Waddinxveense Gemeente koopt kunst Gemeentezondag Poort ligt bij het aquaduct Tienjaar contact met Olvenstedt (DDR) Waddinxvener A. Scholten bezocht Guatamala Bouwactiviteiten beginnen in 1989 Nieuw Bedrijven Schouwburg Veel bezoek voor raadsvrouw Eenjarige? van de gemeente Restauratie Grond voor GEB programma Goudse Open bridge- tournooi Zevenhuizen Verkiezingen Europees Parlement reageren goed op enquête van orgel Ontmoetingskerk WADDINXVEEN - In deze weken wordt het orgel in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde gerestaureerd. Utrecht Waddinxveense* Poort Gouda Coenecoopbrug Gouwe- Aquaduct Telefoon 01828-14094 Fietsberging Exposities Argumenten Reisverslag Tempels Antigna Ontwikkelingswerk 1 V-regisseur Bezoeken Schade aan uw auto vereist I r—i deskundige jW reparatie. |yocwa Keuken Avond Wij wassen en strijken uw overhemden. Wassalon "ANJA" GLASBEEK AUTOSCHADE WADDINXVEEN - De gemeente Waddinxveen heeft zich verzekerd van 19 kunstwerken, die van regionale kunstenaars werden aangekocht gramma voor het seizoen 1988/1989 in voor de som van zo’n 35.000,-. Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 17 augustus 1988 Pagina 13 Twee religies m één roomse kerk je Chichicastenango. «i 1 i 16 Uitbreiding I mmanuëlkerk het nog niet volledig kunnen herstellen na die verschrikkelijke aardbeving. Het overgrote deel van de Indiaanse be- zijn. Als er een verbinding van de ge- meentezaal met het nieuwe gedeelte ge maakt wordt kan er een betere door stroming worden verkregen bij ont vangsten zoals die bij huwelijken of condoleancebezoek frequent voorko men. Uitbreiding van de beschikbare garde robe- en toiletruimte is voorts gewenst, terwijl aanpassing van het kerkgebouw om het gebruik door lichamelijk gehan dicapten te vergemakkelijken in de hui dige tijd zonder meer een vereiste is. volking is arm en velen leven onder het bestaansminimum Een groot deel is werkloos of hebben geen volledige baan. Water is schaars en WADDINXVEEN - ’’Waddinxveense Poort” is de naam van een nieuw be drijfsterrein dat de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden-Hol- land heeft verzonnen voor het gebied bij het Gouwe-aquaduct in de polder Bloemendaal. Voorlopig willen de gemeente Wad- schilderijen in gemengde technieken te zien in de Goudse Stadsgalerie. Ze ex poseerde samen met Rini Leefsma- Nagtegaal (gouaches) en Peter Terdgett (beelden). De Waddinxveense was ook één van de kunstenaars die meedeed aan de zomertentoonstelling ”Uit eigen beweging” in de Grote Kerk van Lo- chem, geopend door burgemeester W. Wilmink. Van Loes Huis in ’t Veld hin gen er twee werken rond het thema ’’be weging”. GEEF EENS EEN BOEKENBON Dat geeft pas blijde gezichten! BOEKHANDEL VELDWIJK Passage 53 - Tel. 01828-12620 Een kleine beschermde fietsenberging, vooral voor ’s avonds tijdens vergade ringen, is na een aantal diefstallen he laas ook noodzakelijk gebleken. WADDINXVEEN/GOUDA - In deze week zal bij de abonnementhouders van de Goudse Schouwburg het nieuwe pro- Theo den Boon exposeert nu met schil derijen in de Stadsgalerie aan de Achter de Kerk 10 in Gouda. Dat doet hij sa men met Roel Bendijk (plastieken) en Ina Vlootman (pasteltekeningen) tot en met 28 augustus. Deze zomer exposeer- En dat nieuwe bedrijvenpark kan het beste worden gesitueerd ten noorden van rijksweg A 12 (Den Haag-Utrecht), zo laat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland tot ir ritatie van de Waddinxveense gemeen tebestuurders herhaaldelijk weten. Voor de nieuwbouw aan de Immanuël- kerk heeft de kerkvoogdij van deze kerk een aantal argumenten, zoals die zijn uiteengezet in het maandblad van de hervormde Immanuëlkerkgemeen- te. Hier is de "Waddinxveense Poort" gedacht, een bedrijfsterrein ten noorden van de rijksweg A 12 Den Haag- Ut recht) en het Gouwe-aquaduct, zoals dat is bedacht en wordt gepromoot door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden-Holland. (Tekening: Gemeente Waddinxveen). Guatamala-stad telt ca. 2 miljoen inwo ners. Een groot deel van het land