Jan de Rooy en Tij stermannen kwamen kijken Kleine geloofsgemeenschap kent een hele rijke plaatselijke geschiedenis Voor achtervolging op Be Fair-veld Verbouwing van De Wadde in nieuw schooljaar Coenecoop FLBRIDk Ton. v. Steenbergen exposeert in R’damse galerie Satcom BV verhuist naar Eigen produktie in koffiebar Bijna 8 mille voor de EHBO Special rond Schotse zanger bij de RTW Familie in de 15e graad Intimiteit Braderie Wonderwel Subsidies Schade aan uw auto vereist I r-t deskundige gCw reparatie. •F0CWC Huiskerk Anekdotes Nieuwe begroting Regenwater Meer leerlingen Werkgroep firma Restaurant UW PERSOONLIJKE FELICITATIE OP TELEVISE? HEEFT U EEN JARIGE, JUBILARIS, BRUIDSPAAR ETC. IN FAMILIE- OF KENNISSENKRING? VOOR SLECHTS ƒ10,- KUNTU HEN FELICITEREN VIA HUN EIGEN T.V. BEL VOOR INFORMATIE 01828-14788 A. P. van Neslaan 1 2771 DE Boskoop Telefoon 01727-4886/4283 Beheerder: C. W. Dufais Elke zondag geopend voor Diners a la carte GLASBEEK WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 29 APRIL 1987 Gerestaureerde Remonstrantse Kerk is de vierde sinds 1624 Kabelkrant Onthulling door mr. Pieter van Vollenhoven van de herinneringssteen in de kerkzaal van de Remonstrantse Kerk. Links voorzitter W.H. Moelker. (Foto: Sjaak Noteboom). Weekblad voor Waddinxveen de Commissie tot de Zaken van broe derschap, zoals wij lezen kunnen op de gedenksteen boven de ingang van dit kerkgebouw”. ’’Voor zover onze informatie strekte bij de aanvang van deze restauratie, een vermoeden, maar inmiddels bevestigd, is er een familie-relatie tussen onze ere gast mr. Pieter van Vollenhoven en de ze Frans Jacob Alexander van Vollen hoven”, aldus tot slot voorzitter W.H. Moelker van de Remonstrantse Ge meente in Waddinxveen. WADDINXVEEN - De in Waddinx veen gehouden collecte voor de plaatse lijke EHBO heeft 7.942,10 opge bracht. ”Als dan zo om mij heen kijk dan mag ik zeggen en dat zult u met mij kunnen beamen zij er wonderwel in geslaagd zijn om ons kerkgebouw naar de oor spronkelijke plannen van begin 19e eeuw te herstellen. De plannen uit het jaar 1836, het jaar van de inwijding van dit gebouw door ds. Gerard Brandt Maas. De eerste steen werd gelegd op 21 augustus 1835 door Frans Jacob Al exander van Vollenhoven, oud 9 jaren, zoon van Joan van Vollenhoven, lid van De totale kosten werden door dit bureau begroot op ca. 860.000,-. i Mede op basis van het in overleg met Monumentenzorg opgestelde restauratieplan verkreeg de kerke- J raad in juli 1980 van de toenmalige 'i staatssecretaris van CRM vergun- ning voor de verbouwing van het i kerkgebouw. Door het ontbreken 11 van de financiële middelen zou de- 1 ze verbouwing echter nog jaren op zich laten wachten. 1Herhaalde verzoeken om subsidie werden niet gehonoreerd. Door imiddel van diverse acties en giften 'i van o.a. de Stichting Comité Zo- i1 merpostzegels 50.000,-) werd iniettemin binnen enkele jaren een 1 deel van de nodige gelden voor het restauratiefonds (eigen aandeel van de kerk) bijeengebracht. WADDINXVEEN - De Parijs-Dakar-rallyrijders Jan de Rooy uit Son en Kees en Mieke Tijsterman van de Tweede Bloksweg zijn vorige week poolshoogte wezen nemen op wat voor wijze zij hun afvalrace op het te renoveren hoofdveld van Be Fair-voetbal in het Warnaarplantsoen kun nen houden. De afvalrace is het slot van de tweedaagse manifestatie van de Waddinxveense voetbalvereniging om aan geld te komen voor de reno vatie van het clubhuis op vrijdag 15 en zaterdag 16 mei. maken. Er werd een plan de campagne gemaakt. Op 15 februari 1971 werd ge meld dat het kerkgebouw op de lijst van beschermde monumenten was ge plaatst. Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel FOCWA kenmerk voor vakwerk AUTOSCHADE REPARATIEBEDRIJF Noordkade 24 - Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCWA, kenmerk voor vakwerk WADDINXVEEN - In galerie Aalb- recht aan de Aalbrechtskolk in Rotter- dam/Delfshaven hangen realistische schilderijen van de Waddinxvener Ton van Steenbergen. Het is de tweede ex positie van hem in deze Maasstedelijke galerie. De realistische schilderijen van Ton van Steenbergen, wiens werk ook was te zien in galerie 58 aan de Dorpstraat, hebben vaak als voorstelling stilleven achtige elementen met een zekere magi sche of surrealistische inslag. Dieren (vogels, kippen, varkens) ko men geregeld in het werk van de schil derende Waddinxvener voor als ele ment van beweging in statische voor stellingen. Galerie Aalbrecht (tel. 010-4771637) is geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 12.00-18.00 uur, zondag van 13.00- 17.00 uur en volgens afspraak. WADDINXVEEN - Mr. Pieter 1 van Vollenhoven, die zondagmid- dag de gerestaureerde Remon- strantse Kerk aan de Zuidkade ofïï- cieel in gebruik nam, is familie in de 15e graad van de Rotterdamse fa- i milie welke betrokken was bij de i stichting van het Godshuis ander- halve eeuw geleden. De eerste steen van het enorm op- geknapte kerkgebouw werd name- 1 lijk op 21 augustus 1835 gelegd door de toen 9-jarige F.J.A. van Vollenhoven, zo blijkt uit de zeer 1 fraaie oude gevelsteen boven de in gang van het kerkje. F(rans) J(acob) A(lexander) van Vollenhoven leefde van 1825 tot 1869 en was de zoon van Joan van Vollenhoven (1784-1843), voorzit ter van de Remonstrantse Broeder schap te Rotterdam. Mr. Pieter van Vollenhoven en genoemde eerste- steenlegger uit 1835 stammen bei den af van Antoni Lubbertsz van Vollenhoven, die leefde van 1617 tot 1707. De officiële heringebruikname van het remonstrantse kerkgebouw is de kroon op de jarenlange inspan ningen van de kerkeraad in zijn streven naar behoud van dit unieke stukje W'addinxveense historie. Het kerkgebouwtje werd reeds in 1970 op de Monumentenlijst ge plaatst. Directe consequenties had dit vooralsnog niet, doch in de ja ren die hierop volgden werd de bouwkundige staat van het gebouw steeds ernstiger. De kerkeraad zag zich dan ook ge noodzaakt om deze deplorabele toestand onder de aandacht te brengen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Op een eerste verzoek om subsidie werd in 1979 niettemin afwijzend beschikt. De Waddinxveense gemeenteraad stelde in januari 1980 15.000,- be schikbaar voor het vast te stellen restauratieplan. Architectenbu reau B, van Beek te Warmond werd belast met de voorbereiding en de leiding van de restauratie. Zo was er ook in Waddinxveen een huiskerk aan de Goukade, in 1662 ge volgd door een heuse stenen kerk aan de Dorpstraat. Deze kerk is 152 jaar in gebruik geweest en werd in 1814 ver vangen. Dat gebouw heeft het slechts 14 jaar uit gehouden. Een lening van 2.600,- mocht niet baten het gebouw van de on dergang te redden. Op 20 april 1835 werd de koopakte van de grond (slechts 300,-) voor het huidige gebouw gete kend. Het bestek, daterend uit 1834, werd ten uitvoer gelegd en de bouw van de vierde werd een feit. Kerkbouw kost geld en hoewel de preekstoel en het orgel uit vorige gebouwen kwamen werd er toch een lening afgesloten voor de somma van 5.000,- teneinde de bouw te kun nen bekostigen. Deze lening werd getekend door de toenmalige predikant Gerard Brandt Maas, scriba J. v.d. Haas en W. van Wieringen als boekhouder. Des Amo rfe v.d. Hoeven tekende