Peruaanse vrouw in WEER SUPER POPPRIJS reparatie. FLBRIDk De Vlieger over volkskeukens Lima Schade aan uw auto vereist deskundige Schoolvleugel al in gebruik 7 h Depot aan de Noordkade werkt succesvol Antiekbeurs in Boskoop Chemisch afval op rijtje Van Muzikanten Collectief A. v. Leeuwen HSW’s zomer- Naj aars Sponsor hockeyers kampioen programma van NIVON I f 7 M Ruim 850 ton Zij aan zij Inleveren Particulieren Erfstukjes Actieweek 21 Jaar ■811 vn B Restaurant arms VOOR EEN GOED BOEK boekhandel veldwijk b.v. Èfocwa Pagina 13 A. P. van Neslaan 1 2771 DE Boskoop Telefoon 01727-4886/4283 Beheerder: C. W. Dufais Elke zondag geopend voor Diners a la carte GLASBEEK Autoschade reparatiebedrijf Noordkade 24 2741EV Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCWA, kenmerk voor vakwerk j Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 5 oktober 1988 W’veen weet raad met klein chemisch afval De door vrouwen gerunde volkskeukens in de krottenwijk NAAR I i i dag en nacht werken en er zo voor zor gen dat de arme bevolkingsgroepen in de steden kunnen overleven. In de krottenwijk van Peru wordt de economische crisis van de laatste jaren sterk gevoeld. Het gezinsinkomen is flink gedaald en dit gaat vooral ten kos te van de kwaliteit van het eten. Als reactie hierop besloten de vrouwen samen te gaan koken. Per toerbeurten maken ze met elkaar de maaltijden klaar voor alle families die lid zijn van deze keukens. Het Muzikanten Collectief Waddinx veen handhaaft de opzet van 1987. Dat betekent dat popgroepen en artiesten die de amateurstatus hebben en die wil len strijden om de Superprijs, zich voor eind oktober door middel van een brief je of inschrijfformulier (aan te vragen bij het Muzikanten Collectief) met alle WADDINXVEEN - Dat foto-ont- wikkelaar of fixeer chemisch afval is, dat weet ongeveer iedereen. Maar dat nagellak en remover voor het milieu ook heel kwalijke stof fen zijn, is minder bekend. P.issaqe Wadd<naveen Tel 01828 i?6?0 Op deze lijst staan de meest voor komende chemische stoffen. Maar natuurlijk niet allemaal. Wie twij felt of een bepaalde stof beter apart ingeleverd kan worden, kan het be st de gemeente Waddinxveen even bellen. Daar weet men over het al gemeen ook precies waar men met het chemisch afval naar toe kan. De 20 miljoen kilo chemisch afval uit huishoudens, die jaarlijks op een verkeerde wijze in het milieu terecht komen, bestaat uit: - restjes chemisch afval: 1.400.000 kilo - bestrijdingsmiddelen: 50.000 ki lo - afgewerkte olie: 10.000.000 kilo - geneesmiddelen: 1.000.000 kilo - kwik uit thermometers: 600 kilo - fotochemicaliën: 1.450.000 kilo - batterijen: 4.500.000 kilo - rest: circa 1.500.000 kilo In de provincie Zuid-Holland is in 1987 ton klein chemisch afval opgehaald. Over 1988 is tot nu toe 25% meer van dit spul opgehaald dan óver dezelfde peri ode in 1987. Naar verwachting zal over 1988 in totaal 1100 ton klein chemisch afval worden ingezameld. In het samenwerkingsgebied West is vo rig jaar 430 ton opgehaald, in samen werkingsgebied Noord Zuid-Holland en Rijnstreek 99 ton, in Zuid-Holland West 230 ton en in Zuid-Holland Oost 271 ton klein chemisch afval. gegevens van de groep, zo mogelijk ver gezeld van een demo-tape, moeten aan melden. Een demo-tape is de beste manier, maar niet noodzakelijk. Op verzoek kan ie mand van de jury een optreden bijwo nen of naar de oefenruimte komen. De nummers die gespeeld worden moeten eigen nummers zijn. Na inventarisatie van de kandidaat- bands zal een jury 5 bands uitkiezen, die in december