Aids-programma verzweeg veel I Nieuwbouw P. v. t. Wout Rabobank O STERK MET MERKEN Echtpaar heropent vernieuwde Rabobank Onderzoek Concert van Volgende week woensdagmiddag 17 juni leerlingen muziekschool Aan Maarten Schoutenstraat het ziekenfonds Voorlichtings- middag voor ouderen over naar toxo plasmose bij zwangeren Wijkwerk Zuidplas in bouwkeet RABOBANK „WADDINXVEEN” WADDINXVEEN KABELKRANT WADDINXVEEN ELKE WERKDAG VAN 7.00 UUR TOT 19.00 UUR OP BELGIÈ-VLAAMS 2 Sex APV Tevreden Bestuur Drie BV’s Kinderweek Ministerie Gewijzigde openingsuren op woensdag 17 juni a.s. In verband met de officiële heropening van het hoofd kantoor zal dit kantoor, Kerkweg-Oost 161 op woensdag 17 juni a.s. de gehele dag gesloten zijn. De bijkantoren: Koningin Wilhelminaplein en Winkelcen trum Groensvoorde, zijn op bovenvermelde datum na 12.00 uur gesloten. Open Huis in het hoofdkantoor. Woensdagavond 17 juni a.s. van 19.00 tot 22.00 uur bent u van harte welkom tijdens het „Open Huis" dat op die avond in ons hoofdkantoor wordt gehouden. Cl kunt dan persoonlijk kennis nemen van de vernieuwingen en verbeteringen die in het gebouw zijn aangebracht. Ethiek Gevaarlijk MERCEDES BENZ* OPEL NISSAN «FORD VOLKSWAGEN* AUDI Verbouwing WVC-expert Extra zetel 82 Jaar Gastvrouw WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 10 JUNI 1987 ’’Tegen mensen die gewoon gemakke lijker over dit soort dingen denken zeg ik: Vergeet alsjeblieft het condoom niet, want het voorkomen is nog het al lerbelangrijkste in de hele Aids-proble- matiek op dit moment”. Ik vond dit radio-programma over aids overbodig en zelfs gevaarlijk onvolle dig. Overbodig omdat de door een in ternist, een huisarts en een tandarts ver strekte informatie werkelijk helemaal niets toevoegde aan wat iedereen al kon weten via het avondvullend NOS-televi- sieprogramma in april, de paginagrote advertenties van de WVC-campagne ’’Vrij veilig, stop Aids” en de vier NOS- radio-documentaires ’’Aids, een ziekte die alleen anderen treft” op Radio 5 in mei. Gevaarlijk onvolledig was het RTW- Aids-uur omdat vrijwel verzwegen werd welke extra risico’s ook Waddinx- veners lopen om met het Aids-virus HIV (Human immuno-deficiency virus) besmet te raken en dat iedereen die be smetting kan doorgeven. Aids kun je maar op twee manieren krijgen: via bloedcontact en via sex. De nadruk had dan ook moeten liggen op het voorkomen van besmetting. De APV die we nu hebben, en die in 1983 door de gemeenteraad werd vast gesteld, is op dit punt een stuk ruimer. In de daarvoor uit 1953 stammeide ver ordening mochten condoom-automaten helemaal niet langs de openbare weg hangen. WADDINXVEEN - Volgende week woensdagmiddag om drie uur zal de grondig vernieuwde hoofdvestiging van de Rabobank Waddinxveen offi cieel worden heropend. Deze officiële handeling wordt verricht door de heer A. Oudijk en zijn echtgenote mevrouw M. Oudijk-van den Berg. Na de heropening ’s middags is er ’s avonds in de bankhal van het complex aan de Kerkweg-Oost open huis van 19.00-22.00 uur voor alle Waddinx- veners. De heer Oudijk (63) is sinds 1978 voor zitter van het bestuur van de Coöpera tieve Rabobank ’Waddinxveen" B.A. Hij is de vijfde voorzitter van de in 1905 opgerichte bank. Van het bankbestuur maakt hij sinds 1959 deel uit. Ook zijn vader en grootvader bestuurde deze bank. op de cliënten toegesneden inrichting en technische hulpmiddelen. Over de heropening van de vernieuwde Rabobank