Saneringsplan terrein BB"™/ WW*”/ Z ’’gasfabriek” t i i kerstconcerten 4 x 250 is FKRIDk Aansluiting op aardgas van woonwagen centrum De Gouwestem houdt drie Receptie voor vertrekkende T.W. Verweij Sint Nicolaas bij dansschool Waddinxveen Bazar van De Gouwebloem: 6,1 mille PerCom CV is geopend BIJ ELKE BESTEDE TIEN GULDEN EEN LOT: VRAAG EROM 52128 25838 25850 141513 91610 91103 X. 88087 165091 J 134093 L 91103 Uit 1983 Onderzoeken Demonstratie amsterdam/ 30 maart 1972 secretaris president Grondwater Jongeren Staringlaan Gasfabriek V ...aS''1* Eerste fase WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 Pagina 17 s+ 2 r M Restaurant Uitslag 27 november 67868 132001 3901 A. P. van Neslaan 1 2771 DE Boskoop Telefoon 01727-4886/4283 Beheerder: C. W. Dufais Elke zondag geopend voor Dipers a la carte ***tever. Uitslag 30 november 92994 59944 42884 92245 O p? W .1 Verkeersoefenterrein W’veen op lange baan WADDINXVEEN - De bazar van de aW ^dsver. 1 1000 f' dorpstii trekking woensdag 2 december Uitslag 23 november Trekking vrijdag 4 december Uitslag 25 november Trekking maandag 7 december Er zijn nu in ons land naar buitenlands voorbeeld vier verkeersoefenterreinen in Eindhoven, Vaassen, Haren en Gor- kum. De rijscholen moeten na een dag intensieve training op het terrein de ver volgopleiding van de leerling op de weg overnemen. Maar doordat de animo voor deelneming bij veel van de 7400 scholen in het land gering bleek, hebben ze tot nu toe niet de ontwikkeling door gemaakt, die er vijf jaar terug van werd verwacht. Behalve dat de aanleg van een verkeers- WADDINXVEEN - Met een receptie in de Rotterdamse Doelen neemt de heer T.W. Verweij (60) vrijdag 4 de cember afscheid als directeur van het ar chitectenbureau Stuurman Partners BV aan de Brugweg. Aan dit bureau, waarvan per 1 decem ber de leiding in handen is van het tweetal R. van der Velden (directeur) en J. Honkoop (adjunct-directeur), is de in Nieuwerbrug aan den Rijn gebo ren Waddinxvener 42 jaar verbonden geweest. Theus Verweij, in 1985 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, blijft nog wel als adviseur en begeleider van bouwprojecten beschikbaar voor Stuurman Partners BV. Hij kent het be drijf, waar hij in 1945 als adspirant-op- zichter kwam werken en zich opwerkte tot algemeen directeur, door en door. Uit onderzoeken is gebleken dat eén rij opleiding beginnen op een verkeersoe fenterrein goede perspectieven biedt. Op een verkeersoefenterrein rijdt de leerling op een speciaal hiervoor aange legd wegennet, afgesloten van het ove rige verkeer. Hier wordt men niet' aan zijn of haar lot overgelaten. Via luid- De Sint had ook heel mooie cadeaux voor hem meegenomen. daarvoor was weer bijzonder groot. De ouders van José zorgden voor Sinter klaas versnaperingen en de aanwezigen voor de onderlinge gezelligheid. Toen de Sint om een demonstratie van WADDINXVEEN - De gemeenteraad heeft er mee ingestemd 5.000,- uit te trekken om het tijdelijk woonwagen centrum aan de Sniepweg/Dreef op het aardgasnet aan te sluiten. Daartoe stemden de raadsleden in met een door B. en W. voorgestelde begro tingswijzigingen. Op die wijze werd ook 56.000,- op tafel gelegd voor de aan koop van een wissel-woonwagen. WADDINXVEEN - De aanleg van een verkeersoefenterrein voor begin nende automobilisten aan de Zuidelijk Dwarsweg - op de rand van de grens tussen Waddinxveen en Moordrecht - is op de lange baan gescho ven. In deze streek blijken de autorijschoolhouders nauwelijks geïnteres seerd in samenwerking daarmee en deelneming in de exploitatie. WADDINXVEEN - Voor het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Kromme Esse in Waddinxveen moet een saneringsplan worden opge steld. Dat staat in het meerjarenprogramma bodemsanering 1988-1997 van de provincie Zuid-Holland. De bodem aan de Kromme Esse is ver ontreinigd met polycyclische aromati sche koolwaterstoffen (PAK’s), ijzercy- anide en plaatselijk met dieselolie, naf- taleen en koper. De verontreiniging houdt zeer waarschijnlijk verband met de stadsgasfabricage in het verleden. Vastgesteld is dat de verontreiniging zich nog in de bodem bevindt en zich verspreidt via het grondwater. Alhoe wel er dus verspreiding via het grondwa ter buiten het voormalig gasfabriekster