luuuuim Vluchtelingenbeleid op avond van CD JA RTW’s ’’Hefbrug” een uur korter -J «kJ stamm-MAVO Moeder en bij de NPV twee kinderen Weer avond over TM openen keuken van De Wadde Uitbreiding Prof. Kohn- Ex-directeur ziekenhuis Borstvoeding in kraamtijd Videofilm NOVIB op W’veense tv? Muilkorfgebod I pitbullterriërs in Gouda Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking blijft volop actief I ■fl Br 1 I '^75'bee'^ óijb^aa"e is. Exposities Sport Onderwijs De projekten Twee gedeelten Straatnaam Film WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 30 MAART 1988 Pagina 23 A lie Littooy. Op de foto ontbreken Martin Ifocwa yv, Q M 1 MOSjr. - PAASSAGE KLEURWEDSTRIJD. PASSAGE WADDINXVEEN - Het paradepaardje van de lokale omroep RTW, het elke zaterdag uit te zenden actualiteiten- en thema-programma Rondom de hefbrug, wordt teruggebracht van twee naar één uur. 1 ijlt ’’Omzet” Schade aan uw auto vereist r-y deskundige reparatie. |~F0Cwn GLASBEEK AUTOSCHADE REPARATIEBEDRIJF De Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen bestaat uit van links naar rechts: Han Flietstra, Emka Krösschell, Nico v.d. Post, Witte de Vos (zittend), Cox Spoor, Lous Oosterbroek, Corrie Smallegange, Chiel Smallegange (zittend), Ko Krösschell, Peter Muis, Noortje Meskers, Frans WADDINXVEEN - ”Een tweede val”. Zo omschreef de Iraanse vluchteling Reza Allameh vorige week maandag op de CDJA-avond in het Waddinxveense Het Trefpunt Turkije. Iraniërs die uit hun land vluch ten, nemen vaak in eerste instantie de wijk naar het Turkse buurland. Niet met de bedoeling daar te blijven, maar om het als een springplank te ge bruiken naar een vrij land. WADDINXVEEN - Studie, discussie en voorlichting blijven voor de 13- jarige Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen de pijlers om de Waddinxveners bewuster te blijven maken van toenemende ar moede in de (Derde) wereld. ’’Meer mensen dan ooit zitten beneden het bestaansminimum”, zo staat er in het dezer dagen verschenen jaarverslag 1987 van de door PvdA-wethouder drs. M. Kraaijestein voorgezeten kerngroep. Het afgelopen jaar gaf weer een breed scala van activiteiten te zien. Hielema, Rick Kingma en Kraaijestein, Koos Dankers, Louise Perbal, Mieneke v.d. Lans en Jacques v.d. Schaft. (Foto: Kerngroep). F 9 "i O W-WyF;W7 T t j ligt Igh Bewuster maken van <1 4’ 5? a PIANOSTEMMEN, -REPARATIE EN -VERKOOP tfTTTIi ST. VICTORPLEIN 2-4 2741 JN WADDINXVEEN TELEFOON 01828-179 70 WADDINXVEEN - In Waddinxveen zal woensdagavond 13 april opnieuw een 1 worden gehouden door de Waddinx- Tot nu toe bracht de lokale omroep RTW een twee-wekelijks sportpro- eerst naar het buurland Turkije de wijk neemt. rugsturen naar Iran. Dit gebeurt echter wel degelijk, zei Reza Zadeh. Vooral als een vluchteling bekend staat als poli tiek of maatschappelijk actief, dreigt te rugzending. Voor die terugzending is immers in Turkije het bevel van één ge- <2rï. In samenwerking met andere organisa ties (Wereldwinkel, CBTB, NIVON, ZWO-groep en Hongerstichting) be- 1 van een tentoonstelling aandacht aan de ac tie Honger Hoeft Niet. De tentoonstel ling stond op de Derde Wereldmarkt, in Een nieuw wekelijks programma dat voortaan elke zaterdag te beluisteren valt is ’’Sport uit onze omgeving”. Als gevolg hiervan verhuist het tweeweke lijkse jeugdscholenprogramma naar het begin van de middag. Bij uw boodschappen ontvangt u een kleurplaat voor uw kinderen van 4 tot en met 12 jaar. De kleurplaat is in bijna alle winkels op de Passage, Kanaalstraat en Juliana v. Stolberglaan te