een hoek gepropt m Geen winkelhart C. de Bas Fantastisch centrumplan fflg 5 9 feit I <1 ■i D koopkrachtverlies SU «Jl Iis ’’Passage-West wordt Aannemer Laurens Winkelman over plannen gemeente Hoogendoorn Nieuw plan omvat 16 pagina’s Beroep op ds. L.S.K. Moe, lusteloos? Brucentrum-voorzitter J.A.M. Linderhof: ’’Uitbreiding de Passage vernielt het Brugcentrum” f 7 Voetgangerseiland Kanaalstraat ■I r KO L W I Kortingbon rï' ir FXAasscheman jUul LU i1 ji I Pagina 23 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 18 MEI 1988 1 i; Raadhuisplein I Oud-middenstandsvoorzitter C. 'I' N t! 'Hl 1 ft 'r^Hieegenoweri... WADDINXVEEN - Voorzitter J. A.M. Linderhof van de winkeliersver- daartegen. Als straks zich alles in en rond de Passage gaat afspelen kun je eniging Brug windt er maandagavond op de besloten ledenvergadering je winkeltje hier wel sluiten”, van het Brugcentrum in café-restaurant-hotel De Unie geen doekjes om. ”Wij willen proberen de besluitvorming van het Waddinxveense gemeen- tebestuur om de Passage in westelijke richting uit te breiden terug te draaien ten gunste van een nieuw koopcentrum van de Passage tot en met het Brugcentrum, zegt hij. ”Die besluitvorming willen we afdwingen met een beter gefundeerd plan om Waddinxveen aan een écht koopcentrum voor de bevolking en de streek. In de huidige gemeentelijke plannen is het Brugcentrum, met bij na 6.900 vierkante meter winkelruimte het grootste centrum, afgeschre ven. Wij als ondernemers in het midden- en kleinbedrijf verzetten ons GAAT U VERHUIZEN? 1 Juichen Bestaande situatie Contact Om de harde confrontatie van het verkeer op de Kanaalstraat met de winkel- en wandelroute tussen de Passage en WADDINXVEEN - Oud-middenstandsvoorzitter C. de Bas vindt hel volstrekt verwerpelijk dat het college van B. en W. zich op het standpunt zou stellen dat er geen discussie meer mogelijk is over het realiseren va$ een ander koopcentrum in Waddinxveen. Opgepropt de peperboom" Markt ft Middengebied Brugcentrum te verzachten is een trottoireiland gedacht over een lengte van 40 tot 90 meter, waardoor de rijweg in twee rijstroken van 3,5 meter wordt verdeeld. Dit dwingt automobilisten hun snelheid aan te passen en geeft de voet gangers meer gelegenheid om over te steken. WADDINXVEEN - ”Een goed, vriendelijk en samenhangend geheel dat past in de sfeer van Waddinxveen. Geen betonnen toestanden, maar een natuurlijk geheel. En bovendien gesitueerd op een logische plaats van de Passage tot de Gouwe met daar tussenin een heel attractief middenge bied”. Verkenning Opdracht Verkeer In de ontwikkelingsschets "Een centrum voor Waddinxveen” worden vier actiegebieden aangeduid. Het huidige winkelcentrum de Passage, dè Kerkweg-Oost (wordt verkeersbrij door wegomlegging naar het noorden) met wo ningen boven winkels aan de noordkant, de Markt Beukenhof gebied) (wordt plein en geschikt gemaakt voor vrij dagse weekmarkt) en Raadhuisplein (moet een stuk attractiever worden). ”Van station tot Gouwe kan er bijna let terlijk lijn in komen door een onafgebroken strook van een afwijkend soort bestrating”. 57 Mooi ERKENDE VERHUIZERS Wilt U informatie? 