Waddinxveen verspreidt het bankbestuur huis-aan-huis in Waddinx veen een 12 pagina’s tellende kleurrijke brochure onder het motto ’’Welkom in de vernieuwde Rabobank Waddinx veen”. De werken van P. van ’t Wout gaan vak tot een paallengte van 18-33 meter. De heistelling is 42 meter hoog en weegt 120 ton. Na de bouwvakvakantie is het Over dit uitermate belangrijke aspect deed Nanny Vogelaar er het zwijgen toe. Ook de ethische kant van de zaak, een aspect waarover de Waddinxveense kerken het een en ander hadden kunnen zeggen, kwam niet aan de orde. En dat kan natuurlijk niet. Een Aids-program ma waarin juist ook deze zaken niet grondig worden aangeroerd mist volle dig zijn doel. De lokale omroep RTW moet niet schromen de dingen bij de naam te noe men en niet om de hete brij heendraai- en. Bij sexcontacten met wisselende partners is er maar één manier om heel zeker te weten dat het Aids-virus geen kans krijgt en dat is het condoom. Een voorbehoedsmiddel overigens dat in Waddinxveen niet zo heel gemakke lijk verkrijgbaar is. Er is maar één auto maat op straat, in de drogisterijen lig gen de condooms niet voor het grijpen op de toonbank en uit de toiletten van De Bonkelaar zijn de automaten ver- PLAMUCT 22-26, BOSKOOP TEL 01727-2110 dwenen, al zouden deze wel weer terug komen. Deze winter is er in het winkelcentrum "de Passage" de eerste automaat aan de buitenmuur geschroefd. Tijdens de vo rig jaar gehouden begrotingsdebatten waren B. en W. al met de mededeling bij de gemeenteraad gekomen dat ze aan Cency BV vergunning hadden ver leend tot het - en nu citeer ik - "plaatsen van een Durex-automaat aan de gevel van Passage 15”. De raadsleden zeiden niets over deze vergunning. Het verstrekken van vergunningen voor verkoopautomaten wordt geregeld in de Algemene Politie Verordening (APV), het plaatselijk wetboekje. Dit om het uiterlijk aanzien van de gemeen te te beschermen, zeker als het giat om automaten die ”van een weg of een openbaar water af zichtbaar” zijr. Waddinxveense bedrijf betrokken bij het slaan van 2.000 palen voor het nieu we ministerie van Economische Zaken, een opdracht van de Rijksgebouwen- dienst. Deze palen zijn 20 meter lang. Met dit karwei zit P. van 't Wout dit jaar geheel vol. De tabakszaak aan de Kerkweg-Oost verstopte toen de pakjes voorbehoed smiddelen in de sigaretten-automrat. Deze hing destijds tegenover het toen malige politiebureau, op de plek wiar nu het hotelgedeelte van ”De Unie” staat. Dat was in de jaren zeventig. Kijk, te denken dat Aids iets is dat al leen anderen krijgen kan een dodelijoe vergissing blijken. Zolang de weten schap er nog niet in geslaagd is een vic- cin of geneesmiddel tegen Aids te ont wikkelen is voorlichting en bewustna- king van het publiek de enige manier om de Aids-epidemie in bedwang te houden. Als je niet altijd sex hebt met dezelfde partner en je partner niet altijd alleen met jou loop je extra risico om besmet te raken met het Aids-virus, datje ove rigens ook nooit meer kwijt raakt. De vraag hoe je jezelf en je partner(s) kunt beschermen kwam in de radio-uitzen- ding van de RTW eigenlijk niet ter spra ke. En dat kan natuurlijk niet. Gelukkig vond de huisarts Bernard Gla ser dat ook want vlak voordat Nanny Vogelaar het programma ging afsluiten greep hij in een laatste woord de kans om er op te wijzen - hoewel hem dat niet was gevraagd - dat je bij wisselende sex contacten altijd een condoom moet ge bruiken. Want