Leuke dingen voor Waddinxveners BURGERS PRATEN MEER MEE Noodlokalen zijn nog onvermijdelijk 'Aantrekken bedrijvigheid” Concert van 5? In de nieuwe woonwijk Zuidplas Nieuw leven voor Oud- Waddinxveen swingend open Belangstelling voor Coenecoop is groot Toch theater voorstellingen in Waddinxveen Onderwijs- punten ’t Gemaal Luchtmachtkapel ’’Omzet” bedraagt 56,5 miljoen Buurtwerk Verbouwingen Informatica Bezuinigingen Bibliotheek Basiseducatie Gevolgen Meerjarenramingen Minderheden Job Creation Éénmalig Fors gekort I VOOR EEN GOED BOEK A boekhandel veldwijk b.v. Pagina 15 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 21 september 1988 GEMEENTEBEGROTING 1989 1989 is Sluitende begroting Ook Turken willen moskee Dat staat in de toelichting op de begro- NAAR Bij het sluitend maken van de begroting is ervan uitgegaan dat: - De raad akkoord gaat met 1% verho ging van de onroerend-goedbelasting (brengt plm 40.000,-/jr. op). Dit per centage komt overeen met de verwach te inflatie; - De raad akkoord gaat met 4% verho ging van de reinigingsrechten (op brengst plm 50.000,-/jr), als gevolg In deze discussie zal, naast de vraag hoe de begeleiding van starters in de toe komst gewaarborgd kan blijven, in ie der geval ook aandacht dienen te wor den besteed aan de huisvestingsproble matiek van kleine bedrijven. De vraag naar relatief kleine bedrijfs ruimten (circa 100-300 m2) in de huur- sektor is groot, terwijl het aanbod te verwaarlozen is. De eerste bedrijfshal en binnenkort ook de gemeentelijke be drijfshal vormen dan ook een meer dan welkome aanvulling. Van belang voor de gemeente is dat hierdoor bedrijven kunnen starten of uitbreiden, die anders zo goed als zeker buiten de gemeente terecht zouden ko men. WADDINXVEEN - Op het gebied van het welzijn heeft de gemeente voor vol gend jaar de volgende plannen: - Het ondersteunen van de Stichting Waddinxveense Kunstdagen, onder meer de organisatie van een Kunst markt. - Het subsidiëren van de Waddinx veense Kunstkring met 1.000,-. - Verzoek aan de commissie Kunst en Cultuur om de mogelijkheid te onder zoeken een programma van theater voorstellingen op te stellen, bijvoor beeld vergelijkbaar met de Kamermu ziekconcerten. Externe financiële steun is daarvoor wel noodzakelijk. - Gezien de stand van het Fonds Beel dende Kunsten zullen B. en W. in 1989 nieuwe plannen ontwikkelen voor uit breiding van beeldende kunst in de be- De thans reeds aanwezige zes noodlo- kalen zullen dit schooljaar volledig be zet geraken, doch door de realisering van de nieuwbouw van de Annie M.G. Schmidtschool zal de behoefte aan aan vullende noodlokalen even afnemen. - De uitvoering van de nota Buiten sport kan starten. - Met provinciale steun zal in 1989 beg onnen worden aan een grote opknap beurt voor het Noordeinde. - Voor herstel werk aan de Kanaaldijk binnen de bebouwde kom is een eerste fase aan kapitaallasten geraamd. - De hogere kosten van derde wereld- produkten (koffie) worden geaccep teerd 3.000,- per jaar). - Voor de verbetering van de voorlich ting en een gerichte vandalismebestrij ding is samen 12.000,- per jaar voorge steld. Vooralsnog bestaat het voornemen de op de Prof. Kohnstamm-mavo medio - Het succes van de amateurexpositie in de raadzaal rechtvaardigt een conti nuering in 1989.' De voorstellen in de notitie "accommo- datiebeleid” en de nota ’’Naar een Cen- WADDINXVEEN - De begroting 1989 van de gemeente Waddinxveen - een huishoudboekje waarin 56,5 miljoen gulden aan inkomsten en uitga ven omgaat - sluit weer. van het aanzienlijk (10 a 15%) gestegen aanbod van huisvuil per gezin; - Een verhoging van plm. 3% van de tarieven van de CAI kabel. In 1988 zijn de integratieverboüwingen van de Koningin Julianaschool en de