in de finale gaan spelen, al dus Marcel Oosterbroek, secretaris van de Stichting Muzikanten Collectief Waddinxveen, postbus 170, 2740 AD Waddinxveen (tel. 01828-17653, 01828- 10296 en 01828-10389). Het doel van de ’’Superprijs van Mid- den-Holland” is om popgroepen uit de regio een kans te geven zich aan een groot publiek te presenteren met als hoogtepunt de finale (het optreden in De Bonkelaar van 5 finalisten) en de toekenning van de Superprijs door een professionele jury. De Superprijs bestond toen en zal nu ook weer bestaan uit het opnemen en uitbrengen van een single. Volgens het college van Burgemeester en Wethouders, dat er naar streeft nog meer klein chemisch afval ingeleverd te krijgen, zal de inlevering hiervan meer aan de bron moeten gebeuren door mid del van een afhaalsysteem. Intussen zullen de bedrijven en particu lieren meer worden gewezen op de Waddinxveense mogelijkheden dit soort pro.bleemstoffen in te leveren. Garages, schildersbedrijven en derge lijke dienen daarvoor schriftelijk te worden benaderd, zo zetten B. en W. uiteen in un toelichting op de gemeente begroting voor 1989. WADDINXVEEN - Er komt een herhaling van de ’’Superprijs van Mid- den-Holland”, de popprijs van de Stichting Muzikanten Collectief Wad dinxveen. Vorig jaar won de hardrock-formatie ’’Roulette” deze titel, waarom eind dit jaar opnieuw in De Bonkelaar zal worden gestreden. Blanca is één van de vele vrouwen die bezig zijn met de verbetering van de leefsituatie in de krottenwijken. Dat zien we niet alleen in Lima, maarook in andere steden van de Derde Wereld. Vaak zijn het de vrouwen in deze steden die het initiatief nemen om hun eigen problemen en die van hun familie actief aan te pakken. Het zijn de vrouwen die WADDINXVEEN - De Peruaanse Blanca Beltran is volgende week don derdagavond 13 oktober om acht uur in het vrouwenraadhuis De Vlieger aan de Staringlaan te gast van de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen. Zij zal er vertellen over de inzet die vrouwen in de volks wijken van Lima leveren. Door het chemisch afval te scheiden van het gewone huisvuil en apart in te leve ren kan het op de meest geschikte ma- BOSKOOP - Interpart Antiekbeurzen Organisatie uit Bodegraven komt op za terdag 8 en zondag 9 oktober opnieuw met een grote kunst- en antiekbeurs naar Boskoop. Een kleine veertig anti quairs presenteren in de 2.000 vierkante meter grote Florida-hal hun mooiste ob jecten, waaronder zeer oude, zeldzame kunstvoorwerpen uit binnen- en buiten land. Er zijn ook kleine, redelijk geprijsde voorwerpen, zodat iedereen iets van zijn gading kan vinden. Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA, kenmerk voor vakwerk. Het afgelopen schooljaar werd de voor malige Jan Ligthartschool aan de Ker- kweg-West als dependance gebruikt. De grote afstand tussen Mauritslaan en Kerkweg en het daaruit voortvloeiende gevaar voor leerlingen was voor team en schoolleiding aanleiding zich sterk te maken voor hereniging van de school. De oplossing werd gevonden in het plaatsen van drie prefab-lokalen. Aan de buitenzijde van de school is het kant- en-klare van deze lokalen goed zicht baar; in de school gaan oudbouw en nieuwbouw naadloos in elkaar over. De Prof. Kohnstammschool heeft al ve le jaren een stabiel leerlingenaantal van ruim 300. ”In deze tijd van ’’mammoet scholen” een eiland van rust en beheers baarheid. Het opheffen van de disloka- tie komt het pedagogisch klimaat alleen maar ten goede”, aldus de nieuwe schooldirecteur J.M. Ophof. Blanca Beltran, die