Wil ontbreekt voor bouw gezondheids centrum Kamer blijft hameren op W’veense Poort De naam is ’’Zuidhonk Eerste zegels gekocht In scholengemeenschap De Wadde aan de Sniepweg Ouderavond met lezing over speelgoed Wessel diWesseli Kerstkaarten maken in De Bonkelaar Leo van Velzen herkiesbaar als voorzitter Partij v.d. Arbeid Jan Weenink bij Van den Berg bezoekt het HAVO- Atheneum Ds. Wim Markus bij Open Cirkel Bejaarden- soosmiddagen Twee kassen Oudijk bij Noordeinde Ruim 7,5 mille voor suikerziekte Verkoop van handwerken in Souburgh Onlustgevoelens M Waddinxveense Poort Helder Geen cent Meer leden Schoolhulp Variaties ■T Pagina 13 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 18 NOVEMBER 1987 12 WADDINXVEEN/GOUDA - De kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland heeft ook in de eigen informatiekrant voor het be drijfsleven aandacht geschonken aan een nieuw bedrijfsterrein, dat Wad dinxveense Poort zou kunnen heten en gesitueerd is aan de Waddinxveen se kant van rijksweg A 12 (Den Haag-Utrecht). WADDINXVEEN - In de christelijke scholengemeenschap voor MA VO/LTO/LHNO De Wadde is een mini-conferentie gehouden met als thema ”Het zal ons een zorg zijndie (depressieve) jongeren”. ”Een hoogst actueel onderwerp waar elke school mee te maken heeft en waar het christelijk onderwijs vanuit de eigen identiteit probeert op in te gaan”, aldus schooldirecteur J. Willemstein. V Mini-conferentie lens, doordat men verschil ervaart tus- housiast inzetten. soonlij kheidsproblematiek (gevoelens Directeur J .'Willems tein van de christelijke scholengemeenschap voor MA VO/L TD/LHNO De Wadde kocht in het postkantoor de eerste kinderpostzegels. (Foto: Sjaak Nooteboom). De conferentie werd besloten met een forumdiscussie waarin hulpverlenings organisaties uit het Goudse uiteenzet ten wat zij voor de scholen en hun leer lingen kunnen betekenen. De naam van het buurtcentrum werd zaterdagmorgen onthuld door PvdA- wethouder drs. M. Kraaijestein. Aan de officiële opening had het stichtingsbe stuur voor de jeugd een ballonnenwed strijd verbonden. neer het huidige tempo van uitgifte zich doorzet, zal Coenecoop bijvoorbeeld WADDINXVEEN - Volgende week WADDINXVEEN - ’’Zuidhonk” is de naam van het tijdelijke buurtcentrum van de Stichting Wijkwerk De Zuidplas aan de Zuidplaslaan bij de IJserman- weg. In de gemeente Waddinxveen komen naar de mening van de Kamer twee De eerder gratis ter beschikking gestel de bouwkeet, die in de kleuren wit en oranje is geverfd, wordt voorlopig het trefpunt van de wijkbewoners voor al lerlei sociaal-culturele activiteiten. gels zijn los, per velletje, op een eerste- dag-envelop of in een PTT-verzamel- mapje verkrijgbaar. Het thema van de kinderpostzegels 1987 is ’’Kind en Beroep”. Naast de kin derpostzegels verkoopt het comité ook de nieuwe collectie wenskaarten. WADDINXVEEN - Directeur J. Wil- lemstein van de christelijke scholenge meenschap voor MAVO/LTO/LHNO De Wadde aan de Sniepweg heeft vori ge week woensdagmorgen in het post kantoor aan de Kerkweg-Oost de eerste kinderpostzegels gekocht. de zaak wel helder boven water krijgen: als het mislukt moet duidelijk zijn hoe dat komt, waarom en door wie. Al jaren geleden maakte R.A.C. Vun- derink, chef van de afdeling sociale za ken van de gemeentesecretarie, voor B. en W. de notitie inzake de vestiging van een gezondheidscentrum in de wijk Zuidplas. Nog eerder (in 1981) .kwam de ’’Commissie