Krediet voor Waddinxveense Grondverkoop Kunstdagen wooncentrum komt eraan WADDINXVEENSE i Lezers schrijven Christelijke Afgescheiden Gemeente i I w y. I I l l 'f Burgemeester koopt zegels Rode Kruis ISMAKOGIE FKRIDK NIEUWE CURSUS KOOR- SCHOLING Ni GASTOUDER Financiën Huisvesting v Amateurkunstenaars (tekenen en schilderen, pot ten bakken, beeldhouwen, grafiek, textiele werkvor men) kunnen hun werk voor deze expositie uitslui tend schriftelijk aanmelden bij de secretaris van de stichting: Peter Hermens, Prinses Irenestraat 9, 2741 DL in Waddinxveen, vóór 20 september a.s. De stichting Waddinxveense kunstdagen organi seert van 9 tot en met 11 oktober a.s. in gebouw het Trefpunt, Stationsstraat 18 een Gevraagd wordt een korte omschrijving van het werk te geven alsmede gebruikte materialen en/of tech niek en de afmetingen van het werk(werken). Voorts een duidelijke vermelding van naam, adres en telefoonnummer Afhankelijk van de aanmeldingen kan in overleg met de exposanten een keuze worden gemaakt uit het aantal te exposeren werken. Hiertoe zal begin okto ber met de aanmelders zo mogelijk telefonisch kon- takt worden opgenomen, evenals over tijdstip van in levering. Aan de expositie zijn geen kosten verbonden. I Openingstijden: vrijdag 9 oktober 19.30-22.30, zaterdag 10 oktober 11.00-18.00 en zondag 11 oktober 12.00-18.00 uur. Doelstelling Grondverkoop ft 'ft y. l yk yi I Restaurant THEA SIEMONS, docente Ismakogie start begin oktober a.s. opnieuw met een beginnerscursus ISMAKOGIE, houdings- en bewegingsleer, welke leer beoogt een verbetering van houding en een goed gebruik van spieren en gewrichten in het dagelijks leven. Duur van de beginnerscursus: 10 weken, 1 uur p.w. Aantal deelnemers per groep: 10. Plaats: Trefpunt, Stationsstraat, Waddinxveen. Kosten: 95,-voor de tot. cursus zonder bijk. kosten. Bij voldoende deelname cursustijd mogelijk op ma.mi. en/of av., di.mo. en/of di.mi. en/of di.av. Inlichtingen en/of inschrijven liefst tel. nr. 01828-15824. - - GASTOUDERPROJECT WADDINXVEEN zoekt contact met een A. P. van Neslaan 1 2771 DE Boskoop Telefoon 01727-4886/4283 Beheerder: C. W. Dufais Elke zondag geopend voor Diners a la carte 4 j toSSSSSSSSssaSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS 'ft 'ft ft yk yk 'ft yi fft (ft yk yk 'ft yk yk yt W fft I 'fft k 1 I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1987 i 75SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS EXPOSITIE AMATEUR f KUNSTENAARS Bibliotheek sinds 1931 die dinsdags van 8.00-16.00 uur op een jongetje van 2 jaarwil passen. Inlichtingen: Gastouderproject Waddinxveen, tel. 16393 (vrijdag van 9.00-16.00 uur en maandag van 9.00-16.00 uur). WADDINXVEEN - Burgemees ter C.M. van der Linden heeft dins dagmorgen in het postkantoor aan de Kerkweg-Oost de eerste Rode Kruis-postzegels gekocht. Dat ge beurde op hetzelfde moment als in de regio door andere eerste bur gers. De hele maand zijn de bijzon dere Rode Kruis-zegels voor het publiek te koop. De Waddinxveense Kunstdagen komen op een bijzonder moment want deze maand is er een definitief einde geko men aan de Beeldende Kunstenaars Re geling, de BKR. Na 31 jaar is er een punt gezet aan wat door sommigen een unieke regeling werd genoemd en door anderen een lauwe geestdodende voor ziening. In plaats van de BKR komt er een marktgericht en zakelijk kunstbe leid, waarvoor minister mr. drs. L.C. Brinkman van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur (WVC) zestig miljoen wil uittrekken. Zoals eerder bericht gaat het in de eer