geschreven Simon Pille en de WH Ontstemming over wegblijven gemeentebestuur Voor Amnesty weer minder I Over verhuisplannen, vervuiling vacatures en behoefte kinderopvang Extra leer middelen Kardinaal Alfrinkschool Opening expositie amateurs HALF COMMERCIEEL KINDERDAGVERBLIJF? Afscheids receptie directrice C. Blok (61) Coenecoop openbare weg Ochtend voor buitenlandse moeders F f" Vacatures Spelden Acties GEB Soos Tekort Van formaat Beleid Stands PvdA-werkgroep ’Vrouwenraad” 2 VOOR EEN GOED BOEK boekhandel veldwijk b.v. WADDINXVEEN - Er wordt weer minder voor Amnesty International in Waddinxveen geschreven voor het vrijlaten van politieke gevangenen. Dat blijkt uit het jaaroverzicht van de plaatselijke werkgroep. Tegenover de ongeveer 1.500 brieven, die in 1986 in Waddinxveen werden geschre ven, staan de ongeveer 1.275 brieven van vorig jaar. 2 fjCnOienyverK. over bekend is. De Bulgaarse autoritei- In december zijn de 16 basisscholen be- ten zullen de laatsten zijn die ooit zullen naderd. Er werden afspraken gemaakt toegeven dat er in hun land dingen ge- voor het geven van een les in groep 8 in beuren die niet door de beugel kunnen, combinatie met het vertonen van een di- zoals het dwingen van de Turkse min- aserie. Tien van deze scholen zijn be- derheid om Bulgaarse namen aan te ne- zocht en 1 school heeft afwijzend gere ageerd. “F WOENSDAG 13 APRIL 1988 Pagina 9 Gemeente enqueteert ruim 210 bedrijven In de Ontmoetingskerk gaf de 90-jarige muziekvereniging Concordia een jubileumconcert. Niet alle plaatsen wa- i iwMOWR NAAR 4 i De vertrekkende directrice van Huize Souburgh, mevrouw C. Blok. (Foto: Sjaak Noteboom). Een gedeelte van dit verschil is te ver- de andere school kwam dit onderwerp klaren door het feit dat op de middelba- ter sprake tijdens de lessen maatschap- re scholen niet geschreven is het afgelo- pijleer. ben we met veel plezier en toewijding gedaan, al was het soms een hele toer om de stand te bezetten, soms wel twee op een dag. We hebben ons er aardig doorheen geslagen en we vertrouwen erop dat we dat in 1988 weer zullen doen, want het is en blijft nog steeds hard nodig om actie te voeren tegen mensenrechtenschendingen waar ook ter wereld,” aldus Anja Dijkhuizen en Bep Tetteroo van de Amnestygroep Waddinxveen. men. Het is dan ook niet verwonderlijk dat op de geschreven brieven geen en kele reaktie kwam. per week speelmogelijkheden te bieden voor werkende ouders. 70.000 plaatsen, terwijl er een minder urgente vraag is voor 160.000 andere kinderen. Nu zijn er slechts 14.000 een kinderdagverblijf door deze voor ziening als pro memorie-post op te voe ren. ren bezet. (Foto: Sjaak Noteboom). De vragen die betrekking hebben op de vacaturevervulling hebben vooral tot doel om vast te kunnen stellen of, en zo ja in welke beroepen er veelvuldig spra ke is van moeilijk vervulbare vacatures. Kan dit worden geconstateerd, dan kan de gemeente onder meer in het kader van het Intergemeentelijk Stimulerings- Was er dus in de Ontmoetingskerk nie mand van de gemeente aanwezig om Concordia te feliciteren, gelukwensen Passage Wadd>naveen Te* 01828 12620 De werkgroep Waddinxveen van Am- Aan het Gemeentelijk Energiebedrijf Gouda e.o. te Gouda is een perceeltje grond van circa 25 m2 op het bedrijfster rein Coenecoop verkocht. De WH nam het initiatief om olie bollen te bakken en uit te venten want er moest geld komen. Bovendien was er een grote kledinginzameling en al les werd gesorteerd. Ook veel hulp werd verleend bij andere geldinzame lingen. In 1956 werd de bejaardensoos in het leven geroepen om te trachten voor deze mensen enige