Kleinzoon Frits herdenkt beroemde opa Jan Zwart Ook AMV-lessen in nieuw seizoen 10,98 7,98 9,98 i: Daklozenexpo Kleuters uit Lelystad zagen hun juf trouwen ALBERT HEIJN lOOtJAAR Waddinxveense musicoloog secretaris van nieuwe stichting Oud-W’vener zoekt sponsors Leden gezocht voor Progressief W’veens Koor Willem Lindhout verbond zich aan Gea Hauschild i '.Jan Zwart veelzijdig persoon” Zwart-wit I I Zaandam Demonstratie Prijs Jeruzalem T, 'Éi *1 I WADDINXVEEN o ’s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 0 V UW PERSOONLIJKE FELICITATIE OP TELEVISE? Schouder- karbonade Per kilo Haas karbonade Per kilo Rib- karbonade Per kilo OP ONZE KAASAFDELING ’’VERS VAN HET MES” GOUDSE LICHT BELEGEN KAAS PER KILO 9,50 KABELKRANT WADDINXVEEN ELKE WERKDAG VAN 7.00 UUR TOT 19.00 UUR OP BELGIË-VLAAMS 2 HEEFT U EEN JARIGE, JUBILARIS, BRUIDSPAAR ETC. IN FAMILIE- OF KENNISSENKRING? VOOR SLECHTS ƒ10,- KUNTU HEN FELICITEREN VIA HUN EIGEN T.V. BEL VOOR INFORMATIE 01828-14788 rat ■I I Ut ik. I - l&L A L WOENSDAG 1 JULI 1987 SPELLETJES NOTENBALK l I blijft rondtrekken to: Sjaak Noteboom). Van Jan Zwart is de uitspraak bekend dat een kerkorganist moet spelen "naar het hart van Jeruzalem”. Wat kunnen we daaronder verstaan?” ”Jan Zwart meende dat een kerkorga nist dienstbaar moest zijn aan de ere dienst. Hij is daarin geen concertorga nist en het is dus niet de bedoeling dat hij allerlei technische hoogstandjes uit haalt. Je moet zo spelen dat de gemeen te weet waar zij aan toe is. Kijk maar Grootvader Jan Zwart, aartsvader van de vernieuwingen van de protestantse naar zijn composities, dan weet je wat hij bedoelde: muziek die niet nodeloos ingewikkeld is. Je hoort direct om welk werk en om welke melodie het gaat. Jan Zwart spreidde eenvoud ten toon en was dus niet voor niets zo geliefd bij een groot publiek”. Weekblad voor Waddinxveen Eerder dit jaar trok een demonstratie van ongeveer 10.000 bewoners van Villa El Salvador naar het Ministerie van Economie om de eisen met betrekking tot betere voorzieningen in deze krot tenwijk kracht bij te zetten. Villa El Salvador is de wijk van Lima, die destijds ook door de Waddinxveen se reisgroep is bezocht. De wijk bestaat al enige tientallen jaren, maar de water voorziening is nog slecht. Dit is vooral Verloren 10-6: Dameshor loge, merk: Mido Ocean Star. In Vondelwijk of bij benzinestation Boonstop- pel, W’veen. Dit horloge heeft voor mij zeer veel pers, waarde. Tel. 01828- 14320. WADDINXVEEN - De door de Kerngroep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen ingerichte tentoonstelling in het kader van het Jaar van de Daklozen is nog deze week te zien in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde. De expositie is van 17-28 augustus aanwezig in de bibli otheek aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan. Eerder was de tentoon stelling te zien in het gemeentehuis, het kantoor van de woningbouwver eniging SSW aan de Mercuriusweg en in de St. Victorkerk aan de Zuidka- de. kerkmuziek in deze eeuw, werd op 20 augustus 1877 in Zaandam geboren. Toen hij vijf jaar oud was verhuisde het gezin naar Rotterdam. Reeds op jonge leeftijd bleek zijn aanleg voor de mu ziek in het algemeen en het orgelspel in het bijzonder. Hij ontving orgelonder- richt van Hvan Eij kGBvan Krieken en Hendrik de Vries. In 1893 werd hij organist van de Gereformeerde Kerk aan de Westzeedijk te Rotterdam, waar hij een tweeklaviers Frans drukwind harmonium bespeelde. Enige tijd later werd hij benoemd in de hervormde ge meente te Capelle aan den IJssel. In 1898 verbond hij zich aan de Hersteld Evangelisch Lutherse Gemeente te Amsterdam. Dit kerkgenootschap was een orthodoxe afsplitsing van de Lut herse gemeente. Zwart vestigde zich na deze eervolle benoeming in Zaandam. Zwart was ook actief als