EEN BESCHUT ZITJE EES DEZE PAGINA EN WIN EEN PRIJS MAAK GOEDE SIER MET UW TUIN ROZENPOORT Ut*! aj IV 1 „w Mei BEKNOPTE TUINKALENDER iis ELEKTRONISCHE MOLLENVERJAGER Maart April Sii i *<5 Tl 6 WW ÏR.H.P 'IA |Jg Pagina 11 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 2 MAART 1988 If EXTRA HOOG PALEN EN BORDERS i« trum en gereedschappenzaak. Als je ziet wat er tegenwoordig allemaal te koop is om de tuin mooi en goed te onderhouden, duizelt het je vaak. We doen daarom maar eens een greep om U een idee te geven. NIEUWE GRASMAT liw JaMr - Het tuinseizoen is begonnen. Konden we in de winter rustig achterover leunen in onze luie stoel (met tussendoor af en toe een klein snoei- of beschermklusje) nu is er weer werk aan de winkel. En wordt U waarschijnlijk ook weer een regelmatige klant bij Uw tuincen- POTGROND 'i f C-J'. ft? •5 iXi 1 1 luXL fc 11.» 74 L Trellis- of rozenscherm Kniel- en zitbankje. Handige zaairol. MET EEN MOOI GAZON AAN DE ZOMER BEGINNEN kunnen V fraai. Met zo'n middel kunt U ook groene aanslag van muren en daken afwassen. slimme vindingen. Heel handig is een zaairol waarmee men zowel fijn als grofkorrelig zaad gelijkmatig in de bodem kan verdelen. De rol is op verschillende zaai-afstanden instei- is een houten steel soms een zwak punt. Maar tegenwoordig heb je glas- Vraag 1 Er moet een tuinpaal langer dan 60 cm in de grond geplaatst worden V» van de lengte '/3 van de lengte 'Z? van de lengte Vraag 3 Waaraan kunt U goede potgrond her kennen? Aan de kleur v.d. verpakking Aan de inhoud van de zak Aan de opdruk van de zak. 1 geheel gesloten zithoekwandje. Daar tegen kunt U eveneens van allerlei klimmers laten groeien. Zeer geschikt voor het maken van een beschut hoekje is ook de combi natie van vierkante houten palen met planken, die er om-en-om versprin gend tegenaan worden bevestigd Vooral als er al een grasmat lag (die met onkruid en grasdodende midde len vernietigd is). Turfstrooisel, com post of mest over de omgespitte bo dem strooien en er met een hark tot zo'n 10 cm diep in verwerken. Dan aanwalsen. Gaat het snelst met een walsje, dat Uw tuincentrum vast wel te huur heeft. Daarna de bovenlaag lichtjes losharken en de bodem als die erg droog is bevochtigen. Ver volgens de zoden uitrollen en de naden ertussen dichtstrooien met zwarte grond. Heel licht nawalsen en de eerste 14 dagen niet belopen. Bij droog weer elke avond of om de andere dag snoeien. Na twee a drie weken beginnen met maaien. Liefst een kooimaaier gebruiken en een maaihoogte van 3,5 a 4 cm instellen. Na een week of zes de eerste bemes ting op Uw grasmat aanbrengen. Denk voor het aanleggen van de tuin ook eens aan het volgende. Als er toch nog spitwerk moet worden ver richt is het misschien praktisch met een een aantal waterstopcontacten in gen. Dit voorkomt niet alleen het in de grond dringen van grind of zand maar tevens het euvel van spoorvor ming. Het is een waterdoorlatend vlies dat daarnaast ook in zekere zin als een soort fundering fungeert. Het vlies is ook te koop in kleinere afme tingen (1,5x10 m) voor het leggen onder kleinere terrassen of als drai- nagevlies in bloembakken. Het kan met- een schaar op de juiste maat worden geknipt. Tuinieren is nog steeds een van de meest geliefde vormen van vrijetijds besteding en jaarlijks ontdekken op nieuw duizenden de vreugde van werken in de tuin. Hoewel het ook wel eens een belasting wordt, leder weekend weer in groen en grond duiken. Maar wie de juiste