Feestdag erg geslaagd De dominee affaire (1) De dominee affaire (3) I Activiteiten in het zwembad De dominee affaire (2) Het CDA en de werkgelegenheid ’S'reisbur© 1 Reischeque voor J. G. Hooftman van Marthie Knoester Als het u straks te koud wordt onder de voeten. Boek dan snel 'n warm strand. Open Cirkel - ’’Studio 88” Vergunningen REISADVIfSBURO M Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fat soen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. 12 Pagina 13 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 21 september 1988 Als hervormd-gereformeerden en te vens bestuursleden van de Hervormde Kiesvereeniging willen wij ons hiervan gaarne distantiëren. Onze leidraad is nog steeds de Bijbel. Daarin is wel Wij hebben echter begrip voor de reac tie van het CDA-Waddinxveen. Alléén de letterlijke tekst van dit citaat kan tot misverstanden leiden. Derhalve willen wij hierbij het volgende opmerken. Het CDA/VVD-kabinet voert naar on ze mening een slecht beleid ten aanzien van de bestrijding van de werkloosheid. Er wordt geen perspektief geboden aan de honderdduizenden zonder baan. Hoopvoller zijn de initiatieven van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Het recente initiatief om de loonkosten te verlagen (niet de lonen!) levert vele tienduizenden banen op volgens het Centraal Plan-bureau. Wij erkennen echter dat plaatselijk het Op de dag van de opening is Wad- dinxveens nieuwste galerij voor ie dereen geopend vanaf half vijf. In Studio 88 worden door Marthie Knoester schilderijen, aquarellen, tekeningen, maar ook kleine snuis terijen, zoals beschilderd glas, por- celein, aardewerk en sieraden voor de verkoop tentoongesteld. Gouda, i K. Tiendeweg/hoek Markt, Tel. 01820-21922’. Nieuwe Markt Passage, Tel. 01820-81222* Waddinxveen, Passage 222. Tel. 01828-17522*. Zoetermeer, Dorpsstraat 136, Tel. 079-167555*. JAN DE BAS Jan Dorrekenskade-Oost 67 DRS. C.D. BAX Prunusstraat 4 J.L. VAN KLAVEREN Middelburgseweg 16 L.D. BURGER Roemer Visscherstraat 14 WADDINXVEEN - Op zaterdag 8 oktober opent de Creatieve Wad- dinxveense Marthie Knoester ach ter haar woning aan de Brugweg 88 haar galerij ’’Studio 88”. Voor de opening heeft ze haar vrienden, kennissen en vele ande ren uitgenodigd. Ook burgemees ter C.M. van der Linden en zijn echtgenote hebben een uitnodiging ontvangen. (Naschrift redactie: Ook uit deze door ons gewaardeerde persoonlijke reactie blijkt welke plaats ds. L. Vroegindeweij in hervormd-gereformeerd Waddinx veen voor, tijdens en na de Tweede We reldoorlog heeft ingenomen. Uit het oog wordt echter verloren dat de Waddinx veense geschiedenisstudent Jan de Bas het noodzakelijk heeft gevonden in zijn scriptie heel duidelijk in te gaan op het privé-leven van de predikant. Dat is het begin van het verhaal. Het Weekblad voor Waddinxveen, dat de scriptie van Jan de Bas aangeboden heeft gekregen, heeft het als zijn taak gezien in uitgebrei de artikelen te melden wie ds. L. Vroe gindeweij was en hoe de oprichting van de Hervormde Kiesvereeniging in elkaar stak). goed voor de loop naar het zwembad toe. En het is toch het belangrijkste dat er zoveel mogelijk mensen komen. Ook had de zwem- en poloclub De Gou we enkele jaren geleden op een laat uur in de avond een trimgroepwaar zo’n 60 a 70 mensen zomaar kwamen om gezel lig onder leiding wat te doen in het wa ter. Maar helaas, dit werd ook weer terug geblazen omdat het onderverhuur was, dus de gemeente zou dat wel gaan orga niseren. Tot op de dag van vandaag is er ook weer niets aangedaan. Dus ik wil maar zeggen: Gemeentebe stuur, denk er nog eens goed over na