ste volle week van oktober om het op treden van het Koninklijk Zweeds Ka merorkest, een drijvende pyramide met muzikale sessies in de Petteplas, een or gelconcert, een kooravond, een popmu- ziekevenement, drie exposities, een kindertheaterproduktie en een door de gemeente Waddinxveen te houden sym posium. gingen is besloten de bestaande hoofd bibliotheek aan de Juliana Van Stolber- glaan, tezamen met de voormalige kleu terschool Pinkeltje om te toveren tot één bibliotheek. een korte tijdsspanne kan worden ge confronteerd. KUHJSTdagen I Het Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. en aflossing van een af te sluiten geldle ning moet de gemeenteraad nog een be sluit nemen. Dat geldt ook voor de nog aan de Hu manistische Bouwstichting Bejaarden huisvesting te verkopen grond in het Brugcentrum. Beide voorstellen daar toe werden van de agenda van de mei- vergadering van de gemeenteraad voor nader overleg afgevoerd. WADDINXVEEN - Halverwege deze maand zal er vanwege de Stichting Streekmuziekschool Waddinxveen aan de Zuidkade weer een nieuwe cursus koorscholing van start gaan. Vele enthousiaste koorzangers zijn de afgelopen twee jaar ingewijd in de ge heimen van goed zingen, toontreffen, zuiverheid, ritme en taal. In een omge ving waar door zovelen in talloze koren wordt gezongen, gaat uiteraard deze cursus weer beginnen. Cees Tijssen zal dit jaar de lessen geven op maandagmiddag van 13.30-14.30 uur in de muziekschool. De kosten zijn slechts ƒ150,- voor een heel jaar les. Op maandag 14 september zal er een ge heel vrijblijvende kennismakingsbij eenkomst zijn. Deze begint om 13.30 uur in de muziekschool, Zuidkade 8. De docent zal de inhoud van de cursus uit de doeken doen en er worden alle mo gelijke inlichtingen verschaft. Ook te lefonisch kunnen inlichtingen worden verkregen (tel. 14422). WADDINXVEEN - Het gêmeentelijke krediet voor de Waddinxveense Kunstdagen 1987, die in de eerste volle week van oktober gehouden zul len worden, mag van de provincie Zuid-Holland uitgegeven worden. Dat hebben B. en W. aan de gemeenteraad laten weten. stand gehouden: de hoofdbibliotheek aan de Juliana van Stolberglaanhet fili aal in het Anne Frank-centrum en het mobiele filiaal in de St. Victorwijk. Teneinde aan de bepalingen in de Wet te voldoen is in 1981 de Stichting Open bare Bibliotheek Waddinxveen opge richt, waarvan de bestuursleden niet langer uitsluitend uit levensbeschouwe lijke kring werden aangezocht. en of dit het geval is als ze daar gerefor meerden in huis willen halen?” Gaarne willen we hierbij de volgende aantekeningen plaatsen: 1. In het boek van dr. C.N. Impeta: Kaart van kerkelijk Nederland, derde druk 1972, vinden we onder het hoofd stuk: Christelijk Afgescheiden Ge meente te Waddinxveen, de volgende toelichting: ’’Deze gemeente bestaat sinds 1890, los van alle kerkformaties”. 2. In het zelfde bovengenoemde boek staan onder het hoofdstuk: Gemeenten, ontstaan uit de prediking van wijlen ds. B. Sterkenburg en ds. H. Stam, alleen de volgende zes gemeenten vermeld: Alblasserdam, Capelle a.d. IJssel, Hen- drikJdo Ambacht, Moordrecht, Schie dam en Sliedrecht. 3. De officiële naam van onze gemeente luidt: Christelijke Afgescheiden Ge meente te Waddinxveen. 4. Volgens het onderschrift onder bijge plaatste foto is op de foto de Remon strantse Kerk aan de Zuidjcade afge- beeld, maar het betreft hier een foto van ons kerkgebouw aan de Dorpstraat. 