Gezondheidscentrum” van de Waddinxveense Partij van de Arbeid met het rapport ’’Samenwerken aan gezondheid”. het saaie leven, waardoor de zelfwaar dering en het realiteitsbesef tijdelijk toenemen. Gevoelens van neerslachtig heid worden tijdelijk verlicht, maar ke ren later in heftiger mate terug. Zo heeft men geconstateerd dat depres sie in puberteit en adolescentie twee maal zoveel voorkomt dan in de periode van de volwassenheid met een intensivi- teitspiek in het 16e en 17e levensjaar. Op die leeftijd is men erg bezig met ei gen gedachten en gevoelens en dit kan samenvallen met de meest bewust be leefde periode ten aanzien van de dood. Zelfmoord kan het gevolg zijn. Uit de bedrijvigheidsoverzichten van de binnen twee a drie jaar zijn volge- Goudse Kamer van de afgelopen drie stroomd. Wanneer het provinciaal be- jaar kan worden opgemaakt dat er een stuur haar medewerking zou willen ver- constante groei is van het aantal onder- lenen zouden in Midden-Nederland een aantal nieuwe locaties ontwikkeld kun nen worden. problemen op gaan leveren. J—1!11_ - sterreinen die direct aan de snelweg lig gen op korte afstand van de vier grote steden. Deze vraag is zo groot dat daaraan nu al A12 zou uit kunnen groeien tot WADDINXVEEN - De Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening (WH) houdt weer een bejaardensociëteit in het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad op dinsdagmiddag 24 no vember en dinsdagmiddag 8 december. De bejaardensoos van dinsdagmiddag 24 november om drie uur staat in het te ken van het Sint Nicolaasfeest. Er is dan een gezellige bingo. De bejaardensoos van dinsdagmiddag 8 december staat in het teken van het maken van kerstver sieringen ëji kerstkaarten. Ook deze middag begint om drie uur. Niettemin heeft Jetty Bonsel vastge steld dat zo’n centrum bijna niet in Waddinxveen te realiseren valt. Nu de wil volgens haar ontbreekt wil de PvdA WADDINXVEEN - Speelgoedjourna- liste M. de Valk was te gast op de jaar lijkse ouderavond van de protestants- christelijke Willem van Oranjeschool aan de Oranjelaan. Ze kwam na het huishoudelijke deel van de avond aan het woord. Mevrouw De Valk gaf de aanwezigen geen informatie over welk speelgoed je moet kopen, maar informatie over speelgoed vanuit een pedagogische ach tergrond. In het verhaal kwamen aspecten naar voren als: waarom spelen we, waarom hebben we speelgoed, de rol van de ou ders bij het kopen van speelgoed, rolpa tronen, tv-reclame. Het hele verhaal werd in een zeer aan trekkelijk jasje gestoken door de wijze van vertellen. Het geven van de infor matie ging hier en daar op een conferen- ce-achtige wijze, maar juist daardoor bleef iedereen geboeid luisteren naar hetgeen mevrouw De Valk wilde over brengen. veroorzaken en niet te vergeten depres- santen als alcohol en hasj: een kick in WADDINXVEEN - De Belgische kunstenaar/wetenschapper Wessel diWesseli zal op vrijdagmiddag 20 november een lezing komen ver zorgen op de samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum aan de Sniepweg. Velen zullen zich hem herinneren van zijn optreden in de TV-show van Sonja Barend en van stukken in het blad Kijk. De lezing van Wessel diWesseli is een onderdeel van de lessen in aardrijkskunde en natuurkunde en vallen in een energieproject, waar mee de leerlingen van de derde klassen van de samenwerkings school deze en volgende maand be zig zijn. De Belgische kunstenaar/weten schapper