JOEGOSLAVISCHE BH KUST: PARADIJS JjMeriveg (tveiguv (and WEG VAN DE BESCHAVING VOOR WATERSPORTERS SIERADEN illi AAN DE ROBE VAN VROUWE ADRIA I I M i I wil ■r MONTENEGRO DALMATIË MARINA'S AVONTUUR ACTIE I [va ^^■1 Pagina 19 ISsSI I I i WEINIG REISTIJD VEEL VARIATIES WEER OF GEEN WEER WOELIGE BAREN RUST EN RUIMTE OP SPIERKRACHT hebben fcW O 'a y WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 8 JUNI 1988 iÉF 9 t kan altijd en overal 4 Na gedane arbeid even uitblazen... schilder Vlaho Bukovac. Watersport in een klassieke ambiance voor de kust van Pula. I t I I I I t 1 Fervente kampeerders vertellen we geen nieuws met de mededeling dat kamperen niet beperkt hoeft te blijven tot de grote vakantie. Nu hele groepen Nederlanders over steeds meer vrije tijd beschikken en er vaker op uit kunnen gaan, is het Geen wonder dat de stranden er zel den erg druk zijn en dat waterspor ters er vaak het rijk alleen hebben. tertemperatuur langs de hele kust gemiddeld 25 gr. C. Dubrovnik bij voorbeeld heeft in juli dagelijks ge- uiterste zuiden heel draaglijk. Het wa ter en een koele bries zorgen vaak voor afkoeling. sendoor kamperen" is ideaal om er even een paar dagen tussenuit te zijn, zonder dat dit veel geld kost. Deze vorm van "Lekker weg in eigen land" kan altijd en overal. eilanden komt u werkelijk tot rust, terwijl de beschaving nooit ver weg is, indien u uw eenzame verblijf even wilt onderbreken. de moeite waard. Watersporters vin den in de nieuwe jachthaven van Dubrovnik, de „Dubrovnik Marina" alles wat hun hartje begeert. Het strandleven speelt zich vooral af op de eigen plateaus van beton of te gels, die de hotels hebben laten aan- 4 l l I I I I I I I I I Voor de kust van Joegoslavië strekken zich de Dalmatische Eilan den en de Kornati-archipel uit. Touroperator Inatours heeft een I <1 biedt Sumratin een mooi zandstrand. Cavtat, in Griekse tijd bekend als Epidaurum, ligt sfeervol aan een schitterende baai, 20 km. zuidelijk van Dubrovnik. Bezienswaardig zijn hier het door de beeldhouwer Me- strovic gebouwde mausoleum voor een vullen veel toeristen hun vakantie. Toch is het zonde om de culturele en historische monumenten van de Joegoslavische kust over voor controle van tent of cara van, om uit te rusten, uitstapjes te maken of andere gezellige dingen te doen. Gezien het volgens een Nederland hooguit ANWB-onderzoek gunstige prijspeil voor vakanties in eigen land hoeft zo'n korte vakantie niet in de Ook voor vaste kampeergasten valt er tijdens een "tussendoortje" van alles te doen. gebied voor jong en oud. Zeeland komt, als ontmoetingsplaats van wa ter en land, langzaam maar zeker binnen het toeristisch gezichtsveld te liggen. Hoewel dus steeds meer re creanten dit prachtige gebied ontdek- Ook het "jonge grut" vermaakt zich ken, blijft Zeeland ook de liefhebbers prima tijdens een korte kampeertrip van rust, ruimte en ongerepte natuur in eigen land. veel bieden. ter wel tropisch met een zicht van 25 tot 50 meter plus een fantastische onderwater-flora en -fauna met maar liefst 365 vissoorten. De Wereldge- zondheids Organisatie (WHO) prijst de Adria voor haar reinheid en goede waterkwaliteit. Aan de Joegoslavische kust is het aantal wolkenloze dagen per jaar (ruim honderd!) groter dan waar ook in Europa.'s Zomers bedraagt de wa- speciaal programma gewijd aan de Kornati-eilanden. De archipel l'~'~ omvat 141 grotere en kleine eilanden met een totale oppervlakte van 62 km2. De eilandengroep staat bekend om zijn samenspel van kleuren en vormen. Volgens een oude legende is de archipel geboren uit de tranen van de sterren en de adem van de zee. Wie ooit het verlangen koesterde een eigen eiland te bezitten, krijgt hier de kans. zich het best laat omschrijven als een „Robinson Crusoé - avonturenvakan- tie". Hierbij huurt men een vissers- of schaapherdershuisje als vakantie-on- derkomen