01828 - 18708 WADDINXVEEN 1 r. Passage - l 7 X 7' IA y iS*-// Verkrijgbaar bij: Sta- 1 1 I Fazantdreef 2 i I da’s m 2743 DC Waddinxveen Het’ Waddinxveense kerkgenootschap is op 1 september 1986 geinstitueerd en telt ongeveer 350 leden. Ds. Hoogendoorn, die 16 maart 1953 werd geboren, is sinds 22 november 1981 predikant in Musselkanaal-Valt- hermond. Van 28 april 1986 tot juni 1987 was hij legerpredikant. Ds. Hoog endoorn heeft nog twee andere beroe pen in overweging. Marcus Rohrer Spirulina geeft u méér energie, verhoogt uw weer stand en verbetert uw conditie op 100% natuurlijke wijze. Ideaal voor mensen die een druk bezet leven leiden, bij grote ver moeidheid, voor sneller herstel na ziekte of zware inspanningen, en voor betere prestaties in werk, sport en studie. De originele Marcus Rohrer Spirulina: een garantie voor optimale kwaliteit. U merkt het aan de werking! Dan staan u verschillende mogelijkheden ter beschikking kompleet verzorgde verhuizing huur verhuisauto met chauffeur/verhuizer zelf-verhuizing met gebruik van verhuis auto. pakmaterialen en diverse hulp middelen. "Een gemeentebestuur moet altijd open staan voor goede, frisse ideeën, zoals het nieuwe plan tussen de Passage en het Brugcentrum. Het is niet-demo- cratisch om een eenmaal ingenomen standpunt of uitspraak niet meer te kun nen roepen als daar aanleiding toe be staat. De gemeente moest juichen dat er - al is het laat - particuliere initiatieven worden genomen om Waddinxveen ook op het gebied van de bewinkeling opti maal te laten functioneren in het belang van de detaillist en de consument”. 4 4 Het bebouwingspatroon in het centrum vertoont geen duidelijke samenhang. <1 Hij herinnert eraan over zijn plannen al in december contact te hebben gehad met burgemeester C.M. van der Lin den. ”Wat mij opviel was dat hij zei: Je bent welkom, we zien wel welke plan nen tevoorschijn zullen komen. Dat is gek. Een gemeentebestuur zegt meest al: Stop met die plannenmakerij en loop ons niet voor de voeten”. ”Er was dus iets aan de hand met het re aliseren van een koopcentrum in Wad dinxveen. En we hebben ontdekt wat WADDINXVEEN - De in de Kruis kerk aan de Passage kerkende Gerefor meerde Kerk (Vrijgemaakt) heeft een beroep uitgebracht op ds. L.S.K. Hoog endoorn (35) in Musselkanaal-Valther- mond. Voelt u zich ook zo? Dan is het hoogste tijd voor Spirulina van Marcus Rohrer! De structuurbepalende elementen zijn de Gouwe, de spoorlijn, de Henegou- werweg en de verbinding daartussen: de Kerkweg-Oost. De spoorweg vormt een barrière: de gemiddelde afstand tussen de kruisingen is 600 meter. De stedebouwkundige structuur is uit eengelegd door scheidende elementen als: de rioolwaterzuivering, de Pette- plas en sportterreinen. Een duidelijk te ervaren centrum heeft Waddinxveen niet. In het gebied tussen de spoorweg en de Gouwe, rond de Pas sage en de Kerkweg Oost, zijn de mees te winkel- en openbare voorzieningen te vinden. Dit feit, gevoegd bij de ont staansgeschiedenis van de gemeente, geeft voldoende reden om deze zóne te beschouwen als centrum van Waddinx veen. Hoog boven alles uit torent de hefbrug: een niet te missen baken. Dit meest markante bouwwerk van Waddinxveen is tegelijk de oostelijke toegang tot de bebouwde kom. Het centrum heeft verder geen herken ningspunten. Traditionele elementen als een hoge kerktoren of een centraal marktplein ontbreken. Het Raadhuis ligt afzijdig temidden van achterterrei- nen. gebogen Oranjelaan, Nesse en Zuidka de. De laatste twee vormen