Mgr. Bekkersschool afgerond, terwijl naar verwachting ook dit jaar de ver bouwing en uitbreiding van de Eben Haëzerschool in gebruik zal kunnen worden genomen. Gezien het voornemen van de minister van Onderwijs en Wetenschappen om alle basisscholen met ingang van 1990 fasegewijs van computerapparatuur te voorzien zijn aanvankelijke gemeente lijke initiatieven bijgesteld. De bezuinigingen op de rijksbegroting werken nog steeds door naar de ge meenten. Op grond daarvan levert de gemeente 1989'400.000,- per jaar aan rijksuitkering in (waarvan 80.000,- in de sector welzijnsuitkeringen). Geluk kig staan daar ’’compenserende” ver goedingen tegenover omdat Waddinx veen nog steeds groeit in woningtal en inwonertal. Ook is gebleken dat de energiekosten door de energiebesparende maatrege len en bij de thans geldende ’’lage” gas en elektriciteitsprijzen, 80.000,- per jaar lager kunnen worden geraamd. Tenslotte leveren de grotere aantallen woningen en inwoners ook hogere op brengsten op in de gemeentelijke tarief- en belastingopbrengst. Nu door het gemeentelijk apparaat ook veel werk wordt verzet voor het min of meer commercieel opgezette grondbe drijf en bij voorbereiding en toezicht bij uitvoering van kapitaalswerken, acht het college het verantwoord om 130.000,- méér aan algemene en pers oneelskosten op die investeringen te la ten drukken. december 1988 vrijkomende appara tuur doelgericht in projectvorm voor de hoogste groepen van het basisonderwijs in te zetten. In de eerste helft van het schooljaar 1988-1989 vindt daarover overleg plaats met de betrokken scholen en besturen, opdat in 1989 de concrete informatica- activiteiten op de Waddinxveense basis scholen kunnen starten. Tevens zal, in dien er meer duidelijkheid bestaat over de rijksvoornemens, een inhoudelijke en procedurele aanzet worden gegeven om in samenwerking met besturen en scholen de verdere invoering van infor matica gestalte te geven. WADDINXVEEN - Naast de bestaande moskee voor de Marokkaanse gemeenschap is nu ook vanuit de Turkse gemeenschap de behoefte aan een moskee naar voren gebracht. Bij de afwikkeling van het accommoda- tiebeleid zullen B. en W. de vraag meenemen. WADDINXVEEN - De leerlingengroei voor het basisonderwijs in de wijk Zuidplas maakt het onontkoombaar dat er noodlokalen gebruikt moeten worden, alhoewel het streven van de gemeente nadrukkelijk is opgericht op permanente huisvesting voor de meisjes en jongens. WADDINXVEEN - Burgers praten steeds meer mee in vergaderingen van de raadscommissies, tot nu toe is zesmaal gebruik gemaakt van het spreekrecht aan het begin van de maandelijkse gemeenteraadsvergade ring en de burgers weten op donderdagavond heel goed het dan open zijn de Bureau Burgerzaken te vinden. WADDINXVEEN - Waddinxveen - met 948 bedrijven en 6.400 werkne- mers/sters - blijft een actief beleid voeren om de bedrijvigheid in dit Gou- wedorp - met zo’n 560 werklozen - te verhogen. deelgenomen worden aan de beurs ’’Ondernemen in Midden-Holland” in Bleiswijk. Op basis van de positieve er varingen met de beurs, die vorig jaar voor het eerst werd gehouden, zal de ge meente zich dit jaar, samen met een twintigtal Waddinxveense bedrijven, op de beurs als eenheid presenteren om zo het begrip Waddinxveen-promotion inhoud te geven. De avond-openstelling van de sectie Burgerzaken voorziet zichtbaar in een behoefte. Op de donderdagavond is een toename te constateren van de inwoners die op dat moment van de diensten van Burgerzaken gebruik maken. Sinds april worden daar, zonder tus senkomst van de provincie, paspoorten afgegeven. De uitgifte in eigen beheer is door de korte - en in spoedgevallen zelfs zéér korte - behandeltijd een klant vriendelijke verandering gebleken. Teneinde