en geniet van wat de eilan den bieden aan natuurschoon, flora en fauna. Het water heeft hier de helderheid van de tropen, met dus ook onderwater een rijke flora en fauna. Scuba-duikers kunnen hier hun borst nat maken en genieten van de tropische onderwa- terflora. Zelfs met een eenvoudige snorkel valt er hier al veel te zien De onderkomens zijn vrij eenvoudig, maar recentelijk opgeknapt en van nieuw meubilair voorzien. Soms ont- Vaak noemt men deze hele kust Dal- matië, maar die naam geldt eigenlijk feggen. Op het schiereiland Lapad alleen vanaf het eiland Pag tot de Baai van Kotor. In Noord-Dalmatië met historische steden als Zadar en Sibenik stond de wieg van de vroeg middeleeuwse Kroatische staat. Hier is het kustwater bezaaid met honder den, veelal onbewoonde eilanden, In Centraal-Dalmatië, rondom Split, Je familie Racid, dat bovenop staan de bergen Mosor en Biokovo een deel van de Dinara-keten bijna loodrecht op de kust, die een aange name flora biedt met geurende den nen, palmen en oleanders. Split is een sieraad aan de robe van Vrouwe Adria. In het centrum staan huizen, waarvan de stenen ooit samen één groot paleis vormden. Keizer Diocle- na ervan De mogelijkheden voor een "kam- peer-vluggertje" zijn legio, met zowel praktische als recreatieve kanten. "Tussendoor kamperen" tijdens een (lang) weekend of een paar doorde weekse dagen is ideaal om de tent of caravan nog eens goed uit te probe ren voor de grote reis in de zomer vakantie aanbreekt. Tijdens zo'n nutti ge en leuke praktijktest komen alle ongerechtigheden aan het licht: is de uitrusting compleet, zijn er nog aan kopen of reparaties nodig. Kortom, zo'n „generale repetitie" voorkomt dat u in de grote vakantie in de problemen raakt. Bovendien krijgt u nu de smaak al 'n beetje te pakken. En wat is er leuker dan al lekker in vakantiestemming te verkeren? Al leen de vakantie zelf kan dit overtref fen! Bijkomende voordelen van zo'n korte kampeervakantie tussendoor zijn, dat het hele gezin mee kan en dat de reistijd binnen een paar uur in beslag neemt. U hoeft dus nooit ver te reizen, zodat er van die paar dagen niet veel reistijd papieren te lopen, afgaat. Hierdoor houdt u volop tijd ONBEKEND NEDERLAND - Zo'n "tussendoor vakantie" is ook Lekker ontspannen tijdens een korte een ideale manier om een stukje Ne- kampeervakantie tussendoor. derland te ontdekken, waar u tot nu De stilte, rust en ruimte van de Kor nati-archipel treffend in beeld ge bracht. Voor alle gewenste inlichtingen, inclusief het opvragen van infor matiemateriaal en dergelijke kan men terecht bij: het Nationaal Joegoslavisch Verkeersbureau, Jan LuykenstraaJ 12, (naast het Rijksmuseum), 1071 CM Amster dam, tel. 020 - 750496. toe niet of nauwelijks bent geweest. Op reis door onbekend Nederland legenheid om u op actieve wijze eens zult u verrassend veel plekjes ontdek ken, die de moeite waard zijn en waarvan u het bestaan misschien nooit vermoedde. Ons land is geze gend met een rijke variatie aan na tuur- en stedeschoon. Als u even binnenloopt bij de plaatselijke of lo kale VVV ontvangt u eèn keur aan tips, folders en kaarten, aan de hand waarvan u boeiende uitstapjes kunt uitstippelen. De camping kan goed dienst doen als uitvalsbasis voor uw korte ontdekkingsreis. Nederland is bij uitstek geschikt voor zo'n korte kampeervakantie tussen door. Kamperen kan (bijna) overal en de voorzieningen zijn van uitstekende kwaliteit. Het al eerder genoemde ANWB-onderzoek toonde aan dat het prijspeil zonder meer gunstig uitvalt. Qua kampeermogelijkheden biedt Ne derland veel variatie. Er is keus uit sportief en eenvoudig kamperen dan wel luxueus met talrijke voorzienin gen, plus alles wat daar tussen zit. Ook wat ligging betreft, is er keus uit een veelzijdig aanbod: aan het water een oase van groene hart van helemaal op te frissen. Fijn bezig zijn in de