FEITEN OVER VIJVERS GUN UW TUIN OP TIJD ZIJN NATJE WERK MEE AAN EEN HEERLIJK TUINKALENDER WE BINDEN DE STRIJD AAN een prijs COMPUTER REGELMATIG MAAIEN MAAKT UW GAZON MOOIER Lees deze pagina en win RUSTIGE ZOMER WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 1 JUNI 1988 Pagina 15 VEILIG MAAIEN JUNI V,™ .MJT Waar moet de vijver komen? 4 TERRAS JULI AUGUSTUS I WilL w,-j TYPEN SPROEIERS SPELEN IN DE TUIN TERRASMEUBELEN EN TOT BESLUIT... 4 I MB m k JU B Ideeën voor MEER TUINPLEZIER moet bouwfolie bijvoorbeeld). nu eenmaal Hoe vaak moet u maaien? Hangt van een kunnen zien, kunt u tuinverlichting aanschaffen. Er zijn bestrijdingsmiddelen tegen van alles en nog wat te koop. Vermeld duidelijk uw naam en adres. karweitje wordt beschouwd, grijpen yan een vijver die volledig in de k'kker °f ander dier op worden aan- Liever niet sproeien als de zon hoog aan de hemel staat. In de hitte verdampt het water snel en krijgen de planten niet de kans er volledig van te profiteren. Bovendien kan blad waarop waterdruppels blijven liggen, verbran den en bruine vlekken krijgen. De druppels werken als een brandglas. Voor borders is besproeien via een tuinslang met verstel baar mondstuk of speciale broes aan te bevelen. Jonge plantjes hebben namelijk heel vaak kleine beetjes water nodig. Volwassen planten hebben liever een flinke plens met grotere tussenpozen. Met een slang kunt u geïmpregneerd hout als glanzend gelakt. Aan geïmpregneerde houten meubelen hebt u uiter aard het minste onderhoud. De laatste stap in de ontwikkelingen op sproeigebied is het gebruik van de com puter, waarmee voor elk weertype de juiste besproeiing kan worden gepro grammeerd. U vraagt zich misschien af of zoiets in ons kikkerlandje niet wat al te ver gaat. Zoveel droge periodes hebben we niet. Inderdaad, maar als het bij ons eens een flinke droogtepe- riode geeft, gaan tuinbezitters vaak als gekken aan het spuiten en weten niet meer van ophou den. Met een computer is het een kwestie van eenmaal per seizoen instellen (de vochtigheid van de grond wordt met een voeler voortdu rend gemeten) en de tuin heeft altijd een perfecte waterhuishouding. Zo'n besturings- daardoor voorkomt u vochtverlies van de bodem. Bij erg warm weer het gras iets korter dan 4 cm maaien. Bij aanhoudende droogte tweemaal per week in de avondu ren sproeien. De vruchtbomen zijn toe aan de zomersnoei. De waterhuishouding van uw tuin via de computer geregeld. Wie een tuin heeft van enige afmetingen kijkt vaak verlekkerd naai fraaie plaatjes van forse vijvers met vissen en een rijke beplanting Dat lijkt u wel wat? De moderne handmaaier loopt licht en maait het gras uitstekend. Handig voor kleine tuinen. Hier een handmachine met een maaibreedte 0 0 0 0 0 0 0 0 0 De mierenplaag hindert ons weer om een andere reden. Ze kruipen het huis binnen en vinden hun weg naar de suikerpot en andere begeerlijke zoetigheid. Voor het bestrijden van mieren zijn speciale poedertjes te koop. Die moeten heel dun worden uitgestrooid over de mierenpaden die naar de belaagde (woon)plekken leiden. De beestjes zoeken vooral hun weg via deuren, luchtroosters, kelderramen en muurspleten. Daar dus wat poeder strooien. Het meest effectief is de bestrijding als u de poeder rechtstreeks in het mierennest kunt deponeren. Slakken kunnen in de moestuin grote schade aanrichten. Ook daarvoor is een bestrijdingsmiddel in de handel. Het zijn korreltjes waarmee voorzichtig moet worden omgesprongen. Pas op dat huisdieren er niet van kunnen eten. En was na het werken met bestrijdingsmiddelen altijd goed