3 Bijzondere boerderij Piasweg ■GEVONDEN! FfRIDk Huzaren bleven weg omdat ze met paarden in veen zouden wegzakken Zuidplaspolder werd drooggelegd na 14 jaar in 1839 - Zuidplas kent laagste polderpeil van de wereld Openbare avond Kerngroep Marsepeinen kabouter van De Vlaam Koffiebar heeft eigen programma VREEMDE WEZENS MAKEN Winst Be Fair C-l VERLOREN Een boekenbon? boekhandel veldwijk Land voor water Gevonden Besluit Verloren Watervlakte Ringdijken Van de wereld Polderpeil Molens Koning a a f MS Restaurant Woonwijk A. P. van Neslaan 1 2771 DE Boskoop Telefoon 01727-4886/4283 Beheerder: C. W. Dufais Elke zondag geopend voor Diners a la carte en - t W i Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 23 november 1988 Pagina 25 Droogmakers waren ruwe polderjongens door BERT WOUDENBERG NIET SEIZOENGEBONDEN! PASSAGE 53 - TEL. 12620 Zuidplas viel 150 jaar geleden droog kwam er een nieuwe boerderij met dezelfde gevelsteen Willem de Tweede’’ uit de eerste woning. Het huis werd naar Willem de Tweede genoemd omdat het werd gebouwd in de periode dat hij regeerde. gen plaats. Gedurende de jaren 1828 en 1829 werd de ringvaart tussen de Jan Dorrekenskade en de Nieuwerkerkse Laan gegraven. Dit werk werd aanbe steed op 26 november 1827 in vier per celen en aangenomen voor een geza menlijk bedrag van ruim 200.000,-. Bij het graven van de ringvaart heeft men met grote moeilijkheden te kam pen gehad daar de bodem van de vaart steeds omhoog bleef rijzen. Men be sloot water toe te laten en de ringvaart door baggeren op diepte te brengen. Maar bij het toelaten van water scheur den grote bonken veen ter dikte van zes a zeven meter zich los, zodat er plaatsen in de ringvaart waren waar meer den ze ven meter water stond. Volgend jaar is het dus precies ander halve eeuw geleden dat de Zuidplas droogviel. In 1980 kwamen in Wad dinxveen de plannen van de tekenta fel om in de Zuidplaspolder de groot- Na veel voorbereidingen werd een ont werp voor de droogmaking van de Zuid plas opgesteld. Langs de noordzijde van de plas lagen reeds de dijken van De Wilde Venen onder Moerkapelle en van Achterof onder Noord-Waddinxveen. Grijze portemonnee; groene sjaal; kinderwant; zilveren schakelarmband met schakel; blauw kinderfietsje; div. sleutels; jongens handschoen; zwart/bruin damespor- temonnee met inhoud; 1.blauwe hand schoen; zwarte knijpportemonnee. Na veel voorbereidingen werd een ontwerp voor de droogmaking van de Zuidplas opgesteld. Langs het Noor- deinde lag al een goede dijk, zodat al leen de Jan Dorrekenskade versterkt behoefde te worden. In 1825 besloot de Nederlandse regering de Zuidplas droog te leggen. In de zomer van dat jaar werd door ”Den Haag” een Commissie van Be heer en Toezicht over de Droogma king benoemd. Alle werkzaamheden kwamen te staan onder leiding van in genieur J.A. Beijerinck. Naar de in genieur eerste klasse van Waterstaat heeft Waddinxveen de Beijerinc- klaan genoemd en het hoogheem raadschap van Schieland het gemaal ”Jan Anne Beijerinck” in Capelle aan den Ussel. nabijheid”, schrijft oud-Waddinxve- ner W. Verboom in zijn boek ’’Wad dinxveen 750 jaar” uit 1983. In 1817 - een jaar nadat koning Wil lem de Eerste al eens de ongelukkig verlopen werkzaamheden voor de bouw van drie schepradwatermolens bij Moordrecht in ogenschouw had genomen - steeg het water van de Zuidplas tot 45 centimeter boven peil. De vervallen, herstelde en nieuwgebouwde molens zouden het karwei echter