frisse lucht kan mooi tijdens een kanotocht, waarvoor Groningen, disco Of u nL wel of niet van derge- Overijssel en Brabant diverse moge lijke faciliteiten gecharmeerd bent, lijkheden bieden. Of heeft u uw hart één ding hebben c.._ - campings gemeen: Gastvrijheid, ver taald in persoonlijke aandacht, veilig en vriendelijk voor kinderen, hygië nisch en betaalbaar. Tijdens een tussendoor bent u in eigen land niet afhankelijk van altijd-mooi-weer-met- zon. Op een steenworp afstand van Kornati is uniek ook doordat het de breekt elektriciteit en stromend water, grootste oppervlakte van de Adriati- Wel zijn er dan voldoende zoetwater- sche kust is, zonder constante bevol- reservoirs. Bovendien bent u er soms king. De schoonheid van deze archi- baas op uw eigen eiland. Het be- pel is ruw, maar adembenemend met schaafde randje aan dit originele ver- de heldere zee, wilde rotsen en dui- pozen bestaat uit boten, die langs zenden kleine baaitjes. Buiten deze varen om bestellingen op te nemen rijkdom aan natuurschoon heeft het en twee dagen later de bevoorrading nationaal park Kornati talrijke cul- komen brengen. tuur-historische monumenten uit de Voor echte avonturiers en rustzoekers Griekse, lllirische en Romeinse tijd, lijkt dit een aanbod om van te water- Volgens Erich von Daniken gebruik- tanden. Want op de Joegoslavische ten buitenaardse wezens in de pre historie één van de platte Kornati-ei landen als „cosmodrome", zeg maar landingsplaats. Veel watersporters hebben als ideaal: rust en ruimte; leuke, gezellige haventjes; lekker weer; helder water; een kuststrook waarop ze niet gauw uitgekeken raken en bij dit alles betaalbare prijzen. Binnen Europa voldoet de Joegoslavische kust aan al deze voorwaarden. Hier vinden watersporters een paradijs, rijk aan afwisseling, met volop zon en een diepblauwe zee, geschikt voor alle takken van watersport. Privacy-speurders en zij die in hun vakantie de beschaving willen ontvluchten zijn hier eveneens aan het goede adres. De Joegoslavische Adria is van een uitzonderlijke schoonheid, zonovergo ten, rijk aan stranden en groen, met pittoreske kustplaatsen en dorpen en met interessante, historische monu menten. Deze kust hoort tot de aan trekkelijkste delen van de Mediterran- née. Het is tevens één van de grillig ste kustlijnen van Europa: hemels breed 628 km lang, langs de kust gemeten 2092 km lang. De aantrekkingskracht wordt nog ver hoogd door 726 eilanden waarvan er slechts 66 zijn bewoond en bijna vijfhonderd rotsen en klippen, middeld twaalf uur zonneschijn. Toch De bijnaam „kust van de duizend blijft de temperatuur zelfs tot in het eilanden" is dus nauwelijks overdre ven. Als we de eilanden meetellen, blijkt Joegoslavië over maar liefst 6116 km kustlengte te beschikken. Voor gepassioneerde zeilers, of zij die het willen worden, zijn de omstandig heden uitstekend. De laatste jaren zijn ruim dertig marina's speciale havens voor jachten en motorboten gebouwd. In totaal zijn er 75 Nederlandse tour- De Adriatische Zee is enorm helder, operators, die Joegoslavië in hun Rond de Kornati-archipel lijkt het wa- pakket hebben. Enkele reisorganisato ren zijn gespecialiseerd in water- sport-vakanties of in het verzorgen van accommodatie voor waterspor ters. en andere genoegens. De nacht wordt aan boord doorgebracht. Ge- zien de rijke visstand van de Adria DUBROVNIK met makreel, tonijn en brasem, hoe ven vissers en lekkerbekken zich on- Bij hét langerekte schiereiland Pelje- derweg niet onbetuigd te laten. sac, bekend door wijnen, begint Zuid- Op de Kornati-eilanden heeft zich een apart soort toerisme ontwikkeld, dat Wie actie op het water wil, heeft keus tianus liet dit bouwwerk in 295 uit tal van vaar-arrangementen, hetzij Chr. optrekken. Een klein stuk met de eigen privé-boot danwel met verkeert nog in de originele staat, een gehuurd jacht. Flottielje