3 Poepgrijper als voorbeeld VR 0 UWEN EENSGEZIND Gemeente publiceert jaarcijfers In september gemeentelijke milieumarkt op het Raadhuisplein Lentebal FfRIDk r ‘i 1 I J GEMEENTE WADDINXVEEN Mei Goed voorbeeld Trots Scholen ^RESTAURANT September Grof vuil Programma Beleidsprogramma Hondepoep H^XXASSCHEMAN FLA/T WADDINXVEEN as F* fc t f J ZELF VERHUIZEN? LATEN VERHUIZEN? I Restaurant ^Heegenoni&i... Tel. 01828-18708 A. P. van Neslaan 1 2771 DE Boskoop Telefoon 01727-4886/4283 Beheerder: C. W. Dufais Elke zondag geopend voor Diners a la carte Omdat wij in april ons 10 jarig bestaan vieren bieden wij u bij binnen komst een aperitief aan. Bovendien hebben wij het volgende jubileum diner voor u samengesteld. Entrecóte de Veau sauce 1'estragon -0- Moka avec bonbon EXTRA SURPRISE DINER zaterdag 4 april Na het aperitief, dat u bij binnenkomst wordt aangeboden, wacht u een 8 gangen diner. De Spaanse zanger Diego Fernandez en een Trio zullen het diner muzikaal omlijsten. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 25 MAART 1987 Steeds meer afval Maar niet alleen het afvoeren van het VW De "oliebol” van de dienst Openbare Werken aan de Noordkade (Foto: Groen en afval thema’s Waddinxveens milieujaar II II l 1 da'sm Sjaak Noteboom). De Waddinxveense scholen worden aangeschreven om hen op het belang te De rector van het Roland Holst College (MAVO/HAVO/VWO) in de radio- en tv-stad kwam met een aantal aanspre- lesmateriaal door een medewerker van de Stichting Milieu Educatie in Utrecht en de consulente voor Natuur- en Mi- lieu-educatie in Zuid-Holland zal wor den uiteengezet hoe de scholen een bij drage kunnen leveren aan het bevorde ren van de milieubewustheid nu en in de toekomst. kende voorbeelden hoe vrouwen be paalde werkzaamheden wel en niet zou den moeten doen in een over het alge meen mannelijk wereld. Ze gaf aan dat in het onderwijs te veel vrouwen niet aan bod komen, dat ver driet, strijdbaarheid en depressie ont staan als dingen die vrouwen willen niet lukken, dat vrouwen over de gehele we reld lager worden betaald voor hetzelf de werk dan mannen en dat mannen be paalde taken van vrouwen zouden moe ten overnemen. WADDINXVEEN - Vorige week don derdag stond er bij het gemeentehuis één van de twee Waddinxveense vuil niswagens. De reden hiervan was niet dat er aan het Raadhuisplein zoveel rommel viel op te ruimen. Ik vond het er zelfs erg netjes. De vuil niswagen was echter bij de parkeer plaatsen van het gemeentebestuur voor een heel ander doel neergezet. De liberale milieuwethouder Karei van Soest gaf namelijk voor de deur van het raadhuis het startsein voor een reeks Waddinxveense activiteiten die in het kader van het Europees Jaar van het Milieu zullen worden ontplooid. Hij klom daarom op een trapje om aan de zijkant van de vuilniswagen een affi che vast te schroeven met daarop het mannetje Max Milieu, het symbool van dit internationale themajaar. Zonder daarvoor overigens een dubbel tje extra uit Den Haag of Brussel te heb ben gekregen heeft Karei van Soest zo’n 7.500,- tot 10.000,- uit de gemeente kas kunnen halen om te proberen het milieubewustzijn van de Waddinxve- ners een stuk te verbeteren. Voor mij staat dat inderdaad - zoals wethouder Karei van Soest eens heeft beweerd - de verbetering van het milieu in het gezin en voor ieders huis begint. En daarom had mij het beter geleken als de Waddinxveense politiek het roerend eens was geworden over het korte ter mijn invoeren van een poepgrijper voor hondenbezitters. Want dit goede voorbeeld mis ik in de milieuactiviteiten van de gemeente. Ge dacht wordt dat er op de in september te houden milieumarkt