gereed schappen en hulpmiddelen kiest, zal merken dat ook al die verplichte kar weitjes snel en plezierig kunnen wor den geklaard. Geef bloemen en planten mest en zorg ervoor de grond tussen de planten goed verkruimeld te hou den. Nu is het een gunstige tijd voor het (gedeeltelijk) inzaaien van het gazon. Bestaande grasmatten krij gen de eerste maaibeurt. Vooral niet te kort in het begin. Hou in de gaten of verdere gazonactivering nodig is. Mos zonodig bestrijden en gazon beluchten. Zaaitijd voor verschillende krui den. Vergeet ook niet de moestuin te bemesten. Aanleg van vijvers en fonteinen, aankoop bloem- en plantebakken. Na 14 mei (de laatste naamdag van de IJsheiligen) kunnen de vorstgevoelige planten worden gezaaid en geplant. Groenblijven- de loof- en naaldhoutbomen nu met kluit planten. Het wordt ook weer tijd voor het opmaken van bloembakken voor tuin en balkon. Bemesting van de siertuin blijft gewenst. Mei is eveneens een gunstige tijd voor gazonreno vatie. Als er weinig regen valt vooral fruitstruiken en groenten in de moestuin goed water geven. Als u om de veertien dagen zaait, kunt u voortdurend sla oogsten. Inrichten van vijver. Plaatsen yan tuinverlichting en barbecue. het net. Goedkoop is de Vole Stop niet (ƒ295,-, voor adaptor met snoer ƒ49,-), maar als U meedoet aan de prijsvraag op deze pagina kunt U er misschien een voor niets win nen. Ook al kun je nog zo goed met de buren opschieten, je wilt in je eigen tuin toch wel een plekje hebben waar je uit 't zicht zit. En is 't niet om je van je buren af te zonderen, dan wel om niet te worden lastig gevallen door de wind. Maar U voelt niets voor een afscheiding die Uw zitje als een Chinese muur van de buitenwereld afsnijdt. Dat is voor het weren van wind ook niet nodig. Integendeel. Een goede windkering moet juist „lek" zijn. Wind die tegen een dichte wand stoot, wordt opgestuwd en veroorzaakt daarachter hinderlijke valwinden. Een goede beschutting moet meer het karakter van een zeef hebben. Maak bij voorbeeld een windkering van manshoog gaas of net zo hoog dat je er staande nog overheen kunt kijken. Gaas kun je in elk ge wenst model plaatsen: rond, ovaal, in verschillende cirkelbogen of juist hoekig. Laat tegen het gaas planten groeien. Aan ronde houten palen (doorsnede circa 9 cm) wordt het met gegalvaniseerde nagels. U hebt gaas met gegalvaniseerde krammen bevestigd. Graaf de palen ver genoeg in, zodat het geheel tegen een stootje kan. Als vuistregel voor het bepalen van de ingraafdiepte van tuinpalen kunt U aanhouden: V3 deel van de paallengte. Bij paaltjes van 40 tot 60 cm is het meestal voor de stevigheid noodzakelijk ze voor de helft in te graven, maar bij afscheidingen gaat het meestal over veel langere palen. Houd er bij het ontwerpen van Uw windkeringsmodel rekening mee dat ingewikkelde vormen met veel bogen en bochten meer palen vragen om het geheel stevig te plaatsen. Veel palen maken Uw afscheiding er niet eleganter op. In plaats van palen met gaas kunt U ook sierblokken nemen voor een niet ningsbreedte 100 cm kan een bij het hekwerk passend deurtje worden aangebracht. Als de poort eenmaal Na de winter ontdek je eigenlijk pas goed hoe het gazon de laatste zomer en de wintermaanden heeft overleefd. Ziet U kale plekken en gaten? Zo kun je eigenlijk het nieuwe tuinseizoen niet in. U wilt graag een dichte en groene grasmat. Maar U ziet er tegenop het gazon om te spitten en helemaal opnieuw in te zaaien. Hoeft tegenwoordig