Cirkelflat bewoners aan het woord Rijn en Gouwe BOSKOOP 01820-25388 yy x& Laatste hint van drs. MaartenVerhoog voor leerlingen: Prinstererschool Sander v. Marion in St. Janskerk PROFITEER Schoolfeest Annie M.G. Schmidt Vof De Kunst op HAVO- Atheneum Sportdag van Groen van KLEINER KAMP IN 'ARDENNEN BEZORGERS EN VAKANTIEBEZORGERS (m/v) A in beweging” ’’Onderwijs y WIJ MOETEN RUIMTE MAKEN VOOR ONZE NIEUWE KOLLEKTIE, DAAROM RUIMEN WIJ OP!! EN HOE?? II PROJEKT-EN WONING- STOFFERING A Woonomgeving ^y^y^^y Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 29 juni 1988 De eerste cirkelflat aan de Havikhoek. is op zoek naar Interesse? Bel dan arwa apijtservice /TEVENS DIVERSE COUPONS X GORDIJNSTOF EN TAPIJT SPOTGOEDKOOP!! ZUIVER WOLLEN TAPIJT 400 BREED VAN 269,- p.m. ’’'WSl VOOR 239,— p.m. (Zwaar gebruik) minimum leeftijd 15 jaar in de plaats ZUIVER WOLLEN TAPIJT 400 BREED VAN 298- p.m. VOOR 259,— (Zwaar gebruik) WADDINXVEEN - De afdeling Waddinxveen van de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw (VAC) heeft de conclusies op papier ge zet van het woongeriefonderzoek dat is uitgevoerd onder de bewoners van de eerste cirkelflat aan de Havikhoek in de wijk Zuidplas. WADDINXVEEN - De laatste schooldag zit er voor rector drs. Maarten Verhoog van de samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum al op. Volgende week donderdagmiddag van drie tot zes uur kan iedereen van hem afscheid nemen tijdens een receptie in de raadzaal van het gemeente huis. Tot die tijd neemt hij nu bijna dagelijks afscheid van anderen. Zo was hij vorige week donderdagmiddag aanwezig bij het vertrek van on- derwijsambtenaar T. van Berkel en zal hij komende vrijdagmiddag onge twijfeld ook acte de presence geven bij het officiële weggaan van MAVO- directeur J.M. van Hofweegen. O?8 O Q o - cc Pagina 13 - 4. Blijf denken blijf kiezen N ‘V” WADDINXVEEN - Vrijdag vierden de kinderen van de openbare Annie M.G. Schmidtschool aan de Zuidplas- hof hun eerste schoolfeest. De dag stond in het teken van sprook jes. De kinderen werkten de gehele dag met dit thema, ’s Morgens werden er in de groepen o.l.v. ouders en teamleden toneelstukjes ingestudeerd over een drietal sprookjes, kleding werd ge maakt en decors geschilderd. Na een heerlijke maaltijd gingen de kin deren bij elkaar naar de opvoering kij ken. ’s Avonds ging de deur om 18.30 uur weer open en waren de leerlingen en hun ouders en de nieuwe leerlingen die per 1 augustus naar school komen uitgenodigd om allerlei spelletjes te doen. Ook werden de toneelstukjes van de middag weer voor de ouders opge voerd. Om 19.30 uur kwam de grote verras sing: aan het einde van de gang was de ingang van het huisje van de heks van Hans en Grietje nagebouwd. De meer privezaken ”Ik heb een boerderij bij Dwingeloo in de bush bush. Het drukke westen bevalt me niet zo. Ik wilde naar een landelijke omgeving met wat landschapsschoon. Het is dus Drente geworden. Tuinieren is een grote hobby. Ik heb nu een grote tuin. Mijn vrouw doet de groenten en ik doe de bloemetjes en de planten. De natuur is in deze omgeving erg boeiend. En in schilderen ga ik me nu wat meer verdiepen. Ik heb het vroeger wel ged aan, maar de vaardigheid zakt weg. Ik ga nu opnieuw beginnen met lessen ne men. Het landschapsschilderen trekt mij erg. Ook fotograferen hoort er dan een beetje bij. Ik hoop weer eens een goed boek te kunnen lezen. Een boek waar je lekker in wegduikt en dat je in één adem uit leest. En ook weer eens op reis, lekker buiten het seizoen, b.v. naar Grieken land of Italië. Natuurlijk ook voor de kunstgeschiedenis en de cultuur.” Laatste hint voor de leerlingen ’’Blijf denken en blijf kiezen. Laat je ogen open gaan voor meer dan één mo gelijkheid. Wat jij denkt is het niet al leen, je zult iedere keer weer opnieuw moeten nadenken. Als je daarmee stopt, word je een stom en star element in de maatschappij.” menlijk brood-eten ging men op speur- tocht in het Gouwebos. Ook dat sloeg aan, al was het afwerkings-tempo