Meer en meer sluiproutes Negen landhuizen Lenteconcert Gemeente waardeert klaar-overs Intrede van Komm-Inn 5 jaar ANDERE Amnesty vraagt handtekeningen tegen doodstraf predikant Immanuëlkerk PvdA blaast streekfederatie nieuw leven in Het Weekblad feliciteert AFGIFTE- REGELING in opgeknapte Rem. Kerk Atheneum-Leiden Nieuwe Vaart LEAO-Gouda Samenwerkings school Bewoners Coornhert-lyceum MAVO-Boskoop PABO-Leiden Sluiproutes Agrarische school Meer geduld Coenecoopbrug Verbeteringen Voetgangers 4 GAAT U VERHUIZEN? Wilt U informatie? 01828 - 18708 ASSCHEMAN VERVOER VERHUIZINGEN WADDINXVEEN A**. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 17 JUNI 1987 Beraad over toekomst van De Bonkelaar Een impressie van de in de Zuidplas bij de Piasweg te bouwen negen landhuizen. willekeurige manier-, waarop zij ‘werd- volgende leerlingen geslaagd: da'sniö zijde van de medaille. Auto’s staan er tegenwoordig ook in de rij op de Chopinlaan bij het kruispunt met de Beethovenlaan, waarop het daar rijdende verkeer voorrang heeft. En dan spreek ik maar niet over over de drukke verkeersstromen op het Konin gin Wilhelminaplein en bij de hefbrug over de Gouwe. zien. Van de woningen zullen er twee bereik baar zijn vanaf de Piasweg en zeven vanuit de woonwijk Zuidplas. Het wij kje, waarvoor de naam Plaswijck in ge dachten is, krijgt tien extra parkeer plaatsen. Met de bouw zal na de zomervakantie worden begonnen. Het ligt in de bedoe ling de huizen apart te bouwen, zodat de opdrachtgevers allerlei wensen uit kun nen laten voeren. De huizen hebben een inhoud van 700 kubieke meter en WADDINXVEEN - De jongerenver eniging Kom-Inn van de Centrale Her vormde Gemeente heeft het eerste lu strum gevierd. Dat gebeurde met een avond in Het Anker aan de Nesse. ’Ondel de êi Aan het Coornhert-lyceum in Gouda slaagden de Waddinxveense leerlingen Sipke Breimer, Jesse Dirksen en Ar mand Wielinga. varianten bij verzelfstandiging van het beheer uit te werken en de gevolgen daarvan te onderzoeken. Een definitief standpunt zal dan pas la ter worden bepaald. Eerst zal er dus een Aan de Maranatha-MAVO in Boskoop slaagden uit Waddinxveen voor het MAVO-diploma: Marco Broer, Linda Dijkhuizen, Annemieke La Grand, Pe ter van der Hoog, Nicolet Karsten, Marco Los, Bianca Schonewille, Belin da van der Stelt, Janneke Terpstra, Mi riam Vunderink en Thibaut van der Wal. Aan de Pedagogische Academie Basis Onderwijs (PABO) in Leiden slaagde Marina Heus. Aan de samenwerkingsschool voor HA- VO-Atheneum aan de Sniepweg zijn de WADDINXVEEN - Vindt u het ook zo druk in Waddinxveen Het lijkt wel of de doorgaande wegen binnen de be bouwde kom voller en voller raken. En dan niet alleen tijdens de spitsuren ’s morgens, ’s middags en ’s avonds, maar ook op andere uren van de dag. Hebt u bijvoorbeeld wel eens in een "fi le” op de Kerkweg-West aan de kant van de Petteplas gestaan Het gebeurt nu meermalen dat er tijd moest worden uitgetrokken om het kruispunt met de Esdoorniaan en de Chopinlaan te passe ren. ft lezoekers waren teamleden, oud-teamleden, bezoekérs, ouders en overige belangstellenden. WADDINXVEEN - Het bestuur van de Stichting Sociaal Cultureel Werk De Bonkelaar en het gemeentebestuur van Waddinxveen beraden zich over de toekomst van het centrum aan