Cursus Nederlands In rouwcentrum namen 500 mensen ’n kijkje VIJF MILLE VOOR VVV BROCHURE PvdA tegen nieuwe nerstfokkerij en woonwagenbewoners Steunpunt van de provincie in Zuid «J Geld ook voor Turks elftal en moskee Officieel geopend door CDA-wethouder Toi-Toi Voorlopig geen W’veense Poort Verkoop van kerstbomen druk voor blijspel Gered Gereed» schap ook in 5 Waddinxveen; Open Cirkel met een dia- klankbeeld J 3 U1 SS W’veense Poort Aanwinst Riolering Centrale ruimte Bomenwijk Woonwagenbewoners Al enige jaren heeft uw raad een ge meentelijk Programma Welzijn Min derheden vastgesteld, waarvoor in het kader van de Rijksregeling Welzijn Minderheden een rijksbijdrage werd ontvangen. Naast gelden ten behoeve van welzijnsactiviteiten voor buiten landse migranten stelt het Rijkspro- gramma Welzijn Minderheden ook gel den beschikbaar voor dergelijke activi teiten ten behoeve van woonwagenbe woners. Beraad Kwart eeuw WOENSDAG 16 DECEMBER 1987 Pagina 1? VOOR EEN GOED BOEK J boekhandel veldwijk b.v. i ■Vv AI J T AïjL Het rouwcentrum van C.H. de Vries en Zn. aan de Alberdingk Thijmlaan. (Foto: Sjaak Noteboom). i werk” van haar man. V 4 NAAR Dat is gebleken uit een discussie in de raadscommissie voor de Ruimtelijke Ordening, die wordt voorgezeten door burgemeester C.M. van der Linden. Rouwcentrum Gouwehof van Tessel- schadelaan-bewoner Chris de Vries ligt op 200 meter van de algemene begraaf plaats. Het complex vergde een investe ring van zo’n 6 ton, inclusief 105.000,voor de 525 vierkante meter grond. Het pand werd gebouwd door aannemer J. van Noort Zn. uit Bent huizen naar een door de heer De Vries uitgewerkt ontwerp van het architecten bureau L. Roggeveen BV. men op zaterdag 12 en 19 december 1987 op het veilingterrein aan de Brede- weg. Aan de heer A. Kabalt te Alphen aan verkoop van kerstbomen op het par keerterrein aan de Juliana van Stolber- glaan in de periode van 7 tot en met 23 december 1987. Aan de heer C.G.P. Boom te Waddinx- veen is vergunning verleend voor de straat en aan de oostzijde van de Prinses Beatrixlaan. Ten behoeve van welzijnsactiviteiten voor woonwagenbewoners is in het ka der van de Rijksregeling voor zowel 1987 als 1988 2.954,dus in totaal 5.908,beschikbaar. Gelet op het van rijkswege beschikbaar te stellen budget kan een cursus van 20 weken met een lestijd van 2 1/2 uur per week worden aangeboden, waarvan de kosten ƒ6.151,bedragen ”Wij merken hierbij op dat wanneer op De première op zaterdag 27 februari zal weer worden voorafgegaan door een try-out voor de ouderen in Waddinx- veen. Het optreden van Toi-Toi maakt onderdeel uit van het regionale Ama teur Toneel Plan (ATP). In ”Ik wil Mjoessof spreken”, een Rus sische blijspel in twee bedrijven, is de steeds terugkerende grote klok een be langrijk decorstuk welke bereidwillig WADDINXVEEN - B.en W. hebben aan diverse mensen vergunningen ver leend voor de verkoop van kerstbomen. Aan de heer A. Terpstra is vergunning Passage Waddmxveen Tel 01828-12620 X A 9 Janmaat van de Zuidkade. Zeger van der Houwen, al een trouw lid van het al lereerste begin, zal deze keer zorg dra gen voor de regie. In het landelijk gebied Oost zal wel wor gden bevorderd dat karakteristieke ob jecten in stand zullen blijven. In de ko- 4 trale ruimte met 200 zitplaatsen, welke ruimte door een geluidsarme wand in tweeën is te delen, zodat twee groepen tegelijk ontvangen kunnen worden. Aan de zuidkant bevindt zich de op baarkamer en is ook de koelruimte gesi tueerd. Daar is ruimte voor zeven stof felijke overschotten. In het pand is ook een kleine kantoorruimte onderge bracht. ’’Waddinxveen heeft lang een echt rouwcentrum moeten missen”, schreef