de route langs de oever van de (attractie) Gou we. Het Middendeel: Tussen de Oranjelaan en de Kanaalstraat/Juliana van Stolber- glaan domineren relatief grote gebou wen. Het gebied is verbrokkeld. De vil- labebouwing aan de noordzijde vormt geen begrenzing van de openbare ruim te, die ook rond de Beukenhof uitwaai ert. De omgeving van de Bonkelaar is verwaarloosd. De Passage: Het gebied van de Passage tot aan het NS-station is voor een groot deel dicht bebouwd. De drie flat-stro- ken, loodrecht op de winkelroute geven een ontspannen ruimtelijk beeld. Aan de Stationsstraat staan Voornamelijk woningen van het type twee onder een kap. Aan deze kant is laad- en losruimte goed gecamoufleerd. Het winkelcen trum is een naar binnen gekeerde smalle promenade die over een lengte van 100 meter tussen winkels voert. Aan de oostkant loopt de Passage dood op de Kanaalstraat. De presentatie, vooral naar buiten toe is bescheiden. - ---u Passage terugdraaien van het winkelapparaat. Met deze uit breiding kan een hoofdwinkelcentrum gestalte krijgen. Met die intentie heeft de gemeenteraad van Waddinxveen op woensdag 23 sep tember 1987 ingestemd met het besluit van Burgemeester en Wethouders: de winkelfunctie in het centrum te verster ken door uitbreiding aan de west-zijde van de Passage. Bij winkeliers met vestigingen in het Brugcentrum is ernstige bezorgdheid winkels liggen geconcentreerd langs de i Ing. Laurens Winkelman, eigenaar van een klein Rotterdams bouwbedrijf en in Waddinxveen nu actief als belangen be hartiger van het Brugcentrum, noemt de door MAB Projectontwikkeling BV uit te werken plannen voor het uitbou wen van de Passage in westelijke rich ting een waagstuk. ”Er zijn daar weinig mogelijkheden, de ruimte ontbreekt voor een centraal plein, het parkeren is er krap, (gesta peld parkeren wordt onbetaalbaar) en het gebied is weinig aantrekkelijk”, al dus ing. Winkelman. ”Na sloop van de Kruiskerk, Het Tref punt, het Groene Kruisgebouw en wel licht de fabriek voor bakkerijgrondstof fen C.P. Broer BV wordt daar iets ge propt in een hoek, terwijl er vervolgens 5 tot 15 jaar niets meer aan de andere kant gaat gebeuren en er dus een leeg Brugcentrum zal ontstaan. Geef Wad dinxveen daarom een koopcentrum en situeer dat op de meest natuurlijke en logische plaats van de Passage tot aan de Gouwe”. ’’Daarvoor heb je een centraal plein no dig. Geen smalle bekrompen straat, zo als in de Passage. En bij een groot plein hoort een voetgangersgebied en ver keersluwe gebieden. Zulke plannen be stonden er wel, maar ze zijn nooit ver der gekomen dan oppervlakkige be sprekingen”, stelt ing. Winkelman. KRUIDERIJ WINKELCENTRUM PASSAGE WADDINXVEEN. Juliana van Stolberglaan 6 telefoon01828 -17689 -SS’CR Zo omschrijft ing. L.M.P. Winkelman van Laurens Winkelman Bouwmaat schappij BV in Rotterdam zijn met ir. P.M. Clignett van Clignett Keijzer, bureau voor stedebouwkundig onder zoek en ontwerp BV te Rotterdam, ge maakte ontwikkelingsschets ”Een cen trum voor Waddinxveen”. Beide ingenieurs hebben de laatste da gen met lichtbeelden hun in opdracht van de winkeliersvereniging Brug ge maakte plannen uitgebreid verwoord en toegelicht. Hun ontwikkelingsschets moet probe ren de besluitvorming van het Waddinx veense gemeentebestuur om de Passage niet in de richting van het westen (Sta