nieuwe ontwikkelingen bij de bibliotheek te stimuleren (media theek), hebben B. en W. opnieuw 5.000,- gereserveerd. Toekenning van deze gelden zal afhankelijk zijn van een evaluatie en de ontwikkeling van de be groting van de bibliotheek. WADDINXVEEN - Het college van B. en W. staat positief tegenover initiatie ven vanuit het particulier initiatief om ”oud Waddinxveen” nieuw leven in te blazen. De in de raadzaal gehouden tentoon stelling is een goede start geweest. ”Wij zullen ons nader beraden welke ge meentelijke steun mogelijk is”, aldus B. ,enW. Hun beleid tèn aanzien van bevordering van deelname aan kunst en cultuur en het realiseren van de benodigde voor zieningen hebben zij uiteengezet in de nota ’’Naar een Centrum voor Kunst zinnige Vorming”. medewerker voor ruimtelijke ordening en milieuzaken). In de buitendienst ver valt een arbeidsplaats, maar wordt een auto extra geraamd. - Een fors bedrag per jaar wordt gere serveerd voor een verwachte verhoging van personeelskosten voor een ruimere beloningsstructuur. - In de sector verkeer zijn de kapitaal lasten voorzien voor 200.000,- investe ring aan verkeersmaatregelen. Ook wordt rekening gehouden met de lasten van 150.000,- aan vervangend/verbe- terende straatverlichting. Deze becijferingen bevat echter nog niet het resultaat van de onderzoeken voortkomende uit de nota ”Van bou wen naar beheren”. Deze onderzoeken moeten inzicht geven in de toekomstige lastenverzwaring door toenemend groot onderhoud, vervanging van de in frastructuur (wegen, riolen, plantsoen, openbare verlichting) en gemeentelijke gebouwen. schot blijft”, aldus B. en W. Nieuwe visies en ontwikkelingen in de samenleving kunnen beleidsverande ringen rechtvaardigen. Aangezien er nauwelijks mogelijkheden zijn voor ex tra financiële middelen kunnen voor stellen noodzakelijk zijn, die ingrijpen in bestaand beleid. In de recent uitgebrachte nota ’’Naar een Centrum voor Kunstzinnige Vor ming” en de notitie ’’accommodatiebe- leid” komt deze visie ook tot uiting. De begrotingspost voor experimenten en vernieuwingen zullen B. en W. con form het beleidsprogramma verhogen In navolging met 2.000,-tot 7.000, De invoering van basiseducatie heeft de afgelopen jaren veel energie gevraagd. In de betrekkelijke rust die nu ontstaat nadat organisatorisch de basiseducatie zijn vorm heeft gevonden, kunnen al eerder gewenst ontwikkelingen de aan dacht krijgen. Zo is in overleg met de Stichting Vol wasseneneducatie een aanzet gegeven tot een gericht doelgroepenbeleid. In het komende jaar zal worden nagegaan welke Waddinxveense groepen nadruk kelijk bij de basiseducatie kunnen en zullen worden betrokken en op welke wijze met betrekking tot de groepen de wervings- en toeleidingsactivitsiten kunnen plaatsvinden. De hieruit voortvloeiende lastenverho ging voor de Waddinxveners wordt ge middeld berekend op plm. 13,-/jr. voor huurders en plm. 15,-/jr. voor woningeigënaren/bewoners. Tegelijk wordt voorgesteld de kwijtscheldingsre geling voor de echte minima per jaar te verhogen van 100,- naar 115,-. In de meerjarenramingen, zijn op grond van thans bekende gegevens zo goed mogelijk de ontwikkelingen van inkom sten en noodzakelijke uitgaven op rij gezet. Deze ramingen geven aan dat in de komende vier jaren, elk jaar een te kort van plm. 250.000,- 10,-/inw.) moet worden overbrugd. teiten, die ressorteren onder de com missie Sociaal-Cultureel Werk. Ook de organisatiestruktuur zal aanpas sing behoeven. In dit verband zal de toegezegde evaluatie toegesneden wor- 1 -’>van het beleidsplan van de commissie zullen de door de raad beschikbaar te stellen middelen aan de instellingen worden toegewezen. De exploitatiekosten van het nieuwe ge bouw ”de Overkant” worden binnen de