Geen werk voor 538 W’veners Kerstmis ’86 weer voorbij Monique rpode Waddinxveen praat over vaste subsidie museum TWEE VOOR 50,00 Jacks Mantels 20% korting Blazers NU 99,00 Pakjes Jumpers November-cijfers GAB Zuidhollands Verzetsmuseum: Leren van verleden en heden cursussen Redelijke vangst De Bonkelaar start met vijf Korbis heeft er dertien jeugd- scheidsrechters bij Culturele avonden voor alle ouderen Philipse (WSV) slaat aanval af BRAND VERWOEST WONING NIEUWBOUW St. JOZEF ZIEKENHUIS Blouses van 89,00 NU 29,50 Japonnen van 199,50 NU 89,50 Pantalons van 89,50 VOOR 69,50 Komt u zelf éven kijken dat kost niets! Wij weten dat u veel geld kunt verdienen. Tot ziens bij: Openingstijden Conservator Langdurige werkloosheid Snelschaak Reeuwijk Inschrijvingen Buizerdhoek Kerstmiddagen PI van 109,50 NU 69,50 van 225,00 VOOR 89,50 van 225,— van 89,50 NU 39,50 WADDINXVEEN, Passage 232, Tel. 01828-15427 ZOETERMEER, Dorpstraat 62, Tel. 079-164084 MAASSLUIS, Dr. Kuyperkade 6, Tel. 01899-20621 ai iiuillHI lllllllli V-teken KNALLENDE OPRUIMING BIJ MONIQUE MODE DINSDAG 30 DECEMBER 1986 a■■■■■■I I i De totstandkoming van het museum be tekende een investering van 700.000 gulden. Het gebouw, de vroegere ABN- bank aan de Turfmarkt, kostte alleen al een kwart miljoen en er moest nog voor een kleine twee ton worden verbouwd. De provincie heeft een eenmalige bij drage van 330.000 gulden geschonken, de rest van het bedrag werd bijeenge bracht door 96 gemeenten in Zuid-Hol- land diverse sponsors en fondsen plus zo’n duizend particuliere donateur. Eerste Kerstdag opnieuw in gebruik genomen. In deze eerste dienst sinds december 1985 ging voor de uit Waddinxveen afkomstige Rotterdamse predikant ds. H.J. van der Steen. De officiële opening van het anderhalve eeuw oude Godshuis is volgend voorjaar. (Foto: Archief). WADDINXVEEN/GOUDA - In de voorlaatste maand van dit jaar telde Waddinxveen volgens cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Gou da 538 inwoners zonder werk: 306 mannen en 232 vrouwen. Een jaar gele den waren dat er nog 593 (358 mannen en 235 vrouwen). Een daling der halve met 55 personen. In verband met Kerst en Nieuwjaar is de eerstvolgende clubavond op donderdag 8 januari. Het nieuwe jaar zal geopend worden met een onderling snelschaak- tournooitje in het Anne Frank-cen- trum, waarop alle Waddinxveense scha kers uiteraard van harte welkom zijn. Het museum aan de Turfmarkt 30 is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. De toegangs prijs is 2,-. Houders van Pas 65 betalen 1,50. De exploitatiebegroting is op één punt na sluitend: dat is de conservator die no dig is om het museum draaiend te hou den. Hoewel er zo’n tachtig vrijwillige medewerkers zijn, onder wie dertig sur veillanten, vindt het bestuur dat er één beroepskracht moet zijn. Dat is Walter Swagemakers uit Utrecht, een historicus die als specialiteit muse ologie in Leiden heeft gedaan. Behalve inkomsten uit het entreegeld van de do nateurs en enkele structurele subsidies, heeft het museum ook een boekhandel waar literatuur uit de Tweede Wereld oorlog en over het fascisme te koop is. Verder beschikt het ook over een café met overdekt terras in een van de fraais te stadstuinen van Gouda, waar ook niet-museumbezoekers welkom zijn. In deze tuin komt nog een permanente ex positie van namaakbeelden van verzet- smonumenten waar nog eens een ton voor nodig is. De tuin zal afgesloten worden met een historisch poortje. Het Zuidhollands Verzetsmuseum in Gouda toont het verhaal van het leven in de oorlogsperiode tijdens de Duitse overheersing en het verzet van de inwo ners daartegen. Het verzetsmuseum hoopt zowel ouderen te bereiken die de oorlog aan den lijve hebben ondervon den, als jongeren die met hedendaagse dreigingen te maken hebben. In de afgelopen twee jaar is de werk loosheid met ongeveer 25% afgeno men. De langdurige werkloosheid (lan ger dan één jaar) daalde