DE DOMINEE HIELD VAN TWEE VROUWEN Onderwijs beleid is erg zwak” PvdA-raadslid Ch.A.A. Wijnen Onthullende scriptie van Jan de Bas in koffiebar Huizenbouw Geen nieuw huis aan Tuinbouwweg Leerlingen vervoer Kinderkleding- beurs in Ensemble Amoroso in AF-centrum Jan de Bas schrijft scriptie over de HKV in de jaren 1935-1940 o mening dat ”het gevoerde onderwijsbeleid tot heden erg zwak is ge weest”. Vergadering op D.V. Donderdag 28 Februari De Bonkelaar I ’’Transform” Zware preken Vertrouwen NCA Krantje' Gesprekken Eigenwaarde Vijftien jaar -- - des avonds 8 uur, - Schade aan uw auto vereist I r-w deskundige jH reparatie. |F°cwn Grootste partij Verboden Zuil Schoolstrijd Pagina 13 DOEL: rócwA armi l De oprichtingsadvertentie van de Hervormde Kiesvereeniging, zoals die stond in het door ds. L. Vroegindeweij uitgegeven en zelfbetaalde kerkblad ’’Hervormd Waddinxveen” van 23 februari 1938. WADDINXVEEN - PvdA-gemeenteraadslid Ch.A.A. Wijnen is van y J ET comité tot oprichting van een Hervormde Kleavereenlgliig I I roept allen, die Aan de oprichting hiervan willen medewer* A A ken op, tot het bijwonen van haar GLASBEEK AUTOSCHADE REPARATIEBEDRIJF WADDINXVEEN - De nu 53-jarige ’’Hervormde Kiesvereeniging” (HKV) is alleen in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog (1935-1940) zelfstandig in de gemeenteraad vertegenwoordigd geweest en groeide in 1939 zelfs uit tot de grootste politieke partij ter plaatse. ‘>et Verenigingsgebouw achter de Hervormde Kerk, gezeten, maar die partij had hij met an- dere hervormd gereformeerden veria- DOEL: Definitieve oprichting van een Herv. KiesvereenJgiag De CHU dacht namelijk iets te soepel en beaPreklnK gemeenteraadsverkiezing. over de zondagsrust door bij het tever- Toegang vrij alleen voorhen,die In beginsel met het doel instemmen geefs sluiten van winkels en café’s op zondag een uitzondering te willen ma ken voor het katholieke verenigingsge bouw aan de Burgemeester Troost- straat, dus vandaar. Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 14 september 1988 stemde, rvormde Kiesvereeniging was eens de grootste partij I 1 Het is in Waddinxveen gedurfd dat Jan de Bas in zijn scriptie ingegaan is op het opzienbarende privéleven van ds. Leen Vroegindeweij. Hij doet dat om een zo goed en zo compleet mogelijk beeld te krijgen van alle voor hervormd-gerefor- meerd Waddinxveen zo belangrijke ge beurtenissen in de tweede helft van de jaren dertig. Die openhartigheid is nieuw. Toen de een lokale schoolstrijd van driejaar kre gen de hervormd-gereformeerden toe- Toen de ’’officiële” verloving met de één bekend werd, zag de vader van de ander zich geroepen de briefwisseling tie had afgedaan en er ontstond weer een ’’nieuw” HKV, die serieus wilde sa menwerken met andere protestants- christelijke partijen. De gesprekken, die op initiatief van de ARP gevoerd worden, gaan aanvanke lijk moeizaam. Toch komen ARP, CHU, SGP en HKV in 1946 bij de ge meenteraadsverkiezingen met een ge- zamelijke lijst uit. ”We zien hier dus symptomen van ont zuiling op lokaal niveau. De HKV krijgt twee zetels in de raad, twee minder dan ze in de noodgemeenteraad van 1945 had”, schrijft Jan de Bas. In elk geval werden de dag na de verlo ving de bloemen weer uit de pastorie ge haald, zo weet de scriptieschrijver Jan de Bas. De dominee ging met ziektever lof, er kwam een scnorsing en het pro vinciaal kerkbestuur zette de dominee voor twee j aar op non-actief. De honneurs van de van het preken be lette dominee werden intussen waarge nomen stelde kandidaat Arend Vroegindeweij een broer van de omstreden predikant. De meeste gemeenteleden bleven ove rigens achter hun dominee staan. aandacht