componist. Hij componeerde bewerkingen van psal- zo in de zomer (dan is het bij ons win ter). Dan wordt het water gerantsoe neerd tot enkele uren per dag of soms dagenlang niets. Ook de elektriciteits voorziening en in het bijzonder het tran sport uit de wijk naar andere delen van de stad zijn gebrekkig. Na lang wachten werden de demon stranten uiteindelijk te woord gestaan door een medewerkster van de minis ter. Over de uitslag is nog niets bekend. Als in Waddinxveen een vergelijkbaar deel van de bevolking aan een demon stratie zou deelnemen, zouden wij een optocht van een paar duizend mensen hebben. WADDINXVEEN - Vorige week vrij dagavond trouwden in het Waddinx veense gemeentehuis de administratief medewerker van het uitzendbureau Start in Gouda, Willem Lindhout (24) met de 27-jarige kleuterleidster Gea Hauschild uit Lelystad. Nieuw in Waddinxveen! Antiek Grenen meubelen te koop. Ook opknappen en logen. Open do.av. 19.00-21.00 u., zaterdag 10.00-16.00 u. Brugweg33, tel. ink: 01828-18747. WADDINXVEEN - De in Wad dinxveen aan het Schuberthof wo nende kleinzoon van de legendari sche Amsterdamse organist Jan Zwart (1877-1937), drs. Frits W. Zwart, is nauw betrokken bij de herdenkingen dit jaar van zijn een halve eeuw geledefi overleden grootvader. Hij is bijvoorbeeld se cretaris van de onlangs in het leven geroepen Stichting Nationale Jan Zwart Herdenking 1987, die na drukkelijk aandacht wil schenken aan de veelzijdige en markante or gelist, kerkmusicus, organoloog, componist en organist. Zwart begon in 1917 een eigen muziek uitgeverij om zijn orgelmuziek te publi ceren. Bovendien verzorgde hij uitga ven van muziek van collega-organisten. Steeds meer ging Jan Zwart zich in de geschiedenis van orgels, orgelspel en kerkmuziek verdiepen. Dit resulteerde in publikaties in een groot aantal tijdschriften, zoals in het door hemzelf geredigeerde ’’Orgelistenblad" lijk. En meestal moet dan gedurende de eerste jaren een gedeelte van de les wor den besteed aan het doorgronden van de geheimen van de notenbalk. Een les duurt meestal ook nog niet zo erg lang. Vandaar dat men op een gege ven moment besloten heeft om de aspecten van het noten leren lezen, no ten leren spelen, leren ritmes klappen en leren luisteren in een cursus apart te behandelen. Er wordt in de AMV-lessen naar ge streefd zoveel mogelijk de praktijk van het muziek maken te betrekken. De eerste noten die worden geleerd, wor den direct in de bijbehorende klanken omgezet met behulp van diverse Orff- instrumenten. Met allerlei luister- en doe spelletjes worden de kinderen vertrouwd 'ge maakt met verschillende ritme-figuren en maatsoorten. De Orff-spelen een be langrijke rol in de AMV-lessen. Het zijn kleine handzame ritme- en melodie instrumenten waar de kinderen al snel muziekstukjes op kunnen spelen. En er wordt natuurlijk veel aandacht besteed aan zingen en stemgebruik. wonen. Willem Lindhout verblijft nu nog in het ouderlijk huis aan de Alpher- wetering. Nadat de ambtenaar van de burgerlijke stand het huwelijk had ge sloten werd het huwelijksfeest voortge zet in hotel De Unie aan de Kerkweg- Oost. Het huwelijk van Willem Lindhout en Gea Hauschild temidden van de overgekomen leerlingetjes van Gea. (Fo- Een AUTOVERZEKE RING is niet duur. Vraagt toch eens wat u moet beta len bij Ass. kantoor D. Verwey, Kon. Wilhelmi- nasingel 83, tel. 01828- 12539. No claim kortingen nemen wij mee over. Van het huwelijk in dit Gouwedorp wa ren haar kleuters uit Flevoland getuige. Ze maakten de reis graag om met eigen te zien met wie de ”juf” het huwelijks bootje instapte. Het paar gaat in september aan het Nicolaaserf in de woonwijk Zuidplas Grote partij eiken berg meubels toogkasten, B- keus. Speciale opruimings- aanbieding. Meubelkoop- jeshal, Noordkade 92a, Waddinxveen. WADDINXVEEN/FERWERD