de Beukenhof. Dat hebben de be stuursleden van De Bonkelaar, Paul van Gessel (voorzitter), Ellen Breeman (secretaris), Plony van Willigenburg en Dikkie Kuyt, laten we ten. kt' n Dan staan u verschillende mogelijkheden ter beschikking: kompleet verzorgde verhuizing huur verhuisauto met chauffeur/verhuizer zelf-verhuizing met gebruik van verhuis auto. pakmaterialen en diverse hulp middelen Neem kontakt op en wij kunnen u middels een bezoek vrijblijvend informeren over de diverse mogelijkheden en prijzen. En wat je dan krijgt zijn nieuwe slui proutes. Het verkeer dat over de hef brug dit Gouwedorp binnenkomt slaat al heel vaak de Oranjelaan in om via de Willem de Zwijgerlaan zonder opont houd het KW -plein te kunnen passeren. Verkeer dat via de Esdoorniaan naar de Chopinlaan rijdt slaat de Mozartlaan in om het drukke kruispunt met de Beet hovenlaan te kunnen ontlopen. Op de Juliana van Stolberglaan rijdens zie je geregeld het verkeer de Prins Bernhardlaan opgaan om het KW-plein te mijden. Ik ga ervan uit dat het in de maak zijnde verkeerscirculatieplan en het verkeers- veiligheidsplan in zullen op het voorko men van sluiproutes, die het woonge not, de verkeersleefbaarheid en de ver keersveiligheid behoorlijk kunnen aan tasten. Uit Waddinxveen slaagden aan de LBO van de Christelijke Agrarische School in Alphen aan den Rijn Silvano Bonafé, Otto Brandhorst, Marco de Frankrij ker. Heel veel verkeersbewegingen worden door ons zelf gemaakt. Omdat we bood schappen doen, naar ons werk gaan of er gewoon op uittrekken. Rijd daarom eens wat rustiger door de eigen straten. In een bebouwde kom als de onze zijn bijna alle straten woonstraten. Dat vraagt om aangepast verkeersgedrag en om wat meer geduld. En dat kan best tentoongespreid wor den. want het mag dan in Waddinxveen drukker zijn geworden, alle files die hier ontstaan zijn nog altijd te overzien. En een minuutje later thuis is helemaal niet erg. Vooral niet als de veiligheid en de leefbaarheid ermee gediend zijn. Voor het examen Atheneum is aan de Louise de Coligny-scholengemeen- schap in Leiden geslaagd Martin Heus. HAVO: Luuk Akkerhuis, Arwin Ar nold, Alard Bakker, Annemieke Bak ker, Carla Bakker, Paola Bergkotte, Jo ke Bijkerk, Evelien Blok, Davy de Boer, Janine Boezelijn. Marco Bol- laart, Johan Bos, Monica van den Bosch, Brenda Brem, Sophie Colpa, Helen Cornelissen, Wilbert Cornelis sen, Marcel van Dijk, Jaco van Dongen Evelien Doornebal, Erik Doornheim. Robbert Douma, Bianca Dullaart, Joris van Duppen, Edgar van Eeden, Jacque line van Elswijk, Per Eriks, Annemieke Everaart. Anthony van Eyck, Eline Fa.- vier, Sonja de Frankrijker, Willem Fre- deriks, Jos van Gemeren, Helmy Gerts, Edwin van Gils, Miranda Gorissen, Louise Grimbergen, Leo Groeneveld, Marja Happel, Marjan Heemskerk, Mi ke Heerkens, Erik de Heij, Peter de Hoog, Petra Hoogduijn, Anneloes Hoos, Adriaan Houweling, Sandra Hus, Erik Innemee, Erik Jansen, Jaco de Jong, Jolanda de Jong, Petra de Jong, Marja Jongeneel, Mirjam Jon kers, Marlies Kalkhoven, Annet Keij- zer, Miriam van Kesteren, Mariska Klijn, Paul Koetsier, Nico van der Krans, Wilco Kras, Edward de Kruijf, Mieke Kruit, Arnoud Lagendijk, Jesca van Loo, Paul van der Loo, Paula Loomans, Bram van der Maas, Frank de Man, Arnoud