Molens door eeuwen heen Met medewerkers/sters drie dagen op bezoek in Londen Koffiebar Unicef komt met IN 1988 BEGONNEN MET TIMMERWERKPLAATS Vrouw binnen Loes Huis in ’t Veld in Maastricht kerkelijke gemeente” Meer bewegen voor ouderen over ’’einde” open huis Verkoop van kinderzegels is begonnen nx 11 r Bovenkruier Stadsmolens Verhuizingen Zoons ASSCHEMAN Internationaal Omwenteling Oud-directeuren Voorsprong Metaal Uitbouw Abdij Hoogtepunt STS 1 «Os da'smb 01828 - 18708 Ry ERKENDE VERHUIZERS Wilt U informatie? - GAAT U VERHUIZEN? s Pagina 17 Van den Berg Molenbouw viert 90-jarig bestaan de droogmaken. hoog. Het kantoor en de fabriek aan de oost zijde van de Gouwe is twee dagen geslo ten, want vanavond (woensdagavond 5 oktober om kwart over zeven) vertrek ken twee touringcars met 90 leden van de ”Van den Berg-familie” naar de En gelse hoofdstad. De oversteek wordt per boot gemaakt. Zaterdagavond is ie dereen wier terug. Maar de naam Van den Berg groeide in die periode in de Nederlandse mole naarswereld uit tot een begrip: wat Van den Berg afleverde, had een lang leven. De opdrachten kwamen uit het hele land. Overal waar een molenaar woon de en werkte, stond de naam Van den De voeding van mens en dier werd met het voortschrijden van de tijd meer en meer het werkterrein van de weten schap. Tegenover het voorbeeld van, uit één fabriek, 89 soorten Knackebrd, samengesteld uit vele ingrediënten, kan men in de diervoedersector een even eens respectabele hoeveelheid verschil lende recepturen stellen: recepturen voor drachtige koeien, voor fokstieren, voor jongvee, zeugen, biggen van 3-6 maanden, etc. Het is duidelijk, dat de veevoederindu strie hiervoor een variëteit aan appara tuur nodig had, die dankzij een zich even snel ontwikkelde molenbouw ter beschikking kwam. WADDINXVEEN - Op de vrijdag avond 7 oktober te houden avond van de hervormde koffiebar De Schaaps kooi aan de Nesse zal Fred Kwint het een en ander vertellen over ”het einde der tijden”. De aanwezigen hebben volop de gele genheid om met elkaar over dit onder werp (of over iets anders) te praten. De koffiebar is geopend vanaf kwart voor acht. Tezelfdertijd werd de Weichsel-delta Toen al, in het oprichtingsjaar, lag het zwaartepunt op de mechanische aan drijving. Nieuwe molens werden niet meer gebouwd. Wel werd getracht het molenbestand zo goed mogelijk op peil te houden. De eerste 10 a 12 jaar van de firma waren dan ook hoofdzakelijk ge wijd aan het regelmatige onderhoud van de stadsmolens en van die in omlig gende gemeenten. Na enkele verhuizingen, steeds binnen de wijk Kralingen, waarbij wegens toe nemende activiteiten uiteindelijk drie vestigingsplaatsen ontstonden met een Intussen waren de nimmer aflatende zorgen van de dertiger jaren aan Mari- nus van der Berg ook fysiek niet voorbij gegaan; rheumatische aandoeningen sloopten zijn krachten. In oktober 1941, op 66-jarige leeftijd, waren het zijn zoons Jacob en Marinus, die hij erop voorbereide om 2 jaar later de leiding en de verantwoordelijkheid geheel van hem over te nemen. Zij zetten zijn werk voort met dezelfde beproefde zin voor vakmanschap en re spect voor het kwaliteitsprodukt en zij Een tweede factor, waardoor de molen niet langer geschikt was voor het maken van graan tot consumptief meel, school in de variëteit van bewerkingen, die ter verbetering van het eindprodukt aan het oorspronkelijke malen werden toe gevoegd. Dat betrof zowel de voeding van de mens als van het dier. De graanmalerij werd dan ook een industrieel gebeuren met een duidelijke scheidslijn tussen de bloemfabricage in meelfabrieken en de voederfabricage in veevoederfabrie ken. Tussen beide produktiesystemen bestaat geen overeenkomst, zodat zich twee verschillende takken van moderne ’’molenbouw” ontwikkelden. 