heeft van alles uitgevon den. Eén van zijn vindingen is een Energie-Oogst-Machine. Een ma chine die in één klap een eind kan maken aan het wereld-energie-pro- bleem, de ’’voorgeplande sleet- en produktie-ontucht”, zoals hij dat noemt en misschien zelfs aan ver vuiling en kernrampen. Met behulp van een nieuwe the orie, de ’’Ontspanningsdynamica”, heeft hij een machine ontworpen, die met een ’’harmonica-explosie- vorm” energie levert, zonder dat daarvoor fossiele brandstoffen ver bruikt, of andere dure energievor men vernietigd worden. van de kiezers in de woonwijken. De socialisten denken ook het feno meen “politiek café” nieuw leven in te blazen. Dat is mede een gevolg van het niet goed functionerende open baar fractieberaad van de PvdA. In het voorjaar van 1988 zal er een openbare tussentijdse evaluatie plaatsvinden van het beleidsprogram ma 1986-1990. Op komende leden vergaderingen zullen de thema’s “Cultuurbeleid in Waddinxveen” en “Wonen in Waddinxveen” centraal staan. WADDINXVEEN - B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld een nieuw voorbereidingsbesluit te ne men voor drie percelen aan het Noordeinde voor de bouw van twee kassen. Zo’n besluit was een jaar geleden ook al genomen. Ook toen was aan de or de de oprichting van twee kassen ter grootte van circa 500 m2 met het oog op de uitoefening van een sier teeltbedrijf. Een dergelijk besluit was noodzake lijk, omdat het geprojecteerde bouw plan in strijd is met het ter plaatse Dat heeft ze in een extra vergadering van haar partij over de gemeentebegro ting voor 1988 gezegd. Oud-PvdA-raad- slid Dirk Lont, die steeds pleidooien heeft gehouden voor een plaatselijk ge zondheidscentrum, vindt overigens dat niet te veel waarde moet worden ge hecht aan die term, maar dat het accent meer moet worden gelegd op de samen werking tussen medici. Omdat zich in Waddinxveen twee nieu we huisartsen kunnen vestigen - de soci alistische voorkeur gaat wat dit betreft uit naar in ieder geval een vrouwelijke dokter - meent de PvdA dat de stichting vaneen gezondheidscentrum weer actu eel kan zijn. Zonder direct resultaat overigens. Vo rig jaar, direct na de gemeenteraadsver kiezingen, spraken PvdA, CDA en VVD in het beleidsprogramma welis waar af dat de totstandkoming van een gezondheidscentrum in de Zuidplas wordt bevorderd, maar dat de gemeen te hieraan geen cent zal bijdragen. de penningmeester, de Rooie Vrou wen en diverse commissies ter sprake. Gesproken wordt er voorts over de begroting 1988, het afdelingswerk plan 1988 en het driedaagse begro- tingsdebat in de Waddinxveense ge meenteraad. De Partij van de Arbeid sluit een in tensief politiek 1986 af. Er waren twee verkiezingen, er kwamen leden vergaderingen met thema’s en de 1 mei-viering kreeg een bredere opzet. Volgend jaar wil de PvdA het leden tal (176) boven de 200 brengen. Doorgegaan wordt met het opzoeken WADDINXVEEN/GOUDA - Bij ban- ketbakkerij-tearoom Van den Berg aan de Markt in Gouda houdt de bekende kunstschilder Jan Weenink een exposi tie. Weenink heeft een grote liefde voor dieren. De expositie werd vorige week donderdag geopend doort Balth Roes- singh, directeur van de VVV Gouda. De tentoonstelling bij Van den Berg duurt tot en met zaterdag 5 december van maandag tot en met zaterdag van 9.00-17.00 uur en donderdags tot 21.00 uur. WADDINXVEEN - PvdA-gemeenteraadslid Jetty Bonsel-Snelleman vindt dat in Waddinxveen de wil ontbreekt om