Aids krijg je niet zo maar. Wat de Waddinxveense dokter nog kwijt kon was dit: ”De zomertijd komt eraan”, zei hij. ”We gaan allemaal weer op vakantie. Dan liggen de normen soms iets lager. Ik benadruk de landelij ke slogan ’’Vrij veilig”. We leven in een tijd waarin we wat voorzichtiger moeten zijn, zeker op vakantie in Middellandse Zee-gebieden. Het condoom is daarbij een uitstekende bescherming". landelijke primeur betekent. Met de gelduitgifte-automaat kan 24 uur per dag en 7 dagen in de week geld worden opgenomen. De Rabobank Waddinxveen, aan de buitenzijde voorzien van een digitale klok met temperatuuraanduiding en van binnen uitgebreid met elektroni sche borden voor aandelenkoersen en valutakoersen, is trots op de eigentijd- Heiwerken P. van ’t Wout is een speci alist in vibropalen, uitgevoerd met hy- dro-hammer, een hydraulische heiha- mer. De werkzaamheden zijn onderge bracht in de besloten vennootschappen P. van ’t Wout Holding BV, Heiwerken P. van 't Wout Waddinxveen BV en Ma terieel P. van ’t Wout Waddinxveen BV. "Reeds op 15-jarige leeftijd kwam ik van de ambachtsschool en ging werken bij mijn vader in een groeiend heibe- drijf. Één van de eerste grote bouwwer ken was in de Vondelwijk palen te slaan voor drie grote flats. Daarna volgde Groenswaard I waar ik ook van alle flats de palen heb geslagen”, aldus de heer Van ’t Wout. Nieuw vóór de Goudse streek is de bij de entree geplaatste gelduitgifte-auto maat, terwijl de nieuwe nachtkluis aan de westzijde van het bankgebouw een WADDINXVEEN - Vrijdagavond 19 juni om half acht wordt in de Ontmoe- tingskerk het jaarlijkse concert van de Streekmuziekschool Waddinxveen ge geven. Niet-donateurs van de Stichting Vrienden van de Streekmuziekschool Waddinxveen moeten een toegangs prijsvan 3,50betalen. Voordekinde- ren en 65-plussers is de entree 2,50. Aan dit concert, dat tot ongeveer half tien duurt, nemen alleen leerlingen van de streekmuziekschool deel. Het pro gramma toont de diversiteit in het mu ziekprogramma op de muziekschool. Iedereen die de viool, de piano of dwarsfluit wil horen, wordt op zijn wen ken bediend, maar verrast door het aan tal spelers. De grootscheepse verbouwing van het hoofdkantoor, dat bijna 15 jaar geleden in gebruik werd genomen, heeft vijf maanden in beslag genomen. Er is in die periode toegewerkt naar een geheel WADDINXVEEN - De lokale omroep RTW heeft gemeend een uur van de uit zendtijd te moeten besteden aan Aids (het Acquired Immune Deficiency Syn drome), een in 1981 ontdekte ziekte die nog altijd even raadselachtig als onge neeslijk is. In die uitzending sprak een bedeesde presentatrice Nanny Vogelaar met drie medici. Doel van dit gesprek was, zo zei ze, om informatie over de ziekte Aids te verstrekken, om onnodige ongeru stheid weg te nemen en om de Waddinx veense luisteraars te informeren over regionale ontwikkelingen. In dat opzicht was de extra radio-uitzan- ding van de lokale omroep RTW ten goed initiatief, maar aan halve informa tie heb je niets. Bovendien begrijp ik niet waarom de in Waddinxveen wo nende Aids-expert van WVC, dr. H. Bijkerk van de Justus van Effenlam, niet in het programma voorkwam. Hij had als nationaal en internationaal virus-deskundige natuurlijk niet in dit programma mogen ontbreken. Vanzelf sprekend bezocht dr. Bijkerk met 5.500 andere wetenschappers ook de derde internationale conferentie over Aid: in Washington. Naar verluidt zijn er nog geen