9 In het groen gezette glas-, papier, blik- en textielbakken Ingezameld papier in W’veen in 1987 h, tri. Papier Kringloopwinkels Depot Compostvat Voorlichting Chemisch Af val Plaats glasbakken Vuilverwerking Textiel Glas Subsidie Metalen E M ff’ VOOR EEN GOED BOEK boekhandel veldwijk b.v. WADDINXVEEN - De inrichting van een ’’milieuparkje” bij het Koningin Wilhelminaplein is misschien wel het meest de aandacht trekkend uit de gemeentelijke nota ’’Afval..hou het apart”, die VVD-wethouder op sterk aandringen van de gemeenteraad snel het licht heeft laten zien. Pagina 13 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 30 november 1988 Bij KW-plein komt milieuparkje een ,0. 3*^ plm. 9 Meer huisvuil in Waddinxveen In Waddinxveen komen er acht glasbakken bij. (Foto: Sjaak Noteboom). Het centrale papieradres in Waddinxveen is de firmp Metselaar NAAR heer P. van Kooten actief. De krin gloopwinkel is gevestigd aan de Zuidka- de 232 alhier. Nog bruikbare goederen worden door het bedrijf Milieukompas op afroep op gehaald. Het stimuleren van werk in kringloop- activiteiten, alsmede projecten van mi- lieuboeren hebben onze aandacht. Be zien zal worden in hoeverre deze activi teiten kunnen worden uitgebreid. WETHOUDER K.W.Th. VAN SOEST D'66-RAADSL1D WIM DE WIT Een andere vorm van scheiding en her gebruik vormen de kringloopwinkels. In Waddinxveen is op dit terrein het ge noemde bedrijf Milieukompas van de Door probleemstoffen gescheiden van Om Waddinxveense gezinnen in staat te stellen zelf te composteren hebben B. en W. het compostvat geïntroduceerd. Met een gemeentelijke bijdrage van 50,- op de prijs van 120,- stimuleren zij deze composteringsaktiviteiten. De raad heeft hiervoor in zijn vergade ring van 23 september 1987 een krediet beschikbaar gesteld voor de aankoop van totaal 300 compostvaten. Op dit moment zijn er ongeveer 165 va ten verkocht. Natuurlijk kan dit aantal toenemen. Het is echter bepalend of men er aardigheid in heeft om zelf te composteren. p iss.ltx- ."er To O’HPfl Het milieuparkje is eigenlijk een idee van D'66-raadslid Wim de Wit, die daarover het eerst repte tijdens de in oktober gehouden debatten over de ge meentebegroting voor volgend jaar. In dat debat werd de liberale wethouder gemaand nu snel met een activiteiten plan voor de gescheiden inzameling van afval in Waddinxveen te komen en daarin ook het ’’milieuparkje” mee te nemen. aan de Onderweg. (Foto: Sjaak Noteboom). B. en W. zullen met deze compostvate- nactie doorgaan, omdat het huishoude lijke afval uit ongeveer 50% organisch afval bestaat. Voorts draagt het bij tot Dat voorlichting een wezenlijke bijdra ge levert aan milieubewustwording be- het overige huishoudelijke hoeft geen betoog. Voorts kan voorlich ting door de gemeente worden gebruikt als een krachtig instrument in het afval beleid. Met het zorgvuldig verstrekken van doelgroepgerichte informatie via de juiste kanalen en met de juiste middelen van Bij de circa 5.300.000 particuliere huis houdens in Nederland komt jaarlijks tenmiste circa 18.500.000 kilo afval vrij, dat qua samenstelling als chemisch afval moet worden aangemerkt. Bij dit klein chemisch afval (KCA) moet men denken aan: accuzuur. batte rijen, cosmetica, bestrijdingsmiddelen, afgewerkte olie, oplosmiddelen en ver- frestanten. Deze spullen worden overal gebruikt en bewaard (badkamer, koelkast, schuur etc.), en zijn vaak niet ongevaarlijk voor de gezondheid van de mens, en met name voor die van kinderen. Jaar lijks komen in Nederland ca. lO.(KM) kinderen bij huisarts of ziekenhuis te recht met verwondingen en vergifti gingsverschijnselen door het verkeerd gebruik van diverse huis-, tuin- en keu- kenchemicaliën. Het KCA is niet alleen gevaarlijk voor kinderen, maar levert ook problemen op bij de afvalverwerking. Immers, het merendeel van het KCA wordt nu nog samen met afval via de huisvuilzak of minicontai ner aan de reinigingsdienst meegege ven. Ook verdwijnt een aanzienlijke hoe veelheid in het riool (denk aan bijvoor beeld afgewerkte olie, verdunners, op- kan zowel de kennis als de houding het publiek worden beïnvloed. Het veranderen van gewoontes is echter een langdurig proces. De resultaten WADDINXVEEN - Ook in Waddinxveen is er sprake van een stijging van de hoeveelheid huisvuil. Gerekend vanaf 1979 is de hoeveelheid per jaar per inwoner in kg tot en met 1987 gestegen met 39 kg tot 281 kg. Deze hoeveelheid ligt 15 kg onder het landelijk gemiddelde. In totaliteit be droeg het huisvuil in 1987 6.768 ton. Brederolaan (2), Groensvoorde (2), K.W.