als secretaris van de Broederschap. De kerk had toen een eigen pastorie, ca. 200 m meer dorpwaarts gelegen. De woning bestaat nog wel, is echter geen eigendom van de kerk mee en is vertrouwd als bedrijf. ”Een stukje levensopdracht is met de restauratie van dit gebouw afgerond”, sprak de heer Moelker in de tot de laat ste plaats bezette kerk. ”Er kan geen muis meer bijHet is een full house. Dat heb ik hier nog nooit meegemaakt. Het is in ieder geval een feestelijk gezicht”. WADDINXVEEN - De ruim anderhalve eeuw oude en voor een miljoen gulden grondig gerestaureerde Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade is het vierde Godshuis van de Waddinxveense remonstranten, die hier al vanaf 1624 kerken. Op de rijke geschiedenis van de Remonstrantse Kerk in Waddinxveen werd tijdens de feestelijke dienst van zondagmiddag in gegaan voor voorzitter W.H. Moelker, de man die als geen ander is en blijven geloven in de mogelijkheid om het ’’monumentale kleinood aan de Gouwe” - zoals burgemeester C.M. van der Linden zei - helemaal op geknapt te krijgen. Eind 1977 werd opnieuw een begroting gemaakt voor het meest noodzakelijke onderhoud: kosten excl. orgelherstel en btw ca 35.000,-. Dit werd voorgelegd aan het toenmalig CRM. Hoe groot de misrekening was en de situatie veel ern stiger dan gedacht bleek toen na overleg met de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg in 1979 een erkend architecten bureau werd ingeschakeld. De restaura- tiebegroting kwam uit op ruim 8 1/2 ton dus wel wat meer dan het eerder ge schatte bedrag. Ruim 20 x hoger dus. Op 25 mei 1980 werd serieus gestart met de stichting van een fonds om de restau ratie te verwezenlijken. Diverse organi saties werden aangeschreven voor do naties. Inmiddels was in de loop der jaren de gemeente gekrompen tot 45 leden. Toch zag men kans in de loop van 1980 10.000,- bij elkaar te scharrelen. Subsi- die-aanvragen, ondersteund door rap porten van Monumentenwacht werden met de regelmaat van de klok ingediend en met even grote regelmaat afgewe zen, net zo regelmatig als het regenwa ter door het dak sijpelde en in de neer gezette emmers druppelden. Het ver rottingsproces ging door, steeds sneller en de nood steeg hoog, steeds hoger. Begin 1983 werden de grote charitatieve instellingen aangeschreven voor bijdra gen. De actie: ”Een moment voor een Monument” ging van start. Aandacht werd gevraagd voot het behoud van het oudste monument1 van de gemeente Waddinxveen. Een toezegging van de gemeenteraad tesamen met de inmiddels zelf ingeza melde 45.000,- einde 1984 leverde een toezegging van de Stichting Zomerze- gels op die voldoende was om de eigen bijdrage van 20% van het begrote res- tauratie-bedrag op te kunnen brengen. Deze doorbraak en overleg in Den Haag leverde uiteindelijk de subsidie toezegging op in september 1985. De restauratie kon van start gaan. Naast de toezegging van de Stichting Zomer- zegels ontvingen de Remonstranten nog grote donaties van het Prins Bernhard Fonds, Stichting Dr. Hendrik Mullers’ Vaderlands Fonds, MAOC Gravin van Bylandt Stichting, Stichting Nederlands Protestants Convent Gustaaf Adolf WADDINXVEEN - Ook in het nieuwe schooljaar 1987-1988 zal de dependance van de christelijke scholengemeenschap De Wadde (MAVO/LTO/LHNO) aan de Esdoomlaan (de vroegere LHNO- school De Rank) nog in gebruik moeten blijven. Dit geldt in ieder geval voor de lessen huishoudkunde. Het is de bedoeling dat met ingang van het nieuwe schooljaar zoveel mogelijk lessen in het hoofdge bouw gegeven zullen worden. Het heen en weer rijden kan daardoor verder be