getrokken hebbende school strijd tussen de Waddinxveense gere formeerden en de hervormd-gerefor meerden, die zich in de lokale onder wijssituatie duidelijk achtergesteld en geapsseerd voelden. WADDINXVEEN - Het vervoer van leerlingen ten behoeve van het school zwemmen zal voor wat het seizoen 1988/ 1989 betreft worden opgedragen aan Brouwers’ Tours te Noordwijk. Dat hebben B. en W. de gemeenteraad laten weten. Maar met zijn ’’zware” preken over ”de verdorvenheid des mensen en over de dood en de eeuwigheid” stootte de pre- 1 ”Ze lazen tijdens de schorsingsperiode trouw de stukjes van dominee L. Vroe gindeweij in Hervormd Waddinxveen en toonden weinig interesse voor de correspondentie die ter inzage lag. De gemeenteleden vertrouwden hun voor ganger. Een klein deel van de gemeente vond de positie van dominee L. Vroe gindeweij echter onhoudbaar en eiste maatregelen. Toen deze uitbleven ver lieten ze de plaatselijke Hervormde Kerk”, schrijft Jan de Bas. Maar de Hervormde Kiesvereeniging Het kerkblad werd in die dagen door ARP-raadslid P. Bremmer in de ge meenteraad schamper omschreven als ”het krantje van ds. Vroegindeweij”. Maar onmiskenbaar organiseerde en emancipeerde het blad de hervormd-ge reformeerden in Waddinxveen, bevor derde het de ontwikkeling van de Her vormde Kiesvereeniging en speelde het Ds. Leen Vroegindeweij was geliefd en tegelijkertijd ook verguisd, zo blijkt uit de door de Waddinxvener Jan de Bas (24) geschreven geschiedenis-scriptie "De Hervormde Kiesvereeniging te Waddinxveen 1935-1940”. In dit toen tegen de 8.000 inwoners tellende dorp had de omstreden dominee met alles en nog wat te maken. Hij was een leids man, een spil orri wie alles draaide en die de touwtjes strak in handen had. De dominee deed namelijk ook aan po litiek en richtte in 1935 in Hervormde Kiesvereeniging op. Hij had voorts gro te belangstelling voor het onderwijs en kwam dan ook in 1936 met de ’’eigen” Hervormde Schoolvereniging op de proppen. Jan de Bas - een broer van PCW-raad- slid Henk de Bas - raadpleegde voor zijn 112 pagina’s tellende scriptie een zestal ongepubliceerde bronnen en dook ook in een 80-tal boeken, artikelen en publi- katies. Ook sprak hij met 11 mensen uit Wad dinxveen en daarbuiten, zoals Jac. Overeem (auteur van diverse christelij ke romans), ds. W. Vroegindeweij (her vormd predikant en broer van de oud- Waddinxvener ds. L. Vroegindeweij) en ds. J.B. Wiegeraad (hervormd predi kant). In Waddinxveen sprak Jan de Bas onder meer met F. Alblas (oud-HKV-raadslid in 1949). N. Hofman (HKV-lid vanaf 28 februari 1935), H. Jenné (oud-gemeen- tesecretaris van 1943-1976), C. Neven (archivaris van de Centrale Hervormde Gemeente), S. Pille (oud-SDAP- en PvdA-raadslid en wethouder van 1933- 1970), mevrouw J. Roos-Krabbendam (dochter van het oud-CHU-raadslid N. Krabbendam) en E.J. Verbeek (zoon van de oprichter van "Wet en Evange lie”). C.A.A. WIJNEN PvdA vonden het toen tijd worden voor een ander werkterrein. In een terugblik op deze raadsperiode (1986-1990) sprak Wijnen ook van een saaie tijd. ’’Met name het eerste jaar raadswerk (1986-1987) was saai. Er ge beurde weinig. Een uitschieter was het Zuid-Afrika-beleid waarbij de VVD haar ware gezicht toonde”, aldus de so cialist. ”In de loop van de raadsperiode kwam er echter steeds meer verschil van me ning tussen de diverse fracties. Duidelij ke kenmerken daarin zijn bijvoorbeeld het afhaken van het CDA als het gaat om werkloosheidsbestrijding en de stel- lingname van de VVD bij het oprichten van de (tweede) bedrijfshal voor star ters in Coenecoop”. Volgens de PvdA-raadsleden neemt en krijgt de vijf leden tellende PvdA- raadsfractie zich goed te