Boskoops bedrijf ruimer in Waddinxveense vestiging Commissie uit kritiek op kabelkrant reparatie. Aansluiting 440 buitenwoningen Schade aan uw auto vereist deskundige Conclusie in notitie van gemeente Waddinxveen In onrendabele gebieden punten Expositie Toekomst CAI-net in elf Onderhoudscontract Solidair Betaling Berekeningen Kabelkranten Tarieven Langere termijn Sfocwd NAAR I VOOR EEN GOED BOEK boekhandel veldwijk b.v. J GLASBEEK Autoschade reparatiebedrijf Noordkade 24 2741EV Waddinxveen FOCWA, kenmerk voor vakwerk IVLOerKapelie onnee zelf zo’n 2.100,- op tafel leggen. Pagina 11 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 10 augustus 1988 RTW wordt zeer slecht beluisterd CAI-mast Staringlaan gaat weg zouden moeten zijn”. Naar 20 zenders I Door Waddinxveen zal worden bezien in hoeverre een financiële vergoeding van Casema kan worden ontvangen voor medegebruik van een deel van het Waddinxveense net tussen Staringlaan en Onderweg zolang Casema daarvoor nog niet zelf een eigen kabel heeft laten aanleggen door de PTT. Gedacht moet worden aan een bijdrage van 2.000,- per jaar. ten tot overdracht van het Moerkapelse net aan Casema. Het contract van die gemeente met Waddinxveen wordt om gezet in een contract met Casema. pe wordt zo ook gewerkt met de aanleg van water, electra en vaak ook gas in zo genaamde onrendabele gebieden, on- tiatief om via een zender in Luxemburg en een sateliet een Nederlands gespro ken commercieel programma te lance ren. De gemeente Alphen a/d Rijn stelt zich op het standunt dat met de hiervoor ge noemde 15 a 16 programma’s het aan bod voorlopig voldoende gevarieerd is en ziet slechts geleidelijke uitbreiding van het programma-aanbod in de ko mende jaren (bijv. 1 stuks per jaar). Ge zien eerdere opmerkingen uit de raad kan in Waddinxveen eenzelfde gedrag slijn worden aangehouden. GOUDA - In Galerie Kunst en Inte rieur van Marius Erkelens aan de Nieu- Het familiebedrijf werd gestart door vader Van der Laan, zo’n 35 jaar gele den. Hij kwam oorspronkelijk uit Bo degraven, was timmerman van beroep maar kwam via een smid in aanraking met het ’’koele” vak. Toen hij dit een maal in de vingers had was de tijd rijp voor een eigen bedrijfje. Dat was geves tigd een oud pandje aan de Zuidkade in Boskoop, dat in later jaren plaats maakte voor de uitbreiding en parkeer plaats van hotel Neuf. Daarna ver huisde Van der Laan naar de Kerk straat, wat snel te krap bleek, waarna omstreeks 1958 het karakteristieke pand aan de Gouwestraat werd betrok ken met de opvallende ronde lijnen rond entree en vensters. Een gebouw met een historie want ooit Ton schetst hoe het bedrijf zich daarna is gaan specialiseren, vooral nadat men Onbeperkt Ton van der Laan kan niet aangeven wat de grootste koelcel is die het bedrijf ooit bouwde. Die vraag is ook niet zo interessant omdat het in feite onbeperkt is door het ’’prefab” systeem waarmee wordt gewerkt. ”Wat de klant wil kan geleverd worden”, zo levert Van der Laan een motto. Dat is tevens de voor sprong op andere bedrijven die werken BOSKOOP/WADDINXVEEN - Een van oudsher Boskoops bedrijf zetelt sinds enkele weken in een Waddinx veense vestiging aan de Noordkade. Van der Laan koeltechniek. Een begrip in Boskoop door het uiterst markante pand aan de Gouwestraat èn het ’’mo dem refrigeration”, een kreet die al ja ren niet meer wordt gebruikt maar nog bij flink wat Boskopers is blijven han gen. Passage Waddinxveen Tel 01828 12620 Sinds eind 1986 omvat het Waddinx veense tv-net twaalf programma’s: Ned. 1 en 2, BRT 1 en 2, BBC 1 en 2, Duits land 1 en 2, Sky Channel, Super Chan nel, TV