wel hoger dan verwacht. Iedereen kreeg een mooie herinnering aan deze dag en trok, vermoeid maar voldaan, huiswaarts. GOUDA - Volgende week woensdag 6 juli om 20.15 uur bespeelt de bekende organist Sander van Marion het prachti ge Moreau-orgel in de St. Janskerk in Gouda, in het kader van de Internati onale Orgelserie 1988. Naast Orgelwerken (o.a. Guilmant) zal Sander van Marion ook improviseren, het talent waarom hij zo bekend en ge liefd is. Toegang: ƒ4,- (CJP en 65-plus 3,-). Deze flat van de woningbouwvereni ging SSW telt 52 HAT-woningen. HAT staat voor Huisvesting Alleenstaanden en Tweepersoonshuishoudens. Van de 52 woningen zijn er 10 maisonnettes. Aan de VAC-enquete hebben 32 Wad- dinxveners meegedaan. De VAC constateert dat een deel van de kritiek van de bewoners wordt veroor zaakt door het feit dat de woning een HAT-woning is, waarvoor minimale voorwaarden bestaan. Andere conclu sies: De vorm van de flat en de ligging bevalt. De buitenkant vindt men niet fraai. De woningbouwvereniging is reeds begonnen hierin verbetering aan te brengen. De appartementen hadden net iets groter moeten zijn. Vooral de eigen entree is te klein. De vorm van de woonkamer is goed, maar naar binnen opengaande ramen geven problemen: slecht afgewerkt, tocht, regen, geen mogelijkheid voor luxaflex, lamellen of rolgordijnen. De open keuken bevalt de meeste mensen. Wens: één extra rij ver- tikale tegels. Verlichting boven aan recht wordt gemist. De sanitaire ruimte geeft alleen klachten over de wandaf werking. Daar men in veel gevallen de slaapkamer ook voor andere doelein den nodig heeft, zijn er te weinig stop contacten en is er te weinig kastruimte. Computer ”We moeten constateren, dat je zo’n ding moet kunnen bedienen in een prac- tische situatie. Je moet de angst over winnen om het knopje in te drukken. Je moet in de school ook mensen hebben, die voor de computer kunnen denken. Die er dus dingen instoppen die ande ren kunnen gebruiken. Niet iedereen hoeft te kunnen program meren om later gelukkig te zijn. De computer is belangrijk voor ordenen en gediciplineerd denken. Maar er zijn ze ker ook andere dingen tussen hemel en aarde, maar dat ontdekken sommige mensen pas als ze die nodig hebben.” king met de medewerkers zeer belang rijk. De leerlingbegeleiding is een heel apart vak geworden: decanaat bestond vroe ger niet. Van een mentor had je nog nooit gehoord.” Inspraak ”Ik denk zelf altijd een beetje spottend aan een grote ton waar je allemaal in staat te denken en dan blijft het op de bodem liggen. Maar dat is de bedoeling niet. Het belang is dat er over en weer communicatie is en dat iedereen weet wat er aan de hand is. Het is belangrijk dat mensen behoorlijk geïnformeerd zijn, men weet wat de bedoeling is en waarom er iets gebeurt. Medezeggen schapsraad, inspraak, meedenken is wel belangrijk, maar ik heb eraan moeten wennen”. WADDINXVEEN - De leerlingen van de samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum aan de Sniep- weg weten nu al op wie ze zich kun nen verheugen tijdens het eindfeest van het seizoen 1988-1989. Dan komt de Nederlandse groep vof De Kunst op bezoek. Het concert zal voor alle leerlingen gratis toegan kelijk zijn. Vof De Kunst - bekend van Eén kopje koffie, Suzanne en Retourtje naar Sneek - zijn te gast in het schooljaar dat het HAVO-Athe neum het 15-jarig bestaan viert. De leerlingen verwachten dat dit schoolfeest de grootste opkomt al ler tijden te zien zal geven. Voor de organisatie kreeg men een donatie van de ouderraad toen bleek dat de scholieren een derge lijk eindfeest wilde organiseren. De groep vof De Kunst heeft zijn komst te danken aan een grote meerderheid van stemmen. Meer dan 70 procent van de leerlingen kozen voor deze groep. De tweede plaats werd verworven door de groep De Dijk, die 20 procent van de stemmen kreeg. Het dit jaar gehouden schoolfeest werd door ruim 700 leerlingen be zocht. Er was een groot videos creen. Het eindfeest omvatte een optreden van de