uw handen. Voor het bestrijden van schimmels en insecten op kamerplanten gebruiken we vaak spuitbusjes. In de sier- en moestuin doe je met zulke sprays niet veel. Een grote spuit werkt daar sneller en doeltreffender. De container van de spuit wordt gevuld met water en de gewenste bestrijdings- of gewasbeschermingsmiddelen. Zulke spuiten werken vrijwel altijd onder druk. De leverancier van deze spuiten stelt er 6 gratis ter beschikking voor degenen die de prijsvraag op deze pagina goed hebben opgelost. Behalve met schadelijke schimmels, insecten en wat dies meer zij, zitten we in de tuin met onkruid. Ook daarvoor zijn verdelgingsmiddelen. Onkruid tussen stenen of tegels van het terras bestrijd je met een speciale rose vloeistof, die in de winkel in een flacon te koop is. Eén behandeling per seizoen (meestal in mei/juni) is voldoende om er tot het eind van de zomer van verlost te zijn. We moeten in de tuin de strijd aanbinden met heel wat schadeveroorzakers. Met onkruid, mos, met allerlei insecten, wespen, slakken en mollen. Tegen alles is op het ogenblik wel een middeltje te koop. Maar dat blijft natuurlijk gemeen spul, anders zou het niet werken. Ga met al 1 die bestrijdingsmiddelen heel voorzichtig om. Goed handenwassen, daar hebben we het al over gehad. Maar berg de middelen ook veilig op. Liever op een speciale hoge plank (of een afsluitbaar kastje) in de schuur. En zeker niet in het gootsteenkastje of op de ‘•efffemlank, waar kinderhandjes er gemakkelijk bij kunnen. Ook aan deze tuinpagina is weer een prijs vraag verbonden. Wanneer u van onder staande drie vragen de juiste an wooiden invult, kunt u een van de ter beschikking gestelde prijzen winnen. 1) Kweekbak met klapdeksel, inclusief glas (t.w.v. /136), ter beschikking gesteld door Interlobo Tuingoed te Barneveld. 2) 6 hogedruk plantenspuiten (inhoud 5 liter) voor verspuiten van gewasbescher mingsmiddelen (t.w.v. ƒ79,95 per stuk), ter beschikking gesteld door Huis Tuin van Schering AAgrunol te Haren (Gr.). 3) Ginge handmaaier. Om gezellig te kunnen zitten, willen we een terras in de tuin. Dikwijls wordt zoiets klakke loos tegen het huis aangelegd. Maar is dat wel altijd de meest geschikte plaats? Niet als die kant van het huis op het noorden of oosten ligt. Dan kun je het beter achter in de tuin leggen, waar de zon er goed bij kan. Nu is het tijd om vaste planten op te binden. Verwijder uitgebloeide bloemen en zaaddozen. Controleer bloemen en planten op insecten, schimmels en andere plagen. En bestrijd die zonodig met de juiste mid delen. Nu moeten ook de hagen worden gesnoeid. Het gazon moet voor de zomer nog een behandeling krijgen met gazonmest. Soms bevatten gazonmeststoffen tevens onkruid verdelgers. Onkruid kunt u ook met aparte middelen te lijf gaan. In de moestuin uw oog laten gaan over de vruchtbomen. Kijken of die niet geplaagd worden door ziektes. Groenten met een lange kweektijd voor de tweede keer mest geven. Voor dit doel is er speciale groente- mest. In deze tijd kunnen alleen nog container- planten worden geplant. Goed wieden, Uitgebloeide bloemen verwijderen. Om straks in de winter ook nog wat fleurigs in de tuin te hebben, kunt u nu Japanse sierkool en winterheide planten. Het gazon is door spelende kinderen mis schien hier en daar wat kaal geworden. Met speciale gazonrenovatiemiddelen kun nen die plekken hersteld worden. De gras mat zal ongetwijfeld een verticuteerbeurt nodig hebben, waarbij vlakgroeiend on kruid en dode grasplanten worden verwij derd. Uit uw moestuin zult u in deze maand veel kunnen