Wordt oud raadhuis Iain Mackintosh Staatssecretaris in folkcafé gered van de sloper en gedeputeerde feliciteren CDA’ers Geen groter dakkapel voorzijde woning Piasweg ’’Huisartiest” s C. de Bruin (Julianastraat 8) krijgt van gemeenteraad geen gelijk Grond voor bij KW-plein 7. Slootweg tevergeefs bij gemeenteraad Vrijdagavond 27 maart Wethouder Paul van Schie in t brons Elke week Danitsja krijgt snorkelset Gevonden en verloren cryptovraag bij de RTW ’t Smulhoekje hl Een eeuw 1911 Amateurs Geen overlast Deltaplan’ Ver dieping Achterzijde Verschil Huis artiest” Kennis en ervaring Noordeinde Erfgoed i I KABELKRANT WADDINXVEEN ELKE WERKDAG VAN 7.00 UUR WADDINXVEEN - Zal het oude raadhuis aan de Zuidkade, tot 1978 als zodanig in gebruik en daarna het onderkomen van de Stichting Streekmuziekschool Waddinxveen, gered kun nen worden van de slopershamer? ■W1HïPPwïtïwiiii-w mi A WE7OOR WADDINXVEEN WOE1 ,SDAG Li MAART 1987 Zaadhandel mag een verdieping bouwen Het voormalige raadhuis aan de Zuidkade. (Foto: Sjaak Noteboom). Inlichtingen: Rijkspolitie Waddinxveen V I WADDINXVEEN - De gemeenteraad zal zich er in zijn vergadering van volgende week woensdagavond mee eens verklaren dat B. en W. de heer J. Slootweg van de Piasweg 27B terecht hebben geweigerd een bouwver gunning te verlenen voor het vergroten van het dakkapel op het voorge- veldakvlak van zijn huis. avond vergaderende gemeenteraad. Hiermee kunnen B. en W. instemmen. deeld gaat worden dat een groter dak kapel aan de voorzijde - anders dan aan Gevonden: herenzonnebril ovale weerspiegelende glazen zwart montuur model 065, bank pas, bruin leren handschoen, sleutels, een geldsbedrag, handdoek en zwem broek in tas, portefeuille, Cyprische poes. Aan de heren G.A. en A.L. Oudijk te Waddinxveen zijn percelen grond nabij het Noordeinde, van respectievelijk 7.000 en 2.100 m2, verkocht. De Schotse folkzanger lain MacKintosh voor de derde maal in De Bon- kelanr 575,- en aan de heer H. Glasbeek werd op 30 december 1911 7,50 betaald als ’’huur van het lokaal gebruikt wordende voor cachot aan het Dorp”. Voor het uitsteken van de torenvlag ontving de heer Gden Hoed uit de gemeentekas 0,54. WADDINXVEEN - Van elke we kelijkse uitzending van de lokale omroep RTW maakt de oplossing van een cryptovraag deel uit. Op lossingen van die vraag moeten we kelijks worden ingezonden bij de RTW, Postbus 330,2740 AH Wad dinxveen. De cryptovragen tot nu luidden ’’Omhoog de prothese” (hefbrug over de Gouwe) en ”Een kasteel voor een stuiver” (Huize Souburgh aan de Prins Bernhardlaan). Zater dag werd gevraagd naar de beteke nis van de zin ’’Zoeken in grint, we ontdekken deze plant”. De cryptovraag is een vast onder deel van de wekelijkse radiouitzen- ding ’’Rondom de hefbrug”, even als de rubrieken berichten, nieuws uit dag- en weekbladen, sport, ge- meentenieuws, kerknieuws, het studiogesprek, het weerbericht, het recept en nieuws uit Moerka- pelle, welke gemeente ook W aan gesloten op het Waddinxveense ka belnet. de achterzijde - niet voldoet aan de bouwverordening en dat er geen rede nen zijn die rechtvaardigen dat desal niettemin een bouwvergunning wordt verleend. Hierbij speelt niet alleen het negatieve advies van de welstandscom missie een rol, maar ook de concrete si tuatie ter plaatse. Tegen de planologische maatregelen daartoe diende de Waddinxvener een bezwaarschrift in, omdat de bouwactivi teiten volgens hem gaan zorgen vor minder zon- en daglicht in zijn huis, dat bovendien minder waard zal worden, en voor extra drukte in de Julianastraat. De raadscommissie voor de bezwaar- en beroepschriften heeft de bezwaren van de heer De Bruin gewogen en te licht bevonden. Te meer omdat ze pas aan de orde zullen zijn bij het verlenen van de vereiste bouwvergunning. Zijn be roepschrift zal dan ook worden afgewe zen in de volgende week woensdag- De lokale omroep RTW is van me ning dat heel wat Waddinxveense amateurs professionele dingen doen en wil daar graag de micro foon voor open zetten. Plaatsver vangend hoofdredacteur Nanny Vogelaar wil dan ook graag voor het zaterdagse