Verbakel mode Gemeentebestuur bezocht Rhowax BV NUNCHAKU-DO GRATIS GRANDIOZE MODESHOW Hong Kong Verbakel mode WADDINXVEEN SPORTZAAL MARCHANT M.P. Asscheman J .w Goud voor Dokter P. v.d. Linde vreesde in 1944 voor zijn leven Huisnummers Kennismaken met Goudse vakbondsschool Opvanghuis Moerkapelle Gouden Gids met informatie Westnederland Ereburger hield mond en mocht toch naar huis Executieverkoop i. - ONDER LEIDING VAN J. PAKULA ELKE ZATERDAG VAN 11.00 TOT EN MET 12.00 UUR IN Adviseur rfiS NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Coma 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 AIRCONDITIONING |G] 13 [313 [3(3 Is (3 (3 (3 (3 (3 (31313 (3 (sis [sis (3 (313 V v v Woonhuis Ereburger 1 Belevenis Primeur Opgehaald Verklaring Goed woordje IHJ Is 1313131313 [3 (3 (3 (31313 (3 (3 (3 [3 (3 [3 [3 (313 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 i 1 a INTRODUKTIELES EN DE MAAND SEPTEMDER INLICHTINGEN: TELEFOON 01727-4025-3500 I Chinees Indisch Specialiteiten Restaurant ii a v v Computers r t Pagina 19 Woensdag 14 september 1988 Duitsers zetten huisarts in cel Het pand van Rhowax BV aan de Dorpstraat. (Foto: Archief). Linden de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- I. PIET KANT Bestuur en leden B.G.C. Floreant Wij houden dan 3 modeshows van ongeveer één uur in onze zaak (ingang kinderafdeling). Met leedwezen hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze sportvriend Wij wensen zijn vrouw en kinderen met dit verlies veel sterkte toe. Hij werd vervoerd naar een klein plaat sje ten zuiden van Rotterdam en werd vele maanden eerder bevrijd dan wij WADDINXVEEN - In verband met het feit, dat ter plaatse meer woningen zijn gerealiseerd dan aanvankelijk in de bedoeling lag, is besloten de huisnum- mering van de Anna de Waalhoeve en de Joke Smithoeve te wijzigen. Dat hebben B. en W. de gemeenteraad laten weten. Aanvangstijden: 10.15 uur - 1 3.30 uur en 19.15 uur. Avondshow uitverkocht. Presentatie: Eugenie Herlaar. Kaarten a ƒ10,- zijn verkrijgbaar bij de centrale kassa op de parterre. N.B.: bij aankoop van ƒ100,- of meer, op 22 september na afloop van de show, betalen wij u uw toegangskaart terug. van de nieuwe najaarskollektie 1988 op DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988. ZUIDKADE 6 2741 JA WADDINXVEEN TELEFOON: 01828-14000 Elke donderdag koopavond. presenteert een Torenpad 120 - Boskoop WADDINXVEEN - De aan de Bilderdijklaan wonende Waddinxvener M.P. Asscheman (58) heeft uit handen van burgemeester C.M. van der Het vernieuwde en sfeervolle restaurant. Het juiste adres voor een gezellig samenzijn. Tevens voor partijen en recepties. Onze keuken behoort tot één van de besten. SPECIALITEITEN: Chinese, Cantonese, Sichuenese en Indische gerechten. DORPSTRAAT 45 2742 AP WADDINXVEEN Telefoon 01828-16505 Elke dag geopend van 11.30-22.00 uur. Ruime parkeergelegenheid. Aparte ingang voor afhalen (achterom). De gedecoreerde trouwe werknemer van Van Schaik Berghuis is de laatste vijf jaar technisch adviseur ten behoeve van de afdeling Ontwikkeling. In 1938 was hij als 18-jarige meubelmakershulp in dienst van het bedrijf getreden. Van leerling-meubelmaker klom Maar- WADDINXVEEN - Vorige week dins dag hebben B. en W. van Waddinxveen een werkbezoek gebracht aan Rhowax BV aan de Dorpstraat. Het college was zoals gebruikelijk vergezeld van enkele ambtenaren. Rhowax BV is een groothandelsbedrijf dat zich richt op de