Markus, Annemarie Meijer, Norman Menken, René Mes man, Ivo Moerman, Annie Moons, Mo nique Mulder. Jolanda Huusse, Lisette van Nieuwenhuize, Arend Oenema, Kees van Oeveren, Alice van Omme ren, Ferry Onderwater, Manon van den Oord, Niek Oostendorp, Michael Oost hoek, Marcel van Oostrom, Arjan Os kam, Ron Philippo, Manon van Pinxte- ren, Floris Planje, Marcel van der Poel. Astrid Poot, Joost Radder, Astrid Ra venhorst, Yvette Ribbens, Corné Rij kaart, Yvonne Rijkenhuizen, Patrick Rijnbeek, Peter Roest, Saskia Rutten, Marielle Scholten, Richard Schouten, Carla Slaman, Fred Sluijs, Xharlotte Sluimer, Corine Smeets, Debbie Smit, Martijn Smit, Suzanne Smit, Karin Smits, Claudia Spitsbaard, Marcel Sta ring, Martin Stelling, Marielle Sterken burg, Hubert Stolk, Esther Straver, Eduard Struijs, Jacqueline Theunissfcn, Sven Thijs, Thera Tol, Marcel Turk, Aan de Christelijke Technische School Nieuwe Vaart in Gouda slaagden uit Waddinxveen: motorvoertuigentech niek C-niveau: Aart Kempers, Corinus Lalihatu, Patrick v.d. Vis: motorvoer tuigentechniek B-niveau: Benno Stol- ker, Jaco van Wijk; bouwtechniek B-ni veau: Peter Zwanenburg; consumptie ve techniek B-niveau afdeling brood- en banketbakken: Arthur van Arnhem, Arno Lugthart; extra 4e leerjaar con sumptieve techniek differentiatie ko- ken/serveren: Ad de Heus, Jeroen de Jong, Gitte Storm; consumptieve tech nieken A/B-niveau differentiatie alge meen: Gert Jan Jaspers; elektrotech niek B-niveau: Waiter Ruiter, Edwin van Es, Arjan Hoogendoorn, Marco den Otter, Robert Overdam; mechani sche technieken A/B-niveau: Addy Eij- kelhof, Lanny Neeleman, Jacco Deelen, Wilco Vink; extra 4e leerjaar mechanische technieken: Johan Möhle, Henk Jan Voskuilen. als de Coeneco.opbrug zal.zijn geopend en htt drfttrgaande verkeer van Goiida naar leiden zich door door Groenswaar- den zal wringen. Zolang we allemaal zijn ontworpen door architect F. de Greef van Stuurman Partners BV. In de woningen treft men vijf grote slaapkamers, ruime sanitaire voorzie ningen, een werk-studeerkamer, een eet- en een woonkamer (samen 60 vier kante meter) en een keuken en bijkeu ken aan. Verder is er overal dubbele beglazing, is er een open haard, zijn er schuifpuien en is er een inpandige garage van de uit de begane grond, een verdieping en een zolder bestaande landhuizen. Grote vraag is hoe het verkeer zich pre cies zal gaan gedragen als volgende maand eindelijk de Coenecoopbrug - de voormalige brug over de Gouwe in de rijksweg Utrecht-Den Haag - zal wor den opengesteld. Het bedrijvenpark Coenecoop en de St. Victorwijk worden dan beter bereik baar. Als de route naar en van Gouda sneller zal blijken te zijn wordt er zeker een massaal gebruik van gemaakt. Misschien wordt de Kerkweg-Oost - na de Henegouwerweg Waddinxveen drukste verkeersader - er een stukje rus tiger door. Maar de J uliana van Stolbec- plaan. de Kanaalstraat en de Kanaaldijk WADDINXVEEN - De rijkspolitie Waddinxveen heeft er bij de bevolking van Waddinxveen de aandacht op ge vestigd dat de afgifteregeling van ver vangende kentekenbewijzen zal wor den gewijzigd. Dat gebeurt met ingang van woensdag 1 juli a.s. Bij vermissing van (delen van) een kentekenbewijs zal een duplicaat met hetzelfde nummer worden afgegeven. In plaats van een