profileren. De leden heb ben een groot vertrouwen in het functi oneren van deze fractie met wethouder drs. M. Kraaijestein, fractievoorzitter mevrouw A. Vermeij, mevrouw J.A. Bonsel-Snelleman, Ch.A.A. Wijnen en M. Boere. Een probleem is dat de goede profile ring van de PvdA-fractie niet altijd doordringt tot het grote publiek, omdat men daarbij afhankelijk is van de mate waarin de pers verslag doet van commis sie- en raadsvergaderingen. Juist in commissievergaderingen worden veelal de standpunten bepaald. ling geworden van de Christelijke Nati onale Actie (CNA), een door de lande lijk hervormd-gereformeerden gevorm de splinter van de te liberaal gevonden ARP. De NCA is overigens nooit in de Tweede Kamer vertegenwoordigd ge weest. In Waddinxveen haaden we ech ter de ’’Hervormde Kiesvereeniging aangesloten bij de Christelijk Nationale Actie”. De Hervormde Kiesvereeniging en de Hervormde Schoolvereniging, beide nadrukkelijk bevorderd door de toen malige omstreden predikant ds. Leen Vroegindeweij die niet alleen veel vrienden, maar ook de nodige vijanden had, zorgden ervoor dat de hervormde- gereformeerden weer meer eigenwaar de kregen en een factor van betekenis zouden worden. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1939 werd de HKV de grootste partij van Waddinxveen. Ze kreeg meer dan 25 procent van de stemmen en dat was bijna drie keer zoveel als in 1935. Haar winst ging vooral ten koste van de CHU. De Hervormde Kiesvereniging had toen 3 van de 13 raadszetels, even veel als de SDAP en meer dan de ARP (2), CHU (2), RK (2) en de Vrijheids- en Plattelandersbond (1). Intussen was er wel het een en ander ge beurd. Op maatschappelijk terrein richtte ds. L. Vroegindeweij de Her vormde Schoolvereniging op als tegen hanger van de (gereformeerde) Christe lijke Nationale“*Schoolvereniging. Na van openbaarheid prijs te geven. Wellicht deed hij dit uit rancune, omdat de Waddinxveense predikant dreigde met een ander in het huwelijksbootje te stappen. Maar er kwamen in Waddinx veen ook anonieme brieven over deze kwestie binnen. school, zat zondags onder het gehoor van de Gereformeerde Bonds predikant en stemde, net als vader en moeder, op de lijst van de Hervormde Kiesvereeni ging,” besluit Jan de Bas zijn scriptie. In zijn zeer lezenswaardige scriptie meldt Jan de Bas dat ds. Leen Vroegin- deweij zich op 18 september 1937 had verloofd. Dat was ruim drie jaar na zijn komst naar Waddinxveen waar hij sinds 1 j uli 1934 stondDe predikant was toen 36 jaar. De HKV is er nog steeds en maakt deel uit van de vier raadsleden tellende Pro testantse Combinatie Waddinxveen (PCW). De hervormde schoolvereni ging bestuurt heden ten dage drie basis scholen. ”De problemen rond L. Vroegindeweij zorgden er dus voor dat de hervormd- gereformeerden in Waddinxveen zich nog hechter aaneensloten. De hervorm de gemeente bleef in meerderheid haar een bepalende rol in de landelijke de voorganger trouw, zoals de Bijbel advi seerde. Ze vormde een echte en hechte zuil. Wie zijn kinderen niet naar de her vormde school stuurde, of wie niet bij de hervormd-gereformeerde dominee naar de kerk ging of wie geen ”Her- dikant ook aardig wat mensen van zich Hervormde Schoolvereniging in 1986 het 50-jarig bestaan vierde en het her denkingsboek "Een wonder ter gedach tenis” van de samenstellers N. Bakker en A.A.J. Korevaar uitgaf kwam bij voorbeeld de dubbele verliefdheid van de man die ook de eerste voorzitter van dat schoolbestuur is geweest in het ge heel niet ter sprake. Dat verleden werd volkomen verzwegen. Ds. Leen Vroegindeweij stond in Wad dinxveen bijna 15 jaar, van 1 juli 1934 tot en met 20 februari 1949, inclusief de schorsing. Hij