Vuur in kerstbomen BALLETBUS RIJD T WEER Via hefbrug vooral Waddinxveens verkeer ’n Wethouder drs. M. Kraaijestein op Nieuwjaarsreceptie Provincie hield een verkeersonderzoek Waddinxveen krijgt ook een milieuvoorlichtingsmarkt Ds. N. v.d. Want Keurgroep bouwt Ontvreemde Kinderdisco in De Bonkelaar goederen zijn terecht voor de SGP Eén winkelcentrum Kritiek Markt k boekhandel veldwijk Milieubewustwording WOENSDAG 7 JANU ARI198? KIJK EN KOOP BIJ: "I UT si Jj VVD-wethouder krijgt milieucampagne aan 'EL. 12620 1 Op 21 november vierde Huize Souburgh aan de Prins Bernhardlaan het 20-jarig bestaan met een bijeenkomst en een receptie. PvdA-wethouder drs. M. Kraaijestein zei in een feestelijke toespraak dat dit bejaardencentrum niet uit Waddinxveen valt weg te denken. WADDINXVEEN - De Waddinxveen- se gemeenteraad heeft ingestemd met de verkoop van 3.584 vierkante meter bedrijfsgrond in Coenecoop voor 437.480,- aan de Coöperatieve Vereni ging Keurgroep 1970 U.A. in Zoeter- meer. met name de auto wordt aangepakt in de meest drukke delen van de gemeen te, waardoor ook deze kwetsbare groe pen hun inkopen kunnen doen en hun wandelingetje kunnen maken. hoeven te zwerven om al datgene te ko pen wat zij nodig achten. WADDINXVEEN - Terwijl in het ge meentehuis de gelukwensen aan het col lege van B. en W. werden aangeboden ter gelegenheid van het nieuwe jaar WADDINXVEEN/DEN HAAG - Op de hefbrug over de Gouwe be vindt zich vooral verkeer dat in Waddinxveen moet zijn of is geweest (her komst- en bestemmingsverkeer), terwijl de Boskoopse hefbrug met rela tief veel doorgaand verkeer te maken heeft. Verder bestaan er belangrij ke verkeersstromen tussen Waddinxveen en Rotterdam en omgeving en Den Haag en omgeving. Dat zijn een paar van de conclusies die voorkomen in het Verkeersonderzoek ’’Daarnaast zal de overheid voortdu rend goede voorlichting moeten geven ter versterking van de milieubewu stheid. Wie de individuele mens verant woordelijkheid wil laten dragen van z’n eigen handelen zal hem eerst duidelijk moeten maken wat het doel is van het overheidshandelen” ”En dat doel moet zijn iedereen, groot en klein, er van te doordringen dat wij allemaal onze portie verantwoordelijk heid hebben te dragen. Te vaak wordt nog gedacht dat de overheid de rommel wel opruimt. Jong en oud moeten besef fen dat de rommel die wij vandaag laten slingeren ook in Waddinxveen nadelig is voor het milieu van morgen. En dan gaat het natuurlijk niet alleen om zaken als zure regen en bodemverontreiniging maar zeker ook om de kleine dingen dichtbij huis”, aldus wethouder Van Soest. Een schoon milieu in de toekomst ver eist een grote mate van milieubewu- onale verbindingen vormen de aanlei ding voor het onderzoek. Vrachtautoverkeer blijkt ruim tien pro- werd aan de Esdoornlaan het vuur ont stoken in de grote hoop kerstbomen. Deze jaarlijke kerstbomenverbranding trok weer de nodige aandacht van het jeugdige publiek. De gemeentelijke dienst Openbare Werken en -Bedrijven had weer een wedstrijdje verbonden aan deze jaarlijkse ”fik”. WADDINXVEEN - Tijdens de bijzonder druk bezochte nieuwjaarsre ceptie van de ouderen in het Anne Frank-centrum gaf wethouder drs. M. Kraaijestein (PvdA) in zijn functie als voorzitter van de Stichting Dienst- verleningscentrum Waddinxveen zijn visie over het in 1987 te voeren ou derenbeleid. Het nut van deze actie laat zich volgens wethouder Van Soest makkelijk verkla ren aan de