Waddiix- veners met de diagnose Aids. Onder ons zijn ongetwijfeld wél dragers ran het virus dat de ziekte veroorzaakt. Landelijk eiste Aids al 130 doden. Waddinxveners die meer willen weten over het voorkomen van Aids kunnen de gratis brochure ’’Aids” halen bij de gemeente, de bibliotheek, het postkant oor en de drogist. Want het voorkomen van deze besmetting is het allerbelang rijkste en dat gaat ons allemaal aan. Daarom ben ik vandaag doorgegaai op het onvolledige RTW-programma. Een gastvrouw van de Rabobank Wad dinxveen zal de cliënten wegwijs maken met dit apparaat. De nachtkluis is van uit de auto bereikbaar en bedienbaar. De geldcassettes waarmee wordt ge werkt zijn voorzien van allerlei elektro nische snufjes. WADDINXVEEN - Heiwerken P. van ’t Wout van de Werumeus Bunin- glaan gaat 1.000 vierkante meter bedrijfsgrond kopen aan de Maarten Schoutenstraat. Op dit terrein van de gemeente Waddinxveen zal een be drijfshal met woning worden gebouwd. De nieuwbouw is het gevolg van de groei van dit bedrijf in de afgelopen vijf jaar. se, is trots op de eigentijdse en geheel ”pe vooruitzichten zijn bijzonder goed. Ook de aanvragen en opdrachten voor 1988 zijn uitstekend. Wij zijn momen teel met vier man werkzaam, inclusief mijn zoon van 18 jaar. M’n tweede zoon is reeds geslaagd op de scholengemeen schap ”De Wadde”, waardoor deze ook in het bedrijf zijn opleiding zal volgen”, aldus directeur P. van ’t Wout, die hoopt nog dit jaar de eerste paal voor het nieuwe complex aan de Maarten Schoutenstraat te kunnen slaan. WADDINXVEEN - De Stichting Wijkwerk ”De Zuidplas” krijgt aan de Zuidplaslaan de beschikking over een voorlopige wijkaccommodatie in de vorm van een voormalige bouwkeet. B. en W. hebben over deze zaak snel een besluit genomen, omdat het bouw bedrijf Noorlander vrij plotseling de keet voor dit doel beschikbaar stelde, zo bleek uit de raadscommissie voor de welzijnszaken. voor persoonlijke adviezen en een opti male, geautomatiseerde werkwijze voor de medewerkers en medewerk sters”. In de loop der jaren heeft de Rabobank Waddinxveen een gestadige groei ge kend. Alleen al het balans totaal veran derde van ruim 21.000 gulden in 1905 naar 180 miljoen gulden nu. De omzet steeg in 82 jaar tijd van circa 80.000 gul den naar drie miljard gulden 3.000.000.000,-). Waddinxveense grootste bank, waar 49 mensen (27 vrouwen en 22 mannen) werken en die twee bijkantoren heeft, heeft 1.437 particulieren als lid en telt 594 bedrijven onder de leden. Het aan tal cliënten (16.000) en het aantal cliën tenrekeningen (26.000) is echter bedui dend hoger. nieuwe situatie. Voor een ieder staat nu aan de Ker kweg-Oost een moderne, gerieflijke, doelmatige en plezierige bankhal ter be schikking. Zowel particulieren als be drijven kunnen er snel, afgewogen en persoonlijk bankzaken laten afwikke- len. In en om de bankhal van de Rabobank Waddinxveen zijn veel zaken veran derd. De vernieuwde accommodatie speelt helemaal in op de eisen van deze tijd en wil voldoen aan de wensen en verlangens van de cliënten. De bankhal is voorzien van een nieuwe entree met automatische glazen deuren, op de grond ligt vloerbedekking, op de achtergrond klinkt muziek, er zijn meer op de privacy afgestemde verspringen de balies voor particuliere cliënten en bedrijfsrelaties, de persoonlijke dienst verlening is vergroot en er zijn beeld schermen en toetsenborden achter de balies geïnstalleerd. G. Visscher is