Zoeken naar sommen Bekroonde Edelman BV kweekt in Waddinxveen haar cactussen plek voor nieuw podium Rente op waarborg- z Z X z ,z hm II lil Huur nieuwe cirkelflats ca. 488,- Intrede van ds. G.C. Kunz BIJ ELKE BESTEDE TIEN GULDEN EEN LOT: VRAAGEROM OM DE DAG 1.000,- AAN GELD PRIJZEN '4x250 is' z z ’’Met gemeentebestuur onderhouden wij eigenlijk geen contact” CACTUSSEN FLOREREN BIJ GOEDE VERZORGING 163306 25500 5449? .8706? 23408 193554 112202 189266 117299 150668 125714 100787 X 187WT X8583TT/ 64429 130459 1403T3 46173 27636 163562 91923 13602? 12761) 6IH24 34031 66673 50744 Geschenken V ELKE WERKDAG VAN 7.00 UUR TOT 19.00 UUR OP BELGIË- VLAAMS 2 10913 43850 anisterdam/ 30 maart 1972 secretaris president Verzorging in huis Midden-Holland Oorsprong Definitieve vorm Computers 'h- k xM'1 DOORGESTREEPTE LOTNUMMERS ZIJN PRIJSWINNAARS VAN BEKEND '’asver. - WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 10 DECEMBER 1986 '"Ns ver. 1000 i Maandag 1 december: Vrijdag 21 november: Woensdag 3 december: Vrijdag 5 december: Dinsdag 9 december: Woensdag 26 november: WADDINXVEEN/REEUWIJK - K. Edelman BV (cactussen, kamer planten, jonge planten, keramiek) heeft vorige week dinsdagavond de Export-Award ontvangen als blijk van waardering voor de bijzondere ex- portinspanningen van dit Reeuwijkse bedrijf waar 140 mensen werken en dat dit jaar een omzet van 93 miljoen gulden hoopt te halen. De door het ministerie van Economische Zaken bekroonde onderneming is ook in Waddinxveen gevestigd. Aan de Tweede Bloksweg heeft men twee cac tuskwekerijen van in totaal 18.000 vierkante meter glas waar 21 mensen werken. Maandag 24 november: Weekblad voor Waddinxveen WADDINXVEEN - De vraag waar het openluchtpodium, waarvoor de opgeheven woningbouwvereniging St. Joseph de eerste 15.000,- op tafel legde, moet komen is nog steeds niet beantwoord. Het Warnaarplantsoen valt af omdat omwonenden en diverse raadsfracties dat niet zien zitten. wintertemperaturen kunnen extreem verschillen. Geef ze een lichte plek, vooral in de winter; bebladerde planten willen har tje zomer geen felle zon; Sproeien is altijd goed, in de zomer vrij veel water geven, in de winter minder naarmate de temperatuur lager wordt gehouden (sommige tot net boven nul, andere tot 10 a 12 graden Celsius); In de winter - eventueel ook na de bloei - is een rustperiode belangrijk; Het grondmengsel moet doorlatend zijn (potscherven onderin, zand door de potgrond), de pot niet te groot; Geef zomers potplantenvoedsel. Aan de hand van ontwerpen en schetsen van de heer R. Visser, medewerker van de Dienst van Openbare Werken en Be drijven van Waddinxveen, is er in de werkgroep verder gedacht en gepraat over de meest wenselijke vorm van het podium en de omgeving ervan. Zo’n grote groep planten, van oor sprong uit totaal verschillende klimaat- gebieden stammend, is moeilijk in een paar verzorgingstips te vangen. Maar er zijn wel uitgangspunten voor cactussen en vetplanten. langrijke punten zijn, staat bij Edelman zeer hoog in het vaandel. Een enthousi aste en deskundige staf van medewerk- ers/sters staan klaar om aan de bestaan de vraag naar hun artikelen te voldoen. Beide zoons. Klaas en Wim, kwamen van school en konden hem op jeugdige leeftijd assisteren. Spoedig daarna kwa men de eerste personeelsleden en werd een vrachtwagen van bescheiden om vang aangeschaft en zo ontwikkelde een klein ’zaakje’ zich tot een fors bedrijf. Zowel nationaal als internationaal stond de heer Jan Edelman bekend als een cactus-specialist bij uitstek en hij hield vele lezingen. Aangezien de produkten waarin het be drijf handelt niet meer zijn weg te den ken uit elk huisgezin lijkt de toekomst voor het bedrijf er goed uit te zien. Het besef, dat kwaliteit en service zeer be- Om aan dit geschenk nadere inhoud en vorm te geven werd er vanuit de burge rij van Waddinxveen op 14 mei 1986 een comité van aanbeveling gevormd onder voorzitterschap van de burgemeester. Vanuit dit comité werd, eveneens onder leiding van de burgemeester, een