verkrijgen (leden van de winkeliersvereniging). De kleurplaten moeten uiterlijk woensdag 13 april worden ingeleverd bij: Slager Smakman of Mannen mode Mulder. Een deskundige jury zal dan de kleur platen beoordelen en de schitterende prijzen ver delen. De prijzen varieèren van een fototoestel, voetbal, lego, boeken, puzzels etc. Wij wensen u en de kinderen een prettige paas vakantie. Er kwamen drie afleveringen van de bij lage bij de schoolkrant Toma-Lima Flit sen. Er werd aangesloten bij het Jaar van de Daklozen door twee afleverin gen te maken over wonen: ’’Onderdak” en ”Een nieuw huis”. De derde aflevering sloot aan bij de Honger Hoeft Niet-aktie en ging over ’’Voedsel van Ver”. De schoolkranten werden verspreid op 14 van de 18 basis scholen. Oplage per aflevering: 2.500 exemplaren. Bij het begin van het nieuwe schooljaar kwam er een nieuwe schoolredaktie. Zij bestaat uit leerlingen van de Leon van Gelderschool, de Willem van Oranje- school en de St. Jozefschool. Zij heeft meegewerkt aan de schoolkrant door mee te denken over het onderwerp, door een rebus, een stripverhaal en een spelletje te maken en door te tekenen. De programaleiding heeft namelijk be sloten voorlopig te stoppen met het the- ma-gedeelte en terug te keren naar een gezellig radiouurtje boordevol actuali teiten. Voortaan wordt er op zaterdag zeven uur uitgezonden, ’s nachts tussen twaalf en een uur en ’s middags tussen half een en half zeven. te belangstelling voor dit onderwerp is hiervan de reden. Transcendente medidatie (TM) is een eenvoudige techniek waarbij men tot diepe rust komt. Als gevolg van deze diepe rust ervaart men al snel vele posi tieve effecten. Hierover zal in de lezing meer verteld worden. Wie TM verge lijkt met andere ontspanningsmetho- den, valt vooral op dat het beoefenen van de TM-techniek geen moeite kost, en gemakkelijk te doen is. Benodigd zijn alleen een gemakkelijke stoel en een niet te drukke omgeving. Veel mensen beginnen met TM om spanningen thuis en op het werk beter aan te kunnen. Anderen willen werken aan de persoonlijke ontwikkeling, waardoor ze meer kunnen betekenen voor anderen èn voor zichzelf. TM is geen religie en vereist geen speci ale leefwijze. Zij is door iedereen vanaf 5 jaar te leren. Wie de techniek eenmaal geleerd heeft kan geheel zelfstandig zijn leven lang mediteren. A SSAGE Z-V-, verkleinde die t Mij9en met het begrip ’’land van eerste op vang”. Een Iraniër die rechtstreeks uit Iran naar bijvoorbeeld Nederland zou vluch ten, heeft een veel grotere kans als vluchteling opgenomen te worden dan iemand met een soortgelijke positie die neraal genoeg. .WADDINXVEEN - De Prof. Kohn- 'stammschool voor openbaar MAVO aan de Mauritslaan gaat uitbreiden. 'Voor deze uitbreiding is het gemeente bestuur gevraagd om afgifte van een bouwvergunning. De uitbreiding betreft aan de zijde van de J.W. Frisoweg het bouwen van loka len in twee bouwlagen. Dit is dus aan de noordkant van het schoolgebouw. Omdat het bouwplan in strijd is met het ter plaatse geldende bestemmingsplan Oranjewijk ’75 is een speciale vrijstel ling nodig, die B.en W. willen verlenen zodat vervolgens een verklaring van geen bezwaar aan het provinciaal be stuur gevraagd kan worden. gramma, maar twee uitzendingen in één maand is niet genoeg om de actuele sportinformatie goed aan de luisteraars door te geven. Vandaar dit sportprogramma dat met ingang van 2 april in een nieuw jasje ge stoken zal worden. De inhoud van ’’Sport uit onze omgeving” dat gepre senteerd gaat worden door André de Knoop, zal