 't Baarsje, waar onlangs de nieuwe k'eekvis tilapia werd geïntro duceerd. Dit blijkt uit het voortgangsverslag dat de werkgroep van het gastouderproject over de periode 1 februari -1 november 1986 heeft gemaakt om het gemeenteb- stuur een inzicht te geven in het reilen en zeilen van deze kinderopvang, waar van de coördinatie in handen is van me vrouw drs. Vronie van Manen (Oranjel- aan 11, tel. 16393 op maandag-, woens dag- en donderdagmorgen). Het project krijgt financiële steun van het Waddinxveense gemeentebestuur. Voor dit jaar werd 10.000,- beschik baar gesteld. Volgens de Stichting Be hartiging Belangen Waddinxveense Peuterspeelzalen is voortzetting van de subsidiëring zinvol. Het voortgangsver slag, dat gezien de korte tijd dat het be strijkt geen evaluatieverslag genoemd kan worden, maakt duidelijk dat de fi nanciële steun van de gemeente mag blijven doorgaan. Aan het Raadhuis plein is men dat overigens ook van plan. Vast staat in ieder geval dat het Gastou derproject Waddinxveen in een behoef te voorziet. De cijfers geven dat duide lijk aan. De effecten rond het project zijn ook interessant, zo schrijft de werk groep in het voortgangsverslag aan de hand van de ervaringen van Vronte van Manen, die met haar achtergrond als orthopedagoge haar schouders volop en enthousiast onder deze nieuwe vorm van kinderopvang heeft gezet. ’’Het project werkt emanciperend in die zin, dat het vrouwen in staat stelt, zich verder te onwikkelen. Op basis van de cijfers kan hieraan worden toegevoegd: voornamelijk in arbeidssituaties. Het project werkt ook emanciperend naar de gastouders: hen worden mogelijkhe den geboden tot andere zinvolle activi teiten dan die men heeft. Het gaat hier wel om emancipatie met versterking van het rolpatroon; verreweg de meeste opvangsituaties hebben betrekking op vrouwen", aldus het verslag. Het opvangen van kinderen leidt ertoe dat gastouders meer contacten krijgen. Het stimuleert de persoonlijke ontwik keling. "Gastouderproject levert maat werk. In direkt overleg wordt een voor allen (gast- en vraagouders en kinde ren) zo optimaal mogelijke situatie ge maakt. Dat alles sluit nauw aan bij wat gewenst wordt”. Op 1 november waren er 37 kinderen bij het Gastouderproject betrokken in die zin, dat opvang werd gezocht of was ge realiseerd. Het ging hierbij om 15 jon gens en 16 meisjes; 6 kinderen moeten nog worden geboren. De leeftijden va riëren van 0 jaar (5 kinderen) via 4 jaar (6 kinderen) en 10 jaar (2 kinderen) tot 14 jaar (1 kind). Als de leeftijd van de 6 ongeborenen op nul wordt gesteld is de gemiddelde leeftijd 2 jaar en 7 maan den. Het gaat in deze gevallen voorna melijk om werkende ouders. De opvang werd voor zeer uiteenlopen de tijdstippen gevraagd. In de meeste gevallen waren de tijdstippen min of meer vastgelegd. In een paar gevallen echter niet. Het ging bij het laatste om de aanduiding ”3 dagen, ochtend en middag”, ”1 ochtend per week”, ’’twee WADDINXVEEN - Het gastouderpro ject Waddinxveen had een voorberei dingstijd van nog geen negen maanden. In een brief van 10 mei 1985 heeft het bestuur van de Stichting Behartiging Belangen Waddinxveense Peuterspeel zalen zich tot het college van Burge meester en Wethouders gericht met het plan tot oprichting van een gastouder project te komen. De achterliggende gedachte was, dat er in Waddinxveen enkele jaren daarvoor al was aangegeven dat er behoefte aan kinderopvang bestond en dat de stich ting zelf ook regelmatig met de vraag geconfronteerd werd naar meer opvang dan de peuterspeelzaal. In de brief werd aangegeven, dat op grond van het onderzoek van een PvdA- werkgroep in 1981 oprichting