hand van wat cijfers. Per jaar produceren de Nederlandse huishou dens 5600 miljoen kilo afval. Dat is een kwart van de totale die in Nederland ”op de grote hoop” terecht komt. Deze hoop is 20 miljoen ton groot. Oftewel 20.000.000.000.000 kilo. Daarvan is 6 procent, altijd nog 1.200.000.000 kilo zeer schadelijk voor het milieu. Voor Zuid-Holland is dat 1.400.000 kilo. ’’Laten we er met z’n allen aan meewer ken dat deze schadelijke stoffen niet in het natuurlijk milieu terechtkomen”. WADDINXVEEN - In de week tussen de Kerstdagen en Oud en Nieuw werd bij de Waddinxveense rijkspolitie een enveloppe met 65,- bezorgd. Een on bekende man of vrouw deelde in een bijgaande brief mee berouw te tonen voor de door hem of haar gepleegde diefstal van een portemonnee tijdens een Waddinxveense weekmarkt in sep tember 1986. Aan de hand van de opgegeven datum en een omschrijving van de portemon nee - welke overigens niet werd bezorgd - wist de politie de benadeelde te berei ken en kon het geld worden teruggege ven. Via een derde werd op 6 januari bij de Waddinxveense politie een kleurentele visie en een videorecorder afgeleverd. Een voor de politie onbekende ver klaarde de goederen in december 1986 te hebben verduisterd. Bij controle bleek dit inderdaad het geval te zijn ge weest, waarna de goederen konden worden teruggegeven. Over de besluitvorming deed Waddinx veen maar een dag, omdat de algemene ledenvergadering van de Keurgroep niet eerder goedkeuring aan het plan om in Waddinxveen nieuwe bedrijfs ruimte te vestigen had kunnen verle nen. WADDINXVEEN - Voor Waddinxveense balletliefhebbers gaat er weer een gratis balletbus rijden voor het bezoeken van drie balletvoorstellin gen van het Nederlandse Dans Theater op donderdagavond 29 januari in het Circustheater in Scheveningen. Kaartjes voor deze voorstelling zijn verkrijgbaar bij de afdeling Burgerzaken van de gemeente Waddinxveen (tel. 14433). De prijzen variëren van 15,- tot 30,-. WADDINXVEEN - Ds. N. van der Want uit Waddinxveen spreekt donder dagavond 8 januari om half acht op een bijeenkomst van de Waddinxveense kiesvereniging van de Staatskundig Ge reformeerde Partij (SGP). Deze tijdrede wordt uitgesproken aan het begin van een nieuw verkiezings jaar, want in maart gaan de stembussen open voor de provinciale staten. De bijeenkomst van de SGP wordt ge houden in het kerkgebouw van de Christelijke Afgescheiden Gemeente aan de Dorpstraat. WADDINXVEEN - Waddinxveen zal ook inhaken op de landelijke cam pagne ’’Schadelijke stoffen hou ze apart”. Dat heeft VVD-wethouder K. W.Th. van Soest aangekondigd in het liberale partijblad Politiek Wad dinxveen. Volgens de wethouder zal er binnenkort huis-aan-huis folders over deze actie in het Gouwedorp worden verspreid. dingswegen ondervinden van verkeer en de problemen die het verkeer onder- Gouda-Rotterdam/Den Haag dat in op- vindt op de aansluitpunten van de regi- Op het programma van het Nederlands Dans Theater die avond staan het ballet de Kinderspelen (een ballet van artis tiek leider Jiri Kylian, geschikt voor jong en oud), een wereldpremiere van Ed Wubbe en een werk van Jiri Kylian. Kinderspelen van Jiri Kylian laat zien hoe het spelen van kinderen over kan gaan - met het vorderen der jaren - in ernst, in brute kracht. Wat aanvankelijk goed bedoelde spot was, wordt agressie, wat tedere aantrekkingskracht was wor den diepere gevoelens: liefde en afhan kelijk. Kinderspelen is