Waddinxveense Kunstdagen 1987 een groots cultured evenement Godfried Bomans Kindertheater in expositie in bibliotheek WADDINXVEENSE U DAGEN Kunstobjekt water, licht en muziek in Petteplas ’’Groenswaard” Concert in kader Waddinxveense Kunstdagen Amateur- en beroepskunst een week lang op 12 lokaties concerteert Optreden in grootste drumstel ter wereld Organist Gert Oost Symposium over gemeente en kunst HUKSTdagen Zelf creatief bezig zijn tijdens Kunstdagen WADDINXVEEN - Tijdens de Wad dinxveense Kunstdagen begin oktober behoeft men zich niet alleen te beper ken tot kijken en luisteren naar amateu ristische- en beroepskunstenaars. Voor mensen die zelf creatief aan de slag wil len worden er op zaterdag 10 oktober van 14.00 tot 17.00 uur in De Bonkelaar openbare lessen gegeven in tekenen en schilderen en in ruimtelijke vormen. Deze openbare lessen die bedoeld zijn om kennis te maken met diverse materi alen en technieken worden georgani seerd in samenwerking met de Werk- schuit en zijn voor jongeren en volwas senen gratis toegankelijk. Er wordt ge werkt onder leiding van docenten van de Werkschuit. Mimegroep Oceaan verzorgt eerste theateroptreden Lokaties Theater Radio en tv Subsidie WADDINXVEENSE Doelstelling Abbie Quant Videobanden Goed aangeschreven Fragiel Kaarten Concert WADDINXVEEN - Met een concert dat op zaterdag 10 oktober om 19.30 uur begint in sporthal de Sniep en waaraan zowel amateur- als be roepsmusici zullen meewerken, worden de Waddinxveense Kunstdagen 1987 besloten. WADDINXVEEN - In de Openbare Bibliotheek aan de Van Mecklen burg Schwerinlaan zal van 2 tot en met 10 oktober een Godfried Bomans- expositie worden gehouden. Deze tentoonstelling in het kader van de Waddinxveense Kunstdagen zal op vrijdagavond 2 oktober om 19.30 uur worden geopend door de schrijver en dichter Michel van der Plas, inder- WADDINXVEEN - Hoewel al vele bekende musici en ensembles kamer muziekconcerten in Waddinxveen verzorgden is het concert dat op don derdag 8 oktober wordt gegeven tijdens de Waddinxveense Kunstdagen 1987 ongetwijfeld een hoogtepunt. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 Royal Swedish Chamber Orchestra in Brugkerk Sluitingsconcert in de Sporthal Vooral voor wat ouderen is Godfried Bomans nog steeds een begrip. Zijn be kendheid als schrijver werd geëvenaard Het gedeelte na de pauze bestaat uit het Concert voor fluit en strijkers van de componist Saverio Mercadante en de WADDINXVEEN - Wanneer de Waddinxveense Kunstdagen, die zijn georganiseerd door de gelijknamige stichting, op vrijdagavond 2 oktober van start gaan met de opening van de Godfried Bomans expositie begint daarmee het grootste culturele evenement tot nu toe in Waddinxveen ge houden. toegangsprijzen voor bepaalde evene menten. Uiteraard hoopt de stichting dat óók om deze reden veel mensen van hun belangstelling zullen blijk geven. In wat het grootste drumstel ter wereld kan worden genoemd wordt een bewer king van Sneeuwwitje opgevoerd door het Nederlands Jeugd Theater. In een dekor dat is opgebouwd uit meer dan tweehonderd speciaal vervaardig de, doorschijnende slagwerkvellen tre den behalve akteurs en aktrices ook drie muzikanten op die in het toneelstuk ook een rol spelen. wordt zij de mooiste vrouw van het land genoemd. Haar stiefdochter Sneeuw witje wordt altijd mooier gevonden en daarom laat de koningin Sneeuwwitje opsluiten. semble van het Nederlands Kamerkoor, nog niet eerder in Waddinxveen was te beluisteren. in het slagwerk een essentiële funktie vervult. bij balletuitvoeringen en in radio en tv- programma’s. Het concert voor fluit, hobo en strijkers van Joseph Haydn - weer met de geza menlijke solistische medewerkeing van Abbie de Quant