werk groep ingesteld, welke werd belast met de uitwerking van het open lucht-podi- um. Van deze werkgroep maakt ook deel uit een vertegenwoordiger van de Leerlingenbouwplaats Waddinxveen van de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf. Er werd vanuit de leden een commissie gevormd, die als taak kreeg dit jubileum te organiseren en met ideeën te komen voor de geschenken. Die geschenken werden: Voor alle leden een badhanddoek, een handdoek en een washandje. Dit ge schenk werd door de leden van de jubi leumcommissie bij de leden persoonlijk thuisbezorgd. Voor de gemeenschap van Waddinx veen een financiële aanzet om te komen tot de oprichting van een Openlucht-po- dium. Dit openlucht-podium zou gebruikt kunnen worden voor uitvoeringen van muziek, ballet, toneel, (kinder-)musi- cals en dergelijke maar ook als spre- kershoek en gelegenheid voor (beel- dende)kunstenaars om zich te presente ren. Hiertoe werd op de feestelijke bijeen komst werd op 28 november 1985 door de voorzitter van St. Joseph, A.L.M. Boer, aan de burgemeester C.M. van der Linden, symbolisch een cheque overhandigd ter waarde van 15.000,-. WADDINXVEEN - In oktober vol gend jaar zullen de uit 50 woningen be staande tweede cirkelflat gereed zijn. Dat heeft de woningbouwvereniging SSW, die deze ’’toren B’’ in de woon wijk Zuidplas laat bouwen, meege deeld. Voor de cirkelflat sloeg directeur A.M. Zwamborn van Openbare Werken en - Bedrijven op 24 oktober de eerste paal. Dit karakteristieke bouwwerk wordt gerealiseerd naar het ontwerp van ar chitectenbureau Hoogstad, Weeber, Van Tilburg te Rotterdam met onder steuning van ingenieursbureau Gra- bowsky en Poort BV uit Den Haag. De woningen worden gebouwd door bouw- en aannemingsmaatschappij P. Rehorst BV te Waddinxveen. Toren B komt te staan aan het Floriserf. Dit is gelegen in het noord-oosten van het uit breidingsplan Zuidplas, achter de ten nisbanen. Het project bestaat uit 50 gelijke wonin gen waarvan er 2 op de begane grond zijn gesitueerd en de overige 48 wonin gen verdeeld over 8 bouwlagen met elk 6 woningen. De woningen hebben een royale woon kamer (28,8 m2), een aangrenzende open keuken (5 m2) en 2 slaapkamers (11 m2 en 8,2 m2). De etagewoningen hebben allen een balcon (ruim 5 m2). Deze woningen zijn geschikt voor al leenstaanden en 2-persoonshuishou- dens, onvolledige gezinnen, woning zoekenden die willen trouwen of sa menwonen en eventueel voor ouderen. De voorlopige netto huur zal plm. 488,- gaan bedragen. De afzet van alle produkten vindt voor een groot gedeelte plaats via de buiten landse groothandel. Het principe van het bedrijf is altijd geweest om in eik land met niet al teveel afnemers te wer ken. De spoeling wordt op die manier niet al te dun voor de betreffende im porteurs. Door de enorme groei van het aantal exporteurs gedurende de laatste jaren is dit standpunt niet altijd meer te handhaven. Zonder de bestaande importeur te be concurreren is het bedrijf overgegaan tot het beleveren van supermarktorga- nisaties, die de produkten als een wel kome uitbreiding van hun pakket zien, de traditionele handelaren. Edelman kan daar zeker aan voldoen en heeft daardoor behoorlijk succes. De vader van de huidige Edelman-di- recteur was Jan Edelman en deze had als jongen maar één hobby en dat was het kweken van cactussen. Werkend in het boomkwekersbedrijf van zijn vader had hij alleen in zijn schaarse vrije tijd gelegenheid om zich met zijn hobby be zig te houden. Direct na de oorlog be sloot hij om zijn hobby om te zetten in een bedrijf en heel voorzichtig startte hij met de verkoop van zijn.zelfge kweekte cactussen. Het succes bleef niet uit en spoedig begon hij ook te ex porteren. WADDINXVEEN - De woningbouw vereniging SSW heeft aan haar leden en huurders meegedeeld dat voor de wo ningen die vanaf 1 november 1986 door de woningbouwvereniging worden ver huurd, een nieuwe huurovereenkomst geldt. Een huurovereenkomst die aan de eisen van deze tijd is aangepast. In deze huurovereenkomst is ook een clausule opgenomen