grotendeels bepaald kunnen worden door de Waddinxveense sport clubs. In ieder geval moet het programma na een opstartperiode de uitslagen gaan bevatten van alle wedstrijden of compe tities die gehouden worden door Wad dinxveense sportclubs. Verder is (na overleg) ruimte voor bijvoorbeeld le denwerving en aankondiging van grote re sportevenementen. Na een ontvangst op het gemeentehuis later in de middag werd de avond door gebracht met het uitwisselen van infor matie over de aktiviteiten in Lima en in Waddinxveen. De jaarlijkse openbare avond van de Kerngroep had als thema ’’Biotechno logie en haar invloed op de Derde We reld”. Dit onderwerp werd ingeleid door Gerda Dijkstra uit Berkel Roden rijs. Er volgde een levendige discussie. Er waren ongeveer 40 aanwezigen. De gemeenteraad van Gouda, die ook nog andere zaken in de APV wijzigde rond op straat lopende huisdieren ter beperking van de overlast en de honde- poep, besloot dat het plaatselijke poli- tieregelement zal worden uitgebreid met een lijst waarop de te muilkorven gevaarlijke honderassen.cn door kruis ingen verkregen exemplaren met name worden genoemd. De PvdA-raadsfractie kwam met het muilkorfverbod voor pitbullterriërs ge zien de aanvallen van deze dieren op kinderen en dieren elders in het land. In Gouda hebben zich dergelijke geval len nog niet voorgedaan. Het gemeen tebestuur weet eigenlijk niet eens of er vooralsnog wel pitbullterriërs in de kaasstad worden gehouden. De beide NOVIB-projekten in Torna (Burkina Faso) en Lima (Peru) blijven overigens de aandacht van de Kern groep vasthouden. ”De kracht en het doorzettingsvermogen van de mensen aan de basis, om als het ware tegen de stroom op te roeien, dwingen respekt af”, aldus de Kerngroep Ontwikke lingssamenwerking Waddinxveen. ”De mensen met macht, zowel hier als daar, houden weinig rekening met de arm- sten. De enige kans voor die armsten is om gezamenlijk op te komen voor hun belangen”. WADDINXVEEN - Warme hapjes, gemaakt door de leerlingen van de LHNO-examenklas ”De Wadde” en uitgeserveerd in het restaurant, onder streepten vrijdagmiddag de feestelijke opening van de nieuwe kook- en eetac- commodatie van de christelijke scho lengemeenschap aan de Sniepweg. I De genodigden konden alles in vol be drijf zien. Onder toezicht van de huis- houdleraressen T. v.d. Kolk-Brede- wout, A.C. Bloem-Wolda, E. Braak- sma-Gorter en A. Toussaint werden door de leerlingen de heerlijke hapjes gemaakt. In de openingshandeling heeft de ont- L wikkeling in het Lager Huishoud en Nij- verheidsonderwijs een nieuw accent ge- kregen. Begon de Chr. School voor LHNO ”De Rank” 28 jaar geleden haar lessen in Waddinxveen gericht op het huishouden thuis, nu gefuseerd in ”De Wadde” staat ook het groothuishouden L op het rooster. Mevr. M. Breedijk-van Nielen - oud- j leerlinge van het eerste uur in ”De Rank” - stelde het klein huishouden in ‘I werking. Maar dochter Marlies - thans P leerling van de LHNO-afdeling van ”De Wadde” - mocht de groot appara- ten gaan bedienen, terwijl haar zoon Peter-Paul - leerling van de LTS afde ling - assisteerde, omdat ook jongens gebruik gaan maken van de keuken. De schoolkeuken bestaat uit twee ge- j deelten: één voor klein huishouden (zo- 2 als thuis) en één voor groot huishouden (zoals in ziekenhuizen en bejaardente huizen). Naast deze keuken beschikt ”De Wad de” nu ook over een lokaal voor textiel- verzorging (wassen, strijken), een rui me provisie/werkkast en over een klein restaurant, waar het eten kan wórden uitgeserveerd, maar waar ook