perkt worden. ïn het informatieblad van De Wadde wordt gemeld dat de verbouwing in het hoofdgebouw, die dus dit schooljaar niet gerealiseerd kon worden, onder meer een grote keuken betreft. De Wadde heeft, als de vooruitzichten zo blijven, in het nieuwe schooljaar weer meer leerlingen. De voorlopige inschrijving ligt namelijk 5 a 10 procent hoger dan vorig jaar. Voor de school is dit verheugend daar vrijwel alle scholen voor voortgezet onderwijs in ons land met een afnemend leerlingenaantal hebben te maken. Om de belangen van ouders, leerlingen en personeel te behartigen is een mede zeggenschapsraad bij De Wadde geïn stalleerd. WADDINXVEEN - De aan de Mercu- riusweg gevestigde electronicaspecialist Satcom Nederland BV gaat een nieuwe bedrijfspand bouwen op het bedrijven park Coenecoop. De grondtransactie is in de dinsdag avond gehouden vergadering van de raadscommissie voor de ruimtelijke or dening besproken. Satcom Nederland BV koopt in Coene coop 4.800 vierkante meter grond voor de prijs van 648.000,-. Dit is het groot ste complex op het bedrijfsterrein tot nu toe. De verhuizing is nodig omdat het huidige bedrijfspand te klein is voor de uitbreidende activiteiten. Bij de Waddinxveense electronicaspeci alist werken nu 14 mensen. Als de ver huizing in het voorjaar van 1988 gereali seerd kan zijn zullen er daar 20 mensen werken. Later wil Satcom Nederland BV nog een fabriekshal bouwen waar 50 produktiemedewerkers moeten komen te werken. Vereniging en de Ridderlijke Duitse Orde van de Balije van Utrecht, om van vele bijdrage van particulieren en ker kelijke instellingen in de loop van dat jaar dan nog maar niet te spreken. Op 1 december 1985 werd het kerkge bouw officieel achtergelaten voor de zo broodnodige herstellingen. De Rijks dienst voor de Monumentenzorg heeft in samenwerking met de architect en ve le anderen bij het werk betrokkenen mi- nitieus uitgezocht hoe de oorspronkelij ke plannen van gebouw en interieur wa ren. Voordat men de autoshow kan bezoe ken is men langs de braderie gekomen die langs het toegangspad is opgesteld. Na een aanvankelijk matige belangstel ling begint het nu echt te lopen. Ruim dertig standhouders zullen uit kramen en andere opstanden hun waren aan het publiek tentoonstellen. De grote verscheidenheid die de stand houders aan koopwaar zullen aanbie den zullen menige bezoeker/ster tot ver rukking brengen. We noemen een uit gebreide collectie sportkleding, tuin meubelen, bloemen en planten, fietsen, schoenen, optiek, textiel, Oud Hol lands snoep, byouterien, lederwaren, De drie kenners van het hete Sahara- zand en de troosteloze leegte van de eindeloze woestijn hebben de nieuwe uitdaging om het publiek te behagen goed doorgesproken en beloofd dat er iets bijzonders van te maken. Tevens vertelden zij dat het mogelijk was een passagier mee te laten rijden. Wie de gelukkige zal zijn om met deze sterren in het rallyrijden in hun wereld beroemde wagens mee te rijden is nog eens verrassing en zal door de activitei tencommissie beslist worden. De rallyrijders zijn voor handtekenin genverzamelaars volledig bereid hier aan medewerking te verlenen. Het drie tal is ook in Waddinxveen ter opluiste ring van de grote autoshow die plaats vindt op het Gebakoveld en door de Waddinxveense autodealers wordt ver zorgd. De volgende dealers hebben hiervoor ingeschreven: Toyota (Van leeuwen), Austin Morris (Baas), Volkswagen/Au- di (Van Beynum), Citroen (Noorder- graaf), Peugeot/Ford/Mitsubishi (Boonstoppel), Opel (Van Velde), Fiat/ Lancia (Kool), Honda (Donker), Suba ru (V.d. Sluijs) en Mazda (De Graaf). Deze