op uitnodiging van de Nederlandse ontwikkelingsorganisa tie NOVIB is ons land is, is één van de vrouwendie actief is bij het opzetten en begeleiden van volkskeukens in de Pe ruaanse hoofdstad. Er zijn nu in Lima meer dan 800 volks keukens, waarvan duizenden families profiteren. In deze keukens worden goede en goedkope maaltijden klaarge maakt door de vrouwen zelf. Op die ma nier leveren ze een bijdrage aan de be strijding van de ondervoeding, die steeds ernstiger vormen aanneemt. WADDINXVEEN - Het jongens Al- team van de hockeyclub Waddinxveen heeft mede door eigen inzet een sponsor gevonden. Het is sleutelspecialist Kalk- hoven uit Gouda. Door deze firma zijn om te beginnen fraaie trainingpakken ter beschikking gesteld aan dit team dat in de districts- competitie van de KNHB speelt. WADDINXVEEN - Bij de hengel- sportvereniging Waddinxveen (HSW) is A. van Leeuwen kampien geworden van de zomercompetitie. Hij behaalde de eerste plaats met in totaal 38.310 gram vis. Tweede werd M. Reichard (37.520 gr), 3e W. Houtman (33.340 gr), 4e J. Ver hoef (31.950 gr) en 5e H. de Haan (31.530 gr). Zaterdag viste HSW haar laatste wed strijd van de zomercompetitie in het Voornsekanaal. De vangst was minder dan verwacht. De eerste vijf waren: 1. A. van Leeuwen (5660 gr), 2. P. Groot- endorst (4260 gr), 3. J. Verhoef (4010 gr), 4. M. Reichard (3720 gr) en 5. J. Rupke (3320 gr). Zaterdag wordt de traditionele Herfst dag gevist. Een mooie gelegenheid voor een ieder die ook eens een wedstrijd wil mee vissen. Opgeven en vertrek hier voor is om 6.30 uur aan het NS-station. Per jaar verdwijnen er in Nederland al zo’n 1.400.000 kilo resten verf en kwa- streiniger en 4.500.000 kilo oude batte rijen in de vuilniszak, de gootsteen of de wc. Verf en kwastreiniger bevatten oplo smiddelen, batterijen zitten barstensvol zware metalen. Als we deze spullen dus zomaar weggooien komen die schadelij ke stoffen uiteindelijk allemaal in ons milieu terecht. Want de installaties die het rioolwater moeten zuiveren kunnen die schadelij ke stoffen niet aan. Hetzelfde geldt voor de verbrandingsinstallaties voor ge woon huisvuil; hier verdampen de zwa re metalen en komen ze via de schoor steen weer op de bodem neer. Komt huisvuil met daartussen verf, kwastreiniger, afgewerkte olie of batte rijen op een vuilstortplaats terecht, dan dringen de schadelijke stoffen na ver loop van tijd de bodem in. Daar kunnen ze het grondwater vervuilen. Op die manier vormen ze een enorme bedreiging voor ons drinkwater; im mers, bijna 70% van ons drinkwater is afkomstig uit grondwater. Ook resten van sommige cosmetica zo als nagellak en remover, oude medicij nen, fotochemicaliën en kapotte kwikt hermometers horen niet in het milieu thuis. Al die kleine beetjes chemisch af val bij elkaar kunnen het milieu dus gro te schade berokkenen. Iedereen kan op eenvoudige wijze een steentje bijdragen om problemen met het milieu te voorkomen. Allereerst door te zorgen dat er niet onnodig veel chemisch afval bijkomt. Gebruik geen liters kwastreiniger als het ook met een halve liter kan. Gebruik niet meer bestrijdingsmidde len in uw tuin dan strikt noodzakelijk. Maar het allerbelangrijkste: houdt res ten verf, kwastreiniger, batterijen en al het andere chemisch afval apart. Ook als u twijfelt of het wel echt chemisch af val is. Lever liever te veel in dan te wei nig. Waddinxveen heeft op succesvolle wij ze voorzieningen getroffen voor de in zameling van chemisch afval. Er is aan de Noordkade een speciaal depot inge richt waar