oogsten. Gewassen die door moe ten groeien, krijgen nog eens een mest- beurt. S-.X y-y-y systeem werkt op een batterij en kan net zo worden ingesteld als voor uw tuin nodig is. Al moet er op drie verschillende tijden van de dag gesproeid worden. Zo’n computergestuurd sproeisysteem kost natuurlijk wel wat. Er is ook een voordeliger oplossing, waarbij u een deel van het werk door een klok kunt laten doen. Deze waterkloK worat tussen kraanuitloop en ^ang naar de sproeier bevestigd. Sommige klokken meten de hoeveelheid doorstromend water, anderen schakelen uit nadat een bepaal de tijd is verstreken. In beide gevallen wordt hierna de watertoevoer automatisch afgesloten. Het wordt tuinbezitters steeds gemakkelijker gemaakt. Sproeiers die zichzelf verplaatsen, computers die de waterhuishouding regelen. Prima toch? Houdt u meer tijd over om lekker lui van uw tuin te genieten. Als de zomer nadert komen ook allerlei insecten op de proppen. En daar willen we wat tegen doen. We kopen speciale kaarsen om ons 's avonds de muggen van het lijf te houden. Of zo'n ultraviolet lamp om ze te verjagen. x xx-KSx.VX.xK> Een terras kan gemaakt worden van steen of hout. Van speciale geïmpregneerde balken of vierkante houten tegels. Op steengebied zijn de mogelijkheden legio. Stenen in alle mogelijke modellen, afmetingen en kleuren. Zo groot is de keus dat het zin hééft een vakman om advies te vragen. Niet alleen over soort en kleur, maar bovendien over het patroon waarin een en ander geleg'd kan worden. Het staat ook aardig om verschil lende stenen met elkaar te combineren. Een terras moet meer zijn dan een kaal vlak als eiland in het groen. Het moet volledig opgaan Fontein met beeld en verlichting. in het totaalbeeld van de tuin, waarbij de -- Alles wat er bloeit in de tuin heeft water nodig om gezond te blijven. Water lost de voedingsstoffen in de bodem op en de planten zijn dan in staat ze op te nemen. Dat maakt ze sterk en stevig. Als het een paar dagen lang heet en droog weer is, zie je dat planten er slapjes bijhangen en verwelken. Dan moet u zelf voor een regenbuitje zorgen. Bij voorkeur in de vroege avond of 's ochtends. Heel belangrijk voor een goede waterhuishou ding van borders en moestuinbedden is ook het regelmatig losmaken van het grondopper vlak. Met een zogenaamde woeler, een stuk gereedschap met grote haken eraan. In losgewoelde grond blijft het vochtgehalte beter op peil. Bovendien kunnen lucht en warmte goed tot de wortels doordringen. En het heeft verder als voordeel dat u maar half zoveel hoeft te sproeien. Spaart tijd en kostbaar water, vooral als het lange tijd droog is. De juiste hoeveelheid water is een kwestie van ervaring en misschien een groene duim want geen twee borders hebben dezelfde plan- De meeste mensen staan niet te juichen als het gazon gemaaid moet worden. Maar wilt u uw mooie grasmat in goede staat houden, dan is regelmatig maaien noodzakelijk. Daardoor gaat het gras meer in de breedte groeien en minder sterk in de hoogte. Krijg je een mooi dik gazon. Gaat u met vakantie, overleg dan met buren of vrienden of zij zonodig een keer voor u de maaier willen hanteren. Doet u dat voor hen op uw beurt als zij weg zijn. Om de volgende vragen goed te kunnen- beantwoorden hoeft u slechts de artikelen op deze pagina door te lezen. Zet een kruisje in het juiste vakje. Vraag 1 Bij elektrische maaiers mag de afstand tussen machine en stopcontact niet groter zijn dan 20 m 30 m 40 m Vraag 3 Hoe vaak moet in droge periodes het gras worden gesproeid 1 x per week 2x per week elke dag Stuur uw