zeilen Ten zuiden van Split strekt zich de langs de afwisselende kust wint ook Makarska Rivièra uit. Dit is een mooie hier aan populariteit. Gezelschappen groene kuststrook, in de luwte van de van tien tot vijftien personen kunnen Biokovo-bergkam. Deze bezorgt de zich één of twee weken vermaken kustlijn van Makarska, van Brela via aan boord van een luxe zeiljacht. Tucepi en Podgora, een mild klimaat. Zo'n schoener vaart overdag, meert De „witte" stranden, soms met kie- 's avonds af in een haven waar men zeisteen, lokken van de vroege lente urenlang zich te goed kan doen aan culinaire tot het late najaar. B {j Met zwemmen, zonnebaden, zeilen, surfen en andere sporten heuvel ligt, en het atelier van de f vullen veel toeristen hun vakantie. Toch is het zonde om de schilder Vlaho Bukovac alle Nederlandse verpand aan de woelige baren Dan is een zeiltocht een uitgelezen kans om (opnieuw) kennis te maken met onze waterrijke provincies Friesland, Flevoland, Zeeland, Utrecht en Zuid- -Holland. Wie aan Friesland denkt, denkt aan korte kampeervakantie meren en aan de elf steden, die tot ver over onze grenzen bekend zijn. De meren en oevers vormen prachti ge natuurgebieden waar het voor de uw verblijfplaats "wemelt" het van watersporters aangenaam toeven is. de interessante bezienswaardigheden Al met al beschikt Friesland over en attracties, waar u ook bent in maar liefst 10.000 ha water. Nederland. In de nieuwe reisgids "Er- Zeeland, ontstaan door het wilde spel -Op-Uit", met 1001 ideeën voor één- van zee en wind met zand en klei, dagsvakanties, staat bij alle dagtrips ontworsteld aan de wilde golven, ge- met een symbooltje aangegeven of vormd en gekneed door mensenhan- ze geheel of gedeeltelijk overdekt zijn den, is een boeiende provincie en en dus geschikt voor weer of geen tegelijkertijd een fantastisch vakantie- weer. Zo'n korte kampeertrip biedt ook ge bet langgerekte, bosrijke eiland In de monding van de grensrivier dat zich voor de kust van Dalmatié tussen Joegoslavië en Albanië, de i uitstrekt. Bojana, ligt het naturisteneiland Ada. Via het rustige Petrovac en Sutomore komen we in het na een aardbeving in moderne stijl herbouwde Bar. Wie de „Jadranska Magistrala", de 2000 km lange kustweg, die tot de mooiste toeristische wegen van Europa hoort, i helemaal afrijdt, bereikt ten slotte UI- I cinj, de laatste badplaats van de Joe goslavische Adria. Ook hier geldt „lest best", want het 12 km lange(!), uiterst brede zandstrand is echt i uniek. Ulcinj was ooit een fort, van I waaruit Noordafrikaanse zeerovers de ingang tot de Adriatische Zee beheer- -i Korcula is de gelijknamige hoofdstad sten. van I Nog zuidelijker richting Albanië be gint Montenegro, het land van de i „Zwarte Bergen". Langs de bosrijke kust zijn, in de schaduw van het geboomte, talrijke mooie campings ingericht. Igalo is een bekend kuur- oord; Herceg-Novi biedt veel hotels en een jaarlijks mimosa-festival. Na I de imposante Baai van Kotor, het enige fjord in Zuid-Europa, volgen j droomoorden als Budva én Becici. In Budva draait het vakantiecomplex Slovenska Plaza op zonne-energie. In i 1988 komen er hier 130 nieuwe ap partementen bij. Het oude, ommuur- de Budva stamt uit de 4e eeuw v. i Chr. Voorbij Becici flonkert Sveti Stefan in i het zonlicht. Dit stadje op een schier eiland is nu een hotel met 80 afzon derlijke huizen en 116 appartemen- i ten. deze streek bepaalt. Fietsers en wan-1 delaars kunnen met volle teugen ge- nieten van het landschap, de natuur* en bijvoorbeeld het uitgestrekte net] van fiets- en wandelpaden. Want* daar staat Drenthe om bekend. Onbekommerd ergens op een mooi j plekje neerstrijken, ver weg van de i dagelijkse drukte, 's Morgens wakker t worden door aarzelend getjilp en alle andere geluiden van een ontwakende j natuur, 's Avonds stil genieten van de ondergaande zon, luisterend