levering van reini- gingsmachines, -materialen en -midde len aan professionele schoonmaakbe drijven. Het bedrijf werd op 1 juli 1968 opge richt. De huidige vestiging aan de Dorpsstraat werd 18 april 198Ü door de toenmalige burgemeester mr. A.G. Smallenbroek in gebruik genomen. Rhowax BV levert aan schoonmaakbe drijven, ziekenhuizen, verpleegtehui- Op de boerderij waar hij werkte, trof ik Koster in een zeer deplorabele toestand en eerlijk gezegd dacht ik ook: ”die haalt het niet”. Hij had een ernstige schedelbasisfrac- tuur met bloed uit neus en oren. Een plank met dekens moest dienst doen als brancard en te voet is toen de patiënt naar zijn huis vervoerd, waar hij in een ouderwetse bedstee terechtkwam. Aan de familie werd uitgelegd, dat ver voer naar en opname in een ziekenhuis, gezien de oorlogstoestand, bezwaren opleverde en dat de kans op herstel toch erg klein was. Inmiddels was duidelijk geworden wat er met Koster gebeurd was. Op de boer derij hadden een paar weken tevoren le den van de Duitse Wehrmacht z.g. Ein- mannslöcher gegraven. Dat waren een persoons schuttersputten. Om de gaten waren palen gezet en daaromheen prik keldraad. Aan Koster was gezegd dat hij ervoor moest zorgen dat de koeien niet te dicht bij die gaten kwamen omdat ze anders dichtgetrapt zouden worden. Koster had zich er niet veel van aangetrokken en toen er begin februari 1944 controle kwam, bleek het een chaos te zijn ge worden. Koster was erbij geroepen en had een flink pak slaag gekregen. Hij had zich echter stevig verweerd en had, naar men vertelde, met zijn spa een van de soldaten de schedel ingeslagen. (Later ging het verhaal dat die soldaat was ge storven). Koster was weggevlucht in een schuur en had zich op de hooizolder verstopt. Daar werd hij gevonden en vervolgens naar beneden op een stenen vloer. Koster was in een diepe coma. Met de wijkzuster werd overlegd hoe hij zo goed mogelijk verpleegd kon worden. Na een dag of drie, toen de toestand niet verergerde, besloten we hem rectaal wat vocht toe te dienen. Via een katheter in de anus werd met een oorspuit vocht ingebracht: eerst een physiologische zoutoplossing, vervol gens magere bouillon en daarna suiker water. Na een dag of zes begon Koster bij te komen. Iedereen was verbaasd, ook de S.D. Al gauw kwam er controle van die kant. Koster was er nog betrekkelijk goed doorgekomen en begon te drinken en later wat te eten. Eind februari kwam bezoek van Duitse militairen, die vroegen of Koster ver voerd kon worden. Ik heb daar ernstig bezwaar tegen gemaakt. Men vroeg toen een geneeskundige verklaring, waarin stond dat de patiënt niet ver voerd mocht worden. De volgende dag bezocht een politie agent uit Boskoop mij met de medede ling dat het zeer somber uitzag voor Koster; hij zou waarschijnlijk de vol gende dag worden opgehaald. Koster woonde in Boskoop en daar was iets uit gelekt. De politieman vroeg mij of ik Koster zou willen waarschuwen dat hij hoe dan ook moest verdwijnen. Op de vraag waarom hij hem zelf niet ging waarschuwen, antwoordde hij, dat in de omgeving van Koster verraders werden vermoed en dat hij in zijn uni form te veel zou opvallen. Dezelfde avond werd de familie Koster door mij gewaarschuwd. In de vroege morgen van de volgende dag bracht de boer hem met paard en wagen weg. De kar was geladen met zakken vol aardap pelen. In een van die zakken zat Koster. De Waddinxvener zou daar de hand in hebben gehad en werd