eveneens, ech ter met slechts ruim 10%. De situatie voor jongeren is nog duidelijk gunstiger dan die voor ouderen. Eén op elke drie jongeren (tot 25 jaar) en twee op drie ouderen (vanaf 40 jaar) is langer dan twaalf maanden werkloos. Van de werklozen met een bouwvakbe- roep is 63% langer dan een jaar ingesch reven; kantoorpersoneel zit daar duide lijk onder (41%), terwijl metaal- en handelspersoneel op ongeveer de helft uitkomt. Sinds medio 1985 is het aantal werkloze schoolverlaters spectaculair gedaald. In de maand juli twee jaar geleden be droeg het aantal nog meer dan 1.450. We komen nu onder de 900. Vrouwelij ke schoolverlaters zijn in de meerder heid (63%). Vergeleken met 1983 doet zich een ver schuiving voor naar leeftijdsgroep. Drie jaar terug waren 350 van hen 16 of 17 jaar, nu 130 (63%); toen waren er 245 18-jarigen, nu 126 (eraf 44%). Het aan deel van de groep van 19 t/m 22 j aar nam veel minder af (van 459 tot 392). Dat is met 15%. Na een jaar restauratie is de Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade op WADDINXVEEN - In de op dinsdagmiddag 6 januari om half vijf te hou den vergadering van de raadscommissie voor welzijnszaken zal onder voorzitterschap van PvdA-wethouder drs. M. Kraaijestein gesproken worden over een jaarlijkse donatie van Waddinxveen voor het Zuidhol lands Verzetsmuseum in Gouda. Dit Verzetsmuseum aan de Turfmarkt in de buurgemeente is al door het gemeentebestuur gesteun met een start subsidie en een expolitatiesubsidie voor het eerste jaar. WADDINXVEEN - Kerstmis 1986 is weer voorbij. In de Waddinxveense kerken werden weer druk bezochte avond- en nachtdiensten gehouden en waren er samenzangavonden met het Christelijk Waddinxveens Man nenkoor De Gouwestem en de Hervormd Gemengde Zangvereniging Vox Jubilans. De St, Victorparochie had gezorgd voor een levende kerst stal. Voor de bejaarden werden speciale kerstmiddagen gehouden. WADDINXVEEN - In de onderlinge competitie van de Waddinxveense Schaakvereniging heeft Philipse de aan val op zijn leiderspositie van Van Vuuren weten af te slaan (remise) en mag zich nu met de officieuze titel ’’Winterkampioen” sieren. Dit werd mede mogelijk door de knappe zege van Hans van Woudenberg, die Van Deelen een nul bezorgde. Ook de overwinnin gen van Chris Roosendaal op Besemer en van Smitskamp op Wolfs zullen tevo ren niet door iedereen verwacht zijn. Een tweetal afgebroken partijen werd uitgespeeld. Claassen-Kardol werd re mise en Ritter wist tegen Torenbeek een punt aan zijn totaal toe te voegen. Hij handhaafde daarmee zijn ongesla gen status. In de partij Schroten-Ellers werd het evenwicht niet verbroken, re mise dus. J. van Oort bleek te sterk voor D. van Offeren. Van Egmond versloeg Van Bergeijk. Ponsioen sprokkelt zo ongemerkt nog heel wat puntjes bijeen. Nu moest Bos het punt bij hem inleve ren. Goor had weinig moeite met Bis- schop. Van Sandijk kon tegen V.d. Starre het hoofd niet boven water hou den. Hetzelfde kan van C. Tol gezegd worden die het punt aan P. van Offeren moest laten. De partijen Smit-W. van Oort en Versluis-G.Tol werden afge broken. In de eerste staat zwart een pi on voor, doch de Lopers van ongelijke Om nog iets te proberen te redden werd door Korbis in de tweede helft een verse speler ingezet maar ook die kon het spel geen andere wending meer geven. Voornamelijk dank zij het haarzuivere afstandschot kon Reeuwijk zo de wed strijd winnend afsluiten met 9-6. viering was bijzonder groot. De middag werd verzorgd door het koor van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen uit Boskoop. Door het koor werden diverse liederen gezongen, die te oordelen naar het ap plaus goed in de smaak vielen. Door mevrouw T.J.G. Both-van ’t Slot wer den verschillende gedichten voorgedra gen. De pianiste mevrouw R. Doorn- Blok gaf een piano-recital en het geheel werd afgewisseld door samenzang. Dat het koor, onder leiding van me vrouw