spijkers met kop pen geslagen zouden kunnen worden. Dat de bevolking dan wel over te halen zou zijn om poepgrijpers en andere mi lieuvriendelijke zaken aan te schaffen. Dat is een beetje de omgekeerde we reld. Want het probleem is bekend: 90.000 kilogram hondepoep komt te recht in het Waddinxveense milieu. Tentoonstellingen, folders, excursies en wat dies meer zij helpen daar direct niet veel aan. Dat weet Karei van Soest na tuurlijk ook wel, maar in Waddinxveen ontbrak het aan het begin van het Euro pees Jaar van het Milieu aan de moed om aan dit grote kleine ongenoegen re soluut een einde te maken. Moge die moed en de daarbij behoren de eensgezindheid er in de loop van dit jaar wel komen, zodat niet langer om de hete brij heengedraaid behoeft te wor den. Het zou aardig zijn als onze milieu wethouder, die inderdaad het milieu in Waddinxveen sterk wil verbeteren, dat dit jaar ook nog voor elkaar zou kunnen krijgen. TifclÓL' as CO Fazantdreef 2 - 2743 DC Waddinxveen Natuurlijk kunnen we ook de gehele verhuizing voor u uitvoeren! Passage 210. 2741 GS Waddinxveen. Voor diners, recepties, bruiloften etc. hebben we een sfeervolle zaalruimte beschikbaar, genaamd "PARTYHOME" Deze excursie wordt georganiseerd ter voorbereiding op de uitwerking van projectopdrachten (bijv, een tentoon stelling op de milieumarkt). Eind mei zal in de raadzaal een tentoonstelling worden ingericht over klein chemisch afval. WADDINXVEEN - In de Toossoos aan de J.W. Frisoweg wordt komende zaterdagavond 28 maart om acht uur een Lentebal gehouden. De toegangs prijs bedraagt tien gulden. De muziek op deze avond is in handen van The Five Sences, terwijl ook de Al- phense ’’Koos Alberts” zal optreden. onvriendelijke stoffen in ontvangst te nemen. Goede voorlichting is daarbij belangrijk. Doel van de Waddinxveense activitei ten is om de bewustwording te verster ken bij de eigen bevolking en om in het Jaar van het Milieu de basis te leggen voor een te voeren educatiebeleid. Het college beziet thans de mogelijkheden om te komen tot planmatig opgezette educatie-activiteiten. In het financieel meerjarenprogramma zijn hiervoor fi nanciële middelen gereserveerd. De Waddinxveense activiteiten zullen gestoeld worden op de twee thema’s: groen en afval. Beide thema’s belichten elk voor zich en gezamenlijk het belang van een ongestoorde kringloop. Het groenthema maakt duidelijk wat de rol is van het groen en de natuur en wijst op het belang van het behoud van deze elementen. Het afvalthema gaat in op de wijze van ontstaan en verwerking van afval en geeft aan hoe afval opnieuw kan worden aangewend van afval en geeft aan hoe afval opnieuw kan worden aangewend en teruggebracht kan wor den in de kringloop. WADDINXVEEN - Op weg naar de op zaterdag 12 september te houden milieumarkt ontplooit de gemeente Waddinxveen in dit Europese Jaar van het Milieu 1987 een reeks activiteiten. Elet startsein daarvoor werd vorige week donderdagmorgen gegeven toen VVD-wethouder K.W.Th. van Soest het affiche met ”Max Milieu” op één van de twee Waddinx veense vuilniswagens schroefde. hun hond op te rapen en mee naar huis nemen om ze daar weg te doen. Maar zoals wel meer gaat in kleine zaken: de raadsleden konden het over de invoe ring van deze maatregel niet eens wor den. En dus is de poepgrijper in Waddinx veen nog niet geïntroduceerd, terwijl de politiek had kunnen aangeven dat het ernst is met het tegengaan van dit grote ongerief. Misschien is hondepoep een grote-sta-in-de-weg voor een groter mi lieubesef, want menigeen zal denken, terwijl hij of zij groente-afval en oud brood aan de schillenboer heeft meege geven, het glas in de glasbak heeft ged aan en oud papier bij een school heeft gebracht: Waar doe ik het voor als vlak voor de deur honden de stoep of straat staan te bevuilen met een stoïcijns er gens anders heen kijkende eigenaar. 