Informatie-avond voor boomkwekers Selecties in Horst en Lienden onderzocht Japans sfeertje in Boskoop Lustrumbeurs bomen en tuinplanten reparatie. Schade aan uw auto vereist deskundige Onderstammen voor Salix caprea ’Kilmarnock’ I‘ Boomkwekers Wordt er dan sluiten zich aan niet meer gewerkt? Brochure teelt Regencijfers vruchtbomen Vakbeurs tuinbranche was succesvol 7 3 FOCWA, 241 231 279 335 322 47 68 80 85 42 J r GLASBEEK Pagina 17 Woensdag 10 februari 1988 I I onderstam vóór oculeren onderstam kroon in cm. 2) 3) 8,6 217 1) beoordeling vertakking: 2) beoordeling kroon: 3) beoordeling beworteling: Tabel 1Groei van de diverse onderstam-selecties uit val 1) gem. lengte aantal cm S. smithiana selecties Tabel 2: Beoordeling van Salix caprea ’Kilmarnock’ onderstam r 1^4 Onderzoek in Lienden delaren en kwekers deze beurs. «rrrn» Totale neerslag in januari 170.4 mm Proefstation voor de Boomteelt en het Stedelijk Groen te Boskoop Onlangs is verschenen de brochure ’De teelt van vruchtbomen en vruchtboom- onderstammen’, door ing. A.J. van den berg van het Consulentschap voor de Tuinbouw Aalsmeer/Utrecht. In de brochure wordt zowel de vermeerde ring van de onderstammen, als de ver meerdering en de teelt van de één- en tweejarige bomen besproken. De au teur is er in geslaagd om een schat aan informatie te verzamelen en overzichte- Een andere belangrijke factor was de periode waarin de VTB werd gehou den. Voorgaande jaren vond de beurs in de eerste week van het jaar plaats, een week waarin veel detaillisten andere werkzaamheden plannen. Nu de beurs wat later in januari plaatsvindt, beïn vloed dit in positieve zin de bezoekcij fers. De ongeveer 130 exposanten van de VTB, die een representatief aanbod van producten en diensten voor de par ticuliere groensector verzorgden, toon den zich zeer tevreden over de ’kwali teit’ van de bezoekers. Veel firma’s gaven te kennen goede zaken gedaan te hebben tijdens de VTB. 1. Dictus 2. A. Peters 3. G. Peterse 4. C. Verpalen 5. Zagers Onderzoek in Horst Op de proeftuin te Horst zijn de volgende selecties van Salix smithiana op hun bruikbaarheid getoetst: 1. selectie Dictus 2. selectie A. Peters 3. selectie G. Peterse 4. selectie Zagers 5. selectie C. Verpalen De selecties 4 en 5 bleken de meeste groeikracht te hebben, waren het langst en het dikst, en hadden ook het meeste zijhout. Voor een zo goed mogelijk resultaat bij de teelt van Salix caprea ’Kilmarnock’ is van de juiste onderstam erg belangrijk. Op de proeftuinen te Horst en Lienden worden sinds enige jaren verschillende onderstammen als stam vormers voor Salix caprea ’Kilmarnock’ vergeleken. Het doel van het onderzoek is het vinden van de meest geschikte onderstam voor S. caprea ’Kilmarnock’. door Ing. C.A. Drijver, onderzoeker bij de boomteeltproeftuin ’De Boutenburg’ in Lienden. Het uitgangsmateriaal voor de proeven was winterstek. Gedurende de winter van december t/m half maart is het stek in de koelcel bij 1 C. bewaard. Vervolgens heeft het stek 24 uur in het water gestaan voordat het in de volle grond, op rivierklei, werd gestoken. Begin september is Salix caprea ’Kilmarnock’ op de verschillende selecties geocu leerd. Per stam zijn op 1,35 m hoogte twee ogen geoculeerd. Resultaten De winterstekken zijn in de zomer na het steken beoordeeld op hun slaging. Deze was voor de diverse onderstam-selecties erg goed. Het slaginspercentage liep namelijk uiteen van 95% bij S. caprea ’Allerheiligen’ tot 100% bij de selectie B. van Doom. Tijdens het oculeren bleek dat bij S. caprea ’Allerheiligen’ een groot deel van de stammen te dun was om te oculeren, vandaar dat deze stqm bij de verdere beoorde ling buiten beschouwing gelaten is. De gemiddelde lengte, dikte en de mate van vertakking van de onderstammen is in het najaar bepaald. Hierbij komen verschillen tussen de diverse onderstammen naar voren (tabel 3). De S. smithiana selecties B. van Doom en C. Verpalen en S. viminalis 6 5 5 3 1 slagings percentage percentage* rechte stam H,7 12,1 11,7 12,7 11,5 73 68 75 97 63 65 75 85 70 60 rechte stammen S. caprea ’Allerheiligen’* 254 252 233 248 258 12,6 11,3 12,4 12,6 12,5 7 5 5 8 7 75 67 69 77 52 slagings beworte ling i j 8,4 5,4 4,3 12,8 18,3 8,5 8 8 9 5 8,5 8 6 8 6 Neerslag van 30 januari t/m 5 februari 1988 Stek van Salix smithiana ’Miquel’ wordt verstrekt door E. Roelofsen, Smachtkamp 39, 4043 LM Opheusden (08887)-1296. 