kentekenbewijs met een nieuw (ander) nummer. De aanvrager zal hiertoe een aanvraag formulier moeten gaan kopen op het postkantoor. Instructies over de nieuwe regeling zullen te zijner tjd nader wor den bekend gemaakt. Om de overgang zo soepel mogelijk te doen verlopen voor de Rijksdienst voor het wegver keer worden door de politie in de laatste week van juni geen aanvragen om afgif te van een vervangend kentekenbewijs meer in behandeling genomen. Nu ik zo schrijf over de verkeersdrukte in Waddinxveen gaan mijn gedachten vooral uit naar de bewoners langs de Sniepweg tussen de Vijverlaan en de Esdoorniaan. Die is door de verande ringen aan het kruispunt met de Dreef een verkeersluwe weg geworden. Fijn voor de bewoners en fijn voor de fiet sers die naar en van de verderop gelegen scholencomplexen gaan en komen. Het is niet te verwachten dat er andere weggedeelten minder verkeer te ver werken zullen krijgen. Integendeel. De Oranjelaan en de daarop aansluitende Noordkade zullen worden voorzien van een snelle asfaltlaag. De bewoners van de Kanaalstraat en de Juliana van Stol- bergiaan zien nog meer verkeer voor hun huizen voorbij razen. Bij het KW-plein zullen, nadat daar ver keerslichten zullen gaan branden, de bewonersstraten aan de zuidzijde van de singels voor het doorgaande verkeer worden afgesloten, want anders wordt het wat erg gemakkelijk om de ver keerslichten daar links te laten liggen. Er zullen echter meer oplossingen aan gedragen moeten worden om het ver keer in Waddinxveen in goede banen te blijven leiden. Dat is in het belang van de verkeersveiligheid en het woon- en leefklimaat in dit dorp. Maar die oplossingen liggen niet direct voor het grijpen en als ze dat wel zijn dan is er meestal heel veel geld mee ge moeid om ze te realiseren. Het bestuur van De Bonkelaar is er de afgelopen tijd in geslaagd het aanzien van De Bonkelaar geleidelijk te verbe teren. Er vindt een veelheid van activi teiten plaats voor en door Waddinxve- ners. Zowel voor jongeren en volwassenen, als specifiek voor kinderen en mensen van buitenlandse afkomst, zijn er zeer gevarieerde programma’s. Deelname hieraan is vaak gratis, terwijl de con sumptieprijzen bewust laag gehouden worden. De gedachte hierachter is dat De Bonkelaar voor iedereen toeganke lijk moet zijn. Die lijn wil het bestuur volgend jaar in ieder geval doorzetten, waarbij er flinke uitbreiding van de activiteiten wordt gepland. Het plan dat juist deze maand wordt vastgesteld, laat zien dat het jon geren- en volwassenenwerk zal worden uitgebouwd en dat het kinderwerk meer aan de diverse buurthuizen zal worden overgelaten. In het programma van het volgende sei zoen zullen ook enige nieuwe podi- umactiviteiten worden opgenomen. Het streven is om een duidelijke bijdra ge te leveren aan het culturele leven in Waddinxveen. Aan de LEAO-school in Gouda slaag den uit Waddinxveen Rob Benoemeer, Franck Hagen, Ruben van Harskamp, Patricia Hofstede. Diana Kaptein, Edu ard Postma, Conny van Vliet, Raymond de Vries, Gaby Watrin. Dit is het persoonlijk commentaar dat Bert Woudenberg zaterdag in de rubriek ’’Waddinxveense kantteke ningen” voor de microfoon van de lokale omroep RTW uitsprak. werkgroep aan de slag moeten. Voorop moet staan, aldus De Bonkelaar, de kwaliteit