begroting van de commissie opgevan gen. In samenhang met de sportvoorzie- ning en horeca zullen B. en W. de raad zo spoedig mogelijk gedetailleerde plannen voorleggen voor de wijkvoor- ziening in de Zuidplas. De personele konsekwenties en de ver hoging van de aktiviteitensubsidie, die hieruit voort kunnen vloeien, zullen B. en W. in de begroting 1990 aan de orde stellen. Het wijkgebouw ’’Zuid” be hoeft naar de mening van de commissie Het belang van het creëren van nieuwe duurzame arbeidsplaatsen kan in deze tijd van nog immer te hoge werkloos heid niet voldoende worden onder streept. Om dit te bereiken volgt de ge meente twee verschillende wegen. Enerzijds wordt het bestaandse produk- tiemilieu versterkt, onder andere door: - aanleg en uitgifte van bedrijfsterrein, dit laatste tegen voor Midden-Holland- se begrippen redelijke prijs. Verder is er kortgeleden een voorbereidingsbe- Sluit genomen voor Coenecoop II; - continu zorg te dragen voor een goe de infrastructuur; - een woningbouwprogramma uit te voeren in de wijk Zuidplas, waardoor onder andere de woningbehoefte van bestaande en toekomstige Waddinx veense bedrijven kan worden opgevan gen; - de onderwijsvoorzieningen op peil te houden en waar nodig te verbeteren; - een goed kontakt tussen gemeente en bedrijfsleven na te streven. Ondermeer via het Overlegorgaan Werkgelegen heid, door het afleggen van werkbezoe ken aan bedrijven, maar ook door de organisatie van een gezamenlijk optre den van Waddinxveense bedrijven op de bedrijvenbeurs Midden-Holland, welke wederom in november aanstaan de wordt gehouden; - stimulering ontwikkeling glastuin bouw. Burgemeester en Wethouders hebben de gemeenteraad één dezer dagen de gemeentebegroting en de begrotingen van de takken van dienst voor 1989 ge presenteerd, waaruit dit blijkt. In de raadsvergadering van oktober (maandagavond 24, dinsdagavond 25 en donderdagochtend 27 oktober) zal de gemeenteraad de begroting 1989 be spreken. - Er is plm. 90.000,- meer beschik baar voor het toenemende onderhouds werk aan groenvoorzieningen, singels, riolen etc. in de wijk Zuidplas en in Coenecoop. - Er is 30.000,- per jaar beschikbaar voor het intensiveren van Nederlandse taal onderwijs voor buitenlandse kinde ren (met name voor nieuwkomers bij gezinshereniging) - Er is ruimte voor een bescheiden personeelsuitbreiding op de afdeling Ruimte en Bouw (1/2 arbeidsplaats voor werken van het Grondbedrijf, 1 WADDINXVEEN - Uit de toelichting op de gemeentebegroting voor 1989 zijn de volgende beleidspunten samen te vatten: 1. Streven naar aanvullende perma nente voorzieningen in de huisvesting voor de basisscholen in de wijk Zuid plas. 2. Het vervaardigen van een Onderwij snota. 3. Het handhaven en versterken van het bestaande voortgezet onderwijs, zo mogelijk in relatie tot de invoering van de basisvorming. 4. Het vorm geven aan een minderhe denbeleid binnen het basisonderwijs, gericht op de specifieke Waddinxveense situatie. 5. Het öndersteunen van initiatieven gericht op de invoering van informatica binnen het basisonderwijs, zowel voor uitlopend als in aanvulling op het rijks beleid. 6. Het ondersteunen van de Stichting voor Volwasseneneducatie bij het ont wikkelen en uitvoeren van een doel groepenbeleid voor de basiseducatie. 