10 JAAR BIBELOT Cocktail Bibelot -0- Champignons Dordogne -0- Dessert du saison “0- -0- De prijs voor dit jubileum diner bedraagt 50,- per couvert. Op de zaterdagavonden 11, 18, en 25 april en op de beide Paasdagen zal er voor sfeervolle muziek gezorgd worden. Informatie en reserveringen: Telefoon: 01828-16695. geproduceerde afval draagt bij tot eèn kwalitatief goed leefmilieu. In dat ver band kan gedacht worden aan het schoonhouden van straten en plantsoe nen, goede en goedwerkende riolering, voldoende groenvoorzieningen, sane ring van vervuilde bodem en een goede waterzuivering. Om nog maar niet te spreken over de hoeveelheden afval die op andere wijze legaal of illegaal in het milieu worden gebracht zoals lozingen, stortingen en zwerfvuil. In Waddinxveen is jaarlijks sprake van 90.000 kg hondepoep, zo heeft VVD- wethouder K.W.Th. van Soest uitgere kend. Een belangrijk gedeelte van deze hondepoep komt in het Waddinxveense milieu terecht. De Waddinxveense milieumarkt op het RaadHuisplein is op zaterdag 12 sep tember. Op deze markt kunnen diverse zaken bezichtigd worden die te maken hebben met de thema’s groen en afval. De bedoeling is dat de scholen zich ook met hun werkstukken op deze markt presenteren. Voor beste presentaties zijn prijzen beschikbaar. Een uitvoerig programma voor die dag zal nog worden opgesteld. WADDINXVEEN - Vorig jaar voerde Waddinxveen 6.210.000 kg huis vuil af, 850.000 kg grof vuil, 625.000 kg bedrijfsvuil, 3.000 liter olie, 2.703 kg klein chemisch afval en 297.000 kg glas. Dit afval neemt jaarlijks toe, vooral olie en klein chemisch afval. In Waddinxveen haalt de reinigings dienst van Openbare Werken en -Be drijven het huisvuil en het grof vuil op, wordt het bedrijfsvuil in 100 verhuurde containers van de gemeente gestopt en in die van particuliere containerbedrij- ven, is er bij Openbare Werken aan de Noordkade aan ’’Oliebol” en een ”eco- tainer” voor klein chemisch afval en staan er in dit Gouwedorp 13 glasbak ken. Het Waddinxveense huisvuil, van 5.704.000 kg in 1985 naar 6.210.000 kg in 1986 (mede door de woningbouw in Zuidplas), wordt afgevoerd via het Ge- meenschappelij k V uilverwerkingsbe- drijf naar de Afvalverwerking Rijn mond, waar het wordt verbrand. Dit toenemend hoge aantal kilo’s huis- houdafval bevat ook componenten die te scheiden zijn van andere categorieën afval. Vandaar dat het zo belangrijk is om bij de bron (de plaats waar het afval ontstaat) al afval te scheiden. misch afval in het kader van de campag ne Max Milieu. Winkeliers en midden standers die hiervoor in aanmerking ko men zullen door middel van een raam- sticker aangeven dat zij klein chemisch afval, waaronder batterijtjes en medi cijnen, in ontvangst nemen. Voor de scholieren zal in april een ex cursie naar het Gouwebos worden geor ganiseerd. Door middel van publicaties zal aandacht worden besteed aan onder werpen als ’’Groen in Waddinxveen”, ’’compostvaten” en ’’hondepoep”. Op 14 april vindt er een bijeenkomst plaats voor alle leerkrachten van basis onderwijs en voortgezet onderwijs waarin hen aan de hand van het nodige wijzen van de activiteiten in het kader van het Jaar van het Milieu waarbij ze tevens worden uitgenodigd om een bij drage te leveren aan de activiteiten, zo als de milieumarkt. De scholen ontvan gen tevens info-pakketten. De boomplantdag van vandaag (woens dag) is een jaarlijks terugkerende activi teit die dit