niet kunnen klaren. Zilveren schakelarmband met inscr. ’’Irene”; jongens schakelketting met hangertje ”J”; div. sleutels; zwart/brui- ne bastaard met witte staartpunt, hals band ’’Mickey”; zalmkl. sjaal; ovale zil- verkl. broche; verz. pl. bromfiets; rabo- bankpas; 60+ jaarabonnement trein; rij- en kentekenbewijs; bankpasje; gou den vlinder; grijze jas en rode want met blauw/gele strepen; witte parkiet; d.blauw stoffen hoedje; div. portemon nees met inhoud. De Zuidplas was vroeger één grote watervlakte, mede door de aanhou dende vervening. De toenemende waterhoogte en de vervallen water molens deden voor de omliggende polders en ambachten het ergste vre zen. De diverse achttiende eeuwse plan nen tot drooglegging van de onstuimi ge Zuidplas werden echter nooit uit gevoerd, zodat het nog even duurde voordat de Waddinxveners en de an dere streekgenoten verlost zouden worden van de grote waterplas. ”De grote waterwolf Zuidplas had men echter nog niet onder controle en vooral in natte jaren ondervond men in de omliggende plaatsen veel schade en last van die grote watermassa in de de Pias weg staat. Deze hoeve was de eerste die in de bijna 150 gekomen door het verlenen van bijsla- jaar geleden drooggemaakte Zuidplas werd gebouwd. Na ruim honderd jaar werd de eerste hofstede gesloopt en gen. De droogmaking van de Zuidplas, vol gend jaar precies 150 jaar geleden, is ook een onderdeel in het voortreffelijk boek van de heer W. Verboom, dat nog altijd te koop is bij de Waddinxveense boekhandels. Hij beschrijft in dit hoofdstuk wat er allemaal voor kwam kijken voordat de onstuimige grote plas bij Waddinxveen, waar nu sinds 1983 huizen worden gebouwd en al duizen den mensen wonen, droogviel. WADDINXVEEN - Het C-l elftal van Be Fair-voetbal kan kampioenskandi- daat genoemd worden. Door een krap pe maar ook knappe 3-2 overwinning op blauw/groene Voor de droogmaking moesten aller lei werkzaamheden worden uitge voerd. Er vonden aanbestedingen plaats, er werd een ringvaart (het ’’kanaal”) gegraven, er werden ring dijken aangelegd en er kwamen di verse molens. In september 1830 waren 1.477 werk lieden - meestal ruwe polderjongens - bezig, terwijl 402 vaartuigen de plas sen bevoeren voor het aanbrengen van specie. Ten gevolge van de Belgische opstand lag het droogmaken van de Zuidplas in 1930 en 1931 negen maanden stil. Maar daarna werd het werk weer her vat. Eerst langzaam, maar al gauw een stuk krachtiger toen de regering over ruimere fondsen kwam te be schikken. Deze waren goed, zodat daaraan geen bijzondere kosten te maken waren. Wel was versterking van de Dorrekenskade nodig. Zoals reeds in 1765 bij het droog- malen van de Noordplas overwogen was, werd ook nu weer een plan ge maakt om de Putteplas met duikers op de Zuidplas leeg te laten lopen en deze dan droog te houden. Dit is echter niet tot stand gekomen, voornamelijk om- j van de Zuidplaspolder, gedurende de eerste jaren na het droogmaken te gebrekkig was. Nadat verschillende adviezen wa ren ingewonnen, onder andere ook van de voomoemde inspecteur-generaal van Waterstaat, werd eindelijk in 1825 door de regering besloten tot droogleg- WADDINXVEEN - Het buurtcen trum De Bonkelaar organiseert voor kinderen van 6-8 jaar het project ’’vreemde wezens maken”. Hoe kun je jezelf veranderen in een heel gek, fantasie-wezentje? Nou, door bijvoorbeeld hele gekke, rare kostuums of kleren te maken, dooreen hele gekke gekleurde pruik met