om het bad te gaan verbouwen voor veel geld, maar dat er dan wel eens iets geor ganiseerd moet gaan worden voor de Waddinxveense burgers. HENK VANERK, Vijverlaan 44. Weekblad voor Waddinxveen daartoe een aanzet gaf. Met deze korte tekst hoop ik het histo risch beeld van de hervormd-gerefor meerden in Waddinxveen en de inhoud van scriptie recht te hebben gedaan. Wie nog eens na wil lezen hoe de HKV ontstond, groeide en veranderde, advi seer ik om mijn scriptie te lezen. En dan zult u, net als ik, tot de conclusie komen dat de woorden van de historicus Leop old von Ranke hier op zijn plaats zijn: ”Die wahrheit kann nur eine sein”. In het Weekblad voor Waddinxveen van 14 september kwam de volgende Ginkel-reischeque ter waarde van 1.000,-. Uit de ruim 1.500 bonnen werd als ge lukkige winnaar getrokken J.G. Hooft man, Bosboom Toussaintsingel 50, Waddinxveen. Hij zal een dezer dagen de reischeque uitgereikt krijgen. van een ledenvergadering van de PvdA, gehouden op 16 juni jl.: ”In de loop van de raadsperiode kwam er echter steeds meer verschil van mening tussen de di verse fracties. Duidelijke kenmerken daarbij zijn bijvoorbeeld het afhaken van het CDA als het gaat om de werk loosheidsbestrijding etc”. Het CDA-Waddinxveen heeft bij de PvdA schriftelijk zijn verontwaardiging schien teleurstellen, maar op dit punt is geuit over dit citaat en om rectificatie gevraagd. Het bestuur en fractie van de PvdA willen een en ander gaarne nader toelichten. grijpen. Hij hanteerde daarbij niet het verhullend jargon dat in politiek Den Haag vaak zo populair is, maar gebruik te woorden die niets te raden overlie ten. Zoals we uit het artikel in het Weekblad voor Waddinxveen van 14 september 1988 hebben kunnen constateren vindt ook de redactie van dit blad de geschie denis van de Hervormde Kiesvereeni ging boeiend. Van de zijde van deze Kiesvereniging kunnen we het uiteraard alleen maar toejuichen dat een lezenswaardig resu mé van de studie aan de lezer wordt aan geboden. Bedenkelijk vinden wij het echter als journalistiek neigt tot tenden tieuze journalistiek. De kop van het artikel vermeldt dat de scriptie onthullend is en suggereert dat deze onthullingen slaan op het privé-le- zinsnede voor, geciteerd uit een verslag ven van ds. L. Vroegindeweij. Immers, direct volgt in vette letters ’’Dominee hield van twee vrouwen”. De schrijver van het artikel meldt ver der, dat deze openhartigheid nieuw is, omdat het herdenkingsboek van de Hervormde Schoolvereniging van deze ’dubbele verliefdheid’ niets heeft weer gegeven. Het zal de lezer van de scriptie mis- De winkeliers hielden in de weken voor afgaande aan de feestdag ook nog een jubileumactie en een kleurwedstrijd. Het notariskantoor J. in ’t Hol en mr. P.L. van der Meulen verrichtte dinsdag de trekking van de bonnen die waren in gediend om mee te dingen naar de Van WADDINXVEEN - Volgende week woensdagavond 28 september om acht uur is er weer een open avond van de hervormde ontmoetingskring De Open Cirkel in De Schaapskooi aan de Nesse. Deze inloopavonden zijn voor iedereen toegankelijk. Deze keer wordt er dieper ingegaan op de miieuproblematiek. De vraag: ”Wat doen wij met Gods- schepping” staat centraal. Sonja van Gemeten uit Reeuwijk houdt een inlei ding. H. TEN ZIJTHOFF, secretaris, namens fractie en bestuur Aan de Stichting Wijkwerk De Zuid- van de afdeling Waddinxveen van de plas is vergunning verleend voor het or- Het goede verloop van de feestdag in de Luifelbaan deed de deelnemende win keliers overwegen toch maar eens vaker feestelijk uit te pakken en wellicht zal hiervan weer een jaarlijkse