en Nico de Gier - be sluit het programma. Het op één avond optreden van ama teurs en beroepsmuzikanten past in de doelstellingen van de stichting Wad dinxveense Kunstdagen, die de belang stelling voor zowel de professionele als de amateuristische kunstbeoefening wil stimuleren. De dirigent Malcolm Hund Davies zal het concertgedeelte voor zijn rekening nemen waarin de koren zingen met be geleiding van het Rotterdams Jeugd Ka merorkest. Elk van de 5 koren zal twee werken uitvoeren in een arrangement van Hund Davies. Behalve als begeleidingsensemble zal het Jeugdorkest ook instrumentaal op treden. De Nieuwe Slagwerkgroep Am sterdam werd in 1980 opgericht door twee soloslagwerkers van het Concert gebouworkest en voert muziek uit waar- Het is geen praatvoorstelling maar een harmonieus geheel van teksten, muziek ,en theater. Een voornamelijk visueel gebeuren waarin het NJT probeert moeilijke thema’s als jong zijn en ouder worden, mooi zijn of lelijk voor kinde ren begrijpelijk aan de orde te stellen. Voor de muzikale begeleiding wordt be halve van de slagwerkvellen in het de kor ook gebruik gemaakt van marim ba’s, een amadinda, trommels en ande re muziekinstrumenten. Deze muzikale Sneeuwwitjesvoorstel- ling is de eerste uit een reeks in Wad dinxveen te houden opvoeringen in het kader van het kindertheater speelplaat senplan. De bedoeling is kinderen in aanraking te brengen met toneel en een soort kindertheatertraditie op te bou wen. Waddinxveen is één van de gemeenten die in aanmerking komt voor dit experi ment waarvoor de provincie Zuid-Hol- land subsidie gaat verstrekken. Aan kinderwerkster Ria van Dijk, ver bonden aan De Bonkelaar is gevraagd de organisatie op zich te nemen. Het voornemen is na de voorstelling op 3 ok tober in het kader van de Waddinxveen se Kunstdagen gedurende twee seizoe nen nog 9 andere theateruitvoeringen voor kinderen te geven. Daaraan zullen o.a. meewerken mime- groep Oceaan en het Marionettenthe ater Ella Snoep. Wat betreft de opvoe ring van Sneeuwwitje op zaterdag 3 ok tober zijn kaarten verkrijgbaar a 2,50 vanaf 14.00 uur aan de zaal en in voor verkoop vanaf maandag 28 september in De Bonkelaar (Beukenhof) tussen 9.00 en 17.00 uur. Gewoonlijk vinden de kamermuziek concerten plaats in de raadzaal van het gemeentehuis maar de uitwijk naar de Brugkerk is noodzakelijk door het grote aantal musici en de verwachte belang stelling. Voor de pauze worden uitgevoerd de suite Drottningholms Musik van Jo hann Helmich Roman waarin ook de beide solisten optreden; het concert voor hobo en orkest van Carl Philip Bach en de Suite voor viool, altviool en strijkers van Kurt Atterberg. Het projekt is voor jeugdtheaterbegrip- pen groots opgezet dankzij een subsidie van het ministerie van WVC. Het ver haal gaat over de koningin van Silbenië die 891 spiegels in haar paleis heeft. Maar in geen enkele van deze speiegels Maar dankzij vrienden weet Sneeuw witje te ontsnappen. Op haar vlucht ontdekt zij een huisje, dat kennelijk is bewoond. Het kunnen mensen of die ren, vrienden of vijanden zijn. Het lij ken wel kabouters. Maar bestaan die dan? Zo zullen de openbare bibliotheek, de raadzaal, Het Trefpunt, De Bonkelaar, Anne Frank-centrum, Brugkerk, Kruis kerk en de beide sportaccommodaties Groenswaard en de Sniep onderdak bieden aan de verschillende evenemen ten. Het buitengebeuren vindt plaats op de Petteplas, in winkelcentrum Passage en op het Raadhuisplein. Tot grote opluchting van het stichtings bestuur en in het bijzonder penning meester mr. Bert Morijn zien de finan ciën er redelijk gezond uit. Sponsors zijn de gemeente Waddinxveen en de Culturele Raad Zuid-Holland, welke laatste instantie van oordeel is dat de