en de toegankelijkheid van dit Waddinxveense gemeenschapscen trum. Voor voetgangers en fietsers is het te genwoordig behoorlijk oppassen gebla zen een veilige weg te blijven vinden in Waddinxveen. Het oversteken is soths, azeker voor kinderen en ouderen, een hele klus. Gelukkig zijn er rond het be gin en het einde van de schooltijden de helpende handen van de jeugd- en vol wassen verkeersbrigadiers. De toegenomen verkeersdrukte komt blij zijn dat we rijden blijft dit de keer- natuurlijk ergens vandaan. Door de in aanbouw zijnde woonwijk Zuidplas wordt er meer op en neer gereden tus sen het centrum en de andere wijken. De wegwerkzaamheden bij de Sniep weg en de Dreef hebben het autover keer een andere weg doen opzoeken. Bovendien blijft het autorijden betaal baar. Je ziet overigens dat Waddinxveense automobilisten de verkeersdrukte op al lerlei slimme manieren proberen te ont lopen door andere routes te nemen. En daardoor ontstaan weer opstoppingen op plaatsen waar tot voor kort niets aan de hand was. WADDINXVEEN - Over zaken rond de verkeersbrigadiers die anders of zelfs beter zouden kunnen wordt volgende week woensdagmiddag 24 juni om half vijf een bijeenkomst met de contactper sonen voor verkeersbrigades gehouden Tijdens deze bijeenkomst zal voor het eerst de nieuwe instructie-diaserie te zien zijn die met ingang van het nieuwe schooljaar voor de theoretische oplei ding van de verkeersbrigadiers gebruikt zal worden. Ook willen B. en W. hun waardering la ten blijken voor het vele werk dat Wa'd- dinxveners voor de verkeersbrigade doet, waarbij ook de verkeersbrigadiers niet vergeten zullen worden. De bijeenkomst van de contactperso nen voor de verkeersbrigades wordt nu gehouden, omdat het schooljaar zijn eind nadert en zullen de coördinerende werkzaamheden voor de verkeersbriga des even worden stopgezet. De gemeente Waddinxveen wil De Bonkelaar versterken als sociaal cultu reel centrum voor heel Waddinxveen. Het dagelijks beheer van De Bonkelaar zou evenwel verzelfstandigd moeten worden. Dit staat althans het dagelijks bestuur van de Commissie Sociaal Cul tureel Werk'voor ogen in een nog ge heim beleidsplan. In de overige centra, waar meer buurt gerichte activiteiten plaatsvinden, zal niets veranderen; datzelfde geldt voor het jongerencentrum ’t Gemaal. In de wijk Zuidplas zal ook een buurtcentrum komen. De Commissie Cultureel Werk, onder leiding van wethouder drs. Mar tin Kraaijestein, zal het beleidsplan bin nenkort presenteren. Het bestuur van De Bonkelaar heeft vo rige week over dit beleidsplan de eerste mededelingen van wethouder Kraaijes tein gekregen. Het bestuur van De Bon kelaar heeft in een eerste reactie haar grote bezorgdheid geuit over de gedach te om het beheer te verzelfstandigen. Het dagelijks beheer en de zalenver- huur is zo onlosmakelijk verbonden met de Bonkelaar-activiteiten, dat duidelijk voordelen geboekt zouden moeten wor den met een particuliere beheerder. Het Bonkelaar-bestuur is anders bang dat de functie van sociaal-cultureel cen trum voor iedereen, in het gedrang kan komen. Door wethouder Kraaijestein werd aan het Bonkelaar-bestuur nadrukkelijk verzekerd dat het de Commissie om een kwaliteitsverbetering gaat en dat bezui nigingen geen rol hebben gespeeld. Bo