k Kerstmiddag ouderen in AF-centrum Pakketten naar Polen Groothandel Omzet Industrie Detailhandel Resultaten Dienstverlening Bouwnijverheid Investeringen Agrarische sector Export KABELKRANT WADDINXVEEN ELKE WERKDAG VAN 7.00 UUR TOT 19.00 UUR OP BELGIË-VLAAMS 2 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 Economie van Midden-Holland groeit volop porteerd hebben (+8%). rendement dat in de regio aanzienlijk Kantoren in Waddinxveen. 5 Morgens om zes uur. De tuinbouwveiling aan de Bredeweg in bedrijf. De rendementspositie van de bedrijven in Midden-Holland is goed te noemen; 69% beoordeelt haar bedrijfsresultaat als voldoende, tegen 67% voor het Ne derlandse bedrijfsleven. Ook is men goed over de rendementen te spreken. In 1986 behaalde 80% van de bedrijven voldoende rendement te gen in 1985 65%. 32% van de bedrijven spreekt van een verbetering van de re sultaten; terwijl slechts 10% een ver slechtering voorziet. De industriële sector neemt ook in de Midden-Hollandse economie een be langrijke plaats in: bijna een kwart van dememingen een omzetdaling te zien was (Nederland; 24%). Opmerkelijk is de sterke stijging van het exportgedeel- te in de omzet. De oorzaak hiervoor is vooral te vinden bij de kleinere bedrij- Voortvloeiend uit de goede omzet- en exportontwikkeling is er een overeen komstige stijging van de resultaten. Het aantal bedrijven met winst bedraagt 88%. De gezonde positie van Midden- de rest van het land. Net als vorig jaar wordt er in de regio Gouda door meer bedrijven geïnvesteerd dan in Neder land. Dit leidt verder tot een situatie waarin de investeringen in de Neder landse groothandel dalen, terwijl deze in Midden-Holland nog een stijging ver tonen. De investeringen in de detailhandel zijn in tegenstelling tot vorig jaar weer gestegen. Dit wordt vooral veroorzaakt door het toegenomen aantal bedrijven, vooral in de non-foodsector, dat is gaan investeren. De stijging in de non-food bedraagt in Midden-Holland 15% (Ne derland 14%), maar het investeringscij- fer voor de hele sector wordt vermin derd door de daling van de investerin gen in de food sector met 4% (Neder land-5%). De verwachtingen voor 1986 zijn ge matigd positief. Er wordt een verdere toename van de omzet verwacht en ook de werkgelegenheid zal verder aantrek ken. De investeringen in de land- en tuin bouw zijn 5% lager dan in 1985; overi- Ook over de bedrijfsresultaten is men in 1986 over het algemeen goed te spre ken: 63% spreekt over een voldoende rendement (8% meer dan vorig jaar). Ook is het aantal verliesgevende bedrij ven t.o.v. 1985 bijna gehalveerd. De werkgelegenheid in de groothan del is ook verder gestegen in Midden- Holland, maar na de zeer sterke toena me van arbeidsplaatsen in het vorige jaar heeft men deze aantrekkingsfunc- tie niet helemaal kunnen behouden. De vooruitzichten inzake de werkgelegen heid zijn positief en verder verwacht maar 5% van de kleine groothandelsbe drijven een negatief resultaat in 1987, terwijl alle grote groothandelsbedrijven denken dat 1987 een winstgevend jaar gaat worden. Al met al een positieve ontwikkeling die zich naar verwachting in 1987 zal voortzetten en aantoont dat de van oudsher sterke groothandelssec- tor haar positie goed weet te handha ven. brieken wordt gehouden. In 1986 heb ben in Midden-Holland 77,5% van de aangeschreven bedrijven hun medewer king verleend, een percentage dat in geen enkele andere regio in Nederland ge haald wordt. Middels de ERBO wordt een totaalbeeld van de diverse sectoren en bedrijfstakken verkregen, zowel op landelijk als op regionaal niveau. De ontwikkeling van het