Plantarium van 27 tot en met 30 augustus Boomteelt in pot geeft tuinliefhebber de ruimte Hoofdprijs voor Opdrachtfoto Boskoopse wint prijs WP-actie Sierteelt in pot, het hele jaar verkrijgbaar -f; RB* Kunstschilder Keesmaat exposeert Interessante nieuwigheden op Plantarium Koninklijk bezoek op Plantarium l I f Wil S M 3 4^ Woensdag 26 augustus 1987 voorlichter voor het Stedelijke Groen tijdens een perspresentatie van Plantarium ’87. BOSKOOP - Worden boomkwekerijgewassen traditioneel in de open lucht in vollegrond geteeld, de laatste jaren verkopen tuincentra steeds meer tuinplanten die in pot zijn geteeld. Dit geldt zowel voor de kleine vaste planten als voor de grotere bomen. Deze kweekmethode is gunstig voor de kweker, maar vooral de consument kan hiermee z’n voordeel doen. Een uitstekend beeld van wat allemaal mogelijk is kan worden verkregen tijdens Plantarium ’87, komende dagen aan de A.P. van Neslaan in Boskoop. Snelle groei De ontwikkeling van de teelt in pot of container is snel gegaan, de laatste ja ren. Het buitenland heeft veel belang stelling want ook daar gaan de ontwik kelingen door. Voor de binnenlandse Vooorlichting De behoefte aan voorlichting zal groot zijn. Tijdens de vakdagen wordt voor lichting gegeven door het Centrum Boomteelt en Stedelijk Groen in Bos- I koop, ook wordt de voorlichtingsstand ’bemand’ door medewerkers van de Christelijke Lagere Tuinbouwschool en de Rijks Middelbare Tuinbouwschool in Boskoop. Ook het Hoveniers Infor matiecentrum is present. Tijdens het weekeinde is er veel aan dacht voor publieksvoorlichting. Het Hoveniers Informatiecentrum zal vra gen van tuinbezitters beantwoorden. Deskundigen geven antwoord op aller lei vragen over tuin- en balkonbeplan- ting. Zaterdag en zondag zijn er regel matig demonstraties en wedstrijden in het opmaken van plantenbakken. De winnaars krijgen hun bak mee naar huis. Wie Boskoop op z’n moois wil zien kan met de WV een rondvaart maken. BOSKOOP - Kunstschilder Henk Kees maat (37), oud-Boskoper en momen teel wonend in Gouda, exposeert van 26 tot en met 30 augustus in beursrestau rant Florida zijn schilderijen van bloe men en planten. Eén van de tentoonge stelde werken is het schilderij dat als den voldoen aan het verzoek om hun nieuwigheden alvast aan te kondigen. In zijn eerste periode was hij figuratief ingesteld. Zijn huidige stijl kan het best worden omschreven als figuratief ex pressionisme. Uitgaande van een foto grafisch realisme werkt hij vervolgens sterk abstraherend. vanwege een bloem of een bes. Een klant wil altijd graag een product goed kunnen bekijken en betasten en, in het geval van planten, er eventueel aan kunnen ruiken alvorens zijn keuze te maken. Met een plant in pot zijn de handelingen makkelijker en schoner en is het gevaar voor beschadigingen klei ner. De verliezen door doodgaan blij ven voor pot- en containerplanten be perkt waardoor de wederverkoper makkelijker de klant een gratis hergroei garantie voor zijn gekochte product kan geven’, aldus Hageraat. der meer te gebruiken op het strand. Tevens was echter een reis-cheque van 2.500 gulden beschikbaar voor een ori gineel verhaaltje over het gebruik van dit hoofdsteuntje.'Het opstel van An ouk werd daarbij het hoogst gehono reerd. Samen met haar moeder werd zij vorige week door bedrijfsleider H.M. minder snel. Vijf jaar geleden nam een groep kwekers het initiatief voor een vakbeurs, die