radioprogramma ’’Rondom de hefbrug” in contact komen met deze plaatsgenoten. Nanny Vogelaar: ”Er zullen onge twijfeld mensen in Waddinxveen zijn, die bijvoorbeeld gedichten schrijven over deze gemeente, spannende kinderverhalen kunnen bedenken of deze boeiend kunnen voorlezen. Mensen die het wel en wee volgen van het bedrijfsleven in Waddinxveen of amateurdeskundi- gen zijn. Amateurs die leuke stuk jes kunnen schrijven over de ge schiedenis van W’veen”. ’’Deze mensen kunnen wij goed ge bruiken voor de lokale omroep. W’veners voor W’veners. Wij wil len een zo breed mogelijke commu- nicatoe tot stand brengen. Kunst kunnen we niet via de RTW laten zien, maar we kunnen de amateurs wel een kans geven om van hen te laten horen”. lain MacKintosh, die in De Bonkelaar in februari vorig jaar voor het eerst op trad en in feite de stoot gaf tot de oprich ting van het folkcafé De Bonkelaar, staat al jeren aan de top in de internati onale folkwereld en geniet de waarde ring van bijna al zijn Europese en Ame rikaanse collega’s. Zichzelf begeleidend op banjo, concer tina of a capella zingend, weet hij iedere keer weer het publiek aan zich te binden met zijn charme, humor, fijngevoelig heid en niet in de laatste plaats met zijn liedjes. Het groter te maken dakkapel, gelet op de grootte van het huis en de omgeving, voldoet echter naar de mening van de gemeente niet aan redelijke eisen van welstand. Tussen het dakkapel aan de voorkant en aan de achterkant is inder daad een verschil in beoordeling ge maakt, echter na integrale afweging van alle betrokken belangen. In het gemeentehuis zou de afspraak zijn gemaakt - ter voorkoming van ad ministratieve rompslomp - dat als het dakkapel aan de achterzijde wel zou mogen worden vergroot, de aanvraag voor het dakkapel aan de voorzijde automatisch zou komen de vervallen. Maar de onduidelijkheid daarover blijft voortduren, omdat de gemaakte afspra ken daarover niet op papier staan. Wat over blijft is de visie van B. en W die nu ook door de gemeenteraad ge- WADDINXVEEN - Uit handen van chef-zweminstructeur Wim van Minnen heeft de aan de Brugweg 5 wonende Da nitsja Krayestein (69 een snorkelset ge kregen. Dat gebeurde dinsdagavond in het over dekte zwembad ”de Sniep”. Het ca deautje kreeg het meisje, dat in februari haar zwemdiploma A behaalde, in het kader van de loting rond de uitreiking van het éénmiljoenste nationale zwem diploma in ons land sinds mei 1984. Omdat niet precies viel vast te stellen wie het miljoenste zwemdiploma, dat zaterdag door mr. Pieter van Vollenho- ven werd uitgereikt in Eindhoven, zou krijgen moesten alle februari-afzwem- mers een kaart insturen. Er werden 100 prijswinnaars getrokken en één van hen zou de miljoenste worden. Tot de honderd prijswinnaars behoorde dus ook de Waddinxveense Danitsja ’''•■•’■■“stein. WADDINXVEEN - Voor de derde maal is de Schotse folkzanger lain MacKintosh te zien en te horen in Waddinxveen. Hij treedt namelijk op 'in het vrijdagavond 27 maart om half negen in De Bonkelaar aan de Beu kenhof te houden folkcafé, waar in januari The Battlefield Band succes vol voor een groot publiek optrad. Radio-opnamen daarvan waren zater dag bij de lokale omroep RTW te horen. WADDINXVEEN - ”Elk jaar investeren wij ruim vijf miljard gulden in vernieuwing van stad en dorp in Nederland. Dat is een inspanning die je kunt vergelijken met een meer dan een halve Oosterschcldedam, niet een enkele keer, maar jaar voor jaar. Daarop wordt niet bezuinigd, want in vesteren in de kwaliteit van de volkshuisvesting is investeren in je toe komst. En dat geeft ook een bijdrage aan de werkgelegenheid”. Het oude raadhuis werd gebouwd in 1911. Het pand is dus de pensioenge rechtigde leeftijd al lang gepasseerd. Uit het gemeentelijk kasboek over 1911 blijkt, dat de aankoop, verbouw en in richting van het gemeentehuis het voor die tijd schrikbarend hoge bedrag van 27.996,65 vergde. Daarbij was dan ook wel de door G.H. Vermeulen geleverde champagne, ten bedrage van 32,- be grepen, die het gemeentebestuur bij de opening rijkelijk liet vloeien. De traploper