Waddinxveens oud-fractievoorzitter van het CDA in de gemeenteraad en burgemeester van de Friese gemeente Ferwerderadeel, drs. Tijme Bouwers, zoekt sponsors, die hem financieel wil len ondersteunen voor een 115 kilome ter lange non-stop wandeltocht. Hij wil op deze manier 20.000,- extra bijeen brengen voor de restauratie van het kerktorentje van Reitsum, dat anders verloren zou gaan. Enige tijd geleden stemde de raad na melijk in met de verbouwing van het kerkje tot dorpshuis. ”Het lukt hem wel”, aldus een raadslid. ”Hij doet ook altijd mee aan de Elfstedentocht. En als het niet voldoende opbrengt, loop ik desnoods zelf mee”. Tijme Bouwers, die in Waddinxveen aan de Koningin Wilhelminasingel woonde en in 1977 vertrok, heeft de eer ste 115,-binnen. p WADDINXVEEN - De Waddinxveen se'kleinzoon van de 50 jaar geleden overleden organist Jan Zwart, drs. Frits W. Zwart, beschouwt zijn grootvader als één van de meest veelzijdige per soonlijkheden van de Nederlandse mu ziekgeschiedenis van deze eeuw. De Schuberthof-bewoner vindt wel dat het beeld dat in de afgelopen vijftig jaar van zijn grootvader ontstond nogal ge kleurd is, eenzijdig en in sommige op zichten in tegenspraak met de histori sche feiten. Op grond van uitgebreid onderzoek z<?gt Frits Zwart dat het orgelspel dat zo vele Zwart-adepten kenmerkt - het gre tige en emotionele toetsen graaien - weinig tot niets van doen heeft met de beheerste manier van spelen van Jan Zwart zelf. Frits Zwart is zoon van de Rotterdamse organist Dirk Janz. Zwart. Hij is musi coloog en secretaris van de Stichting Nationale Jan Zwart Herdenking 1987. De Waddinxvener is voorts beheerder van de zogeheten ’’Nederlandse muzie karchieven” in het Gemeentemuseum in Den Haag. Deze collectie omvat na latenschappen van 19e en 20e eeuwse musici en componisten. Hoe moeten we het nagelaten werk van Jan Zwart nu beoordelen? Was hij al te zeer kind van zijn tijd? ”Wie is geen kind van zijn tijd? Zijn werken zijn gedateerd, zo mag je het wel zien. Maar dat kun je ook van Bach zeggen. Dat is dus een dooddoener. Voor zijn tijd schreef Zwart gewoon goede, degelijke muziek. Ik zie op dit moment iedereen nog niet zijn liedbe- werkingen spelen. Dat hoeft ook niet. ”Een vaste Burcht” bijvoorbeeld mag van mij op veel programma’s prijken. Een goed werk. Als je dat vergelijkt met wat er in die tijd werd geschreven, steekt dit er uitermate gunstig bij af”. In het dagblad Trouw liet Frits Zwart weten dat de herdenkingen rond zijn grootvader niet zijn bedoeld om een Een ander opvallend initiatief van Jan Zwart was het organiseren van orgelda gen. Vanaf 1831 vonden deze plaats in ’s Hertogenbosch, Alkmaar en Deventer. Jan Zwart had nog vele plannen toen hij op 13 juli 1937 na een korte ziekte over leed. Na zijn dood bewerkstelligde Jan Zwarts oud-leerling Cor Kee een door braak in het idioom van psalmbewer kingen voor het orgel. Zijn bundels ’’Psalmen voor Orgel” zijn een uniek document van deze ontwikkeling. ’’oorlogssfeer” rond Jan Zwart te kwe ken. ’’Welnee. Wij polariseren in ieder geval niet. De historische betekenis van mijn grootvader is niet het exclusieve ei gendom van énkelen. En zeker niet van dominees, want die hebben zich toch al zo veel met mijn grootvader bezigge houden”. ”Ik denk dat we het langzamerhand aan de nagedachtenis van Jan Zwart ver plicht zijn om zijn nalatenschap zorg vuldig te beheren. Na de dood van mijn grootvader in 1937 werden zijn geschrif ten. handgeschreven composities, noti ties, brieven verdeeld onder de kinde ren. Die beschouwen deze documen ten, niet geheel ten onrechte vind ik overigens, als dierbare herinneringen aan hun vader. Het gevaar blijft natuur lijk aanwezig dat grote delen van Jan Zwarts nalatenschap uit het zicht ver dwijnen, zoek raken en zo. Dat vooruit zicht