grote verscheidenheid van mer ken en modellen bijeengebracht op één complex geeft de geïnteresseerde be zoeker een unieke mogelijkheid een goede afweging te maken voor zijn/haar favoriete automobiel. Tevens zijn er deskundigen genoeg aanwezig die zul len trachten hun model/merk als de be ste onder uw aandacht te brengen. WADDINXVEEN - Vrijdagavond 1 mei komt het team van de hervormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse weer met een eigen produktie op de planken. Het programma draagt de titel van en is gebaseerd op de lp. ’’The dre amer” van The Continentals. ’’The dreamer” handelt over de Bijbel se persoon Jozef, die door zijn mede mensen verguisd en opzijgeschoven werd. Een probleem, dat in de twintig ste eeuw nog veel sterker speelt dan in vroegere tijden. Vanaf kwart voor 8 is iedereen hartelijk welkom in de koffiebar aan de Nesse. WADDINXVEEN - Na de uitzending van het wekelijkse informatieve lokale radioprogramma ’’Rondom de hef- brug” zendt de lokale omroep RTW (FM-band 101.1 Mhz) zaterdagmiddag tussen 12 en 1 uur opnamen uit van een optreden van de Schotse folkzanger lain Mackintosh in het buurtcentrum De Bonkelaar, ruim een maand geleden. In Waddinxveen sloot de Schot - die hier al driemaal is opgetreden - zijn kor te maar succesvolle toernee door Ne derland af met een geslaagd optreden in De Bonkelaar. Hij was in die week de gast van RTW-redaktielid en De Bon- kelaar-medewerker Hans van den Hoek. Deze wist Iain over te halen en kele liedjes te spelen in de RTW-studio en dit ’’uitproberen” van de technische mogelijkheden, met achter de knoppen André de Knoop, leidde uiteindelijk tot een compleet programma van een half uur. Dit programma zal een onderdeel vor men van de MacKintosh-special die op zaterdag 2 mei uitgezonden zal worden. Het studio-gedeelte bestaat uit een ge sprek met Iain over zijn werk als folk zanger en over de liedjes die hij zingt, alsmede een achttal van die liedjes, alles uiteraard waar nodig vertaald. Na afloop van het De Bonkelaarscon- cert is min of meer per ongeluk de jingle ontstaan die de afgelopen weken in het RTW-programma ’’Rondom de hef- brug” te horen is geweest. Zanger Roy Gullane van de Schotse band The Tan- nahill Weavers was als eregast aanwezig en in de informele sfeer na het concert is het aanstekelijke deuntje "MacKintosh is here tot stay, local radio RTW, Satur day the second of May” opgenomen. In de MacKintosh-Special is deze jingle natuurlijk ook te horen. De rest van het MacKintosh-uur zal op- gevuld worden met opnamen van het De Bonkelaar-concert, alsmede een li ve-opname van lain samen met Hamish Inlach, zijn Schotse collega, met hun nummer "We are the dance band on the Titanic”. In september 1985 was het zover. De minister van WVC besloot een subsidie van ca. 628.000,- toe te kennen. Hierop volgde een subsi- diebijdrage ad 80.000,- van de Waddinxveense gemeenteraad. Bij de aanbesteding in november 1985 werden de restauratiewerk zaamheden vervolgend gegund aan aannemersbedrijf Woudenberg BV te Ameide. De restauratie nam op 26 november 1985 een aanvang. Het CDA-Tweede-Kamerlid Ria Oomen-Ruijter, gaf hiervoor het offici“le startsein in aanwezigheid van kerk- en gemeentebestuur en de pers. Omstreeks deze tijd werd besloten om ook het uit ca. 1825 da terende kerkorgel aan een restau ratie te onderwerpen. Op 27 augustus 1986 werd het be reiken van het hoogste punt van het toen nog steeds in restauratie zijn de kerkgebouw gevierd. Burge meester Van der Linden verrichtte bij deze gelegenheid halsbrekende toeren door het plaatsen van een windwijzer