en de mogelijkheid tot abon- nering op abonnee TV. Sinds april wordt als 13e programma Ned. 3 door gegeven. Zodra de renovatie van het oude net (waarmee nu weer wordt doorgegaan) gereed is, is het nagenoeg net geschikt voor minimaal 20 programma’s. Rond Nieuwjaarsdag 1989 zal het 14e kanaal benut worden als informatie-kanaal, waarop worden samengebracht: Kabel krant van Infokab, CAI-mededelingen en bijzondere informatie. De Kabel- Het eerste 10-jarig onderhoudscontract is dit voorjaar door Waddinxveen opge zegd. Voor 5.000 aansluitingen is een nieuw contract gesloten. Dit betreft de modernste netten. Voor 700 aansluitingen die in 1987 gere noveerd zijn, gaat een nieuw onder houdscontract lopen na afloop van de garantietermijn (dus per 1-1-1989). krant Waddinxveen (Veta BV) geeft er voorshands de voorkeur aan uit te zen den via de ’’lege uren” van BRT 2, zoals thans. Over toevoeging op het 15e kanaal van uitzendingen van de zender Duitsland 3, worden nog gesprekken gevoerd. De kwaliteit van het signaal, zoals dit in Al phen op de regionale antenne wordt ontvangen, is te slecht om te worden ge distribueerd. Eveneens zal met de gemeente Alphen a/d Rijn worden overlegd of het ge wenst is het 15e (of 16e) kanaal te be nutten voor het uitzenden van een ’’beeldmozaiek”: 16 beelden van de op dat moment uitgaande programma’s was hier de ’’Boskoopsche Mineraal water en Limonadefabriek Stolker Hooftman” gevestigd. Voor de oorlog was het een café. Onlangs werd het pand opgeknapt en werden in hoeken en gaten nog oude kranten uit die tijd gevonden, alsmede etiketten van Stol ker Hooftman. ’’Extra investeringen voor de zender zijn nodig (max/10.000). Een andere oorzaak van matige belangstelling kan zijn, de uitzendtijdstippen en/of de in houd en kwaliteit van de programma’s. Specialisatie Het pand aan de Gouwestraat kreeg er in 1963 een grote werkplaats bij en in 1979 werd uitgezien naar een grotere vestiging toen het bedrijf een gevoelige klap opliep door het overlijden van Van der Laan senior. Het bedrijf werd voortgezet door zijn twee zoons. A. van der Laan doet de inkoop en interne zaken, H. van der Laan (Ton) doet verkoop en de buitendienst. verzameld op een kanaal in verkleinde uitgave. Wanneer dit niet centraal kan geschieden, is het mogelijk dit te reali seren voor de gemeente afzonderlijk. Dit eist echter een extra investering van plm 60.000,-. Inmiddels is ook gewerkt aan verbete ring van de signaallevering. De ont vangst van de via Eeklo in België aange straalde BBC-programma’s is thans na genoeg perfect. Dat heeft ertoe geleid dat opdracht is gegeven ook de signalen van de zenders Duitsland 1 en 2 en Bel gië 1 via aanstraling naar de centrale mast in België aan te stralen. De noodzaak hiertoe is mede gelegen in het feit dat de nieuwe Nederlandse zen der Nederland 3 de ontvangstkwaliteit van genoemde programma’s negatief beïnvloedde. De financiële consequen ties bedroegen in totaal plm 0,25 per abonnee per maand. In dit bedrag is inbegrepen de aanstra ling van 4 Duitse radiosignalen (WRD 1 en 2 in mono en WRD 3 en 4 in stereo), die daardoor ongestoord via de kabel kunnen worden ontvangen. De vraag mag echter gesteld worden of de gemeenschap van Waddinxveen niet solidair moet zijn ten aanzien van de be woners in de buitengebieden, door aan de bovenmatige kosten ook voor een deel mee te betalen in het Waddinx veense abonnementstarief dat door alle verschillen qua inhoud en vormgeving, aangeslotenen wordt betaald. In princi- Wanneer per gebied minder dan 60% wil deelnemen, dienen de eigen bijdra gen per woning te worden verhoogd