rein heeft plaatsgevonden zijn de con centraties en de aard van de stoffen dat op dit moment geen risico’s voor de volksgezondheid bestaan. Doordat de verontreiniging zich verspreidt, bestaan er wel risico’s voor het milieu. De om vang van de grondwaterverontreiniging in verticale richting is nog niet volledig bekend en zal bij het saneringsonder zoek nader worden bepaald. oefenterrein in Waddinxveen de koel kast is ingegaan, bestaan er nog wel plannen voor dergelijke terreinen - war- voor het Landelijk Orgaan Verkeers Oefenterreinen van Veilig Verkeer Ne derland en de ANWB als erkenningsin- stituut optreedt - in Heerlen, Hellevoet- sluis en Rotterdam. WADDINXVEEN - Het kerstconcert van het christelijk Waddinxveens man nenkoor De Gouwestem zal zaterdag avond 19 december om half negen in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde worden gehouden. Volgens het koor is dit concert er één uit een reeks van drie kerstconcerten, die worden gegeven samen met het baro- kensemble Voorschoten. De andere twee concerten zijn in Zevenhuizen en Voorschoten. De samenwerking tussen het mannenk oor en het barokensemble kwam tot stand doordat de dirigent van het or kest, Malcolm Hund-Davies, onlangs sterk betrokken werd bij de activiteiten van het mannenkoor. Hij heeft name lijk in het kader van zijn docentschap aan de Waddinxveense muziekschool het mannenkoor een seizoen lang koor- scholing gegeven. Daarnaast was hij ac tief betrokken bij de pas gehouden ’’Waddinxveense Kunstdagen”. Waar hij vier koren dirigeerde. Het Barokensemble, bestaande uit ent housiaste amateurs, staat nu al weer zes jaar onder zijn begeleiding. Het 16 le den tellende orkest heeft in de afgelo pen jaren al 40 verschillende composi ties van 30 componisten uitgevoerd. De muzikale smaken van de dirigent van het mannenkoor, Adriaan Verhoef en van Malcolm Hund-Davies bleken uit stekend aan te sluiten, één samenwer king van beide verenigingen lag dan ook voor de hand. Ter vervolmaking van het geheel werd de bekende sopraan Lisette Emmink gecontracteerd, die zowel solistisch als met het mannenkoor zal optreden. Naast door het ensemble, dat ook solis tisch te horen zal zijn, wordt het man nenkoor begeleid door haar vaste pi- anist/organist Ben Kramer, die zodanig op het koor is ingespeeld dat een uitvoe ring zonder hem bijna niet denkbaar is. Op het programma staan werken van Mozart, Handel, Purcell, Torelli en an dere klasieke componisten, maar ook het eenvoudige bekende kerstlied zal ruimschoots aan bod komen. Daarnaast is er plaats ingeruimd voor samenzang. WADDINXVEEN - In gebouw De Sta ring aan de Staringlaan heeft PerCom automatisering CV vandaag - woensdag 2 december - een openingsborrel ge schonken in verband met de ingebrui kname van het geautoriseerd Applecen trum. PerCom automatisering CV wordt geleid door de heer A.G.M. Kel der. PerCom is opgericht door de heer A.G.M. Kelder, die in de afgelopen ja ren een reputatie heeft opgebouwd in de automatiseringswereld, met name op het gebied van netwerkkoppelingen van microcomputers aan mini’s en mainfra mes en als vraagbaak voor toepassingen op en met ’s werelds modernste micro computer, de Macintosh. Speciaal voor het midden- en kleinbe drijf heeft PerCom een unieke helpser vice in het leven geroepen, die bemand is gedurende werkdagen van 19.30 tot 21.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur, om dié ondernemers, die over het algemeen buiten kantooruren hun administratieve werk verrichten, óók direct van een goed advies te kun nen voorzien. Het leveringsprogramma van PerCom is alle Apple hardware, met de nadruk op de Macintosh produkten, randappa ratuur, (maat)software, opleidingen, technisch onderhoud en adviezen. Van 2 tot en met 6 november zal Per Com voor iedere ondernemer, die in het nieuwe kantoor op bezoek komt een gratis automatiseringsadvies uitbren gen. «»44''?’ dusver. De zoon van een dorpstimmerman maakt met zijn vertrek ruimte voor een jongere garde architecten. Voor hem zelf hoopt hij meer tijd te kunnen beste den aan reizen en zijn hobby’s munten, oude prentbriefkaarten, maten en ge wichten en oude horloges. Theus Verweij heeft vrijdag de 45 werk nemers van het 76 jaar oude architec tenbureau toegesproken. Het was een persoonlijk afscheidswoord van de man die 26 j aar directeur is geweest en steeds heeft gepoogd waar te maken wat werd beloofd, afspraken na te komen en be zig te zijn op diverse terreinen in de bouwwereld. In interviews, die rond zijn afscheid zijn verschenen, heeft de scheidende direc teur gezegd dat een architect bij de bouw nauw betrokken moet zijn. Met bouwbegeleidingsbureaus, die steeds meer verantwoordelijkheden van de ar chitectenbureaus ovememen, heeft hij het niet zo op. Zorgen heeft hij over het naar de achtergrond schuiven van de kunstzinnige waarde van gebouwen. Een oriënterend onderzoek wordt ver der gestart naar de lakstort bij Boon- stoppel BV aan de Wilhelminakade. Een paar maanden geleden werd beslo ten tot onmiddelijke gedeeltelijke sane ring van de grond in het Brugcentrum aan de Jan Dorrekenskade-Oost en op de lokatie Kleikade/Dorpstraat. De lokaties zijn door de gemeente aan gemeld bij de provincie in de hoop dat de sanering verder kan worden uitge voerd en de door de gemeente gemaak te kosten voor vergoeding in aanmer king komen. Verder komt er nog een nader onderzoek op de voormalige vuil- stort aan de Staringlaan. Het saneringsplan dat in de komende periode moet worden uitgewerkt bevat aspecten op technisch, milieu-hygië- nisch en financieel gebied. Uitgegaan wordt van het model dat voorziet in het ontgraven van de verontreinigde grond (ook de diepgelegen verontreiniging), onttrekking van het meest verontreinig de ondiepe en middeldiepe grondwater ter plaatse van het voormalige fabriek sterrein zelf en onttrekking van het die pe verontreinigde grondwater. De plannen voor een verkeersoefencen- trum in waddinxveen, 3,5 hectare, stich- tingskosten 7 ton, dateren van 1983. In het najaar lag toen de aanvraag om de afgifte van een bouwvergunning in het gemeentehuis ter inzage, terwijl het raadsbesluit al dateerde van voorjaar 1983. Het ging ook toen’om planologi sche maatregelen om het destijds ’’Edu catief Ceptrum Motorvoertuigen” ge noemde complex van de grónd te kun nen krijgen. De gemeenteraad kende in de personen van J. Havenaar (PCW) en C. Dijks hoorn (CDA) twee tegenstemmers. Zo vroeg de huidige PCW-fractie-voorzit- ter zich af of het wel bij een verkeersoe- fencentrum zou blijven, terwijl hij te vergeefs vroeg naar een garantie dat het centrum op zondag gesloten zou blij ven. De christen-democraat miste des tijds het overleg met de Waddinxveense rijschoolhouders, die toch op een gege ven moment de rijleerlingen overgedra gen zouden gaan krijgen. De verkeersoefenterreinen, waar be ginnende automobilisten kunnen leren sturen, remmen en schakelen voordat ze zich op de openbare weg wagen, wor den overigens landelijk massaal geboy cot door de Nederlandse rijschoolhou ders. De instructeurs vrezen dat hun inkomsten flink zullen dalen als hun leerlingen eerst naar zo’n terrein gaan om daar de beginselen van het rijden te leren. Uit dat programma blijkt dat de bodem vervuiling in deze streek nog altijd een groot probleem is. Er is dan ook nog veel werk aan de winkel om de bodem vervuiling aan te pakken met sanerings operaties en bodemonderzoek. Met de maatregelen daarvoor zijn tientallen miljoenen guldens gemoeid. In het boek ’’Waddinxveen 750 jaar” van oud-Waddinxvener W. Verboom staat dat de toenmalige gasfabriek met houders in 1908 werd geplaatst. De fa briek stond aan het Jaagpad en de hou ders aan de Kromme Esse. In 1926 werd een tweede gashouder gebouwd met een inhoud van 2.000 kubieke meter. De eerste had een inhoud van 800 ku bieke meter. In de jaren 1931 tot en met 1937 liep de produktie terug. Het gas ondervond toen geduchte concurrentie van de pe troleum. Deze tegenslag behoorde ech ter in 1938 weer tot het verleden. Het gasbedrijf verstrekte gratis (tegen inle vering van de petroleumbrander) de sudderbrander. In de oorlogsjaren volg den gasloze uren en verminderde druk op het gas. Wegens gebrek aan steenko len heeft het gasbedrijf van 1 december 1944 tot en met 19 juli 1945 stilgestaan. Op 20 j uli 1945 kwamen de eerste steen kolen aan en diezelfde dag werd weer met de gaslevering begonnen. De gasaf name ging daarna steeds in stijgende lijn. Er kon echter niet meer gas worden geproduceerd dan 2400 kubieke meter per etmaal of 876.000 