vendien zullen bestuur en commissie de eindverantwoordelijkheid behouden. Het gaat derhalve niet om een gehele privatisering en commercialisering, maar om afsplitsing van een te verzelf standigen deel. Op die basis heeft het Bonkelaar-bestuur zich bereid ver klaard om samen "met de commissie de WADDINXVEEN - Alle examenresul taten zijn bekend. Dat betekent dat het Weekblad voor Waddinxveen weer kan beginnen met het noemen van de na men van de geslaagden. Opvallend aan het einde van dit exa menjaar was dat de samenwerkings school voor HAVO-Atheneum aan de Sniep naar het Haagse postkantoor moest om de uitslagen van het landelijk schriftelijk examen voor de eigen 300 leerlingen op te halen. De verzending ervan was vertraagd. De indruk bestond dat de schriftelijke eindexamens in het voortgezet onder wijs dit jaar gemiddeld beter zijn verlo pen dan in 1986. Bij het MAVO- en LBO-examen traden duidelijk schom melingen naar boven en beneden op in vergelijking tot vorig jaar. Doorgaans betere resultaten behaalden de kandi daten op het HAVO en VWO. Al met al minder slachtoffers bij de examenra- ce. Atheneum: Filomele Bautz, Marielle van Beek. Manuela Berends, Valerie van den Berg, Paola van Bergen, Ria Bergkotte, Nanette Bergwerf, Hanne- ke Beukema, Xarin Biemond, Hendrik Jan Biemond, Jurrien Blik, Albert Bloem, Ginette Blokzijl, Hans Boer, Jan Boerstoel, Sandra Bot, Nelleke Breekveldt, Jacqueline van den Brink, Eric Broug, Jan Willem Brouwer, Ja sper Brouwer, Wim de Bundel, Manju Chandrasekhar, Angela Claessen, Mar tin Derks, Corine Derksen, Paulette Dicker, Jacintha Ellers, Xander Evers, Jan Fase, Micehl Fransen, Margreet Galavazi, Kees de Groot, Nils Haeck, Jaap-Jan van der Heide, Louise Heru- er, Cora van den Hoek, Frank Hoeke, Alain van Hoof, Haitse Hoos, Maxim Houtzeger, René de Jong, Robbert Kaufman, Johan Klein, Brigitta Koele, Bert Koorengevel. Bernadette Kort man. Jaenelle Kraan, Arjen Krijgsman, Willeke van Leeuwen, Sigrid Lokhorst, Martijn Looman, Pierre Looman, Mar cel Maertens, Marielle Malenstëin, Roel van der Meulen, Giselle Monnee, Marjolein Moonen, Miriam Nederhoff, Petra Otten, Brigitte Overdam, Yvon ne van der Pol, Maarten de Regt, Jasper de Rijke, Annemarie de Rooij, Hans Roos, Vibianne Seinen, René Sekeris, Wendy Sinnema, Arthur van Soest, Marie-Louise Spijker, Gerti van Stijn, Martijn Tromm, John van Veen, Lina van Veen, Irene Vergeer, Viola Verhe- ijen. Mirjam Vermeij, Marlies Vermeu len, René Verschoor, Marco Verschut, Martijn Vos, Erik Vreeburg, Monique Wallaart, Marcel Wendt, Paul Wielage, Linda van Wijk, Frank Zandee, Elisa beth Zeevenhooven, Mirande van der Zijden, Remon van der Zijden, Tirza Zorn, Roel Zuidam, Anne-Marieke Zwamborn. Jan Zwiers. WADDINXVEEN - PvdA-fractievoor- zitter in de gemeenteraad Bep Vermeij en oud-PvdA-wethouder Anne van Gent, nu burgemeester in Zevenhui zen, hebben mede hun schouders gezet onder de nieuw leven in te blazen Streekfederatie Midden-Holland van de Partij van de Arbeid. Volgens de regionale socialisten toont de milieuproblematiek van de Holland- sche IJssel, de gemeentelijke herinde ling en de werkgelegenheidsproblema- tiek de noodzaak van een goed functi onerende streekfederatie meer dan aan. Ook de regelingen van het samenwer kingsorgaan