1923, het oprichtingsjaar van CE Vereni ging ”De Hollandsche Molei”, telde Nederland nog 2.000 molens, hu zijn er nog ruim achthonderd, waawan de meeste functioneren binnen dt water huishouding en de overige als kcrenmo- VERVOER - VERHUIZINGEN WADDINXVEIN WADDINXVEEN - Schilderijen in ge mengde technieken en zeefdrukken van de Waddinxveense kunstenares Loes Huis in ’t Veld zullen deze maand te zien zijn in Galerie Anny van den Bes- selaar aan de Tafelstraat 6a in Maa- Strecht. De expositie van Loes Huis in ’t Veld wordt zaterdagmiddag 8 oktober om yier uur geopend. De tot en met zondag 30 oktober durende tentoonstelling van de Waddinxveense is te zien van don derdag tot en met zondag van 11.00- J7.00 uur en volgens afspraak. WADDINXVEEN - In dit seizoen staat in de hervormde ontmoetingskring De Open Cirkel in De Schaapskooi aan de Nesse het thema ’’Gemeente zijn” cen traal. Volgende week woensdagavond 12 ok- om acht uur is het onderwerp ’’Vrouw zijn binnen de gemeente”. Er zal worden gekeken naar de rol die vrouwen hebben in de bijbel en wat die te zeggen heeft. Hilda Graafland uit Gouda houdt een inleiding over dit onderwerp. Zij stu deert theologie. WKWW WADDINXVEEN - Machinefabriek J. van den Berg Zn. Waddinx- veen BV van de Henegouwerweg bestaat 90 jaar. De medewerkers en - sters van dit bedrijf, dat in de volksmond met een knipoog naar het verle den nog altijd ”de molenbouw” wordt genoemd, hielden ter gelegenheid hiervan vorige maand al een feestavond en zijn deze week van donderdag tot en met zaterdag in Londen. molenbouw een ongekende activiteit, niet in het minst door ce naar Neder land uitgeweken Elzassirs en Franse Hugenoten, onder wie zch vele mole naars bevonden. In de ’’gouden eeuw” leheerste het door Hollandse molens gezaagde hout vaardigen. Het jaar van de verhuizing van Rotterdam naar Waddinxveen be tekende derhalve tevens een afsluiting van het tijdperk van het ambacht, van de overgang naar de industriële produk- tie. wordt binnen in de lap gekruid. De ont werper stond poldebimalign voor ogen. In 1612 waren er al43 verrezen in de Beemster, welke Jar.Adriaansz uit de Rijp (beter bekend ahLeeghwater) wil- Rotterdam en vestigde zich in Waddinx veen, waar hij een op groei berekende bedrijfsruimte vond aan het toenmalige Jaagpad langs de Gouwe. Het Waddinxveense bedrijf groeide uit tot specialist in het engineeren van com plete bedrijven, produktie-units en pro cescomponenten die op één of andere manier te maken hebben met doseren, mengen, transporteren en dergelijke. J. van den Berg Zn. Waddinxveen BV is ook internationaal gaan opereren. Europa, Afrika en Azië zijn geen onbe kende terreinen meer. Neem kontakt op en wij kunnen u middels een bezoek vrijblijvend informeren over de - diverse mogelijkheden en prijzen. Dat gold met name ook het molenaar- '1 een geweldige om enteling voltrok. De afhankelijkheid Onder Je Londen-gangers bevinden zich nie: alleen de huidige medewerk ers, matr ook de gepensioneerden en de oud-directeur J.P. van Oosten en M. van dei Berg. Bij het thans door de Stolwijler A.P. van Eek geleide Wad dinxveense bedrijf werken een kleine 65 menser. Het 9(-jarig bestaan van J. van den Berg Zn. Waddinxveen BV wordt al leen