ook helemaal niet meer. Er zijn verschillende syste men om lelijke plekken in de grasmat te herstellen zonder dat daar spitwerk aan te pas komt. Dat scheelt. Het oude gazon moet eerst worden voorbewerkt. Om te beginnen on kruid en mos zo goed mogelijk ver wijderen met speciale middelen. Ver volgens de grasmat zo kort mogelijk afmaaien en met een verticuteerhark uitkammen. Dat laatste is vrij zwaar werk. Met een gemotoriseerde verti- cuteermachine gaat het veel gemak kelijker af. Uw tuinwinkel heeft zo’n machine in veel gevallen te huur. Na het verticuteren gaten en oneffenhe den desgewenst met wat tuinaarde egaliseren. En dan kan op de kale plekken nieuw gras worden inge zaaid. Voor gazonrenovatie worden speciale graszaadmengsels verkocht (vraag er in de winkel naar) die sterk zijn en snel opkomen. Vaak wordt ter verhoging van het succes ook nog een speciale mest aanbevolen. En al na een week of vier is Uw gazon in de oude glorie hersteld De systemen voor gazonvernieuwing zijn vaak als compleet pakket mét handleiding te koop. Daar moet nodig wat aan gebeuren. In de tuin werken doen de meeste mensen niét in de eerste plaats omdat ze dat gewroet in de aarde zo heerlijk vinden, maar omdat ze er iets moois van willen maken, een paradijsje dat een lust voor het oog is en de bewondering wekt van de hele buurt. U kunt de sierwaarde van uw tuin enorm opvijzelen door te kiezen voor hoogteverschillen. In een vlak land als het onze geeft dat het geheel een extra accent. Maak uw borders bij voorbeeld hoger dan de rest van de omgeving en breng - als u in uw tuin flink de ruimte hebt - misschien tus sen de borders onderling nog enige variatie in hoogte aan. Het ophogen van borders maakt niet alleen de aanblik van uw tuin aantrekkelijker, maar heeft in gebieden met een hoge grondwaterstand nog andere voorde len. Als u tenminste een heel simpele voorziening treft voordat u de border met tuinaarde gaat ophogen. Stort eerst een laag van 10 cm goedkoop zand (te koop bij de zand- en grint- handel) op de voor de borders gere serveerde grond. Die laag heeft een veel geringere opzuigende werking dan de grond eronder en voorkomt daardoor dat uw planten straks con stant natte voeten hebben. Op de zandlaag stort u vervolgens tuinaar de. Om ervoor te zorgen dat uw keurig aangelegde hopen aarde ook op hun plaats blijven en niet door regen of tijdens een sproeibeurt wor den weggespoeld, zult u ze moeten opsluiten achter een wandje. 1. Elektronische mollenverjager Vole Stop (t.w.v. ƒ295,-). 2. Vam-Vat Compostsilo, inhoud 240 liter (t.w.v. ƒ150,-). Beide prijzen worden ter beschik king gesteld door Interlobo Tuin goed te Barneveld.ileel 3. Houten rozenpoort (t.w.v. ƒ225,-). Ter beschikking gesteld door VBI Tuin Park te Rotterdam. 4. Kniel- en zitbank (zoals afgebeeld), ter beschikking gesteld door A. Ha- newacker Zn. B.V. te Sneek. 5. 10 Balkonbakken worden verloot onder de goede inzenders en wor den ter beschikking gesteld door Grondmix B.V. te Yde (Dr.). 