nettoresul taat is in de Midden-Hollandse detail handel beter dan in Nederland. In de landelijke detailhandel heeft 15% van de bedrijven een verlies behaald in 1986, terwijl dit in Midden-Holland slechts 10% is. Opmerkelijk is dat in de food-sector het aantal winstgevende be drijven (94%) groter is dan in de non food sector (88%) en dat de tevreden heid met het toehaalde resultaat in de foodsector (63%) aanzienlijk groter is dan in de non-food sector (57%). Bovenstaande cijfers zijn ontleend aan de Enquête Regionale Bedrijfsontwikke ling (ERBO), die elk jaar in september door de Kamers van Koophandel en Fa- WADDINXVEEN/GOUDA Het bedrijfsleven in Midden-Hol land, zo blijkt uit een door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland gehouden enquete naar de regionale bedrijf sontwikkeling, is er dit jaar op nieuw in geslaagd de sterke positie die in de afgelopen jaren is ver overd te handhaven en op veel pun ten zelfs verder uit te bouwen. De omzetgroei in de dienstensector is in Midden-Holland iets groter dan in Ne derland. De hoogste groeipercentages zijn waar te nemen in de makelaardij (+11%) en in de overige dienstverle ning (+10%). Na de dalende omzet in de zakelijke dienstverlening vorig jaar is daar mee wel weer sprake van een lichte groei. De overige sectoren verto nen een groei die vergelij kbaar is met de gang van zaken in de rest van Neder land. Het aantal bedrijven met een dalende omzet is alweer afgenomen. 82% van de bedrijven in Midden-Holland ziet haar omzet toenemen of minimaal gelijkblij- ven. Slechts 18% van de bedrijven con stateert een omzetdaling in 1986; daar entegen rapporteert 40% een stijgende omzet. De dienstverlening en de land bouw groeien het sterkst. Binnen de dienstverlende sector scoren vooral de makelaardij en de ’’overige dienstverle ning” sterk met groeipercentages van respectievelijk 11% en 10%. De industriële sector kent een opleving met name in de metaal-, papier- en bouwmaterialenindustrie. De chemie ziet na jaren van sterke groei haar om zet in 1986 dalen, de vooruitzichten blij ven echter voorspoedig gezien de hoge toename van de investeringen (120%). De handel in Midden-Holland blijft ver der groeien; zowel in de detailhandel als in de groothandel stijgen de omzetten met 2%. Landelijk is de werkgelegenheid, even als vorig jaar toegenomen met 3%. In Midden-Holland was er een stijging van zelfs 4% waartoe met name de dienst verlening (+7%) een grote bijdrage le verde. Ook voor de toekomst ziet de werkgelegenheidsontw ikkeling er gun stig uit. -alq-j De groothandel komt net als de vorige jaren positief uit de enquête naar voren. De omzet- en exportstijgingen en de verdere toename van het aantal arbeids plaatsen spreken voor zich, terwijl de investeringstoename laat zien dat ook de verwachtingen voor de toekomst po sitief gestemd zijn. Aangezien deze sec tor traditioneel een belangrijke plaats, inneemt in de regio is dit een zeer pretti ge ontwikkeling. Voor de toekomst zijn de verwachtin gen voorspoedig. Er wordt een verdere omzetstijging van het aantal werkzaam personen in deze branche voorzien. De steeds toenemende importantie van de dienstensector is ook dit jaar weer merkbaar. Het aandeel van de dienst verlening in de werkgelegenheid is toe genomen en de investeringen zijn in Midden-Holland ook weer gestegen, dit in tegenstelling tot de rest van Neder land. De dienstensector omvat horeca, ambacht, transport, makelaardij, zake lijke- en overige dienstverlening. WADDINXVEEN - Zaterdag werden ten huize van de familie A.J. Both aan de Lindengaarde 7 weer 25 pakketten ingeleverd