5. Omdat hét in dit artikel hoofdzake lijk gaat over het verschijnen van ons kerkblad, is het ons niet duidelijk in welk verband de laatste alinea, betref fende het eventueel samengaan van de hervormden met de gereformeerden, moet worden geplaatst. DS.N. V.D. WANT Dorpstraat 5 Uit die gedachte is er door de gemeente raad een krediet op tafel gelegd en een garantieverlening en werd op 19 febru ari van dit jaar de Stichting Waddinx veense kunstdagen opgericht. In het be stuur van deze stichting hebben zitting W.G. van Baarle (voorzitter), P.A. Hermens (secretaris), mr. A. Morijn (penningmeester), mevrouw A.M. Paar-de Vries, mevrouw B. Prins-van den Boomgaard, N.J. Vavier en B.J. Woudenberg. WADDINXVEEN - De gemeenteraad moet nog steeds het stuk grond aan de Amsterdamse Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuisves ting verkopen voor het neerzetten van een wooncentrum met 39 premie- huurwoningen in het Brugcentrum. In augustus 1984 bracht het bibliotheek- bestuur de nota ”De openbare bibli otheek Waddinxveen in 1985” uit. Uit gaande van de nieuwe huisvesting van de bibliotheek werd hierin een argu mentering gegeven voor de in dat kader gewenste automatisering van de uit leen- en lezersadministratie. Tevens was een inventarisatie van werk zaamheden in de toekomstige situatie opgenomen, terwijl tot slot in een indi- katieve begroting werd aangegeven hoe een en ander te realiseren was binnen de met de gemeente gemaakte financiële afspraken. In augustus 1986 is door de minister van WVC mr. drs. L.C. Brinkman de nieu we huisvesting aan de Van Mecklen burg Schwerinlaan geopend. ”Nu de laatste perikelen omtrent verhuizing en heroriëntatie zo langzamerhand wegeb ben, is het tijd om in beleidsmatig op zicht een nieuwe, schone bladzij op te slaan. De recente ontwikkelingen rond de Welzijnswet maken deze bladzij des te schoner, aangezien de randvoorwaar den van het bibliotheekwerk nu plaatse lijk, in overleg tussen bestuur en ge meente, moeten worden vastgesteld”, aldus het bibliotheekbestuur. ”De positieve ervaringen hiermee in de afgelopen jaren stemmen ons zeer opti mistisch. Wij spreken alleen de hart grondige wens uit, dat de rijksoverheid geen roet in het eten gaat gooien door de decentralisatie gepaard te laten gaan met nieuwe bezuinigingen. Voor het overige zal het waarachtig wel lukken”. De bibliotheekwereld schrijft al vele ja ren lang met name over de ideologische WADDINXVEEN - In Waddinxveen is er al een bibliotheekvoorziening'sinds 1931 toen er in dit Gouwedorp sprake was van de oprichting van de eerste christelijke bibliotheek. Dit was het resultaat van een bundeling van krachten van een jongens- en een meisjesvereniging en een evangelisatie- commissie, die zich al jaren bezighiel den met het uitlenen van boeken. Onge veer in dezelfde tijd werden de bibli otheken van de Nederlandse Hervorm de Kerk en het Instituut voor Arbei dersontwikkeling (het latere N1VON) opgericht. In het Weekblad voor Waddinxveen van woensdag 19 augustus 1987 werd onder het opschrift: ’’Nieuw kerkblad erbij” melding gemaakt van de verschij ning van het kerkblad van de Christelij ke Afgescheiden Gemeente aan de Dorpstraat. Onder andere wordt in dit artikel vermeld: ”Dit is één van de Gemeenten, ontstaan uit de prediking van wijlen ds. B. Steke- lenbtirg (moet zijn ds. Sterkenburg, v.d.W.) en ds. H. Stam (Stichting bijs tand kerkgemeenschap 1618-1619)”. Een officiële naam voert deze gemeente eigenlijk niet. De Waddinxveners heb ben zich, daar zij de Nederlandse Her vormde Kerk als het geopenbaarde li chaam van Christus in Nederland zijn blijven erkennen, niet tot kerkgenoot schap durven institueren, maar wachten het herstel van de breuk der Kerk uit Gods Geest en genade af, daarbij uit gaande van Jeremia 15 vers 19c. De naamsaanduiding wijst op de naam die deze gemeenten niet-officieel voeren. Er zijn in ons land zes van deze gemeen ten die zich houden aan de aansporing uit Jeremia 15 ’’Laat hen tot u wederke ren, maar gij zult tot hen niet wederke ren!”