Muziekschool als toetssteen Prof. Kohnstammschool Kunstdagen ’87 deden schrikken Veel aanmeldingen voor reünie zilveren Nieuwe organisatie gemeente per 1988 Asperen Lezers schrijven nk- Bonkelaar G. Kasper wijst op goede kinderschoenen Kalender Spaarbank Playback en soundmix show in De Waddinxveen één van de 500 gemeenten I BT EEN GOED PASSENDE SCHOEN IS IN HET BELANG VAN UW KIND! EÖRÜ Muziekschool Wethouders Kalm SPECIAALHUIS Daden Beleidsplan Videoband Gevolgen Personeelsbeleid Automatisering ïxf‘ I gl I I 1 PIET HEINSTRAAT 37 Piedro Firsteps. ELKE WERKDAG VAN 7.00 UUR TOT 19.00 UUR OP BELGIË- VLAAMS 2 HEEFT UW KIND SMALLE, BREDE OF MOEILIJKE VOETEN? VOOR IEDERE VOET HEBBEN WIJ EEN PASSENDE SCHOEN! MEPWO w iF* WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 Eén van de eerste schoolteams van de jubilerende Prof. Kohnstammschool uit 1965. (Foto: De vijf verantwoordelijke wethouders ting voor volgend jaar. oneel en Organisatie als een centrale af- Kabelkrant G KASPER lid Nederlandse Associatie van Voetkundige Schoenconsulenten Il l IIT 1 '-'F - -Hl-1 ITTT- Inmiddels hebben deze meisjes op de foto zelf al weer kinderen op de middel bare school. Ook zijn in de afgelopen jaren een groot aantal films gemaakt. Natuurlijk kunnen die niet allemaal worden vertoond. ”Wel hebben we uit al deze films een se lectie gemaakt en op een videoband op genomen. Deze videoband zullen we la ten zien tijdens de reünie”, aldus orga nisator Jaap Akkerhuis. Een bekende fotograaf zal tijdens de Het in goede banen leiden en houden van bestaande en nieuwe (automatise ringsprojecten vereisen een gedegen voorbereiding. Bij de uitvoering ervan Een unieke foto werd genomen tijdens de officiële receptie van de Kohn stammschool op zaterdag 26 september. De 5 wethouders van onderwijs van Waddinxveen van de afgelopen 25 jaren gingen voor het eerste samen op de fo to! Weekblad voor 1 Waddinxveen We zitten nu aan het slot van de eerste editie van de kalm verlopen Waddinx- veense Kunstdagen 1987. Volgens de organiserende stichting en beaamd door burgemeester Kees van der Linden was dit het grootste culturele evenement dat dit Gouwedorp ooit heeft gekend. En juist in die week wordt verantwoor delijk PvdA-wethouder drs. Martin Kraaijestein ziek, zodat hij verstek moest laten gaan bij al die unieke pro grammapunten. En dat is natuurlijk heel erg jammer voor de man, die uitge sproken gedachten heeft over kunst- en cultuurzaken op gemeentelijk niveau. De in aanbouw zijnde kunstwerken aan 2518 CB DEN HAAG TEL. 070-454562 de Dreef, de Waddinxveense Kunstda gen, de geboden mogelijkheden aan de Stichting Muzikantencollectief Wad dinxveen, de vernieuwing en uitbrei ding van de openbare bibliotheek, een speciaal kunstfonds, de wens om nog dit jaar voor veertig mille beeldende kunst aan te schaffen en de plannen om te ko men tot een centrum voor kunstzinnige vorming, waarbij naast muzikale vor ming ook andere vormingsmogelijkhe den zoals dans, tekenen en schilderen aangeboden worden zijn wat mij betreft hoogstandjes, die behoorlijk bijdragen aan een hoger cultuurbewustzijn van de Waddinxveners. Op het gebied van kunst en cultuur zijn in Waddinxveen heel wat mooie woor den geschreven en gezegd. Maar het komt aan op de daden. Ik sprak al over een aantal hoogstandjes, die in Wad dinxveen gerealiseerd konden worden. In de discussie over de muziekschool, maar ook over heel wat andere zaken, komt het er op aan dat wordt waarge maakt wat steeds is en wordt beweerd. Voor mij is de komende discussie over de toekomst van de muziekschool, die dus een stap terug zal moeten doen, een nieuwe toetssteen om vast te stellen dat Waddinxveen door zal blijven gaan op de in deze jaren tachtig heel nadrukke lijk ingeslagen goede weg. De bevol king zal daar dan wel in alle lagen de vruchten van moeten kunnen blijven plukken. Kunst en cultuur gaat ons ten slotte allemaal aan. kan dit betekenen het reduceren van het uitgebreide lessenpakket tot een basi sprogramma muzikale vorming”, zo staat er betrekkelijk emotieloos