-plein (4), J.D. Kade O. (1), Ker- kweg O (1), Passage (2), Apollolaan (1), Meidoornstr. (1), Zuidplaslaan (1), Dreef (I), Noordkade (1). Nieuwe glasbakken komen op de loka- ties: Dorpstraat bij Kerkweg (1), toe komstig benz.station Dreef (1), benz- station Chopinlaan (1), nabij Wingerd- flat (1), Winkelcentrum Zuidplas (2), J.v.Bijnenpad (1), benz.station Oostz. Gouwe (1). de vervuilingsgraad van het huisvuil te ruggedrongen worden. Zoals reeds is gezegd kan inzameling plaatsvinden door middel van een breng- en haalsys- teem. Het KCA wordt thans ingezameld via de ecotainer die op de gemeentewerf aan de Noordkade staat. Deze contai ner bestaat uit 6 compartimenten, die in zijn geheel naar een verwerkingsbedrijf kan worden getransporteerd. Burgers kunnen gedurende kantooruren hun probleemstoffen aanbieden. Afgewerk te olie kan hier eveneens worden aange boden. Per 1 januari 1989 gaan B. en W. overi gens binnen het gehele gebied van het Gemeenschappelijke Vuilverwerkings- bedrijf Midden-Holland en Rijnstreek (het G.V.B.) over op het systeem van de ROTEB, het Rotterdamse reini- gingsbedrijf. In 1987 is in Waddinxveen in totaal 5.081 kg KCA en 3.850 liter afgewerkte olie ingezameld. Hoewel de respons eens stijgende lijn vertoont zijn wij van mening dat de inzameling verbetering behoeft, omdat moet worden aangeno men dat meer probleemstoffen kunnen worden ingezameld. Om de inzameling van de diverse probleemstoffen te sti muleren denken B. en W. zowel aan een uitbreiding van het brengsysteem als aan het haalsysteem. teem en het brengsysteem. Inmiddels heeft Minister van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) op 18 mei 1988 het startsein gegeven voor een voorlich tingscampagne over klein chemisch af val, onder het motto, "met chemisch af val gooit u meer weg dan u denkt". Samen met de provincies heeft het mi nisterie van VROM een project gestart om de manier van inzamelen te verbete ren, waarvan de voorlichting een onder deel is. Per jaar verdwijnt namelijk naar schatting 100.(MX) ton chemisch afval doelgroep van huishoudens en bedrijven in het mi lieu. De uitvoering van deze actie is aan de gemeenten overgelaten. Subsidie zal worden verstrekt tot max. 3 cent per kg als aanvulling op de oud pa- pierprijs volgens een bepaald systeem. De subsidieverordening zal leiden tot een vermindering van het vuilaanbod. B. en W. zijn van plan het komende voorjaar bij wijze van experiment een milieuparkje in te richten nabij het Ko ningin Wilhelminaplein. Hierbij moet worden gedacht aan het groepsgewijs plaatsen van glas-, papier-, blik- en tex tielbakken. Zij streven ernaar zo’n park met be planting in groen aan te kleden, zodat het geheel een verzorgd aanzicht krijgt voor de omgeving. Afhankelijk van de bevindingen hier van (na een jaar zullen B. en W. hun proef evalueren) zal nader worden be zien of dit experiment navolging ver dient. Bij wijze van proef zal een papierbak worden geplaatst in het milieuparkje nabij het Koningin Wilhelminaplein. Na een proefperiode van een jaar zullen B. en W. bezien of dit experiment in an dere wijken (c.q. bij scholen) navolging verdient. Tevens zal een interieur pa pierbak worden geplaatst in het raad huis. Er komt veel papierafval vrij in de derlandse huishoudens. Een deel daar van wordt al gescheiden ingezameld, maar veel gaat de vuilniszak in en gaat daardoor voor hergebruik verloren. Uit sorteerproeven bleek dat 22,8% van het afval in de vuilniszak papier en kart on is. De helft hiervan is bij gescheiden inzameling geschikt voor