Gemeente steunt kinderhulp met f 500,- subsidie I A Thema-avond Zuidplas schoolvoorbeeld van hoe het niet moet in De Boog Bezwaarschrift Bejaarden en hun huisdier zijn verfilmd Nieuwe cursus modelbouw in De Boog van Peuterspeelzalen en Gastouderproject remt procedure woningbouw aan de Heemraadweg Besluit voor PTT-pand bij NS-station 8 1 Premie C Premie A Premie D Premie B KABELKRANT WADDINXVEEN ELKE WERKDAG VAN 7.00 UUR TOT 19.00 UUR OP BELGIË-VLAAMS 2 r Muziekpedagoge Aantasting o y BOSKOOP - Waddinxveen bemoeit zich met Boskoopse aangelegenheden. Die kritiek valt te beluisteren vanuit het kwekersdorp, dat zich verzet tegen het groen houden van de Polder Achterof zoals dit Gouwedorp dat wil. aC-.'- A SB WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 4 Typen premies voor koophuizen De polder Achterof bij Boskoop, gezien vanaf het Woordeinde. (Foto: Sjaak Noteboom). Waddinxveen bemoeit zich met Boskoopse zaken i 1 i de stichtingskosten het laagst zijn. Veel premie-C-woningen worden al voor cir ca 120.000,- gebouwd. WADDINXVEEN - In het buurtcen trum De Boog aan de C. Huijgenslaan gaat volgende week maandag een nieu we cursus modelbouw van start. moet. De PvdA is ook tegen woning bouw in de polder Achterof maar de on genuanceerde reactie van Waddinxveen moeten we niet zo maar zonder meer ac cepteren”, aldus Van der Kolk. Burgemeester J.H. Reinders, die niet veel voor een discussie over dit onder werp voelde, stelde dat het college had besloten de reactie van Waddinxveen voor kennisgeving aan te nemen. Hij hield de raadsleden voor dat de Bos koopse argumenten bij Gedeputeerde Staten van Zuid Holland voldoende be kend zijn en dat het nu zaak is op de de finitieve herziening te wachten. t i Europa Kinderhulp is een vrijwilliger sorganisatie, die elke zomer ongeveer 3500 kinderen een vakantie in Neder land bezorgt. Het gaat om kinderen tus sen zes en twaalf jaar uit Nederland, West-Duitsland, Frankrijk en Enge land. WADDINXVEEN - In Waddinxveen staan tegen de 8.000 huizen. Het gaat hier om koophuizen en huurwoningen, vooroorlogse huizen en na oorlogse huizen, eengezinswoningen en flatwoningen. De koopwoningen kunnen in de vrije sector zijn neergezet maar ook met steun van de rijks overheid. Het subsidiestelsel omvat A-, B-, C- en D-koopwoningen. Iets nieuws is de premie-D-woning, die tussen de Kleikade en de Onderweg neergezet gaat worden. De Dierenbescherming afd. Gouda e.o. probeert de bejaarden hierbij te helpen. Marian Kok: "Wij vragen dan ook vrij willigers, die in eerste instantie zelfstan dig wonende ouderen, die door ziekte hun huisdier niet kunnen verzorgen, zouden willen helpen. Op langere ter mijn hopen we door de film te bereiken, dat ouderen zelf kunnen beslissen over het houden van huisdieren in bejaar dencentra”. -t polder Achterof naar voren te brengen. Primair blijven wij de realisering van woningbouw in deze nagenoeg onbe bouwde polder als een aantasting van de groene open ruimte beschouwen, zulks conform het gestelde in uw toelichting ten aanzien van het vrijhouden van het groene hart van Midden Holland. Wij blijven van mening dat Boskoop vol doende bouwmogelijkheden in inbrei- dingslocaties verkrijgt terwijl, boven dien op ruimtelijk minder kwetsbare plaatsen nog aanvullende bouwmoge lijkheden kunnen worden gevonden. Een splinternieuwe loot aan de pre- miestam is de premie-D-woning. In gro te lijnen is deze regeling dezelfde als de premie-C-woning. Er is echter een be langrijk verschil. De eenmalige belas tingvrije subsidie bedraagt geen 6.500,- maar 20.000,-. De premie-D-woning werd op 1 januari 1986 voor duizend vrije-sectorwonin- gen ingevoerd. Deze woningen moeten wel in stadsvernieuwingsgebieden