bijv: bij 50% deelname: 2.400,- (incl. btw) en bij 40% deelname: 3.000,- (incl. btw). Overwogen kan worden (om de deelna me te bevorderen) dat bij aansluiting 1.000,- (incl. btw) ineens wordt betaald en de rest, met lage rente-toe-rekening, gespreid over 2 of 3 jaar. WADDINXVEEN - ”De indruk bestaat dat de uitzendingen slechts door zeer weinig inwoners worden beluisterd”. WADDINXVEEN - In de Waddinxveense buitengebieden zullen zo’n 440 woningen aangesloten kunnen worden op het Waddinxveense kabel net. Het gaat hier om huizen aan het Noordeinde, WilhelminakadeBrug weg, Zwarteweg, Bloemendaalseweg, Middelburgseweg, Henegouwer- weg-Zuid, Tuinbouwweg, Tweede Bloksweg, Van Dort Kroonweg, Pias weg, Abraham Kroesweg en Zuidelijke Dwarsweg-Oost. WADDINXVEEN - Dit jaar 15 netten met een geleidelijke uitbreiding tot 20 programma’s op de langere termijn. Zo ziet het programma-aanbod van de Waddinxveense Centrale Antenne-Inrichting (CAI) eruit, zoals die althans wordt geschetst in de tweede aanvulling op de gemeentelijke CAI-notitie van wethouder P.F.J. van Schie (CDA). Voor de 2.50Ó aansluitingen die in 1988 De gemeente heeft berekend onder Er zijn in Waddinxveen twee gegadig den voor het verzorgen van een kabel krant op het Waddinxveense net: Veta BV, die reeds uitzendt op ”de lege uren” van BRT2 en Infokab BV, die in Alphen a/d Rijn het 15e kanaal wil (thans reeds in Waddinxveen te zien na 24.00 uur en op zondag via BRT 2). B. en W.: ”Wij achten hetgeen bezwaar dat er naast elkaar twee kabelkranten worden uitgezonden, omdat ze sterk •Het verdient overweging om 440 woningen in de buitengebieden in de jaren 1988 t/m 1990 geleidelijk in de gelegenheid te stellen te wor den voorzien van kabelaansluiting (mits 60% meedoet). De hoge kos ten daarvan dienen bestreden te worden uit een forse eigen bijdrage van de nieuwe abonnee (plm 2.100,- incl. btw bij 60% deelna me), een bijdrage uit de reserve GAS-bedrijf a 500,- per deelna me buitengebied en een omslag uit solidariteitsoverwegingen op alle abonnees (3 jaar a3% tariefsverho ging). •Gezien de te verwachte langere technische en ecnnnmischo Ipvens- duur van het in 1987 en 1988 gere noveerde net, zijn de afschrijfster- mijnen verlengd. Het voordeel hieruit werkt matigend op de tarie ven. •Een nieuw onderhoudsabonne- ment (voor 10 jaar) is afgesloten met inachtname van de goede kwa liteit van het net. •Voor de jaren 1989 t/m 1992 is vooraf de verwachte tariefsstijging te berekenen afhankelijk van de besluitvorming rond de buitenge bieden. •Het is niet bezwaarlijk meerdere kabelkranten door te geven, mits hiervoor vergoeding wordt ontvan gen (in geld en/of natura). •De gemeente is bereid het con tract met de gemeente Moerkapel- le over te dragen op Casema. •Alvorens over de lokale omroep RTW een uitspraak te doen wordt hun evaluatierapport afgewacht. Over de herstart van Olympus TV, later genoemd Europa TV, wordt al tijden niets meer vernomen. Dit zou een ver plicht door te geven sateliet-uitzending worden. In andere Europese landen is ”het be drijfsleven” zich steeds nadrukkelijker gaan bezighouden met uitzendingen via sateliet. Vooral Frankrijk en Italië zijn daarin actief, maar gezien de taal-bar- rière voor Nederland niet zo interes sant. Anders kan dit liggen voor de commer ciële zender vanuit het Nederlandse ini- Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA, kenmerk voor vakwerk. Tel. 01828-12588 B. en W.: ’’Alles overwegende stellen wij voor af te zien van genoemde inves tering en te besluiten tot verwijdering van de mast. Wel kan worden onder- ringlaan te handhaven en tevens een