te komen tot een gezond heidscentrum. WADDINXVEEN - De in Waddinx veen gehouden collecte ’’Geef ’s voor diabetes” heeft 7.510,- opgebracht. Vorig jaar was de collecteopbrengst 6.172,-. Het geld is bestemd voor wetenschap pelijk onderzoek op het gebied van sui kerziekte. De landelijke actie wordt jaarlijks georganiseerd door het Diabe tes Fonds Nederland. Diabetes is nog altijd een ongeneeslijke ziekte, waaraan naar schatting een kwart miljoen Nederlanders lijden. De ziekte openbaart zich dikwijls op oude re leeftijd, maar er lijden ook veel kin deren aan diabetes. In Nederland is veel onderzoek gaande naar de mogelijke oorzaken van suiker ziekte. Dankzij de opbrengsten van de voorgaande collectes zijn er de afgelo pen jaren veel nieuwe' behandelings- technieken ontwikkeld. Heeft u geen collectant gezien en wilt u toch dit be langrijke werk steunen, dan kunt u een bijdrage ovejmaken op giro 5766 of banknummer 70.70.70.805. WADDINXVEEN - Op vrijdag 11 de cember (15.00-17.00 uur) voor 12-15-ja- rigen en op woensdag 16 december (15.00-17.00 uur) voor 8-12-jarigen zijn er in het buurtcentrum De Bonkelaar twee workshops om kerstkaarten te ma ken. Het is de bedoeling, dat iedereen zelf zijn ontwerp (tekening) maakt op een glasplaat. Daar worden dan vervolgens in de donkere kamer afdrukken van ge maakt door fotografie-docente Cobie Koorengevel. Het is dus meteen een leuke kennisma king met de doka en fototechnieken. De kosten zijn 2,50 per persoon, plus 0,25 per afdruk. De deelname is be perkt. Voor de school geldt dat, wil men de pressiviteit onderkennen, men een leer ling al langer moet kennen om een da lende lijn in de gemoedstoestand waar te nemenOok moet men iets weten van gebeurtenissen in en buiten het gezin die om verwerking - ook rouwverwer king - vragen: een ongeluk van een nabij familielid, de dood van een klasgenoot. Bij de depressieve jongere valt op te merken een in zichzelf terugtrekken, het afnemen van initiatieven (men groet niet meer, ziet er verwaarloosd uit), het ’’wegkijken” wanneer men wordt aan gekeken. Hulp kan geboden worden door op on officiële wijze kontakt te leggen met zo’n leerling, door te luisteren en te pro beren in te schatten waar de depressie vandaan kan komen, door begrip te to nen en zoveel mogelijk perspektief te bieden. Spreek kort en zeker, win ver trouwen en raadpleeg in ernstige geval len een deskundige, ook al voelt de des betreffende leerling daar niets voor, al dus de Zeister klinisch spycholoog Pier Haagsma. In de Bijbel roept God de depressieve profeet Elia vragenderwijs uit zijn isole ment (1 Kon.19). Naast praten geeft Hij hem een haalbare opdracht om Elia per spektief te geven. Tenslotte raadde Pier Haagsma de scholen aan: Haal zoveel mogelijk het leven van buiten binnen de school; geef beroepenoriëntatiecursus sen, laat leerlingen vrije activiteiten uit voeren, waarbij zij verantwoordelijk heid moeten dragen en met minder ge- remmen. De hogere overheden voeren een beleid dat erop gericht is de bedrij vigheid in de grotere steden te stimule ren. Met name op het gebied van be drijfsterreinen kan dit in de toekomst Een tweede mogelijkheid waar van di- problemen op gaan leveren. verse kanten al grote belangstelling Er is namelijk grote vraag naar bedrijf- Voor is getoond, betreft de polder Bloe- j._ j - j i i._ men(jaai ten noorden van de Goudse Poort. Een bedrijventerrein op deze plek bij de reeds bestaande afrit