kubieke meter per jaar. In 1951 was de produktie reeds meer dan een miljoen kubieke meter gas. Het was niet mogelijk om tot uit breiding van de fabriek over te gaan, daar het hiervoor benodigde kapitaal niet werd toegestaan. De eijige manier om de gasprijs zo laag mogelijk te houden, was aan het eind van het jaar 1952 het gas te gaan kopen van de gemeente Boskoop. Dit heeft ge duurd tot 1963, toen men begon met de levering van aardgas. Het buizennet werd tevoren vanuit de richting Gouda aangelegd via de Parallelweg langs de Henegouwerweg. De beide gashouders werden later afgebroken. Een deel van de oude gasfabriek werd tijdelijk ver huurd, daarna werden alle oude gebou wen die eens tot de gasfabriek behoord hadden, afgebroken. Nu staat op dit ter rein de meubelfabriek Bruwa. sprekers geeft een instructeur aanwij zingen en als het nodig mocht zijn, kan hij de auto laten stoppen. Onderzoekers van Veilig Verkeer Ne derland (VVN) en het Instituut voor Zintuigfysiologie-Toegepast Natuur kundig Onderzoek (IZF/TNO) zijn tot de conclusie gekomen dat eerst rijlessen, nemen op zo’n verkeersoefenterrein grote voordelen heeft als aanvang van een rij-opleiding. Bij bijna alle (98,2%) leerlingen blijkt zo’n opleiding aan de verwachtingen te voldoen. Ook de meeste (83%) instructeurs van de rij scholen waar de leerlingen hun rij-op- leiding voltooien, beoordelen de resul taten van die leerlingen positief. Al deze positieve geluiden komen ook tot uiting bij het eerste rij-examen: leer lingen die hun opleiding zijn begonnen op het onderzochte verkeersoefenter rein scoren beter dan de leerlingen met een conventionele opleiding. Het beste resultaat wordt verkregen als de leerling alléén in de auto zit; dus zonder instruc teur naast hem. Ook bleek uit de onder zoeken dat de opleiding beginnen met een hele dag ineens lessen beter is dan twee lessen per week nemen. De lengte van de opleiding neemt dan wel iets toe maar uiteindelijk kan de leerling toch goedkoper uit zijn, omdat de eerste les sen op een verkeersoefenterrein relatief goedkoop zijn. Dit provinciale kaartje brengt de plaatsen van het verontreinigde grond water - dat niet gevaarlijk is voor de gezondheid, maar wel voor het milieu - rond het voormalige gasfabrieksterrein aan de Kromme Esse in beeld. Het gearceerde gedeelte (in het hart) betreft ondiep (freatisch) grondwater en het gestippelde gedeelte middel-diep grondwater. Kaartje: Provincie Zuid- Holland). ^dsyeT. ^ódsver. In oktober deelden B. en W. aan de ge meenteraad mee dat de provinciale Pro jectgroep Sanering Bodemverontreini ging de eerste fase van het saneringson derzoek op het terrein van de voormali ge gasfabriek aan de Kromme Esse had uitgevoerd. Ob alW ^dsver. de aanwezigen vroeg, lieten deze hem een golvende Engelse Wals, een hoeki ge Tango en een bruisende Quick Step zien. De Sint zat verrukt te kijken en klapte zowaar na verloop van tijd mee in de maat. Hij genoot met volle teugen. Nadat de Sint en zijn Pieten door de Stichting De Gouwebloem in Waddinx- dansers waren uitgezongen, zorgde Jo- veen heeft 6.100,- opgebracht. Het sé, de danslerares, voor heerlijke dan- geld wordt gebruikt voor het therapie- smuziek tot in de kleine uurtjes. werk. Ook het rondje ’’Oude dansen” werd Voor het geknoopte kleed zijn 127x180 niet overgeslagen. De belangstelling draadjes wol gebruikt van elk 6 1/2 cm, wat een totaal oplevert van 1485,9 m wol. Het kleed is gewonnen door mevr. J. Bras met een verschil van slechts 5 m 20. WADDINXVEEN - Sint Nicolaas be zocht zaterdagavond de dansschool Waddinxveen aan de Staringlaan van José van Rijn. Vergezeld van zijn Piet en Pedro verraste bij de meer dan 100 aanwezige danslustigen. De Pieten had den hun werk goed gedaan en de Sint sprak dan ook treffende woorden naar enkele dansers en danseressen, die hij speciaal bij zich liet komen. Opvallend daarbij was het geheugen van de Sint. Van sommigen wist hij nog hoe hij ze had toegesproken in hun jeugd. Bijzondere aandacht had de Sint voor het vierjarige jongetje Philip, dat zon der schroom discussieerde met de Sint. BIJLAGE grorxJwiwrwontrBinKjing ö>ondi«p (fraatlKh) srondwror Qmidd«l diep grondwour (5-6 m-mvl *ch«*l 1:20QQ N

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 17