smeedde in die tijd on danks alles met de hervormd-gerefor meerden van Waddinxveen een hechte band door zijn bijzondere uitstraling en zijn pastorale optreden. Als de van Goeree-Overflakkee afkom stige predikant naar dit Gouwedorp door de als hulpprediker aange- komt is hij 33 jaar. Binnen een paar we ken na zijn komst geeft hij de door hem zelf betaalde kerkbode ’’Hervormd Waddinxveen” uit, welk blad onder de naam ’’Hervormd Kerkblad” nog altijd wekelijks verschijnt. ’Tedere dominee heeft zooal iets bij zonders. Nu had ik zoo gedacht, wat zou het goed zijn, als we in Waddinxveen een kerbode hadden”, zo schrijft hij in het eerste nummer dat zaterdag 28 juli 1934 in de brievenbussen van de kerkle den werd gestopt. WADDINXVEEN - Het is de gemeen te niet gelukt om door middel van be middeling een oplossing te krijgen voor chet kunnen neerzetten van een nieuw huis aan de Tuinbouwweg 12 door de heer W.L. Dieters. De mogelijkheid dat de Zuidkade-bewoner hier kan gaan bouwen is nu uitgesloten. Bijna een jaar geleden werd door de raad een voorbereidingsbesluit geno men voor het perceel Tuinbouwweg 12, teneinde daardoor medewerking te kunnen verlenen aan de bouwplannen van de heer W.L. Dieters. Tegen dit besluit is door de Hollandse Maatschappij van Landbouw, mede na mens anderen, een bezwaarschrift inge diend. Dit bezwaarschrift is behandeld in de raadscommissie voor bezwaar- en beroepschriften. PvdA-fractievoorzitter mevrouw A. Vermeij vulde dit aan door op te mer ken verheugd te zijn over de aanstelling door het college van Burgemeester en Wethouders van een ambtenaar met praktijkervaring op de afdeling Wel zijnszaken en Onderwijs van de ge meentesecretarie. Het onderwijsbeleid is in handen van VVD-wethouder K.W.Th. van Soest. De liberalen beheren deze portefeuille sinds het vertrek van wethouder A.H. van Gent (PvdA) in 1982. De socialisten haar politieke invloed behouden. Maar haar voortbestaan was vooral te danken aan het feit dat ze een onderdeel van de hervormd-gereformeerde zuil was. Want wie hervormd-gereformeerd was WADDINXVEEN - In de hervormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse treedt komende vrijdagavond op de groep ’’Transform”. De groep heeft een avondvullend pro gramma met muziek, diapresentatie en spelsituaties. Het thema van het pro gramma is "Een lach met een barst”. De groep bestaat uit ongeveer 18 perso nen. Het programma begint om ongeveer half negen. De koffiebar is open vanaf kwart voor acht. Iedereen vanaf 15 jaar is van harte welkom. De toegang is gra tis. Dat staat in het plaatselijk PvdA-blad ’’Prikbord”, waarin teruggekeken wordt op de laatste eigen ledenvergade ring. Onderwerp van gesprek was daar een eigen tussentijdse evaluatie van het door PvdA, CDA en VVD in 1986 op gestelde beleidsprogramma. Overigens had het socialistische raad slid in de PvdA-ledenvergadering ook oog voor positieve zaken zoals het ver zekeren van een plaats voor het open baar onderwijs in de wijk Zuidplas. Daar zijn nu twee openbare basisscho len: de Jan Ligthartschool en de Annie M.G. Schmidtschool. af. Die verlieten in 1939 de hervormde kerk om na de oorlog via ”Wet en Evangelie” de hervormde Immanuël- kerkgemeente op te richten. Overigens zette ook het privéleven van de dominee bij menigeen kwaad bloed. Ds. Leen Vroegindeweij beminde na melijk twee vrouwen. Toen hij aankon- digde er met één te zijn verloofd ging het mis, begon er een lastercampagne en kwamen er anonieme brieven. De uit Middelharnis afkomstige predi kant, die 15 jaar in Waddinxveen heeft gestaan (1934-1949), vervolgens naar Papendrecht vertrok en in 1968 over leed, werd als straf twee jaar geschorst (1937-1939). In feite is de Hervormde Kiesvereeni ging destijds maar heel kort volledig zelfstandig geweest. De op 28 februari 1935 opgericht HKV - een uitvloeisel van de sinds 1931 bestaande Hervormde Kiezers - sloot zich op 28 september 1936 - na welgeteld 19 maanden - aan bij de nieuwe landelijke politieke partij Christelijk Nationale Actie. Voor dat doel werd toen de HKV opgeheven en weer als CNA-afdeling opgericht. Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA, kenmerk voor vakwerk. Noordkade 24 - Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCWA, kenmerk voor vakwerk WADDINXVEEN - In de tweede helft van de jaren dertig had Waddinxveen een predikant die een heel groot stem pel drukte op de groei en bloei van de plaatselijke hervormd-gereformeerde gemeenschap. Zijn naam was ds. Leen Vroegindeweij. Hij kwam in het Gouwedorp toen hij 33 jaar was en ging weer weg op zijn 48e. Intussen zorgde hij voor menige storm om telkens weer boven de gereformeer den in de kerk, de politiek en het onder wijs uit te kunnen komen. De opmerkelijke liefdesaffaires van ds. Vroegindeweij bleken overigens voor de Hervormde Kiesvereeniging geen belemmering te zijn om in het laatste jaar voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog uit te groeien tot de grootste politieke partij ter plaatse. ARP en CHU hadden toen het nakijken dank zij de ondanks alles bij de meeste hervormd-gereformeerden geliefd ge bleven predikant, die herhaaldelijk ook in de gemeenteraadsvergaderingen over de tong ging. Zo omschreef het SDAP-raadslid Sim on Pille hem boos als het ”14e raadslid dat de mensen ongunstig beinvloedt” en stelde ARP-raadslid P. Bremmer dat de dominee ”op theologisch gebied niet voldoende onderlegd is”. In 1940 kreeg de Hervormde Kiesver eeniging, net als de andere politieke partijen in Waddinxveen, de oproep van de Duitse bezetter om alle materi alen van de partij in te leveren. De HKV weigerde dit en werd een verbo den politieke partij Op 5 juli 1945 kwam een 30-tal leden ”na een gedwongen periode van rust wegens de gevoerde oorlog” toch weer bij elkaar. De Christelijk Nationale Ac- WADDINXVEEN - Het Boskoopse ensemble Amoroso bijt volgende week maandagvaond 19 september om acht uur in het Anne Frank-centrum de spits af van een nieuwe reeks van avonden van de culturele commissie van de Stich ting Dienstverleningscentrum Wad dinxveen. Deze maandelijkse avonden voor men sen van 60 jaar en ouder en met een han dicap zijn toegankelijk tegen betaling van 1,50. Als begeleiding kunnen ze introducees meenemen. Wie gehaald en weer thuisgebracht wil worden moet tijdig het telefoonnummer 15555 draai en. Het ensemble Amoroso brengt een sfeervol programma operettemuziek met liederen van Lehar, Stolz, Strauss en Kalman. Het ensemble bestaat uit twee sopranen, twee tenoren en een pi anist. De dames zijn gekleed in avond kleding en toespasselijke kostuums en de heren in smoking. De culturele commissie heeft juist dit programma gekozen om nog een beetje in de sfeer van de zomer te blijven. Heerlijke muziek op een mooie zomer- of herfstavond. Het is de eerste keer dat dit ensemble in Waddinxveen optreedt. Zij geniet ech ter in de gehele regio en daarbuiten een grote bekendheid. Het programma van de te zingen en te spelen liederen wordt aan de zaal aan de bezoekers uitgereikt. Nogmaals wordt de aandacht er op ge vestigd dat deze avonden worden geor ganiseerd voor alle Waddinxveners van 60 jaar en ouder en alle mindervaliden. De mindervaliden zijn voor het bezoe ken van deze avonden niet aan leeftijd gebonden. Dus ook voor degenen die buiten het Anne Frank-centrum wonen zijn deze avonden bestemd. Voor het seizoen 1988/1989 