jaar wordt meegenomen in het groenthema van de milieucampag- ne. Geplant worden lindebomen langs de Dreef. Het thema van de boomplant dag ’’Boom er bij” draagt op een goede wijze bij aan de bewustwording van het belang van een goede natuurlijke krin gloop. De tentoonstelling ’’Natuur je buur” van het ministerie van Landbouw en Visserij handelt over het belang van de natuur in de stedelijke omgevingen is in april te zien in de opebare bibliotheek aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan. In de maand april wordt tevens voor lichtingsmateriaal verspreid over che- WADDINXVEEN - In een tot de laat ste plaats bezet vrouwenraadhuis De Vlieger aan de Staringlaan heeft zater dagmiddag de Hilversumse rector me vrouw Clan Visser ’t Hooft met haar boeiende toespraak inhoud gegeven aan de verlaten viering van de Internati onale Vrouwendag 1987 in Waddinx veen. In de meimaand vindt er een groenpro- gramma plaats voor de schoolkinderen met een bezoek aan het dierenparkje in het Warnaarplantsoen. Voor de wat ou dere kinderen zal half mei met een ex cursie worden gemaakt naar de Afval verwerking Rijnmond in Rotterdam waar het huisvuil wordt verbrand. Ogenschijnlijk is het aantal kilogram grofvuil in 1986 (850.000 kg) gedaald ten opzichte van 1985 (955.000 kg). Maar dat is maar schijn. Bedacht moet namelijk worden dat het oud ijzer nu door een particulier bedrijf apart wordt opgehaald. Hiertegenover staat een op brengst van ongeveer 4.000 kilogram per week, hetgeen neerkomt op 208.000 kg per jaar. Het bedrijfsvuil, in 1985 510.000 kg en in 1986 625.000 kg, wordt afgevoerd door ongeveer 100 in huur uitstaande containers van de gemeente. Daarnaast zijn er nog 4 particuliere containerbe- drijven actief. De afgewerkte olie, van 500 liter in 1984, via 1.250 liter in 1985 naar 3.000 li ter in 1986, wordt afgevoerd via de ’’oliebol” bij Openbare Werken. De oliebol, die er staat sinds november 1983, mag zich - gelet op de cijfers - ver heugen op een toename van bekend heid. Naast deze bol zijn er nog 10 plaat selijke garagebedrijven die olie van par ticulieren inzamelen. Sedert 1 maart 1986 staat in Waddinx veen de ’’ecotainer”. Dit is een contai ner met zes compartimenten voor on- Ik vind dat een goede zaak. Want we zijn met elkaar minder goed op ons ei gen milieu dan nodig is. In een jaar tijd verander je dat natuurlijk niet, maar het is belangrijk dat de verantwoordelijke wethouder in ons dorp dit onderwerp niet heeft laten liggen en er zich ook in heeft vastgebeten. Met enige trots presenteerde wethou der Van Soest zijn lijstje met activitei ten om bijna het hele jaar door ons mi lieu in de schijnwerper van de belang stelling te plaatsen. Met weinig geld, maar met in ieder ge val heel veel enthousiasme denkt hij aan de weg te timmeren met een milieu markt, een boomplantdag, lesbrieven, folders, exposities, schoolexcursies naar het Gouwebos en het Warnaar plantsoen, publikaties en speciale bij eenkomsten. Of na al deze activiteiten een einde zal zijn gekomen aan illegale lozingen en stortingen, het zwerfvuil op straat en in de plantsoenen en de hondepoep is na tuurlijk zeer de vraag, maar de aanpak van wethouder Van Soest is dat resul taat wel waard. Met name de honde poep is in Waddinxveen - en waar eigen lijk niet - een hele grote kleine ergernis. De liberaal heeft zelfs uitgerekend hoe groot dit grote kleine probleem is. Hij schat dat honden in Waddinxveen jaar lijks zo’n 90.000 kilogram hondepoep produceren en dat is dan ook wel te merken. Stelt u zich eens voor: 90.000 kilogram per jaar. Geen wonder dat er in dit dorp geen wandeling te maken valt of je