Twee Polen Monet musiceren in raadzaal OPIUM Uw ARMANI Oud papier, batterijen, chemisch afval en glas apart Passage FfRIDk Dansavond bij voetballers Meer geld voor Verzets museum Gouda Kunstgeld verdeeld Kerstman bezoekt badjas RTW-radio bij kaarsen fabriek Gouda Expositie Zevenhuizen I MIEKE n Wg Oud papier E™™?adebel,“dIs ,z°’n .‘crrc!1’Pe Beleidsvoornemens Maatregelen Artsen \Zuidplas” Sociale zaken Buurtwerk 'Minderheden Emancipatiewerk Pagina 9 samen voor 119,-- J Eau de toilette spray 35 ml. 39,50 Restaurant Eau de toilette spray 30 ml. 69,— A. P. van Neslaan 1 2771 DE Boskoop Telefoon 01727-14886/14283 Beheerder: C. W. Dufais I Elke zondag geopend voor Diners a la carte voor99,— After Shave 75 ml. voor 29,50 VOSSENI J- 4 vaker een arts 1 if Nieuwjaarsdag start actie afval apart de Waddinxveense bevolking te stimu leren. Enkele van de voorgestelde maatrege len zijn: - uitbreiding van het aantal glasbakken met acht stuks; Armani is een geraffineerde italiaanse geur die is samengesteld uit vele exclusieve geurstoffen. Zowel voor u mevrouw alsmede voor u meneer. kende historische vraag moet beant woorden. avond, die muzikaal omlijst worden door”Show-Duo”. De entree is voor zowel leden als niet- leden 7,50. WADDINXVEEN - Komende za terdag 17 december zal de kerst man een bezoek brengen aan het winkelcentrum de Passage. Van half elf tot half vijf wandelt hij in en rond de diverse winkels ter wijl hij diverse malen een traktatie uit zal delen. Het is zaterdag wel oppassen gebla zen, want bij de kerstbomenver koop is ook al een kerstman aanwe zig die velen op een ritje met de ar- reslee zal trakteren. Opium van Yves Saint Laurent is een klassiek oriëntaals parfum. In een exotische ver pakking misschien iets voor u Winkelcentrum "PASSAGE" Waddinxveen t Juliana van Stolberglaan 4, Telefoon 01828-17689 g..rfil»rO Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 14 december 1988 Vrouwen bezoeken Zeven Muzen aanwezig zijn. r-» ---J 1_ JJ 9.00-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur en op de vrijdagavonden 16 en 23 december van 19.00-21.00 uur. Byoux Drogisterij Parfumerie Salon de Beauté WADDINXVEEN - De Stichting Zuid- hollands Verzetsmuseum in Gouda kan dit jaar rekenen op drieduizend gulden subsidie van de gemeente Waddinx veen. Van dit bedrag was al duizend gul den als voorlopig bijdrage beschikbaar gesteld. Het gaat telkens om eenmalige bijdra gen uit de Waddinxveense gemeente kas, zo hebben B. en W. de volgende week woensdagavond vergaderende ge meenteraad laten weten, omdat het ver zoek om een permanente subsidie pas wordt bekeken zodra meer bekend is over structurele subsidiëring van ande ren, met name de provincie Zuid-Hol- land. Het bestuur van de Stichting Zuidhol- lands Verzetsmuseum in Gouda is vorig voorjaar al begonnen te vragen om een WADDINXVEEN - Op Nieuwjaarsdag 1989 (zondag 1 januari) gaat lige invloed op het milieu worden be- Waddinxveen van start met een nieuw actieprogramma om het afval bij de bron nog meer te scheiden. Dat betekent aparte inzamelingen voor glas,' oud papier, klein chemisch afval en batterijen. Het inzamelen van oud pa pier zal worden gesubsidieerd met 1 tot 3 cent per kilogram. Vossen, topmerk voor badtextiel. Voor zowel dames als heren een schitterende kollektie. Voor u kozen wij een ’’BADJAS” die in diverse kleuren te koop is wending van de middelen van de begro tingspost kunstaankoop voor bovenge noemde subsidie is verantwoord, omdat de verkoopmogelijkheden van kunst- vullen in het levend houden van de her- werken via deze stichting worden ver- innering aan de afschuwelijke gebeurte nissen in de Tweede Wereldoorlog en daardoor een voortdurende waarschu wing kan vormen tegen kwalijke ont wikkelingen en de daaruit voortvloeien de gevolgen”, aldus B. en W. groot. - Het