ontspanning te brengen. Er waren toen geen clubhui zen. Zij kregen drie maanden de be schikking over het hervormde wijkge- bouw (nu De Hoeksteen), het RK Volksgebouw in de Burg. Troost- straat (nu Koninkrijkszaal van de Je hova’s Getuigen) en het Gerefor meerd Verenigingsgebouw (nu Het Trefpunt). Men kwam om de 14 da gen bijeen. Het liep buitengewoon en er kwamen sjoelbakken en tafelbil- jarts. derwijs 1988, te weten 10.944,73 (in clusief b.t.w.). Daar de rijksvergoeding ten behoeve van de vijfde groep van de Kardinaal Alfrinkschool eerst kan worden aange vraagd door middel van het vóór 1 okto ber a.s. door de raad vast te stellen "Overzicht Vermeerdering Huisvesting 1990/1992”, wordt de afschrijving op deze investering ingaande 1990 gestart. enquete onder ruim 210 bedrijven naar de behoefte en belangstelling voor kin deropvang bij het bedrijfsleven vloeien mede voort uit de gedachte om in dit WADDINXVEEN - De gemeente Waddinxveen heeft besloten dat bij Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland een verzoek tot aanpassing van de gren zen van de bebouwde kom ingevolge de Wegenwet en Wegenverkeerswet zal worden ingediend, opdat het Bedrij venpark Coenecoop hierbinnen valt. WADDINXVEEN - In het sociaal-cul- tureel centrum De Bonkelaar aan de Beukenhof is er donderdagochtend 14 april weer een ochtend voor Marok kaanse moeders (9.00-10.00 uur) en voor Turkse moeders (10.00-11.00 uur) Onderwerp van gesprek is gezonde voe ding, heel belangrijk voor kinderen die in de groei zijn en ter voorkoming van ziektes. Samen met wijkverpleegkundige Ans v.d. Stoel wordt bekeken welke voe dingsmiddelen belangrijk zijn en hoe met Marokkaanse en Turkse voedings middelen een gezond menu kan worden samengesteld. Er is een tolk aanwezig en er is ook peu- teropvang. project voor langdurig werklozen ge richte scholingsactiviteiten ontwikke len, waardoor de lokale vraag en aan bod van arbeid dichter bij elkaar kun nen worden gebracht. Om de uitwerking van de enquete bin nen een redelijke termijn te kunnen af ronden is besloten om niet alle in Wad dinxveen gevestigde bedrijven te bena deren. Geselecteerd zijn slechts bedrij ven met vijf of meer werkzame perso nen die bovendien staan ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Dit be tekent dat in totaal 213 bedrijven zullen worden benaderd met het verzoek om medewerking te verlenen aan deze en quete. ouders. Deze ge- grond kon komen, omvat groepsopvang voor kinderen van 0-4 jaar, gedurende tenminste vijf uur per dag en is elke was dat natuurlijk niet zo’n vreemde WADDINXVEEN - Het bestuur van de 90-jarige muziekvereniging Con cordia en het vrijdagavond tijdens het jubileumconcert in de Ontmoe tingskerk aanwezige publiek hebben met ontstemming gereageerd op de afwezigheid van een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. WADDINXVEEN - Meer dan 210 Waddinxveense bedrijven met vijf of meer medewerkers/sters hebben van het gemeentebestuur een enquete gekregen over vrij uiteenlopende onderwerpen als de huidige vestigings plaats, eventuele verhuisplannen van het bedrijf, de huisvesting van het personeel, de vervulling van vacatures in het bedrijf en de behoefte en be langstelling van het bedrijf voor kinderopvang. vangen, ook bedrijven en instellingen terecht, die hun medewerkers/sters be hulpzaam willen zijn in het verkrijgen gulden) per maand, zijn er nog ruim 100 van goede kinderopvang tijdens de werkperiode. Doelstelling van deze nieuwe vorm van kinderopvang is enerzijds het stimule- jaar een paar ochtenden of middagen ren en vergroten van de leef- en werk- mogelijkheden van (werkende) ouders In Nederland is een schreeuwend tekort aan kinderopvang. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gastouderproject regelt kinderop- schatte vorig jaar het directe tekort op Het jubileumconcert van het 90-jarige Concordia trok een redelijk aantal be langstellenden. Dat Concordia een ver eniging van formaat is geworden bleek uit een aaneenschakeling van dans en muziek van majoretten, drumband en kwamen er wel van de Koninklijke Fe- orkest. De presentatie van het geheel was in handen van Ad de Korte. Met de openingsmars der Medici pre senteerde Concordia zich aan het pu bliek waarna voorzitter Evert Bouman een openingsrede sprak en de afgetre den voorzitter Bram van Rutten in de bloemetjes zette en hem bedankte voor zijn verdienste voorde vereniging. In de Kalief van Bagdad, een klassieke ouver ture met een hoge moeilijkheidsgraad voor het klarinetregister, kwam de goe de klankkleur van het orkest duidelijk naar voren. Het tweede klassieke werk, het Adagio uit het Concerto voor klari net, bracht de getalenteerde klarinettis- te Henny Nieswaag voor het voetlicht met een technisch hoogstaande solo. De enquete is met een door loco-burge- meester P.F.J. van Schie (CDA) en ge meentesecretaris J. Meuleman onderte kende toelichtende brief dinsdag ver zonden. Bij de 23 enquêtevragen is ook de nieuwe folder van de Stichting Gas touderproject Waddinxveen en Omge ving gevoegd. Dit in 1986 met subsidie van de gemeen te gestarte project, dat financieel mede wordt ondersteund door het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur (WVC), heeft de activiteiten uitge breid naar bemiddeling in kinderop vang voor bedrijven en instellingen. Beschermheer burgemeester C.M. van der Linden had het laten afweten omdat hij in het buitenland op vakantie is en PvdA-cultuur-wethouder drs. M. Kraaijestein opende in het bedrijven park Coenecoop het bedrijfspand van Jan van der Linden Autoschade (4 werknemers). En zodoende was er niemand van het college van B. en W. aanwezig, want ook loco-burgemeester P.F.J. van Schie (CDA) en wethouder K.W.Th. van Soest (VVD) schitterden door afwezig heid. Teleurstelling was er ook al in novem ber vorig jaar tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de drumband De Cormula’s, die het moesten doen met welzijnsambtenaar drs. Cees Seelen die in zijn eentje het gemeentebestuur ver tegenwoordigde. WADDINXVEEN - Burgemeester C.M. van der Linden opent volgende week vrijdagmiddag 22 april om half vijf de eerste openbare expositie van het werk van de leden van de Waddinx veense Kunstkring. Deze expositie wordt gehouden in de Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade en is geopend op vrijdag (16.30-22.00 uur), zaterdag (11.00-17.00 uur) en zon dag (11.00-17.00 uur). De toegang is vrij. Te zien zullen zijn olieverfschilderijen, etsen, aquarellen, keramiek, boetseer werk en beeldhouwwerk. WADDINXVEEN - De vragen van het en anderzijds het verruimen van de ont- Waddinxveense gemeentebestuur in de wikkelingskansen en leefmogelijkhe- --j-ml T den van kinderen van 0-12 jaar. Met de enquêteresultaten op tafel wil de gemeente Waddinxveen onderdelen van het gemeentelijk beleid evalueren en waar nodig bijstellen. Verder kun nen de resultaten van het onderzoek voor het college van Burgemeester en Wethouders aanleiding zijn om op be paalde beleidsterreinen nieuwe initi atieven te ontwikkelen. Volgens bedrijfscontactvrouw drs. Bar bara van der Zouw, die de enquete be geleidt en naar wie bedrijven kunnen bellen voor nadere informatie, heeft niet alleen de gemeente maar