Boskoopse groep Jacques les Jeunes et ses Amies. MZ o> ■- LU Ul UJ Q 0 WADDINXVEEN - ”Het onder wijs is in beweging”, zei onderwij- sambtenaar T. van Berkel vorige week donderdagmiddag tijdens zijn afscheidsbijeenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis. Hij doelde daarmee niet alleen op zijn eigen vertrek als eerste en laat ste chef van de afdeling Onderwijs op de gemeentesecretarie, maar ook op het afscheid van de school directeuren J.M. van Hofweegen en drs. M. Verhoog. Beiden woonden het afscheid van de heer Van Berkel bij. De heer Van Hofweegen, directeur van de Prof. Kohnstammschool voor openbaar MAVO aan de Maurit- slaan, neemt komende vrijdagmid dag 1 juli om vijf uur met een recep tie in het gemeentehuis afscheid. Drs. Verhoog, rector van de sa menwerkingsschool voor HAVO- Atheneum aan de Sniepweg, krijgt een afscheidsreceptie aangeboden in het gemeentehuis op donderdag middag 7 juli van drie tot zes uur. De naar Dwingeloo verhuizende eerste rector van de samenwer kingsschool heeft sinds het begin van de school in 1973 leiding gege ven. De Reeuwijker dr. A.W. Hendriks is zijn opvolger. De heer Van Hofweegen zal na een dienstverband van bijna 40 jaar bij de overheid afscheid nemen. Het drietal maakt in alle gevallen ge bruik van de mogelijkheid tot ver vroegd uittreden. Nog te weinig groen om de flat en in de omgeving. Een aantal mensen zouden graag een stuk privé groen hebben om met eigen bewoners zomers buiten te kunnen zitten. Het overzicht op de we gen, de straatverlichting, de bereik baarheid, de parkeerruimte is goed. Er moeten nodig winkels komen met een postagentschap, brievenbus en een tele fooncel. De SSW is al druk bezig. Vrij veel mensen vinden slecht de weg in de eigen wijk. De SSW heeft inmiddels een gesprek gehad met de bewoners. Enige zaken zijn opgelost, andere zijn oplosbaar als er een bewonerscommissie zou kunnen komen met enige verantwoordelijk heid, maar daar willen de bewoners nog niet aan. WADDINXVEEN - De protestants-’ christelijke Groen van Prinsterschool aan de Tollenslaan heeft op het Antilo- pe-terrein aan de Alberdingk Thijm- laan zijn jaarlijkse sportdag gehouden. Dit keer was deze dag gesplitst in woensdagmorgen voor de kleintjes en vrijdag de gehele dag voor de groten. Woensdag was het, ondanks de regen, een hele plezierige morgen. De kinde ren, vermaakten zich uitstekend met sportieve spelletjes als ski-loop, combi-1 race, potjes-estafette, skippyballenra-1 ce, waterdragen en nog veel meer. Hun enthousiasme liet de leiding de nattig- heid vergeten. Tot slot kwam de ijsco-i man de morgen besluiten met wat lek-* kers. Vrijdag gaf ook geen stralend weer. Met alle verschillende onderdelen zoals- daar waren: zaklopen, putje-springen, bomen-estafette, rol-bal, hockey-slaan, lijnbal, gekelen, korfbal, een soort ren- ge dingen heel zwaar. Vooral culturele en maatschappelijke vorming zitten in het nauw en dat zijn enkele van mij n ou de idealen. Ik heb daar veel over nage dacht. En zo ben ik eigenlijk ook op de Samenwerkingsschool terecht geko men”. Collega’s veranderd? ”Het type collega is sedert 1973 niet ver anderd. De selectie is steeds op dezelfde manier gebeurd en in de meeste geval len hebben we goede mensen kunnen uitzoeken. Het is altijd heel zorgvuldig gebeurd. De sollicitatie-procedure is zo uitgebreid, dat je ook weet met wie je te maken krijgt. Het type collega is dus hetzelfde geble ven: alleen de situatie is veranderd. In de beginfase waren we een familie waar mee je in de koffiekamer gezamenlijk beslissingen kon nemen. Gezellig, maar je moet het wel duidelijk eens zijn. Pas later, met meer mensen, komen er ont snappingsmogelijkheden, want men wordt anoniem. Er komt natuurlijk meer papierwerk aan te pas, je werkt meer bij elkaar vandaan. De eerste 3 a 4 jaar is een pioniersfase. Daarna is de school groot en moet een heel ander beleid gevoerd worden ten aanzien van personeel en communica tie. Soms is er dan sprake van rectors- wisseling. Maar ik