hergebruik. Keukenpapier e.d. zijn nooit geschikt te maken voor hergebruik. Recycling van oud papier heeft voorde len voor het milieu en bespaart hout. Bij inzamelen van oud papier kan zowel het haalsysteem als het brengsysteem wor den toegepast. Halen geschiedt doorg aans in Waddinxveen door (sportver enigingen, scholen, kerken en particu lieren. Momenteel bedraagt in Nederland de inzameling van oud papier door scho len, verenigingen en particulieren, circa 750.000 ton, terwijl de industriële sector (papierbedrijven, drukkerijen) zo’n 700.000 ton voor hergebruik ter be schikking stelde. Dit is een nieuw record, dat Nederland aan de eerste plaats op de wereldran glijst helpt, wat betreft hergebruik van oud papier. Verwacht wordt dat het ver bruik van oud papier nog aanzienlijk zal stijgen. In Waddinxveen wordt momenteel in gezameld plm. 43,4 kg per inwoner (uit gaande van 24.500 inwoners). Ten op zichte van het landelijk gemiddelde van plm. 53,3 kg per inwoner (in 1987) bete kent dit nog een mogelijke verhoging van de respons van plm. 250 ton. Wat hierboven in het afval terecht komt ho pen B. en W. te weten te komen, nadat de resultaten bekend zijn van een on derzoek onder 27 gezinnen in Waddinx veen. B. en W. streven ernaar de inzameling van oud papier te verhogen door middel van een subsidieverordening inzame ling oud papier. Voorts zal bij wijze van experiment een papierbak worden ge plaatst in het milieuparkje nabij het Ko ningin Wilhelminaplein. In het kader van de Afvalstoffenwet dienen Provinciale Staten een (provin ciaal) plan terzake van de verwijdering van huishoudelijke afvalstoffen vast te stellen, waarin tenminste de hoofdlij nen van het Provinciaal beleid zijn aan gegeven. In zo’n plan worden samenwerkingsge bieden aangewezen waarvoor het plan een afgerond geheel van regelingen be vat met het oog op de verwijdering van de huishoudelijke afvalstoffen. De uitvoering van dit plan is in handen van gemeenschappelijke regelingen. Waddinxveen maakt deel uit van het Gemeenschappelijk Vuil verwerkings bedrijf Midden-Holland en Rijnstreek (G.V.B. Het in Waddinxveen opgehaalde huis- en grofvuil en bedrijfsafvalstoffen (in 1987 totaal 8.485 ton) wordt door de dienst Openbare Werken weggebracht naar het G.V.B.-overlaadstation te Gouda. Vandaar wordt het afval in con- tainerwagens afgevoerd naar de vuilver branding van het Afvalverwerkingsbe drijf van Rijnmond (A.V.R.). Hoewel deze vorm van verwerking uit milieuhygiënisch oogpunt minder scha delijk is dan het storten van afval blijft het een zeer kostbare aangelegenheid. Buiten de inzameling bedragen de kos ten voor verwerking en verbranding momenteel plm. 80,(X) per te verbran den ton. Door het stimuleren van scheiding aan de bron en hergebruik van afvalstoffen streven wij ernaar de Waddinxveense afvalberg te doen laten slinken. Dit be tekent niet alleen minder verspilling van grondstoffen, maar ook naar verwach ting een besparing in de vuilverwer- kingskosten. Eenzelfde stijging is terug te vinden in het aanbod van grofvuil. In 1987 be droeg het grofvuil per inwoner 41 kg. Het landelijk gemiddelde ligt 4 kg per inwoner hoger. Naast het in totaal 7.755 ton huis- en grofafval in 1987 werd ruim 730 ton be drijfsafval door de gemeente ingeza meld. WADDINXVEEN - In Waddinxveen werd vorig jaar 1.063 ton papier inge zameld, blijkens gegevens van de firma Metselaar van de Waddinxveense Onderweg. Dat lijstje ziet er zo uit: St. Paulusschool 1.500 kg per maand Bethelschool 1.600 kg per maand Mgr. Bekkersschool 700 kg per maand Ger. Basisschool 800 kg per maand De Sav. Lohmanschool 500 kg per maand Kon. Beatrixschool 600 kg per maand Eben Haëzerschool 1.800 kg per maand Klaas de Vriesschool 1.000 kg per maand Theo Thijssenschool 2.500 kg per maand St. Jozefschool 700 kg per maand Kard. Alfrinkschool 1.000 kg per maand Anne Frank-centrum 1.500 kg per maand Bejaardentehuis Souburgh 600 kg per maand Bejaardenwoningen Mevr. Kuipers Rietbergplantsoen 500 kg per maand Waddinxveen-voetbal 800 kg per maand WSE-voetbal 800 kg per