ook de Stichting Gastouderproject Waddinx veen en Omstreken behoefte aan meer inzicht in de vraag naar en belangstel ling voor kinderopvang van het bedrijf sleven. De bedrijfsgerichte kinderopvang is een bijzonder onderdeel van de enquete, waarmee volgens het college van B. en W. het plaatselijk belang is gediend als de bedrijven over zullen gaan tot nauw keurige invulling van de gestelde vra gen. Het vervolg van het programma liet een show zien van miniretten op het num mer Adalita. De in fleurig uitziende te nues gestoken majoretten dansten op mechanische muziek. De drumband staat altijd voor een stuk ritmiek, bijzonder was hierbij de combi natie van slagwerkinstrumenten en het kerkorgel, bespeeld door mevr. J. Al- blas-van Leeuwen. De leerlinggroep van dr drumband deed zijn best de wat te moeilijke stukken tot een goed eind te brengen. Voordat het publiek aan de koffie kon stond een 30 muzikanten sterk jeugdor kest op het podium, waarvan dirigent Gerrit de Knegt in korte tijd een orkest smeedde. Met vlotte muziek, zoals Don’t look that blue again en de Elvis Selection, krgen zij veel waardering van het enthousiaste publiek. Na de pauze bespeelde Leon de Knegt de xylofoon. Op virtuoze wijze bracht hij Flying Fingers ten gehore ten geho re. Drumband en majoretten toonden nogeens hun kunnen en het orkest speelde het temperamentvolle werk. Wo die Wolga fliesst, de mars Team work besloot de avond. Concordia kan terugkijken op een re presentatief jubileumconcert. Als waar dering aan het publiek werden bloemen uitgereikt. WADDINXVEEN - Oud-PvdA-wet- houder Simon Pille (87), Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en ere-bur- ger van Waddinxveen, heeft een bij zondere band met de afdeling Wad dinxveen van de Vrouweiijke Vrijwil lige Hulpverlening (WH), waarvan hij komende vrijdagmiddag de bazar in het Anne Frank-centrum opent. De echtgenote van de ex-gemeente- bestuurder, gepokt en gemazeld in di verse bestuursfuncties (SDAP, PvdA, NW en VARA) oud-raadslid (1933-1970) en oud-wethouder (1958- 1966), stond destijds aan de wieg van de huidige WH. De in 1981 op 79-jarige leeftijd over leden mevrouw A. Pille-Pille behoor de in 1951 met oud-WD-gemeente- raadslid en provinciaal statenlid wij len mevrouw T. van der Torren- Veendorp tot de deelnemers aan een in Den Haag door commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz belegde ver gadering om te komen tot een organi satie van vrouwen in alle Zuidhol- landse plaatsen. In 1961 drong de WH er bij het ge meentebestuur op aan, doordat een rusthuis uitbleef, om naast deze gep lande grond bejaarden woningen te bouwen. Dit is tot stand gekomen en 42 bejaardenwoningen zijn aan de Prins Bernhardlaan verrezen. Op de zijgevel van huis nummer 84 is een grote gedenksteen ingemetseld met daarop de namen van het toen malige bestuur van de WH, dat de eerste steen heeft gemetseld. Langzamerhand houdt het WH-be- stuur zich alleen bezig met activitei ten voor bejaarden. Bij de totstand koming van het Anne Frank-centrum heeft de WH een vaste plek gekre gen en hun activiteiten worden daar uitgevoerd. Jaarlijks worden een uit gaansdag georganiseerd en de Kerst- middagen. Kortom, op de bijeenkomsten die om de 14 dagen in het Anne Frank-cen trum worden gehouden is iedereen welkom en zo ontstaan er contacten onder bejaarden onderling. Ook is er gymnastiek ontjer leiding van Rob Gaykema. Voorts was er een reeks individuele ac tiviteiten, zoals stands op bijeenkom sten, een interview voor de RTW-radio, lezingen met dia’s, een eerste schrijf- avond voor gemeenteraadsleden en len zijn