Waddinxveense Kunstdagen een op merkelijk initiatief is dat zowel het plaatselijke als regionale culturele leven kan stimuleren. Belangrijke bron van inkomsten vor men de geldelijke bijdragen van een aantal bedrijven in Waddinxveen en daarbuiten. ’’Overigens”, aldus pen ningmeester Morijn, ’’blijkt dat er een groot aantal bedrijven is dat nog wat on wennig en aarzelend aankijkt tegen het in ons land vrij nieuwe fenomeen van kunstsponsoring’ Een andere inkomstenbron vormen de De spelprestaties van de jonge muzi kanten zijn langzamerhand tot een dus danig niveau gestegen dat het orkest werd geprogrammeerd tijdens prome nade- en abonnementsconcerten, waar bij chef-dirigent James Conlon van gro te broer Rotterdams Philharmonisch Orkest het ensemble leidde. De toegangsprijs voor dit bijzondere muzikale evenement bedraagt 7,50 voor volwassenen en 3,50 op vertoon van CJP en Pas 65. Kaarten zijn ver krijgbaar op zaterdag 10 oktober vanaf 18.45 uur aan de zaal of in voorverkoop bij boekhandel Veldwijk aan de Passa ge vanaf maandag 28 september. WADDINXVEEN - Op donderdag 8 oktober zal de Utrechtse organist Gert Oost in de Kruiskerk aan de Passage een orgelconcert geven. Solistische me dewerking verleent Frans Blok. Dit concert dat om 20.00 uur begint wordt gegeven in het kader van de Wad dinxveense Kunstdagen. Het orgelcon cert zou aanvankelijk plaatsvinden in de Brugkerk, maar die is inmiddels gere serveerd voor het concert van het Royal Swedish Chambre Orcestra, dat op de zelfde avond wordt gegeven. Gert Oost, geboren in 1942, studeerde muziekwetenschappen aan de universi- teit van Utrecht. Zijn orgelstudie deed hij bij de organisten Anton van der Horst en Albert de Klerk, onder wiens leiding hij in 1970 de Prix d’Excellence behaalde. Hij is een van de weinige Nederlandse musici die de doctorstitel bezit die hem werd gegeven door het schrijven van een proefschrift over de orgelmakers Batz die in Nederland schitterende in strumenten hebben gebouwd. Als ker korganist is hij aan verscheidene Ut rechtse kerken verbonden. Kaarten voor het orgelconcert kosten 5,- voor volwassenen en 2,50 voor houders van CJP’s of Pas 65 en zijn ver krijgbaar van 28 september bij boek handel Veldwijk of op 8 oktober vanaf 19.30jjur in de Kruiskerk. Op 12 lokaties zullen in de week van 2 tot en met 10 oktober diverse aktivitei- ten zich afspelen op het gebied van pro fessionele of amateuristische kunstbe oefening. Hoewel de stichting aanvankelijk van plan was een redelijk groot aantal akti- viteiten als buitengebeuren te organise ren is in verband met het grillige weerty pe toch gekozen voor voomamenlijk binnenlokaties. met grote bezieling musiceert. De fluitiste Abbie de Quant, die al va ker in Waddinxveen optrad tijdens ka mermuziekconcerten, behaalde in 1970 aan het Brabants Conservatorium het einddiploma solospel cum laude en kreeg in 1973 de Prix d’Excellense. Zij volgde cursussen bij de beroemde Itali aanse fluitist en pedagoog Severino Gazzalloni. In de afgelopen jaren was Abbie de Quant winnares van onder andere het internationaal Fluitconcours van Roy- an, het Concours van München en won zij prijzen op het Belgisch-Nederlands Concours en het Gaudeamus Concours. Zij is als docente verbonden aan het Ut rechts Conservatorium en maakt deel uit van het Amsterdams Harpkwintet. Zij is te beluisteren op verscheidene platen van de bekende merken EMI en Godfried Bomans was behalve schrijver van zo’n 60 boeken ook medewerker aan radioprogramma’s en tv-presenta- tor. De NCRV heeft van een aantal pro gramma’s waaraan de schrijver mee werkte opnamen bewaard. Deze vide obanden van het NCRV-programma Bomans in Triplo zullen tijdens de ten toonstelling in de openbare