in eigen kring gevierd. Dat was in 1973 et in 1978 wat anders toen het 75- en het80-jarig bestaan werd aangegre pen voor een groots festijn. Wellicht zal het eetwfeest in 1998 het moment zijn waarop weer eens zal worden uitgepakt. Het wis immers Marinus van den Berg die in '898 in Rotterdam zijn baan in het Stadstmmerhuis opgeeft en voor zich zelf betint als molenmaker. In 1917 ver plaatst hij zijn bedrijf naar Waddinx veen dn zijn klanten beter van dienst te kunnet zijn. Klantei overigens met heel wat andere eisen, vant molenaars waren inmiddels fabrikanten van veevoeder geworden. En de >ud-Rotterdammer was meege groeid in wist alles wat met malen en mengerte maken had. plete installaties te leveren, zoals naar vrijwel alle Europese en een aantal Azi atische landen. Een imposante engi- neeringsopdracht werd al gauw voor een Nederland-Franse onderneming uitgevoerd. Naast de min of meer traditionele marktgebieden werden andere takken van industrie voor de produkten van Van der Berg geïnteresseerd. En met succes. 1 zontale snelmengers mogen zich door hun zeer effectieve mengwerking ver heugen in de belangstelling van vele chemische en andere bedrijven. l- De werkplaats geurde nog naar het zaagsel en de schaafkrullen van solide en naar verhouding soms dure houts oorten. Het was de tijd van de azijnhou- ten kammen, palmhouten staven, pok- houten lagers, Engels kruiswerk, kroonwielen, bonkelaars, kohingsspil- len, het herstellen van het kruiwerk en het nazien van de vang, het opnieuw leggen van de bovenas met potroeden, het vernieuwen van de steenkuipen en het repareren van balie of stelling. Termen, die thans even verouderd zijn en in de vergetelheid zijn geraakt als de zwarte petten en de voorschoten op de vergeelde foto’s uit die tijd. Wie kent nog het verschil tussen liggersteen en lo- persteen, wie weet nog de betekenis van een tastspotlichterstoel? In die jaren was een patroon met een paar knechten enige maanden bezig met het compleet instellen van een enkele molen. Wat toen een vak was, leeft nu nog slechts voort in een ietwat weemoe dige herinnering. 1 Dan staan u verschillende mogelijkheden k ter beschikking: kompleet verzorgde verhuizing B huur verhuisauto met chauffeurAerhuizer zelf-verhuizing met gebruik van verhuis auto, pakmaterialen en diverse hulp middelen. WADDINXVEEN - Vanmiddag (woensdag 5 oktober) is de afdeling gymnastiek van TOOS van start gegaan met de nieuwe cursus ’’Meer bewegen voor ouderen”. Deze cursus wordt gegeven op woens dagmiddag van 13.30-14.30 uur in de Toossoos aan de J.W. Frisoweg onder leiding van R. Leunis (tel. 01828- 15576). De kosten zijn 30,- voor 10 les sen. waren ook voortdurend ingesteld op nieuwe marktgebieden, waartoe de concentratie in de veevoederbranche mede aanleiding gaf. Bewerking van metalen als aluminium, roestvrij staal, koper en monel ging na de oorlog tot het programma behoren. Een nieuw tijdperk werd ingeleid. Het bedrijf, dat na de oorlog met 20 werkne mers de uitdaging van dat nieuwe tijd perk met volle inzet aanvaardde, begon uit te groeien tot een machinefabriek met een breder veld van activiteiten en een meer industriële aanpak van zaken. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het bedrijf in 1948 tekende Marinus van der Berg sr. aan: ”Een technisch goed uitgewerkte tekening voor een nieuw te bouwen installatie is onmisbaar, gezien de vele problemen die moeten worden opgelost en de nieuwste technische verbeteringen die moeten worden toegepast. Onze techni sche dienst vormt dan ook het hart van de zaak en is in deze eeuw der techniek het middelpunt waar alles om draait.” Vertaald in onze tegenwoordige tijd: ’’Voor het ontwerpen van moderne fa brieken worden aan een deskundige en- gineering-afdeling de hoogste eisen ge steld”. In 1898 - hetzelfde jaar waarin de zeer jeugdige Prinses Wilhelmina de troon besteeg - stapte in de Maasstad de 23-ja- rige voorman Marinus van den Berg het Stadstimmerhuis uit en vestigde samen met zijn broer Piet en zwager Arie van der Dussen een timmerbedrijf aan de Vlietlaan in Oud-Kralingen. Zij werden daarbij financieel gesteund door vader respectievelijk schoonvader Jacob van den Berg, die bovendien een groot vakmanschap inbracht. Uit re spect voor hem, gaf men de firma zijn naam. Zwager Arie was kort na de op richting weer uitgetreden om zijn eigen weg te gaan. De bescheiden werkplaats was niet al leen ingesteld op het onderhoud van woningen, maar ook en vooral op repa- ratiewerkzaamheden aan de molens, die toen het stadssilhouet van Rotter dam verlevendigden. De eerste tak, die de specifieke-inrich- ting van de meelfabrieken verzorgt, treft men in ons land niet aan. In Neder land ontwikkelde zich evenwel de ande re tak, die de apparatuur voor de vee voederindustrie vervaardigt. Ons land had daarbij jarenlang een voorsprong, omdat per traditie de Hollandse molen bouw toonaangevend was en Nederland bovendien bij uitstek een veeteeltland was, dat in zijn ontwikkeling op de voet werd gevolgd door de industriële mo lenbouw. bij: destructiebedrijven, zout en soda- industrieën, voedings- en genotmidde lenindustrieën, fabrieken voor kunst meststoffen en bestrijdingsmiddelen, plastic- en rubberfabrieken, fabrieken van schuurpoeders en wasmiddelen, van huisdiervoederpróducenten en bouwstoffenindustrieën. Een belangrijk deel van deze snelmen gers wordt geëxporteerd. Enkele hon derden machines zijn in bedrijf in alle delen van de wereld. De bekendheid van sterk geaccentueerd door het embleem (BMW), dat zij voert; de afkorting van Van den Berg Machinefabriek Wad dinxveen. De voortdurende aandacht voor pro- duktenverbetering, zowel naar ontwerp als naar fabricage, vormt duidelijk de basis voor dit succes. Een andere be langrijke produktgroep wordt gevormd door de transportinrichtingen (schroef-, kettingtransporteurs, elevatoren), waarvan omvangrijke leveringen wor den verricht in velerlei takken van be drijf. De groei van het bedrijf maakte een moderne huisvesting noodzakelijk. In 1972 was er een belangrijke interne ver bouwing. Jaren later werd het bedrijf spand uitgebreid tot aan de Henegou werweg en kwam er een parkeergarage onder het kantoorgedeelte. Dat was ti?n jaar geleden. Ondanks de 90 jaar blijft J. van den Berg Zn. Waddinx veen BV - Van den Berg Molenbouw Waddinxveen (BMW) - een springle vend bedrijf dat op weg is naar het 100- jarig bestaan. Marinus van den Berg maakte alle fasen van deze revolutie in de molenaarswe reld mee en hij was er waarachtig de man niet naar om er blind voor te zijn. In 1916 maakte de houtbewerking bij de firma Van den Berg nog circa 80% van de produktie uit. Geleidelijk verlegde zich het accent naar de metaalbewer king. In 1918 kwam de eerste metaal- draaibank in bedrijf; in 1925 werd een volledige bankwerkerij ingericht. De crisistijd van de dertiger jaren druk te uiteraard zijn stempel op het bedrijf. Maar ook in die moeilijke periode ston den de degelijkheid en de volharding van Marinus van den Berg borg voor