T. Massaar-Van Driel, uitste kend had gezongen bleek uit de reacties van de aanwezigen. De prachtige ver siering van de zaal was verzorgd door de huismeester van het Anne Frank-cen- trum, de heer Van Dijk met zijn staf. Na afloop van de middag kregen me vrouw T. Massaar-van Driel, mevrouw R. Doorn-Blok en mevrouw T.J.G. Both-van ’t Slot een boeket bloemen aangeboden uit handen van het com missielid mevrouw A. Dijkman. In zijn slotwoord bedankte voorzitter A. Both de aanwezigen voor de getoonde gedis ciplineerdheid tijdens de avonden in af gelopen jaar. heid, dan zal het streven zijn om in 1989 daarmee te beginnen. Het nieuwe ziekenhuis krijgt een capa citeit van 200 bedden, inclusief 20 dag- behandelingsplaatsen. De duidelijke plannen tot beddenreductie leiden er toe dat Psychiatrie en Urologie niet lan ger in het functiepakket blijven. Psychi atrie zal worden overgebracht naar een nieuw te bouwen Algemeen Psychi atrisch Ziekenhuis te Gouda. Bestuur en directie voorzien geen ge dwongen ontslagen. Het natuurlijk ver loop is vrij groot en er zijn, indien no dig, mogelijkheden tot herscholing. den het nieuwe ziekenhuis op het eigen terrein te realiseren. Het rijk gaf daar voor echter geen toestemming. Ook niet voor verbouwing van het bestaande complex. Voordat het bestuur definitief besluit van de geboden mogelijkheid gebruik te maken, wordt advies binnen de organi satie ingewonnen. Onder andere over de vestigingsplaats en over de, met het plan samenhangende, wijzigingen bin nen de organisatie. Kiest het bestuur definitief voor de nieuwbouwmogelijk- kleur lijken Smit voldoende compensa- -te bje(jen g "fol ging Op het mo ment dat zijn tijdnood eigenlijk al voor bij was alsnog de mist in. Met een vol stuk minder lijkt hij weinig illusies meer te kunnen koesteren. WADDINXVEEN - In het nieuwe jaar staan er in De Bonkelaar aan de Beu kenhof in ieder geval vijf nieuwe cursus sen op het programma. Het gaat hier om de B-cursus EHBO, de cursus kle ding maken, de kookcursus voor 9-12 jaar, de spel- en expressiecursus voor dezelfde leeftijdsgroep en de cursus Maak je eigen speelgoed voor 6-8 jaar. De B-cursus EHBO start op woensdag 14 januari. Deze cursus is bedoeld voor 11-16-jarigen in het bezit van het EH- BO-A-diploma. De 18 bijeenkomsten zullen elke woensdagmiddag van 16.00- 17.00 uur worden gehouden. De kosten bedragen 20,-. Op woensdag 21 januari start er een cur sus kleding maken voor meisjes en jon gens van 15-24 jaar. De cursus omvat 12 bijeenkomsten op woensdagavond van 19.30-21.00 uur. De kosten bedragen 50,-. Stof, spelden, naaigaren, rits en knopen moet men zelf meenemen. De kookcursus voor 9-12 jaar begint maandag 26 januari en wordt acht we ken lang op maandagmiddag van 16.00- 18.00 uur gehouden. De kosten bedra gen 24,-. Op de cursus worden vegeta rische-, buitenlandse en Hollandse ge rechten gemaakt. Maandag 26 januari start ook de spel en expressiecursus voor 9-12-jarigen. Deze cursus wordt tien weken lang op maandagavond van 18.30-20.00 uur ge houden. De kosten bedragen 22,-. In deze cursus wordt aandacht besteed aan het poppen maken, het schimmenspel, het schminken en wat dies meer zij De cursus Maak je eigen speelgoed voor 6-8 jaar start op donderdag 29 januari. Deze cursus duurt tien weken en wordt elke donderdagmiddag van 16.00-17.30 uur gehouden. De kosten bedragen 22,- per kind. De kinderen gaan op de cursus een dominospel maken, een me- morie-spel en een koekjesmonster. Op één van de buitenmuren is met witte verf een groot V-teken geschilderd. Er onder staat in oranje letters: Zuidhol lands Verzetmuseum. Dit door de com missaris van de koningin in Zuid-Hol- land, mr. Schelto Patijn, geopende ver zetsmuseum is na Overloon, Leeuwar den en Amsterdam het vierde in ons land. Een museum dat met één been in het verleden staat maar de andere heel na drukkelijke poot in het heden plant. Ini tiatiefnemer Hekon Pasman uit Leiden: ”De Tweede Wereldoorlog was de meest barbaarse tijd die we hebben meegemaakt. Maar de herinneringen verdwijnt op een enkele cowboyachtige film na en wat summiere aandacht in de geschiedenisboekjes. Als we die herin nering kwijtraken is er voor niks zoveel opgeofferd”. ”Het is nodig van de Tweede Wereld oorlog te leren. Dat besef is steeds ster ker geworden de laatste jaren. Het anti semitisme is weer actueel, wekelijks ge beurt er iets. Daarnaast is het de manier waarop we omgaan met andere cultu ren. De wijze waarop buitenlanders be handeld worden. Dit alles raakt het hart van het museum”. WADDINXVEEN/GOUDA - Het mi nisterie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur heeft aan het Sint Jozef Zie kenhuis te Gouda toegezegd dat er, na jarenlang overleg, op een andere Goud se locatie een geheel nieuw ziekenhuis kan worden gebouwd. De directie van Sint Jozef had het liefst WADDINXVEEN - Alle 13 jeugdle den van de korfbalvereniging Korbis, die het examen jeugdwedstrijdleider gedaan hebben zijn daarvoor geslaagd. Korbis telt nu 13 scheidsrechters meer die een officiële bondsbevoegdheid hebben om jeugdwedstrijden te fluiten. Het is Korbis niet gelukt punten te pak ken van het thuis spelende Reeuwijk. Hoewel Reeuwijk met een zuiverder schot en fanatieker spel de wedstrijd in de hand leek te hebben, slaagde Korbis er aanvankelijk in de achterstand be perkt te houden. Het lukte Korbis ech ter niet de wedstrijd ever te nemen of Reeuwijk zelfs maar onder druk te zet ten. WADDINXVEEN - De hengelsport- vereniging Waddinxveen (HSW) hield haar zesde wedstrijd in de wintercom petitie. Er werd gevist ih de Haarlem- merringvaart nabij Badhoevedorp. De vangst was redelijk: 9 vissers vingen 24360 gr vis. De eerste vijf waren: 1. D. Heeren (7940 gr), 2. M.C. Kers (5340 gr), 3. J. Verhoef (4440 gr), 4. M. Reichard (1600 gr) en 5. J. Rupke (1520 gr). Met de winterstop in zicht is de stand aan de kop: 1. M.A.A. van Leeuwen (33480 gr), 2. D. Heeren (29180 gr), 3. J. Verhoef (27440 gr), 4. H. de Haan (26940 gr) en 5. P. Dorresteyn (25740 gr). De eerstvolgende wedstrijd is op zaterdag 28 februari. Gedurende de maand november is het aantal werklozen in het gehele GAB- gewest Gouda met 14 afgenomen tot 6.124. Tegenover een beperkte toena me in het rayon Woerden (rpet 19) staat een daling met 33 in het rayon Gouda. Seizoensinvloeden zorgden in de bouw voor een stijging van de werkloosheid met 42. Die toename wordt gecompen seerd door de categorie schoolverlaters. Onder de werklozen zijn er nu 71 min der die na het verlaten van de school nog niet gewerkt hebben. Een jaar geledén waren ér in hét gewest Gouda ruim 6.900 personen zonder werk; nuruimó.lOO. Het gunstigste ver schil is in de meeste beroepsgroepen te rug te vinden. Daar staat een (kleine) toename tegenover onder kantoorpers oneel, een gelijkblijvend aantal onder- wijsgeveneden en een te geringe daling van "personeel algemene dienst”. De eerder genoemde daling van het aantal werklozen met 14 betekent niet dat er ’’weinig gebeurd” zou zijn. Dat aantal van 14 is de resultante van onge veer 650 nieuwe inschrijvingen en een iets groter aantal uitschrijvingen. Uit de G AB-cijfers kan worden afgeleid dat in vergelijking met een jaar geleden de werkloosheid vooral is afgenomen onder de jongeren beneden de 25 jaar. Nam de totale werkloosheid met 12% af, die van jongeren met 24%; in de leeftijdsgroep van 25 tot 50 jaar bedroeg die afname 7% en onder de vijftigplus sers 1%. Hierbij moet worden opgemerkt dat zich in de leeftijdsgroep van 25 tot 50 jaar een verschuiving voordoet. Van al le ingeschrevenen tussen 25 en 50 jaar bedroeg het aandeel van de mannen 70%. Nu is dat plm. 60%. i Ook op donderdagavond 18 december was de brandweer uitgerukt. Ditmaal betrof het een brandmelding in een wo ning aan de Buizerdhoek. De brandh- I aard bevond zich in de keuken. Een keukenblok ging verloren en de