het notariskantoor J. in ’t Hol en mr. P.L. van der Meulen ter gelegenheid van de officiële ingebruikname aan de heer De Vries en zijn medewerkers. De begrafenisondernemer zelf sprak van een grote aanwinst voor de gemeen schap, waardoor met nog meer passen de eerbied afscheid van overledenen ge nomen kan worden. ’’Waddinxveen is een parel aan de Gou we, waar het goed wonen is. Waddinx veen heeft een Gouwebos, waar het goed toeven is. Waddinxveen heeft nu een Gouwehof, waar men rust, bezin ning en een gedenkplaatsje heeft voor de laatste eer”, stelde de heer De Vries. WADDINXVEEN - In de lus van de westelijke toegangsweg naar de Coene- coopbrug over de Gouwe is door de af deling wegen van de Dienst Verkeer en Vervoer in de regio Rijnveen van de provincie Zuid-Holland een nieuw steunpunt gemaakt. Op de plek aan de Noordringdijk, schuin tegenover de meubeltoonzaal van Van Berkesteijn BV, is een zout- bunker gemaakt en zijn er tijdelijke ruimten gekomen voor de opslag van wegmateriaal (verkeersborden, wegaf- zettingen), als werkplaats en als over- blijfplaats voor de (districts)kanton- niers. De intrede van de vorst en gladde we gen hebben de zoutstrooiers van het provinciale steunpunt al op de weg in deze streek gebracht. Het gebied van Rijnveen loopt van Leimuiden tot Ne- derlek en van Moerkapelle tot Drie- bruggen. Het Waddinxveense steun punt bestrijkt de Gouwestreek. WADDINXVEEN - Vijfhonderd mensen hebben zaterdag een kijkje ge nomen in het nieuwe rouwcentrum Gouwehof van begrafenisonderne- ming C.H. de Vries Zn. aan de Alberdingk Thijmlaan. Het complex werd ’s morgens om elf uur door CDA-wethouder van Openbare Werken WADDINXVEEN - De gemeente Waddinxveen wil eenmalig vijfdui zend gulden bijdragen voor het laten maken van een volgend jaar uit te geven brochure over de toeristische- en recreatieve mogelijkheden in de regio door de Stichting Samenwerkende VVV’s Midden-Holland. De nieuwe zoutbunker bij de Coenecoopbrug over de Gouwe. Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - De gemeenteraadsfractie van de PvdA wil als het even kan nertsfokkerijen uitsluiten in het landelijke gebied Oost, de pol der aan de andere kant van de Gouwe. Beschikbaarstelling van een krediet, netto groot 2.900,voor de uitbrei ding van het rioleringsnet ten behoeve van de aansluiting van een tweetal per celen, gelegen aan de Jan Dorrekenska- de-West ten laste van de begroting alge mene dienst 1987. grond van de nog in te dienen evaluatie zus Christus, deze cursus succes vol blijkt te zijn, wij u een voorstel tot een aanvullend krediet zullen doen, teneinde daardoor voort zetting met nog eens 20 weken mogelijk te maken”, aldus B. en W. in hun voor stel aan de volgende week maandag avond vergaderende gemeenteraad. Het rouwcentrum bestaat uit een cen- Verhoging van het voor uitbreiding van het wijkgebouw ’’Bomenwijk” beschik- baargestelde krediet ad 25.000,met 15.000,en dit bedrag ten laste te brengen van de begroting van de com missie voor Sociaal-Cultureel Werk 1987, die daartoe nog ruimte biedt. Restitutie teveel betaalde bedragen ad 130.603,in verband met afrekening Gemeenschappelij k V uil verwerkings bedrijf Midden-Holland en Rijnstreek over 1985 ten gunste van het egalisatie fonds afvalstoffenheffing. WADDINXVEEN - Voor de Stichting De Bonkelaar 8.344,50, voor de Turkse voetbalvereniging 1.300,voor de Islamitische Moskee 700,en voor een cursus Nederlands voor woonwagenbewoners 6.151,Dat is in totaal 16.495,50, welk bedrag B. en W. willen beste den aan het welzijnsprogramma voor minderheden als buitenlandse mi granten in 1988 en als woonwagenbewoners in 1987/1988. Omdat het totaal van