wor den gebouwd. Daar zijn de bouwkosten immers hoger en om te voorkomen dat daar anders geen vrije-sectorwoningen worden gebouwd, is deze hoge subsidie ingevoerd. De regeling geldt voor nieuw te bouwen koop- en huurwoningen in stadsver nieuwingsgebieden met een aaneenge sloten bebouwing die overwegend ou der is dan vijftig jaar. Inlichtingen over dit onderwerp zijn, ook op te vragen bij Ida Laarakkers, voorzitter Dierenbescherming afd. Gouda e.o. Tel. 01820-35184. Wie zich wil opgeven als vrijwilliger neemt con tact op met Marian Kok, contactper soon Dierenbescherming, kring Wad dinxveen, tel. 01820-13951. dingsbesluit te nemen voor wat betreft Tijdens de thema-avond in De Boog zal worden gesproken door muziekpedago ge J. de Leeuw van de Stichting Streek- muziekschool Waddinxveen. Zij zal het met de aanwezigen hebben over gelui den uit de omgeving, zelf eenvoudige muziekinstrumenten maken, het sa mengaan van muziek en beweging en de kleuterdeun. De gezamenlijke avond is voorbereid j door de activiteitencommissie van de Stichting Behartiging Belangen Wad- dinxveense Peuterspeelzalen. Een der gelijke avond wordt jaarlijks gehouden voor ouders/verzorgers van kinderen op de peuterspeelzalen en ditmaal ook voor de betrokkenen bij het Gastouder project. Vorig jaar was op de thema- avond een speelgoedjournaliste te gast. WADDINXVEEN - "Het kind en de muziek” is het thema van de avond die donderdagavond 19 februari om acht uur in het buurtcentrum De Boog aan de C. Huijgenslaan wordt gehouden. Deze avond, die vrij toegankelijk is, wordt gehouden op initiatief van de Stichting Behartiging Belangen Wad- dinxveense Peuterspeelzalen en het Gastouderproject Waddinxveen. Bij de Stichting Peuterspeelzalen zijn vier peuterspeelzalen aangesloten: Kabou- terhof. Ketelbinkie, Pieter Pierebas en Het Hummelhonk. Iedereen die het zich kan permitteren, kan een premie-B-woning kopen, maar of u ook subsidie krijgt, hangt af van uw (gezamenlijk) belastbaar inkomen. Als dat inkomen hoger is dan 70.500,- dan krijgt u geen subsidie. Zit u onder dit in komen (en dat geldt voor het overgrote deel van de bevolking) dan krijgt u sub sidie. De hoogte van de subsidie wordt bepaald door de stichtingskosten van de woning. De subsidie is altijd 5.000,- per jaar en wordt minstens twee en hooguit vijf achtereenvolgende jaren betaald. Over het algemeen is een premie-B-woning iets luxer en duurder dan een premie-A- woning, maar dit hoeft niet altijd het ge val te zijn. Het hangt sterk af van facto ren, zoals de grondkosten en de inventi viteit van de bouwer. WADDINXVEEN - Bij de gemeente is een verzoek binnengekomen van de Stichting Europa Kinderhulp tot toetre ding als donateur tot deze organisatie. B. en W. hebben in overeenstemming met het advies van de commissie voor de financiën besloten aan de Stichting Europa Kinderhulp eenmalig een subsi die van 500,- beschikbaar te stellen en dit bedrag ten laste te brengen van de post ’’Subsidie nader aan te wijzen ver enigingen en evenementen”. De stich ting zal het geld besteden aan reiskosten van vooral Engelse, Noord-Ierse en Oost-Europese (vluchtelingen) kinde ren. Zij komen uit zogenaamde kansarme, vaak grote gezinnen, die in een achter buurt of in een veel te klein huis wonen Soms ontbreekt het hen aan materiële dingen, maar vaak komen ze aandacht, warmte en geborgenheid tekort, aldus de stichting. De kinderen worden ter plaatse geselec teerd op de noodzaak van een vakantie elders. Dat doen sociaal werkers van andere organisaties zoals het Rode Kruis, Leger des Heils, GG GD. Als er problemen met de jeugdiege gast optreden, zoals ziekte of heimwee, krij gen de gastouders steun van de Stichting