traditie wor den gemaakt. Tenslotte liep de Luifelbaan ook voor op met de organisatie van braderieën, werd het lü-jarig bestaan gevierd met een antiekmarkt en werd ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan een feest- markt gehouden. Het ziet er naar uit dat voor de volgende festiviteit niet tot het zilveren jubileum gewacht behoeft te worden. plaats voor openhartigheid. Niet voor sensatiezucht. wijsbare, worden door God ook verge ten. God denkt daar niet meer aan. De liefde van God voor zondaren is niet te meten. Wat een verschil met onze liefdeloosheid voor een medemens, een mede-zondaar. Immers, zondaren zijn wij in gedachten, woorden en daden al lemaal en wij hebben allemaal verge ving nodig, ook al komt onze naam door een aanwijsbare, openbare zonde niet in de krant. Wie echter meent te staan, zie toe dat hij niet valle. Deze man, deze zondaar, heeft God willen gebruiken in dienst van Zijn Koninkrijk en in die dienst is hij velen, ook mij persoonlijk, tot zegen geweest. (Naschrift redactie: De redactie van het Weekblad voor Waddinxveen blijft van mening op zorgvuldige, maar journalis tieke wijze over de toenmalige ds. L. Vroegindeweij en zijn spraakmakend privéleven geschreven te hebben. Dat be tekent dat de feiten zijn geïnterpreteerd, zijn aangevuld en zijn uitgelegd. Voor de volledigheid melden wij nog de passage uit de scriptie van Jan de Bas, die zoveel stof heeft doen opwaaien: ”Op 18 september 1937 verschijnt er een bericht in de Hervormde Kerkbode waarin staat dat ds. L. Vroegindeweij verloofd is. Een week later meldt Her vormd Waddinxveen dat ds. L. Vroegin deweij op 3 oktober twee keer zal preken, maar op 2 oktober wordt er gemeld dat kandidaat H. Jongebreur en ds. W. Vroegindeweij op 3 oktober zullen voor gaan. Een paar weken later klaagt de do minee van Hervormd Waddinxveen over ’’ongeteekende brieven”. Op 30 oktober 1937schrijft candidaat A Vroegindeweij dat hij tot 1 april 1938 hulpprediker zal zijn. Hij voegt aan zijn mededeling toe dat hij "liever maar geen woorden noemt om de houding van B. en W. in deze zaak aan te duiden”. Wat was er gebeurd? Ds. L. Vroegindeweij had zich in sep tember 1937 verloofd. Direct na de ver loving werd bekend dat hij met een ander meisje over het bijbelboek Hooglied had gecorrespondeerd. De vader van het "correspondentie-meisje” maakte dit be kend. Wellicht deed hij dit uit rancune, omdat de dominee zijn dochter had gepasseerd. In elk geval werden de dag na de verlo ving de bloemen weer uit de pastorie ge haald. De dominee ging met ziektever lof. De affaire gaf aanleiding tot een schor sing van ds. L. Vroegindeweij. Het Pro vinciaal Kerkbestuur zette de dominee voor twee jaar op non-actief. A. Vroegindeweij nam de honneurs voor zijn broer waar. De gemeenteleden schaarden zich achter hun dominee. Ze lazen tijdens de schorsingsperiode trouw de stukjes van dominee L. Vroegindewe ij in Hervormd Waddinxveen en toonden weinig interesse voor de corresponden tie, die ter inzage lag. De gemeenteleden vertrouwden hun voorganger. Een klein deel van de ge meente vond de positie van dominee L. Vroegindeweij echter onhoudbaar en eiste maatregelen. Toen deze uitbleven verlieten ze de plaatselijke Hervormde Kerk”). (Naschrift redactie: Duidelijk is dat in hervormd-gereformeerd Waddinxveen geschokt is gereageerd op de scriptie van Jan de Bas, die het nodig heeft geoor deeld het privéleven van ds. L. Vroegin deweij te beschrijven. Omdat dat op die wijze nog niet eerder is gebeurd kan dat onthullend worden ge noemd, zeker omdat eerdere publikaties over de rol en de betekenis van