van de t een van vrijwel niet voldaan kan worden. Wan- de aantrekkelijkste locaties in de Rand stad voor zeer hoogwaardige bedrijvig heid. De Provincie geeft echter de voorkeur aan een plaats bij het Weegje, waar een directe aansluiting op de rijksweg ont breekt en die vanaf de weg minder zicht baar is. Een wijziging van het streekplan is dan ook noodzakelijk om beide eerder ge noemde terreinen (Bredeweg en Wad dinxveense Poort) tot ontwikkeling te brengen. Gelukkig blijkt steeds meer dan ook het provinciaal bestuur econ omische ontwikkelingen en de voorkeur van het bedrijfsleven zwaarder mee wil laten wegen bij de besluitvorming. houden van eigen gemaakte handwer ken. De expositie wordt ’s morgens om tien uur geopend door mevrouw T.N. de Moor-Kerkhofechtgenote van de gere formeerde predikant ds. J.C. de Moor. De verkooptentoonstelling is geopend van 10.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. De opbrengst zal worden gebruikt voor de aanschaf van gezelschapsspelen verwerping. Er ontstaan onlust gevoe- voor de overige bewoners. lens, doordat men verschil ervaart tus- De ten verkoop aangeboden handwer- sen de realiteit en het gekoesterde ide- ken zijn gemaakt tijdens de activiteiten- aalbeeld. middagen van de bewoners, waarvoor Die onlustgevoelens worden echter zich steeds leidsters en vrijwilligers ent- vaak ontkend en zo kan de jongere blij ven steken in de eerste negatieve fase van de puberteit, die van introversie. Als deze fase te lang duurt, wordt des te sterker beleefd achter te komen bij de ’’geslaagde” klasgenoten. Depressieve gevoelens kunnen ontstaan. Voorts wordt de adolescent vertraagd in het volwassen-worden door de steeds langer durende schoolopleiding. Identi teitsproblemen kunnen optreden als men niet klaar komt met de eisen die het volwassen worden stelt: de onafhanke lijkheid van het gezin, het meegroeien met de sexuele rijping, de voorberei ding op beroep en huwelijk, de ontwik keling van een levensfilosofie. JETTIE BONSEL-SNELLEMAN PvdA ten opzichte van de meeste andere de len van Zuid-Holland en de Randstad. Opvallend is het in dit verband dat het grote belangstelling voor tonen. Dit ter- Rijk en de Provincie de vestiging van rein heeft een directe aansluiting op de bedrijven in Midden-Holland willen af- A12, zodat de hele verkeersafwikkeling buiten de bebouwde kom plaats kan vinden. De Provincie staat ontwikkelin gen die niet zeer nauw verwant zijn aan het veillinggebeuren echter niet toe. depressieve jeugd structureerde situaties om leren gaan, behandel thema’s als sexualiteit, het loskomen van thuis, het gebruik van al cohol. Ballonnen accentueerden de officiële ingebruikname van het tijdelijk buurtcentrum ’’Zuidhonk” aan de Zuid plaslaan bij de IJsermanweg. (Foto: Sjaak Nooteboom). Hij deed dat op uitnodiging van het ac tieve plaatselijke comité, dat daarmee voor deze jaarlijkse verkoop - waarvoor die middag al de schoolkinderen langs de deur gingen - het startsein. De kinderpostzegels zijn van maandag tot en met vrijdag van 9.00-17.00 uur in het postkantoor te koop. De nieuwe ze- WADDINXVEEN - Op de volgende week donderdagavond 26 november om acht uur in het buurtcentrum De Boog aan de C. Huijgenslaan te hou den jaarvergadering van de afdeling Waddinxveen van de Partij van de Ar beid is Leo van Velzen herkiesbaar als plaatselijk partijvoorzitter. Herkiesbaar zijn ook secretaris Hen ry ten Zijthoff en penningmeester