van een kinderdagverblijf, om financiële rede nen, niet haalbaar werd geacht. De kos ten van één plaats bedragen 10.000,- per kind per jaar. Daarvoor in de plaats werd door de stichting voorgesteld tot een nieuwe vorm van kinderopvang te komen, na melijk de gastouderopvang. Binnen het gastouderproject worden ouders, die opvang voor hun kinderen zoeken, in contact gebracht met mensen die kinde ren willen opvangen. Als een van de voordelen voor gastouderopvang werd genoemd, dat het kleinschalig kan wor den opgezet en de organisatie beperkt kan blijven. Bij de opzet ervan is uitgegaan dat de vraagouders (ouders die opvang zoe ken), de gastouders (ouders die kinde ren opvangen) per kind een bedrag van 2,75 per uur zouden betalen. Van zo wel vraag- als gastouders wordt bij ge slaagde bemiddeling een bedrag van 15,- gevraagd. Als uitgaven werden geraamd kosten voor een coördinator voor 5 uur per week, basis minimumloon en organisa tiekosten tot een totaal van 6.395,- vooreen halfjaar. De vraagouders konden aangeven of ze voorkeur hadden voor een bepaalde leeftijd. Voor 16 ouders maakt dit niet uit. Vier ouders wilden gastouders die niet te jong waren, vier ouders wilden gastouders van eigen leeftijd, twee ou ders wilden gastouders die niet te oud waren. Op de vraag of men wilde, dat er in het gastgezin kinderen waren antwoordde In afwachting van de reactie van de ge meente die daadwerkelijke start moge lijk zou maken, werd gewerkt aan het uitwerken van inschrijfformulieren, re gelingen en overeenkomsten. Hierbij werd gebruik gemaakt van de informa tie van genoemde projecten en de landelijke organisatie. Een tegenslag voor de werkgroep was de plotselinge verhuizing van één van de leden. Dat le verde een gat in de informatie op. Na een maand werd een opvolgster gevon den en bestond de groep weer uit drie leden. Op 23 oktober 1985 nam de gemeente raad het besluit tot subsidiëring. Daar na werd in de werkgroep een adverten tietekst opgesteld voor de werving van een medewerk(st)er. Op een adverten tie in het Weekblad voor Waddinxveen kwamen 11 reacties. Met vier kandida ten heeft de werkgroep gesproken. Uit deze sollicitanten kwam drs. Vronie van Manen als medewerkster naar voren. In de maand januari#!986 zijn een paar voorbereidende werkzaamheden ged aan. Op 1 februari 1986 ging het Gas touderproject van start. Voor een goede beoordeling van de ac tiviteiten van het project is het nodig in te gaan op de werkwijze van het gastou derproject. Een vraagouder neemt contact op met Waddinxveen is actief lid van deze orga nisatie. De manier waarop Waddinx veen werkt is voor een aantal anderen een voorbeeld en natuurlijk ook omge keerd. Waddinxveen is landelijk bezien niet alleen uniek door haar grote reser ve aan gastouders (de situatie is elders andersom) maar ook door haar grote aantal plaatsingen in relatie tot het in wonersaantal. Vastgesteld kan ook worden dat de gemeente Waddinxveen ten opzichte van andere projecten en gemeenten gunstige voorwaarden voor het project heeft gecreëerd. Een van de eerste meerval kwekers in Nederland, Bert Lamoree in Waddinx veen, levert nu in bescheiden hoeveel heden de tilapia, een ook al uit Afrika afkomstige vissoort die alles weg heeft van een baars. Hij wordt gemest in wa ter van ongeveer dertig graden. Waarom een nieuwe vis erbij terwijl de meerval voor de meeste consumenten nog geheel onbekend is? Assortiments- verbreding, zeggen de kwekers. Meer keus stimuleert de verkoop. Maar kwe ker Lamoree legt uit waarom nou juist die tilapia voor een meervalkweker economisch zo interessant is. Ze kun nen samen in hetzelfde water. Een tila pia