oplossing per briefkaart vóór 1 augustus 1988 naar het secretariaat van de van 38 cm. U kunt deze winnen als een u een VBTB, postbus 2139, 2800 BG Gouda. goede oplossing van de prijsvraag instuurt. schaduw ligt zult u evenmin plezier 9es'°ten- Bij gebuik van een pomp hebben als van eentje die de hele worch aanbevolen er een te kiezen achttien is eenmaal per week zo'n 25 a 35 mm water geven een goede vuistregel. Dat komt neer op ongeveer een uur lang sproeien. Ook voor het gazon zijn avond en ochtend de beste sproeitijden. Bij aanhoudende droogte twee keer week sproeien en wel bij voorkeur 's avonds. Gazons kunnen, net als de border, met een slang worden besproeid, maar omdat je daar op den duur een lam handje van krijgt, kiezen veel mensen voor een vaste of zelfrijdende sproeier, waarbij het een kwestie is van de kraan opendraaien en de rest gaat vanzelf. Laten we maar eens kijken wat voor sproeiers er te koop zijn en waarvoor die het meest geschikt zijn. Zwenksproeiers zijn uitstekend voor rechthoeki ge tuinen/gazons. Sommige typen hebben tien tallen verschillende, vrijwel traploos instelbare standen om oppervlakten van verschillende afmetingen optimaal en gelijkmatig te sproeien. Er zijn ook oscillerende sproeiers die een schommelende beweging maken. Met cirkelsproeiers kan, het woord zegt het al, een cirkelvormig gebied worden bestreken. Pulserende sproeiers nebben over het alge meen een groter bereik dan de beide vorige typen, mede door de dikte en de kracht van de straal. De pulserende straal die door een klepje steeds wordt onderbroken, wat een goe de verdeling van het sproeiwater geeft verwaait bij sommige typen al in het midden en regent dan neer. Dit voorkomt dat de buitenrand van de sproeicirkel altijd het natst wordt. Er zijn lange en korte staaksproeiers. Twee-ar- mige cirkelsproeiers op een lange staak lenen zich prima voor het bevochtigen van de grond tussen struiken en heesters en het beregenen van moes- en heidetuinen. Voor niet al te grote gazons zijn er diverse soorten sproeikoppen op een korte staak, die op elke gewenste plaats in de grond kunnen worden gestoken. Voor heel grote gazons zijn er (zelf)rijdende sproeiers, die het te beregenen oppervlak stap voor stap afwerken. Hoef je zelf niet steeds de sproeier te verplaatsen. Straalpijpen kunnen rechtstreeks op een tuin slang worden aangesloten voor plaatselijk nathouden (border). Vraag 2 Een vijver waarin men vissen wil houden moet een minimale diepte hebben van 30 a 40 cm 40 a 50 cm 50 a 60 cm Zodra op mooie dagen ramen en deuren open- geen heksenketel wordt. Demp decibellen. An- gaan en we voor een deel buiten leven, moe- ders zijn we halverwege de zomer allemaal dol ten we ons geluidspatroon een beetje aanpas- en doof. Schreeuw niet zo, praten kan ook. Zet sen. Anders hebben we met z'n allen geen de muziek wat zachter of eens helemaal uit! leven. Motormaaiers en kettingzagen, blaffende honden, schreeuwende kinderen en de radio En vervang die lawaaimaaier nu maar eens op volle kracht zodat de hele buurt kan meege- door een moderne fluistermaaier. Wat zal het nieten. Nou genieten. Pas een beetje op dat het dan heerlijk rustig zijn. caTöa. 