heb het hier uitge- houden. Ik ben mee veranderd en ik heb geleerd. De begeleidingscursus is in Het leven overdoen of niet ”Dat weet ik niet. Soms zijn mijn keu zes toevallig geweest, zelfs voor het on derwijs. Ik wist vroeger niet wat ik ging doen. Zowel de keuze voor de kweek school als voor de geschiedenisstudie waren toeval; hoewel ik beide studies met plezier heb gedaan. Je leven wordt beïnvloed door zoveel factoren waar je zelf geen grip op hebt.” Nog kansen voor jonge mensen in het onderwijs ”Ja, ja zeker. De PABO (Pedagogische Academie Basisonderwijs) heeft nu al tekort mensen. Het omgaan met de leerlingen is zeker nog de moeite waard; je wilt iets overbrengen aan een jong mens. De echte onderwijsmensen blij ven daarmee bezig. Je moet niet het on derwijs ingaan om geld te verdienen of eer of aanzien, want dan wordt je ge mangeld. Het maatschappelijk aanzien van het vak is gedaald en dat is ook van uit de overheid bewerkstelligd. De bezuiniging treft natuurlijk sommi- 1976 gekomen, toen heb ik ontdekt wat ik allemaal al achter de rug had. De grip op de leerlingen is veranderd. Vroeger was het heilige getal 625. Die kon je nog besturen en motiveren. Dat nu een leerlingenparlement niet zo van de grond komt, hangt misschien samen met de grootte van de school. De bin ding met elkaar is minder. Dit kan voor sommige leerlingen nadelig zijn. Ze kunnen onderduiken in de massa. Het begeleidingssysteem is vrij goed uitgebouwd, de leerlingen zitten nooïf zonder een eigen begeleider. De eerste jaren deed ik dit zelf. Ik gaf natuurlijk ook les. Na 4 tot 5 jaar viel dit weg. Het contact met de leerlingen is daardoor veranderd. Namen van leerlingen ken ik niet meer, alleen degenen die ik ont moet in het leerlingenparlement en in bijzondere gevallen.” De hoogte van de hangkast is te laag en de verhouding tussen hang- en legkast is ook niet goed. Velen zijn ontevreden over het ontbreken van bergruimte in huis. De CV voldoet niet. Dit heeft een aantal oorzaken. De woningbouwver eniging buigt zich over dit probleem. De geluidsisolatie in huis is goed, mits er geen muziekinstrumenten bespeeld worden. De mechanische afzuiging kan best minder zijn. Na onderzoek door de woningbouwvereniging is dit niet juist. Er is sprake van verkeerd gebruik. Er zijn weinig klachten over vochtoverlast in huis. Een balcon wordt heel erg ge mist, (gevoel van opgesloten zijn), een goede manier om ramen te zemen, ook geen glazenwasser mogelijk, geen mo gelijkheid tot luchten van beddegoed en geen droogmogelijkheid van wasgoed). Er is geen goede plaats voor de vuilnis bak. Maar weinig mensen zijn in staat met het meubilair te schuiven. Het noodtrappenhuis wordt als onprettig er varen: lawaai, tocht, slecht verlicht, in- braakgevoelig. Iedereen zegt de vlucht weg bij brand te kennen. Veel klachten over de algemene verlichting: vaak ka pot, lange wachttijd voor vervanging, te Veranderingen binnen het onderwijs ”Dat is zeker het geval. De aandacht voor organisatie en management is in de laatste jaren enorm toegenomen. Er was eigenlijk 15 jaar geleden geen spra ke van dat daar aandacht aan besteed werd. Cursussen, die op dit ogenblik heel gewoon zijn, bestonden helemaal nog niet. Je was dus een omhooggeval len leraar. De kwaliteiten waarop je ge- kozen werd, waren: het omgaan met de de mening naar voren brengt, hoef je geen rekening te houden met bepaalde dogma’s.” leerlingen en je vakkennis. En dan mis schien nog een beetje je uiterlijk.... Het management is inderdaad heel be langrijk geworden door de grootte van de school. De positie van het onderwijs is anders geworden. Je hebt nu veel meer dingen van buiten het onderwijs: ouders, overheid,... Het teruglopen van het aantal leerlingen zorgt ervoor dat je meer reklame moet maken voor de school. Het nieuwste is nu weer marketing, dat is iets uitgebreider dan wat ze vroeger P.R. noemden. Dat is pas een onder werp van de laatste twee, drie jaar. Als schoolleider kun je dan een cursus vol gen