huis houdkunde lessen gegeven kunnen wor den. Het architectenbureau Stuurman Part ners B.V. heeft het geheel ontworpen en met behulp van bouwbedrijf Valken burg B.V. te Nieuwerkerk a.d. Ussel, het elektriciteitsbedrijf Groen en Al- denkamp te Woerden en het installatie bedrijf v.d. Broek te Boskoop is de ver bouwing in ”De Wadde” gerealiseerd. Twee firma’s hebben de moderne keu- kenapparatuur geleverd: Groku Kam pen B.V. en Jos ten Berg uit Utrecht. Verder werden spullen betrokken van de firma De Wit te Waddinxveen (elek trische apparaten) en de firma Bouter te Den Haag (tafels en.stoelen). Vorig jaar had de kerngroep een ’’om zet van bijna 81 mille. Bij dit bedrag zat een gemeentelijke bijdrage van ruim 52.000 gulden plus 17,2 mille die zelf standig werd bijeen vergaard middels verkoop van Derde Wereldprodukten, donateursbijdragen, jaarlijkse collecte en giften. Uit Peru kreeg de kerngroep bezoek van drie Limanezen, waaronder direc teur Oscar Balbuena van de Peruaanse ontwikkelingsorganisatie CIDIAG, partner van het Nederlandse NOVIB. Deze organisatie kreeg eind vorig jaar uit Waddinxveen 65.000,- overhan digd. In Toma is men, sinds de ADRT om een nieuwe bestuursopzet heeft gekregen, met veel elan bezig met het ondersteu nen van boeren. Toch vielen de oogsten het afgelopen jaar tegen, doordat de re gens te laat begonnen en omdat er ook te weinig regen viel. Volgens de laatste berichten zijn er te korten in de voedselvoorziening te ver wachten. Na alle inspanningen die de mensen in Torna zich hebben getroost om hun situatie te verbeteren, zou dit een domper betekenen. WADDINXVEEN - Oud-directeur H. van de Herik van het Prinses Beatrixzie- kenhuis zal op de donderdagavond 7 april in de Bethelkerk aan de Bilderdij- klaan te houden openbare ledenverga dering van de Waddinxveense afdeling van de Nederlandse Patiënten Vereni ging (NPV) het woord voeren. De avond begint om acht uur. Op basis van Gods woord en de daarin geboden zorg voor het menselijk leven stelt de NPV zich de belangenbeharti ging van Nederlandse gezondheidszorg en welzijnsvoorzieningen ten doel. Dit houdt de bescherming in van het mense lijk leven vanaf de conceptie tot aan de dood. Het bestuur van de Waddinxveense af deling van de Nederlandse Patiënten Vereniging wordt gevormd door J.L. van Klaveren (voorzitter), J. Hak (se cretaris), mevr. C.J. Neele-Heystek (penningmeester), ir. T. Drost, mevr. J.E. Guldemeester, C. Havenaar, C. de Rooy en mevr. M.D. Wigboldus-Jong- man. Het plaatselijk comité van aanbeveling van de Nederlandse Patiënten Vereni ging bestaat uit: mr. W.H.K. Dijkster- huis, ds. J.W. Goossen, P.W. Hak, J. Havenaar, J. Knol, ds. G.C. Kunz, A. Morijn, J. Rooker, ds. H. Schipaan- boord, K. Senneker, ds. N. van der Want, J.W. van de Werken, J. van Wijk en A.C. Witvliet. Iraniërs die de grens met Turkije over steken, verruilen op dat moment im mers de ene dictatuur voor de andere. Toch is het juist dan vaak moeilijk naar West-Europa of de V.S. te komen. Mr. J.G.H. Kamerfraktiedeskundige op het gebied van het vluchtelingenbeleid, legde uit dat dit komt omdat Nederland (en de meeste andere westerse landen) werkt gezegd geen vluchtelingen te zullen te- Turkije wordt dan immers land van eer ste opvang en aangezien de vluchteling in Turkije niet meer (genoeg) gevaar loopt, maakt een langs deze weg aan de klauwen van Khomeini ontvluchte dan Krajenbrink, CDA-Tweede ook weinig kans te worden opgenomen in een democratisch land. Dit temeer, zo verklaarde mr. Krajen brink, daar Turkije officieel