prima. Ook in 1987 heeft Am- dergelijke. nesty er nieuw materiaal en posters af- gegeven. In verband met een ongunsti ge lesrooster zijn de schrijfgroepen niet den, maar ook door mensen die schrij- van de grond gekomen. Op één van de scholen heeft Amnesty ren, niet stilgezeten is. Als organisatie met een stand gestaan tijdens de ouder- krijgen we steeds meer bekendheid, iets avond. De verkoop was een groot sue- wat alleen maar toe te juichen is. We ces mede doordat in de uitnodiging voor zijn gevraagd om bij de meest uiteenlo- de ouders de aanwezigheid van de werk- pende aktiviteiten aanwezig te zijn, zo- groep vermeld was. als bazars, kinderrommelmarkten, ge- Op een andere school was men tijdens meentedagen van kerken enz. Dat heb- de lange pauze aanwezig met een stand. De leerlingen toonden veel belangstel ling en er werden veel groetenkaarten geschreven. Op alle scholen is een bestellijst voor kerstkaarten in de docentenkamers op gehangen. Het resultaat hiervan was matig. Op twee scholen is in de derde klassen ook tijdens de lesuren aandacht besteed aan ’’mensenrechten”. Op de ene school was men drie maanden bezig met het projekt ’’mensenrechten” en op deratie van Muziekgezelschappen (KNF), zo vertelde oud-voorzitter en jubileumcommissielid Bram van Rutten tijdens het concert. De Concordia-leden Jos Visser en Frank Alblas werden gehuldigd en kre gen de zilveren speld uitgereikt voor hun 25-jarig lidmaatschap. De heer C. v.d. Bas deed het woord na mens het voltallig aanwezige ere-comité en gaf te kennen dat ook het comité aan verjonging toe is. Hij wenste Concordia geluk en overhandigde de voorzitter een bedrag van 3.200,-. In een dan kwoord somde ere-voorzitter Jan van Hooven nog eens op wat dit comité in een reeks van jaren voor de vereniging betekende. WADDINXVEEN - Komende vrijdagmiddag tussen vier en zes uur is in Huize Souburgh aan de Prins Bernhardlaan de afscheidsre ceptie van directrice mevrouw C. Blok (61). De Haagse gaat na ruim tien jaar in het protestants-christe- lijke bejaardentehuis de scepter te hebben gezwaaid met de VUT. Mevrouw Blok, die volgens het stichtingsbestuur op zeer menselij ke wijze leiding heeft gegeven aan het Waddinxveense tehuis voor 98 ouderen, heeft er een werkzaam le ven als diacones van meer dan 40 jaar opzitten. Aan dit feit was eind vorig jaar in besloten kring aan dacht geschonken. Haar opvolger wordt per 1 mei de heer P. Th. ter Veer, nu nog direc teur van een protestants-christelij- ke bejaardentehuis in Leidschen- dam. Voor het adoptiewerk fungeerden twee groepen. Een ervan werkt voor de Bul gaar Husein Huseinov. Een zogenaam- q i j i de onderzoekscase waarbij bijna niets De overige scholen hebben informatie materiaal gekregen en gaven er de voor keur aan om zelf een les te geven over mensenrechten. Vorig jaar werd even eens informatie gegeven over de vluchtelingenproblematiek in Neder land. Voor het eerst werd de kinder krant gebruikt op de basisscholen. De contacten met de 3 middelbare scho- WADDINXVEEN - Er is bijna 11 mil le nodig voor het kopen van leermidde- C len en meubilair ten behoeve van de L .vijfde formatieplaats en acht leerlingen k' op de rooms-katholieke Kardinaal Al frinkschool aan de Zuidplashof. Dat blijkt uit een verzoek daartoe van de Stichting voor Katholiek Onderwijs St. Victor aan het gemeentebestuur. De aanschaffing wordt noodzakelijk ge acht in verband met de stijging van het aantal leerlingen naar 127 en het berei ken per 1 januari 1988 van het aantal formatie-eenheden ten behoeve van een vijfde groep (4,6 basisformatie). pen jaar. Ook is de hoeveelheid