daarom door de Wehrmacht en de Sicherheitspolizei op gehaald en ingesloten, maar de arts werd toch nog zonder zijn mond voorbij te praten door de Duitsers vrijgelaten. In de Maasstad had de met strafkamp bedreigde dokter inmiddels wel de no dige angstige momenten beleefd en vreesde hij zelfs een moment voor zijn leven. Dokter Van der Linde, die in Waddinx veen in het statige witte huis aan de Ker- kweg-Oost woont, vertelt dit verhaal in de boeiende bijdrage ’’Belevenis van een Waddinxveense huisarts tijdens de Tweede Wereldoorlog”. Het staat afgedrukt in het jubileumboek van de 100-jarige Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst (KNMG), afdeling Gouda en omstreken. Het 20 jaar geleden in een woonhuis begonnen bedrijf, dat vervolgens een garage van een boerderij huurde, kwam in 1975 naar de Dorpstraat. Het pand daar werd vijf jaar later afgebroken om plaats te maken voor nieuwe kantoren, een kantine met instructielokaal, een showroom, een magazijn en een techni sche dienst. De werkbezoeken van het college van B. en W. hebben tot doel om de relatie gemeentelijke overheid-bedrijfsleven te verbeteren, en om tot een uitwisse ling van informatie te komen. Tijdens het bezoek is nader kennis ge maakt met de directie van het bedrijf. Aan de hand van een rondleiding door het bedrijf is het college verder geïnfor meerd over de aard van het bedrij f en de bedrijfsvoering. in het gebouwtje van de postduivenver eniging De Vriendschap aan de Konin gin Wilhelminaweg 210a in Gouda in opdracht van de Rijksbelastingdienst bijbehorende apparaten produceert, een executieverkoop ten laste van Vidi- otheek De Waal. Dit bedrijf aan de Zuidkade is gestopt. Verkocht zullen worden videobanden, videocamera’s, tv-toestellen, winkelin- ventaris en wat verder ter verkoop aan geboden zal worden. De ”uit dankbaarheid en waardering voor medische hulp en -verzorging aan inwoners” in oktober 1960 tot erebur ger van Waddinxveen benoemde huis arts, die in 1986 50 jaar in het ”vak” zat, WADDINXVEEN/GOUDA - Rustend huisarts P. van der Linde is in fe- bruari/maart 1944 nog een weekje door de Duitse bezetter in Gouda en Rotterdam vastgezet, omdat een door hem behandelde en door de Duit sers gezochte Boskoopse patiënt plosteling ’’verdwenen” zou zijn. sau opgespeld gekregen. Dat gebeurde vorige week woensdag middag in het kantoor van het voormali ge Waddinxveense bedrijf Van Schaik Berghuis, dat nu in Rotterdam staat. Bij dit bedrijf is de heer Asscheman 40 jaar in dienst. j. Het woord is aan dokter Van der Linde, die in het jubileumboek ”100 jaar KNMG, afdeling Gouda e.o.” de vol gende ruim 34 jaar oude belevenis aan het papier toevertrouwt: ’’Begin februari 1944 werd ik met spoed ontboden bij Koster, een boerenarbei der wonend op de grens van Waddinx veen en Boskoop. Men dacht dat hij wel gauw zou doodgaan! Hij was volgens het verhaal neergeslagen door Duitse militairen. diende deze jubilerende beroepsorgani satie na de oorlog ook enige tijd als be stuurslid. Dokter Van der Linde is sinds 1936 lid van het KNMG, evenals zijn opvolgers P.J.E. van der Linde en B. Glaser dat zijn sinds respectievelijk 1971 en 1980. Het oorlogsverhaal van de Waddinx veense huisarts speelde zich af in begin 1944. De hoofdrol wordt er in vervuld door een Boskoopse boerenarbeider, die het flink aan de stok had gekregen met de Duitse Wehrmacht en in een kar met zakken vol aardappelen wist te ont komen. Burgemeester