om te worden doorgezonden naar Polen. Dit is dan de derde keer na dat er mee is gestart en voor dit doel blijkt een grote belangstelling te be staan. In drie weken tijds zijn 81 pak ketten verzonden met een totaalgewicht van ongeveer 800 kg. Voor dit doel beschikte men over onge veer 40 adressen van de allerarmsten in Polen en het is gelukt alle adressen uit te geven, zodat vanuit Waddinxveen en omgeving 40 gezinnen in Polen zijn ver rast met een pakket. Mensen die daar helemaal niets van wisten en er dus ook niet op hebben gerekend. In 1987 wordt doorgegaan met het ver zenden van pakketten naar Polen. Een maal per maand zal inlevering mogelijk zijn. De kokten van verzending zijn 2,90 per kg, vermeerderd met 7,50 per pakket. Reeds nu al worden veel vragén gesteld wanneer in januari 1987 weer in leveren mogelijk is. Dit keer was er een doos met 30 jurken van een dameskoor uit Gouderak, die werden doorgezonden naar een dames koor in Poznan, zodat dit koor in een mooie kledij haar kooravonden kan verzorgen. Het Gouderakse koor wil proberen of het mogelijk is dat dit Pool- se koor naar Nederland komt om op die manier de contacten te verstevigen. Een prachtig voorbeeld ter navolging. In 1986 neemt het aantal arbeidsplaat sen met 5% toe. Dit is eenzelfde percen tage als in de gehele Nederlandse bouw wereld en in de sfeer van de resultaten constateren we wederom een verbete ring. Ten opzichte van Nederland blijft de groothandel in Midden-Holland haar positie verbeteren en ook de detailhan del trekt weer aan. De investeringen in de dienstverlening stijgen al enige jaren gestaag, en naar verwachting zal deze lijn zich voortzet ten. De bouwnijverheid in Midden-Holland is een sector waar ruim 1/6 deel van de beroepsbevolking werkzaam is. Reeds enkele jaren is sprake van stagnatie in deze sector. Tot 1985 heeft de omzet zich gestabiliseerd. In 1986 treedt ech ter een daling op van 6%Ondanks deze omzetdaling is er sprake van twee posi tieve ontwikkelingen. In 1986 zijn de resultaten voor alle sec toren wederom verbeterd. De reeds enige jaren bestaande ontwikkeling toont duidelijk een versterking van het Midden-Hollandse bedrijfsleven. Slechts 10% van alle bedrijven rappor teert een verlies, tegenover 14% in de rest van het land. Voor 1987 wordt noge een verdere ver betering van de bedrijfsresultaten ver wacht. Met name in de industriële sec- tor en de dienstverlening zijn de voor uitzichten voorspoedig; slechts 5% van de bedrijven verwacht hier een verlies. De verwachtingen voor 1987 zijn rede lijk positief: 8% van de bedrijven ver wacht een omzetdaling en 20% van de bedrijven verwacht een omzetstijging. Ook verwacht men verdere verbetering van de resultaten. Na jaren van stagna tie lijken betere tijden aan te breken in de bouw. Terwijl landelijk de omzetten als gevolg van de afnemende exporten daalden, nam regionaal gezien de omzet nog toe. Opmerkelijk is verder de investerings- bereidheid in de regio (toename 9%), terwijl landelijk de investeringen afna men met 5%. Het personeelsbestand nam met 4% toe. De bedrijfsresultaten in de regio waren wederom in alle secto ren beter dan in de rest van Nederland. Wederom zijn de investeringen in de re gio Midden-Holland flink toegenomen. Met name de opleving in de industrie is opvallend. Vooral de chemische indu strie, als mede de bouwmaterialen- en papierindustrie vertonen een sterke stij ging 58% van de industriële onderne mingen heeft in 1986 geïnvesteerd (1985: 55%). De verwachtingen van de ondernemers in de regio zijn evenals de landelijke verwachtingen positief; 29% van de on dernemers