Meer botulisme PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN GELUKKIG 1988 slachtoffers in Zuid-Holland Gereformeerd Kerkkoor in Boskoop BROOD ALS BASIS VOOR FEESTELIJKE HAPJES. Installatie wordt neergezet aan de Henegouwerweg Nieuwe cursus voor vrouwen Goed werk in etalages Groensvoorde - INVALLEIDSTER NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN r z K I J Vis. December is een echte feestmaand. Tijdens de gezellige dagen rond Kerst en Nieuwjaar neemt lekker eten een belangrijke plaats in Dat hoeft niet altijd zoveel tijd te kosten. Brood kan op deze dagen de basis zijn van veel feestelijke hapjes, een brunch en een verrassende Engelse High Tea, heerlijk na een lange wandeling of stevige fietstocht Ook voor de kindertjes zijn gezellige boterhammen te maken. Sandwiches met rosbief. Dungesneden witte boterhammetjes, besmeerd met gezouten boter en belegd met enkele slablaadjes, komkommer en rosbief. Sandwiches met kaas. Dungesneden witte boterhammetjes, besmeerd met peterselieboter en belegd met dunne plakjes gekookte ham of jongbelegen kaas en plakken ontvelde tomaat Sandwiches met kalfsfricandeau. Dungesneden witte boterhammetjes, besmeerd met gezouten boter en belegd met waterkers en plakjes gebraden kalfsfricandeau. Sandwiches met ham en paprika. Dungesneden witte boterhammetjes, besmeerd met mosterdboter en belegd met dunne ringen rode en groene paprika, plakjes gekookte ham en uiringen Krentensneetjes. Besmeer krentensneetjes met zelfgemaakte jam of kaas met plakjes kiwi of een halve passievrucht Zalmbroodrolletjes. (Deze zijn van tevoren klaar te maken), i casinobrood, overlangs gesneden door de bakker, 250 g zalm, wat takjes dille, too g boter. Vries het casinobrood 20 minuten aan en verwijder de korsten Besmeer met boter. Spreid wat fijngeknipte dille erover. Snijd de zalm op maat, verdeel deze over de broodplak Rol deze op, pak het in plastic folie en leg dit minimaal 1 uur in de diepvries, zodat ze gemakkelijk zijn te snijden Schik ze dakpans gewijs op een schaal. Met pizza smeerkaas besmeerd, ogen zijn van rozijnen neus is van tomaat, de sprieten van bieslook Romantische proeverij. Bent u een romantische fijn proever? Maak dan beslist dit originele en heerlijke diner-voor-twee bij kaarslicht Begin met: l een wit casinoboterhammetje, rijkelijk opgespoten met een preimousse, gemaakt van in bouillon gekookte uit gelekte gepureerde prei met stijfgeslagen room. Verhouding preiroom 2:1 2. Vervolgens een soepje, bijv, een krachtige heldere kippebouillon met een minibroodje. 3. Dan een garnalenschuitje: een uitgehold minipuntje gevuld met garnalen en een cocktailsaus erover. 4. Als ’hoofdgerecht’ een bruine sesamboterham met kalfsfricandeau en mandarijntjes, versierd met een toefje groen. 5. De ’sla’ komt na het hoofd gerecht: als slakom gebruiken wij een ijscoupe met daarin fijngesneden ijsbergsla, gebakken broodblokjes, stukjes komkommer en tomaat 6. Kaas is ons eerste dessert: Een roggebroodje met daarop een plakje peer en een mengsel van fijngeprakte roquefort en boter. Garneren met een walnoot 7. Ter afsluiting van deze proeverij: Rode vruchten met een toefje crème fraïche en een grote, zoete krakeling voor de garnering Drink hierbij droge, witte wijn. Champagne mag natuurlijk ook! Snijd het brood nadat het bijna is afgekoeld, in schuine stukjes en serveer het bij^W^^* de soep. Ook bij andere voorgerechten, zoals een plak paté, een kip- of kaassalade, is zo’n warm, knapperig stukje stokbrood een goede keuze. Nieuwjaarsbrunch. Lekker uitslapen en dan gezellig aan de brunchtafel. Zo’n brunch is een feestelijke start van de eerste dag van ’t Nieuwe Jaar. Dek de tafel met een (zacht)gekleurd tafellaken en bijpassende servetjes. Een klein boeketje bloemen en wat kaarsen zorgen voor een mooi geheel. y Engelse ’High Tea’. Na een lange wandeling of fietstocht is een Engelse ’High Tea’ verrassend en gezellig. Zet verschillende soorten thee, zoals sinaas appel-, kersen-en citroenthee. Serveer daarbij sandwiches en koekjes (Kerstkransjes, zoete krakelingen enz.). Sandwiches met komkommer. Dungesneden witte boterhammetjes, besmeerd met boter en daarop zeer dun gesneden plakjes komkommer. Sandwiches met ham. Dungesneden witte boterhammetjes, besmeerd met mosterdboter en belegd met plakjes gekookte ham, uiringen, schijfjes tomaat STICHTING BEHARTIGING BELANGEN WADDINXVEENSE PEUTER SPEELZALEN Schubben van komkommerschijfjes, vinnen van bieslook oog en mond van wortel en tomaat en de boterham besmeerd met mayonaise. Kat. De Kerststol mag natuurlijk niet ontbreken. Het verhaal gaat, dat de Kerststol al gebakken wordt sinds de Kruistochten. De Kruisridders namen ruim 650 jaar geleden uit het Heilige Land onbekende ingrediënten mee, zoals specerijen, amandelen, oranjesnippers en sukade. Samen met rozijnen, vaak in rum geweekt, amandelspijs en fijn deeg ontstaat er dan zo’n heerlijke Kerststol. ’s Avonds bij een drankje. Van sneden wit casinobrood zijn leuke hapjes te maken, canapé’s genoemd. Een langwerpig, vierkant of rond stukje casinobrood (uitgestoken met een vormpje): besmeerd met boter, daarop ham en plakjes augurk; besmeerd met mayonaise, daarop halve aspergekoppen, opgewerkt met een koordje van tomatenketchup; besmeerd met boter, een stukje omelet en een olijf; besmeerd met mayonaise, één grote garnaal en wat kervel; besmeerd met smeerkaas en daarop een plakje kiwiv besmeerd met pittige boter, daarop dakpansgewijs dunne plakjes radijs en wat peterselie in het midden; besmeerd met kruidenboter, plakje tomaat, plakje ei, '!z olijfje; besmeerd met monchou en daarop een plakje peer. Speels brood voor de kinderen. Maak samen met de kinderen hun eigen feestboterhammea Huzaar. Theeworst voor ’1 gezicht, tartaar voor de muts, rettich voor de neus, tomaat voor de mond, zwarte olijven voor de ogen. Bieslook is de versiering op de muts. K Zet een paar mandjes of schalen op jvi tafel, gevuld met minibroodjes, wat wit en bruin 1 gesneden brood, roggebrood voor de lief- |l| hebbers en natuurlijk wat plakken Kerststol. Op tafel komen verder nog vleeswaren, verschillende kaassoorten, zoet beleg een bakje roerei. Als drank serveert u sinaasappelsap (vers geperst), thee, koffie, melk en wanneer het extra feestelijk mag zijn een fles witte wijn. Maak bij dit alles nog een echte eigen creatie: Brood gevuld met crèmepaté. Open een blikje crèmepaté aan beide kanten Hol een half wit casinobrood uit met het lege blikje. Los de poedergelei op (gelatine met een bouillonsmaak). Vul het als ’t lobbig wordt het brood voor driekwart met de gelei. Druk vervolgens het blok patéerin. Laat het opstijven Snijd het brood in plakken met een electrisch mes. Brood bij het diner. Stokbrood is rond de feestdagen vrijwel overal te verkrijgen Om de korst weer knapperig te maken plaatst u het even vochtig gemaakte stokbrood ca. 5 minuten in een (voorverwarmde) oven. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 Pagina 15 WILLEM VOGELAAR op de leeftijd van 83 jaar. De begrafenis heeft inmiddels plaats gehad. DECEMBER FEESTMAAND Waterzuivering in 1988 aan de beurt Degenen die interesse heben in deze functie, nodi gen wij uit een schriftelijke sollicitatie, binnen 10 dagen na het verschijnen van deze krant, te richten aan het secretariaat van de Stichting, p/a Peuleyen 148, 2742 EP Waddinxveen. Zij assisteert de aanwezige (hoofd)peuterleidster bij alle zich op de peuterspeelzaal voordoende werkzaamheden. Zij volgt aanwijzingen van de desbetreffende leid ster op. De invalleidster zal bij ziekte, verlof, ATV-dagen van één der assistent peuterleidsters en/of hoofd leidsters worden ingezet op één der door de Stich ting geëxploiteerde peuterspeelzalen te Waddinx veen, gedurende één of meerdere ochtenden. 