en wethouders hebben besloten de gemeenteraad een tweetal voorstellen tot kredietvotering te doen inzake onderwijs-aangelegenheden Het betreft een krediet voor de aan schaf van 2 computers voor de openbare basisschool Burgemeester I.J.P. Keij- zer en een krediet ten behoeve van de uitbreiding met één uur van het huma nistisch vormingsonderwijs aan voor noemde school. In zekere zin is hier sprake van een pri meur voor de Gouden Gids. Voor de eerste maal heeft een regionale open- baar-vervoersmaatschappij besloten uitgebreide informatie over haar dienst verlening, het lijnennet en de reismoge lijkheden op te nemen in de Gouden Gids. Westnederland’s directeur, de heer Van Vliet, lichtte toe dat Westnederland groot belang hecht aan goede en uitge breide informatie aan haar reizigers. De Gouden Gids is een veel gebruikte informatiebron die ook door Westne derland beter kan worden benut. Het witte katern voor in de Gouden Gids geeft de bewoners van een bepaald ge bied de mogelijkheid specifieke infor matie over de Westnederland-lijnen en bestemmingen op te zoeken. Het voor deel is dat de mensen de informatie gra tis huis-aan-huis verstrekt krijgen en dat het meestal dus binnen handbereik is. Door middel van stickers op de halte- borden, dienstregelingkasten en de bus- sen wordt de Gouden Gids als één van de bronnen van regionale openbaar- vervoerinformatie onder de aandacht van het publiek gebracht. Diezelfde dag om ongeveer zeven uur ’s avonds werd ik opgehaald, samen met een broer van Koster, door de Duitse Wehrmacht. Men bracht ons per motor fiets naar het politiebureau in Gouda. Daar werden we opgesloten in een cel en op water en brood gezet. Gelukkig kon de Wijkverpleging ons voorzien van soep en vruchten. Men had daar inmiddels ook van het geval gehoord en via een ’’goede” agent kreeg ik een boodschap van dr. J.P. de Jong, de chirurg van ziekenhuis De Wijk, die advies gaf bij een eventueel verhoor standvastig te blijven en van me af te bijten. Na een dag of drie volgde vervoer naar de Sicherheitspolizei aan de Mathenes- serlaan in Rotterdam en opsluiting in een niet zo grote ruimte met 35 mensen. De volgende dag werd ik verhoord. De militaire ondervrager bleek goed op de hoogte te zijn. ’’Waarom bent u ’s avonds bij Koster geweest, de dag voor dat hij ontsnapte? U kwam er ’s avonds nooit. U hebt een briefje afgegeven. U schreef dat de patient niet vervoerd mocht worden, maar hij is wel verdwe nen”. Op de eerste vraag antwoordde ik, dat ik een spoedboodschap van de familie had gekregen, en op de tweede vraag, dat uiteindelijk iedere patient, hoe ern stig ziek ook, vervoerd kan worden, maar dat de risico’s soms te groot zijn. Tot slot eiste hij van mij een verklaring waarin zou staan dat het algemeen be lang (d.w.z. het belang van de Wehr macht) voorging boven het belang van de patient. Ik heb dat geweigerd. Hij dreigde toen met een half jaar straf kamp in Vught. Op een vraag mijnerzijds of hij een eed van trouw had afgelegd op de Führer, antwoordde hij bevestigend. Vervol gens vroeg ik hem of hij nooit die eed zou breken. Hij zei: ”Nein, nie”. Toen heb ik hem gezegd dat ik nooit de door mij als arts afgelegde eed van Hip pocrates zou breken. Dit ging gepaard met een vuistslag op tafel. Toen volgde een lange pauze waarbij ik hem in de ogen bleef kijken. ”Na, daB kann ich re- spektieren”. Hij verdween en kwam een half uur la ter terug met de boodschap: ”Sie