Europa Kinderhulp. Alle kinderen zijn verzekerd tegen ziektekosten en W.A. De gastouders krijgen geen geldelijke vergoeding van de stichting. Maar veel geld behoeft de vakantie volgens Euro pa Kinderhulp niet te kosten; de norma le gezinssituatie blijft bestaan en een dagje strand is vaak al een hele beleve nis. perkte Boskoopse bouwlocatie volgens het laatste streekplanontwerp, ons ins- ziens zeker overdreven is zo’n groot ge bied aan Waddinxveen te ontnemen”. de argumenten tegen woningbouw in de Beperkt gebied Resumerend is de raad van Waddinx veen derhalve van oordeel dat op grond van het voorgaande het door u aangege ven deel van de polder Achterof niet aan Boskoop dient te worden toege voegd. Maar - bij nadere heroverweging - rekening houdend met de belangen van een buurgemeente en naar analogie met uw voorstel ten aanzien van de Bos koopse begraafplaats op Hazerswouds territoir wel begrip voor zou bestaan is de toevoeging van een beperkt gebied aan het Boskoops territoir. Wij doelen daarbij op de percelen waar op een sportcomplex en een opslagter- rein van de plantsoenendienst en open bare werken van de gemeente Boskoop zijn gelegen, het kantoorgebouw van de vervoersmaatschappij Westnederland, alsmede enkele naastgelegen percelen, alle gelegen nabij Hoogeveenseweg en Noorddinde. Het betreffende gebied is vrij sterk op Boskoop gericht, reeds vanwege de ligging niet zover van het Boskoopse centrum, terwijl de aanwe zigheid van met name een sportcom plex, gebruikt door uitsluitend Bos koopse verenigingen, doch liggend in Waddinxveen, ook enige praktische complicaties met zich brengt. De raad handhaaft zijn principiële be zwaren tegen woningbouw in de polder Achterof echter onverkort, doch wil, gelet op de Boskoopse belangen, uit be stuurlijke overwegingen op beperkte wijze enige ruimte creëren voor enige Boskoopse woningbouw”, aldus de ge meenteraad van Waddinxveen in een brief aan GS van Zuid Holland. dinxveense bezwaarschrift tegen het ontwerp-Streekplan Zuid Holland Oost is reeds uitgebreid hierop ingegaan. Wij achten het evenwel van belang thans wederom de steeds door ons aangevoer- Deze werkgroep heeft ervaren dat pra ten niet helpt om voor- en tegenstanders van huisdieren in bejaardencentra dich ter bij elkaar te brengen. Toen werd er een film gemaakt: ’’Mijn hond en ik blij ven bij elkaar”. Deze film heeft iets meer effect dan een discussie van voor- en tegenstanders. Behalve voor- en te genargumenten laat de film ook de hardheid van de neezeggers zien en de onmacht en de hoop van voorstanders. Als er druk nodig is om de huisregels van bejaardencentra te veranderen, zo dat honden en katten kunnen worden meegenomen bij de verhuizing, dan zal die druk moeten komen van mensen die niet tegelijkertijd afhankelijk zijn van een beslissing over hun toelating. In 1984 werd de premie-C-woning door staatssecretaris Brokx (Volkshuisves ting) geïntroduceerd. De premie-C is een vrije-sectorwoning in zowel de koop- als huursfeer. Toch ontvangt de koper, dan wel de verhuurder een een malige, belastingvrije subsidie van 6.500,-. Doel hiervan is de goedkope vrije-sectorbouw te stimuleren. U komt voor deze subsidie in aanmer king als de stichtingskosten van de wo ning lager zijn dan 162.000,- en in de stadsregio’s f 172.000,-. Er gelden geen inkomensgrenzen. Dit jaar heeft het Rijk toestemming gegeven voor de bouw van 18.000 premie-C-woningen. niet hoger is dan 50.500,-. Bij het be- Voorrang krijgen de woningen waarvan palen van het belastbaar inkomen wordt naast het inkomen van de koper ook het eventuele inkomen van de echtgenoot of partner meegeteld. Het inkomen van inwonende kinderen wordt nooit mee gerekend. Hoeveel