. Met andere woorden, de ge meenten ontstaan uit prediking van wij len ds. B. Stekelenburgen ds. H. Stam, peinzen er niet over, terug te keren tot de hervormde kerk. De hervormde kerk mag tot hen wederkeren, dat wel maar dan moet die kerk weer deugen- Tevens begon onder het regiem van de bibliotheekwet de discussie over kwali teit en kwantiteit van het bibliothee kwerk, een discussie die zich al gauw toespitste op de huisvesting. In 1981 verschenen hierover enkele nota’s. Het duurde echter nog tot 1984 alvorens de gemeenteraad de financieringsopzet van de nieuw- en verbouw van de bibli otheek aan de Juliana van Stolberglaan goedgekeurde, waarmee een nieuwe fa se werd bereikt in de historie van het bi bliotheekwerk in Waddinxveen. De besprekingen over dit bouwplan tus sen het Raadhuisplein en de Jan Dorre- kenskade-Oöst zijn bijna afgerond. Ten opzichte van het oorspronkelijke bouw plan is de situering van het woongebied ten oosten van het gemeentehuis laat stelijk enkele meters in noordelijke richting - naar het Raadhuisplein dus - opgeschoven, waardoor de huidige be- bouwingsgrenzen worden overschre den. Om een bouwvergunning te kunnen verlenen heeft de gemeenteraad ermee ingestemd het door de provincie gedeel telijk goedgekeurde, doch nog niet on herroepelijk geworden, bestemmings plan Brugcentrum 1982 voor het betref fende deel te herzien. Voor de woningbouw is een grote hoe veelheid verontreinigde grond afgegra ven en afgevoerd. Hiermee was onge veer anderhalve ton gemoeid, maar daarvoor in ruil bestaat de zekerheid dat hier niets meer in de grond zit dat er niet mag zitten. De stichtingskosten van het wooncen trum gaan in de richting van 4,5 miljoen gulden. Over de garantie van de rente In oktober 1981 is de gemeentelijke bi- bliotheeknota ’’Nota over het gemeen telijk bibliotheekbeleid” verschenen. Een maand later bracht het bibliotheek bestuur haar ’’Beleidsnota van de Stich ting Openbare Bibliotheek Waddinx- veen” uit. Beide nota’s waren met name geschre ven met het oog op de toenmalige krap pe huisvesting van de bibliotheek op 2 plaatsen in de gemeente en bespraken de mogelijkheden van een nieuwe, gro te huisvesting op een centrale plaats binnen de gemeente. In de daarop volgende jaren is er inten sief overleg geweest tussen bestuur en gemeente over de financiering van een dergelijk gebouw en de plaats waarop dit gerealiseerd kon worden. Verschil lende lokaties zijn daarbij aan de orde geweest, totdat uiteindelijk op grond van een groot aantal praktische overwe- De stichting heeft ten doel het stimule ren van de belangstelling voor zowel professionele- als amateuristische kunstbeoefening en voorts al hetgeen met een en ander rechtstreeks of zijde lings verband houdt of daartoe bevor derlijk kan zijn, alles in de ruimste zin des woords. Al in oktober vorig jaar kwam de ge meenteraad op voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders over de brug met een krediet van ƒ16.000,- en een garantie van ƒ6.298,- voor de or ganisatie van deze voor Waddinxveen uniek wordende kunstmanifestatie. In de gemeentelijke Nota Kunst en Cul tuur stond al dat er eigenlijk een kunst markt zou