en koel in de toelichting van B. en W. op de ge meentebegroting voor 1988. j Jaap Akkerhuis). WADDINXVEEN - De zilveren Prof. Kohnstammschool voor openbaar MAVO aan de Mauritslaan gaat door met de organisatie van activiteiten rond het 25-jarig bestaan. Zaterdagmiddag 31 oktober om vijf uur is het de tijd voor een reünie van oud-leerlingen, oud-leraren en lerareressen. De school vierde het vijfde lustrum al met een feestje voor het personeel en een receptie. WADDINXVEEN - De Verenigde Spaarbank, met een vestiging aan het Koningin Wilhelminaplein, gaat zijn re keninghouders weer verwennen. Gedu rende de komende Wereldspaarweek, die van 19 t/m 24 oktober gehouden wordt, wordt namelijk opnieuw aan alle cliënten de traditionele en inmiddels be roemde jaarkalender gratis aangebo den. Het thema voor 1988 is ’’kinderen en muziek”. De tekeningen zijn van Betty van Spijker. Ook de wat kleinere kinde ren worden niet vergeten. Voor hen lig gen diverse leuke attenties klaar. De campagne ’’Muzikaal onthaal voor nieuwe spaarders” die momenteel suc cesvol verloopt, zal t/m wereldspaar week verlengd worden. Bij deze actie wordt een alleraardigste kubusradio als premium weggegeven bij het openen van een spaarrekening. De vijf verantwoordelijke wethouders voor het openbaar onderwijs: K. W. T. van Soest, P. Lips, mevrouw L.M. Oosterbroek-Waagmeester, S. Pille en A.H. van Gent. (Foto: Jaap Akkerhuis). De beste kinderschoen is slecht, wan neer hij niet past. Uit onderzoekingen moest blijken, dat meer dan 60% van onze kinderen passende schoenen dra gen, waardoor de tenen niet de vrijheid hebben om de normale grijpbewegin gen te maken. Het begin van voerpro blemen die later niet meer goed te ma ken zijn. Daarom zijn betere jeugd- schoenen er niet alleen in lengte- maar ook in breedtematen. Kindervoeten mogen niet naar voren schuiven in te brede schoenen, maar ook niet in een te smalle schoen worden geperst. Deze dagen verscheen het beleidsplan ’’Groei binnen grenzen” van de ge meentelijke commissie Sociaal-Cultu- reel Werk. Daarin wordt bijvoorbeeld inhoud gegeven aan de opdracht die men zegt te hebben om mogelijkheden te bieden voor het uitvoeren van activi teiten op het gebied van de amateuristi sche kunstbeoefening. ”Het sociaal cultureel werk wil een plaats zijn waar enerzijds de mogelijk heid wordt geboden de eigen activitei ten te oefenen en uit te voeren en ander zijds wil het een podium bieden waar amateurkunstenaars hun kunnen aan de Waddinxveense bevolking kunnen pre senteren. De commissie wil hiermee een bijdrage leveren tot het zelfstandig vormgeven van maatschappelijke en culturele verbanden gericht op het tot stand brengen van mogelijkheden voor ontmoeting en ontplooiing”, zo staat er allemaal in dat beleidsplan. Ik vind dat heel mooi opgeschreven. De Waddinxveense PvdA heeft als beleids visie dat iedereen in de gelegenheid dient te zijn om kennis te kunnen ne men van kunst en cultuur en dat een spreiding moet plaatsvinden over de ge hele gemeente van culturele uitvoerin gen en kunstwerken. Dit socialistische standpunt komt overi gens overeen met wat ook de VVD wil. Ook de liberalen vinden dat het lokale cultuurbeleid erop gericht moet zijn dat s Maar hoe het voortaan bescheiden en bezorg geen overlast aan mensen die uw kunst kunnen waarderen. D. LONDEMA Pr. Irenestraat 28 WADDINXVEEN - De nieuwe gemeentelijke organisatie gaat volgend jaar draaien. Dat melden B. en W. in de toelichting op de gemeentebegro- tin a vnnr vnlaend ia ar Wat u bij ons kunt verwachten: 1. Uitgebreide Piedro kollektie in 6 wijdtematen. 2. Vakkundig personeel. 3. Electronische voetmeting. 