dit afval kan worden ingele verd. Onder de motto: ”Met chemisch afval gooit u meer weg dan u denkt” en ”Ook kleine hoeveelheden chemisch afval hebben grote gevolgen” wijst de ge meente alle particulieren erop dat in heel het land ieder jaar uit huishoudens ongeveer 20 miljoen kilo chemisch afval in het milieu verdwijnt. Dat gaat beetje bij beetje via de vuilnisbak, de wc, de gootsteen of rechtstreeks. In en om elk huis komen produkten voor die, als we ze zomaar weggooien, het milieu doodziek maken. Wie heeft er geen restjes verf en kwastreiniger, batterijen, oude medicijnen, afgewerk te olie of restjes bestrijdingsmiddelen ergens liggen? MET CHEMISCH AFVAL GOOIT IJ MEER WEG DAN U DENKT, ALDUS DE GEMEENTELIJKE DIENST OPENBARE WERKEN EN -BEDRIJVEN. BEDRIJVEN EN PARTICULIEREN KUNNEN KLEIN CHEMISCH AF VAL INLEVEREN OP HET GEMEENTELIJK KCA-DEPOT AAN DE NOORDKADE 48. TEL. 12926. nier verwerkt worden in speciale ver brandingsovens. Of het kan veilig wor den opgeslagen. Tegenwoordig is het bovendien met be- hulp van allerlei moderne technieken steeds vaker mogelijk dit chemisch afval geschikt te maken voor hergebruik. Van verfresten kan bijvoorbeeld weer goedkope grondverf worden gemaakt. Oplosmiddelen zijn na destillatie weer goed bruikbaar en afgewerkte olie kan na speciale bewerking weer als brand stof worden gebruikt. Daarom hieronder een lijst van chemische stoffen die in huishou dens te vinden zijn: - accu-zuur (oude accu’s) - batterijen - bestrijdingsmiddelen - chemisch toilet-afval - cosmetica (remover, nagellak) - foto-chemicaiiën (fixeer, ontwik kelaar) - geneesmiddelen - koperhoudend afval - kwikthermometers - latex - loodhoudend afvai - medicijnen - olie (motor-, smeer-, boor- en snijolie) - ontvettingsmiddelen - oplosmiddelen - ontwikkelpoeder (toner) - petroleum - spuitbussen (leeg of met restant) - terpetine - thinner - verfafbijtmiddel - verfoplosmiddel - verfrestanten - zinkhoudend afval - zuren Als extra attractie kan elke bezoeker op zaterdag tijdens de beurs gratis en vrij blijvend eigen antiek laten taxeren. An tiquair J. Verstegen uit Utrecht is be schikbaar voor deze ”tussen-kunst-en- kitsch” in ’t klein. Hij zit al meer dan vijftig jaar in het antiekvak en is gespe cialiseerd in porselein en kristal. Voor taxatie buiten zijn specialisme stuurt hij bezoekers door naar collega’s op de beurs. Een mooie gelegenheid voor iedereen die ergens in huis nog een vergeten erfstukje heeft liggen. De beurs in beurshal Florida te Bos koop is op zaterdag 8 oktober geopend van 11.00 tot 17.30 uur en op zondag 9 oktober van 11.30tot 17.30uur. De rou te naar de hal wordt aangegeven door borden. Kinderen onder de zestien jaar hebben onder geleide van een volwasse ne gratis toegang en op zaterdag geldt voor volwassenen een verlaagde toe gangsprijs. Oude medicijnen kunnen worden inge leverd bij apothekers. Lege batterijen zijn meestal in te leveren op plaatsen waar nieuwe te koop zijn. WADDINXVEEN - Het gaat goed met de inzameling van klein chemisch afval (KCA). Voor zover valt te bezien zal er dit jaar door plaatselijke be drijven en particulieren ruim dubbel zoveel dan in 1987 van dit spul wor den ingeleverd bij het depot van de gemeentelijke dienst Openbare Wer ken en -Bedrijven aan de Noordkade 48. Volgende week houdt Novib/Gast aan Tafel haar actieweek onder de titel ’’Vrouwen werken zij aan zij”. Hier in Nederland wordt vaak voorbijgegaan aan de centrale rol die vrouwen spelen in het dagelijks leven van de Derde We reld. Zij vormen de ruggegraat van de