1 I i i i i i i I l I f I i i 1 i I I i I I i I I i Zaterdag 30 januari7.3 mm Zondag 31 januari5.4 mm Maandag 1 februari6.9 mm Dinsdag 2 februari.2,0 mm Woensdag 3 februari1.2 mm Donderdag 4 februari3.2 mm Vrijdag 5 februari2.9 mm ^FOCWA Staging en groei ent Eind april is het slagingspercentage van de entlingen bepaald. Op de selectie G. Peterse (tabel 2) wordt een iets lagere slaging behaald dan op de andere selecties: de slaging is goed tot zeer goed. De percentages rechte stammen en kronen van A-kwaliteit staan in de tabel vermeld. De planten op de selecties G. Peterse en C. Verpalen hebben duidelijk meer rechte stammen dan de overige. De planten op selectie Verpalen hebben bijna allemaal een kroon die aan alle kanten goed is vertakt. De andere selecties hebben aanzienlijk minder kronen van A-kwali teit. Extra aandacht krijgen de voordelen van bemiddeling, zoals de centrale in koop en de snelle financiële afhande ling. Met name in de boomkwekerijsec- tor wordt deze handelsvorm nog vaak onderschat. Toch bedroeg het omzet- aandeel van het bemiddelingsbureau in de afzet van bomen en tuinplanten via de veilingen vorig jaar al 60 procent. De driedaagse beurs in Zundert wordt gehouden in de gebouwen van het be middelingsbureau aan de Willem Pas- stoorsstraat. Op donderdag 11 februari en vrijdag 12 februari is de beurs open tussen 9.00 en 17.00 uur, op zaterdag tot 12.00 uur. lijk in de brochure te verwerken. Voor beginnende maar ook voor de geves tigde vruchtboomkwekers is de bro chure een bron van informatie. Deze is gratis telefonisch te bestellen bij het Consulentschap voor de Tuinbouw in Aalsmeer. Telefoon: 02977-20858. Naamgeving en Uitgifte De meest succesvolle selecties van Salix smithiana die waard zijn om in het handelsverkeer - te brengen zijn als volgt benoemd: Tabel 3: Groei van de diverse onderstam-selecties en groei en ontwikkeling van Salix caprea ’Kilmarnock’. Gemiddelden over drie teelten over twee teelten) BOSKOOP - Vele honderden belang stellenden hebben vorige week even een Japans sfeertje geproefd in Boskoop. In een loods aan de provinciale weg (Den Ham) hield Edo Plant, het bedrijf van Boskoper Ed de Groot, van 2 tot en met 8 februari haar jaarlijkse Bonsai- show. Tientallen schitterende Bonsai- bomen, waaronder exemplaren van honderden jaren oud, waren er te zien in een typisch oosterse ambiance. Met behulp van stenen, bamboe, waterpar tijen, een brugje en een theehuisje was een Japanse tuin nagebootst waarin de Bonsai-bomen goed tot hun recht kwa men. Vooral in het weekeinde kwamen de bezoekers van heinde en ver om de show te bezoeken. De foto geeft een indruk van de show. g Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA, kenmerk voor vakwerk. Autoschade reparatiebedrijf Noord kade 24 2741EV Waddinxveen Tel. 01828-12588 kenmerk voor vakwerk Enkele voorwaarden waaraan zo’n onderstam moet voldoen zijn: gemakkelijk te stekken een stevige rechte stam vormen een hoog slagingspercentage bij enten of oculeren voldoende groei vanaf de oculatie zodat er een goede stevige leverbare kroon ontstaat zo min mogelijk zijscheuten aan de stam Uit eerder onderzoek is gebleken dat er verschillende goede selecties zijn in de S. smithiana, terwijl de blauw berijpte onderstammen zoals A. daphnoides en S. acutifolia ’Pendulifolia’ niet voldeden. ZUNDERT - Met de halfjaarlijkse bo men- en tuinplantenbeurs, op 11, 12 en 13 februari in Zundert, wordt het han- delsseizoen ingeluid. Deze vakbeurs voor handelaren en kwekers is een sa menwerkingsproject van het West- landse en het Zundertse bemiddelings bureau van Bloemenveiling Westland en beleeft