Ferry Bonsel. Op de jaarvergadering woensdagavond 25 november om acht komen ook allerlei verslagen van de uur spreekt de oud-Waddinxvener ds. secretaris, de kascontrole-commissie, Wim Markus op de ontmoetingsavond van de hervormde kring De Open Cir kel. Zijn onderwerp is de ’’Christelijke le vensstijl”. De Open Cirkel avond gaat uit van de Centrale Hervormde Ge meente en wordt gehouden in de Schaapskooi (achter de Brugkerk, in gang aan de Nesse). Uiteraard zijn er individuele variaties te onderscheiden. Zo kan de gezinssitu atie aanleiding zijn tot depressiviteit (bijv. als protest bij incest), of de per- geldende bestemmingsplan, soonlijkheidsproblematiek (gevoelens Eerst onlangs zijn hiervoor door de heren A. en G.A. Oudijk bouwaan- vragen ingediend. In verband hier mede is het niet meer mogelijk de daarvoor bestaande procedure binnen de geldigheidstermijn van het voor bereidingsbesluit af te ronden. Daarnaast was in het kader van de onderhandelingen door de. familie Oudijk gevraagd of een strook grond ter breedte van ongeveer 50 meter ten oosten van het niet goedgekeurde gedeelte van de plankaart van het plan “Recreatieplan Gouwebos” kan worden’ bestemd voor agrarische doeleinden (zonder bebouwing), een en ander ten behoeve van de bedrijfs uitoefening van de te vestigen sier teeltbedrijven. Tegen het gevraagde bestonden even min overwegende planologische be zwaren. Een nieuw voorbereidingsbe sluit is mitsdien noodzakelijk tenein de verdere, medewerking hieraan te verlenen. Gastspreker in De Wadde aan de Sniep- van melancholie kunnen versterkt wor- weg was Pier Haagsma, klinisch psycho- den door het lezen van bepaalde litera- loog en werkzaam in het Behandelcen- tuur); te grote inspanningen - lichame- trum Charema van Youth for Christ in lijk of geestelijk - kunnen depressiviteit Zeist. In dit centrum vangen deskundi gen vanuit het geloof depressieve jonge ren op. De mini-conferentie werd gehouden voor de besturen en personeelsleden van acht christelijke scholen voor voort gezet onderwijs in de Goudse streek. Onder het motto ’’Bouwen aan Christe lijk Onderwijs” beraden die vervolg- scholen zich sinds 1985 op de identiteit van het christelijk onderwijs. WADDINXVEEN - In bejaardente- In De Wadde schetste Pier Haagsma de huis Huize Souburgh aan de Prins Bem- depressieve gevoelens in puberteit en hardlaan wordt komende zaterdag de adolescentie. In de laatste periode moet jaarlijkse verkooptentoonstelling ge- het gevoel zelf-verantwoordelijk te zijn gevestigd zijn. Maar in de puberteit (12- 15 jarigen) kan van alles gebeurd zijn waardoor de adolescent (15-22 jarigen) dit gevoel niet heeft. Zo zijn er de late rijpers, die rustelozer zijn dan de vroege rijpers; zij proberen meer de aandacht te trekken, praten meer en doen bazig. Zij voelen zich meer ongeschikt en lopen vooruit op nemingen en het aantal arbeidsplaat sen, vooral in de zakelijke dienstverle ning en de groothandel. Met name van uit de vier grote steden vestigen zich be drijven in de direct aan de rijkswegen gelegen gemeenten. De cijfers geven aan dat het onderne mersklimaat in de regio bijzonder gun- plekken in aanmerking. Een snel te ont- stig is en in dat opzicht positief afsteekt wikkelen locatie ligt rond het veilingter- rein aan de Bredeweg, waar met name distributie- en groothandelsbedrijven rein heeft een directe aansluiting op de

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 13