Midden-Holland vragen om duidelijke regionale standpunten van de PvdA, want aan de besluitvor ming daarover nemen ook PvdA-burge- meesters, PvdA-wethouders en PvdA- gemeenteraadsleden deel. Verder vindt de opnieuw gestarte streekfederatie dat de minieme PvdA- kandidaatstelling vanuit Midden-Hol land voor de provinciale staten van Zuid-Holland aangeeft dat er over tal van zaken overleg moet worden ge voerd om tot gezamenlijke standpunten te komen en om voldoende invloed te kunnen uitoefenen op de bestuurlijke processen in dit deel van de provincie. Joost Uilenbroek, Hanneke van Veen, Harry van Veen, Michel Verbeek, Ca roline Verkleij, Ermalinda Vermeulen, Angelina Versloot, Erwin Versluis, Monique Verweij, Antoinet Vis, Ange la Vlasveld, Diana Voogd, Sylvia Voogd, Edwin Voskuilen, Jeroen Vun derink, Erik Wanrooy, Hubert Welle- man, Suzy van Wensveen, Trudy van der Werf, Martin van Willigen, Karen Wisgerhof, Marc van der Wolf, Rob Zalm. WADDINXVEEN - De werkgroep Waddinxveen van Amnesty Internati onal sluit zich aan de bij de landelijke en internationale actie van deze mensen rechtenorganisatie tegen de doodstraf in de Verenigde Staten van Amerika. Handtekeningen daarvoor worden za terdag op de rommelmarkt van de Ge reformeerde Kerk aan de Kruiskade verzameld. Amnesty International is voor de af schaffing van de doodstraf, omdat deze straf gezien wordt als een onjuiste me thode om te laten zien dat doden slecht is. Het opleggen van de doodstraf schrijft niet af, zoals velen beweren, want nog nooit is uit onderzoek geble ken dat deze straf een grotere preven tieve werking heeft dan andere straffen. De doodstraf is onherroepelijk en niet in overeenstemming met de artikelen van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens t.w. "Een ieder heeft echt op leven" en "Niemand zal worden onderworpen aan wrede, on menselijke of onterende behandeling of bestraffing”. Als voorloper op een grote aktie voor afschaffing van de doodstraf wereld wijd, voert Amnesty International op het ogenblik een aktie gericht op de Verenigde Staten. In 1972 werd de doodstraf in de Verenigde Statefl tijgje- j» mee^enomed. Fazantdreéf 2 - 2743 DG Waddinxveen WADDINXVEEN - Ds. A.A. van Houwelingen, de uit het Zeeuwse Grijpskerke afkomstige nieuwe predi kant van de hervormde Immanuëlkerk- gemeente, doet zondagmiddag 6 sep tember om drie uur zijn intrede. In een speciale dienst in de Immanuël kerk aan de prinses Beatrixlaan zal de opvolger van de vorig jaar zomer naar Apeldoorn vertrokken ds. Th.H.G. Hulst zich verbinden aan zijn nieuwe gemeente. Ds. Van Houwelingen is 36 jaar. ge huwd en heeft twee kinderen van ander half en drie jaar oud. Zijn echtgenote heeft ook theologie gestudeerd en houdt ook regelmatig predikbeurten. In april is het nieuwe predikantsecht- paar al in Waddinxveen wezen rondkij ken. Voor de komende dominee heeft de hervormde Immanuëlkerkgemeente de pastorie aan de Souburghlaan van de hanij gedaan en een nieuwe woning aan de Jan Dorrekenskade-Oost aange schaft. 