bibliotheek worden vertoond. De tijdstippen waar op deze banden worden gedraaid zullen in de bibliotheek worden aangekon- digd. In de Brugkerk is dan te beluisteren het Royal Swedish Chamber Orchestra on der leiding van Mats Liljefors. Aan'dit concert werken ook mee de fluitiste Ab bie de Quant en de hoboïst Nico de Gier. De op deze avond optredende ensem bles en koren zijn het uit 40 jonge (ama- teur)muzikanten bestaande Rotter damse Jeugd Kamerorkest en de koren Jong Geluid, Gouwesanghers, Dient den Heer, De Gouwestem en Vox Jubi- lans. Verder treedt de uit beroepsmusici be staande Nieuwe Slagwerkgroep Am sterdam op met een genre muziek dat Centraal in de muziek staan slagwerkin- strumenten van hout, van metaal en in strumenten met een vel. Uitgevoerd worden op 10 oktober de composities Otto Mani, Skin Print en Rhytm Song. Het ensemble kent geen vaste bezetting maar wordt samenge steld naar gelang partituur of uitvoe ringspraktijk vereist. Dat wil zeggen dat kan worden opgetreden in grote of klei ne bezetting. In de muziek die zij uit voeren is er wat betreft de te bespelen instrumenten geen splitsing in solo en begeleiding. De Nieuwe Slagwerkgroep Amsterdam trad op in concertseries van het Con certgebouworkest, als begeleidingsen- WADDINXVEEN - Een transparant, pyramidevormig kunstobjekt van water, licht en muziek. Dat zijn de elementen van de ’’Pyramuziek”, te beleven aan de Petteplas tijdens de Waddinxveense Kunstdagen van zaterdag 3 oktober tot en met vrijdag 9 oktober (behalve op zondag 4 oktober). ’’Pyramuziek” begint ’s avonds om 20.00 uur en duurt ongeveer twintig minuten. Elke avond is er wat het muzikale element betreft een ander genre muziek te beluis teren. Het is een idee geweest vanuit de Stichting Waddinxveense Kunstdagen om een kunstprojekt te creëren met verschillende ’’belevingsaspekten”. Dit idee is opge pakt en verder uitgewerkt door de Waddinxveense architect Jan van Leeuwen, die het objekt heeft ontworpen en aan wie de leiding van hettotale Pyramuziekprojekt is toevertrouwd. tijd een naaste vriend van Godfried Bomans. Op de in de bibliotheek ingerichte expo- sjtie, die tot stand is gekomen in samen werking met het Godfried Bomans Ge nootschap zijn te zien eerste drukken van door Bomans geschreven boeken, handschriften van manuscripten, schil derijen, brieven en foto’s. Ook de werk tafel waarachter de auteur zat toen hij Pieter Bas schreef is aanwezig. door zijn populariteit als radiomede- werker, maar ook door zijn humoris tisch televisieoptreden. Zijn beroemdste boek is waarschijnlijk Eric of het Kleine Insectenboek waar van vorig jaar de 45e druk verscheen. Een bewijs dat de auteur nog steeds wordt gelezen. Dichter en schrijver Mi chel van der Plas typeerde zijn vriend Bomans eens als volgt: ”Hij zat vol mys teries. Naast humor kende hij volslagen verdriet, naast ontwapenende relativer ing soms doffe wanhoop. Soms was hij openhartig, dan weer volstrekt geslo ten. Weinig mensen zouden het leven dat hij leidde hebben aangekund. Hij was een uitermate produktief mens”. De Bomans-expositie is toegankelijk tijdens de openingsuren van de openba re bibliotheek en is gratis te bezichtigen. Het Royal Swedish Chamber Orchestra staat internationaal goed aangeschre ven en speelde behalve in de meeste Europese landen ook in Japan, de USA en in een aantal Zuidamerikaanse lan den. Op het repertoire van het orkest staat zowel barokmuziek en werk van comp onisten uit de 28e en de 19e eeuw als he dendaagse muziek. Volgens een recensie in de toonaange vende Amerikaanse krant Washington Post bezit het ensemble kracht, precisie en wordt met grote virtuositeit ge speeld. Een andere bekende krant The New York Times