zijn eerste lustrum. De beurs toont een uitgebreid aanbod van bomen en tuinplanten, optimaal van kwaliteit door het vroege tijdstip in het seizoen. Een extra attractie is de introductie van twee noviteiten: een nieuwe sierheester (Pieris ’Havila’) en een nieuwe, opgaande conifeer (Cu- pressocyparis leylandii ’Gold Rider’). Vorig jaar bezochten ongeveer 400 han- de selecties C. Verpalen krijgt de naam Salix smithiana ’Raamberg’, de selectie B. van Doom heet ’Thom’s Forest’ en de selectie A. Peters heet Salix smithiana ’Miquel’. S. smithiana selecties Dictus A. Peters G. Peterse C. Verpalen Zagers verborgen. NAGELE/DRONTEN - De boom- kwekerijkern IJsselmeerpqlders is op geheven, de ongeveer 30 leden van de organisatie sluiten zich aan bij de Ne derlandse Bond van Boomkwekers en zal daarin een eigen Flevolandse kring gaan vormen. Volgens de secretaris van de opgeheven kern, W. Willems uit Na- gele, willen de kwekers meer profiteren van de informatie binnen de landelijke bond. De opgeheven kern is ontstaan uit een studiegroep van kwekers. Wil lems blijft secretaris, Cees Donker uit Dronten is voorzitter. UTRECHT - De zesde Vakbeurs voor de Tuinbranche (VTB) die werd gehou den in de Utrechtse Jaarbeurs, is zeer succes vol verlopen. Van maandag 18 tot en met donderdag 21 januari be zochten 10.081 personen de VTB, ten opzichte van 6.940 bezoekers in 1987. Daarnaast is er ruime mogelijkheid voor discussie met bestuursleden en me dewerkers van beide veilingen. De inleiders zullen uiteenzettingen ge ven over prijsvorming, assortiment, aanvoer en verpakking. Ook wordt in gegaan op de eisen waaraan moet wor den voldaan om, via de klok of Bemid delingsbureau, producten op de veilingen af te kunnen zetten. Daar naast worden praktische tips aangedra gen voor een optimale presentatie van het product en voor andere zaken die de prijsvorming bij de klok beïnvloeden. Zoals aanvoerstadium, sortering en regelmaat van aan voer. De informatie-avond in Florida op donderdag 18 februari begint om 19.30 uur. BOSKOOP - Een archieffoto kon aan tonen dat in vroeger dagen toch echt ’gemeentewerken’ heeft gestaan op het gemeentelijke kantoorpand aan de Babsloot. Sinds kort staat er alleen nog ’gemeente’, het ’werken’ is verwijderd. De bekende grapjes over ambtenaren zijn meestal flauw en versterken de vooroordelen. Toch zal menigeen zich afvragen waarom nou juist het ’wer ken’ is weggehaald. Het uitgangsmateriaal bestond uit winterstek dat half december 1985 is geknipt. In april 1986 zijn de stekken gestoken; ze waren tot het uitsteken in de koelcel bewaard bij -2° C. In februari 1987 werden de onderstammen op twee meter gdënt met Salix caprea ’Kilmarnock’. De planten zijn opgepot in 10 1. zakken. Als potgrond werd 50% RHPB 50% Clean gebruikt. Op het containerveld werd water en mest door middel van een druppelbevloeiing gegeven. percentage A-kwaliteit Conclusie Uit dit onderzoek kan worden afgeleid dat Salix caprea ’Allerheiligen’, vanwege een te geringe groeikracht op klei, en Salix viminalis, gelet op de kroonvorming en de beworte ling, afvallen als onderstam voor Salix caprea ’Kilmarnock’. De Salix smithiana-selecties voldoen redelijk tot goed. De selectie C. Verpalen komt op beide proeftuinen als erg goed naar voren. Op proeftuin ’De Boutenburg’ doet de selectie B. van Doorn zeker niet voor deze onder en ook de selectie A. Peters voldoet goed. Bij de teelt in de vollegrond moet de selectie G. Peterse afvallen vanwege het snelle scheuren van de wortels bij het rooien. Wel is deze bruikbaar als containerboom; de roestgevoeligheid ligt hoger dan bij de andere selecties. Men kan in bezit komen van Salix smithiana ’Raamberg’ door vóór 20 februari a.s. een schriftelijke opgave van het aantal gewenste winterstekken te richten aan de proeftuinchef M.W.A. Verstraelen, Boomteeltproeftuin Horst, Dr. Droesenweg 11, Postbus 6077,5960 AB Horst. De prijs van deze Salix smithiana ’Raamberg’ bedraagt i.,50 per stek. Bij overvraging van de voorraad worden partijen