4 december 1987 ’’Huize Souburgh” Prins Bernhardlaan 2, K. 1 - 30 2741 DW Waddinxveen In dankbare herinnering aan wat hij voor ons allen is geweest, delen wij u mede dat uit ons midden is weggenomen mijn innig geliefde man, onze zorg zame vader, schoonvader en opa WADDINXVEEN - De provincie heeft vorig jaar ruim 4200 meldingen gekregen van mogelijke botulismeslachtoffers; van de 142 onderzochte kadavers bleken er 105 inderdaad met botulisme besmet. Het overgrote deel van de meldingen betrof eenden. minder groot dan vorig jaar werd ver wacht. Na 1988 gaan de tarieven jaar lijks met ongeveer 3 procent omhoog. VEREISTEN: - Wij zoeken iemand van 21 jaar of ouder die op afroep direct beschikbaar is; - Het goed om kunnen gaan met peuters van 2 tot 4 jaar is een eerste vereiste; - Daarnaast zijn verantwoordelijkheidsgevoel, flexibiliteit, improvisatietalent en creativiteit en kele andere belangrijke eigenschappen. WADDINXVEEN - ”Hoe zeg je watje denkt?”, waarin vrouwen willen leren op te komen voor zichzelf, duidelijk te maken wat ze bedoelen en te zeggen wat ze voelen en denken, is de nieuwe cur sus, die de werkgroep Vrouwenemanci patie in januari 1988 gaat organiseren. Gedurende 12 weken wordt telkens één van de genoemde onderdelen behan deld. Enerzijds wordt naar de gevoel smatige kant gekeken en anderzijds wordt de gesprekstechnische kant be handeld. Door middel van oefeningen wordt duidelijk gemaakt hoe een ge sprek verloopt en hoe je het in de hand kunt houden. De organiserende werkgroep zoekt vrouwen, die uit deze cursus het nodige willen leren. Gestart wordt er op 6 janu ari 1988. De cursus wordt gehouden op de woensdagochtend van 9.00 tot 11.30 uur in het Vrouwenraadhuis De Vlie ger, Staringlaan 2. De kosten zijn 25T Voor opgeven of inlichtingen: Hernia Maat (tel. 12592) en Jeanette van der Loo(tel. 15795). K De Stichting Behartiging Belangen Waddinx- veense Peuterspeelzalen zoekt per 15-1’88 een (M/V) Over de bestrijding van botulisme heeft de provincie een folder uitgegeven die gratis verkrijgbaar is bij de Zuidhol- iandse gemeenten, bibliotheken en Bu reau voorlichting en inspraak van de provincie, Koningskade 1 in Den Haag (tel. 070-116622). In juli en augustus ontving de provincie de meeste meldingen; toen waren de temperaturen ook het hoogst. Dat blijkt land in 1986”. Door de redelijk warme zomer zijn er aanzienlijk meer (water)vogels het slachtoffer geworden van botulisme; in Met de bouw van nieuwe afvalwaterzui veringsinstallaties in Waddinxveen/ Reeuwijk/Boskoop, Aalsmeer, Nieuwe Wetering en Leimuiden en met de aan passing van de installaties in Woubrug- ge, Stompwijk en Nieuwveen is in 1988 ongeveer 38 miljoen gemoeid. strijding kan ook het publiek een be langrijke bijdrage leveren. uit het verslag ’’Botulisme in Zuid-Hol- \fdlcldl zo’n 2500 meldingen bij de provincie binnengekomen. Het hoger aantal mel dingen in 1986 is ook het gevolg van een intensiever opruimingsbeleid van ge meenten, recreatie- en waterschappen. Uit 59 gemeenten zijn meldingen ont vangen. Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergifting waaraan vooral watervogels en vissen kunnen sterven. Zodra de temperatuur zomerse waar den bereikt kan botulisme weer veel slachtoffers gaan eisen. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland sturen daarom binnenkort aan alle ge meenten, recreatieschappen en water schappen in die provincie richtlijnen voor een doeltreffende bestrijding van botulisme bij watervogels. Aan die be- Waddinxveen, M. Vogelaar-Dodewaard Truus Zevenhuizen, Mien en Maarten Waddinxveen, Arie en Annet Zevenhuizen, Janny Waddinxveen, Jan en Anneke Klein-en achterkleinkinderen ^YAWAVAWAVAW/AWAWAVAW.'