in bergachtig; over het zuidelijke gedeelte loopt een bergketen met een groot aan tal vulkanen. De Republiek Guatamala heeft in to taal 32 vulkanen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het hier onder de aardkorst dikwijls rommelt en tot uit barstingen komst. De laatste grote aardbeving vond plaats op 4 februari 1976. Als gevolg van deze verschrikke- Onder de kop ’’Belevenissen van een parochiaan” schreef de heer A. Schol ten in het parochieblad van St. Victor het volgende: Met tussenlandingen op Curasao en Pa nama, landden we na 15 uren reizen op het vliegveld van Guatamala-City. Gu atamala telt 8 miljoen inwoners, waar van 80% Indianen. WADDINXVEEN - Met de zustergemeente in het Oostduitse Olven stedt (bij Magdeburg) heeft de hervormde Immanuëlkerkgemeente nu bijna tien jaar contact. Voor de uitbouw van het kerkgebouw is een bouwcommissie gevormd, waarin zitting hebben R. Visser (architect), A. Vis (kerkvoogdij), J. van Eerbeek (oud-kerkvoogd) en P. Saakes (jeug- douderling clubwerk). Met de bouw moet volgend jaar begonnen. Zo ook de aan de Willem de Zwijger- laan wonende A. Scholten. Hij was on langs in de gelegenheid om voor een paar weken mee te gaan naar Guatema la om zuiveltechnische bijstand te verle nen bij produktie van zuivelprodukten in een middelgroot particulier bedrijf in deze Middenamerikaanse staat in de ’’achtertuin” van de Verenigde Staten van Amerika. WADDINXVEEN/DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland is er mee ak koord gegaan dat het Gemeenschappe lijk Energiebedrijf Gouda en Omstre ken in de wijk Zuidplas circa 25 vierkan te meter grond heeft gekocht voor de prijs van 4.410,-. Zo’n zelfde stukje grond werd er ook in het bedrijvenpark Coenecoop gekocht voor 3.375,-. Op beide plekken zullen electriciteitshuisjes worden gebouwd. Zo is de huidige ruimte voor het jeugd werk ontoereikend, want in de week is het gebruik van de huidige crecheruim- te voor én het jeugdwerk én als creche niet goed mogelijk. (De creche brengt aan huur 4.000,- per jaar op) en op zondag kan ook de zondagsschool van de nieuwe ruimte gebruik maken (op dit moment betaalt de kerkelijke gemeente aan het Gouwecollege 1000,- huur per jaar. Verder is verbetering van de bergings- mogelijkheden dringend gewenst voor de koster en voor jeugdactiviteiten. Een groot aantal zaken ligt thans elders op geslagen. Omdat verschillende kerkelijke activi teiten en andere vormen van gebruik soms moeilijk te combineren zijn is het afzonderlijk kunnen functioneren van de nieuwbouw een groot voordeel (hier bijvoorbeeld aan de combinatie Rotary- ontmoeting/Stille week). De bestaande kleine kamer zal als kant oor worden ingericht. Deze zal hierdoor voor vergaderingen minder beschikbaar Op de terugweg naar huis zijn we via een omweg, gaan kijken naar de door opgravingen blootgelegde restanten van de tempels en bijgebouwen van IXIMCHE, restanten uit de oude Indi anencultuur. Mijn reisgenoot, een aktief lid van de Op onze eerste vrije zaterdag kozen we als hoofddoel de stad Antigna, eens een zeer belangrijke stad en 1 centrum tijdens de Spaanse overheer sing. De Spanjaarden hebben in dit land veel gebouwd, vooral kerken en kloosters. In de stad Antigna maar liefst 64 stuks en een universiteit, op een inwonertal van 40.000 zielen. Hier was het centrum voor de opleiding en vorming van priesters en nonnen. Nu Zijn relaas publiceerde hij in het paro chieblad van de rooms-katholieke St. Victorparochie. De heer Scholten be zocht onder andere de plaatsen Antig na, Chichicastenango, Patzun en Gu- atemalastad. In het Indianestadje Chichicastenango bespeurde hij de beoefening van twee religies in één rooms-katholiek kerkge bouw. Bovendien werden ontwikke lingsprojecten bezocht op momenten dat er niet in het zuivelbedrijf gewerkt behoefde te worden. Onder de aangekochte exemplaren, waarvoor het geld door de gemeente raad in september 1986 beschikbaar werd gesteld en die eind vorig jaar in de raadzaal van het gemeentehuis zijn geëxposeerd, bevinden zich ook werk