speciaal gewijd moest zijn aan de snel opkomende teelt van boom kwekerijgewassen in pot en container (een container is een pot met een inhoud van meer dan 1,5 liter). De beurs kreeg een nationaal karakter, duurde slechts één dag maar trok meteen al 1600 vak- bezoekers. Er waren toen 53 deelne mers, die een plaatsje kregen in de Beurshal en een aangebouwde leger tent. De totale oppervlakte bedroeg toen 1400 vierkante meter. Al gauw werd duidelijk dat ook het publiek geïnteresseerd was. Plantarium groeide van jaar tot jaar uit en trok vorig jaar al 11.000 bezoekers. Dit jaar bedraagt de oppervlakte 3.750 meter en hiermee wordt Flora Nova naar de kroon gestoken. Deze ruimte wordt verkregen door enorme tenten naast de Beurshal te zetten en hiermee te verbin den middels een corridor. Balkon Boomkwekerijgewassen die in pot zijn geteeld, lenen zich uitstekend om in een bak te worden geplant op het balkon of cultivars zijn winterhard, maar er zijn ook vorstgevoelige planten bij. Een goed tuincentrum zal deze informatie meestal op steeketiketten vermelden. Ook bloemenzaken gaan er al meer toe over om voor de huiskamer geschikte boomkwekerijgewassen als aanvulling op hun potplantensortiment op te ne men. de Wit ontvangen die haar de cheque overhandigde. De cheque is een jaar geldig voor elke willekeurige reis bij Club Mediterannee. Een groot voordeel van de teelt in pot (of container, wat een grote pot is) is dat de hergroei van de plant na het poten in de tuin vrijwel verzekerd is. Dit komt omdat het wortelgestel niet wordt ver stoord, wat wel het geval is als de plant uit de vollegrond moet worden opge rooid. Vroeger werden tuinplanten vrij wel uitsluitend in het voor- en najaar verkocht maar door de teelt in pot kan men nu vrijwel het hele jaar door plan ten in de tuin of in een balkonbak. Het kopen van een tuinplant in pot heeft nog meer voordelen. Dankzij het potje houdt u de auto schoon tijdens het transport en verliest u ook minder grond op het tuinpad. Maar het oog wil ook wat: een plant in pot toont nu een maal beter dan één waarvan het wortel gestel is verpakt in de klassieke'gaaslap, waar de grond kan uitlopen of afvallen. Boot Co, Boskoop presenteert Ma- honia nervosa ’Calypso’, Mahonia aq. ’Metro’, Pachysandra ter. ’Tundra’, Ilex eren. ’Fastigiata’, Mahonia repens ’Pixie’ en Spirea decumbens. C.J. van Eek en Zn., Boskoop, komt met Cedrus deodara ’Feelin Blue’. Firma C. Esveld, Boskoop, brengt di verse Rhododendron yakushimanum hybriden, Pieris japonica ’Valley Va lentine’, de eerste goede rode cv; als mede Pieris cultivars uit eigen selectie. Le Feber Co. bv, Boskoop, presen teert de Aronia melanocarpa ’Viking’. Hanno Hardijzer, Boskoop exposeert Berberis Frikartii ’27.11.85’ en een He- dera sport uit ’Nelson’. Boomkwekerij Hoekert BV, Olde- broek, komt met de Calluna vulgaris ’Plantarium’, een sport van de ’David Eason’ Kon. Kwekerij Moerheim BV, v/h B. Ruys BV, Dedemsvaart komt met de potroos ’Baron Meillandina’. A. Peerenboom BV, Mariaheide, pre senteert de Aucuba japonica ’Rozannie het terras. Een leuke bak geeft een bal kon een heel ander aanzicht. In elk jaar getijde zijn er bloeiende tuinplanten te koop. Er zijn voldoende gewassen die minder tochtgevoelig zijn en het ook op balkons - vaak winderig - prima uithou den. Waar de plant echter ook wordt gepoot: drenk hem eerst goed voordat hij de grond in gaat, zorg voor