doet een meerval geen kwaad. Een meerval eet alleen tilapia’s van gering formaat en dat ziet de kweker graag. Kleintjes heeft hij niets aan voor de af zet maar ze vormen gratis visvoer voor de meervallen. Tilapia’s kunnen zich enorm snel voortplanten. Tot wel acht keer per jaar krijgen ze broedsel. La moree: "Het gaat achter mekaar door, je snapt niet hoe ze het volhouden. Vooral als je weet dat ze tijdens het broeden niet eten." De vrouwtjesvis- sen, verreweg in de meerderheid, kun nen niet eten tijdens het broeden, want ze broeden hun eigen eitjes uit in de bek. De kweek begint bij een mannetje en een vrouwtje. Het broedsel in moe ders mond komt uit en groeit als kool. De jonkies zijn in de kortste keren ge slachtsrijp. Ze zijn dan te groot om als prooi te dienen voor de meervallen en kunnen rustig bij elkaar worden gezet. Tijdens de mestperiode gaan ze vrolijk door met voortplanten. De visjes die echter op hun beurt uit het broed ko men, worden door de meervallen ver slonden. Uiteindelijk oogst de kweker dikke meervallen en dikke tilapia’s. WADDINXVEEN - De komst van een aantal nieuwe straten in Zuidplas maakt het noodzakelijk dat de liggingstabel van de gemeentelijke onroerend-goed- belasting wordt aangepast. Dat gebeurt door de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad op voor stel van het college van B en W. De navolgende straten dienen in deze aanpassing betrokken te worden: Nico- laaserf, Otto-erf, Tarweakker, Vlasak ker, Boekweitakker (49 t/m 55 oneven) en Eksterdreef (1 t/m 135 oneven). B en W stellen de raad voor - lettend op de huidige situatie in Zuidplas - om voor al het onroerend goed in deze straten de liggingsfactor 1.00 vast te stellen. Een mogelijke bijstelling van deze factor en ook die van de overige straten ware pas te overwegen nadat het bestemmings plan Wijk Zuidplas 1980 qua infrastruc tuur zijn definitieve gestalte heeft ge kregen. Van de 27 gastouders hebben er 25 thuiswonende kinderen. De gemiddel de leeftijd van de kinderen is 9 jaar oud. Aan de gastouders is gevraagd of ze naast de eigen kinderen ervaring met het werken met andere kinderen had den. In bijna alle gevallen is dat zo. Van de 27 gastouders hebben er 14 regelma tig of gedurende langere tijd op kinde ren van anderen gepast. Twee gastouders hebben ervaring in het inrichtingswerk, twee ouders hebben clubwerk gedaan, twee ouders zijn peu- terleidster (geweest^, één ouder gaf aan op school actief te zijn geweest, één ou der heeft een pleegkind gehad, twee ou ders gaven aan dat ze ’altijd kinderen over de vloer hebben gehad’. Slechts twee gastouders hebben geen ervaring met kinderen. lijk an. Onschuldig over de vondst van res’nten van groeihormonen in rund- of.alfsvlees is koren op de molen van fokers van bijzondere rundvleessoor- td, die dan juist kunnen worden aange wezen als hormoonschoon. als en vervelend. En gevaarlijk. En 'evaarlijk zelfs voor de eigen branche. Van de agrarische bedrijfstak in op- ker is ligt het aan de kok. Niet aan de komst, de aquacultuur, zijn natuurlijk vis," schrijft Wouter Klootwijk. Hij constateerde dat de introductie van de tilapia gepaard is gegaan met valst argumenten, want de ook in Waddin? veen aanwezige voorzitter van de Ve eniging Aquacultuur, de heer A. Le1’ mens, mag er graag eens op wijzen at gekweekte vis geen zware metalen10- vat en geen pcb’s en je krijgt er o° al geen cholera van. Eet gekweekt v’s, dan ga je niet dood. Lemmens zegt het niet maar je tfstaat het wel degelijk: in het wilde eë v’s eten is gevaarlijk. Hij suggeree het uit eigenbelang en het belang van n colle- ga-viskwekers. Producentenvan le" vensmiddelen