in- zocht of handhaving van een deel van de de ”ether”-uitzendingen van de lokale omroep RTW. Zo’n ’’lage” mast kan dan ook eventueel nog voorzien worden van antenne’s voor Nederland 1, 2 en 3, die bij langdurige storing van de kabel Alphen-Waddinxveen ’’met de hand” kunnen worden ingeschakeld”. Ter ondersteuning van het betoog dat het niet alleen economisch verantwoord is, maar ook uit solidariteitsoverwegin gen om de buitengebieden (mits 60% deelneemt) aan te sluiten, moge gelden dat eerder onrendabele gebieden zijn aangesloten met name 206 woningen oostzijde Gouwe en 62 woningen Noordkade. De investering in deze gebieden gaf een tekort te zien van plm 1.000,- per wo ning, welk bedrag al jaren door de over al gelijke terieven wordt gedekt. Schie in zijn tweede aanvulling op de drie jaar oude notitie rond de Waddinx veense Centrale Antenne-Inrichting (CAI) over de wekelijkse uitzendingen van de lokale omroep RTW. ’’Oorzaak kan zijn”, aldus de notitie, ’’dat op zaterdag de draagbare, niet op de kabel aangesloten, radio, en de auto radio vaak worden gebruikt. De RTW heeft dan ook aan het ministerie van WVC vergunning gevraagd via de ether te mogen uitzenden. Deze vergunning is onlangs ontvangen”. •Het is meer dan waarschijnlijk dat het kabelnet de komende 10 a 15 jaar de aangewezen methode is voor programma-verspreiding. Er mag derhalve een blijvend hoge aansluitdichtheid verwacht wor den. Wezenlijke concurrentie van schotelantenne behoeft niet ge vreesd te worden. •Nog in 1988 zal het aantal inge bruik gestelde kanalen stijgen tot 15 en zal de kwaliteit worden ver beterd door aanstralen van Duits land 1, 2 en België 1. •Op langere termijn is een geleide lijke uitbreiding tot 20 program ma’s te verwachten. •De antennemast Staringlaan be hoeft niet te worden gehandhaafd. Een korte antenne is voldoende. Ton van der Laan bij de machine waarmee staalplaat van een profiel zaak zijn wanneer de twee kabelkranten zich samenvoegden. Zelfs is gevraagd of de gemeente Waddinxveen niet zelf een kabelkrant kan verzorgen. Wet houder P.F.J. van Schie heeft hierop geantwoord dat de gemeente hiertoe geen mogelijkheden heeft. Eerdere con tacten tussen Veta en Casema over een Boskoopse kabelkrant hebben niet tot resultaten geleid, terwijl bekend is dat Veta het Boskoopse gebied graag bij de kabelkrant zou betrekken. Enige tijd is dit ook het geval'geweest, maar aan deze situatie kwam een einde toen de gemeente Boskoop haar kabelnet ver kocht aan Casema. Directeur F. van Kempen van Veta BV is allerminst te spreken over de kritiek die de commissie heeft laten horen, daar deze niet gegrond zou zijn op fei tenkennis. ”Ik ben zeker bereid de commissie met feiten te ondersteunen, maar de kwaliteit van onze kabelkrant mogen de kijkers wel beoordelen”, aldus Van Kempen die meedeelt dat er al contacten met wethouder Van Schie WADDINXVEEN - De tweede aanvulling van de gemeentelijke CAI-notitie bevat een samenvat ting van elf punten. Deze punten geven aan wat er op het gebied van het Waddinxveense kabelnet tot het jaar 2000 aan de hand is: te zien aangepast aan het jaargetijde, in warme zomerse kleuren. Een bijzondere tentoonstelling die ver schillende kunstuitingen omvat. Er hangt werk in gemengde techniek van Arie van der Pol. Olieverven in warme zomertinten van Edwin Engels. Kleine hartverwarmende materieschilderijen van Henk Erkelens. Bijzondere oliever ven van de Pool Walenty Wroblewski. Monoprinten in tere kleuren van An drea Groen. Kleuretsen, de moeite van het bekijken waard, van Ries Kleyne. Acrylschilderijen van Marius Erkelens en Nelly van der