stukken van de Waddinxveense kunst enaars Theo den Boon, Anke Mensink en Loes Huis in ’t Veld. Van Theo den Boon werd voor 1.900,- het acrylschilderij ’’Vinniger dan wit” aangekocht. ’’Negen halen, één beta len” is het 3.500,- kostende olieverf-Ook Loes Huis in ’t Veld was met twaalf stuk op doek van Anke Mensink. Een schilderij in gemengde techniek zonder titel van Loes Huis in ’t Veld werd voor 1.350,- eigendom van de gemeente. Volgende week donderdag 25 augustus Twee maal per jaar brengt een groep om acht uur is er in de Immanuëlkerk Waddinxveners (10 a 12 personen) een aan de Prinses Beatrixlaan de eerste bij eenkomst van het nieuwe seizoen van de werkgroep contact zustergemeente Olvenstedt. een uitgestrekt Indianengebied. In deze streek leven twee Indianenstammen, de Quiche en de Maya, door elkaar. Voor deze dag was ons doel het Indianenstad- Ned. Herv. Kerk in Stolwijk en door De in Waddinxveen wonende tv-regis- seur Wim van Baarle, die verschillende kunstprogramma’s bij Teleac op zijn naam heeft staan, verrichtte de officiële opening met werk van Cees Andriessen (beelden) en Henk Erkelens (schilde ringen) in de Galerie Kunst en Inte rieurs aan de Nieuwe Haven in Gouda. De organisatie was in handen van het kunstpromotieteam van de Waddinxve ner Marius Erkelens. het religieuze fVÜS Wij kwamen in een kerk waar de mis begonnen was. Het was er vrij donker en van achter uit de kerk was de priester nauwelijks te zien, ook al door de rook van honderden brandende kaarsjes. Deze kaarsjes stonden op de stenen vloer op het middenpad. Een jonge renkoor zong liedjes in de eigen taalDe is daarvan weinig over. De kerken zijn mis werd gelezen in het Spaans, door de laatste aardbeving bijna alle maal verwoest, van enkele staan slechts de muren nog. De werkgroep contact zustergemeente Olvenstedt werd bijna 10 jaar geleden opgericht. Olvenstedt is een klein dor pje gelegen onder de rook van Magde burg in de DDR. De doelstelling van de werkgroep is: het leggen en onderhou den van kerkelijke contacten tussen de Immanuëlkerkgemeente en de St. Lau- rentiusgemeente te Olvenstedt. Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA, kenmerk voor vakwerk. REPARATIEBEDRIJF Noordkade 24 - Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCWA, kenmerk voor vakwerk de brievenbus vallen. In de week van 22 augustus zal dit blad huis-aan-huis in Gouda en alle randgemeenten worden verspreid. Behalve dat er komend seizoen natuur lijk weer veel nieuwe voorstellingen op het programma staan, heeft de Goudse Schouwburg ook dit jaar weer iets ge heel nieuws te bieden namelijk het twee voorstellingen op één avond-program- ma. Er kan acht weken niet op worden ge speeld, zodat het bestuur van de Stich ting Ontmoetingskerk naar een andere vorm van begeleiding heeft moeten om zien tijdens de diensten in het kerkge bouw van de Gereformeerde Kerk en de rooms-katholieke St. Victorparo chie. Het orgel van de Ontmoetingskerk krijgt een grote onderhoudsbeurt en is volledig uit elkaar gehaald. Eén van de karweien die verricht moet worden is het oppoetsen van de front- pijpen. Dit moet met zéér tedere hand zijn kerkelijk werk ook betrokken bij het ontwikkelingswerk in Guatamala, had een brief bij zich met foto’s van twee Indiaanse meisjes, die dank zij de hulp van de Ned. Herv. Kerk een basis opleiding ontvingen. Via onze gastheer (werkgever!), kwam een afspraak met de protestantse instel ling tot stand welke de controle en bege leiding van 21 projecten uitoefende. Ook gezondheidszorg en voedselver- strekking heeft hun aandacht. Op een dag werden we opgehaald om allereerst in het plaatsje Patzun een ba sisschool met kerk te bezichtigen. Dit was één van de 21 projekten. In de school maakten we kennis met de Indiaanse leerkrachten en werden de twee meisjes aan ons voorgesteld. Uiteraard speelde ik de rol van protes tantse weldoener maar mee. In enkele klassen werd voor ons gezon gen. De zeven lokaaltjes zaten porpvol met kleine Indiaantjes. In de namiddag hebben we een ander projekt - een