tionsplein) uit te breiden, maar in de richting van het oosten (Brugcentrum) terug te draaien. en van visie getuigt”. Het middengedeelte - de te maken voet- gangerspromenade op de Kerkweg- Oost tussen Kanaalstraat en Oranjelaan - omschrijft hij als een ’’middenstuk met een Brugfunctie”. Het middenstuk moet namelijk de Passage en het Brug centrum met elkaar gaan verbinden. Beide winkelcentra omvat 61 procent van het lokale winkelareaal. ”Het is een grof schandaal dat wethou der drs. M. Kraaijestein (PvdA) be weert dat voor de centrumplannen het doek zou zijn gevallen na de raadsbe- slissing van vorig najaar. Bovendien er er nog geen precies plan om de Passage naar het westen uit te bouwen. De voor alsnog afwijzende reactie van de ge meente noem ik besturen op zeer laag niveau”. De directeur van Modehuis Verbakel BV aan de Zuidkade wijst er op dat Waddinx veen een koopcentrum moet krijgen dat bestaat uit de Passage én het Brugcentrum met daartussen een promenadeachtig aantrekkelijk autovrij middengebied ter hoogte van de Kerkweg-Oost. In een omleiding voor het verkeer achter de dan te slopen villa’s is voorzien. ”Er ontstaat dan een lang voetgangersgebied van de Gouwe tot aan het Stations plein”, aldus de heer Linderhof. ”Dat is pas echt het koopcentrum van Waddinx veen. Een gebied voor plezierig winkelen (fun-shopping). Dan doen we door meer creativiteit aan de dag te leggen dan de regio kan bieden”. WADDINXVEEN - Waddinxveen heeft geen echt centrum. Dat is de eerste zin in de ontwikkelingsschets ”Een centrum voor Waddinxveen”. Daarin wordt geschetst dat mede hierdoor de Waddinxveense detailhandel koopkracht verliest aan omlig gende gemeenten. Het leefklimaat voor de bewoners en de rentabiliteit van de win kelbedrijven in Waddinxveen staan onder druk. WADDINXVEEN - Als de ge meente Waddinxveen uiteindelijk toch met MAB Projectontwikke ling BV in zee gaat voor het realise ren van een hoofdwinkelcentrum door het uitbreiden van ”de Passa ge” in westelijke richting (naar het station toe) betekent dat een ver nieling van het Brugcentrum. Die mening heeft Reeuwijker J.A.M. Linderhof, directeur van Modehuis Verbakel BV aan de Zuidkade en voorzitter van de win keliersvereniging Brug (40 leden), geuit op de maandagavond gehou den ledenvergadering van de win keliers aan de voet van de hefbrug. In het Brugcentrum bevindt zich bijna 6.900 vierkante meter winkel ruimte, terwijl de Passage ’’maar” een kleine 4.200 vierkante meter omvat. Beide winkelcentra zijn wel goed voor 61 procent van het in Waddinxveen aanwezige winkela reaal. In de nieuwe ontwikkelingsschets voor een centraal koopcentrum in Waddinxveen wordt er vooralsnog van uitgegaan dat de smederij van J. Roskam in het hart van het Brug centrum zal kunnen blijven voort bestaan. Dat is overeenkomstig de wens van de betreffende ondernemer, die tot de Kroon aan toe zijn gelijk wist te krijgen. De gemeente had het be drijf willen wegbestemmen om er woningbouw voor in de plaats te la ten komen. Voorzitter Linderhof van de win keliersvereniging Brug herinnerde zich in dit verband een uitspraak van burgemeester C.M. van der Linden, die zou hebben gezegd: ’’Roskam heeft bij de Kroon ge wonnen. Gefeliciteerd daarmee. Het Brugcentrum is nu ter ziele”. De eerste bebouwing van Waddinxveen is geconcentreerd langs