Spek. Het is een ten toonstelling voor ”elk wat wils” die ze ker oogstrelend is en een gang naar Ga lerie Kunst en Interieur de moeite waard zal blijken. De expositie duurt tot 10 september. i Een evaluatie over de startfase en een beleidsplan voor de toekomst zijn door RTW toegezegd. Wij achten het ge wenst deze af te wachten alvorens nade re bsluiten te nemen”, schrijft de chris- ten-democratische wethouder namens het College van B. en W. in de gemeen telijke notitie. WADDINXVEEN - De 65 meter hoge mast van de Centrale Antenne-In richting (CAI) in Waddinxveen wordt afgebroken. De mogelijkheid be staat dat nog een deel van de mast zal blijven bestaan voor de ”ether”-uit- zendingen van de lokale omroep RTW. in 1981 voor de eerste maal het gezicht had laten zien op de NTV in Bleiswijk. ’’Vroeger bouwden we kleine koelcel- letjes, toonbanken, ooit zelfs koelkas ten maar we zijn nu gespecialiseerd in de land- en tuinbouw en vleessector. We bouwen nu grote cellen met veel vierkante meters.” nement in (per 1-6-1989). Gezien de goede toestand van het net is een nagenoeg gelijke onderhoudsabon- nementsprijs afgesloten dan de huidige a 11,-/jaar (excl. btw). welke voorwaarden de aansluiting op de kabel van de buitengebieden kan plaats vinden. Deze zijn: - aanleg spreiden over drie jaar (1988, 1989 en 1990); - per gebied moet 60% van de aanwezi ge woningen meedoen; - per aan te sluiten woning, ongeacht in welk gebied gelegen en ongeacht af stand tot de hoofdkabel, wordt een ta rief in rekening gebracht van 1.670,- excl. BTW 2.000,- incl. BTW) bij aanleg te betalen; - per aan te sluiten woning wordt uit de aanwezige reserve een investeringsbij drage geput van 500,- excl. BTW. - per 1-7-1989, 1-7-1990 en 1-7-1991 wordt het abonnementstarief voor alle abonnees jaarlijks met plm 3% ver hoogd (dit inclusief de verhogingen ten behoeve van aanstralen en uitbreiding 16e, 17e en 18e programma. Een en an der betekent (incl. btw) de navolgende verhoging per maand: per 1-7-1989 met 0,48 incl. btw per maand; per 1-7-1990 met 0,50 incl. btw per maand; per 1-7- 1991 met 0,55 incl. btw per maand. Laan vervaardigt de stalen profielwan- den in eigen bedrijf, evenals de andere onderdelen. ’’Het werkt bijna als lego en het is zo flexibel dat we koelruimten binnen en buiten kunnen bouwen. Doordat de cellen steeds groter worden zijn we ook overkappingen gaan ma ken”, aldus Van der Laan, die daarmee aangeeft dat de grootschalige bouw van koelruimte het werk van een aannemer soms zeer dicht benaderd. ”Het wor den complete bedrijven, daarom wer ken we vaak nauw samen met een aan nemer die een bedrijfshal moet bouwen waarin een koelcel komt”, aldus Van der Laan. Wel menen wij de gemeentelijke be richtgeving te moeten concentreren op de Veta-kabelkrant waarbij wat meer pagina’s voor de gemeente beschikbaar danks mogelijkheid tot gebruik van fles- sengas of olie. Een betere spreiding van aansluitingen op de kabel over heel de gemeente be vordert ook het effect van de gemeente lijke berichtgeving via de kabel. Daar tegenover moet dan wel staan dat een meerderheid per ’’buitengebiedsdeel” (bijv. 60%) bij aanleg een entreebijdra- ge betaalt en abonnee wordt op de ka bel. Dat schrijft CDA-wethouder Paul van gerenoveerd worden, gaat, eveneens na afloop van de garantietermijn van de aannemer, een nieuw onderhoudsabon- Als er inderdaad 440 woningen op het CAI-net aangesloten zullen worden gaat het hier om een investering van on geveer 1,6 miljoen gulden. Bij een 60 t i r procent deelname moet de nieuwe ab- De gemeente Moerkapelle heeft beslo- Ook de gemeente legt een