naar rit-i selende bomen en het gezang van veel vrolijke vogels. Volop genieten van rust en ruimte, tijdens een (lang) weekend, midden in de week of in een lange vakantie, die echt ontspant. Dat kan in Nederland op een beperkt aantal zorgvuldig geselecteerde, ex- clusieve groencampings, die vanwe- ge hun kleinschalige karakter en na- tuurgetrouwe kampeerbeleving zijn opgenomen in de organisatie: "De Kleine Groene Campings". Geen van deze campings overschrijdt de 4 hec- tare grens. Samen bieden zij serene rust, de geuren en kleuren van een J ongerepte natuur, eerste klas service i (volgens ANWB- en RECRON nor men) en persoonlijke aandacht. De 27 Kleine Groene Campings garanderen hoge kwaliteit, rust en ruimte verze- 1 kerd en liggen steevast in een land schappelijk aantrekkelijke omgeving, i Een soortgelijke organisatie vormen De Bronsgroene Campings, waarbij i het neusje van de zalm op Limburgs 1 campinggebied is aangesloten. Bij de keten van Gastvrije Fietscam- i pings krijgen fietskafnpeerders de service en kwaliteit waar ze recht op Voor wie zich een paar dagen door Heel bijzonder is het om voor een eigen spierkracht wil laten voortbe- korte kampeervakantie één van de wegen, zijn de vele arrangementen Wadden-eilanden te kiezen. S' voor fiets- en wandeltochten, die in Bij dit alles komt nog dat in het de provincies Drenthe, Gelderland, voorseizoen de drukte vaak meevalt. Overijssel en Limburg zijn samenge- Op de camping van uw keuze kunt u j steld, geschikte kost. Drenthe ligt als rekenen op een rustig, aangenaam rust verscholen in het verblijf. Voor nadere gegevens om- oNoord-Nederland. trent "kamperen tussendoor" ver- Grote steden ontbreken; het is vooral schaffen de bekende VVV- en VVV-i j het bijna oneindige aantal schilder- kantoren en ANWB-kantoren alle ge achtige dorpen dat het gezicht van wenste inlichtingen. Tussendoor kamperen: links te laten liggen. Het verleden liet hier nadrukkelijk zijn sporen na. Beroemd zijn het amfitheater van Pula, de fresco's elders in Istrië, de basiliek van Euphrasius in Porec, steden als Zadar, Trogir, Sibenik, Split, Dubrovnik, Cavtat, de plaatsen aan de Baai van Kotor met in Risan mooie Romeinse mozaïeken en de hele Montenegrijn- se Rivièra. Istrië, het hartvormige schiereiland Dalmatië. Eens was dit het grondge- op de grens van Italië en Joegoslavië bied van de republiek Dubrovnik. De heet wel „de poort" van de Joegosla- in subtropische flora gelegen villa's vische kust. Deze schone landtong, van de Rivièra van Dubrovnik bren- begroeid met sparrenbossen, vol be- gen de rijkdom van toenmalige ede koorlijke oude steden en boeiende len, kooplieden en zeevaarders tot vakantie-oorden als Piran, Portoroz, uiting. In Dubrovnik zelf leeft nog het Rovinj en Pula, doet nog heel authen- verleden, toen de invloed van deze tiek aan. Aan de kust vinden naturis- oude zeerepubliek ooit de rivaal ten alles van hun gading. van Venetië zich naar alle wind- De brede Kvarner-bocht met de streken uitstrekte. Dubrovnik hoort vakantieplaats Opótija en de grote tot de best bewaarde middeleeuwse haven Rijeka scheidt Istrië en Kroatië, steden. Een wandeling over de kilo- Hier begint het reusachtige Dinara- meters lange zware, prima bewaard gebergte. Deze poreuse kalksteenber- gebleven middeleeuwse stadsmuur is gen omzomen de kust en geven een onvergetelijke aanblik. of in de bossen, op de Wadden-eilan- Voor de liefhebbers van rust en ruim- "tussendoor kamperen" een nieuwe trend. "Tus- den of jn <je Flevopolders, in het te en ongerepte natuur heeft Neder- rustige Drenthe of in het Bourgondi- land veel te bieden. sche zuiden: er is voor elk wat wils. Naast horeca-voorzieningen als een bar, café of restaurants bieden veel campings een supermarkt en zwem bad, soms ook midgetgolf of een si®

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 19