gebaseerd op het gelijknamige schilderij van Breughel. In het ballet spelen ladders een belang rijke rol. Ze worden op verschillende manieren gebruikt en symboliseren ver schillende stadia van het leven. In het begin staan ze zo opgesteld dat ze een box vormen, later beelden ze onder meer het huis uit, van waaruit het vol wassen geworden kind de wereld intrekt en waar het iemand vindt om zijn leven mee te delen. Om het einde van het bal let kijken twee volwassenen terug op hun leven. Zij hebben een liefdesduet op één van de ’’Kindertotenlieder” van Mahler, waarmee Jiri Kylian wil aange ven dat er een kind in je sterft als je een nieuw kindje maakt. Behalve de liede ren van Mahler wordt dit ’’bewegings theater” ook ondersteund door opgeno men geluid.en van o.a. zingende school kinderen, een zingende zaag, het slaan op potten en pannen en zelf gecompon eerde electronische klanken van Gary Carpenter. In Heart’s Labyrinth, het tweede ballet, kijk je tegen complexe gevoelens aan, die je niet kunt definiëren, maar wel tastbaar aanwezig zijn. Zo’n ballet doet je wat, je bent erbij betrokken. Mis schien ga je wel met meer vragen naar huis dan waarmee je gekomen was, maar tóch ben je rijker. Een meisje daalt via een trapje af naar haar binnen ste. Ze ontmoet twee jongens, waar ze een duet mee danst en die weer verdwij nen. Ook twee paren komen later op, brengen enige tijd in het labyrinth door en gaan weer weg. Het ballet eindigt met de dans van een jongen en een meisje, die elkaar gevonden lijken te hebben maar zeker is het niet. Het meis je, dat zich van haar partner heeft losge maakt, staat alléén voor de spiegel en kijkt naar zichzelf. De muziek van Schonberg. Webern en Dvorak draagt in hoge mate bij aan de zeggingskracht van dit zelfonderonderzoek. Het Nieuwe Ballet van Ed Wubbe, de woon-werkverkeer aanzienlijk lager dan bij het overige verkeer (1,24 tegen 1,74 persoon per auto). Op 15 mei 1984 is tussen 16.00 en 18.00 uur een kentekenonderzoek uitgevoerd waarbij op 51 waarnemingsposten in het gebied in totaal zo’n 37.000 auto’s zijn geteld (het verkeer dat via de rijkswe- gen 12 en 20 het gebied passeert is niet geteld). Daarna is aan ongeveer 19.000 van deze automobilisten (waarvan het adres via het kenteken is achterhaald) gevraagd een enquêteformulier in te vullen. Er werden meer dan 11.000 vragenfortmu- lieren naar de onderzoekers terugge zonden. Het onderzoek geeft onder an dere inzicht in het soort verkeer, de ver keersbelasting, de motieven van de weggebruikers en vertrek- en aankom- 'stadressen van de automobilisten. Waterstaat van Zuid-Holland. Met de studie wilde de provincie meer informatiejerijgen over de huidige ver keersstromen in en naar de Gouwe- streek. De problemen die bewoners van woonkernen aan de regionale verbin- WADDINXVEEN - De Bonke laar houdt op woensdagmiddag 14 januari van 16.00-17.30 uur een kinderdisco voor kinderen van 9-12 jaar. Voor deze kinderen zoekt Ria van Dijk (tel. 17272) nog een disc- jockey en een aantal vrijwilligsters voor het begeleiden van de meisjes en jongens. Het buurtcentrum is ook op zoek naar vrijwilligsters voor de weke lijkse kinderinstuif op woensdag middag van 14.00-15.30 uur. Deze is bedoeld voor kinderen van 4-8 jaar. Het programma omvat knut selen, spelletjes doen, verhaaltjes voorlezen en tekenen. Dit vrijwilli gerswerk kost ongeveer twee tot drie uur per week. weg/Kleikade, terwijl er ook een