deze man hierover steeds hebben gezwegen. Volkomen bezijden de waarheid is de suggestie alsof er destijds sprake zou zijn geweest van een "onschuldige” corre spondentie met een andere vrouw dan de vrouw die de verloofde van de dominee werd. Zoals Jan de Bas meldt was deze corre spondentie mede aanleiding tot een schorsing van maar liefst twee jaar. Er is dus geen enkele aanleiding om - gezien het door Jan de Bas aan de vergetelheid ontrukte privéleven van een vooraan staande Waddinxveense dominee - schouderophalend aan de inhoud van die correspondentie voorbij te gaan). De schrijver van het artikel kent waar schijnlijk het verschil niet tussen corre sponderen en beminnen of Houden van. Over de bewuste kwestie schrijft Jan de Bas letterlijk het volgende: ”Wat is ge beurd? Ds. L. Vroegindeweij had zich in september 1937 verloofd. Direct na de verloving werd bekend dat hij met een ander meisje over het bijbelboek Hooglied had gecorrespondeerd. De vader van het ’correspondentie-meisje’ maakte dit bekend. Wellicht deed hij dit uit rancune, omdat de dominee zijn dochter had gepasseerd”. Helaas wordt van deze passage de kop gemaakt zoals te lezen is in het artikel van 14 september. Hier lijkt een tech niek gehanteerd die veel gebruikt wordt in de zogenaamde roddel-journalistiek en die je terug vindt in goedkope sensa- tieblaadjes. Wat heeft de redactie van het Weekblad voor Waddinxveen bewogen om uit het levensboek van wijlen ds. L. Vroegin deweij de zwarte bladzijde te scheuren, die vervolgens wat zwarter te maken en dan tot publicaties over te gaan. U werd in beweging gezet door de scrip tie van Jan de Bas over de Hervormde Kiesvereeniging en toen kwam de drift tot sensatie. Ik hoop, dat het daarna tot u is doorgedrongen of nog zal doordrin gen, dat u met dit artikel vele mensen hebt gekwetst en pijn gedaan. U hebt een oude weduwe, een hoogbej aarde broer, kinderen en kleinkinderen pijn gedaan en vele oude en oudere in woners van ons dorp gekwetst. U hebt echter meer gedaan, u hebt een kind van God aangeraakt en zo staat er in de Bijbel, wie dat doet, die raakt Gods oogappel aan. U nam kennis van het levensboek van ds. L. Vroegindeweij, u scheurde daar die zwarte bladzijde uit maar allen, die zijn levensboek hebben gelezen, laten die zwarte bladzijde zitten waar hij zit. Op die bladzijde staat dat deze dominee een misstap heeft gedaan, dat hij ver keerd heeft gehandeld, dat hij gezon digd heeft, maar op die bladzijde volgen andere. Daar lezen wij dat hij zijn ver keerde daad, dat hij zijn zonden, er kent. Hij is ermee in de schuld gekomen voor God en mensen. Hij heeft die schuld be leden. Hij is zondaar geworden voor God en deze zondaar is genade bewe zen. Zijn zonden, niet alleen die ene, maar al zijn zonden, zijn hem door God vergeven en al die zonden, ook die aan- WADDINXVEEN - Het was zaterdag heel gezellig en een plezierige drukte in het winkelcentrum Luifelbaan, dat op de dag af precies het 20-jarig bestaan vierde. Ledenvergaderingen van de PvdA zijn openbare bijeenkomsten. Van deze bij eenkomsten wordt verslag gemaakt. (Fractie-)leden praten en discussiëren met elkaar over allerlei politieke zaken. Fractie-standpunten worden echter niet tijdens deze vergaderingen bepaald. De gemaakte opmerking van Ch. Wij nen had betrekking op het stemgedrag van de CDA-fractie ten aanzien van de aannemerskeuze bij de bouw van het nieuwe winkelcentrum Zuidplas, en had geen bredere strekking. Een ver slag kan maar een beperkte weergave van het besprokene zijn en moet gezien worden in de context en sfeer van de vergadering. Het is toe te juichen