voor het regelen van rente-bijschrijving op de waar-~' borgsom. De regeling houdt in dat de woning bouwvereniging voortaan rente over de waarborgsom verschuldigd is. De rente zal gedurende de huurovereenkomst aan de waarborgsom worden toege voegd en zal daardoor een onlosmake lijk geheel van de waarborgsom wor den. De rente zal worden berekend volgens de maandelijkse methode over de waar borgsom en de gevormde rente. Het rente-percentage wordt jaarlijks aan het begin van het boekjaar vastgesteld en is gebaseerd op een gemiddelde van de rente-percentages van een dagelijks opvraagbare en een 1 jaar vaste spaarre kening. Voor het jaar 1986 is daarvoor een rente van 4 1/4% vastgesteld. De rentebijschrijving op waarborgsom men is door de woningbouwvereniging ook van toepassing verklaard op de vóór 1 november 1986 lopende huur overeenkomsten. Echter niet onbe perkt. De renteberekening vindt hier plaats vanaf 1 januari 1985. De reken rente voor het boekjaar 1985 is vastge steld op 4 1/2% Voor alle duidelijkheid een rekenvoor beeld. Een huurder die op 31 december a.s. nog een huurovereenkomst heeften dit ook vanaf of vóór 1 januari 1985 had en een waarborgsom van 250,- heeft gestort, heeft dan op 31 december a.s. een rente bijgeschreven gekregen van 22,35. bedrijf leggen de gegevens vast en hou den de zaak bestuurbaar. Twee en twin tig in- en verkopers zijn dagelijks bezig de produkten te verhandelen. Met alle West-Europese landen wordt zaken gedaan, terwijl inmiddels ook verkopen plaatsvinden naar USA en Canada. In kopen worden gedaan in heel Europa alsmede in Japan, Brazilië en China. Gedeeltelijk met eigen vrachtwagens maar in hoofdzaak met "vreemd” ver voer worden de produkten dagelijks vervoerd naar de diverse landen. Gezien de grootte van het bedrijf kan de kweek van de cactussen bij lange na niet meer door het eigen bedrijf worden gedaan en zijn er een twintigtal kwekers in het land die hun hele produktie aan Edelman verkopen. Op het gebied van de kamerplanten vindt in het geheel geen eigen kweek plaats en worden dagelijks grote hoeveelheden planten gekocht via de grote veilingen en recht streeks bij een aantal kwekers. Edelman BV nam 8 jaar geleden het be sluit om een afdeling aardewerk te star ten. Dat dit in korte tijdsbestek deze af deling zich zo zou ontwikkelen had nie mand kunnen voorzien en naar het zich laat aahzien is de groei er voorlopig nog niet uit. Enorme hoeveelheden aarde- werkprodukten gaan dagelijks de deur K. Edelman BV in Reeuwijk is één van de vele exporterende bedrijven in Mid den-Holland. Vooral de branches waar van dit bedrijf onderdeel uitmaakt ken den vorig jaar in de regio een spectacu laire groei. De grote ondernemingen in de agrarische sector en in de groothan del exporteerden respectievelijk 12 en 33% meer naar het buitenland dan in 1984. De totale export vanuit de regio Mid den-Holland nam in de periode 1980- 1985 toe met 37% tegen landelijk 30%. Over het algemeen draaide het bedrijf sleven in Midden-Holland in 1985 beter dan in de rest van Nederland. Vertrou wen in de toekomst blijkt bijvoorbeeld uit een flinke toename van de investe ringen (regionaal: 11%; Nederland: 5%die niet alleen in bovengenomede traditioneel sterke branches was te con stateren maar ook juist in een opko mende branche als de dienstverelning waar 40% meer geïnvesteerd werd. .Utyrtt?n despmuaa Thans is het zover dat het open-lucht- podium zijn nagenoeg definitieve vorm heeft'gekregen. De tekening geeft een Grieks aandoend podium te zien met een amphitheaterachtige vorm, geflan keerd door twee toegangspoorten. Waar het podium te zijner tijd zal verrij zen is op dit moment nog niet bekend. Het is de bedoeling dat een groot deel van de werkzaamheden verricht zal worden door leerlingen van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf onder lei ding van leermeesters. Door dit project aan te merken als leerlingbouwplaats kan de Woningbouwvereniging ook weer haar steentje bijdragen aan de op leiding van toekomstige