6. Tien rollen textielvlies worden ver loot onder de goede inzenders. Ter beschikking gesteld door Gouderak b.v. te Gouderak. Ook aan deze tuinpagina is weer een prijsvraag verbonden. Wanneer U van een drietal vragen het juiste antwoord invult, kunt u één van de ter beschikking gestelde prijzen winnen. Als U in een nieuwbouwhuis trekt moet de tuin nog worden aangelegd. En het gazon ingezaaid. Het is ver standig voor het regelmatig inzaaien van een nieuwe grasmat een strooi wagen te gebruiken. Daarmee kan een gelijkmatig zaaipatroon worden verkregen. Uw grasmat wordt daar door overal even dik. Misschien ver huurt Uw tuincentrum zo'n strooier wel. Als U snel over een mooie grasmat wilt beschikken (al is het alleen maar voor het gezicht) dan kunt U natuur lijk ook graszoden kiezen, die op lan ge banen opgerold worden geleverd. Verstandig eerst een grondmonster te laten nemen (dat kunt U via Uw je bodem aan te brengen. Dan hebt U op verschillende plaatsen in de tuin water altijd dicht bij de hand voor de sproeibeurt. En vlakbij de garage komt er misschien één om de autowasborstel op aan te sluiten. leggen, denk er dan eens aan vooral als de bodem bij U snel ver zakt bij het voorbereiden van de grond onder de bovenste zandlaag een speciaal textielvlies aan te bren- Wist U overigens dat de kwaliteit van de potgrond die U koopt heel belangrijk is als U kamerplanten wilt Vraag 2 Hoeveel weken moet de eerste be mesting van de nieuwe grasmat plaatsvinden? 3 weken 6 weken 9 weken uw zitje te beschutten, vormen Trel lis- of rozenschermen, van onder druk geïmpregneerd hout in een open raamwerk. Heel geschikt om van alles tegen te laten groeien. Hier mee creëert u - net als met gaas - een goede, lekke windkering. Ook veel oudere mensen werken graag in de tuin, maar hebben meest-1 al wat moeite met bukken. Voor hen zijn die hogere borders ideaal. Het-i zelfde geldt trouwens voor jonge' mensen met een handicap. Het kan in zulke gevallen zelfs plezierig zijn de border extra hoog te maken. Zo kan ook door hen op aangename wijze in de tuin worden gewerkt. Uiteraard vraagt zo'n extra hoge border om! veel meer tuinaarde en moet daarom een extra stevige wand worden aan gelegd om het geheel te stutten. Heel! stevig zijn damwandpalen die met veer en groef in elkaar worden ge schoven en voor de stevigheid aan de bovenzijde met een dwarsbalk kunnen worden afgewerkt. Bij het ophogen van borders kunt u tuinaarde niet alleen met verschillen de typen palen binnen de perken houden, maar er zijn ook andere mo gelijkheden. Een halfrond gemetseld muurtje bijvoorbeeld of biels. Hoogt u niet zo erg ver op, dan lenen zich betonklinkers eveneens voor dit doel. En misschien bedenkt u zelf nog wel iets heel anders. Als de steunwand maar stevig is. U kunt alle kanten op als u uw tuin op een hoger - en mooier - plan wilt brengen. die een halfcirkelvormig model heb- Een geheel nieuwe mogelijkheid om ben. Iets minder dik maar ook voor deliger. Heel snel werkt u met rol- en rechtborders. Rolborders bestaan uit halfpalissadepaaltjes die aan de ach terzijde zijn verbonden met ijzerdraad en daardoor gemakkelijk in elk ge wenst model te plaatsen zijn met Borderharkje met uitwisselbare mi- ni-steel. leen meer gewicht verdragen maar leven ook langer. Uiteraard neemt u palen van geïmpregneerd hout, dat een bescherming tegen vocht- en weersinvloeden heeft ondergaan. Maar hoe uitstekend ook behandeld, op de lange duur wordt ook dit hout - vooral daar waar de scheiding zit tussen het deel van de paal dat bo vengronds en dat onder het maaiveld staat - door weer en wind aangetast. Goed geïmpregneerde palen gaan ja- ren mee, maar hoe dikker, des te langer. Kies voor een flinke border palen met een doorsnede van zo'n 9 cm. Ze moeten voor 2/3 de grond in om voldoende stevig te staan en het ge wicht van het zand "te kunnen uithou den. Graaf voor het plaatsen een sleuf op de gewenste diepte. Span boven de sleuf