4. Eventueel individueel aangepast voetbed. uitgewerkt waarop door de beide mede- Bij de aanbieding van de begroting 1987 schreven B. en W. dat onder meer voor het coördineren van het informatie- en automatiseringsbeleid een nieuwe for- Maar drs. Martin Kraaijestein is ook de man die zich sterk maakt voor een ande re plaats van de Stichting Streekmuziek- school Waddinxveen, ondanks het woordje ’’streek” gewoon een lokale muziekschool. Over die school in het voormalige raadhuis aan de Zuidkade bereidt hij een beleidsnotitie voor die binnen enkele maanden moet verschij nen. Na de in 1984 begonnen herstructure ring van het sociaal-cultureel werk, een karwei dat de socialist bewonderd door vriend en vijand nagenoeg zonder kleerscheuren klaarde, is het nu de mu ziekschool die fors moet worden aange pakt. Het is namelijk zijn vaste overtui ging dat de culturele voorzieningen in dit sorp een breder bereik moeten heb- ben. ”Dit betekent dat gezien de financiële mogelijkheden en het onevenredig gro te financiële beslag van het muziekon derwijs een nieuwe prioriteitstelling alle individuen en groeperingen de mo- noodzakelijk is. Voor de muziekschool gelijkheid hebben deel te nemen aan culturele activiteiten en gebruik kunnen maken van culturele voorzieningen. ”Om cultuur bereikbaar te maken voor een ieder ontkomt onze gemeenschap er echter niet aan om een zo breed mo gelijk scala van culturele activiteiten toegankelijk te maken”, schrijven de li beralen in hun verkiezingsprogramma ”Als Waddinxveen je lief is van vo rig jaar. wezig. Het zal een fantastische hereni ging zijn!” denkt Jaap Akkerhuis aan de Bredeweg. Op donderdagavond 5 november volgt daarna een groot leerlingenfeest in de veilinghal aan de Bredeweg. De inhoud van deze dag blijft nog even geheim. maakte personen die menigeen en voor al kleine kinderen de schrik op het lijf hebben gejaagd. Donderdagavond dacht ik even dat mijn ruiten zouden barsten van het on weer. Het bleek slechts een vederlicht transparant object te zijn, liefelijk zwe vend op het water van de Petteplas. Het bezorgde ons in ieder geval een hoop ellende, omdat ons dochtertje van één jaar tot twee keer toe hysterisch wakker werd, en niks begreep van dit ’’vreemde onweer”. Misschien iets om WADDINXVEEN - In Waddinxveen worden soms hele mooie en ontroeren de woorden gewijd aan het onderwerp kunst en cultuur, een onderdeel van het plaatselijke welzijnsbeleid. Deze ru briek voor de RTW-radio heeft er al een paar maal in het teken van gestaan en ook ditmaal pak ik het onderwerp bij de kop gelet op het thema van vandaag. Zo staan er mooie en behartigenswaar- dige woorden in de twee en een halfjaar oude nota Kunst en Cultuur van het ge meentebestuur, welk stuk in april 1985 het licht zag omdat over het maken van zo’n beleidsnotitie in 1982 al politieke afspraken waren gemaakt. Cultuur wordt daarin omschreven als de manier waarop een maatschappij zich oriënteert en organiseert, de wijze ook waarop mensen hun leven inrichten, met elkaar omgaan en communiceren. Kunst geeft, zo staat er, een meerwaar de aan de vorm, waarin mensen met el kaar en met de dingen omgaan en kan als zodanig de kwaliteit van het bestaan verhogen. Een samenleving waarin kunst en kunstuitingen ontbreken en waar de ontwikkeling daarvan niet wordt gesti muleerd verarmd, verstard en wordt kleurloos. Dit is het persoonlijk commentaar dat Bert Woudenberg zaterdag in de rubriek ’’Waddinxveense kantteke ningen” voor de microfoon van de lokale omroep RTW uitsprak. Voor de reünie zijn al zo veel aanmel dingen van oud-leerlingen binnegeko- men, dat gevreesd wordt dat het school gebouw te klein zal zijn. In de weten schap dat vele ’’makke” schapen in een hok kunnen doen de organisatoren een laatste oproep aan allen die zich nog niet hebben opgegeven: bel zo snel mo- gelij k de school (tel13548) of kom even langs. De organisatie wil precies weten wie en hoeveel mensen er komen. In de afgelopen 25 jaren zijn er honder den schoolfoto’s gemaakt tijdens aller lei evenementen, zoals bijv, schoolrei zen en sportactiviteiten. Al deze foto’s zullen in het schoolgebouw tentoon worden gesteld. Eén van deze foto’s wordt hierbij afgedrukt: een gymnas- tiekgroep uit de jaren ’60. Uit de begin periode dus. De Waddinxvener G. Kasper be zig met het passen van kinderschoe nen. (Foto: G. Kasper). Wat kunnen de gevolgen zijn van te kor te kinderschoenen? Om te beginnen is er het