7. Een heroverweging van de mate waarin en de wijze waarop van de diens ten van de Schoolbegeleidingsdienst ge bruik zal worden gemaakt. Na de ontvangst van de ministeriële toe stemming voor de integratieverbouwing van de Leon van Gelderschool en voor de nieuwbouw van de Annie M.G. Schmidtschool in ’’Zuidplas”, zijn de eerste ontwerptekeningen hiervoor reeds besproken, zodat verwacht mag worden, dat beide projecten gedurende het lopende schooljaar gerealiseerd zul len worden. Hiermede zullen voorshands het inte- ”In de komende periode zal, met deze solide basis als uitgangspunt, de aan dacht nadrukkelijker op de kwalitatieve aspecten van het onderwijs komen te liggen. De op te stellen onderwijsnota zal daartoe een belangrijke aanzet zijn”, aldus B. en W. B. en W. verwachten in 1989 de raad een voorstel te kunnen doen. Zij zullen in overleg treden met het bestuur van de ’’Oranjewijk” om te zien hoe een zo goed mogelijke samenhang met de akti- viteiten van de commissie bereikt kan worden. In de Nota Minderheden 1985 van de gemeente is gewezen op de noodzaak van adequate opvang van de anderstali ge leerlingen binnen het basisonderwijs en dan met name die leerlingen, die de Nederlandse taal niet of nauwelijks be heersen. De onderwijsgevenden op de betreffen de basisscholen verrichten de nodige in spanningen om daarvoor zorg te dra gen. Naast deze initiatieven op school niveau is ook gemeentelijke beleidsbe paling en ondersteuning gewenst. Extra middelen, om te komen tot een op de gemeente Waddinxveen toege sneden anderstaligenbeleid, in overleg met de betrokkenen, zijn in de begro ting voor 1989 opgenomen tot een be drag van 30.000,- per jaar. Anderzijds tracht de gemeente via het Job Creation Projekt in totaal 150 nieu we duurzame arbeidsplaatsen te creër en. Inmiddels zijn via dit projekt 12 nieuwe bedrijven gestart en zijn 7 be staande bedrijven uitgebreid. Omdat per 1 april 1989 de operationele fase van het Job Creation Projekt is af gelopen, is het noodzakelijk dat alle be trokkenen bij het projekt zich binnen kort gaan beraden op de toekomst. On dermeer in het bestuur van de Stichting bouwde omgeving. Waddinxveens Ondernemers Centrum zal hierover nader van gedachten wor den gewisseld. De begroting bevat ook enkele voor stellen voor ’’eenmalige wensen”, zo als: - de aankoop van een ’’belijningswa- gen” voor Openbare Werken; - het vervangen van de dakbedekking van het hertenverblijf; - het rooien van ’’onveilige” bomen; - de invoering van apparatuur voor postregistratie; - vervangende beplanting voor de be graafplaats; - algenbestrijding in de singels, van de wijk Zuidplas. De daarvoor benodigde ruimte van 80.000,- is nog aanwezig in de begroting 1988. Uit de aanwezige onderhouds- fondsen worden diverse ’’wensen” ver vuld tot een bedrag van f 30.000,- één malig. Dat staat in de toelichting op de begro- trum voor Kunstzinnige Vorming heb- ting voor 1989. De huidige Marokkaan- ben belangrijke gevolgen voor de activi- se moskee is te vinden aan de Busken Huëtlaan, het voormalige wijkgebouw De Boog. In het minderhedenbeleid zullen B. en W. in 1989 met name een drietal zaken nader uitwerken: onderwijs, werkgele- den op de nieuwe situatie. Op basis genheid en een verbetering in de samen hang van de welzijnsvoorzieningen, me de vanwege het wegvallen van het Rijksprogram Welzijn Minderheden. Zonder enige inhoudelijke legitimatie heeft het rijk ook dit jaar de Welzijns- uitkering weer fors gekort, namelijk 79.200,- voor Waddinxveén. ”Wij hebben in Waddinxveen gekozen voor een integrale benadering, dat wil zeggen dat bezuinigingen van het Rijk op welzijn niet automatisch doorge sluisd worden, maar bezien worden als onderdeel van het totale inkomsten-en stellen. Het wijkgebouw ’’Zuid” be- uitgavenbeleid. Dit betekent echter niet hoeft naar de mening van de commissie dat bestaand beleid per definitie buiten enige uitbreiding (vergelijkbaar met de uitbreiding van ”de Paddestoel”). WADDINXVEEN - In de stukken die de begroting voor 1989 van de gemeente Waddinxveen begeleiden staan diverse ’’leuke dingen voor de Waddinxve ners”, om het vervullen van een aantal gemeentelijke wensen zo eens te omschrijven. De belangrijkste