de subsidie-aan- vragen het voornoemde bedrag overschreed, is tijdens deze bijeen komst gepoogd om een subsidie-voor- stel te formuleren dat zou passen binnen de grenzen van dit in de uitkering van het Besluit Proefgemeenten opgeno men bedrag. WADDINXVEEN - ”Ik wil Mjoessof spreken” is het blijspel van Valentin Kalajef dat de Waddinxveense toneel vereniging Toi-Toi op zaterdagavond 27 februari in het Anne Frank-centrum op de planken zal brengen. Voor de opvoering van dit stuk over ruim twee maanden is Toi-Toi al druk in de weer. Elke woensdagavond tussen acht en elf uur wordt er in het voormali ge ketelhuis van de Stichting De Gou- webloem aan de Tollenslaan gerepe teerd. Voor het organiseren van een dergelij ke afzonderlijke alfabetiseringscursus buiten het reguliere basis-educatiepro- gramma kunnen de volgende argumen ten worden aangevoerd: De woonwagenbewoners ervaren een hoge drempel ten opzichte van de regu liere basiseducatie. De oorzaken hier van zijn gelegen in de onderling sterke binding en de geïsoleerde positie ten opzichte van de ’’burgermaatschappij”; De doelstelling is breder dan alleen het verzorgen van alfabetiseringslessen. Het gaat bovendien om het doorbreken van de achterstandsituatie en de geïso leerde positie van woonwagenbewoners als minderheidsgroep en het vergroten van de oriëntatie op de samenleving door middel van het aanbieden van the ma’s binnen de taallessen; Er is thans sprake van een duidelijke be hoefte aan de kant van de woonwagen bewoners aan dit project en in deze vorm, waar in voorgaande jaren aan het hoofdstuk ’’woonwagenbewoners” van het gemeentelijke Programma Welzijn Minderheden, geen invulling kon wor den gegeven; Deze cursus biedt een aangrijpingspunt om in de komende jaren op voort te bouwen binnen de plaatselijke pro gramma’s voor Sociaal Cultureel Werk en Basiseducatie. en -Bedrijven P.F.J. van Schie officieel geopend. De christen-democraat onthulde op verzoek van de heer C.H. de Vries en zijn echtgenote de naam van het rouw- centrum in de voorgevel van het com plex. In de entree hangt een plaquette van mevrouw J. de Vries, die daarop spreekt over ”de kroon op het levens- Alle bezoekers van zaterdag waren het erover eens dat het rouwcentrum zoveel mogelijk de huiselijke sfeer probeert te benaderen. In de hal staat een aquari um, overal ligt sfeervolle vloerbedek- king en hangen gordijnen, er is nage dacht over de verlichting en er is op een bijzondere wijze gebruik gemaakt van de lichtinvallen van buiten. Tot op heden heeft echter een activitei tenprogramma voor woonwagenbewo ners ontbroken. De reden hiervoor lag in het feit dat niet duidelijk was aan wel ke welzijnsactiviteiten behoefte be- Aan de orde was het eventueel toelaten van dierverdelingsbedrijven (in het bij zonder nertsfokkerijen) op bestaande agrarische bedrijfscomplexen. Over de ze kwestie voert de CDA-raadsfractie nader beraad, maar zegt de WD- raadsfractie geen overwegende bezwa- ren te hebben. In de commissievergadering sprak als belangstellende de heer A. Uitbeijerse i van de Henegouwerweg, die repte over het landschappelijk inpassen van die renverblijven.’Hij betoogde dat wijzi ging in de bedrijfsvoering een gevolg is van het rijksbeleid op het gebied van melkquota en mestoverschotten. Afgesproken is dat in het gemeentehuis ■over de maatschappelijke aanvaard baarheid van nertsfokkerijen eerder na der zal worden gediscussieerd nadat over al dan niet planologische aan vaardbaarheid uitspraken zijn gedaan. Chris de Vries zit al ruim 25 jaar in het uitvaartwezen. Hij is nu 17 jaar zelfstan dig. Het rouwcentrum was jarenlang zijn wens. ”Een eigen ’’huis” om wat te