1 We wonen allemaal graag in een mooi ingericht huis. En als er dan ook nog een prachtige tuin bij is, zijn we helemaal in de wolken. De tuin is tegenwoordig vaak een verlengstuk van het woongebeuren. Ook buiten willen we smaakvol „wonen". tegen een stootje kunnen, weerbestendig zijn Terras van houten balken met achter de zij- en regenwater goed kunnen verwerken. muur een met een pergola overdekt zit-terras waar houten tegels zijn toegepast. Kinderen willen niet zitten en zonnen. Die willen spelen. Als er ruimte voor is, maak dan voor hen een apart hoekje met een zachte ondergrond. Geen stenen maar gras of mis schien een houten vlonder. Als u een schom- Een kabelgeleider voorkomt bij een elektrische maaier dat u tijdens het werk de mei of rekstok in de tuin zet, verdient gras de kabel met de maaimessen doorsnijdt. voorkeur. Misschien komt er een opblaasbaar zwembadje. Een houten vlonder eromheen is aan te bevelen. Gras en zand nemen ze aan hun voetjes mee het bad in. Dan blijf je het water verschonen. en veel lichter dan die van t omdat grasmaaien nu eenmaal als een verve- Izxrxrl l steeds meer mensen naar de sneller en lichter werkende motormaaier. Er zijn elektrische ma chines en benzinemaaiers. De laatste hebben geen stopcontact nodig, maar je moet wel steeds brandstof in voorraad hebben en bijvul len. En meestal maken ze wat meer geluid dan hun elektrische broers. De grote maaierfabri- kanten maken beide typen machines overigens wel steeds geruisarmer. Er is een elektromaaier die zelfs nauwelijks meer lawaai maakt dan 50 decibel ofwel dB(a). Dat komt overeen met het geluid van twee mensen die een normaal gesprek met elkaar voeren. Hebt u een machi ne die een geluid van 60 dB(A) maakt? Weet Koop uw vijver niet te klein en niet te houden, u dat die 10 decibel meer u in de oren klinkt als een tweemaal zo hard geluid? Een stofzui ger op één meter afstand maakt evenveel lawaai. Bij elektrische maaiers speelt de veiligheid een belangrijke rol. Gebruik er bij voorkeur een met trekontlaster en kabelgeleider (zodat je het snoer niet kunt doormaaien). Uit veiligheids overwegingen mag de afstand tussen stopcon tact en machine niet groter zijn dan een meter of veertig. Het is tegenwoordig moeilijk kiezen als je Sommige mensen houden het op hout. Ook tuinmeubelen gaat kopen. Er is zoveel. Sommi- daarin is genoeg te koop. Zowel in blank precies die plekken bewateren die u wilt. Lekker genieten in een mooie tuin. Daar heb je uiteraard mooi weer bij nodig. Maar dat heb je niet zelf in de hand. Wel kun je een en ander doen om de gebruikswaarde van de tuin, ook met minder mooi weer, op te voeren, door een bescherming te maken tegen kille wind. Door boven het terras een afdak, scherm of pergola aantal factoren af, maar we kunnen wel een te maken, zowel tegen een plotseling buitje als vuistregel geven. In het voorjaar en begin van te felle zon. Echte zonaanbidders hebben liever de zomer als het gras 't snelst groeit een een terras met vrij uitzicht op de hemel. En wie of twee keer per week. In de zomer is eenmaal uit de zon wil zitten, zoekt dan maar beschut- per week voldoende, terwijl in de herfst en ting onder een parasol. tijdens droge periodes het gras groeit dan Ben je het stilzitten moe, dan is er altijd wel trager eens per veertien dagen meestal een tuinwerkje te doen. Hebt u ook al eens voldoende is. Een goede doorsnee maaihoogte gedacht aan een kweekkas of een paar simpele is 2 cm. Bij hoge temperaturen niet korter kweekbakken? Voor wie meedoet aan de prijs- maaien dan 4 cm. Te kort gemaaid gras ver- vraag op deze pagina, is als prijs onder meer brandt in het zonnetje gauwer. Mos en onkruid een kweekbak te winnen. Wil je nog verder krijgen dan de kans zich tussen het beschadig- gaan met „inrichten" van de tuin? Stenen de gras te nestelen. Vooral als kinderen veel op tuinbeelden zijn weer in de mode. Zomaar een het gazon spelen niet te kort maaien. Door uw beeld tussen