water leiding was gesprongen. Voorts liep de woning water- en rookschade op. Om trent de oorzaak tast de polt ie in het duister. De woning was sinds kort opge leverd en zou binnenkort bewoond gaan worden. De brandweer rukte op zondag 14 de cember uit voor een brandalarm in een bedrijf aan de Beukenhof. Nader on derzoek leerde dat het een loos alarm betrof. De brandweer kon onverrichter zaken huiswaarts. Cafetaria van Zanten, Ei kenlaan 56, tel. 01828- 12893/14387 uw adres voor oliebollen en appelflappen voor Oudejaarsavond. Oliebollen 10 voor 4,50, met krenten en rozijnen voor 5,-. Wij staan ook op de Groensvoorde te Waddinxveen met de Olie- bollenkraam. Voor Oude jaarsavond Slaatjes 1,85; Russisch Ei 2,95. Wij wensen u een gelukkig nieuwjaar. WADDINXVEEN - In de Kerstnacht heeft een uitslaande brand de woning aan de Burgemeester Trooststraat 88 verwoest. De vuurzee in de nacht van woensdag 24 op donderdag 25 decem ber ontstond, omdat één van de bewo ners vergeten was de opgezette frituur pan van het gasfornuis te halen. Omstreeks half vier ontdekte één van de twee zoons het vuur en waarschuwde tijdig zijn andere broer en vader. Er was echter geen redden meer aan, want het vuur verwoestte de hele inboedel. De vrijwillige brandweer had ongeveer drie gezien dat de gelegenheid zou zijn gebo- kwartier nodig om het sein brand mees- J - ----•--* ter te kunnen geven. De vuurzee en de waterstralen van de brandweer hebben ook nogal wat scha de aangericht in de aangrenzende wo ningen aan beide zijden. Het uitgebran de huis werd direct dichtgetimmerd. Indrukwekkend, stijlvol en uitstekend georganiseerd. Dat waren de kenmer ken van de twee Kerstmiddagen voor ouderen van de vrijwillige Vrouwelijke Hulpverlening, die werden gehouden in de theaterzaal van het Anne Frank-cen- trum. De zaal was prachtig versierd en beide middagen was de belangstelling bijzon der groot. Voor de middagen was er een afwisselend programma dat bestond uit samenzang, declamatie en een kerstver haal, voorgedragen door mevrouw F.H.J. van Drimmelen. Tevens werden de middagen afgewis seld door zang van het zangkoor van Huize Souburgh, het kinderkoor van St. Victor met de blokfluitgroep en door een muziekgroep van de muziekschool. De culturele commissie van de Stichting Dienstverleningscentrum Waddinx veen hield voor de eerste maal in het AF-centrum een kerstmiddag. Met op- zet was dit keer een middag gekozen, omdat verschillende ouderen ’s avonds niet altijd de woning wensen te verla ten. De opkomst voor deze kerstfeest- WADDINXVEEN - Hel is de cul turele commissie van de Stichting Dienstverleningscentrum Wad dinxveen gebleken dat er nog steeds misverstanden bestaan over het bezoeken van de door deze commissie georganiseerde avon den. Veel ouderen en mindervaliden denken dat de avonden alleen mo gen worden bijgewoond door de bewoners van het Anne Frank-cen- trum. De afgelopen weken is dit in gesprekken met ouderen weer overduidelijk gebleken. De commissie wil er nog eens na drukkelijk op wijzen, dat de door de culturele commissie georgani seerde avonden voor alle ouderen en mindervaliden in Waddinxveen zijn. Is het alléén komen problema tisch dan is begeleiding van een in troducé zonder meer toegestaan, ongeacht de leeftijd. Dit geldt ook alle mindervaliden in Waddinx veen. Zijn er ouderen of mindervaliden die moeilijk ter been zijn of zich moeilijk kunnen bewegen dan be staat de mogelijkheden gebruik te maken van de hand-en-spandiens- ten. Een telefoontje naar nummer 15555 en men wordt gebracht en gehaald tegen de betaling van mini mum 1,-. De avonden zijn juist ook bestemd voor degenen die erg eenzaam zijn en er eens een avondje uit willen. Het is te hopen dat nu duidelijk is dat al hetgeen de culturele commis sie organiseert is bestemd voor alle ouderen en mindervaliden, onge acht waar men in Waddinxveen woonachtig is.

Weekblad voor Waddinxveen | 1986 | | pagina 15