va- kantiecentrum - gezien, eigenlijk een ontmoetingsplaats voor plattelands- en stadskinderen. In Guatamala-stad in een buitenwijk, bezochten we een centrale keuken waar elke dag twee groepen arme Indiaanse kinderen een warme maaltijd kunnen krijgen. De keuken en eetzaal zijn heel primitief. Tenslotte liet onze begeleider ons nog een deel van een ander projekt zien, n.l. door hen gebouwde huisjes welke met hulp uit het buitenland gebouwd kon den worden, in dit geval Protestantse hulp. Dit was mijn verhaal. Ik ben weer een ervaring rijker en er nog veel meer van overtuigd, dat ook onze hulp aan ande re volkeren nog steeds hard nodig is. Als wij onze Missie-instellingen, finan- cieel niet in de steek laten kan er met onze hulp veel goed gedaan worden”. WADDINXVEEN - De weer van va kantie teruggekeerde sociaal raads vrouw van de gemeente Waddinxveen, drs. Corrie de Bakker, krijgt meer be zoek dan haar collega’s elders in het land. In de raadscommissie voor economi sche en sociale zaken heeft ze gezegd dat de Waddinxveense bezoekersaan tallen thans al hoger liggen dan de per centages die blijkens landelijke gege vens in het eerste jaar verwacht mogen worden. Drs. Corrie de Bakker houdt op de mor gen van elke werkdag een inloopspreek uur in het gemeentehuis, ’s Middags is zij telefonisch te raadplegen. De sociaal raadsvrouw is op 1 januari van dit jaar met haar werk begonnen, na op 1 de cember in dienst van de gemeente getre den te zijn. WADDINXVEEN - Ook Waddinxveners die ver reizen kunnen veel ver halen. Nu de vakantieperiode zo ongeveer teneinde loopt komen ook on ze plaatsgenoten weer terug met verhalen uit andere landen en wereldde len. WADDINXVEEN - De hervormde Immanuëlkerkgemeente heeft be paald dat de jaarlijkse gemeentezondag - een kerkelijke ontmoetingsdag voor het hele gezin - zal worden gehouden op zondag 9 oktober. De dag wordt voorbereid door een commissie waarin zitting hebben R. Snoeker, A. van Dijk en C.H. de Ruijg. De bediener gaf hem regelmatig met een paar kaarsjes tikjes op het hoofd, waarbij zichtbaar werd gebeden. On dertussen ging de mis gewoon door. Buiten op de trappen voor de ingang van de kerk werd met zwaaiende vaatjes door 4 a 5 mannen veel rook geprodu ceerd. Op dit ritueel bij de mis of bij het gebeuren achter in de kerk hoorde, dat weet ik niet. de hij ook schilderijen in galerie Gooi- jer Fina Art aan de Prinsengracht in Amsterdam. Anke Mensink heeft er net een exposi tie met schilderijen en aquarellen in de Goudse Stadsgalerie op zitten. Ze hing daar tussen de keramische beelden van Dré Dogterom en de acryls en gouaches van Pim Leefsma. Deze zomer expo seerde ze samen met de edelsmid Alfred Tempelman in Galerie Article van Ma rion en Jos Soons in wijk bij Duurstede. ZEVENHUIZEN - Evenals in voor gaande jaren organiseert de Bridgeclub Zevenhuizen ditmaal in samenwerking met Perdijk Makelaardij BV een open parentoernooi voor max. 126 paren, en wel op zaterdag 24 september 1988 in het Dorpshuis te Zevenhuizen. Inschrijven door storting van 45,- per paar, incl. 2 lunches, op postrekening 380.80.67 of Rabo rek. nr. 3750.64.400 ten name van Bridgeclub Zevenhuizen, gaarne met vermelding van de deelne mers. Prijzen: 1-15 geldprijzen (le prijs 250,-), 16-30 in natura. Tijd: 09.30-17.00 uur, twee zittingen, totaal 42 spellen, top integraal met com- puteruitslag. Tel. inl. 01802-2426 en 2822. dinxveen en de provincie Zuid-Holland van zo’n nieuw industrieterrein tegen over de Goudse Poort niets weten. Maar de Goudse Kamer blijft wijzen op het deze eeuw vollopen van de bestaan de bedrijfsterreinen, zodat na het jaar 2000 behoefte is aan een nieuw gebied. moet dikwijls vanaf bepaalde punten1 Twee religies in één R.K.