subsidie u ontvangt, hangt af van uw inkomen. Om de vijf jaar kijkt het Rijk naar uw belastbaar inkomen om te zien of het subsidiebedrag moet worden bijgesteld. Dit is de zogeheten inkomenstoets. Het gemiddelde gezamenlijke inkomen dat in die vijf jaren is verdiend wordt dan bekeken. Bent u meer gaan verdienen, dan krijgt u daarna minder subsidie. Bent u meer dan belastbaar 50.500,- gaan verdienen, dan krijgt u nog ten hoogste drie keer 5.500,- uitbetaald. De cursus, waarvoor men zich elke mid dag bij Elly van Wichen in De Boog (tel. 16860) kan opgeven, is bedoeld voor jongeren vanaf 12 jaar. Hij zal 3 maanden gaan duren, telkens op de maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur. De kosten bedragen 12,50 gulden per deelnemer. Tijdens de cursus zal er niet gewerkt worden met radiografische modellen, verder kunnen alle vormen van model bouw aan bod komen, auto’s, treinen, boten en vliegtuigen. WADDINXVEEN - Om aan de Heem raadweg in de Oostpolderwijk (Zuidka- de 1toch twee huizen te kunnen bou wen is de gemeenteraad door het colle ge van B en W gevraagd een voorberei- ii het onderhavige stukje grond.. Door de gemeenteraad is al een jaar ge leden zo’n besluit genomen voor een perceel grond aan de Zuidkade én Heemraadweg naar aanleiding van een tweetal bouwvergunningen voor het bouwen van drie woningen aan de Zuid kade en twee woningen aan de Heem raadweg ten name van Bouwbedrijf Frans Vink en Zonen. Een dergelijk besluit was noodzakelijk, omdat de geprojecteerde bouwplannen in strijd waren met het bestemmings plan Zuidkade 1, waarin de grond ter plaatse is bestemd voor zoetwaterka- naal, groenvoorzieningen en openbare en bijzondere doeleinden. Inmiddels is een bouwvergunning ver leend voor de drie woningen aan de Zuidkade. Dit project is onlangs ge start. In verband met een ingekomen bezwaarschrift tegen het bouwplan voor twee woningen aan de Heemraadweg is het niet mogelijk gebleken de artikel 19- procedure binnen de termijn waarvoor het voorbereidingsbesluit geldt af te ronden. Een nieuw besluit is derhalve noodza kelijk geworden voor uitsluitend dit perceel teneinde verdere medewerking aan het bouwplan te kunnen verlenen. B en W stellen de raad derhalve voor - in overeenstemming met het advies van de commissie voor ruimtelijke ordening c.a. - een voorbereidingsbesluit te ne men. De premie-A-koopwoning is de popu lairste gesubsidieerde koopwoning. De subsidie is immers hoog en daarom zo in trek bij gemeenten, aannemers en kan- didaat-kopers. Dit jaar mogen 20.000 premie-A-woningen worden gebouwd. De stichtingskosten van deze woning mogen niet hoger zijn dan 132.000,- Een uitzondering zijn de zogeheten stadsregio’s. Dat zijn gebieden waar de grond- en bouwkosten hoger zij n dan el- -ders. Dat is het geval in Noord-Holland en Zuid-Holland en in een aantal ge meenten buiten de randstad. U komt voor een premie-A-woning in aanmerking als uw belastbaar inkomen WADDINXVEEN - De afdeling Gou da en omstreken van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft zich, gezien de ervaringen in het Dierentehuis Midden-Holland, het pro bleem van de bejaarden en hun huisdier aangetrokken. Vrij regelmatig komt het voor, dat ouderen, die naar een bejaar dencentrum verhuizen, afstand moeten doen van hun huisdier en hun hond of kat naar het Dierentehuis brengen. Bij het verzamelen van informatie betref fende dit probleem stuitten wij op de werkgroep ’’mensendierentrouw” te Amersfoort. In de Boskoopse gemeenteraadsverga dering van deze maand kwam het on derwerp even ter sprake: de ontwerp- regeling inzake de gemeentelijke herin deling. Met name werd toen kort ge sproken over de reactie van de gemeen te Waddinxveen