verwacht een toename van de omzet; 93% van de geënquêteerden verwacht een positief bedrijfsresultaat en ook wordt een toename van de werk gelegenheid verwacht. De detailhandel van Midden-Holland heeft na de stijging van de omzetten van vorig jaar deze lijn kunnen voortzetten. De stimulans hiertoe is vooral afkom stig van de grotere detailhandelsbedrij- ven. Het is vooral de non-food sector die aantrekt, terwijl de groei in de food sector nog even op zich laat wachten. Nadat de detailhandel in de regio Mid den-Holland vorig jaar een voorsprong op de rest van Nederland had met be trekking tot het aantrekken van de be drijvigheid, lijkt het er op dat men in Nederland bezig is deze achterstand in te halen. In Midden-Holland heeft de non-food een nominale groei van 4% behaald, waarmeè de nationale wordt gevolgd. In de food-sector merkt men dat de druk op de marges nog steeds niet helemaal beëindigd is, wat een verdere groei nog in de weg staat. De agrarische sector is een relatief klei ne sector in Midden-Holland. In 1986 is het aantal arbeidsplaatsen in deze sec tor toegenomen met 4%. Het gaat hier om een gezonde bedrijfstak, gezien de voorspoedige groei (4%) van de omzet- tchFDeze groei is in tegenstelling tot vo rig jaar ook te danken aan de binnen lands? afzet. Deze steeg in Midden- Holland pamelijk met 5% tegen lande- h’jk^W vanuit Midden-Holland van land- ep jjrinbouwprodukten nam even als tlit 'ae rest van Nederland met 3% toe. Deze exporten zijn van groot be lang voor de agrarische sector in Mid den-Holland. Meer dan de helft van de produkten wordt veelal via de veiling verkocht aan het buitenland. De export neemt traditiegetrouw een belangrijke plaats in bjj de bedrijven in Midden-Holland (gemiddeld 24% van de omzet). Opvallend is dat de grote be drijven de dalende tendens in Neder land volgen (min 8%), terwijl de kleine bedrijven door een sterke stijging van hun export er voor zorgen dat in totaal de export nauwelijks verandert. Een sterke daling van de export treedt op bij de chemie en de voedings- en genotmid delenindustrie; stijgingen treden op bij de land- en tuinbouw en in de groothan del, terwijl aanzienlijke exportstijgin gen optreden bij de transportsector en metaalindustrie. In bijgevoegd figuur is de regionale ex- porttoename sinds 1980 vergeleken met die van Nederland, waaruit blijkt dat de export voor het Midden-Hollandse be drijfsleven in die tijd groeide met 36% ten opzichte van een landelijk gemid delde van 21%. De export is licht gestegen in 1986. De ze stijging is vooral veroorzaakt door de toename in de transportsector (+7%), daar de andere exporterende sector, de zakelijke dienstverlening, gelijkblijven de export kende. Het aantal winstge vende bedrijven is verder gestegen en daarmee loopt Midden-Holland voor op de landelijke ontwikkeling. Zeer op merkelijk is de makelaardij, waar maar liefst 70% vande ondervraagden een hoger resultaat boekt, terwijl geen en kel bedrijf een afnemend resultaat op geeft. Het rendement van de Midden- Hollandse dienstverleners wordt gunsti ger gewaardeerd dan elders in ons land. Dit geldt vooral voor de horeca en de ambachtsector. Een toenemend aantal bedrijven heeft geïnvesteerd; met name bij de kleine bedrijven. De regio Midden-Holland kent hier een verrassende ontwikkeling, want terwijl de investeringen in de dienstensector in Nederland dalen met 6%, is er in de regio sprake van een toe name van 7%. Het aantal arbeidsplaatsen in deze sec tor is gestegen en hierin nemen vooral de zakelijke (+12%) en de overige dienstverlening (+10%) een sterke po sitie inwaarbij