een voldoende ruim plantgat en... vergeet niet de pot eraf te halen want een plant groeit niet goed wanneer niet ook de wortels de ruimte hebben. Via onderzoek is aangetoond dat een aantal boomkwekerijgewassen het uit stekend doet als kamerplant. In dat ge val behoudt de plant zijn pot en krijgt een ruimere. Tot voor kort kende men vrijwel uitsluitend de kamerazalea ’Rhododendron simisii, vorig jaar de nummer vier in de potplanten top tien en het conifeertje Goldcrest. Inmiddels is er een aantal conifeertjes en groen- blijvende planten, maar er zijn ook bloeiende gewassen bijgekomen. Met een leuke, groenblijvende tuinplant als Internationaal Met 95 exposanten heeft Plantarium inmiddels een internationaal karakter gekregen, al zijn alle inzendingen puur Nederlands. Toch een buitenlands ac cent dankzij de inzending van de lan dengroep Frankrijk van de Bond van Plantenhandelaren. Hieraan nemen acht exportbedrijven deel. Evenals vo rig jaar wordt gerekend uit veel buiten landse belangstelling, toen kwamen ze met bussen tegelijk uit Engeland, Duits land, de Scandinavische landen, maar ook Frankrijk, Italië en België/Luxem- burg. Een uitgelezen keur van boomkwekerij gewassen in pot is te zien op Plantarium ’87, in een totaalarrangement van Niek Roozen. Op een in hoogte variërende onderbouw van maar liefst 3000 pallets en 12000 zwarte verzendkisten tonen de exposanten een sortiment sierconiferen en -heesters, vasteplanten, heide, klim planten, bodembedekkers, laan- en sierbomen, vruchtbomen en rozen. Alle producten zijn voorzien van de correcte Latijnse benaming. De consument kan op Plantarium veel vruchtbare ideeën opdoen voor tuin-, balkon- of huiskamergebruik. Het is daarom aan te bevelen een notitie boekje mee te nemen. Ideeën Van 27 tot en met 30 augustus wordt in de Beurshal en aangebouwde ruimte bij Florida, aan de A.P. van Neslaan, de vakbeurs Plantarium ’87 gehouden. De eerste twee dagen zijn gereserveerd voor mensen uit ’het vak’. Zaterdag 29 en zondag 20 augustus zijn echter pu- blieksdagen. Zaterdag van 9.00-21.00 uur, zondag van 11.30-18.00 uur. Tuin liefhebbers zijn dan welkom. Men kan veel ideeën opdoen voor de tuin of bal kon maar ook aan boomkwekertijge- wassen als kamerplant wordt aandacht besteed. In de voorlichtingstand zijn deskundigen bereid vragen te beant woorden. Op 30 augustus zijn boven dien de bekende groenjournalisten Julia Voskuil en Wim Oudshoorn aan wezig om vragen te beantwoorden en als ’plantendokter’ op te treden. De toegangsprijs voor Plantarium be draagt 6 gulden, kinderen en houders van een pas 65-plus betalen 3 gulden. en de Aucuba japonica ’Golden King’. Op de gecombineerde stand van K. Rosbergen Zn; A. Vuyk van Nes Export BV en Rosco Plant BV, Bos koop, wordt de Aronia melanocarpa ’Viking’ getoond en de Houttuynia ’Lord Chameleon’. W.A.M. Rutten Boomkwekerijen BV, Leende, komt met diverse rijkbloeiende prunussoorten op stam, in pot. Boomkwekerij P.A.M. Vereyken, Via- nen-Cuyk, brengt de Abies koreana ‘Green Jaws’. Wang Plantenvermeerdering BV, Bos koop, presenteert Cupressocyparis ley- landii ’Gold rider’, Actenidia chinensis Kiwi (éénhuizig, dus manlijke en vrouwlijke bloemen aan één en dezelfde pant). Jan Willem Wezelenburg, Hazers- woude, komt met Aronia melanocarpa ’Aron’, Chiliotrichum diffusum ’Siska’, Sambucus nigra ’Pygmy’ Bedrijfsleider H.M. de Wit overhan digt Anouk Nieuwesteeg de