sa menleving. De actieve rol van de vrouw in het ontwikkelingsproces wordt in de actieweek van Novib/Gast aan Tafel ge toond aan de hand van voorbeelden in Peru, India en Kenia. De actieweek krijgt veel publiciteit. Het weekblad Margriet publiceert in week 41 een reportage over de reis van TV- presentatrice Astrid Joosten naar Lima in Peru. Daar trok ze een dag lang op met Georgina Perez, een vrouw die ac tief is in een van de volkskeukens van de sloppenwijk Villa El Salvador. Tros-Aktua zal op dinsdag 25 oktober op Nederland 2 (22.15 uur) een verslag uitzenden van het bezoek van Astrid aan Lima. Tijdens de actieweek zullen buurthui zen en Novib-groepen in verschillende plaatsen in Nederland de actie ’’Ontbijt in de Wijk” voeren. Buurtbewoners ontbijten dan gezamenlijk en krijgen in formatie over het werk van vrouwen in Peru, India en Kenia. De leerlingen van de Prof. Kohnstammschool voor openbaar MAVO aan de Mauritslaan hebben de nieuwe ’’vleugel” van hun schoolgebouw al in gebruik genomen. De .officiële opening is volgende week woensdagmid dag 12 oktober. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - De officiële inge bruikname van de nieuwe ’’vleugel” van de Prof. Kohnstammschool voor open baar MAVO aan de Mauritslaan is pas volgende week woensdagmiddag 12 ok tober, maar de leerlingen van deze school voor voortgezet onderwijs heb ben er al officieus gebruik van geno men. De "vleugel” omvat drie aan de kant van de J. W. Frisoweg neergezette leslo kalen, waarvan er één speciaal is inge richt voor het geven van informaticales- sen. Voor het neerzetten van de noodloka- len legde de gemeenteraad dit voorjaar 290.000,- op tafel. Het gemeentebe stuur nam daarmee in feite een taak van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen, dat een stokje stak voor het bouwen van drie permanente lokalen, over. Éénentwintig jaar na de oplevering van het gebouw aan de Mauritslaan is de Prof. Kohnstammschool nu gehuisvest onder één dak. Tijdens de zomermaan den werd een aantal prefab-lokalen te gen de noordzijde van de school ge plaatst. Sinds de nieuwbouw in 1967 is de Prof. Kohnstammschool te groot geweest. Dislokatie was het gevolg. Jarenlang vormde het inmiddels gesloopte houten gebouwtje aan de Prins Willem-Alexan- derstraat een zeer bruikbare oplossing. In 1982 werd er een stuk aan de school gebouwd; de dependance bleef nodig. WADDINXVEEN - In deze laatste maanden van het jaar staan er diverse punten op het programma voor de afde ling Waddinxveen van het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk (NIVON). De NIVON-cursussen Engels en Frans zijn immiddels volgeboekt. Dat geldt ook voor de wintersportweek in het Zwitserse Brünig. Het programma vermeldt na de koffie ochtend van vanmorgen (woensdag 5 oktober) nog een spelavond op donder dagavond 6 oktober in De Boog, een koffieochtend op woensdag 2 novem ber, een Hofjestocht in Haarlem op za terdag 5 november, een avond emaille ren met Dinie Bakker op maandag avond 14 november, een koffieochtend op woensdag 7 december en een avond kaarsen versieren op een nog te bepalen datum. De nieuwjaarsbijeenkomst van het NI VON is op dinsdag 3 januari in De Boog, terwijl het afdelingsweekend naar Morgenrood in Oisterwijk zal wor den gehouden op,19, 20 en 21 mei 1989. De door vrouwen gerunde volkskeukens in de krottenwijken van de Peruaanse hoofdstad Lima zijn onmisbaar geworden. (Foto: Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen). Ss»

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 13