directeur van de Rabo bank Waddinxveen. Sinds zijn komst naar Waddinxveen in de zomer 1984 heeft deze bankman intensief gadege slagen hoe ’’zijn” bank reilt en zeilt. Die observeringen hebben meegeholpen om met het bankbestuur en adviseurs van de Rabobankorganisatie een uitge kiend verbouwingsplan op tafel te krij gen. Over de nieuwe bankhal is hij zeer te vreden. ”Wat bereikt is kan ik in een paar woorden omschrijven: minder wachttijd voor de cliënten, snellere doorstroming bij de balies, meer tijd Dr. H P. Verbrugge van de geneeskun dige hoofdinspectie van het ministerie van WVC zegt dat het uiterst belangrijk is om de besmetting te voorkomen. Een eenmaal geïnfecteerde zwangere vrouw kan behandeld worden met medicijnen. Maar volgens Verbrugge blijft de thera pie van deze ziekte, in de volksmond wel eens ten onrechte "kattekrabziek- te” genoemd, een moeilijke zaak. Als de infectie direct wordt behandeld kun nen ernstige gevolgen nog wel eens wor den voorkomen. Maar de afwijking bij een eenmaal geboren kind zijn niet meer terug te draaien. ”We moeten het vooral van de preventie hebben”. De besmetting kan worden veroorzaakt door het eten van rauw vlees en onge wassen groente en door aanraking met uitwerpselen van katten. Verder moet de zwangere niet zelf de kattebak schoonmaken. Ze wordt aangeraden niet met blote handen in de grond te werken omdat katten hun behoefte in een kuil doen en die weer met aarde be dekken. Becijferd is dat van de Waddinxveense particulieren 76 procent zaken doet met de Rabobank. Zo'n 52 procent van het in dit Gouwedorp gevestigde bedrijfsle ven heeft een relatie met deze bank van ’’Geld en goede raad die ruim 100 mil joen gulden aan spaargelden beheert, ruim 100 miljoen gulden heeft uitgel eend, ruim 30 miljoen gulden aan kre dieten heeft verstrekt, 1.500.000 muta ties per jaar verwerkt en 225.000 ka sposten telt. Het bestuur van de bank wordt ge vormd door voorzitter A. Oudijk, se cretaris O.O. Spruijt en lid G. van Rin- gelenstein. In de Raad van Toezicht hebben zitting J.P. van Oosten (voorzit ter), C. Visser (secretaris), L. Lamens, C.M. Kroes en C.J.J.M. Meewisse. Di recteur is G. Visscher en adjunct-direc- teur P. van Vliet. Deze projekten zijn uitgevoerd toen het heibedrijf nog in Rijswijk (ZH) was ge vestigd. ”Na het overlijden van mijn va der in 1968 heb ik de zaak verder voort gezet. Al spoedig zijn wij verhuisd naar Waddinxveen. Alleen werken was er niet bijOntspanning moest er ook zijn, dus we werden 11 jaar geleden lid van de carnavalsvereniging De Gouweslob- bers”. Het echtpaar Van ’t Wout was vier keer prins en prinses. Maar het bedrijf bleef ook de aandacht vragen. Vijf jaar gele den werd begonnen met het maken van Vibro-palen. Deze palen kunnen meer tonnage dragen dan de betonnen palen. Naar schatting worden er jaarlijks ze venhonderd geïnfecteerde kinderen ge boren. De onderzoekers hopen meer zekerheid te krijgen of dit aantal klopt. Het is de bedoeling alle vrouwen in Zuid-Holland die tot 1 maart van vol gend jaar zwanger worden (geschat wordt op ongeveer 40.000) zoveel mo gelijk bij "het onderzoek te betrekken. Dat gebeurt met een voorlichtingscam pagne. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het Rijksinstituut voor volksgezond heid en milieuhygiëne. Tevens is de me dewerking ingeroepen van huisartsen en gynaecologen. Afhankelijk van de resultaten zal worden bekeken of het zin heeft om een strategie op landelijk niveau uit te stippelen. Het onderzoek zal in totaal drie jaar in beslag nemen. De commissie voor Sociaal Cultureel Werk heeft besloten dat medewerkster Ria van Dijk van De Bonkelaar voor een vergadering van het dagelijks be stuur zal worden uitgenodigd om te be zien in hoeverre mogelijkheden aanwe zig zijn om verenigings-activiteiten voor het kinderwerk in Waddinxveen meer te bundelen. Vooralsnog is aaar zeer lauw op gereageerd. Ook de liefhebbers van het moderne genre zullen over de horizon van het jazz-ensemble heenkijken naar het ql- tra-moderne keybord of Afrikaans slag- werkinstrumentarium. De jeugdige AMV-groep, gesmeed aan de groep kleuterritmiek, naast de meer volwassenen big-band zal deze rijk ge schakeerde avond alleen maar kleuriger maken. RZGW. Er is ruime gelegenheid tot vragenstel len. Gespreksleider is mevrouw L.M. Oosterbroek-Waagmeester. WADDINXVEEN - Ook bij Waddinx veense vrouwen wordt sinds 1 maart on derzoek gedaan - evenals bij alle vrou wen in de provincie Zuid-Holland - hoe aangeboren toxoplasmose voorkomen kan worden. Besmetting met de para siet Toxoplasma gondii kan ernstige ge volgen hebben voor kinderen die al in de baarmoeder zijn geïnfecteerd. In het ergste geval kan de baby worden geboren met een waterhoofd. De ziek teverschijnselen zijn echter niet altijd direct waarneembaar. Afwijkingen kunnen zich ook pas op latere leeftijd openbaren, bijvoorbeeld in de vorm van blindheid of een achterblijvende ontwikkeling. In de gemeentelijke commissie voor So ciaal Cultureel Werk is besloten aan B. en W. voor te stellen een extra zetel in de commissie beschikbaar te stellen aan de vertegenwoordiger van de Stichting wijkwerk "De Zuidplas" en de commis sie tevens uit te breiden met een bevol- kingsvertegenwoordiger. Commissielid W.B.M. van Ek heeft het voor elkaar gekregen dat ’t Gemaal aan de Kanaaldijk nog eenmalig 800,- krijgt voor de aanschaf van een cassette deck. De Rabobank Waddinxveen is nu 82 jaar in dit Gouwedorp gevestigd. De bank - toen nog Coöperatieve Boeren leenbank geheten - werd op 29 maart 1905 opgericht. In die jaren vlak na de eeuwwisseling werd zitting gehouden in een woonhuis aan de Brugwegin Waddinxveen. Op26 juni 1931 werd een pand aan de Oran- jelaan betrokken, dat tot 1972 in ge bruik was. In dat jaar werd de nu gere noveerde vestiging aan de Kerkweg- Oost in gebruik genomen. aparte balies zijn voor particuliere en Noteboom). WADDINXVEEN - In het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnen- pad wordt volgende week woensdag middag 17 juni om twee uur door het be stuur van de Stichting Dienstverlening- scentrum Waddinxveen in samenwer king met het Regionaal Ziekenfonds Gouda-Woerden een voorlichtingsmid- dag voor ouderen gehouden met als the ma ”U en het ziekenfonds”. Sprekers zullen zijn de heer A. van Maurik, hoofd verzekerdenadministra tie RZGW en de heer J.A. Hielema, hoofd verstrekkingsadministratie Dit is het persoonlijk commentaar dat Bert Woudenberg zaterdag in de rubriek "Waddinxveense kantteke ningen” voor de microfoon van de lokale omroep R TW uitsprak. Een deel van het vernieuwde interieur in de gerenoveerde bankhal, waar bedrijfscliënten. (Foto: Sjaak De vernieuwde ingang van de Rabobank ’’Waddinxveen” aan de Kerkweg-Oost, die nu ook gemakkelijk vanaf het parkeerterrein Beukenhof bereikbaar is. (Foto: Sjaak Noteboom). ,i|l l£||IIW i

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 7