kostte niet minder dan 102,50 lezen we in datzelfde kasregister, voor stoelen en tafels werd 619,- uitge trokken, de kachels met toebehoren vergden 608,07 en voor de door Stok vis geleverde gasornamenten met toe behoren moest 177,03 worden be taald. Ook is er een post van twintig gul den, zijnde het ’’voorschot van eene be kroning aan de werklieden van het nieu we Raadhuis”. Overigens lagen de financiële verhou dingen toen wel wat anders. Ook daar van getuigt het kasboek. De burge meester moest het doen met een jaar wedde van twaalfhonderd gulden. De wethouders hadden een jaarwedde van 50,- en eenzelfde bedrag per jaar aan presentiegelden. De jaarlijkse kosten voor het ophalen van ”asch” waren voor de gemeente in 1911 430,-. De veldwachters verdienden in dat jaar Overigens meent de gemeente dat een toename van het verkeer in de Juliana straat ten gevolge van de uitbreiding van het bedrijfspand niet is te verwach ten, danwel miniem zal zijn aangezien de uitbreiding beoogt kantoorruimte te realiseren en een aparte ruimte wil scheppen voor de beperkte opslag van fijne zaden. Derhalve wegen de belangen van dit be drijf onmiskenbaar zwaarder dan die van de heer De Bruin bij verhindering van deze uitbreiding, zodat de gemeen teraad terecht een halfjaar geleden een voorbereidingsbesluit heeft genomen. WADDINXVEEN - De heer C. de Bruin van de Julianastraat 8 heeft te vergeefs geprotesteerd tegen het besluit van de gemeenteraad om straks zaadhandel Van Hemert Co BV (sinds 1876) een verdieping op het be drijfspand aan de Julianastraat 1 te laten bouwen. Dat was de kern van de boodschap van staatssecretaris drs. E. Heerma van Volkshuisvesting en gedeputeerde drs. W. Aalbers van de provincie Zuid-Hol- land vorige week dinsdagavond meega ven aan de bezoekers van een CDA- vergadering in Het Trefpunt. Een vijftigtal aanwezige CDA-leden, waaronder burgemeester C M. van der Linden, maar ook belangstellenden uit de woningbouw, sloten zich die avond ook aan bij de bescheiden huldiging van de CDA-wethouder Paul van Schie, die vierde, dat hij deze functie twaalf en een half jaar uitoefent. Uit het betoog van de gedeputeerde Aalbers bleek, dat een soort Deltaplan ook wel nodig is om de benodigde stads vernieuwing daadwerkelijk te realise ren, vooral in de Randstad-provincies. In de provincie Zuid-Holland worden alle beschikbare gelden nu via een fonds gekanaliseerd. De grote steden, die omvangrijke pro blemen op dit gebied hebben, krijgen daaruit rechtsstreeks hun deel. De rest wordt verdeeld over de overige ge meenten die aanvragen daarvoor indie nen, terwijl een potje apart wordt ge houden voor extra kostbare plannen. De stadsvernieuwing loopt goed. Ga maar eens kijken in de grote steden, die leven weer en de verwaarlozing is ge stopt. Maar ook in middelgrote steden en dorpen is er volop activiteit, aldus de heer Aalbers. De nieuwbouw van woningen ligt weer anders; er is een beter onderzoek naar de behoefte nodig: wat voor'soort wo ningen worden waar gewenst en hoe veel dan wel. Daarvoor heeft de provin cie 10 regionale commissies ingesteld, die zich met dit onderzoek bezighouden en vervolgens met de planning van de volkshuisvesting. Dit om te zorgen dat de beschikbare ca paciteit voor nieuwbouw woningen ook zo goed mogelijk naar behoefte wordt verdeeld. OP het gebied van nieuw bouw wordt niet stil gezeten, ook niet in Waddinxveen, aldus de gedeputeerde FlelrT doe! op de mcuwbouv» in de Zuidpias. De heer Aalbers liet verder nog een veelheid van onderwerpen in het kader van ruimtelijke ordening de revue nas- In het najaar van 1986 besloot de ge meenteraad dat een herziening wordt voorbereid van het bestemmingsplan Stationsstraat voor het perceel Juliana straat 1. Dit besluit beoogt het bouwen van een verdieping op dit pand mogelijk te maken. De heer De Bruin is daar te gen omdat daardoor sprake is van min der zon- en daglicht in zijn huis. Bovendien moet gerekend worden op De heer Slootweg had tegen dit besluit van B. en W. een bezwaarschrift inge diend bij de raadscommissie voor de be zwaar- en beroepschriften, maar