haren te maken, door jezelf 5 armen en 3 benen te geven of misschien wel vleugels door jezelf te Schminken... en noem maar op. Wie zin heeft om aan dit alles mee te doen kan zich opgeven in De Bonkelaar. Er zijn nog een paar plaatsen vrij. Het begint op donderdag 24 november van 16.00- 17.30 uur. Het duurt 4 weken en kost 10,-. In de loop van 1829 en 1830 werden di verse werken uitgevoerd zoals het aan leggen van ringdijken enzovoort. In september 1830 waren 1477 werklieden bezig, terwijl 402 vaartuigen de plassen bevoeren voor het aanbrengen van spe cie. Deze specie moest soms op ander half uur afstand gehaald worden. Bij Koninklijk Besluit van 22 juni 1825 werd een Commissie van Beheer en Toezicht over de Droogmaking be noemd. Alle werkzaamheden kwamen te staan onder leiding van ingenieur J.A. Beijerinck, ingenieur eerste klasse van Waterstaat. In 1827 hadden de eerste aanbestedin- WADDINXVEEN - Het droogmaken van de Zuidplas, een karwei dat van 1825 tot in 1839 zou duren en dus 14jaar in beslag nam, moet heel ruw werk zijn geweest. ”De ’’polderjongens” waren meestal ruw en hielden zich niet altijd aan tucht of regels”, schrijft oud-Waddinxvener W. Ver boom in zijn vijfjaar geleden verschenen boek ’’Waddinxveen 750 jaar”. Om de orde te handhaven vroegen de bestuurders ruim anderhalve eeuw geleden zelfs een regiment huzaren aan, maar daarop werd afwijzend be schikt, omdat men meende dat het paardevolk door de zwaarte in het veen zou wegzakken molen werden opgedragen aan de in- specteur-generaal van Waterstaat, ir. J. Blanken Janszn. In 1817 werden ook de beide molens te Waddinxveen weer opgebouwd, waar mee een bedrag van 68.400,- gemoeid was. Deze beide molens met staande schepraderen op de Gouwe, een ronde, stenen en een wipmolen, stonden in Broek en Thuil. De wipmolen stond aan het eind van de Wilhelminakade onge veer op de plaats waar nu het tunneltje is bij de oude Gouwe. De laatste mole naar die daar woonde was Gilles Eind hoven. De molen werd omstreeks 1903 afgebroken in verband met de aanleg van de spoorlijn Gouda-Rotterdam- Den Haag. Door de uitvoering van al deze werken, bleef het malen bijna ge heel achterwege zodat in 1817 het water van de Zuidplas tot vijfenveertig centi meter boven peil steeg. De ’’polderjongens” waren meestal ruw en hielden zich niet altijd aan tucht of regels. De burgemeester van Nieuwerk- erk, Moordrecht en Zevenhuizen vroe gen in die tijd een regiment huzaren aan om de orde te handhaven. Maar er werd afwijzend op beschikt, omdat men meende dat het paardevolk door de zwaarte in het veen zou wegzakken. Ten gevolge van de Belgische opstand lag het werk van november 1830 tot in de maand juli 1831 stil. Daarna werd het, zij het eerst nog in langzaam tem po, weer hervat. Toen de regering weer over ruimere fondsen beschikken kon, werd het werk ook krachtiger aange pakt. Het aanleggen van de nodige dij ken en het bouwen van de molens waren grote werken en vergden veel tijd. Op 21 maart en 21 april 1835 werd onder an dere aanbesteed de bouw van vijf bene- denvijzelmolens te Waddinxveen. De levertijd van deze molens bedroeg twaalf maanden. Zodra een molen ge reed was, werd deze in bedrijf gesteld voor het afmalen van de plas. In totaal werden negen molens te Waddinxveen gebouwd. Zij stonden bij de ringvaart (veelal het kanaal genoemd) nabij de te genwoordige Kanaalweg ter hoogte van de Sniepweg. In 1838 waren al deze mo lens in gebruik. Deze