in de hoop dat je er iets mee kunt doen. Omgang met personeel is door de. ver andering van verhoudingen (democrati sering) een veel ingewikkelder pro bleem geworden. Vroeger was een baas een baas: tegenwoordig is de samenwer- Intussen is de scheidende rector van de samenwerkingsschool al diverse malen geïnterviewd. Dat begon al eerder dit jaar toen bekend werd dat de mogelijk heid tot een eerder vervroegd uittreden er voor drs. Maarten Verhoog inzat. In het laatste informatiebulletin van de school kwam de scheidende eerste rec tor sinds 1973 natuurlijk ook aan het woord in een alleraardigst vraaggesprek met schoolbestuurslid mevrouw M.A. Rottschafer. Een groot deel van dat vraaggesprek laten wij hier volgen. Ouderparticipatie ”De deelname van de ouders is percen- tagegewijs heel hoog. De Ouderraad is heel actief, ze hebben ideeën die zeker de aandacht verdienen. De ouderavon den zijn goed bezocht, omdat deze prac- tisch gericht zijn op vakkenpakketkeu ze en zaken die direct met het onderwijs te maken hebben. We hebben een stevi ge band met de ouders. De bibliotheek wordt door de ouders gedreven en dan zijn er ook nog de melkmoeders en niet te vergeten de Werkgroep Levensbe schouwelijke Vorming.” Dan komt de Samenwerkingsschool aan bod ’’Samenwerking is hier de samenwer king van drie groeperingen: Katholiek, Protestants-Christelijk en ’’Alge meen”. Ik heb bewust gekozen voor de ze school. Ik kom uit het Protestants- Christelijk onderwijs en denk dat de Sa menwerkingsschool een grotere vrij heid geeft. Onderwerpen worden meer beargumenteerd. Waar ik het idee heb, dat het bij het bijzonder onderwijs de grondslagen zijn die bepaalde zaken kunnen beperken, dat tref je hier niet aan. Je hebt hier echt argument tegen over argument als je iets wilt bereiken of iets wilt afhouden. Als je een bepaal- WADDINXVEEN - De belangstelling van de Waddinxveense jongeren voor een zomerkamp in de tweede week van juli in de Belgische Ardennen valt te gen, zo laat het organiserende sociaal- cultureel centrum De Bonkelaar weten. Om die reden is de opzet van het kamp, waaraan maximaal 13 jongeren van 14- 18 jaar kunnen deelnemen, gewijzigd. Er is nu geen sprake van twee dagen in een overdekte accommodatie en vervol gens een vijfdaagse loop-trektocht. Het zomerkamp, een onderdeel van een aantal al zomervakantie-activiteiten voor de jeugd, neemt nu in totaal vier dagen in beslag en kost 130,- per per soon (inclusief vervoer, overnachtin gen, eten en activiteiten). Wie mee wil kan zich nog tot en met donderdag 30 juni aanmelden. Vanwege een geringer aantal aanmed- lingen dan waarop was gerekend, zijn er ■F’ dus een aantal veranderingen aange- bracht in de opzet van de kampweek voor jongeren in de Ardennen. I Op zaterdag 9, zondag 10,/naandag 11 en dinsdag 12 juli, gaat De Bonkelaar met een kleinere groep richting Arden- g nen. In die 4 dagen wordt er gekam- peerd, zelf gekookt en zijn er allerlei ac- tiviteiten, zoals vlotvaren, afdalen trek- i tocht en grottentocht. yy vaak bellen naar SSW. SSW erkent de klachten zal trachten dit te verbeteren. Men vindt dat er eigenlijk wel voldoen- je-rot-quiz en ballonnen vol water ka de wordt schoongemaakt, maar niet-be- potslaan werden met veel plezier en in woners en een deel van eigen bewoners zet afgewerkt. Natuurlijk was er tus- maken er een troep van. Foldermateri- sendoor een verfrissing. Na het geza- aal wordt in de hal op de grond gegooid. -,::l' -1 -- SSW zal voor bak zorgen in de af te slui ten hal, maar medewerking van bewo ners is wel noodzakelijk. De lift werkt niet altijd goed. SSW zegt dat dit pro bleem opgelost is, zodat ook de nood- trap minder gebruikt hoeft te worden en dus minder zal storen. Bovendien is de noodtrap voor buitenstaanders afgeslo ten. Niet-bewoners maken te veel ge bruik van de container. SSW zal nog een container neerzetten maar beter sociaal gedrag van omwonenden zou ook heel prettig zijn! yyyy yy

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 13