moeten komen om de com municatie inzake de kunsten te stimule ren, een ontmoeting van professionele en amateuristische kunstbeoefening moet worden gehouden en dat gewerkt dient' te worden aan een veelheid van kunstuitingen waarmee het publiek in werkzaamheden werden door een groot aantal vrijwillig(st)ers verricht. Aangezien deze situatie een groot aan tal financiële en praktische bezwaren hadis in de j aren daarna door de diver se organisaties overleg gevoerd over sa menwerking. Dit resulteerde in 1962 in de oprichting van de Stichting Christe lijke Openbare Bibliotheek ’’Waddinx veen”, waarin alle levensbeschouwelij ke organisaties participeerden. Deze samenwerking werd door de over heid erkend en voor subsidie in aanmer king gebracht, zodat het bibliothee kwerk zich sneller verder kon ontplooi en. In de loop van de volgende jaren gingen de diverse organisaties volledig op in de Stichting Christelijke Openba re Bibliotheek ’’Waddinxveen” en in het midden van de zestiger jaren werd de bibliotheek van het NIVON opgehe ven. Toen op 1 juli 1975 de Wet op het Open bare Bibliotheekwerk in werking trad, kende Waddinxveen dus één stichting die zich bezighield met bibliothee kwerk. Hiertoe werden 3 vestigingen in W W W W W I I W ft ft w 7 W doelstellingen van het werk. De neer slag daarvan is duidelijk terug te vinden in de Wet op het Openbare Bibliothee kwerk, waarin een aantal omschrijvin gen en bepalingen rond de doelstellin gen waren opgenomen. In het kader van de decentralisatie laat de Welzijnswet zich in deze veel minder expliciet uit. In de onlangs herziene sta tuten van de Stichting Openbare Bibli otheek Waddinxveen zijn de richtlijnen ten aanzien van de doelstelling en de daaruit voortvloeiende werkzaamhe den als volgt verwoord: ”De Stichting stelt zich ten doel: bevor dering van de openbare bibliotheek voorziening in de gemeente Waddinx veen, zulks in overeenstemming met 4e bij of krachtens de Wet en/of verorde ning gestelde eisen aan het openbare bi bliotheekwerk”. ”Het begrip openbare bibliotheek is te verstaan als een voor ieder bestemde en toegankelijke bibliotheek waar kollek- ties van boeken, dagbladen, periodie ken en overig gedrukt of anderszins ver menigvuldigd materiaal, als ook van au diovisueel materiaal, welke aktueel en representatief zijn voor het kulturele veld, ter beschikking worden gesteld”. ”De Stichting tracht het in artikel 2 omschreven doel te bereiken door: a. het naar professionele normen ver antwoord ontwikkelen, in stand houden en beheren van een voor ieder bestem de en toegankelijke bibliotheek; b. het uit voeren of doen uitvoeren van alle aktiviteiten die voor een goede bi bliotheekvoorziening wenselijk worden geacht; c. het geven van naar professionele nor men verantwoorde voorlichting en in formatie; d. het samenwerken met plaatselijke groeperingen en instellingen, die zich met edukatieve en sociaal-kulturele werkzaamheden of aanverwante aktivi teiten bezighouden; e. alle andere wettige middelen, dienstig voor het doel van de Stichting”. Aan het eind van de vijftiger jaren telde Waddinxveen 6 bibliotheekorganisa ties, waarvan 5 op levensbeschouwelij- y ke grondslag. Allen functioneerden vol ledig op basis van partikulier initiatief. ft Er werd geen subsidie ontvangen en alle -- yt Burgemeester C.M. van der Lin den koopt Rode Kruis-zegels. (Foto: Sjaak Noteboom). y, w ïi y, Yk yk i^iSüsSSSiSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS^ z"‘ to.. T..J h ■Vk X i

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 9