. WADDINXVEEN - De afvalwaterzuiveringsinstallatie bij de Henegou werweg, op grondgebied van Reeuwijk en bedoeld voor Waddinxveen, Boskoop en £eeuwijk-Dorp, staat voor volgend jaar op het programma van het hoogheemraadschap van Rijnland. 'S-y LjjèT: Het Boskoopse Streekmannetjkoor Die Gouwe Sanghers repeteert voor een vlekkeloos kerstconcert op 16 december in Boskoop. (Foto: Cees Bakker). BOSKOOP - In de Gereformeerde opnieuw vijf werken door het mannenk oor besluiten beide koren in samenzang met ”Ere zij God” naar een bewerking van J. v.d. Waart. WADDINXVEEN - In de etalages van bakker Huizer, slager Koot en Harwa Tapijtservice in het winkelcentrum Groensvoorde is de plaastelijke werk groep van de Stichting Goed Werk gele genheid geboden zes weken lang de aandacht te vestigen op produkten uit de Derde Wereld. In deze en ook de andere winkels in Groenswaard 2 worden tevens folders uitgedeeld van Goed Werk. De stich ting heeft als doelstelling de import en verkoop van handgemaakte producten uit de Derde Wereld. Hierdoor worden mensen in de Derde Wereld aan werk geholpen. Dat blijkt uit de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1988 van het college van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijn land. Het schap geeft volgens de sluiten de begroting volgend jaar 119 miljoen gulden uit en dat is ongeveer 7,7 miljoen gulden meer dan dit jaar. Rijnland verhoogt de verontreinigings- lingseenheid. Overigens is deze stijging heffing voor gezinnen in 1988 met 2,40 --J- gulden tot 186 gulden. Dat komt neer op een verhoging van 80 cent per vervui- In de Gereformeerde Kerk van Boskoop aan de Zijde, wordt volgende week woensdag 16 december een kerstconcert gegeven. Voor de or ganisatie tekent het Boskoopse Gere formeerde Kerkkoor, terwijl medewer king wordt verleend door het Streek- mannenkoor Die Gouwe Sanghers, een ensemble van het Boskoper Orkest, or ganist Ben Kramer en pianiste Co Kruiswijk-Schouten. Het Gerefor meerd Kerkkoor staat onder leiding van Frans van Riessenhet mannenkoor on der leiding van Jeroen Bosman. Vorig jaar waren al vergevorderde plan nen vooreen dergelijk kerstconcert, dat echter werd doorkruist door het plotse linge overlijden van dirigent Aad Vos. Het was echter duidelijk dat er veel be langstelling was, reden om het initiatief dit jaar weer op te pakken. Plaatsbewij zen voor het concert kosten 5 gulden en zijn reeds in Boskoop, reeds verkrijg baar bij de Pos-vestigingen in de Burg. Colijnstraat en het Daalmansplantsoen, Maap Groenendijk aan de Zuidkade en voor Waddinxveen H.P. Zweistra, Mauritslaan 18, tel. 01828-17104. Het concert begint om 20.00 uur, de kerk zal om 19.30uurgeopendzijn. Met ’’Komt allen tesamen” bijt het kerk koor het spits af, gevolgd door een woord van welkom. Vervolgens vindt samenzang plaats. Aansluitend brengt het mannenkoor een vijftal werken met wisselende begeleiding. Beide koren besluiten het eerste deel met samen zang. Na de pauze treedt het ensemble voor het voetlicht, waarna opnieuw een kort optreden volgt van het mannenk oor. Organist Ben Kramer krijgt vervol gens ruimte voor een improvisatie. Na (water)vogel: De provincie vraagt gemeenten, recre atieschappen en waterschappen het vin den van kadavers onmiddellijk te mel- 1984 waren er ongeveer 1000 en in 1985 den bij de provincie en te zorgen voor .j- L-- j. een doeltreffende verwijdering. Ook vraagt zij kadavers steekproefgewijs op te sturen voor onderzoek naar het Cen traal Diergeneeskundig Intituut in Le lystad. De provincie adviseert het pu bliek (water)vogels in de zomermaan den niet te voeren om concentraties van dieren te voorkomen. Waar veel water vogels tegelijk zijn is de kans op optre den of uitbreiding van botulisme name lijk groter dan elders. -5’

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 15