bedrag op ta- fel en uit een oogpunt van solidariteit doen ook de andere aangeslotenen een duit in het zakje. In de drie jaar oude notitie staan de ge bieden aangeduid waar ondanks enige woningbouwconcentratie nog geen ka bel is gelegd. Het betreft (afgezien van de enkele afgelegen woningen in het poldergebied) in totaal 440 woningen waarvoor in totaal een investering ver eist is van 2 miljoen gulden (incl. BTW). Dit bedrag per niet aangesloten woning is zo omvangrijk dat uitgesloten moet worden geacht dat bij volledige doorbe rekening voldoende deelname zal plaatsvinden. Het plaatsen van een indi viduele schotel is dan goedkoper, maar geeft een veel beperkter programma pakket. WADDINXVEEN/ALPHEN/BOS- KOOP - Uitgeverij Veta B.V., onder meer ook uitgever van deze krant, is ontstemd door de kritiek op de Wad dinxveense kabelkrant alsmede door de wehaven 161 te Gouda is een expositie wijze waarop dit in de publiciteit is ge- --.-j -- bracht. Het Dagblad Rijn en Gouwe berichtte in twee edities (de Goudse en Alphense) op twee verschillende wijzen over een commissievergadering in Waddinxveen, waar over de kabelkrant werd gesproken. ”De leden van de commissie openbare werken hebben geen enkele waardering voor de kwali teit van de Waddinxveense kabel krant”, zo meldde de Goudse editie, terwijl de Alphense editie sprak van een standpunt van de gemeenteraad. Volgens de commissie is het geringe aanbod van advertenties het bewijs dat ondernemers in de regio ook geen brood zien in de kabelkrant. Daar ook de Alphense kabelkrant van Infokab geen succes is en dit bedrijf bovendien in financiële moeilijkheden verkeert, zou het volgens de commissie een goede zijn over de nabije toekomst. Ondanks de geuite kritiek wordt de Waddinx veense kabelkrant nog zo slecht niet bekeken, zo wijzen de jongste cijfers uit. Het bestaan van de kabelkrant is bekend bij 96 procent van de inwoners, terwijl 86 procent ”wel eens” kijkt. Per week kijkt 51 procent wel eens, terwijl 10 procent dagelijks kijkt. Adverteer ders op de kabelkrant mogen ook niet klagen want 62 procent van de kijkers weet zich een bepaalde advertentie te herinneren. Volgens Van Kempen is Veta BV er daarom veel aan gelegen door te kun nen gaan met de kabelkrant, terwijl in Alphen een heel andere situatie is ont staan omdat Infokab in financiële pro blemen verkeert, tenzij zich nog geld schieters melden. Ondanks het stuklopen van eerder overleg is Veta best bereid nog eens te gaan praten, met Casema over de terugkeer van een ge combineerd Waddinxveens-Boskoopse kabelkrant, wat van groot belang wordt, geacht. r jaar ervaring met signalen uit Alphen kan worden vastgesteld dat zich in die periode geen storing heeft voorgedaan. Als het voornoemde besluit toch moet worden uitgevoerd, moet ook voor Ne derland 3 overgeschakeld kunnen wor- Van het ministerie van Welzijn, Volks- den. Voor België 1 zal de eigen ont- gezondheid en Cultuur (WVC) heeft vangst slecht zijn (wegens storing door het stichtingsbestuur een uitzendver- Nederland 3). gunning daarvoor gekregen. In maart 1986 werd besloten tot ’’aanha- king” aan het Alphense kabelnet (via Boskoop) van het Waddinxveense ka belnet. Als veiligheidsklep werd beslo ten de huidige antennemast aan de Sta- vestering te doen van 40.000,- om bij rJla^ “^snstig ^an ten behoeve kabelbreuk tussen Alphen en Waddinx- veen ’’automatisch” te kunnen over schakelen naar ontvangst Nederland 1 2 en BRT 1, 2 via de eigen mast aan de Staringlaan. Genoemde investering is om diverse re denen nog niet gedaan. Na ruim een

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 11