schreef dat het orkest WADDINXVEEN - Tijdens de Wad dinxveense Kunstdagen wordt op zater dag 3 oktober om 14.30 uur in sportzaal Groenswaard (bij station Noord) een unieke muzikale theatervoorstelling ge geven voor kinderen van 6 tot 12 jaar (en ouder). Ook het Rotterdams Jeugd Kameror kest heeft al ervaring opgedaan in tele visie en radioprogramma’s. Het orkest .dat in zijn huidige vorm optreedt, be staat sinds 1983 uit jongens en meisjes van 12 tot 18 jaar. De groep telt jeugdi ge violisten, cellisten, altisten, blazers en slagwerkers. Het kunstobjekt is uiterst fragiel uitgewerkt en bestaat uit een pyramide met ribben van 5 bij 1 meter wat betekent dat de onderkant van de pyramide zowel een lengte als een breedte heeft van 5 meter terwijl de hoogte eveneens 5 meter bedraagt. Het geheel is een transparant geheel geworden, niet gefundeerd maar als het ware zwevend boven het water. De Petteplas bestaat uit veel elementen zoals water groen, veen, verlanding en ontgraving. Volgens Jan van Leeuwen heeft hij ernaar gestreefd om het objekt volkomen in kontrast te laten zijn met zijn omgeving. Daardoor is het een vorm in zichzelf ge worden die samen met belichtings- en geluidselementen een soort ’’theater van be levingen” oplevert. Omdat het mogelijk is rondom de plas te lopen, ontstaat tevens de mogelijkheid dit theater van alle kanten te bekijken, te beluisteren, te beleven dus. Maar ook op het gebied van de beelden de kunst en theater valt er tijdens de Waddinxveense Kunstdagen het nodige te beleven, zoals de Kees van Bohemen expositie, het optreden van Theater- en mimegroep Oceaan uit Rotterdam en een door Waddinxveense amateurs ver zorgde toneelavond. Voor kinderen tussen 6 en 12 jaar treedt op zaterdag 3 oktober het Nederlands Jeugd Theater op met een muzikaal the aterstuk dat zich afspeelt in wat het grootste drumstel ter wereld is. Er zal ook over kunst worden gepraat. Dat gebeurt op 8 oktober in Het Tref punt tijdens een symposium dat in het kader van de Waddinxveense Kunstda gen wordt georganiseerd door de ge meente Waddinxveen in samenwerking met de Culturele Raad van Zuid-Hol land. Voor deze dag zijn uitgenodigd mensen die op enigerlei wijze zijn betrokken bij aktiviteiten op het terrein van kunst en kuituur in Zuidhollandse gemeenten. Het volledige programma van de kunst dagen zal op woensdag 30 september huis aan huis worden bezorgd. CBS. De hoboïst Nico de Gier begon als 11- jarige jongen zijn studie bij Arthur Mersel. Na het behalen van het uitvoe rend musices diploma op de moderne- en barokhobo zette hij zijn studie voort bij Heinz Hölliger in Freiburg. Nico de Gier maakt deel uit van ver scheidene ensembles voor moderne mu ziek en ensembles die authentieke Ba- rokuitvoeringen geven in Nederland en Duitsland. Zijn repertoire omvat werk uit alle stijlperioden vanaf de vroege ba rok tot en met de huidige avantgarde. Het concert op donderdag 8 oktober in de Brugkerk begint om 20.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 10,-, CJP en Pas 65 7,50. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf 28 september in het gemeentehuis (bureau burgerzaken) tussen 8.30 en 12.30 uur of in de Brugkerk op de avond van het concert vanaf 20.00 uur. Vooral muziekliefhebbers kunnen hun hart ophalen. Muzikale hoogtepunten zijn bijvoorbeeld het concert op don derdag 8 oktober in de Brugkerk door het Royal Swedish Chamber Orchestra met medewerking van de solisten Abbie de Quant (fluit) en Nico de Gier (hobo) en de muzikale sluitingsavond op zater dag 10 oktober in sporthal de Sniep. Aan deze avond zullen meewerken ko ren uit Waddinxveen en Gouda, het uit jongens en meisjes van 12 tot 18 jaar be staande Rotterdamse Jeugd