kunnen betekenen voor de ander, die dat nodig heeft in moeilijke tijden, da gen en uren”, betoogde de Waddinxve- ner. ”Het centrum is een verlengstukje van de huiskamer. Geen koel en kil ge bouw, maar warm en vriendelijk. Hier wordt niet met sleutels gerammeld. Het centrum heeft wel een slot op de deur, maar de deur is meestal niet afgesloten om iedereen de vrijheid te geven hier te vertoeven. Daar is dit gebouw voor ge maakt”. Het rouwcentrum Gouwehof is op een mooie plek gesitueerd, goed bereikbaar en met volop parkeerplaatsen. ’’Moge lijk komt er nog een lantaarn bij”, hoopte de heer De Vries, die ook nog terugblikte op wijlen zijn leermeester Henk Troost en zijn moeder, die zoveel belangstelling hadden voor datgene wat hij aan het opbouwen was. Een familiebedrijf waarin een echtpaar en hun zoon en schoonzoon met echtge notes samenwerken om te bereiken dat nabestaanden een goede herinnering overhouden aan de uitvaart van hun dierbaren. De rijksbijdrage ten behoeve van lokale welzijnsactiviteiten voor buitenlandse migranten, die voorheen werd ontvan gen in het kader van de Rijksregeling Welzijn Minderheden, is opgenomen in de brede doeluitkering van het Besluit Proefgemeenten. Deze uitkering is hiertoe met 10.340,verhoogd. De uitkering ten behoeve van welzijn sactiviteiten voor woonwagenbewoners blijft voor Waddinxveen nog onder de werking van de rijksregeling. Instellin gen die activiteiten organiseren voor buitenlandse migranten, zijn schrifte lijk gewezen op de mogelijkheid subsi die aan te vragen. De drie aangeschreven instellingen heb ben van deze mogelijkheid gebruik ge maakt: de Stichting ”De Bonkelaar”, Stichting Islamitische Moskee ’’Alhij- ra” en de Turkse voetbalvereniging ’’Gencler Birligi”. De besturen van deze instellingen, als mede andere belangstellenden, waren uitgenodigd voor een bespreking in ok tober. Tijdens deze bijeenkomst wer den de ingediende subsidie-aanvragen nader besproken. stond binnen de lokalft woonwagenbe volking. Onlangs is van de kant van woonwagen bewoners de wens geuit tot het volgen van lees- en schrijflessen. De Stichting Volwassenen-educatie Midden-Hol land te Gouda is bereid gevonden in de ze behoefte te voorzien door het organi seren van een alfabetiseringscursus en heeft daartoe een voorstel ingediend. Aan de hand van dit voorstel en de daar bij gevoegde begroting, is het gemeen telijke concept-programma ’’alfabetise ring in het Nederlands voor woonwa genbewoners” opgesteld. Dit bedrag, zo blijkt uit een door B. en W. aan de gemeenteraad gedaan voor stel tot wijziging van de begroting wordt ten laste gebracht van het plaatseiijk werkgelegenheidsfonds. Andere begrotingswijzigingen betref fen: Wijziging begrotingen 1987 en 1988 van de dienst openbare werken in verband met het niet kunnen uitvoeren van bag- gerwerk in 1987 tot een bedrag van 77.000,als gevolg van het niet tijdig beschikbaar zijn van een hinderwetver gunning voor het hebben van baggerde pot. Het bedrag ad ƒ77.000,afvoeren van de begroting 1987 en weer opvoeren op de begroting 1988. Afvoeren van de begroting 1987 en op voeren op de begroting 1988 van de dienst openbare werken van in 1987 niet uitgegeven gelden voor het herstraten van een aantal straten gelegen in de Oranjewijk/Noord-Oost. 5e Wijziging van de begroting 1987 van de Samenwerkingsschool voor HAVO- Atheneum. derdeel is van de volgende week woenO-, dagavond 23 december om acht uur m De Schaapskooi aan de Nesse te houdep maandelijkse avond van de hervormd? ontmoetingskring De Open Cirkel. S Het diaklankbeeld laat zien wat wille- keurige voorbijgangers en bewust opge zochte Waddinxveners voor een ant woord geven