heeft de commissie al een zeer gevarieerd pro gramma gereed, zodat ook dit winter seizoen weer een goed seizoen belooft te worden* Hij concludeert verder over de Her vormde Kiesvereeniging van na de oor log: ”De samenwerking met de andere drie protestants-christelijke partijen d_L.d_ i de zestiger ja- Aangehouden Het advies van de commissie voor de bezwaar- en beroepschriften, is zoals gebruikelijk uitgebracht in de vorm van een ontwerp-besluiten is de raad aange boden ter behandeling in de vergade ring van 22 juni 1988. Op voorstel van B. en W. is de behande ling toen aangehouden, omdat nog een poging zou worden gedaan, door mid del van een bemiddeling, tot een oplos sing te komen. Helaas is deze bemidde lingspoging niet geslaagd. De eerdergenoemde commissie advi seert tot gedeeltelijke ongegrond-ver- klaring van het ingediende bezwaarsch rift en tot intrekking van het genomen voorbereidingsbesluit De consequentie van dit alles is dat de lopende bouwvergunningsprocedure niet kan worden voortgezet en dat de gevraagde bouwvergunning zal moeten worden geweigerd. De heer Dieters kan daartegen eventueel op grond van de Woningwet beroen instellen. WADDINXVEEN - In De Bonkelaar aan de Beukenhof wordt maandag 26 september weer een kinderkleding- beurs voor najaars- en winterkleding gehouden. De kleding wordt die dag ingenomen van 9.30-11.00 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. De verkoop is van 18.30 tot 21.00 uur. deed zijn kinderen naar de hervormde Voor de verkoop kan er bovenkleding in de maten 92 t/m 176 ingeleverd wor den. Geen schoeisel, ondergoed of py jama’s. De kleding die niet terug hoeft gaat naar een goed doel. Zoals bekend worden de prijzen in overleg met de ver koper vastgesteld aan de hand van richt prijzen. Om de verkoop vlot te laten verlopen en iedereen een ruime keuze te garanderen wordt men verzocht niet meer dan 5 stuks van dezelfde soort en maat tege lijk uit het rek te nemen om te passen, en niet gekozen kleding zo snel moge lijk terug te hangen. Bij koop en verkoop wordt het af te re kenen bedrag met 10% verhoogd re spectievelijk verlaagd. Deze opbrengst wordt gebruikt om de onkosten te be strijden en voor het onderhoud van twee Foster Parents Plan pleegkinderen in Guayaquil (Equador). Niet verkochte kleding en/of geld kan worden afgehaald op dinsdag 27 sep tember, uitsluitend tussen 11 en 12 uur. Wat niet wordt afgehaald vervalt aan de beurs. Indien gewenst kan men voor na dere inlichtingen bellen met tel. 14841 in Waddinxveen. WADDINXVEEN - Het Waddinx veense bouwbedrijf Arie Rehorst Wad dinxveen BV (ARW) bouwt in Moerka- pelle twee vrije sectorkoopwoningen in het plan Dorp. De huizen zijn ontworpen door het Waddinxvèense architectenbureau Stuurman Partners BV van de Brug weg. Waddinxveen kende in 1931 de groep ’’Hervormde Kiezers”, geleid door he- reboer en kerkvoogd T.A. van der Hee, met één raadszetel. De man had jaren- De Hervormde Kiesvereeniging werd 28 februari 1935 opgericht. De Her vormde Kiezers hadden daarmee dus hun echte politieke partij en veroverden stemming een school te gaan bouwen, in het oprichtingsjaar gelijk twee zetels zodat de HKV kan worden beschouwd in de gemeenteraad. als de politieke overwinnaar van die on- Jan de Bas: ”De kiezer had de politiek verkwikkelijke schoolstrijd van toen, van de groep Hervormde Kiezers, die er vooral op gericht was om de zondags rust te bevorderen, gewaardeerd. De poging van een deel van de hervormd- gereformeerden om meer invloed op de was reeds in 1936 een plaatselijke afde- politiek, en dus op het gemeentebe stuur, uit te oefenen was geslaagd. De CHU had het partijbelang boven het belang en de