plan ligt van de Humanistische Stichting voor Bejaardenhuisvesting om een wo ningencomplex te bouwen in het Brug- centrum. Om het zelfstandig wonen zo lang mogelijk te kunnen handhaven moeten dan ook bepaalde voorzienin gen worden getroffen, zoals bijvoor beeld de maaltijdverstrekking. Momenteel is een lokaal plan voor de verkeersveiligheid in voorbereiding. De meest kwetsbaren in het verkeer zijn de kinderen en de ouderen. Om die reden is het noodzakelijk dat het verkeer en De aandacht en de belangstelling voor het behoud en waar nodig herstel van het milieu is de laatste jaren erg groot. Terecht, want een gezond leefmilieu is immers voor het welzijn van de mensen erg belangrijk. Niet alleen de mens van nu maar zeker ook voor de toekomstige generaties. In zijn onlangs verschenen boek over milieumanegement merkt oud-minister Pieter Winsemius terecht op dat wij maar een korte spanne tijds verant woordelijkheid voor de kwaliteit van onze omgeving dragen: "Aan ons is de taak om ons - ieder voor zich, wij allen gezamenlijk - gedurende deze periode te gedragen als gast in eigen huis”. Op het gebied van milieu zijn inmiddels diverse organisaties aktief. Dit heeft de bewustwording voor het milieu sterk bevorderd. Ook de overheid treedt ac tief op bij de bescherming van het mi lieu. De landelijke milieuwetgeving wordt in goed samenspel tussen rijk, provincie en gemeenten uitgevoerd. Hierbij denken we aan de Hinderwet, Een ander aspect van het milieubeleid betreft het ’’scheiden bij de bron” bij het inzamelen van huishoudelijk afval. Scheiden bij de bron leidt eerder tot hergebruik van daarvoor geschikte stof fen bijvoorbeeld glas, metalen e.d. Het schoon ophalen van huisvuil kan ge schieden door het inzamelen in zoge naamde minicontainers. Naast het inza melen is ook het verwerken van afval op een milieuverantwóordelijke wijze van belang. Van het storten van afval in on ze dichtbevolkte randstad zijn we allang teruggekomen. Thans wordt alles ver brand. Door het Gemeenschappelijk Vuilverwerkingsbedrijf Midden Hol land en Rijnstreek wordt nu reeds ge studeerd op alternatieven en varianten op langere termijn. Naast het signaleren en oplossen van milieuproblemen is het van groot be lang dat de milieu-aspecten worden be heerst. Deze taak ligt vaak op het bor dje van de lokale en regionale overheid. Om milieuproblemen te kunnen be heersen is controle op de naleving van de milieuwetten een zaak die in de nab ije toekomst grote aandacht verdient. Opsporing van milieudelicten door op sporingsambtenaren. Dit kan door de regionale politie en/of door bijzondere opsporingsambtenaren. Ook in onze gemeente zullen er om snel en adequaat te kunnen optreden tegen bijvoorbeeld overtredingen van de Hinderwet amb tenaren met opsporingsbevoegdheid moeten zijn. Gelukkig wordt er op landelijk niveau nu gewerkt aan het op zetten van - wat dan heet - een handha- vingsproces in de milieuwetgeving. succesvolle, jonge choreograaf, gaat ook uit van gevoelens. Op choreografi sche wijze wil hij de voortschrijding van de allesbeheersende technologie laten zien en de mensdie daar machteloos en eenzaam tussen staat. Verwacht geen sprookje in de geest van de tovenaar sleerling die door zijn eigen kunstgre pen wordt opgeslokt. Ed Wubbe pakt een probleem meestal zeer abstrakt aan. Zijn ballet is meer een eye-opener dan een illustratie. De muziek waarop gedanst worst is van A. Mossolov en A. Copland. De