de continuïteit van zijn onderneming. Nauwelijks was het dieptepunt van de crisistijd achter de rug, of de tweede we reldoorlog overviel ook Nederland. Het bedrijf Van den Berg werd schade aan gebouwen en machinepark bespaard, maar de activiteiten werden tenslotte vrijwel geheel stilgelegd. Aan de uitbouw van deze technische sector van het bedrijf werd voortdurend gewerkt. De in voorgaande jaren opge dane grote praktijkervaring werd op ge richte wijze aangevuld met kennis van moderne berekeningstechnieken, tech nologieën en werkwijzen, zodat een deskundig en efficiënt werkend tech nisch bureau ontstond. Dit bureau werkt niet alleen opdrachten uit, die uitsluitend betrekking hebben op leveranties vanuit het eigen bedrijf, maar aanvaardt eveneens orders voor het maken van ontwerpen, waarbij - ten behoeve van de opdrachtgever - een projectcoördinerende functie wordt vervuld; inclusiëf inkoopwerkzaamhe- den, eindcontrole, toezicht op inbe- drijfstellingen en tenslotte de over dracht van de installatie. Door deze specialisatie slaagde Van den Berg erin ook buiten de grenzen com- Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 5 oktober 1988 WADDINXVEEN - De 90-jarige ma chinefabriek J. van den Berg Zn. Waddinxveen BV heeft iets met mo lens. Het bedrijf wordt niet voor niets in de volksmond ”de molenbouw” ge noemd, terwijl de afkorting BMW slaat op Van den Berg Molenbouw Waddinx veen. Het jubilerende bedrijf aan de Hene gouwerweg is tenslotte gesticht door de toenmalige Rotterdamse molenmaker Marinus van den Berg, de vader van de aan de Noordkade wonende oud-direc- teur M. van den Berg. Zijn bedrijf week al gauw uit naar Waddinxveen, een cen trum van de hout- en meubelindustrie, en vroeger ook nog eens de plaats waar langs de Gouwe 14 papiermoleens wa ren te vinden. Voor ”Van den Berg” is en blijft het een historisch belang molens zoveel moge lijk te herstellen en in ere te houden. Molens hebben een eeuwenoude histo rie. Hoewel Griekse geschiedenisschrijvers dit om chauvinistische redenen zullen bestrijden, stamt de windmolen naar al le waarschijnlijkheid uit het Midden oosten (Perzië). In Egypte zijn thans nog de resten te vinden van torens, die zo’n slordige 3000 jaar geleden, tot mo lens hebben gediend. De Griekse zeevaarders en veroveraars namen de vinding over en zij verspreid den de molen over de eilanden van de Middellandse Zee, zodat men de oos terse windmolen ook in onze dagen nog op Cyprus en Rhodos, op Mallorca en Ibiza tegenkomt. De constructie bleven door de eeuwen heen hun eenvoud behouden, omdat hun wiekenas slechts tweemaal per jaar behoefde te worden verlegd, namelijk bij de overgang van de zomer maar de winter en omgekeerd. De windrichtin gen waren immers constant en baarden, behalve bij stormen, geen problemen. Het waren de kruisvaarders, die in de middeleeuwen de molen naar het Wes ten brachten. In 1105 kreeg de Benedic tijner abdij van het Franse Sévigny een windmolen-privilege. In 1142 vermeld de een oorkonde het bestaan van een Engelse molen. In 1332 wordt van een Italiaanse molen gerept, maar eerst in 1341 werd de ’’geboorte” van een Hol landse molen geboekstaafd. In het begin van de 15e eeuw worstelde men vruchteloos met molens om lande rijen van water te ontlasten. In 1408 reisden twee heemraden van Delfland n$ar Alkmaar om het wonder te aan schouwen van Floris van Alkemade en Jan Grietenzoon, die met een molen water hadden ’’uitgeworpen”. Uit 1430 dateert de tekening van een Duitse stan- derdmolen. Marinus van den Berg, die in 1898 het nu Rotterdam een florerende timmermanswerkplaats op als molenmaker. 