beginselen van de her vormd-gereformeerden gesteld. De HKV zou voortaan voor de hervormde belangen opkomen”. vormde Kiesvereeniging” hoorde er niet bij”. Toen het hoofd van de gereformeerde Christelijke Nationale Schoolvereeni- ging - de tegenhanger van de Hervorm de Schoolvereniging van ds. L. Vroe gindeweij - tijdens de Waddinxveense schoolstrijd tussen hervormden en gere formeerden plotseling overleed werd de dood van deze ’’tegenstander” dan ook als een straf van God gezien. Jan de Bas: ”De hervormde Kiesver eeniging zou het effect van de lokale de dominee met zijn dochter aan de ontwikkelingen in 1939 geconcretiseerd zien. Ze werd met 880 stemmen de grootste partij van het dorpje aan de Gouwe. En dat was vooral te danken aan ds. L. Vroegindeweij”. Ds. Leen Vroegindeweij was in de tweede helft van de jaren dertig de spil waarom het leven van her vormd-gereformeerd Waddinxveen draaide. Hij was geliefd verguisd. Direct nadat hij zijn verloving in zijn ei gen en zelfbetaalde kerkbode ’’Her vormd Waddinxveen” had bekend ge maakt kwam uit dat hij nog een andere vrouw had met wie hij ’’correspondeer de”. Met dit ’’correspondentie-meisje” schreef hij heel intens over het Bijbel boek ’’Hooglied”. Het ’’Hooglied”, in de tiende eeuw voor het begin van onze jaartellinjg geschreven door koning Sa lomo, beschrijft op eenvoudige, maar ontroerende wijze hoe twee geliefden naar elkaar verlangen, hoe zij omgaan met tegenslagen, welke gevoelens de liefde bij hen losmaakt en hoe zij de vreugde van het samenzijn ervaren. voldoende gelegenheid Dat blijkt uit de scriptie ”De Hervorm de Kiesvereeniging te Waddinxveen 1935-1940” van de aan de Jan Dorre- kenskade-Oost wonende Jan de Bas (24) voor zijn MO-acte geschiedenis. De tot het nieuwe schooljaar als leraar werkzaam geweest zijnde Waddinxve ner studeert nu geschiedenis aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. In dit Gouwedorp is hij ook bekend als dich ter en organisator van de geregeld ge houden dichtersavond ’’Waddinxveen dicht”. De zeer lezenswaardige scriptie, met veel informatie over de politieke situ atie op het christelijk erf in de jaren 1935-1940 toen Waddinxveen nog geen 8.000 inwoners telde, behandelt het ontstaank, de groei en de verandering van de Hervormde Kiesvereeniging. Daarbij blijven de politieke verhoudin gen in de jaren twintig, het conflict in de CHU, de schoolstrijd tussen de plaatse lijke hervormden en gereformeerden, de scheuring in de Hervormde Kerk van Waddinxveen, de diverse gemeente raadsverkiezingen, de Christelijke Na tionale Actie (een splinter van de ARP) en de Hervormde Kiesvereeniging van na de Tweede Wereldoorlog niet on beschreven. l' drie duurt tot het einde van ren. Na deze periode van locale pacifi catie politiek, werkt de HKV nauw sa men met de SGP. In de loop van de ja ren zeventig voegt zich daar het Gere formeerd Politiek Verbond (GPV) bij Ook in de jaren tachtig van de twintigste eeuw bestaat de Hervormde Kiesver eniging nog steeds. Ze werkt dan samen met de SGP, het GPV en de Reformato rische Politieke Federatie, net als het GPV een splinter van de ARP. De vier orthodox protestants-christelijke parti jen noemen zich dan de Protestants Christelijke Combinatie Waddinxveen (PCW). Via de PCW bleef de HKV, als een van de bloedgroepen, in de ge meenteraad van Waddinxveen verte genwoordigd”. ”De HKV kwam na de oorlog dus niet meer zelfstandig uit. Ook kreeg ze, na het mislukken van de CNA, geen uitge werkt partijprogramma meer, zodat ze zich veelal instelde op plaatselijke poli tieke vraagstukken. Wellicht kon ze juist door de bovenstaande gegevens

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 13