op de vraag naar de bete kenis van Kerstmis, de geboorte van Je^ Na de pauze zullen de Open Cirkel-b^ zoekers zich verder verdiepen in deap vraag. Rondom dit thema verder: zang, declamatie, schriftlezing en gebed. Op de Open Cirkel-avonden van de Centrale Hervormde Gemeente heeït iedereen toegang. De entree van het nieuwe rouwcentrum in Waddinx- veen-Noord, 200 meter van de algemene begraafplaats. (Foto: Sjaak Noteboom). De heer C. H. de Vries en zijn echtgenote bij hun nieu- we complex dat mevrouw J. de Vries de kroon op het I werk van haar man noemt. (Foto: Sjaak Noteboom). mende planperiode zal nog geen reke ning worden gehouden met een moge lijk nieuw bedrijfsterrein, de ’’Wad dinxveense Poort” (tegenover de Goudse Poort langs rijksweg A12). Er zijn nog voldoende alternatieve lokaties voor bedrijfsterreinen. Wel zal een ambtelijke studie over deze kwestie worden voorbereid. In de gemeenteraadsvergadering van volgende week maandavond zal op voorstel van B. en W. een voorberei- dingsbesluit worden genomen voor het gebied van het bestemmingsplan Landelijk Gebied Oost, waarvoor al een doelstellingennota in de raadscom missie is besproken. Voorde herziening van dit bestemmingsplan is het Barend- rechtse stedebouwkundig bureau ir. W. Wissing op verzoek van de gemeente al verleend voor de verkoop van kerstbo- bezig. Het bestaande bestemmingsplan werd in 1982 gedeeltelijk niet goedgekeurd. Mede als gevolg hiervan is het bestem mingsplan geen goed toetsingskader den Rijn is vergunning verleend voor de meer voor het verlenen van bouw- en/of aanlegvergunningen. Herziening van het bestemmingsplan is mitsdien nood- zakelijk en ingevolge de Wet op de Ruimtelijke Ordening ook verplicht. Een nieuw voorbereidingsbesluit is no dig omdat het oude, dat een jaar geldig verkoop van kerstbomen in de periode gemaakt gaat worden door de firma is, deze maand verloopt. Met het nieu- van 10 tot en met 24 december 1987 na we besluit kunnen ongewenste bouwac- bij zijn woning aan de Prinses Marijke- tiviteiten in Landelijk Gebied Oost -J *’J worden tegengegaan. I WADDINXVEEN - Gered Gere^i- schap, de stichting die tijdens de viering van de eerste internationale vrijwiai- gersdag in Utrecht zo in het zonnetje werd gezet, is ook actief in Waddinx veen. De Stichting Wereldwinkel Wad dinxveen aan het KW-plein houdt zich hiermee bezig. Voor de Wereldwinkel houdt de famftje Glasbeek (tel. 14772) zich in dit Gob- wedorp bezig met de inzameling van ffl- lerlei gereedschap. ”Wij blijven doorlopend inzamelen on vragen u nog eens thuis goed rond te ku- ken of u wat gereedschap over hebt voqr de Derde Wereld. Het mag bot of oud zijn want bij ’’Gered Gereedschap?’ wordt alles weer opgeknapt”. Eerder deze maand werden met de vie ring van de eerste internationale vrijwfl- ligersdag 5 miljoen vrijwilligers in het zonnetje gezet. Op die december-d&> was de uitreiking van de Marga Klorfl- pé-prijs voor vrijwilligersprojecten. Uit de 450 inzendingen werden 3 pro jecten gekozen. Eén ervan was de Stich ting Gered Gereedschap. Hieraali werkt dus de Wereld Winkel Waddinx veen mee door het inzamelen van allej- lei gereedschap. WADDINXVEEN - ”Wat betekertt Kerst voor U is de vraag die centraal staat in het diaklankbeeld, dat een on derdeel is van de volgende week woenO-, dagavond 23 december om acht uur m De Schaapskooi aan de Nesse te houda^ maandelijkse avond van de hervormd? ontmoetingskring De Open Cirkel. Het provinciale opslagterrein in de lus van de westelijke toegangsweg van de Noordringdijk naar de Coenecoap- brug over de Gouwe. (Foto: Sjaak Noteboom). X X •J V V X X ■X

Weekblad voor Waddinxveen | 1987 | | pagina 17