heer Kraaijestein stelde ook - maar dit was zijn persoonlijke mening - dat er een winkelcentrum moet komen waar alles te koop is en men dan niet meer ge noodzaakt is van de ene winkel naar de andere te lopen. Hij noemde daarbij als voorbeeld, dat men voor het kopen van een televisietoestel bijv, in de Dorp straat moet Zijn en voor het kopen van een grammofoonplaat in het winkelcen trum Groensvoorde. Zeker voor de ou deren is het van het allegrootste belang dat zij niet door de gehele gemeente be- Een tweede tehuis zoals Huize Sou burgh nu is, wordt een dringende nood zaak. Steeds meer doet de behoefte aan een dergelijk tehuis zich voelen. Naar de mening van de heer Kraaijestein is het dan nodig dat het tweede tehuis een tehuis wordt met een breed draagvlak en waarin alle groeperingen vertegen woordigd zijn en waarin ook een ieder dan kan worden opgenomen en gehuis vest. Het meebesturen en het meedenken op het gebied van de ouderenzorg vond de heer Kraaijestein van groot belang. Juist omdat men steeds op jongere leef tijd tot deze groep van ouderen gaat be horen en ook steeds meer voorzienin gen nodig zijn is dat van groot belang. Ook uit democratisch oogpunt is het noodzakelijk dat de ouderen zelf mee denken en wellicht te zijner tijd ook mee gaan besturen. Hij deed daarom een beroep op de ouderen zich aan te sluiten bij de daarvoor in het leven ge roepen ouderenbonden. Juist door het georganiseerd zijn kan vaak meer wor den bereikt, dan wanneer dit individu eel gebeurt. De heer B.L. de Wolff sprak namens al le ouderen van Waddinxveen. Hij beg on te zeggen dat het oudejaar wordt uit geleid en het nieuwe jaar wordt ingeluid met vuurwerk. Hij zou het beter vinden als dat gebeurde met een grote dank baarheid aan de Schepper die ons het le ven heeft gegeven. De heer De Wolff was ook van mening dat inspraak hard nodig is. Momenteel zijn er aan de Jan Dorrekenskade wo ningen gebouwd voor 50-plussers en ou der. De woningen zijn echter zo ge bouwd dat de bewoners via een trap de tuin kunnen bereiken en voor het ge bruiken van de wasmachine naar de zol der moeten, omdat daar de wasmachine staat. Een dergelijke bouw voor oudere mensen is natuurlijk absurd. Hij drong er dan ook op aan dat met dergelijke dingen in het vervolg rekening wordt gehouden. De woorden van de heer De Wolff kre gen veel bijval en gehoopt wordt dat snel met de zo broodnodige inspraak wordt begonnen. De receptie werd gekenmerkt door de traditionele drank ’’boerenjongens”. De receptie werd ook bij gewoond door vertegenwoordigers van verenigingen en commissies die zich actief bezig hou den met het werken voor de ouderen. de Interimwet Bodemsanering, de Wet Geluidhinder en de Wet Chemische Af valstoffen. ’’Milieubeleid kan alleen maar goed worden indien er ook op plaatselijk niveau een goed samenspel bestaat tussen overheid, milieu-organi- saties, bedrijfsleven en burgers. Bij het streven naar een schoon milieu geza menlijk resultaat gericht gewerkt te worden. Dit brengt de overheid wel eens in een positie bekneld tussen de ideologisch getinte organisaties en het financieel betrokken bedrijfsleven. Juist in die gevallen is vasthoudendheid van overheidshandelen een voorwaar de”, vindt wethouder Van Soest. stheid nu. Op het gebied van milieuver betering vinden vele aktiviteiten plaats door verschillende instanties. Veel mi- lieu-organisaties werken aan de bevor dering van de milieu-bewustheid. Een