komt die uitwerpselen volop tegen. De vraag is alleen hoe pakje dit nu aan. In het VVD-verkiezingsprogramma waarop wethouder Van Soest in de ge meenteraad is gekozen staat bijvoor beeld: "Eigerffcren van honden dienen maatregelen te nemen om de honde poep van hun eigen huisdier niet terecht te laten komen op plaatsen waar ande ren daar (over)last van kunnen onder vinden”. En B. en W. bedachten deze winter zo’n maatregel: een poepgrijper. Honden bezitters zouden zo’n apparaatje moe ten aanschaffen om de uitwerpselen van Vrouwenbijenkomsten als die in Wad dinxveen zag mevrouw Clan Visser ’t Hooft als noodzakelijk om elkaar op die manier aan te moedigen en te onder steunen. De Vrouwendag Waddinx veen, die in het teken stond van het on derwerp ’’Vrouwen in de huidige maat schappij”, werd georganiseerd door de Stichting Vrouwenraad Waddinxveen en omvatte ook een optreden van het Goudse Trajecttheater. De middag werd geopend door voorzitter Maria. Wientjens-van der Velden. Max Milieu is een campagne die is ge richt op het inzamelen van klein che misch afval. Met deze actie, de milieu markt, de boomplantdag, exposities, excursies, publikaties en lesbrieven zal plaatselijk worden geprobeerd het mi lieu in al zijn breedte en diepte onder de aandacht van de Waddinxveners te brengen, zodat er een groter milieube sef kan ontstaan. Wethouder Van Soest: ’’Centraal in de Waddinxveense activiteiten staat de mi lieumarkt, die op 12 september wordt gehouden. De gedachte om in 1987 een milieumarkt te organiseren, is niet een op zichzelf staande activiteit, maar is een onderdeel van het totaal aan milieu taken. En één van die taken is het mi- lieubwust maken van de bevolking.” In het Waddinxveense beleidsprogram ma 1986-1990 staat onder meer beschre ven dat het uitgangspunt voor het te voeren milieubeleid is preventie. Mi lieubewust gedrag wordt door de ge meente gestimuleerd. Het gemeentebestuur streeft er naar om het ophalen en verwerken van afval zo danig te scheiden, dat een optimaal her gebruik mogelijk is. Zo zullen voorzie ningen uitgebreid worden om milieu- Dit is het persoonlijk commentaar dat Bert Woudenberg zaterdag in de rubriek "Waddinxveense kantteke ningen” voor de microfoon van de lokale omroep RTW uitsprak. WD-wethouder Karei van Soest schroeft "Max Milieu” op één van de Waddinxveense vuilniswagens bij wijze van opening van het Waddinxveen se Jaar van het Milieu. Max Milieu roept de Waddinxveners op schadelijke stoffen apart te houden. (Foto: Sjaak Noteboom). Het Europees Jaar van het Milieu 1987n brengt de gemeente Waddinx veen in beeld met het Waddinxveense gemeentewapen, een vrolijker ge maakt vignet met de hefbrug en het symbool van het internationale milieu jaar. derscheidenlijke soorten klein che misch afval. Het afval, in 1985 1.000 kg en in 1986 2.703 kg, werd in speciale do zen afgevoerd naar het Afvalverwer kingsbedrijf Rijnmond (AVR). De inzameling van het glas vindt ver spreid over de gemeente plaats in 13 glasbakken. De cijfers hiervan zijn: in 1984 251.000 kg, in 1985 284.000 kg en in 1986 297.000 kg. De Hilversumse rector mevrouw Clan Visser 't Hooft sprak zaterdagmiddag in het vrouwenraadhuis De Vlieger aan de Staringlaan op de Vrouwendag Waddinxveen. Onder haar gehoor vooraan voorzitter Maria Wientjes-van der Velden van de Stichting Vrouwenraad Waddinxveen. (Foto: Sjaak Noteboom). Tussen die twee mogelijkheden moet u vaak kiezen. De ene mogelijkheid kost veel tijd en moeite, de andere kost veel geld. Laat u eens informeren over andere mogelijkheden. Vraag vrijblijvend informatie J N.

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 19