een touwtje op de gewenste boven-de-grond hoogte. Omdat palissadepalen een vlak uit einde hebben, kun je ze niet gemak kelijk even iets verder de grond intik ken, zoals de dunnere tuinpalen. Voor palissadepalen moet dus altijd een zo vlak mogelijke sleuf worden uitgegra ven. Kiest u de allerkortste maat dan is het beter die zelfs voor de helft in de grond te laten verdwijnen. Er zijn voor het maken van een bor- derwandje ook halfpalissade palen, Stuur Uw oplossing per briefkaart vóór 1 mei naar het secretariaat van de VBTB, Postbus 2139, 2800 BG Gouda. Vermeld duideljjk Uw naam en adres. Ji U kunt een wand maken van tuin- of palissadepalen. Tuinpalen hebben een diameter van 6 a 7 cm en een scherpgepunt1 uiteinde. Palissadepa len zijn dikker (doorsnee 8 en 9 cm) en aan beide uiteinden vlak. De dik kere palissadepalen kunnen niet al- Helemaal niet leuk, net een prachtig gazon en er komt een mol je groene tuintapijtje versto ren. Tegenwoordig hoef je die beestjes niet meer met gif te lijf te gaan. Er is nu een elektroni sche mollenverjager te koop, de Vole Stop, die via een in de grond gestoken elektronische pen geluidsgolven verspreid. Zet de pen van de Vole Stop in de grond en mollen slaan voor de uitge zonden geluidgolven als hazen op de vlucht. Eén apparaat heeft een bereik van 600 tot 1000 m2. De mollenverja ger werkt op vier 1,5 Volt batterijen, die pas na een maand of vier aan vervanging toe zijn. Er kan ook een adaptor met 20 meter snoer bij wor den aangeschaft voor aansluiting op Handig en praktisch BIJ HET TUINIEREN tuincentrum regelen) dan weet U wat er nodig is om de bodem een vrucht- baarheidsinjectie te geven. Het rap port vermeldt wat U het beste hier voor kunt gebruiken: turfstrooisel, compost, stalmest of bepaalde kunst meststoffen. Maar eerst de grond omspitten, minimaal zo n 30 cm diep. de keuze tussen palen van hardhout goed bestand tegen weer en wind, rot niet gauw en van speciaal geïmpregneerde vuren of grenen. Ze zijn meestal 7x7 cm en 270 cm lang, de planken 2 x 12 of 2 x 14 cm. De palen ongeveer 150 cm uit elkaar 90 cm diep in de grond plaatsen. Aan weerszijden verdeeld 15 a 16 planken aanbrengen. Gebruik in de tuin bij voorkeur uitsluitend speciaal geïm pregneerd zachthout of een geschikte hardhoutsoort. Goed voldoen Azobe en Bankirai. Vergeet vooral ook niet het terras voor de windkering. Er zijn tegen woordig zoveel leuke soorten sierbe strating dat U wel meer kunt verzin nen dan 30 cm betontegels of grind- tegels. Het beschermende winterdek voor zover nog aanwezig ver wijderen. Tijd voor planten van violen en vergeet-mij-nietjes. Ook voor bladhoudende struiken, ro zen, voorjaarsbloeiende vaste planten en coniferen, maar al deze soorten vooral een ruim plantgat geven. Bij groeizaam weer het gazon acti veren door afgestorven gras, on kruid en mos te verwijderen (verti cuteren) en vervolgens te bemes ten. De eerste vroege groenten kunnen worden gezaaid. Voorge kiemde peulvruchten eveneens de grond in. Direct na de winter het grondwerk doen zoals aanleg van de borders; tuinschutting en tuinhek verplaat sen of vernieuwen; onderhoud en uitbreiding van de bestrating; plaatsen van tuinschuren. Opbren gen van nieuwe tuinaarde. Maar voordat u begint uiteraard eerst uw tuingereeschap „uit het vet" halen en nakijken. Als u het keurig volgens de adviezen hebt weggeborgen, zult u het zo kun nen gebruiken. Tijd voor het zaaien van zomer bloemen en het poten van in de zomer bloeiende