gaten werden weer met klei aan geplempt omdat men ze niet op die diepte durfde te laten. De aannemers leden door deze tegenslagen grote ver liezen. Het rijk is hen daarin tegemoet WADDINXVEEN - Volgend jaar - 1989 - is het precies anderhalve eeuw geleden dat de Zuidplaspolder ont stond. In 1839 werd namelijk de grote Zuidplas tussen Waddinxveen, Ze venhuizen, Moerkapelle, Nieuwerk- erk aan den Ussel, Moordrecht en Gouda drooggemaakt. De Waddinx veense woonwijk Zuidplas ligt in het noordoostelijk deel van deze polder. Het besluit tot droogmaking van de Zuidplas, oorspronkelijk een laag- veengebied dat grotendeels in de der tiende eeuw en daarna is vergraven, nam de regering in 1825. Het karwei om bij Waddinxveen die grote plas weg te halen zou dus 14 jaar in beslag nemen. Tegenslag, geldgebrek en een Belgische opstand zorgden ervoor dat het allemaal zo lang ging duren. Het bijzondere van de bijna 150 jaar oude Zuidplaspolder is dat hij het laagste polderpeil van de hele wereld heeft, zo blijkt uit informatie van het hoogheemraadschap van Schieland. De verderop gelegen Rotterdamse Polder Prins Alexander is de laagste polder van Nederland. De hoeve ’’Willem de Tweede” aan de Piasweg bij het kruispunt met de Bredeweg staat op de plek waar hele maal het laagste polderpeil van de we reld is te vinden, zo weten we van de Waddinxvener A. Oudijk, dijkgraaf van het waterschap De Gouwelan- den. De voorganger van deze boerde rij was vermoedelijk de eerste die an derhalve eeuw geleden in de droogge maakte Zuidplas werd gebouwd. Rhoda uit Bodegraven zijn de kansen in de hoofdgroep van de afd. Gouda voor de ’’Boonstoppel boys” gestegen. Er werd terecht opgezien tegen dit tref fen, aangezien Rhoda dit seizoen over een zeer goed opgeleide jeugd beschikt, maar wie zou dat over Be Fair niet wil len zeggen. De doelpunten kwamen van Wim v.d. Starre (2x), en Erwin Zalm. Doelman Arjan van Erk hoog op de lijst van minst gepasseerde keeper werd slechts 2x gepasseerd. Opnieuw verlies voor het A-regionaal team, ditmaal met 3-0 in en tegen Ka twijk. De situatie wordt zorgelijk. B-l kwam niet in aktie. B-2 maakte alles goed door thuis Schoonhoven B-2 met 9-0 te verslaan. Martin van Tol werd topscoorder met 5 goals, doelman Rem- co Benjert maakte geen fouten. WADDINXVEEN - Een marsepeinen David de Kabouter is in Waddinxveen en Boskoop een schepping van banket bakkerij De Vlaam, één van de banket bakkers van het Patisserie College, die in deze tijd van het jaar Sint Nicolaas en Zwarte Piet helpt. Nu Sinterklaas almaar ouder en ouder wordt, kan hij best wat extra hulp ge bruiken. Die krijgt hij van Het Patisse rie College. Deze organisatie van onge veer honderd vooraanstaande banket bakkers in heel Nederland heeft name lijk de exclusieve rechten verworven om David de Kabouter in marsepein te mo gen maken. Voor elke peuter en kleuter is David natuurlijk een fantastische sur prise. Want je zult ’s morgens maar wakker worden en zo’n echte televisie- kabouter in je schoen vinden! En... hij is net echt, met zijn blauwe jas, grote witte baard en hoge rode puntmuts. Toch is David in marsepein niet machi naal vervaardigd. Elke kabouter is met de hand gemaakt. Dat alle marsepeinen Davids zo goed lijken, is dan ook te dan ken aan het vakmanschap van de ban ketbakker. WADDINXVEEN - Op maandag 28 november houdt de Kerngroep Ontwik kelingssamenwerking haar openbare avond. Alle aandacht is deze keer ge richt op