als iemand een stu die maakt over een plaatselijke partij. Jan de Bas, student geschiedenis, kun nen we dan ook feliciteren met zijn grondig stuk werk over de geschiedenis van de Hervormde Kiesvereeniging te Waddinxveen van 1935-1940. Boeiend is te lezen, hoe deze geschiede nis onder andere gestempeld is door de strijd tegen de achterstelling van politie ke rechten van Hervormd Gerefor meerden. Wanneer je een poging doet, een objec tieve studie te verrichten, kun je moei lijk heen om het leven van mensen, die een belangrijke rol hebben gespeeld in die geschiedenis. Jan de Bas heeft dit ook met betrekking tot ds. L. Vroegindeweij zo objectief mogelijk willen doen, natuurlijk met een onvermijdelijke eigen inkleuring van sommige details. Dominee Leen Vroegindeweij was een man die inder daad geliefd en verguisd was en beide kanten dient men te belichten. Zo vindt ARP-raadslid P. Bremmer dat ds. L. Vroegindeweij op theologisch ge bied niet voldoende onderlegd was, ter wijl hij bij theologen van die dagen be kend stond als een scherpzinnig man, zeer belezen en van grote geleerdheid. Hij verstond echter de gave om de inge wikkeldste theologische en maatschap pelijke problemen zo te verwoorden dat de meest eenvoudige deze konden be- «A hoogte is van het kerkelijk leven, kent deze kwestie. Het getuigt dan ook van goede smaak dat in het herdenkings boek van de Hervormde Schoolvereni ging dit intussen versleten onderwerp niet meer is behandeld. In het Weekblad voor Waddinxveen van 14 september verschenen enkele ar tikelen naar aanleiding van mijn ge schiedenisscriptie over de ’’Hervormde Kiesvereeniging” (HKV) te Waddinx veen. In deze artikelen stond een aantal on juistheden, die de inhoud van mijn scriptie en de geschiedenis van her vormd-gereformeerd Waddinxveen zouden kunnen schaden. In de scriptie behandel ik: het ontstaan, de groei en de verandering van de HKV. In het Weekblad voor Waddinxveen van deze week staat een door mijzelf ge maakte samenvatting van de scriptie. Eén van de katalyserende factoren in de groei van de HKV was het optreden van de hervormde dominee L. Vroeginde weij. In mijn werkstuk toon ik aan dat de do minee zijn ’’vrienden en niet-vrienden” had. Een aantal ”niet-vrienden” zat ook in de hervormde gemeente, het geen niets nieuws onder de zon was. Ze ergerden zich aan het optreden van de dominee .in de schoolstrijd tussen de hervormden en de gereformeerden, zijn politieke voorkeur, kerkelijke ligging en aan zijn priveleven. Wat dit laatste betreft voel ik mij geroepen een aantal passages uit de eerder genoemde artike len, op basis van de bronnen, expliciet te corrigeren. Het Weekblad voor Waddinxveen meldt met een opvallende kop dat do minee Vroegindeweij van twee vrou wen hield. In mijn scriptie en in de bron nen wordt dit nergens vermeld. Wel is het historisch juist, dat de verloofde do minee met een ander meisje, zijn ach ternichtje, had gecorrespondeerd. In mijn scriptie stel ik echter nergens dat dit op een ’’intense” manier gebeurde, zoals het Weekblad voor Waddinxveen suggereerde. Dat het op non-actief zetten van ds. L. Vroegindeweij in verband stond met zijn verloving en correspondentie tonen de bronnen inderdaad aan, maar om de ze zaken als dé oorzaak van het op non- actief zetten te zien gaat mij als histori cus te ver. Vervolgens vind ik het ook weinig histo risch dat het Weekblad voor Waddinx veen over de ’’dubbele verliefdheid” van de dominee schrijft. De bronnen stellen dus niet dat de dominee van twee vrouwen hield. De bronnen tonen wel aan dat Vroegindeweij van zijn ge meenteleden hield en de