heeft toe- Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA, kenmerk voor vakwerk. Noordkade 24 - Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCWA, kenmerk voor vakwerk In maart kwam Oscar Balbuena van Cl- steedde de Kerngroep door middel Dl AG. Met hem praatte de kerngroep over het werk van CIDIAG in Peru. Hij onthulde het straatnaambord aan de Li- maweg. Na de onthulling werd hij ont vangen op het gemeentehuis. In oktober kwamen Roel Barrenzuela, van de krottenwijk Villa el Salvador, en In Lima werkt de kundige en strijdbare organisatie CIDIAG. Zij helpt de ar beiders in de door hen overgenomen failliet-verklaarde bedrijven en de dak lozen in de krottenwijk Villa el Salvador mondig te maken. Door technische steun, scholing, kennis over commercieel beheer en juridische bijstand krijgen de mensen vertrouwen in eigen kracht. En dan "organiseren en organiseren. Zonder dat komen we niet vooruit”, aldus Roel Barrenzuela, die in oktober ’87 in Waddinxveen op be zoek was. WADDINXVEEN - De Waddinxveen se moedergroep voor borstvoeding La Leche League houdt dinsdagavond 5 april van acht tot tien uur ten huize van leidster Lilian Kok aan het Klaverveld 7 (tel. 14618) in Waddinxveen weer een avond met als onderwerp borstvoeding in de kraamtijd en de aanpassing van het gezin aan de baby. In een kringgesprek zal worden ingeg aan op vragen als: hoe breng je de borst voeding op gang, wat te doen als de melk niet (snel genoeg) komt, als je de baby in het ziekenhuis moet blijven en je toch de borst wilt blijven geven. Er wordt gepraat over het belang van snel na de geboorte aanleggen, en hoe doe je dat ’’aanleggen”. Er wordt uitge legd wat het ’’systeem van vraag en aan bod”, hoe je pijnlijke tepels kunt voor komen door de baby goed vast te hou den en hoe de melk gemaakt wordt. Toch zal de avond geen schools karak ter hebben omdat steeds blijkt dat de aanwezige moeders met ervaring in het geven van borstvoeding veel praktische tips hebben en deze graag doorgeven aan anderen. Ter ondersteuning van de mondelinge informatie worden diverse folders uit gedeeld, die bij de prijs van de avond 3,-) inbegrepen zijn, evenals een kopje koffie of thee. Elke (a.s) moeder kan gebruik maken van de uitgbreide bibli otheek van de groep. Baby’s die hun moeder nog niet willen missen zijn uiteraard van harte welkom. GOUDA - Op voorstel van de gemeen- teraadsfractie van de PvdA in Gouda is unaniem besloten dat pitbullterriërs in deze stad gemuilkorfd moeten worden lezing over transcendente meditatie als er mee de straat wordt opgegaan. Voorzover bekend is Gouda de eerste veense M. Titulaer (tel. 15124). De gro- gemeente die deze kwestie binnenkort in de Algemene Politie Verordening (APV) gaat regelen. Andere gemeen ten denken nog na over een dergelijke aanpak van deze gevaarlijk gebleken honden. de Kruiskerk, gemeentehuis, Imman- uëlkerk, Ontmoetingskerk en op de openbare avond. Het probleem van de daklozen was voor de kerngroep een concreet onderwerp in het Jaar van de Daklozen 1987. Er kwam veel informatie van allerlei orga nisaties. Het probleem hield zo nauw verband met het werk van CIDIAG in de krottenwijk Villa el Salvador, dat be sloten werd hier extra aandacht aan te besteden. Na gesprekken met de beide Waddinx veense woningbouwverenigingen wer den plannen gemaakt voor een tentoon stelling. De groep stelde de tekst samen en zocht de foto’s uit. De woningbouwvereniging Waddinx veen zorgde voor panelen, voor werk ruimte en voor vervoer van en naar ver schillende punten in het