belangrijke - zo niet de belangrijkste - bijdrage aan het werken aan een schoon milieu is het voorkomen van vervuiling. Dit vraagt om preventieve maatregelen Voorlichting en educatie. Het jaar 1987 wordt het jaar voor het milieu. Reden voor het gemeentebe stuur om extra aandacht aan de milieu bewustwording te schenken. De nadruk hierbij komt te liggen op voorlichting. Naast de voorlichting via de normale media (kranten, kabeltelevisie, brochu res e.d.) zal er in het voorjaar een mi lieuvoorlichtingsmarkt worden opge zet, waarbij aan de verschillende aspec ten van het milieubeleid aandacht zal worden besteed. ”En dat zijn er nogal wat. Denkt u maar eens aan de inzameling van chemische afvalstoffen. Iedereen heeft thuis wel oude medicijnen, batterijen, verfresten e.d. Per huishouding vallen de hoeveel heden wel mee maar in totaliteit bezien gaat het om grote hoeveelheden. Deze mogen niet zomaar in het milieu terecht komen maar dienen te worden afge voerd en apart verzameld te worden”, aldus wethouder Van Soest. ”Ten be hoeve van de inzameling van chemische afvalstoffen is op het terrein van Open bare Werken aan de Noordkade een container geplaatst voor afgewerkte olie (de zogenaamde ’’oliebol”). Ook staat er de zogenaamde Ecotainer. Dit is een container die bestaat uit verschil lende compartimenten waarin het klein chemisch afval kan worden opgeslagen. Onder klein chemisch afval wordt ver staan: oude batterijen, oude medicij nen, verfresten, thinner, verdunnings- middelen, vergiften, enz. U kunt deze spullen daar altijd kwijt. Maak er ge bruik van, het is goed voor het milieu en zoveel mogelijk word n de fvalstoffe- weer geschikt gemaakt voor herge bruik. De heer Kraaijestein stelde dat de men sen steeds op jongere leeftijd niet meer aan het arbeidsproces deelnemen en juist deze groep nog zo actief kan zijn voor de ouderen. Hij noemde het flan kerend ouderenbeleid, waarbij er naar wordt gestreefd de ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wonen. Nood zakelijk is dan echter dat woningen wor den gebouwd, die voor deze groep ge schikt zijn. Momenteel zijn er 10 50-plus-woningen gebouwd aan de Jan Dorrekenskade, er zijn er vier in aanbouw aan de Onder- dracht van de provincie Zuid-Holland is uitgevoerd door het Adviesbureau voor Verkeerskunde Van Dijk en Partners BV in nauw overleg met de provinciale 'cent uit te maken van al het doorgaande Waterstaat van Zuid-Holland. verkeer in het gebied rond de gemeente Gouda, Moordrecht, Moerkapelie, Waddinxveen, Boskoop en Reeuwijk. In dit gebied is 62 procent van alle auto ritten woon-werkverkeer. Het gemid delde aantal personen per auto ligt bij De Coöperatieve Vereniging Keur groep 1970 U.A. is een vereniging van detaillisten in ”doe het zelf’-artikelen, die deze artikelen centraal inkoopt en onder haar leden distribueert. In ver band met de wens van koper om binnen afzienbare tijd tot uitbreiding over te gaan, is aan koper eveneens verleend een kooprecht met daaraan verbonden een koopplicht voor een aangrenzend perceel binnen een termijn van 5 jaar. Voor dit kooprecht is géén vergoeding verschuldigd. Bepaald is dat de koop van dit aangrenzende perceel zal ge schieden tegen de alsdan voor bedrijf sterrein geldende grondprijs op Coene coop. Kerstboomverbranding aan de Esdoornlaan. (Foto Sjaak Noteboom). ’’Naast Souburgh is tweede tehuis nodig

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 13