de Dorpstraat en rond de hefbrug over de Gouwe. In de jaren dertig splitst de spoorlijn Gou- da/Alphen aan den Rijn de Kerkweg, die de kernen verbindt, in een westelijk en een oostelijk deel. Waddinxveen groeit eerst vooral in noordelijke richting aan weerszijden van het spoor. De meest recente uitbrei ding is in zuidelijke richting. B. en W. hebben die mening gegeven in een brief aan de winkeliersvereniging Brug. Daarbij wijzen ze op het septem ber vorig jaar door de gemeenteraad ge nomen besluit om ”de Passage” niet in oostelijke richting (Kerkweg-Oost), maar in westelijke richting (richting Sta tionsplein) uit te breiden. Een intentieverklaring om MAB Pro jectontwikkeling BV daarvoor een stu dieopdracht te laten maken ligt klaar. Ing. L.P.M. Winkelman van Lau rens Winkelman Bouwmaatschap pij te Rotterdam. (Foto: Sjaak Note* boom). loopverbinding tussen Gouwe en Sta tionsplein langs het raadhuis, De Bon-, kelaar, de banken en het postkantoor die de Passage meer zal doen opbloeien Dit plan is goed en natuurlijk en zal kunnen concurreren met de winkelcen tra in de streek. En dat is ook nodig om de verloren koopkracht in Waddinx veen weer terug te krijgen”. Laurens Winkelman Bouwmaatschap pij heeft, in samenwerking met onder nemers van het Brugcentrum, ons bu reau opdracht gegeven een studie te verrichten naar mogelijkheden voor versterking van de winkelfunctie in het centrum van Waddinxveen. De studie heeft tot doel een stedebouw kundig concept te ontwikkelen voor een evenwichtige en te faseren uitbreiding van de winkelvoorzieningen tot een vol waardig centrum, rekening houdend met de nu aanwezige voorzieningen. Het onderzoek omvat een literatuurstu die en een stedebouwkundige analyse van het centrum van Waddinxveen. Op basis van de ruimtelijke en functionele karakteristieken van het gebied en de te verwachten veranderingen in het win kelen zijn uitgangspunten geformuleerd voor de stedebouwkundige aanpak van het centrum van Waddinxveen. De uitgangspunten zijn vertaald in een stedebouwkundig concept. Dit plan concept geeft thematisch ingrepen aan waarmee de nu aanwezige voorzienin gen om te vormen zijn tot een volwaar dig en aantrekkelijk centrum van de ge meente. De uitwerking van het plan concept schetst een beeld van de stede bouwkundige vormgeving. De primaire verkeersstructuur vormen de Henegouwerweg ten oosten van de Gouwe; de Kanaalstraat en de Juliana van Stolberglaan ten westen daarvan; en de Kerkweg Oost daartussen. De oorspronkelijke oos/west-verbin- ding is bij de spoorwegovergang omge leid ten behoeve van de Passage. Het winkel-apparaat is geconcentreerd in zeven centra waarvan de Passage en het Brugcentrum, met respectievelijk 4190 en 6885 m2 verkoop vloeroppervlak, gezamenlijk 61% van het totaal verte genwoordigen. dat was: het gat langs de Kerkweg-Oost bij het Brugcentrum. Daar gebeurt he lemaal niets meer als de Passage in wes telijke richting wordt uitgebreid. Zo’n ’’losse” Passage is dan ook niet goed”. Voor het Villa’s Voor het realiseren van een nieuw ge bied tussen de Passage en het Brugcen trum moeten de villa’s aan de noord kant van de Kerkweg-Oost wijken. En kele daarvan blijken te koop te zijn, ter wijl de Nederlandsche Middenstands Bank (NMB) verlangend uitziet naar nieuwbouw in hetzelfde gebied. Bovendien denkt het (bedrijfs)autobe- drijf van Boonstoppel BV aan verhui zing naar het bedrijvenpark Coene- coop, zodat de weg vrij is om de Ker kweg-Oost bij de Oranjelaan in wat noordelijke richting om te leggen naar de Passage. ’’Door deze geringe verkeerstechnische ingrepen, plus het maken van een groot voetgangerseiland op de Kanaalstraat, ontstaat een ongelooflijk mooie lange - r^i pi Marcus Rohrer Spirulina I WOtabl. (16,—nü 14,50 150 caps. (27,50) nü 25, 250tabl. (36,—nü 32,50 Grootverp. nü 10% korting IGeldig t/m 3 weken na verspreiding h' Z773 fe. Kerkweg Oost WADDINXVEEN - ”Een cen trum voor Waddinxveen” heet de ontwikkelingsschets die de winke- J liersvereniging Brug heeft laten maken door Laurens Winkelman Bouwmaatschappij BV te Rotter dam, daarbij gesteund door Clig nett Keijzer, bureau voor stede bouwkundig onderzoek en ont- werp BV te Rotterdam. De 16 pagina’s tellende ontwikke- lingsschets, rijk geïllustreerd met duidelijke tekeningen en platte- gronden, kwam tot stand met me dewerking van de ABN in Wad- dinxveen, de NMB in Waddinx veen, de Waddinxvener A. Boon stoppel en het Barendrechtse ste debouwkundige bureau ir. W. Wis- sing, dat ook optreedt als gemeen- telijke stedebouwkundige. Voor het maken van de schets is ook gekeken naar bestaande plan- nen zoals ’’Centrumontwikkelirig Waddinxveen” van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK), het ’’Onder zoek Winkelstructuur Waddinx- veen” van Kolpron Adviseurs en het raadsvoorstel inzake te voeren centrumbeleid van het college van B.enW. Na een inleiding wordt in de ont- wikkelingsschets, die dezer dagen in het bezit is gekomen van het col- lege van Burgemeester en Wethou ders, de gemeenteraadsfracties en andere betrokkenen, onderwerp van overleg en toelichting is ge weest in de maandagavond gehou- den besloten ledenvergadering van het winkelcentrum Brug en dins- 1 dagavond in de raadscommissie voor economische en sociale za ken, ingegaan op het bestaande centrum in Waddinxveen (verken ning, bestaande situatie, uitgangs- punten voor centrumbeleid) en op het nieuwe plan (planconcept, planuitwerking, slotbeschouwing, literatuur). Kees de Bas noemt de in opdracht van de winkeliersvereniging Brug gemaakte ontwikkelingsschets een ’’fantastisch en mooi plan”. Volgens hem is het ”het ei van Columbus, omdat het de kool en de geit spaart, geen onnodige schade ver- oorzaakt aan de bestaande bebouwing de Bas. (Foto: Archief). ft. «tam» '/A Neem kontakt op en wij kunnen u middels een bezoek vrijblijvend informeren over de diverse mogelijkheden en prijzen. De markt biedt ruimte voor uitbreiding Hierdoor is de openbare ruimte over -- -■-het algemeen ongevormd. In het cen trum zijn drie delen te onderscheiden. Van oost naar west: Het Brugcentrum: Aan de Gouwe ligt het centrum. De dichtheid van de be bouwing is hier oorspronkelijk hoog. Daar vallen nu gaten in. Temidden van deze braakliggende terreinen en achter kanten staat het nieuwe Raadhuis. Aan het Raadhuisplein ligt de dubieus vorm gegeven achtergevel van de Aldi. De ontstaan voor isolement en versFechte- Kerkweg Oost en meer verspreid aan de ring van de bedrijfsresultaten. Dat het gemeentebestuur niet gekozen heeft voor een oostelijke uitbreiding van de Passage betreuren zij - x. /L w 1 1 H

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 23