thuis- bezorgadressen ingekrompen, doordat veel thuisschrijvers toezegden voortaan in de kerken voorbeeldbrieven af te ha len. Waarschijnlijk zal daar in de prak- nesty nam vórig jaar deel aan acties tijk ook niet altijd wat van gekomen voor de afschaffing van de doodstraf in zijn. de Verenigde Staten van Amerika, voor Genoemde 1275 brieven zijn geschre- langdurig gevangenen, voor meer leden ven door middel van zeven schrijfgele- en meer fondsen en voor de viering van genheden/uitdeeladressen in de diverse de Dag van de Rechten van de Mens (10 wijken en door de kerkgangers die december). voorbeeldbrieven meenamen en thuis schreven. Gouwedorp een kinderdagverblijf te Een kinderdagverblijf, waarvoor in het stichten. verleden zich ook al eens een PvdA- Dit kinderdagverblijf moet een samen- werkgroep zich heeft ingespannen, werkingsverband worden van gemeen- maar dat vanwege de kosten niet van de te, bedrijfsleven en c J -J' dachte, die verantwoordelijk PvdA- wethouder drs. M. Kraaijestein op het laatst gehouden politiek café in de kan- werkdag acht uur of meer open, tine van Waddinxveen-voetbal omsch reef als ’’half commerciële kinderop- In de voorjaarsnota van de gemeente vang”, wordt nader uitgewerkt inde ko- Waddinxveen, waarin een overzicht mende gemeentelijke emancipatienota, wordt gegeven van de financiële stand In Waddinxveen zijn op dit moment van zaken op dit moment, wordt al re vier peuterspeelzalen van de Stichting kening gehouden met de stichting van Bij raadsbesluit van 25 maart 1987 is voor deze school vergoeding toegezegd voor vier formatieplaatsen en 119 leer lingen. Daar door honorering van het verzoek de normale eisen aan het geven van onderwijs te stellen niet zullen wor den overschreden, stellen B. en W. de raad voor het verzoek in te willigen en terzake een krediet beschikbaar te stel len overeenkomstig de voorlopige progrmma s van eisen voor het basison- De Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening - je zou kunnen zeggen de Vrouwenraad van direct na de Tweede Wereldoorlog - had als be- langrijkste taak om in actie te komen bij eventuele rampen en andere ellen- - de. Met de oorlog net achter de rug was dat natuurlijk niet zo’n vreemde gedachte. I Beide Waddinxveense vrouwen van I het eerste uur staken bijna 40 jaar ge- J leden de handen uit de mouwen voor I de oprichting van zo’n vrouwenorg aan en stelden zich daarvoor in ver binding met alle lokale vrouwenorga nisaties. Op 2 januari 1953 installeerde de toenmalige burgemeester A. War- naar Jzn dit comité. Met de in febru ari van dit jaar uitgebroken water snoodramp in Zeeland bleek het van groot belang dat hier een WH was. Twintig dames stelden zich beschik baar in het rampgebied te helpen. ’’Terugkijkend op het jaar 1987 kunnen we vaststellen dat er door de groepsle ven, voorbeeldbrieven maken en ande- Behartiging Belangen Waddinxveense Peuterspeelzalen, zijn er beperkte mo gelijkheden voor kinderopvang in enke le wijkcentra, zijn er vormen van bui tenschoolse kinderopvang, zijn er parti culieren die kinderen van (werkende) ouders opvangen en functioneert sinds 1986 de Stichting Gastouderproject Waddinxveen en Omgeving. Het i vang in de thuissituatie. Bij deze instel ling kunnen naast vraagouders, die op vang voor hun kinderen zoeken, en gas touders, die kinderen in huis willen op- plaatsen beschikbaar. In ons land zijn 250 gesubsidieerde kinderdagverblijven (met een ouderbijdrage van 46 tot 609 bedrijfscrêches en meer dan 3.000 peu terspeelzalen. Deze laatste zijn echter bedoeld om kinderen tussen de 2 en 4

WvW | 1988 | | pagina 9