maand Be Fair-voetbal 5.000 kg per maand Kruiskerk 2.000 kg per maand Immanuëlkerk 2.000 kg per maand Chr. Afgesch. Gemeente 750 kg per maand Gem. aanbod 27.650 kg per maand plm. 320 ton per jaar. Gem. aanbod particulieren uit Waddinxveen plm. 6 ton per week 293 ton per jaar. Gem. aanbod bedrijven, kantoren, winkels uit Waddinxveen plm. 450 ton per jaar. Totaal 1.063 ton per jaar. woners. Voorwaarde is wel een regel matig terugkerende reclame campagne. In 1987 is in Waddinxveen 305 ton glas opgehaald in 14 glasbakken. Dit aantal is inmiddels uitgebreid met 3 bakken. Geconstateerd kan worden dat de inza meling van glas in Waddinxveen de af gelopen jaren is toegenomen. Desondanks streven B. en W. ernaar de respons, welke momenteel plm. 42% is, te verhogen tot minimaal 50% het landelijk gemiddelde). Theoretisch zou voor Waddinxveen een maximale op brengst van plm. 720 ton haalbaar kun nen zijn. Om de respons te verhogen dient er een aantal glasbakken te worden bijge plaatst en te worden gebracht naar bijv, één op l.(X)0 inwoners (nu één op 1.441 inwoners (uitgaande van 24.5(X) inwo ners). Spreiding van de bakken over de gehele gemeente is daarbij van invloed op het respons-pcrcentage. Onderstaand is nader aangegeven waar de 17 glasbakken staan en de 8 andere komen te staan in de gemeente. Rond om woonbebouwing zullen geluidsar me glasbakken worden geplaatst, zodat (overmatige) geluidsoverlast zoveel mogelijk wordt voorkomen. Per persoon wordt in Nederland plm. 14 kg kleding, huishoudelijke textiel, de kens e.d. via de "stoeprand” aangebo den. Terwijl voorheen de voddeman op com merciële basis opereerde om textielaf- vallen in te zamelen en weer te verko pen, is deze activiteit nu bijna geheel overgenomen door enerzijds de tweed- ehandswinkels en rommelmarkten en anderzijds liefdadigheidsinstellingen als het Leger des Heils en de Max Tailleur Stichting. Voorts halen kringloopwin kels hun grootste omzet uit de verkoop van textiel. Momenteel bestaat er weinig inzicht hoeveel ton textiel per jaar in Waddinx veen wordt ingezameld en aan de afval stroom wordt onttrokken. Nadere stu die is hiervoor noodzakelijk. Afhanke lijk van de resultaten hiervan kan wor den bezien of, en zoja in hoeverre, een grote(re) toename van het hergebruik kan worden bereikt door de gescheiden inzameling te intensiveren. In verband hiermede zijn B. en W. voornemens bij wijze van proef een tex tielbak te plaatsen in het milieuparkje nabij het Koningin Wilhelminaplein. In Waddinxveen vinden momenteel overigens gemiddeld drie inzamelings- akties per jaar plaats. Hiermede wordt in de pas gelopen met het ter zake ge voerde beleid van de Stichting Centraal Archief voor het Inzamelingswezen om maximaal drie vergunningen per jaar af te geven. penplan voorlichting op te nemen over alle voorgenomen activiteiten. Een planmatige aanpak hiervoor is daaren tegen (per project) vereist. B. en W. zullen derhalve nader bezien de wijze waarop per onderdeel voorlichting zal worden gegeven. De commissie voor Volksgezondheid en Milieuzaken zul len B. en W. hierover bij de uitvoering van de onderscheidene activiteiten in formeren. Los hiervan zal de gemeente in het Weekblad voor Waddinxveen peri odiek aandacht besteden aan algemene milieubewustwording. de bevordering van de milieubewus twording en het milieubesef. Het activiteitenprogramma vermeldt daarvoor: verkoop van nieuwe com postvaten (met subsidie) in het komen de voorjaar bevorderen; het enquete- ren van de huidige gebruikers van com postvaten; het houden van een (nieuwe) voorlichtingsavond zowel voor de nieu we als voor de bestaande gebruikers en stelselmatig voorlichting verzorgen naar doelgroepen. Tegenover een gemeentelijke investe ring van 15.000,- bestaat een bespa ring op de inzamel- en verwerkingskos ten. Naar verwachting zal bij gebruik van een compostvat circa 200 kg (lande lijk gemiddelde) minder aan huishoude lijke afvalstoffen worden aangeboden, zodat dit een besparing op jaarbasis op levert van 4.800,- per jaar. Aangezien nog 135 compostvaten