vind ik onverteerbaar, gelet op de unieke rol die hij in Nederland, voor de Nederlandse orgelkunst in het alge meen en voor de protestantse kerken in het bijzonder heeft gespeeld”. Het jaar 1987 is voor de Verenigde Na ties uitgeroepen tot het Jaar van de Daklozen. Doel is om in de gehele we reld aandacht te vragen voor de woon problematiek in de Derde Wereld. Daarbij is erg belangrijk dat vooral de rijke landen, dus zeker ook Nederland, zich meer van de daklozenproblematiek bewust worden. De kern van de huis vestingsproblemen in de Derde Wereld is niet zoals veel mensen denken een te kort aan behoorlijke woningen. Nee, het is het tekort aan werkgelegenheid voor mensen in krottenwijken. Als de mensen werken en dus inkomen heb ben, zorgen ze zelf wel voor een in hun ogen behoorlijk onderkomen. De rijke landen zouden in hun handel spolitiek hiervoor meer oog moeten krijgen en dus geen handelsbarrières moeten oprichten om de eigen export te beschermen ten koste van de werkgele genheid in veel ontwikkelingslanden. De kerngroep vond dat dit grote pro bleem ons allemaal aangaat en het pro ject in Lima heeft er zeker mee te kam pen. Daarom heeft de kerngroep een tentoonstelling van 7 panelen over Ha bitat '87 in relatie tot het project in Lima ingericht. Een sloppenwijk bij de Peruaanse hoofdstad Lima heeft een Spaanse prijs van 2 miljoen pesetas (33.000 gulden) gewonnen. De Prins van Asturiaprijs, die voor de eerste keer werd uitgereikt, werd volgens het jury-rapport toege kend aan Villa El Salvador vanwege het voorbeeld dat de wijk geeft, hoe armoe de en honger in Latijns-Amerika be- Aan kleinzoon drs. Frits W. Zwart vroeg het Reformatorisch Dagblad of de stichting waarvan hij secretaris is de pretentie heeft om aan te geven hoe de muziek van Jan Zwart nu daadwerkelijk gespeeld dient te worden. Visies van Feike Asma en bijvoorbeeld dr. E. Kooiman daaromtrent lopen natuurlijk geducht uiteen. ”Die prentie hebben wij niet. Wij willen niet zeggen: Zo moet het en niet anders. Persoonlijk denk ik dat Feike Asma niet zo speelde zoals mijn grootvader dat deedIk denk dat Jan Zwart zijn muziek anders heeft bedoeld dan Asma die uit droeg. Asma was natuurlijk een emoti oneel musicerend mens. Kooiman heeft op Jan Zwart ook zijn ideeën losgela ten. Met als gevolg een ander klinkend resultaat, dat me op zichzel wel aan spreekt”, aldus de Waddinxvener. ”Men heeft het oeuvre van Jan Zwart eindeloos gewaardeerd en eindeloos be kritiseerd. Maar bijna alleen in termen van ’’fantastisch” en ’’waardeloos”. Dat is een zwart/witte kijk op de man, die hem geen recht doet. Jan Zwart was uit eindelijk een heel ander figuur dan ve len denken. Hij maakte zich druk om Sweelinck, om Van Noordt, om Speuy. Hij was heel veelzijdig. Veel veelzijdi- ger dan diegenen die zich nu graag op werpen als leden van de zogenaamde Jan-Zwartschool. En naar die veelzij digheid mag nu ook wel eens gekeken worden. Anders wordt de man schro melijk tekort gedaan. Dat Jan Zwart zo verguisd is, komt denk ik ook doordat De stichting was zaterdag betrokken bij de studiedag over Jan Zwart, waarvoor soms hele groepen vóór zijn of tegen en welke verdeeldheid overigens soms ver kan gaan, in de Amersfoortse St. Joris- kerk. De tweede herdenking vindt plaats op 10 juli in de Nederlandse Hervormde Kerk te Noordwijk-Binnen waar W.H. Zwart het orgel bespeelt. Op 22 augus tus volgt de derde herdenking in de St. Eusebiuskerk in Arnhem. Op 13 juli, de sterfdag van Jan Zwart, wordt op het voormalig kerkgebouw van de Hersteld Evangelisch Lutherse Gemeente aan de Kloveniersburgwal in Amsterdam een plaquette onthuld over de kleine ’’mannenbroeder” uit Zaan dam. Opzet van dit alles is om Jan Zwart wat uit de sfeer van zijn leerlin gen en zijn zonen te halen. men. gezangen en geestelijke