bolgewassen. Om te beginnen is er een keur van meststoffen voor alle mogelijke ver schillende toepassingen te koop. Mest voor het gazon, voor de border, speciale rozenmest, rhododendron- mest, coniferenmest en noem maar op. Er is ook mest om het humusge- halte in de bodem op natuurlijke wij ze te verbeteren en te herstellen. Met zo'n behandeling moet U in de loop van april beginnen. U kunt de vrucht baarheid tevens bevorderen met tuin- kalk. De beste tijd om dit middel te gebruiken is voor- en najaar. verpotten of een bloembak vullen? Omdat er nogal wat onduidelijke pro- dukten op dit gebied zijn, kunt U het beste zakken kopen waarop het woord Potgrond staat en die afkom stig zijn van leveranciers die zijn aan gesloten bij de Stichting Regeling Handelspotgronden. Dat moet op de zak vermeld staan, en U kunt er dan verschillende zaai-afstanden zeker van zijn een goede en goedge- baar (bijvoorbeeld voor erwten 3 cm keurde kwaliteit in huis te hebben. en voor mais 10 cm). Dan zijn er allerlei bestrijdingsmidde- Een goede spade is eveneens een len om onkruid, mosvorming en al- vereiste bij het tuinieren. Bij spaden gengroei op terrassen en paden te voorkomen en te lijf te gaan. Zo'n groen uitgeslagen terras oogt niet fiber versterkte stelen. Die zijn van hout maar hebben een glasfiber staaf als kern. Oersterk. En dan noemen we nog maar eens wat. De plantauto- rcDcrncru/inDCM maat. Zo'n-automaat steek ie in de GEREEDSCHAPPEN grond, haal je er uit, de greep indruk- De fabrikanten van tuingereedschap- ken en de aarde valt eruit. In het pen brengen steeds meer en mooiere uitgestoken gat kunt U plant of bol produkten op de markt. En soms heel’ zetten. mooie rondingen. Rechtborders heb ben een verbinding van houten latten en moeten daarom onder rechte hoe ken worden neergezet. Romantisch zo'n rozenpóort als toe- begroeid is, krijgt hij nog een extra gang tot Uw tuin. In combinatie met fleurig accent. Deze rozenpoort kunt hekwerk is een fraai geheel te creë- U met de prijsvraag op deze pagina ren. Tussen de poortpalen ope- als prijs winnen. Handig hulpmiddel voor ouderen is het kniel- en zitbankje. Aan de hoge beugels kan men zich gemakkelijk oprichten. En omgekeerd doet het dienst als zitbankje. Er zijn overigens momenteel voor ouderen en gehan dicapten nog veel meer speciale ge reedschappen en hulpmiddelen, waarbij men zo min mogelijk hoeft te bukken en kracht te zetten. Speciale kussentjes en kniebeschermers kun nen hobbytuinders ook goede dien sten bewijzen. Moderne tuingereedschappen zijn vaak voorzien van uitwisselbare ste len, zowel in hout als aluminium en in verschillende maten, zodat voor iedere lengte de juiste steel te koop is. De stelen zijn er bovendien in mini-uitvoering voor klein werk in de border of de balkontuin. Eén steel voor verschillende gereedschappen spaart niet alleen geld maar ook bergruimte. Wat voor soort gereed schappen passen er op zo'n steel? Een krabber, hark, schoffel, bladhark, verticuteerkam, woeler, bezem en nog veel meer. En wat denkt U van een hakselaar en een compostvat? Tuinafval kan in een hakselaar tot handzame kleine stukjes worden gesneden en dan desge wenst met het vuil worden meegege ven of... in het compostvat gedepo neerd. En wanneer U zelf eens een garage- oprit, tegelterras of tuinpad wilt aan- urn W S'..» Z/ZZ- zz ii..i MsS* ït i - .-zi w. I a I |l r iLUJ.i.UL.l ..u X A. LUJU 1 -! ’4; .in,

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 11