25 cent. De totale waarde van het vel letje bedraagt ƒ5,-. De toeslag op deze kinderpostzegels is bestemd voor hulp aan kinderen, zowel in Nederland als in de Derde Wereld. Kinderen die, om welke reden dan ook, niet dezelfde kansen krijgen om op te groeien als hun leeftijdgenootjes. Kin deren kunnen door veel oorzaken be dreigd worden in hun ontwikkeling. Door elementaire zaken als te weinig eten of drinken, geen dak boven hun hoofd, maar ook door een lichamelijke of geestelijke handicap, door gebrek aan onderwijs, gebrek aan verzorging en aandacht. De Nederlandse jeugd levert ieder jaar weer een fors aandeel in de opbrengst van de kinderpostzegelactie. Het aantal kinderen dat meedoet daalt echter. Dat is een gevolg van de toenemende ver grijzing in onze samenleving. Het is daarom van des te groter belang dat de Nederlandse bevolking een bijdrage le vert aan deze actie die door kinderen wordt gevoerd voor hun minder fortuin lijke leeftijdgenootjes. L V 'wpfteegewne>i... Fazantdreef 2 - 2743 PC Waddinxveen J. van den Berg Zn. Waddinxveen BV, in heel de wereld bekend als tober van den Berg Molenbouw Waddinxveen (BMW), bouwt mineraalvoeder- fabrieken in Cyprus, kalvermelkfabrieken in Frankrijk, veevoederfabrie ken in Turkije, maalderijen voor specerijen en kruiden in Nederland, de structiebedrijven in België en ga zo maar door. Hier een in Limassol op Cy prus neergezette volautomatische veevoederfabriek. WADDINXVEEN - De vrijwillige me dewerksters van Unicef in Waddinx veen, het kinderfonds van de Verenigde Naties, zijn weer bezig met een open huis, dat over enkele weken gedurende enkele dagen zal worden gehouden in een aantal woningen. Op dit open huis zal onder meer de aan dacht worden gevraagd voor de naj aars wenskaartenactie van Unicef. ’’Laten we de kinderziekten begraven en niet de kinderen”, zegt Unicef-directeur R.H. Latenstein van Voorst aan de voor avond van de nieuwe actie. Dat hij daarmee geen mooie illusie na jaagt, leidt de Unicef-directeur af uit de toenemende successen in de wereldwij de campagnes tegen kinderziekten. ’’Door inentingen en door verspreiding van een eenvoudig huismiddel tegen di arree redden we jaarlijkse honderddui zenden kinderlevens”, aldus de heer Latenstein van Voorst, die benadrukt dat Unicef zorgvuldig omspringt met de haar toevertrouwde financiën. ”Van elke gulden, die vorig jaar bin nenkwam, konden we bijna 80 cent be steden aan allerlei projecten in ontwik kelingslanden”. De nog steeds groeiende steundie Uni cef van de bevolking krijgt is, ondanks de goede resultaten van het kinder fonds, nog allerminst overbodige luxe 90-jarige J. van den Berg Zn. Waddinxveen BV oprichtte, zette in zoals enkele cijfers duidelijk maken. Een tijdje geleden waren op dezelfde dag twee kwesties in het nieuws. Het ene bericht meldde dat de Derde We reld 35 miljoen blinden kent. Dit wordt voor een goot deel veroorzaakt door ge brekkige voeding, met name een tekort aan verse groenten. Het andere bericht meldde dat in de Europese Gemeenschap vorig jaar, naar schatting, iedere seconde 83 kilo ’overbodig’ fruit en groente werd ver nietigd. Natuurlijk kunnen deze gegevens niet zonder meer met elkaar in verband ge bracht worden, maar ze geven minimaal aan dat er iets grondig fout is met de or ganisatie van onze maatschappij ter groottevan niet minder dan 400 vier kante km .1 door windmolens droogge- houden. Zj