ook blij kt dat de sti j ging voornamelijk veroorzaakt is door de grote bedrijven. De groei in de dienstensector in Mid den-Holland zal naar verwachting ook komend jaar verder doorzetten omdat veel bedrijven met betrekking tot de omzet en werkgelegenheid positief zijn gestemd. ontwikkeling gensniét verwonderlijk gezien de sterke x-i-1_. stijging van de investeringen in 1985 (7%). De omzetdaling van 6% in combinatie met 5% pesoneelstoename en verbete ring van de resultaten duidt op een ster ke verhoging van de arbeidsintensiteit en verbetering in de kostensfeer. de beroepsbevolking is werkzaam in de De omzetcijfers van de groothandel industrie. In tegenstelling tot vorig jaar zijn voor Midden-Holland ook in 1986 is de werkgelegenheid ook in deze sec- gunstiger dan in de rest van Nederland, tor weer aan het aantrekken. Bijna 250 Bij 51% van alle bedrijven was er spra- personen hebben hierin een baan gekre- ke van een omzettoename (Nederland: gen. Onder de noemer industrie bevindt 44%), terwijl slechts bij 17% van de on- zich een ruime variëteit van bedrijven. De belangrijkste sectoren zijn voe dingsmiddelen-, textiel/leder-, hout- en bouwmaterialen, papier-, chemische- en metaalindustrie. --- Vrijwel al deze sectoren kenden in 1986 ven die in 1986 beduidend meer geëx- een omzetgroei. Ondanks dat daalde de totale omzet in de regio met 1% (landelijk met 6%). WADDINXVEEN - Maandag 22 de cember om half drie wordt vanwege de Culturele commissie voor ouderen en mindervaliden in de theaterzaal van het Anne Frank-centrum een kerstmiddag gegeven voor alle Waddinxveense ou deren en mindervaliden. Met opzet is dit keer een middag gekozen en geen avond om alle personen die daarvoor in aanmerking komen, in de gelegenheid te stellen deze middag te kunnen bijwo- nen. Het is bekend dat een aantal oude ren bij voorkeur ’s-avonds de woning niet wensen te verlaten. De kerstmiddag wordt verzorgd door het koor van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen uit Boskoop, on der leiding van mevrouw T. Massar-van Driel. Aan de piano speelt mevrouw van Doorn. Het gehele programma wordt afgewis seld met declamatie, een kerstverhaal en samenzang. Het geheel belooft een mooie middag te worden omdat ook alle aanwezigen bij de viering worden be trokken. Nog steeds komt het voor dat ouderen en mindervaliden de avonden van de culturele commissie niet bijwonen, om dat zij soms wat te bescheiden zijn om de hulp van de hand- en spandiensten te vragen. Nogmaals wordt er op gewezen dat zij die niet op eigen gelegenheid kunnen komen gebruik kunnen maken van ver voer tegen een vergoeding van mini maal 1,-. Daarvoor moet gebeld wor den nummer 15555 en degene waarvoor dat nodig is, wordt thuis afgehaald. Een begeleider is toegestaan en zelfs graag als de ouderen of mindervaliden zouden wegblijven als er geen begelei der zou zijn. De entreeprijs is, evenals alle anderen andere avonden1,50 per persoon. De commissie verwacht maan dagmiddag een bomvolle zaal van be langstellenden. De resultaten in de industriële sector to nen ook duidelijk de opleving in de economie aan. In 1985 noteerde nog -r- - 15% van de bedrijven een verlies; in Holland komt verder tot uiting door het 1986 daalde dit tot 9% en in 1987 ver- L ._L..Fj’.. wacht nog slechts 5% van de bedrijven vaker voldoènd^ wordt beoordeeld dan een verlies te maken. Ook ligt een ver dere groei van de industriële sector in het verschiet: 37% van de ondernemin gen verwacht een toename van de om zet in 1987, terwijl slechts 10% een da ling voorziet.

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 11