ingroeien van de nagels. Daar naast zijn het de vergroeiingen van de tenen zelf, die door te korte schoenen kunnen ontstaan. Ook hamertenen ont sieren veelvuldig de nog jonge kinder voeten. Maar het ergste van alles is het ontstaan van de knikvoet, die mede ver oorzaakt kan worden door het dragen van te korte schoenen! Welke soort schoen op welke leeftijd? Kinderschoe nen moeten onder alle omstandigheden minstens 15 milimeter langer zijn dan de voet. In de eerste plaats omdat de voe ten bij het staan doorveren, dus langer worden, en in de tweede plaats, omdat de voet bij het lopen iets naar voren schuift. Voor deze twee' punten is zeker al de helft van die extra ruimte nodig, het overgebleven gedeelte is heel hard nodig voor de groei. U moet nl. weten dat kindervoeten soms wel drie maten per jaar groeien, dat is bijna 2 cm. Een halve cm extra ruimte voor de groei is dus gemiddeld slechts voldoende voor een tijd van plm. 3 maanden. De nu afgelopen Waddinxveense Kunstdagen 1987 geven mij aanleiding tot het schrijven van deze brief. Ik re ageer daarmee voornamelijk op enkele programmapunten, zoals het straatthe- ater op diverse plaatsen in Waddinx veen en het pyramuziekproject in de Petteplas. Begrijpt u mij echter niet verkeerd, ie dereen heeft recht op zijn of haar me ning over kunst. Ik probeer alleen iets duidelijk te maken over de andere aspecten van ’’kunst” waar een heleboel uitvoerders en bewonderaars niet bij stil over na te denken staan. Een optreden bijvoorbeeld van zes prachtige ’’bruiden”. Wat een schrik, toen hun sluiers vielen. Wat restte wa ren angstaanjagende donker opge- Het afgelopen jaar heeft het reorganisa tieproces tot besluitvorming geleid. Met inachtneming van de door het college gestelde uitgangspunten heeft het Management-Team nadere voorstellen is begeleiding noodzakelijk. zeggenschapscommissies, het Georga niseerd Overleg en afdelingschefs com mentaar is geleverd Deze reacties, de aanvulling daarna van het voorstel van het Management-Team en vervolgens de beraadslagingen bin nen het college hebben tot het organisa- tievoorstel geleid zoals de raad dat is toegezonden bij brief van 1 september 1987. Na uitwerking van de hoofdstructuur - uiteraard in overleg en samenspraak met betrokkenen - dient de nieuwe or ganisatie met ingang van 1988 te kunnen gaan draaien. Een toelichting op de re organisatie wordt de raad zodra gereed toegezonden. matieplaats gewenst is. Mede om te voorkomen dat onnodige of verkeerde investeringen worden gedaan, moet er voldoende tijd en kennis (dus mens kracht) beschikbaar zijn voor onder zoek en analyse. In de raadsvergadering van 25 maart 1987 is een krediet beschikbaar gesteld voor het aanstellen van een ’’automati- seringscoördinator”. In deze functie is inmiddels intern voorzien. De taken met betrekking tot de coördinatie van de ’’automatisering” zijn onderge bracht bij de centrale afdeling Person eel en Organisatie. Met het oog op de toekomstige ontwik kelingen is een aanvullende nota infor matie- en automatiseringsbeleid opge steld, die de raad nog deze maand zal bereiken. In deze nota worden onder meer lijnen aangegeven voor verdere automatisering van de gemeentelijke administraties. Voor het komende jaar zal de overgang naar een nieuwe Gemeentelijke Bevol- kings Administratie (GBA) centraal staan. Alle gemeenten worden wettelijk verplicht een geautomatiseerde GBA te gaan voeren. Deze administratie is van een andere orde dan de huidige bevol kingsadministratie. Met betrekking tot deze materie is eveneens een nota opge steld. In die nota wordt inhoudelijk op het GBA ingegaan. WADDINXVEEN - De Waddinxve ners Cees Niemans (tel. 14694) en Siet- ze Schimmel (tel. 18596) houden zater dagmiddag en -avond 7 november in De Bonkelaar aan de Beukenhof weer een playback- en soundmixshow. Dit gebeurt voor de vierde maal en op nieuw gaat de opbrengst hiervan naar een goed doel. Dat is na de bejaarden, gehandicapten en blinden de dieren hulpdienst van mevrouw A. van Hengel aan de Henegouwerweg. Van de