meeste leden ook van hem hielden. Juist door de steun die de gemeente aan haar predikant gaf ontstond er een her- vormd-gereformeerde ”mini-zuil” in Waddinxveen. Om die reden behandel de ik de passages uit het leven van de dominee in mijn werkstuk. Juist door het optreden van de predikant verenig den de hervormd-gereformeerden zich en groeide de HKV uit tot de grootste partij van het dorp! Tenslotte vind ik het zeer jammer dat er zoveel aandacht aan een bepaald facet van mijn onderzoek werd besteed. Mijns inziens is het goed om de waar heid zoveel mogelijk te vermelden, maar de geschiedenis moet niet uit haar verband worden gerukt. Wat dit laatste betreft voelde ik dat een artikel in het weg met aanbiedingen en demonstraties en hadden oog voor de jeugd. Zo was er een aalzaak Hoodie voor een levende have gezorgd. (Foto’s: Sjaak Noteboom). De hele dag kwamen mensen uit alle de len van Waddinxveen een kijkje nemen in het koopcentrum aan de Brederol- aan. In kramen timmerden de winke liers aan de weg, deelden lekkere din gen uit, hadden bijzondere aanbiedin gen of verzorgden demonstraties. Aan de kinderen was goed gedacht. Voor hen was er bijvoorbeeld een wa terbaan op het parkeerterrein van auto bedrijf Van Beynum Waddinxveen BV ingericht en had dierenspeciaalzaak Hoodie voor een levende have ver zorgd. deze beslist niet onthullend. Iedere Waddinxvener, die ds. L. Vroeginde weij gekend heeft en enigzins op de In het 20-jarige winkelcentrum Luifelbaan was het zaterdag een gezellige drukte. De winkeliers timmerden aan de waterbaan en had dierenspeci- LEZERS schrijven WADDINXVEEN - Het college van B. en W. heeft de laatste weken weer di verse vergunningen verleend. Aan de Werkgroep ’’Honger hoeft niet” is in het kader van de te houden landelijke actie vergunning verleend voor het organiseren van een verkoop- CDA het actieve beleid van ons college en voorlichtingsmarkt op het plein voor van Burgemeester en Wethouders op de Kruiskerk op zaterdag 8 oktober, als- dit terrein heeft ondersteund. Wij ho- mede voor een dagplaats op de week- pen dat ook in de toekomst de prakti- markt op vrijdag 7 oktober. sche samenwerking tussen beide parti- Aan mevrouw De Jong-Dernison te jen, hoewel duidelijk werkend vanuit Waddinxveen is vergunning verleend verschillende politieke uitgangspunten, voor het houden van een kinderkleding- op het terrein van werkloosheidsbestrij- beurs in ”de Bonkelaar” op maandag 26 ding mogelijk blijft. en dinsdag 27 september. Aan het Circus Bassie en Adriaan is ver gunning verleend voor het plaatsen van reclameborden van 5 tot en met 12 sep tember en tot het doen rondgaan van een geluidswagen op 12 september. de afdeling Waddinxveen van de plas is vergunning verleend voor het or- Partij van de Arbeid, ganiseren van een kinderrommelmarkt op zaterdag 27 augustus. Dit is een open brief aan het gemeente bestuur van Waddinxveen. Als gewoon Waddinxveens burger ben ik erg bedroefd. Ik zal u uit de doeken doen waarom. Wij als Waddinxveners hebben toch een mooi zwembadcom- plex waar menige andere gemeente ja loers op is. Maar waarom gebeurt er niets meer mee. Ik bedoel niet in de zin van ver bouwen, maar voor wat betreft de orga nisatie van zwemevenementen. Ik denk dan bijvoorbeeld aan de Nationale Zwem-vierdaagse Twee jaar geleden is de Zwemvierdaag- se voor het laatst georganiseerd. Toen kwamen in één week 1600 mensen per dag hun baantjes zwemmen. Het was toen slecht weer, dus dan kan je wel spreken van een goede Zwemvierdaag- se. Het was goed voor de kassa, maar ook wip

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 13