-kerkgebouw, gehaald worden. Hier en daar zijn was- =*-- plaatsen waar de vrouwen de was doen. Wasautomaten, centrifuges en droog trommels zijn voor een ander deel van de bevolking gemaakt. De rijken wonen in grote villa’s achter dikke muren en zwaar hekwerk, dik wijls nog voorzien van prikkel- en/of schrikdraad. Hier en daar nog oude kol oniale herenhuizen te bezichtigen, wel een verschil met de Indianenonderko mens! lijke beving verloren in 16 van de 32 de- .Zondags reden we al heel vroeg door parlementen, 25.000 mensen het leven. De plannen voor dit najaar zijn om naast een inloopspreekuur ook op af spraak te gaan werken en de instelling van een avondspreekuur op koop avond. In het gemeentehuis is dan ook al het bureau Burgerzaken van zeven uur tot half negen geopend. Een andere ruimte in het gemeentehuis, vlak achter de receptie, moet de toegan kelijkheid van de sociaal raadsvrouw, die na de vakantie weer verder gaat met gebeuren. Bij dit karwei zijn vrijwilli- haar driewekelijkse rubriek in het gers/sters ingeschakeld. Weekblad voor Waddinxveen, nog Na de restauratie zal het orgel op feeste- meer vergrote^. lijke wijze in gebruik worden genomen. WADDINXVEEN - De hervormde Immanuëlkerk aan de Prinses Beatrix laan zal aan de noordkant op de begane grond worden uitgebreid met een ruim te van 130 vierkante meter. De financie ring van deze aanbouw gebeurt ”a fonds perdu” door hiervoor geld van speciale collectes en van de jaarlijkse bazar en rommelmarkt te gebruiken. Door zelf werkzaamheden van de lidmaten kun nen bovendien de kosten worden ge drukt. WADDINXVEEN - Het Wad dinxveense bedrijfsleven heeft heel goed gereageerd op de door de ge meente gehouden enquete over uit- breidings- en verhuizingswensen, vacatures, personeelsbehoefte en bedrijfsgerichte kinderopvang. Op het schriftelijke vragenpakket heeft - na een herinnering - onge veer 65 procent van de bedrijven gereageerd. ”Dat is een hoge re sponse”, aldus PvdA-wethouder drs. M. Kraaijestein in de raads commissie voor economische en so ciale zaken. Op het gemeentehuis worden nu de resultaten verwerkt. Ze zullen na de zomervakantie worden gepubli ceerd. Voor het gemeentebestuur zijn ze een handleiding voor het lo kale bedrijfsbeleid en het realise ren van een vorm van kinderdagop- vang. De in juni door de gemeente afge sloten enquete onder bedrijven met vijf of meer werknemers/sters leverde 136 van de 209 uitgezette formulieren op. Zo’n beetje alle bedrijfstakken hebben van zich la ten horen, al zijn de industriële be drijfstakken (meubelfabrieken, groothandel, bouwbedrijven) daarbij groter in aantal dan de de tailhandel. ”Wat uit de enquêteresultaten op valt is de minimale werkgelegen heid voor vrouwen in de industriële bedrijven”, aldus gemeente-amb- tenaar drs. Barbare van der Zouw. Die conclusie sluit aan bij het beeld dat de gemeente Waddinxveen eer der van de lokale werkgelegenheid heeft beschreven. Achter in de kerk waren enkele afbeel dingen, versierd met bloemen en een krans van ’’Indianen-veren”. Hierbij waren enkele Indianen (pries- Veel Indianen hebben hun huisjes nog ters?) met hun eigen religie bezig. Re- i--j-. gelmatig kwam er iemand naar de pries ter^) en ging dan op zijn knieën tussen de kaarsen door, bezoek aan Olvenstedt. Zowel in Wad dinxveen als in Olvenstedt wordt het zelfde thema voorbereid en tijdens het bezoek behandeld. In het kader van het samen op weg-pro- Het nieuwe thema gaat over het "conci- ces bestaat deze werkgroep zowel uit le- liair proces”: behoud van de schepping, den van de hervormde Immanuëlkerk- het milieu, de vrede. Dit thema is be- gemeente als van de plaatselijke Gere- paald na de dit voorjaar gehouden reis formeerde Kerk. Ook jongeren vanaf naarde DDR, waaraan ook werd deel- 17 jaar zijn bij het DDR-contact betrok- genomen door de nieuwe predikant ds. ken. Olvenstedt ligt 550 km van Wad- A.A. van Houwelingen. dinxveen. WADDINXVEEN - Op 15 juni volgend jaar worden er weer verkiezingen ge houden voor een nieuw Europees Parle ment in Straatsburg. Dit parlement telt 525 afgevaardigden uit tien landen. Het is voor de derde keer dat deze ver kiezingen in de Europese Gemeenschap worden gehouden. Verkiezingen voor een nieuwe Tweede Kamer en een nieu we gemeenteraad worden in Waddinx veen weer in 1990 gehouden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 13