het groen of een spuitende fon- machine op de hoogste stand te zetten, zit u teinfiguur. goed met die 4 cm. Laat het gras nooit hoger worden dan 6 a 7 cm. Om al dit moois ook in het donker nog te Laat na het maaien geen maaiafval liggen. Een groot deel ervan vergaat uiterst langzaam en Er is onderwaterlicht voor in de vijver, er zijn vormt tijdens dat proces een viltlaag. En dan tuinspots, moderne lampen en antieke lan- rnoet er weer geverticuteerd worden of met taarns. Wees heel erg kieskeurig op de kwali- bestrijdingsmiddelen worden gewerkt. teit. Koop uitsluitend veilige en gekeurde ver lichting. Want anders hebt u bij het eerste buitje kortsluiting. Maak van uw tuin iets moois. En als het weer deze zomer dan nog wil Voor erg kleine tuintjes wordt meestal een meewerken, hebt u er een (buiten)huis bij. handmaaier gebruikt. De moderne typen maai- combinatie met windkering, zitmogelijkheden, 9e mensen willen het liefst een Dallas-achtige vijver, pergola en groen van tevoren goed set- Anderen kiezen voor simpele kuipstoeltjes wordt bekeken. Ook in de winter, als de terras- die gemakkelijk stapelbaar zijn (weinig berg meubelen zijn binnengehaald, moet het nog ruimte). goed ogen. Neem in het ontwerp van het Kunststof kuipstoeltjes en tuinstoelen met terras meteen een paar vaste (stenen of hou- een gelakt stalen onderstel zijn over het alge- tén) bankjes en andere zitmogelijkheden mee. meen het voordeligst. In de middenklasse tref- Gecombineerd met een terrasset heb je dan ^en we geheel van kunststof vervaardigde, altijd voldoende zitplaatsen voor een heel ge- verstelbare meubelen aan. Wit is favoriet, maar zèlschap. de laatste jaren komt ook grijs op. Dan heb je nog verstelbare volkunststof meu- Denk ook eens over een barbecue. Die kan beien in hoogglans uitvoering. Ze kunnen in tegelijk met het leggen van het terras worden weer en wind buiten blijven bestaan. Voordeli- gemetseld. Heel simpel, gewoon een rechte ger meubelen kunnen dat in principe ook wel, stenen bak met een rooster erop. U kunt hier maar het kunststof uiterlijk wordt op den duur heel goed het rooster uit de oven voor gebrui- meestal dof en groezelig. Ze zijn wel weer ken. Houd wel rekening met de afmetingen van schoon te maken met een speciaal onder bet rooster voor je gaat metselen. Een ver- houdsmiddel in een flacon. plaatsbare barbecue, die je na gebruik in de In alle prijsklassen zie je ook weer steeds meer garage opbergt, heeft het voordeel dat je het tuinbankjes. Het luxe ligbed, dat je op wielen apparaat gemakkelijk „uit de wind" kunt zetten, kunt verrijden, hoort er tegenwoordig ook hele maal bij. Mooie stoelen, banken en bedden Een groot terrasvlak kunnen we onderbreken vragen om mooie kussens. Ze zijn er te kust en door er verschillende niveaus in aan te bren- te keur. Blauw voert momenteel de boventoon, gen. Of door hier en daar een tuinvaas of maar fris geel en rood zijn ook erg gewild. Wist plantenbak neer te zetten. Die bieden de moge- u dat je de meeste kussens gewoon in de lijkheid bijzondere planten in de tuin te houden, wasmachine kunt wassen? Als dat zo is zit er planten die bijvoorbeeld vorstgevoelig zijn en een wasvoorschrift aan. Bij de kussens zijn binnen moeten overwinteren. Belangrijk bij dikwijls placemats te koop in dezelfde kleuren de aanschaf van vazen en bakken is dat ze en dessins. Voor het etentje buiten. hebben als van eentje die de hele worch aanbevolen er een te kiezen dag in de zon bakt. De zuurstofplan- voorzien van een afzuigslang met fil- ten die voor een helder leefklimaat in *er- kan 9ro^ vu'' worden tegenge- de vijver zorgen, hebben af en toe houden en voorkomt men beschadi- zon nodig. In de palle zon echter 9'n9 aan de motor. ontstaan te snel algen waardoor ook 2jjn ten slotte dan nog prachtige uw vijver dichtslibt. Natuurlijk houdt verlichtingsornamenten voor vijvers te koop, boven maar ook onder water Het is tegenwoordig nauwelijks nog ondiep, vooral als u vissen wilt hou- een probleem zelf een vijver aan te den. Een gemiddelde vijver is zo'n 60 leggen en dat kan zelfs in een kleine- cm diep. Voor vissen is een minimale re tuin, want kant-en-klare vijverbak- diepte van 40 a 50 cm nodig. Wilt u ken zijn in een grote verscheidenheid uitsluitend een zogenaamde moeras van maten en modellen te koop. U bak dan is 30 a 40 cm voldoende. In kunt ook een vijver van beton maken, de handleidingen vindt u allerlei aan- maar dat is een wat ingrijpender kar- wijzingen voor het ingraven van een wei. Bovendien kan beton in een vijver. Als u aan het vullen met water strenge winter gaan scheuren en wa- toe bent, doe het dan vooral met ter doorlaten. Dan is het leed niet te leidingwater. Regenwater is te zacht overzien. Behalve vijverbakken zijn er en te zuur. Vers leidingwater kan ook speciale folies te koop, die in een visvriendelijk worden gemaakt door door u gegraven kuil worden gedra- het te ontchloren. Het water peerd. Folies hebben het voordeel eerst een dag of vier op temperatuur dat ze in verhouding vrij voordelig komen alvorens met de beplanting te zijn en dat u de vorm van de vijver beginnen. Behalve als het erg warm geheel zelf kunt bepalen, het doek weer is, dan is het beter al na 24 uur voegt zich naar de uitgraving. Maar van start te gaan, zodat zich in de niet elke kunststof-folie is er voor gauwigheid geen algen vormen. Laat geschikt (geen zogenaamde land- u uitvoerig vertellen of lees de boek- Vijverfolie jes met handleiding over de juiste moet aan bepaalde voorwaarden vol- beplanting, doen, maar het zou ons hier te ver Het is een leuk gezicht als een vijver voeren daar precies op in te gaan, een klaterende fontein heet. Er zijn Wat er precies te koop is en welke alle mogelijke fonteinpompen in de voor- en nadelen de verschillende handel. Kies een betrouwbaar merk vijvermogelijkheden hebben, vindt u dat goed is beveiligd, want ten slotte in diverse praktische boekjes (zoals werkt de pomp op elektriciteit en Tuinvijvertips, en „een vijver kiezen, water en stroom zijn hoe doe jé dat?") Vraag er bij uw vijanden, tuincentrum om. Hier zullen we ons beperken tot wat Een fonteinpomp kan van verschillen- algemene feiten over vijfers. de spuitstukken worden voorzien, zo als een waterbel, een schuimsproeier, kelksproeier en dergelijke. Ook kun nen er spuitfiguren als een pinguin. g -zzzzzzzzzzzzzz/^ u er bij het kiezen van een plek ook te koop, boven maar ook onder water rekening mee dat u de vijver vanaf te installeren. Heel romantisch zo'n het terras of vanuit de kamer kunt verlichte vijver als het mooi weer z'en- wordt en we een tuinparty kunnen ten, en elke tuin heeft een andere ligging ten opzichte van zon en wind. Ook het gazon heeft op tijd zijn natje nodig. De juiste hoeveelheid is hier eveneens belangrijk. Te veel water betekent een ondiepe groei van het wortelbed. Geeft u of de hemel te weinig, dan ontstaat een futloze, geelachtige Een mooie vijver hoeft niet groot te zijn maar er omheen is wel wat ruimte nodig voor een sfeervolle en decoratieve begroeiing. A -- fc-zz,,, - X ■♦1 ,''z' L';-'Wz' tOl

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 15