waren van hetzelfde type als de later. Hollandse wipwatermolen, waarvan he gehele bovenhuis net als bij de standerlmolen draaibaar is op een pyramidevirmige onderbouw. Niet een Philander maar de Italiaanse dichter-schider-vestingbouwer Leon ardo da Viici (een universeel genie) is omstreeks B00 de uitvinder van de zo genaamde bivenkruier. Hij construeer de op een vat molenhuis een draaibaar, op houten rdlen lopend dak met wieke nas. Hij kenle ook reeds de vang in zijn huidige vorn. In 1545 vindm we in Holland de acht kantige molm met draaibare kap: de achtkante boenkruier. Zeven en veer tig jaar later selt Cornells Comeliszoon van Uytgeest le eerste paltrokmolen in Zaandam in bedrijf. Een houtzaagmo len, soms met .angebouwde loodsen en al draaibaar. Zijn naam onteende dit type aan de klederdracht vat de uit hun land uitge weken bewoner, van de Duitse Pfaltz. De Zaanstreek vist de uitvinding van Berg in hoog aanzien. Cornells van Uygeest te waarderen; in tien jaar tijds werden daar ruim 500 nieuwe houtzaag, olie-, pel-, papier-, meel-, verf-, tras en snuifmolens ge bouwd. Het was de vlamin; Lief Jansz Andries van Moerbeeke, dt de straatloze bin-' nenkruier ontwierp De molen werd en personeelsbestand van 18 man, deed Marinus van den Berg - een man met vi sie en ondernemingsgeest - in het tweede jaar van de eerste wereldoorlog zijn volgende grote stap. Hij verliet Tegen het einde van de ',6e en in het be- Waddinxveen was al sedert mensenheu- gin van de 17e eeuw kenle de Hollandse genis een dorp met een ’’houttraditie”. Het was daarom niet vreemd, dat het bedrijf werd gevestigd in een voormali ge meubelfabriek, die door een goede outillage aan Van den Berg de moge lijkheid verschafte zijn produkten op grotere schaal machinaal te gaan ver- Met name de dubbelassige hori- WADDINXVEEN - Vandaag - woens- dag 5 oktober - zijn Waddinxveense schoolkinderen samen met een kleine 290.000 leeftijdsgenootjes in het hele land op weg gegaan om deur aan deur Toepassingsgebieden worden gevonden kinderpostzegels en wenskaarten te ver- - J - --j- kopen. Ze nemen bestellingen op, die na 16 november afgeleverd en betaald worden. De kinderpostzegels 1988 hebben als thema ’’Kind en water”. De afbeeldin gen zijn gebaseerd op kindertekenin gen: de winnaars van de tekenwedstrijd die minister drs. N. Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat uitriep bij de af sluiting van de Deltawerken. In het vel letje dat de kinderen verkopen, zitten twee zegels van 75 35 cent, twee ze- Van den Berg in het buitenland is gels van 65 35 cent en één zegel van 55 de markt van praktisch geheel Europa en verdrong het in Hollaidse molens vervaardigde papier het beoemde Ge- nuese papier. Aan de Zaai ontstond een onderneming die behal'e 100 bak kerijen en 70 zeilschepen, windmo lens bezat. Rond 1650 bereikte de Hollindse mo lenbouw haar hoogtepunt. Sindsdien liep het molenbestand gestaagterug. In smetier, waarin zich 1923, het oprichtingsjaar van cfcVereni- w( - van de wind en de betrekkelijk geringe hoeveelheid energie die een wieken- kruis kon opleveren, deden de mole naars, bij een steeds groeiende behoefte aan produktiecapaciteit, naar andere len dienst doen of een puur toerstische energiebronnen omzien. Ruwe olie, gas attraktie zijn geworden. Vele nolens en elektriciteit verdrongen de wind. De zijn in verval. De restauratiekosten zijn romantiek moest wijken voor de rati- h°°g. onaliteit. WEM

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 17