dorp. De sa menwerking was bijzonder prettig. De tentoonstelling was te zien in: ge meentehuis, 1 mei-bijeenkomst, bibli otheek, Ontmoetingskerk, kantoor Woningbouwvereniging SSW, Kruis kerk, St. Victorkerk, Anne Frank-cen- trum. Huize Souburgh, Bouwvoorlich- ting en Immanuëlkerk. Gedurende de zomer werd de tentoonstelling een maand uitgeleend aan de gemeente Le lystad. WADDINXVEEN - De Kern groep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen heeft op ver zoek van de Nederlandse Organisa tie voor Ontwikkelingssamenwer king (NOVIB) meegedaan aan een video-film over het onderwerp ge meente en projectkoppeling. In de film is een zevental activitei ten van de kerngroep te zien. De vi deoband is bestemd voor gemeen ten, die willen beginnen met pro jectkoppeling. CDA-gemeenteraadslid G. van den Berg, die op de Kabelkrant Waddinxveen had gelezen over de video-film met Waddinxveense op namen, heeft het college van B. en W. verzocht na te gaan of de beel den ook via het plaatselijke kabel net uitgezonden kunnen worden. Hij dacht er aan de beelden vooraf gaande aan de jaarlijkse collecte te laten zien. PvdA-wethouders drs. M. Kraaijestein stelde de suggestie van het christen-democratische raadslid op prijs en zei een en ander te zullen nagaan. Dat de NOVIB in Waddinxveen aan het werk is geweest ligt overi gens voor de hand. Geregeld wordt de Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Waddinxveen vanuit het land benaderd voor informatie. Vorig jaar kwamen uit een tiental gemeenten vragen om informatie over opzet van de kerngroep en over de aktiviteiten. De gemeente Oirschot gaf het Toma-kwartetspel en onze Toma-brochure opnieuw uit. Van de Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Waddinxveen maken 19 Waddinxveners deel uit. Vice-voorzit- ter is drs. Chiel Smallegange, penning meester Ko Krösschell en secretaresse Emka Krösschell-Koopmans. Het werk rond NOVIB-projecten in Li ma (Peru) en Toma (Burkina Faso) wordt niet alleen door de 1 gedaan (zeven vergaderingen vorig jaar), maar ook door eigen werkgroe pen als die voor onderwijs, financiële actie, studie, lokale omroep RTW en publiciteit. Antonio Aragón, van CIDIAG, naar Waddinxveen. Zij waren op doorreis naar Spanje, waar ze een belangrijke Spaanse prijs in ontvangst gingen ne men. Deze prijs was aan de buurtorganisatie in de krottenwijk toegekend voor de in- zet ter verbetering van de woon- en leef- kerngroep omstandigheden. Zij bezochten hier het - Anne Frank-centrum. Daarna ontving de woningbouwvereni ging Waddinxveen de twee Peruanen met een bijzonder informatief program ma over de sociale woningbouw in Wad dinxveen vroeger en nu. Er werden ge renoveerde en nieuwe woningen be zocht. Tot besluit van de CDJA-avond, die door de Nederlandse zowel als de in on verwacht grote getalen aanwezige Iraanse toehoorders als constructief en leerzaam werd ervaren, toonde de Iraanse vluchteling (in het dagelijks le-4 ven filmregisseur/producer) één van,' zijn films. In deze film kwam goed naar voren hoek een Iraanse jongen verkeerd begrepen en vals beschuldigd werd omdat hij de Nederlandse taal onvoldoende machtig, was. De kern Waddinxveen van het C.hris- ten-Democratisch Jongeren Appèl (CDJA) zag in de bijeenkomst een aan-" leiding om de gelegde contacten me( met name de in het Gouwedorp wonen de Iraanse vluchtelingen te verdiepen. Zij blijft zich in de toekomst dan ook met de vluchtelingenproblematiek be-, zig houden. W’veners gaat door h., s"lL.

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 15