met een gemeentelijke subsidie kunnen worden verkocht is vooralsnog geen aanvullend krediet benodigd. De inzameling van glas vindt plaats met behulp van het brengsysteem. Reeds vanaf 1973 vindt inzameling plaats met behulp van de glasbak. Het systeem is thans behoorlijk ingeburgerd. Bij de glasbak is een respons haalbaar van 25% wanneer er per 2.000-5.000 in woners één glasbak beschikbaar is. Dit kan oplopen bij een grotere dichtheid bijv, tot 60% bij 1 glasbak per 1000 in- De kostenbesparing die hierdoor ont staat zal naar verwachting een voldoen de compensatie vormen voor de subsi- dielasten, zodat per saldo de gemeente begroting niet wordt belast. (Bij vergro ting van de ingezamelde hoeveelheid oud papier met 250 ton ontstaat een budgettair neutrale situatie). Met het voorstel tot vaststelling van een subsidieverordening inzameling oud pa pier stimuleren B. en W. de inzame- lingsactiviteiten voor niet-commerciële inzamelaars. Motieven voor het beschikbaarstellen van deze "milieupremie” zijn de navol gende: vermindering van gebruik van grondstoffen; vermindering van het af val; besparing op de kosten van afval verwijdering en afvalverwerking en mo tivering van de zelfwerkzaamheid van de burger, die daadwerkelijk iets aan het milieu kan doen. Krachtens deze verordening kan subsi die worden verleend aan toegelaten in stellingen zoals bijvoorbeeld plaatselij ke verenigingen, scholen, kerkgenoot schappen en instellingen die werkzaam zijn met een sociale, culturele of spor tieve doelstelling. Hierbij wordt voors hands gedacht aan een proefperiode van 3 jaar. Metalen vormen een klein deel van de afvalstroom uit huishoudens (2,8%, ex clusief grofvuil). De metalen bestaan voor het grootste deel uit ijzerhoudende componenten afkomstig van blikver pakkingen, flesdoppen, spijkers e.d. Een kleiner gedeelte bestaat uit de niet- ijzerhoudende metalen (non-ferro) met als belangrijkste aluminium, tin, lood, zink en koper. Deze zijn vooral afkom stig van de blikverpakkingen (tin), drankbusjes (aluminium) en koper draad. Het grofvuil bevat metalen in de vorm van huisraad en huishoudelijke apparaten. Het oud ijzer wordt in Waddinxveen opgehaald door een particulier - het be drijf Milieukompas van P. van Kooten - gelijktijdig met de inzameling van het grof huisvuil. Dit ijzer wordt afgevoerd naar Nieuwerkerk a/d IJssel. Voor het inzamelen van het ijzer ont vangt de heer Van Kooten, naast de op brengst. een gemeentelijke vergoeding voor zijn tractie- en loonkosten. Ook kan oud ijzer worden ingeleverd bij een ander plaatselijk bedrijf, te weten de firma Metselaar aan de Onderweg al hier. losmiddelen en fotochemicaliën). Om een einde te maken aan de milieuver ontreiniging die hierdoor wordt veroor zaakt is het noodzakelijk dat dit afval hiervan bestaan meestal uit kleine stap- gescheiden wordt ingezameld. Dit kan jes in de goede richting. Van goede op twee manieren te weten het haalsys- voorlichting moge derhalve op korte termijn geen wonderen worden ver wacht, al staat of valt iedere (inzame- l)actie met een goede voorlichting. In het activiteitenprogramma hebben B.en W. bij de verschillende onderde len gewezen op de noodzaak van voor lichting. Het uitvoeren van deze activi teiten vereist dan ook een zorgvuldige keuze van voorlichtingsmiddelen en - activiteiten. Uit de vele mogelijkheden moeten de meest bruikbare middelen en activiteiten worden geselecteerd; één en ander hangt nauw samen met de waarop men zich richt. Middelen zijn bijvoorbeeld folders, in formatiebrief, artikelen in plaatselijke pers. Kabelkrant en informatie via de (lokale)omroep, terwijl bij voorlich tingsactiviteiten ook moet worden ge dacht aan het opzetten van inzamelpun ten bij winkeliers, speelelementen etc. het overige huisvuil in te zamelen, kan Het is ondoenlijk in deze nota een stap- Op de gemeentewerf aan de Noordkade staat een ’'oliebol” voor door bedrijven en particulieren ingeleverde olie. (Foto: Sjaak Noteboom). ■V. z ■i. ij - vT"'. j

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 13