playbackshow is het soundmix- gedeelte - er wordt dan echt gezongen - een nieuw onderdeel. Beginnen de voorrondes om 13.00 uur, de finale speelt zich vanaf 20.00 uur af. Het ge heel wordt financieel gesteund door Voordeelmarkt Arie de Bruin, Verze keringen Joop van Uunen en Woningin richting Arnold Moons. sering aan toegevoegd. Deze ontwikkeling en de nog niet afger onde organisatie zijn er onder meer oor zaak van dat de bij Nota Begrotingen 1987 toegezegde nota personeelsbeleid nog niet geheel is voltooid. Spoedig na de inwerkingtreding van de vernieuwde organisatie zal de nota de besluitvor mingsprocedure kunnen gaan doorlo pen. De ’’automatisering” neemt een voort durend grotere rol binnen de samenle ving in. Op allerlei terreinen en om di verse redenen vindt, soms vergaande, automatisering plaats. Ook de gemeen te ontkomt niet aan deze ontwikkelin gen. een uiteindelijke deelname van negen tig procent van alle gemeenten per 1 ja nuari 1988 haalbaar acht. De actie -25% werd begin dit jaar door minister Smit aangekondigd. Daarmee wilde zij de gemeenten in Nederland sti muleren de taak die de regering zich had gesteld - een kwart minder verkeers slachtoffers in het jaar 2000 - over te ne men. Om de gemeenten hiertoe aan te moedi gen konden zij met hun deelname aan het plan rekenen op premies en prijzen. Gemeenten die zich aanmelden ontvan gen als startpremie ƒ1,- per inwoner, met een minimum van 10.000,-. Als een gemeente er vervolgens in slaagt het aantal verkeersslachtoffers per jaar met 5 percent terug te brengen, dan ontvangt men 5.000,- per ’’be spaard” slachtoffer. Bovendien zijn er nog aanmoedigingsprijzen. Het stimuleringsplan werd niet overal even welwillend ontvangen. Nu zo’n ze ventig percent van de gemeenten zich heeft aangemeld, blijkt de bereidheid om eraan deel te nemen groot. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. fesstelijke samenkomst alle jaarklassen vanaf 1962 op de gevoelige plaat vast leggen en een ieder zal deze grote (30 bij 40) in kleur kunnen aanschaffen. ”We verwachten weer zeer vele sterke verhalen, ouwe koeien enz. Alle leraren van vroeger en heden (ook niet zo jong meer) zijn uiteraard aanwezig. Ook zij willen graag eens bijpraten. Niemand zal honger of dorst hebbenwant allerlei dranken en voldoende voedsel is aan- Ook de kleintjes stappen eigenwijs het najaar in met echte JPiedro's. Let op de kleuren en de moderne "Jamboree klep", WADDINXVEEN/DEN HAAG - De aan De Akker wonende G. Kasper werkt met zijn Piedro-speciaalhuis Van Asperen aan de Piet Heinstraat in Den Haag stelselmatig aan goede voorlich ting over kinderschoenen, zo blijkt uit recente publikaties over zijn bedrijf. ”Het gaat mij om gezonde voeten voor nu en later, want goed passen en meten is een serieuze zaak”, aldus de Wad dinxvener, wiens schoenspeciaalhuis lid is van de Nederlandse Associatie van Voetkundige Schoenconsulenten. Tenslotte zijn het de ouders die beslis sen welke schoenen hun zoon of dochter zullen aanhouden. Op het gevoel kun nen ze maar weinig waarnemen, omdat de stijve neus die voorin de schoen zit, dit vaak belemmert. Ook van onze kinderen kunnen zij niet opaan, omdat zij, gedreven door be geerte naar een bepaalde schoen, be reid zijn om een schoen, die aan alle kanten pijn doet, toch als ruim genoeg te betitelen. Maar er zijn ook moeders die het erg vinden als hun kinderen een grotere maat moeten hebben dan ver wacht werd. Het begrip ’’kleine voeten, mooie voeten” is zo ingeworteld, dat het ook maar al te vaak wordt toegepast bij de aankoop van kinderschoenen. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Waddinxveen is één van de rond de 500 gemeenten in ons land, die zich inmid dels hebben aangemeld voor het stimu leringsplan -25%. Dit heeft minister drs. N. Smit-Kroes (Verkeer en Water- staat) dinsdag meegedeeïd. De be- Per 1 aPr^ 1986 draait e afdeling Per$‘ windsvrouw voegde hieraan toe, dat zij deling. Inmiddels is daar de Automati- .r Ai I x - - - ar V W

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 17