Kameror kest en de uit Professionele musici ge vormde Nieuwe Slagwerkgroep Am sterdam die een verrassend genre mu ziek ten gehore zullen brengen. Men kan kennismaken met teken- en schildertechnieken zoals werken met houtskool, conté of bijvoorbeeld Sibe risch krijt of pastel, met aquarelleren of schilderen met plakkaat en olieverf. Het is ook mogelijk om tijdens de open bare lessen kennis te maken met het ruimtelijk vormen, dat wil zeggen het werken in klei. Overigens wordt onder ruimtelijk vormen ook verstaan het ge bruik van andere materialen zoals hout en gips. Voor wie erg enthousiast is geworden voor een van deze vormen van amateu ristische kunstbeoefening zullen later in het seizoen diverse cursussen op het ge bied van tekenen, schilderen en ruimte lijk vormen worden georganiseerd. WADDINXVEEN De theater- en mi megroep Oceaan uit Rotterdam is het eerste gezelschap beroepsakteurs en ak- trices dat tijdens de Waddinxveense Kunstdagen 1987 zal optreden. Dat gebeurt op zaterdag 3 oktober op een tweetal plaatsen in de openlucht, namelijk winkelcentrum de Passage en op het Raadhuisplein, met drie acts die elk ongeveer 35 minuten duren. Het zijn voorstellingen waarbij mimegroep Oceaan een combinatie laat zien van mime, pantomime en dans. De eerste voorstelling vindt plaats om ca. 11.30 uur in winkelcentrum Passage (ter hoogte van de Kruiskerk) met het stuk ”de Bruiden”. Om ongeveer 13.30 uur weer in de Passage voert Oceaan de act Safe op. Als opening van de Kees van Bohemen expositie in de raadzaal geeft de groep een voorstelling van Blackact die om 15.00 uur plaatsvindt op het Raadhuis plein. Alle drie de voorstellingen zijn uiteraard gratis te bekijken. Het Rotterdams beroepsgezelschap Oceaan pretendeert meer te brengen dan alleen maar amusement, hoezeer het publiek zich tijdens de voorstellin gen ook vermaakt. De spectaculaire voorstelling Bruiden bijvoorbeeld is aanvankelijk en ogen schijnlijk het verhaal van 6 schattige bruiden, zusjes, die tegelijkertijd willen trouwen. Halverwege de voorstelling, na een verrassende wending, begint dui delijk te worden dat er op een speelse manier rolpatronen én relaties in vele huwelijken aan de orde worden gesteld. De mimegroep heeft sinds de oprichting in 1983 al een indrukwekkende reeks voorstellingen achter de rug. De spelers traden op voor tv en stonden op het pro gramma tijdens diverse (openlucht)fes- Ungarische Tanze van Béla Bartók, rivals in Nederland en in Duitsland. u“‘---n—'* - Voorafgaande aan en tussen het optre den van Oceaan valt er in winkelcen trum Passage overigens meer te zien en te beluisteren. WADDINXVEEN - Over ge meentelijke voorzieningen voor de kunst gaat het symposium dat op 8 oktober in Het Trefpunt zal wor den gehouden. Deze bijeenkomst wordt georgani seerd door de Culturele Raad Zuid-Holland in samenwerking met de gemeente Waddinxveen ter gelegenheid van de Waddinxveen se Kunstdagen. De opzet van de bijeenkomst is om stil te staan bij de gemeentelijke (mede)verantwoordelijkheid waar het gaat om voorzieningen als mu ziekschool, artotheek en bijvoor beeld een cultureel centrum. Voor dit symposium worden uitge nodigd mensen die openigerlei wij ze zijn betrokken bij aktiviteiten op het gebied van kunst en cultuur in Zuidhollandse gemeenten. Een van de inleiders is de Waddinx veense wethouder drs. Martin Kraaijestein. De deelnemers aan de bijeenkomst zullen worden uit genodigd in Waddinxveen te blij ven eten en vervolgens aanwezig te zijn op het concert dat ’s avonds in de Brugkerk wordt gegeven door het Royal Swedish Chamber Or chestra m.m.v. de solisten Abbie de Quant (fluit) en Nico de Gier (hobo).

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 21