dat heeft niet mogen baten. De commissie is het eens met de visie van het college, al wordt wel opgemerkt dat er in de pro cedure van de vergunningaanvraag niet helemaal formeel juist is gehandeld. Al in januari 1984 vroeg de heer Sloot weg aan de gemeente een bouwvergun ning voor het vergroten van het dakka pel op het voorgevel- en achtergeveldak van zijn huis aan de Piasweg. Tien maanden later kreeg hij de vergunning voor alleen een groter dakkapel aan de achterzijde. Vorig jaar maart vroeg hij de gemeente hem ook een bouwvergun ning voor een groter dakkapel aan de voorzijde te geven. B. en W. weigerden die. De heer Slootweg vindt echter dat de uitbreiding van het dakkapel aan de voorkant van zijn huis met 1.70 meter niet op gespannen voet staat met rede lijke welstandseisen voor zowel de wo ning als de omgeving. Vreemd vindt hij het helemaal dat er aan de achterzijde wel een groter dakkapel mag komen en aan de voorzijde niet. Onevenwichtige besluitvorming noemt hij dat. De toegangsprijs voor het optreden van de in Glasgow wonende lain MacKin tosh, die eind maart weer een weekje in Nederland is, bedraagt tien gulden. De kaarten kunnen aan de zaal worden ge kocht of bij organisator Hans van den Hoek, Zuidplaslaan 24, tel. 18112. Zijn omvangrijke repertoire (hij kent zo’n 600 liedjes uit z’n hoofd) biedt voor elk wat wils: komische nummers vol gortdroge Schotse zelfspot en onver wachte woordspelingen, makkelijk in het gehoor liggende meezingers en heel subtiele love-songs. Verloren: grijze kater, portemonnees, portefeuil le met bescheiden, witte trimschoen, verz.plaat bromfiets, benzinedop, pols horloge. Die vraag is aan de orde nu het gemeen tebestuur van plan is aan het architec tenbureau Bob van Beek BV - die ook de restauratie van de Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade heeft begeleid - te vragen een onderzoek in te stellen naar de onderhoudstoestand van het voormalige raadhuis. De opdracht aan het bureau uit War mond komt aan de orde in de volgende week woensdagavond vergaderende ge meenteraad. B. en W. hebben namelijk de raadsleden voorgesteld voor dat doel een bedrag van 8.700,- (inclusief btw) beschikbaar te stellen. Dit geld komt ten last van de reserve exploitatie streekmuziekschool Volgens B. en W. zullen binnen afzien bare tijd besluiten genomen moeten worden inzake het voormalige raadhuis aan de Zuidkade. Teneinde die besluit vorming zo verantwoord mogelijk te doen geschieden hebben zij behoefte aan een goed inzicht in de huidige bouw kundige staat van het pand en aan een antwoord op de vraag of renovatie al dan niet tot de mogelijkheden be hoort en zo ja. wat daarvan dan de kos ten zullen zijn. Het uitvoeren van een dergelijk onder zoek vereist grote specifieke kennis en ervaring. ’’Gelukkig zijn wij erin ge slaagd een in deze gespecialiseerd bu reau voor zo’n onderzoek te interesse ren”, aldus het college tot de raad. In de loop der jaren heeft lain een neus ontwikkeld voor zulk soort liedjes met een boodschap. Al zijn collega’s verba zen zich er over dat het hem ieder jaar weer lukt een flink aantal - deels zelf geschreven - nieuwe liedjes op z’n re pertoire te hebben en zij maken daar dan ook dankbaar gebruik van. Iain wordt regelmatig gevraagd mee te spelen op platen van andere artiesten en heeft zelf ook veel solo-elpees gemaakt. Zijn laatste indringende plaat ’’Stan ding Room Only” is onlangs uitge bracht en in Engeland nu al haast uitver kocht. maar tijdens zijn optreden in het Folkcafé verkrijgbaar, alsmede de el pee ’’Live in Hamburg”, samen met Ha mish Imlach. Reden te meer om naar het Folkcafé te komen, waar hij nu al voor de derde keer te zien en te beluisteren zal zijn. Met recht kan lain MacKintosh een huisartiest genoemd worden, sinds hij hier in februari 1986 voor ’t eerst optrad en daarmee de directe aanleiding gaf voor het oprichten van het Folkcafé Waddinxveen, dat zichzelf mede dank zij toppers als het Russische ensemble Skaz, The Battlefield Band en natuur lijk lain MacKintosh solo en samen met Hamish Imlach al aardig gevestigd