op de windvaan. Vele anekdotes en verhalen uit die oude tijd over zich soms zeer bizar gedragen de predikanten doen nog steeds de ron de. Zij hebben de Remonstrantse Ge meente in Waddinxveen een eigen ge zicht gegeven. In die tijd telde de gemeente ongeveer 180 zielen, die in het gebouw waarvan het interieur in Empire-stijl was opge trokken, hun thuis vonden. In de loop der jaren brokkelde de omvang van de gemeente af. Het oorspronkelijke inte rieur werd met alle middelen bewaard, maar er kon niet voorkomen worden dat ook de staat hiervan achteruit ging. De modernisering ging ook aan het inte rieur niet voorbij. Stoven verdwenen, kaarsen in de kroon werden olielampjes en tenslotte gloeilampen en de voor de stoven in de plaats gekomen kolomka chel werd later vervangen door een cen trale verwarming. Zo was de situatie ongeveer in de jaren zestig. De bouwkundige toestand was vrijwel onhoudbaar. Er was roofbouw gepleegd. Er werd een begroting (1964) voor enig herstel gemaakt: kosten ca 5.000,-, de orgelrestauratie ca 10.000,- Men zag dit niet zitten, zeker niet bij een steeds dalende belangstelling en er werd dan ook overwogen kerk en ge meente te liquideren. Een deel van de gemeente heeft er toen de schouders onder gezet om in elk ge val de situatie weer levensvatbaar te Door de hervormde Immanuëlkerkge- meente en de Gereformeerde Kerk is een werkgroep in het leven geroepen, die zal gaan proberen de gezamenlijke problematiek van kinderen, school, ge zin en ouders rond de geloofsopvoeding nader te bekijken. Een deputatie van de scholengemeenschap De Wadde maakt deel uit van deze werkgroep. jeanskleding, grammofoonplaten, aardewerk, suikerspin/popcorn, olie bollen, poffertjes, barbecue, bakkers gerei, sportbekers, Vietnamese loempi a’s, een antieke visboot, textielopdruk- ken (ter plaatse op bijv, uw t-shirt aan gebracht), stroopwafelbakkerij, ijs en snackwaren. Het rallyspektakel, de autoshow en de braderie zijn maar enkele onderdelen van de grote Be Fair-manifestatie half mei. Op het programma staan ook nog diverse doorlopende sportdemonstra- ties. Mr. Pieter van Vollenhoven komt aan bij de Remonstrantse Kerk met links voorzitter W.H. Moelker en rechts burgemeester C.M. van der Linden. (Foto: Sjaak Noteboom). Iedereen roemt de schoonheid en inti miteit van de Remonstrantse Kerk, die in de jaren zeventig en tachtig steeds bouwvalliger werd. Het was zelfs niet denkbeeldig dat er daardoor een einde zou moeten komen aan de aanwezig heid in Waddinxveen van één van de oudste remonstrantse gemeenten in ons land. In 1624 werd in Waddinxveen de eerste echte remonstrantse dienst gehouden. Weliswaar in een schuilhut maar dan toch een dienst voorgegaan door de pre dikanten Boom en Wallenburg. Dat is 350 jaar geleden. Het kan dan ook niet anders of die gemeente moet op een zeer rijke historie kunnen bogen. Helaas heeft door die omstandigheden, voortvloeiende uit het niet onderteke nen van de Gereformeerde Geloofsbe lijdenis en de Heidelbergse Catechi smus, in 1586 veel in het verborgene plaats moeten vinden. Voorbeelden daarvan zijn de diensten in de eerder ge noemde schuilhut, het houden van huis kerken en de oprichting van hele of later halve schuilkerken. Predikanten en gelovigen werden veelal achterna gezeten door schout en rak kers, maar onder de bezielende leiding van Johannes Uytenbogaerdt, stichter van de Remonstrantse Societeyt in 1610 en vriend van Johan van Oldebarne- veldt, hield men stand en breidde de remonstrantse geloofsgemeenschap zich zelfs uit.

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 13