liederen voor orgel. Zijn composities werden snel geliefd. Ze waren dan ook geschre ven in een aangenaam romantisch idi oom dat soms herinnert aan Mendels sohn en Guilmant. Velen gingen door zijn liedbewerkingen voor het eerst be wust naar muziek luisteren en niet wei nigen zijn via zijn orgelkoralen uit eindelijk bij Bach, Beethoven en Bar tók terecht gekomen. WADDINXVEEN - De aan de Prinses Irenestraat wonende Peter Hermens heeft zich belast met de taak te komen tot de Oprichting van een Progressief Waddinxveens Koor (Prowako). Dit vloeit voort uit het succesvolle op treden van het PvdA-koor De Rooie Keeltjes tijdens de in De Bonkelaar ge houden 1-mei-viering. De muzikale be geleiding was toen in handen van wel- zijnsambtenaar drs. Cees Seelen Uit een evaluatie van de 1-mei-viering, die een kleine 400,-opbracht voor het African National Congress (ANC), bleek dat de door een onafhankelijk co- mité opgezette bijeenkomst een terug- i kerende traditie zal worden. Ditmaal waren bij de viering 14 organi saties betrokken, stond het landelijke jeugdwerkgarantieplan centraal en wa- ren er 100 bezoekers. In het najaar zal al gesproken gaan worden over de 1-mei- viering in 1988, die dan op een zondag valt. streden kunnen worden. De krotten wijk, op 20 kilometer afstand van Lima en met zo’n 300.000 inwoners, eindigde vóór de Filippijnse president Cory Aquino en het Save the Children Fund. Villa El Salvador werd in 1971 gesticht door duizenden dakloze boeren, nadat zij de grond, die in particuliere handen was, hadden bezet. De wijk onder scheidde zich al snel van de vele andere krottenwijken, die Lima omringen, door de mate waarin de bewoners in staat bleken zichzelf te besturen. Vrij- wel zonder steun'vanuit het gemeente lijk apparaat van Lima richtten zij hun stad in, organiseerden wijkgroepen en kozen een stadsbestuur; scholen, par ken, kerken, recreatiecentra en zelfs een kerkhof werden opgezet. Verscheidene Nederlandse medefinan cieringsorganisaties zijn via hun-peru- aanse partner-organisaties betrokken bij de projecten in Villa El Salvador. De film, die Jan Vrijman maakte in het ka der van het Jaar der Daklozen werd daar opgenomen. Villa El Salvador is dit jaar ook al genomineerd voor de No belprijs voor de Vrede. zovelen zijn muziek op een voetstuk hebben gezet, als zou Jan Zwart de meest geschikte kerkmuziek voorSmze tijd hebben geschreven en een voor-, beeld zijn ter navolging in stilistisch op zicht. Dat roept wrevel en uiteindelijk verguizing op. Er zijn al jarenlang elk jaar Jan Zwart-herdenkingen. Griezelig gewoon. Ik kan me voorstellen dat men sen dat niet moeten en er zich dus tegen gaan verzetten. Jan Zwart zelf heeft die overwaardering in elk geval niet in het leven geroepen”. De in Waddinxveen wonende kleinzoon drs. Frits Zwart van de beroemde organist Jan Zwart. Een kind dat zomaar voor het eerst met een instrument begint weet veelal van toeten noch blazen, letterlijk en figuur- WADDINXVEEN - De Stichting Streekmuziekschool Waddinxveen gaat in het nieuwe seizoen door met de cur sus algemene muzikale vorming (AMV) voor kinderen vanaf groep 4 van de ba sisschool. De lessen hebben tot doel de beginnende leerlingen voldoende ken nis van de theorie bij te brengen om na één of twee jaar met een instrument te beginnen. Naast de theorie wordt ook veel aan dacht besteed aan de creatieve en speel se kant van muziek. Erwordt veel ged aan aan improvisatie; ook om kinderen vormsgevoel in muziek bij te brengen, maar ook om duidelijk te maken dat ie dereen muziek kan maken. Er worden ook regelmatig muziekstuk ken beluisterd waarbij de kinderen hun eigen iedeeën kunnen verwerken in een tekening of een kleurencompositie of een verhaal enz. jTREK HAAR DE STAD Kabelkrant

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 10