heeft in en buiten Waddinxveen. WADDINXVEEN - Aan mevrouw L H. Biesheuvel-Broer te Waddinx veen is een perceeltje grond aan het Ko ningin Wilhelminaplein van circa 100 m2 verkocht. Dit hebben B. en W. aan de gepieente- raad laten weten. Het stukje grond is nodig om de snackbar ’t Smulhoekje, waarvan mevrouw' Biesheuvel-Broer ei genaresse is. te kunnen uitbreiden en de huidige houten vestiging om te zetten in een permanente. Een permanent 't Smulhoekje werd mo gelijk door de bestemmingsplanwijzi- gingen rond de uitgebreide supermarkt- vestiging van Albert Heijn, de verande ringen bij de p r keerplaats daar en rond het WSE-complex De Lansbrekers in de Oranjewijk. een waardevermindering van het huis nen worden uitgebreid. en op overlast, die vrachtwagens zullen De bezwaren van de heer De Bruin rich- veroorzaken in de Julianastraat, welke ten zich dan ook niet zozeer op de uit- eenrichtingsverkeer voor motorvoertui- breiding als wel op de manier waarop gen kent. die tot stand moet komen. Zijn protest Los hiervan stelde de heer De Bruin de daartegen is wellicht meer op zijn plaats vraag of een bedrijf als in het pand Juli- als straks de verlening van de vereiste anastraat 1 wel in een woonwijk thuis- bouwvergunning aan de orde is. hoort en of het noodzakelijk is om door Niettemin heeft de gemeenteraad de middel van een voorbereidingsbesluit belangen van de Waddinxveense zaad mogelijk te maken dat wellicht op korte handel Van Hemert Co BV bij reali- termijn kan worden gebouwd. sering van een uit bedrijfseconomische en -technische overwegingen noodzake lijke uitbreiding afgewogen tegen het belang van de heer De Bruin, die hij heeft bij het tegengaan van de uitbrei ding. Minder zon- en daglicht, een mogelijke De gemeente vindt echter dat een be drijfspand van een zaadbedrijf dat ter plaatse reeds ruim 100 jaar aanwezig is waardevermindering van zijn huis en moet kunnen blijven voortbestaan, ja eventuele overlasf ten gevolge van het zelfs binnen redelijke marges moet kun- laden en lossen van vrachtwagens zijn zaken die bij de bouwvergunning zullen moeten gaan spelen. seren, die door de provincie op de lange termijn moeten worden gepland. Hoe is de bevolking van ons land en onze pro vincie samengesteld in het jaar 2010? Moet er een supersnelle trein komen en glasvezelkabels voor telecommunicatie, enz. Staatssecretaris Heerma ging in op zijn opdracht in het kabinet: Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Over het laatste onderwerp stelde hij, dat dit hetCDA aan het hart ligt. In ter men van die tijd was de zorg voor het milieu al vervat in het ’leven en laten le ven’ van Abraham Kuyper en ook het begrip dat de mens rentmeester is en geen eigenaar van de aarde, is ook al ruim een eeuw christen-democratisch erfgoed. Het milieu serieus nemen kan enorme betekenis hebben, waar de provincie ook veel aan moet doen. Zo staat de provincie Zuid-Holland voor de enor me taak circa 900 vervuilde plaatsen te schonen. Het karwei afmaken betekent daarmee een begin maken. De staatssecretaris vermeldde verder iets uit de 4e Nota Ruimtelijke Orde ning, die binnenkort verschijnt. Ons land moet zich op de lange termijn veel meer op Europa richten en voor veel economische factoren op de wereld markt. Anders kan Nederland dat 60 van zijn produktie moet exporteren geen goed beleid meer voeren. Ten aanzien van de volkshuisvesting noemde de staatssecretaris het beleid van vernieuwing een ’aanvalsplan’. De aandacht van de overheden en de bouw en ook de financiële middelen moeten in de richting van de bestaande woning voorraad: niet meer slopen, maar ver beteren. De nieuwbouw moet ook doorgaan, maar wel gedifferentieerd: meer bouwen voor bepaalde groepen met speciale woonwensen zoals oude ren. Dat alles kan een goede bijdrage leve ren tot de werkgelegenheid, een priori teit en ook voortdurend zorgpunt voor het kabinet. Niet vergeten mag echter ngen van bijdrage le veren: de beperking van het financie ringstekort, en de stijging van de koop- Vracht 3 ri

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 9