op het waarschijnlijk moeten afstaan van de polder Achterof aan Boskoop. Waddinxveen verzet zich nogal fel te gen het overgaan van deze polder naar Boskoop. In haar verzet gaat Waddinx veen zelfs zo ver dat ze zich bemoeit met Boskoopse aangelegenheden. Bij PvdA-raadslid A.J. van der Kolk was de handelswijze van Waddinxveen in het verkeerde keelgat geschoten. Van der Kolk was overigens het enige raadslid dat kritiek liet horen op Waddinxveen. "De reactie van Waddinxveen op de ontwerpregeling gemeentelijke herin deling doet me geen deugd. Ik vind dat Waddinxveen ongemeen fel reageert en dat bevalt me niet, omdat deze gemeen te zelf - als het om bebouwing in de pol der gaat - boter op het hoofd heeft. De bebouwing van de polder Zuidplas is een schoolvoorbeeld van hoe het niet Deze bouwmogelijkheden tjienen eerst te worden benut. Overigens, gelet op de volgens het streekplan tot 2000 te bou wen beperkte aantallen woningen, heeft Boskoop tot 2000 ons insziens ge noeg bouwlocaties. Wij attenderen er u verder op dat ook Waddinxveen finan cieel moeilijke inbreidingslocaties dient te benutten. Verder willen wij er nog maals op wijzen dat in het kwestieuze gebied de laatste jaren ook sierteelt- ontwikkelingen hebben plaatsgevon den, waardoor woningbouw ter plaatse - net als in het centrum van Boskoop - een kostbare aangelegenheid zal wor den. Voorts willen wij onder uw aandacht brengen dat de gemeente Boskoop on danks verzoeken daartoe dezerzijds, nimmer de moeite heeft genomen een zelfs maar globaal onderzoek in te stel len naar de financieel-economische mo gelijkheden tot woningbouw in dit ge bied. Tot slot willen wij nog opmerken dat het voor de realisering van de be- Voor de volledigheid volgt hieronder de reactie van de Waddinxveense gemeen teraad op de ontwerp-regeling gemeen telijke herindeling voor zover dat gaat over het geven van de polder Achterof aan Boskoop. Waddinxveen schrijft aan GS van Zuid Holland: ’’Ondanks daartegen door de raad van Waddinxveen ingebrachte krachtige bezwaren hebben wij met te leurstelling moeten constateren dat uw college persisteert bij zijn standpunt dat een deel van de polder Achterof ter grootte van circa 255 hectare bestuurlijk bij de gemeente Boskoop moet worden ingedeeld. Uw argumenten daarvoor ontleent u aan het Streekplan Zuid Hol land Oost, dat in dit gebied een beperk te bouwlocatie voor Boskoop aangeeft. Wij blijven bestrijden - met klem - dat in de polder Achterof woningbouw dient te worden gerealiseerd. In het Wad- WADDINXVEEN - Omdat de voorbe reiding voor de bouw van een PTT-be- steldependance aan het Stationsplein meer tijd vergt is de gemeenteraad ge vraagd een nieuwe voorbereidingsbe sluit te nemen voor de bouw van dit pand. Zo’n voorbereidingsbesluit nam de ge meenteraad een jaar geleden ook al voor het betreffende perceel grond aan de Stationsstraat/hoek Jan Dorrekens- kade Oost. Dit naar aanleiding van het verzoek van de Centrale Directie van de PTT voor het bouwen van een bestelde- pendance nabij het NS-station. Een dergelijk besluit was noodzakelijk, omdat het geprojecteerde bouwplan in strijd was met de bestemmingsplannen ’’Stationsstraat” en ’’Waddinxveen, herziening 1953”. Momenteel ligt het bouwplan bij Gede puteerde Staten van Zuid-Holland met het verzoek tot afgifte van de benodigde verklaringen van de Wet op de Ruimte lijke Ordening en van de Woningwet. Aangezien het vorige voorbereidings besluit binnenkort vervalt en de bouw- vergunningprocedure nog niet is afge rond, is een nieuw voorbereidingsbe sluit noodzakelijk. De commissie voor ruimtelijke ordening c.a. kan zich met het voorstel verenigen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 13