cheque. BOSKOOP - Vakfotograaf Wim Wil- lemse van Opdrachtfoto uit Boskoop heeft onlangs met één van zijn huwe lijksfoto’s een hoofdprijs in de wacht gesleept in de huwelijksfoto-wedstrijd van het blad ’Bruid Bruidegom’. Deze wedstrijd voor vakfotografen wordt georganiseerd in samenwerking met Kodak en.de inzendingen worden eenmaal in de drie maanden gejureerd. Tijdens de prijsuitreiking in de vestiging aan de Voorkade liet Willemse weten de prijs niet alleen als een bekroning van zijn werk te zien, maar vooral als een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Opdrachtfoto onderscheidt zich in de Tijdens de vierdaagse show, vanavond geopend door minister Braks, krijgt de particuliere groenliefhebber komende' zaterdag en zondag volop de gelegen heid kennis te nemen van dit betrekke lijk nieuwe fenomeen. Niet alleen voor de klant is een boomkwekerijproduct in pot (of container) voordelig. Een sprei ding van het seizoen is ook voor de producenten en verkooppunten een goede zaak. Een ander voordeel, zo be nadrukte Hageraats, is de verpakking van de wortelkluit. Een sierteeltproduct in pot oogt en verkoopt nu eenmaal beter dan een zelfde product met een ’kont’ verpakt in gaas. ’Bepaalde plantensoorten zijn in pot en container bijzonder geschikt voor de impulsverkoop, zeker als men het pro duct kan aanbieden op het moment dat ze voor de klant het meest attractief zijn Vakbeurs Plantarium, als vakbeurs en publieks tentoonstelling, ontwikkelde zich niet Indruk van de in 1986 gehouden Plantarium. de Hebe ’Green Globe’ kun je ook in de kamer van alles doen. In een schaaltje met wat kiezels is het bijvoorbeeld heel leuk als cadeautje. Een leuke en bloeiende plant die het binnen goed doet is de Cuphea, met lila of roze bloempjes. Voor het najaar zijn besheesterthes leuk, zoals de Skimmia reevesiana en Pernettya. In december gaat de fraaie conifeer Picea glauca ’Conica’ grif van de hand als kerst boom, maar ook in andere maanden is het een heel aantrekkelijke plant voor een lichte vensterbank. In het voorjaar is de zachtblauwe Ceanotus thryrsiflo- rus var. repens heel aantrekkelijk. BOSKOOP Een aantal kwekers zal op Plantarium’87 één of meerdere nieu wigheden presenteren. Jammer genoeg is op het moment van ter perse gaan nog niet alles over de nieuwigheden be kend, omdat beslissingen om nieuwig heden in te zenden op teelttechnische redenen vaak laat genomen worden. De hieronder genoemde deelnemers kon- handel betekent het product in pot een aanwinst op, bijvoorbeeld, bloemen veilingen. Tijdens de vorig jaar gehou den Plantarium maakte de aanwezig heid van Bloemenveiling Westland dit al duidelijk. Dit jaar is ook de Aals- meerse veiling van de partij tijdens Plantarium. Een ontwikkeling, waar velen scheef tegenaan keken, die niet meer te stoppen is. Nu al wordt van alle coniferen 22 pro cent in pot of container geteeld, van de sierheesters 29 procent en het aandeel klimplanten ligt zelfs al op 67 procent. De vollegrondsteelt is hier duidelijk op z’n retour. Laan-, park- en vruchtbo men worden inmiddels ook al in een pot gekweekt en verkocht. Niet bekend is hoe groot dit percentage is. Vooral de groothandelaren en expor teurs nemen veel producten in pot af, wat illustreert welke markt men bereikt. basis diende voor het affiche van de vakbeurs Plantarium ’87. Hierop is, in een iets geabstraheerde vorm, een vlin- derstruik (Buddleja davidii ’Pink De light’) afgebeeld. Henk Keesmaat ontving zijn opleiding aan de Kunstacademie in Rotterdam. voor het bruidspaar dat er niet alleen een mooie reportage aan overhield maar bovendien een geldprijs van 1.000 gulden en een fraai ingelijste vergroting van de bekroonde foto. Ook de firma Opdrachtfoto ontving een geldprijs. De winnende foto en de bijbehorende oor konde zijn te zien in de etalage van Opdrachtfoto aan de Zijde en de Voor kade. Hoog bezoek op Plantarium als op 27 augustus, de eerste vakdag, heideko- ningin Calluna XXXI omstreeks 15.00 uur een bezoek brengt aan de vakbeurs. De koningin zal vergezeld zijn van prin ses Erica XII en het hoofd van de Stich ting Heideweek, W.A. van Mieghem. Het gezelschap zal een rondwandeling langs de stands maken en tevens een officiële handeling verrichten. Een door Hoekert BV uit Oldenbroek ge presenteerde nieuwigheid, een Calluna vulgaris mutant van ’David Eason’ zal worden gedoopt en de naam ’Planta rium’ krijgen. Koningin Calluna XXXI zal officieel worden ontvangen door het bestuur van de Stichting Vakbeurs voor de Boomkwekerij. In het programma is ook een kennismaking opgenomen met het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Boomkwekers, dat diezelfde middag Plantarium zal bezoeken. BOSKOOP - Boomkwekerijproducten in pot hebben voor de afnemer het voordeel dat ze vrijwel het hele jaar door verkrijgbaar zijn en verplant kunnen worden. Een tuincentrum krijgt daarmee het voordeel dat het verkoopseizoen aanmerkelijk wordt verlengd terwijl een hovenier bijna het hele jaar door tuinen kan aanleggen en beplanten. Ook hartje zomer. Aldus een uiteenzetting van ing. R.J. Hageraats, Wim Willemse (rechts) ontvangt in het bijzijn van Heinz en Loes Ruardy-van Tol een oorkonde voor zijn bekroonde foto. REEUW1JK/BOSKOOP - Anouk Nieuwesteeg (11) uit Boskoop is de ge lukkige prijswinnaar van een actie door de Witte Prijzenhal in samenwerking met Bounty. De actie bestond er uit dat ieder die zes Bounty-spaarpunten inle verde, tegen bijbetaling van 2,50 gulden een handig hoofdsteuntje ontving. On- leder seizoen Voor elk seizoen zijn er wel tuinplanten die het in de kamer prima doen, waarbij een houdbaarheid van twaalf weken als maatstaf is genomen. Sommige planten blijven aanzienlijk langer mooi, maar dat hangt nauw samen met de plaats in huis en het onderhoud. Een lichte, niet al te warme plek is meestal het beste. De verzorging is in het algemeen eenvou dig: de meeste vragen vrij weinig water en voeding. Gaan de planten binnen na verloop van tijd sterk achteruit, dan zijn ze meestal nog heel goed in de tuin of balkon te gebruiken. Ook dan moet bij het over planten weer goed drenken. De meeste huwelijksreportage-sector duidelijk door geen massa- maar maatwerk te maken, met veel oog voor detail en oor voor de wensen en ideeën van het bruidspaar. Opdrachtfoto is dan ook lid van het Fotografengilde, zaken wor den van te voren met het bruidspaar duidelijk door- en afgesproken. ’Al die extra aandacht in een rustige, persoon lijke sfeer wordt door de klanten zeer op prijs gesteld’, aldus Willemse die ervan overtuigd is het van een positieve mond-tot-mond reclame te moeten hebben. Ook het bruidspaar Ruardy- van Tol van de winnende foto had het adres van Opdrachtfoto ’van horen zeggen’. En dat pakte verrassend uit z ■V i 0>», ,•4' Sb? V-

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 9