wensen die vervuld gaan worden zijn deze: - In de wijk Zuidplas kunnen een sportzaal (26 x 31 m2) en een centrum voor sociaal cultureel werk (300 m2) worden gebouwd. Daartussen is een be scheiden horecavoorziening van plm. 100 m2 mogelijk. gratie verbouwprogramma en het nieuwbouw programma voltooid zijn. In het afgelopen jaar is binnen het Wad dinxveense onderwijsveld het nodige gebeurd. Het centrum van de aandacht lag in de afgelopen jaren met name bij de huisvesting van het basis- en voortge zet onderwijs. WADDINXVEEN - De belang stelling voor Coenecoop is momen teel bijzonder groot. Dit blijkt wel uit het feit dat inmiddels 111.750 m2 zijn verkocht en 54.405 m2 in optie zijn gegeven. Van de ruim 17 ha zijn derhalve nog slechts 28.212 m direkt uitgeefbaar. Als gevolg van deze voorspoedige uitgifte van Coenecoop is kortgele den een voorbereidingsbesluit ge nomen voor Coenecoop II en heeft de raad besloten om een krediet van 100.000,-beschikbaar te stel len ten behoeve van de voorberei ding van de uitbreiding van het be drijvenpark Coenecoop. Een en ander zal verder met voortvarend heid worden aangepakt. De ontsluiting van Coenecoop van uit de richting Den Haag is momen teel niet optimaal. Bij de provincie zal dann ook worden aangedron gen op een financiële bijdrage voor de aanleg van een ontsluitingsweg vanaf de Beyerincklaan naar Coe necoop in het kader van het voor waardenscheppend beleid. Dat valt te lezen in het hoofdstuk ’’Voorlichting, burgerzaken” van de toelichting op de gemeentebegroting voor 1989 van B. en W. Vooruitlopend op het verschijnen van de nota over het gemeentelijk voorlich- tings- en public-relationsbeleid heeft binnen de beschikbare tijd een intensi vering plaatsgevonden van de doelge richte voorlichting door middel van persberichten, de gemeenterubriek en specifieke folders. In het kader van de nota zal binnen afzienbare tijd onder andere hierin meer structuur worden aangebracht. Ondanks een toenemend gebruik van het spreekrecht in de commissieverga deringen is toch reeds zes keer gebruik gemaakt van het spreekrecht tijdens raadsvergaderingen. Een evaluatie van het spreekrect is in voorbereiding. In november van c4t jaar zal opnieuw - Gerekend wordt op een toename van automatiseringskosten door de aan schaf van personal computers voor di verse afdelingen. - 1.000,- subsidie voor de Waddinx veense Kunstkring. - 2.000,- experimenten (voor steun experimenten Welzijn). - Voor een bijdrage voor het fietspad Bredeweg is 7.000,- begroot. - Voor de brandweerkosten is 6.500,- méér beschikbaar. - Voor onvoorzien tenslotte 125.000,- per jaar beschikbaar. WADDINXVEEN - Het jongerencen trum ’t Gemaal aan de Kanaaldijk gaat vrijdagavond 23 september swingend open met een optreden van een rock- bluesformatie. j van voorgaande jaren zal er om de drie weken een band van een uiteenlopend repertoire te beluisteren zijn. De deurën gaan om 21.00 uur open. Ook door de weeks is 't Gemaal ge opend. ^Passage Waddinxveen Tel 01828 12620 WADDINXVEEN - Komende vrijdag- avond is de kapel van de Koninklijke Luchtmacht in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde. Het gratis toeganke lijk relatieconcert begint om acht uur en staat mede in het teken van het 90-jarig bestaan van de Waddinxveense harm onie Concordia. Het uit 56 beroepsmuzikanten bestaan de orkest met haar beide dirigenten, di recteur Majoor Lex van Diepen en on- der-directeur Henk Heins, brengt een programma dat voor de pauze bestaat uit klassieke werken. Na de pauze gaat het zaallicht uit en volgt een show van amusementsmuziek met speciale licht effecten die dit jaar in het teken staat van 75 jaar Koninklijke Luchtmacht.

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 15