sind entlassen”. Via een wenteltrap moest ik naar beneden. Het was één van de angstigste momen ten van mijn leven. Men hoorde vaak dat mensen in zulke situaties op de vlucht waren neergschoten. Toen ik tenslotte de deur uitging, zei de portier: ”U hebt geboft”. Op de Mathenesserlaan gekomen, heb ik direct mijn familie gebeld via dr. Van Ruyven, de cardioloog die vier huizen verder woonde. Later bleek dat de burgemeester van Waddinxveen, een agent van politie uit Waddinxveen en de zuster van Koster contact hadden opgenomen met de Si cherheitspolizei in Gouda om een goed woordje te doen. Een paar dagen na de bevrijding stond Koster voor de deur. Hij kwam bedan ken, maar wist van het hele geval niet veel meer af WADDINXVEEN - De deurwaarder houdt donderdagmorgen 15 september zen, scholen, industrieën en gemeen ten. Rhowax Rental verhuurt grotere schoonmaakmachines, terwijl Novosan BV stofbindende vloerwisdoeken en MOERKAPELLE - B. en W. van Moerkapelle hebben besloten dat de woning Klaproosstraat 5 voor opvang yan asielzoekers beschikbaar wordt ge steld en hiervoor door vrijwilligers zal worden ingericht. Het is de verwachting dat uiterlijk 1 de cember de opvangplaatsen in gebruik genomen kunnen worden. ten Asscheman op tot meewerkend voorman. Uit hoofde van deze functie gaf hij onder andere inleiding bij de pro- duktie van scheepsbetimmeringen. Na in de periode 1961-1967 werkzaam te zijn geweest op de tekenkamer van het bedrijf, had de heer Asscheman tot 1969 de leiding over een speciale pro- duktie-afdeling van kasten en schei dingswanden. Tot 1971 was hij achter eenvolgens werkzaam als kalkulator en assistent-projektleider. Van 1971 tot 1981 was de heer Assche man algemeen produktieleider en inko per en van 1981 tot 1983 was hij hoof van het bedrijfsbureau. GOUDA - Volgende week dinsdag avond 20 september houdt de vakbond FNV voor leden en huisgenoten van de bij haar aangesloten vakbonden een kennismakingsbijeenkomst met de vak bondsschool. De avond, die wordt gehouden in de Emmaschool aan de Herpstraat in Gou da (bij de Kleiwegstraat), begint om acht uur, aldus de Waddinxvener Arie Slinger (tel. 01828-19627), waar men in lichtingen over deze activiteit kan krij gen. De FNV-vakbondsschool voor Gouda en omgeving is geen school in de gebrui kelijke betekenis van het woord. Er wordt veel aandacht besteed aan sociale vaardigheden, zoals spreken, luisteren, gespreks- en vergadertechniek. Ook krijgt men er meer inzicht in de maatschappij en in de gebeurtenissen die met werk, werkomstandigheden, ar beidsvoorwaarden medezeggenschap automatisering en werkgelegenheids- politiek samenhangen. Wegens 40 jaar trouwe dienst bij Van Schaik Berghuis is de Waddinxve ner M.P. Asscheman (58) onderscheiden met de gouden eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN/BOSKOOP - Di recteur ir. P. van Vliet van NV Ver enigd Streekvervoer Westnederland heeft in Boskoop de nieuwe Gouden Gids van Rijn Gouwe in ontvangst genomen. De nieuwe gids werd overhandigd door Th. Huizenga, marketing manager van Publimedia B.V uitgever van de Gou den Gids. De overhandiging vond plaats in het hoofdkantoor van Westne derland in Waddinxveen. De gids Rijn Gouwe verschijnt in de maand september in een oplage van 152.000 exemplaren gratis in de brieven bus bij iedereen in het Rijn Gouwe- gebied. De PTT zorgt voor de versprei ding. -'ï? 8H

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 19