doen het allen3! °P z’n tijd. Ze wijzen graag op b gezond heidsaspect van hun koopvar en stel len daarbij het liefst een ptcurrerend produkt in kwaad daglich zonder het echter met zoveel woordete zeggen. Snoep verstandig, eet e1 appel. Als een wetenschappelijk oforz°eker ver onderstelt dat het vet iv’s beter voor de mens is dan het v van varkens, grijpt het visserijbed'f dat onmidde- WADDINXVEEN - De in het WaddinxVense restaurant ’t Baar sje gepresenteerde tilapia - een vis je met toekomst, zo wordt gezegd - is een vissoort, die veel weg heeft van de baars zoals die in onze stre ken voorkomt. Zowel qua kleur, als qua bouw en vinstruktuur. De tilapia is ook bekend onder de naam Saint-Pierre of op zijn Hol lands: Petrusvis omdat het, zoals de overleveringen ons willen doen geloven, de apostel Petrus was die zijn wonderbaarlijke visvangst in het meer van Galilea uit Tilapia zag bestaan. Hoewel de naam Saint- Pierre associaties oproept met de in de Noordzee gevangen vis onder dezelfde naam is het een geheel an dere vis. De Noordzee St. Pierre staat hier bekend als ’zonnevis’. De tilapia voelt zich het beste in water van rond de dertig graden Celcius, plant zich 4 tot 8 rpaal per jaar (ook in kweekbassins) voort en is daarom een ideale soort voor het kweekbedrijf. De tilapia voedt zich in het wild met plankton en kleine insekten maar laat zich in kweekbassins goed voe- i den met speciaal daarvoor gepro- 1 duceerd voedsel. Inmiddels wordt de tilapia al op rui- i me schaal gekweekt in België, ter- wijl ook in Nederland al bedrijven met de opkweek aktief zijn, zoals i Bert Lamoree in Waddinxveen. 1 Het is inmiddels te over bekend, 1 dat vis in het algemeen en zoetwa tervis in het bijzonder een prima voedingsmiddel is. In gekweekte vorm bovendien erg zuiver en laag i kalorisch. Wat tilapia betreft be- 1 loopt het vochtgehalte 76%; 18% eiwit; 3% vet met een kalorische i waarde van 95 Kcal per 100 gram 1 eetbaar gewicht. De bereiding wijkt nauwelijks af van die yan de i gewone baarsrecepten. WADDINXVEEN - Voor het Gastou derproject Waddinxveen van de Stich ting Behartiging Belangen Waddinx veense Peuterspeelzalen is een werk groep gevormd. Leden van deze werkgroep zijn: Rob Dijkhuizen, drs. Aad van Holsteijn, drs. Vronie van Manen (coördinatie), Mieke Scheurkogel en Pim Uytenbog- aardt. Het Gastouderproject Waddinxveen wordt bestuurlijk gerund door een werkgroep die dus werkt onder het be stuur van de Stichting Behartiging Be langen Waddinxveense Peuterspeelza len. De werkgroep bestaat voor een deel uit leden van het dagelijks bestuur. Op dit moment nemen voorzitter en se cretaris aan de werkgroep deel. Daar naast zal de penningmeester van de stichting, die nu ook als penningmeester is ingeschakeld voor het gastouderpro ject, in de naaste toekomst meer finan ciële zaken van het gastouderproject op zich nemen. Hij zal het innen van de contributie van de medewerkster over nemen. Daarnaast zitten drie vraagou ders in de werkgroep. Alle formele handelingen worden op dit moment door het bestuur van de stich ting verricht. In de naaste toekomst zal moeten worden bezien of het niet wen selijk is het gastouderproject meer te verzelfstandigen met inachtneming van de nauwe relatie met de activiteiten van de stichting. ders. Dit is een landelijk bezien unieke situatie. Overigens moetfierbij wel een relativering worden aargebracht. Bij een paar gastouders is spake van een si tuatie waarin plaatsingtnoeilijk is. Na verloop van tijd zal dJ medewerkster bezien of handhaving op de lijst gastou ders gewenst is. Vronie van Manen,

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 13