wereldhandel/wereldbank/ grondstoffenhandel/multinationals, on derwerpen, die deze maanden midden in de publiciteit hebben gestaan. Het zijn moeilijke termen, die de kern groep spelenderwijs aan de orde laat komen door middel van een levensgroot enterprise-spel. Spelleider is Peter Muis; de toelichting wordt verzorgd door drs. Will A. Erath. Aan het eind van de avond (plm. 22.00 uur) zal de jaarlijkse Waddinxveense bijdrage voor het projekt in Lima, Peru overhandigd worden aan NOVIB-ver- tegenwoordiger Gerno Kwaks. De avond is in de Bonkelaar en begint om 20.00 uur. WADDINXVEEN - ’’Willem de Tweede” staat er op de gevelsteen van de opvallende boerderij aan de Piasweg bij het kruispunt met de Bredeweg. Deze hofstede staat op dezelfde plaats van de eerste boerderij, die na het droogvallen van de Zuidplas in 1839 - volgend jaar 150 geleden - werd ge bouwd. De gevelsteen van de eerste boerderij siert nog altijd de hoeve van vandaag. ’’Willem de Tweede” is genoemd naar Willem II Frederik George Lodewijk (1792-1849), koning der Nederlanden van 1840-1849, groothertog van Lu xemburg, hertog van Limburg, prins van Oranje-Nassau en oudste zoon van Willem de Eerste (1772-1843). ste woonwijk ter plaatse te gaan bou wen. De woningbouw begon in 1983, het jaar waarin Waddinxveen 750 jaar bestond. In 1989 zal de woonwijk Zuidplas een hart krijgen door de bouw van een buurtwinkelcomplex met woningen. Dit project wordt in opdracht van de woningbouwvereniging SSW naar een ontwerp van het architectenbu reau Stuurman Partners BV neerge zet door het Bergambachtse bouw- en aannemingsbedrijf Boogaerdt Schmidt BV uit Stolwijk. De bouw kosten bedragen ruim twaalf miljoen gulden. Een hart dus voor de Zuidplas in de Zuidplaspolder die volgend jaar 150 jaar geleden droogviel en waarvan het polderpeil tot het laagste ter we reld gerekend kan worden. De Wad dinxveners hebben er meestal geen idee van dat zij in de Zuidplas leven op een basis waterpeil van maar liefst min 6 meter NAP. WADDINXVEEN - Caroussel II is de naam van het eigen programma dat ko mende vrijdagavond 25 november van af kwart voor acht zal worden gebracht in de hervormde koffiebar De Schaaps kooi aan de Nesse. Dit programma met liedjes, spelsitu aties en teksten is doorhet koffiebarte- am zelf gemaakt en in elkaar gezet. ’’Caroussel II” belicht een aantal situ- De Zuidplaspolder is de polder met het laagste polderpeil van de wereld. Het preciese laagste puntje wat dit betreft atiesuitde draaimolen van het leven is de plek waar de boerderij "Willem de Tweede" aan de Piasweg staat. Deze hoeve was de eerste die in de bijna 150 ”Het is goed om even je draaimolen stil te zetten en na te gaan welke kant jouw leven opdraait,” aldus het koffiebarte- am. Het programma begint om ongeveer half negen te draaien. Kaartjes hoeft men niet te kopen want de toegang is vrij. hadden meer tot doel de omgeving te verlossen van deze enorme grote water plas, maar waren niet gericht op de voordelen die de drooggemaakte lan den zouden leveren als cultuurbodem. Tot de westelijke omstreken van de Zuidplas behoorden in de achttiende eeuw drie polders die reeds waren drooggemaakt: de Honderd Morgen of De Wilde Venen die in 1655 al werd drooggelegd, de Tweemanspolder in 1727 en de Eendrachtspolder in 1753. De grote waterwolf Zuidplas had men echter nog niet onder controle en vooral in natte jaren ondervond men in de om liggende plaatsen veel schade en last van