bouwvakkers. St. Joseph vierde op 28 november 1985 haar 25-jarig bestaan. Kort daara, op 16 december 1985, fuseerde zij samen met de Chr. Woningbouwvereniging ”Ons Begin” tot de nieuwe woningbouwver eniging ’’Samen Sociale Woningbouw” (SSW). Ter gelegenheid van dat 25-jarig jubi leum wilde het bestuur als jubilaris nu eens geen geschenken ontvangen maar geven en wel aan haar leden èn aan de gemeenschap van Waddinxveen. ”Met de gemeente Waddinxveen on derhouden wij eigenlijk geen contact”, vertelt ons mededirecteur J.G. Bulk. "Dat was in de tijd van burgemeester C.A. van der Hooft wel anders. Daar spraken we regelmatig mee. Burge meester C.M. van der Linden kennen wij niet. Wij zijn ook geen lid van deon- dernemerskring Industrieel Contact Waddinxveen (ICW). Dat wij naar Waddinxveen zijn uitgeweken is toch een bewuste keus geweest”. Edelman BV begon in 1971 aan de Tweede Bloksweg met een kwekerij van 12.000 vierkante meter. In 1976 kwam er een tweede kwekerij met 6.000 vierkante meter bij. Het Reeuwijkse bedrijf uit 1898 beschikt in totaal over 25.000 vierkante meter, voldoende voor de handel in 20 miljoen cactussen per jaar en het permanent in voorraad heb ben van 3,5 miljoen cactussen. In ruim 10 jaar tijd is het personeelbestand meer dan verdubbeld. In de Waddinxveense vestigingen wor den niet alleen cactussen (er zijn 25.000 variaties) gekweekt, maar houdt men zich ook bezig met de uit Japan afkom stige cactussenkweek. Tussen ons Gou- wedorp en het hoofdkantoor in Reeu wijk rijden dagelijks isotherme vrach twagens af en aan. Van daaruit gaat 80 procent van Edelman’s groene handels-, uit. waar de grens over. Edelman BV is oorspronkelijk gestart met de kweek en handel van cactussen waarna de handel in kamerplanten een grote vlucht nam. Een modem compu- tersvsteem met terminals door het hele WADDINXVEEN - Komende zondag doet de nieuwe predikant van de Cen trale Hervormde Gemeente, ds. G.C. Kunz uit Dordrecht, zijn intrede. De predikant, die in de pastorie aan de Sta tionsstraat is gaan wonen met zij n gezin neemt in wijk Oost de plaats in van de naar Capelle aan den IJssel vertrokken ds. J. Maasland. De bevestiging van ds. Kunz gebeurt in de morgendienst van de Brugkerk door ds. H. Sassom uit Harderwijk. Dat ge beurt om half tien. De intrede is ’s mid dags om half drie. •Wsver. ^"dsver. dusver. N '6c/Sver. Vi S^dsver. Zoveel mogelijk produkten worden in eigen land gekocht, maar erg veel moet geïmporteerd worden uit een aantal Europese landen alsmede uit Taiwan. Ook bij deze afdeling wordt er veel ge kocht bij fabrikanten, die hun gehele produktie aan Edelman verkopen. In middels vinden een twintigtal mensen werk op deze goedlopende afdeling. M Dinsdag 18 november: M Vrijdag 28 november: Edelman BV is ook aan de Tweede Bloksweg in Waddinxveen gevestigd. Daar wordt onder 18.000 vierkante meter glas cactussen gekweekt: stekeli ge, maar dikwijls betoverend mooie woestijnplanten in honderden variaties. WADDINXVEEN - Cactussen en vet planten kunnen zuinig omspringen met vocht en slaan dit op in saprijke delen. Met ”vet” heeft dat niets te maken. Ze hebben zich door eeuwenlange aanpas singen weten te handhaven in droogte- gebieden en de cactussen leverden daar voor zelfs hun bladeren inwant dat zij n verdampingsorganen bij uitstek. In vrijwel elke vensterbank staat er wel één: Sansevieria, Christusdoorn, Ka- lancho" of lidcactus. Ze bloeien rijk en vragen nauwelijks speciale verzorging. Als ze voldoende licht krijgen bloeien ze wekenlang aan één stuk. Vooral de nieuw ontwikkelde rassen ge dragen zich als gewone kamerplanten met bladeren. Hooguit hebben ze een kleinere waterbehoefte. Ook kunnen ze toe met een tamelijke kleine pot, omdat het wortelgestel niet zo sterk is ontwik keld. Met ’’echte soorten” - planten die ergens in een droogtegebied voorko men - ligt dat anders. Hun groei-om- standigheden zijn dikwijls sterk plaats gebonden en de dag/nacht- en zomer/ /?0sver. wlw Zi .lijF Kabelkrant

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 9