van gelijke grootte afgeleverd. geven behoorlijk veel zijhout, dit in tegenstelling tot de selecties A. Peters en G. Peterse. Een jaar na het oculeren van S. caprea ’Kilmarnock’ is het slagingspercen tage van de kroon bepaald. Na het uitlopen van de ogen worden de jonge scheuten één keer omhoog aangebon den en getopt. Bij het rooien is de beworteling van de diverse onderstammen beoordeeld. Het slagingspercentage na oculeren bij S. viminalis viel erg tegen. Bij de S. smithiana selecties liggen de percentages rond 70-80%. Ook wat beworte ling en kroonvorming betreft blijft S. viminalis achter S. viminalis en de selecties G. Peterse bleken gevoelig voor het afscheuren van de wortels tijdens het rooien. Binnen- en buitenland De bomen- en tuinplantenbeurs geeft kwekers de gelegenheid hun producten zelf aan handelaren te tonen. Handela ren uit binnen- en buitenland grijpen deze gelegenheid aan om zich te oriënte ren op het aanbod van bomen en plan ten, dat zij via het bemiddelingsbureau kunnen kopen. Producenten, bemidde laars en handelaren komen te weten met wie ze nu eigenlijk te maken heb ben bij de bemiddeling. En na de beurs is er nog ruimschoots tijd om de inge kochte bomen en planten te verhande len. Het seizoen staat dan net voor de deur. Organisator RAI Gebouw BV schrijft deze spectaculaire stijging toe aan een aantal factoren. De meest belangrijke is de combinatie van de VTB met de vak beurs voor de doe-het-zelf branche, Karwei. Ruim 75 procent van de onder vraagden beoordeelde de combinatie van beide beurzen als goed en effectief. Meer dan tweederde van de VTB-be- zoekers nam de gelegenheid te baat ook de beurs Karwei te bekijken. Slaging en groei winterstek In de herfst van 1986 zijn de winterstekken beoordeeld op aanslag, groei en kwaliteit. Alle stekken sloegen wel aan maar een klein percentage groeide slecht. In tabel 1 staan de resultaten van de beoordeling. Op de proeftuin ’De Boutenburg’ zijn de volgende onderstam-selecties in onderzoek gehad: Salix caprea ’Allerheiligen’ Salix smithiana-selectie B. van Doorn Salix smithiana-selectie A. Peters Salix smithiana-selectie G. Peterse Salix smithiana-selectie C. Verpalen Salix smithiana-selectie viminalis Twee onderstammen zijn twee jaar in onderzoek geweest: S. caprea ’Allerheiligen’ en S. smithiana selectie B. van Doorn. De overige zijn drie jaar in onderzoek geweest. S. smithiana- selecties B. van Doorn* A. Peters G. Peterse C. Verpalen S. viminalis BOSKOOP/NAALDW1JK - Bloe menveilingen Holland houdt op don derdag 18 februari een informatie avond voor boomkwekers in Boskoop en omgeving. Het samenwerkingsver band van Bloemenveiling Westland en Bloemenveiling Berkel organiseert deze avond in Beursgebouw Florida aan de A.P. van Neslaan, omdat gebleken is dat veel boomkwekers nog vrij onbe kend zijn met de afzet van boomkweke rijproducten via de bloemenveiling. Ook niet-aanvoerders zijn welkom tij dens deze informatie-bijeenkomst. Op het programma staat onder meer een inleiding over ontwikkelingen op het gebied van aanvoer, prijs en assorti ment. Maar ook de werkwijze van het Bemiddelingsbureau en de werkwijze van de klok zullen uiteen worden gezet. Volgend seizoen heeft B. van Doom, Tielsestraat 40, 4043 JS Opheusden (08887)-2367 stek van Salix smithiana ’Thorn’s Forest’ ter beschikking. Salix viminalis als onderstam voor Salix caprea 'Kilmarnock geeft een lichte kroon en een niet al te goed vertakt wortelgestel (op de foto: links). 1) percentage slecht groeiende planten aangegeven 2) aantal takken beneden 1,80 m. 10 veel vertakking of zijhout; 0 geen vertakking 10 zeer zware kroon; 5 lichte kroon 10 goed vertakt wortelgestel; 5 slecht vertakt wortelgestel onderstam met S. caprea ’Kilmarnock’ 91 86 80 93 87 rechte stammen zijn opgepot; sommige zijn door het gewicht van de kroon gem.lengte gem.dik- vertak- onderstam te in mm king op 1,35 m onderstam oculatie 1) gem. dikte hoofdtak in mm optakken 1,80 m 2)

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 17