die grote watermassa in de nabij heid. Vooral 1816 was een nat jaar. De drie molens waarover hiervoor werd ge sproken, waren zo erg vervallen dat zij moesten worden gesloopt. De Waddinxveense boerderij staat op een bijzondere plek. Het is daar pre cies het gebied met het laagste polderpeil van de hele wereld. Nergens op deze aarde is een lager polderpeil te vinden dan in de Zuidplaspolder van het hoogheemraadschap van Schieland. De bewoners van de nieuwe woonwijk Zuidplas wonen maar liefst 6 meter onder NAP. Bijzonder is ook dat de immense watermassa bij Waddinxveen in 1839-na 14 jaar van besluitvorming en hard werken-droogviel. De Zuid plaspolder is dus volgend jaar precies anderhalve eeuw. Het hart van Zuid-Holland was vroeger één groot plassengebied. Nadat de Noordplas onder Rijnland, waartoe de Hazerswoudse en de Noord-Waddinx- veense plassen behoorden, in 1765 was drooggelegd, zou het nog driekwart eeuw duren voor de Zuidplas zo ver was. De Zuidplas was aanmerkelijk groter en één grote watervlakte en strekte zich uit tussen Zuid-Waddinxveen, Moerka pelle, Zevenhuizen, Nieuwerkerk en Moordrecht. Door de aanhoudende vervening en de daarmee gepaard gaan de verdwijning van de landerijen was Zuid-Waddinxveen sterk verarmd en het aantal inwoners was beduidend te ruggelopen. Door deze droevige toestand was het de ingelanden in het begin van de negen tiende eeuw niet mogelijk hun twee wa termolens bij de Gouwe te onderhou den. Deze molens, die het water uit de plas op de Gouwe moesten malen, raak ten steeds meer in verval. Hetzelfde ge beurde met een molen die water uit de Zuidplas uitsloeg op de Rotte en die stond op de Rottekade van de voormali ge Catges en Zwanlasepolder onder Ze- dat later bleek dat de bemaling venhuizen. Ook dat ambacht was niet in staat die molen te onderhouden want het was ook grotendeels verveend. De toene mende hoogte van de Zuidplas en het vervallen van de molens hadden tot ge volg dat de naburige polders en am bachten wat de waterstaat betreft, ging van de Zuidplas. voortdurend het ergste te vrezen had den. Er waren in de loop der jaren al veel plannen tot drooglegging van de onstui mige Zuidplas gemaakt, maar niet één ervan werd uitgevoerd. Die plannen In 1807 en 1808 werden te Kortenoord bij Moordrecht werken ter beteugeling van de plas uitgevoerd. Het hoogheem raadschap van Schieland werd daartoe gemachtigd en bouwde op rijkskosten drie schepradwatermolens en enkele sluisjes. Deze werken werden zodanig gebouwd dat zij later bij de droogma king van de plas dienst konden doen. Nauwelijks waren de molens in bedrijf of zij begonnen te verzakken en wel zo erg dat ze moesten worden stopgezet. Het bleek dat de molens niet met de ver eiste voorzorgen geplaats waren. Bij onderzoek constateerde men dat twee palen van veertig en twintig voet op el kaar geslagen waren en dat de enige ver binding van die palen bestond uit een korte ijzeren pen. Twee molens konden nog recht gezet worden maar de derde moest gesloopt worden. In 1816 kwam koning Willem 1 persoon lijk de ongelukkige stand van zaken aan Kortenoord bekijken. Dit bezoek werd mede de aanleiding tot een regeringsbe sluit. Het besluit bevatte het ontwerp en de uitvoering van de herstelwerken en de bouw van een achtkante baliemolen met hellend scheprad op de plaats van de gesloopte molen. Deze herstelwerk zaamheden en de bouw van de nieuwe

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 25