5 zullen dan nog grotere verkeersaders worden, zoals met de ingebruikname van de Dreef de Chopinlaan, Esdoorn iaan en Beethovenlaan, drukkere ver- keerswegen zijn geworden. WADDINXVEEN - In de gerestau reerde Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade werd zondagmiddag een len- teconcert gegeven. Dit concert is tot stand gekomen op inititatief van Saskia, Marloes en Theo Wekking en Ton v.d. Wolf met medewerking van het bestuur van de Remonstrantse Kerk en de Piano Workshop in Nieuwerkerk aan den IJs sel, die de piano beschikbaar had ge steld. De kerk was tot de laatste plaats bezet. Tevens werd aan dit concert meege werkt door een aantal professionele- en amateurmusici. Het thema van het con cert luidde: "Samenspel”. Dit thema was gekozen om een samen spel te laten horen van verschillende muziekinstrumenten alleen en geza menlijk. De instrumenten die werden bespeeld waren piano, viool, cello, blokfluit en orgel. Zowel solistisch als in ensembleverband werden werken gespeeld van onder meer Mozart, Schumann, Bach en Han del. Ook werden werken gespeeld van eigentijdse componisten zoals van Paul Hindemith en Scherzberger. Juist door dit afwisselende van solo en ensemble, muziek uit het verleden en het heden kwam het concert in haar to taliteit bijzonder goed tot haar recht. Ten aanzien van de Remonstrantse Kerk was één van de kenmerken dat dit gebouw zich bijzonder leent voor het houden van dergelijke concerten. Allereerst de intimiditeit van dit kleine- gezellige kerkje. Daarnaast en niet min der belangrijk bleek dat de kerk over een zeer goede akoestiek beschikt en juist voor het houden van concerten het gebouw in Waddinxveen is om concer ten te houden. Ook het gerestaureerde orgel kwam zeer goed tot haar recht en nu al mag verwacht worden dat een in deze kerk te houden orgelconcert goed tot haar recht zal komen en zeker de nodige belang stellenden zal trekken. WADDINXVEEN - Het Bergam- bachtse bouwbedrijf De Langen Van den Berg gaat bij de Piasweg negen landhuizen bouwen, die in prijs zullen variëren van 500.000,-tot/ 580.000,- De kavels in dit wijkje lopen uiteen van 500 tot 900 vierkante meter. Aanvankelijk zou het bouwbedrijf Noorlander BV op deze plek vlakbij Toyota-dealer Van Leeuwen BV aan de slag gaan (bij de grondtransactie met de gemeente bleef deze lokatie toen buiten schot), maar hiervan werd toch afge- Dat wordt straks nogeen graadje erger’ lijk buiten werking gesteld, omdat de _i_ _i ii i ^•n_t'i i toegepast in strijd was tnekde grondwe* van de Verenigde Staten. Vervolgens wijzigden ’veel staten hun doodstrafwetgeving, waardoor het op leggen van de doodstraf weer mogelijk werd. Sindsdien is er een explosieve groei van het aantal doodvonnissen: in de afgelopen vijf jaar werden tenminste 62 mensen geëxecuteerd en verblijven er ruim 1800 terdoodveroordeelden in dodencellen in afwachting van de uit slag in hoger beroep, een procedure die in sommige gevallen wel 10 jaar kan du ren. De toepassing van de doodstraf in de Verenigde Staten is niet in alle staten aan dezelfde regels en wetten verbon den. Soms hangt de uitspraak af van het feit of iemand een advokaat kan betalen of van de huidskleur van de verdachte en het slachtoffer. Dit werkt discriminatie in de hand. Uit verschillende onderzoeken blijkt dat een zwarte die een blanke heeft gedood, veel meer kans heeft op de doodstraf dan een blanke die een zwarte heeft ge dood. ht‘t doorgaande verkeer JJ

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 19