reserveren van een bedrag van 15.000,- ten laste van de post voor on voorziene uitgaven 1988 ten behoeve van de aanpassing van de vergoedingen voor het vrijwillige brandweerperson eel. Behandeling van het hierop betrek king hebbende voorstel zal in januari 1989 plaatsvinden. gestoken kantine van Waddinxveen- voetbal. Alle leden en niet-leden zijn van harte zeker zijn hoe men er voor kan zorgen welkom bij deze bij voorbaat gezelige dat Gouda kaarsen nooit meer kunnen druipen. om de emancipatiedoelstellingen -- te doen vinden. Ook het (gedeeltelijk) onderbrengen van activiteiten voor bui tenlandse vrouwen lijkt ons een goede zaak. B. en W. zullen met de Vrouwenraad in overleg treden om gezamenlijk na te gaan welke maatregelen gewenst zijn om te komen tot betere uitvoering van de activiteitenprogramma’s en om tot een zo goed mogelijk gebruik te komen van het Vrouwenraadhuis. I De inzameling van oud papier sluit vol ledig aan bij de doelstelling van het pro vinciaal plan voor de verwijdering van de huishoudelijk afval 1988-1993 van de Bovendien zijn er voldoende mede werkers om er voor te zorgen dat het be drijf hoge ogen gaat gooien met het spel ’’Bedrijvig met bedrijven”. Voor de luisteraars geeft het spel ook nog de no dige informatie over de geschiedenis van Waddinxveen, wanneer men de be- De twee musici treden eerst op in Brus sel en komen vanuit Brussel speciaal naar Waddinxveen om in de raadzaal op te treden. Het is een uniek concert. De twee musici, die internationaal een grote bekendheid genieten, traden al eerder op in Frankrijk en Italië en nog meerdere landen in West-Eurppa. De entree is 10,- per persoon. Hou ders van een CJP of een Pas 65 betalen 7,50 entree per persoon. Kaarten kun nen ook telefonisch worden besteld (tel. 14433, toestel 173). De gereserveerde kaarten kunnen tot 15 minuten voor de aan vang worden afgehaald. Het programma dat wordt gegeven is: J. Paderewski - sonate opus 13, allegro De volgende woensdagavond vergade rende gemeenteraad is door het college van Burgemeester en Wethouders ge vraagd in te stemmen met het onder ver antwoordelijkheid van VVD-wethou- der K.W.Th. van Soest opgestelde ac tieprogramma afvalscheiding bij de bron en met de verordening tot subsi diëring van het inzamelen van oud pa pier. Tijdens de in oktober gehouden begro tingsbehandeling is onder krachtige druk van de gemeenteraad door het col lege van milieu-activiteiten-programma toegezegd. Het actieprogramma afvalscheiding bouwt voort op al bestaande voorzie ningen, zoals de glasbakken, de com- postvaten en de container voor klein chemisch afval op de gemeentewerf aan de Noordkade. - een subsidieregeling voor inzameling van oud papier; - de aanleg van een ’’milieuparkje” centraal in de gemeente nabij het Ko ningin Wilhelminaplein; - het voeren van acties voor de inzame ling van klein chemisch afval; - er worden batterijboxen ter beschik king gesteld voor de scholen en bibli otheek; - het gebruik van compostvaten zal worden gestimuleerd; - het houden van een tentoonstelling voor de basisscholen over de afvalpro- blematiek; - het door middel van voorlichting stel selmatig aandacht besteden aan het be lang van afvalscheiding. Bij de uitvoering van het programma zullen de scholen nauw betrokken wor den. perkt. Krachtens de nieuwe Waddinxveense oud papierverordening kan subsidie worden verleend aan toegelaten instel lingen, zoals plaatselijke verenigingen, scholen, kerkgenootschappen en instel lingen die werkzaam zijn met een soci ale, culturele of sportieve doelstelling. Hierbij wordt voorshands gedacht -aan een proefperiode van drie jaar. Binnen deze termijn zullen Ben W. de werking hiervan evalueren. Subsidie zal worden verstrekt als aanvulling op de oud-pa- pierprijs volgens onderstaand systeem: Als de handel voor oud-papier 1-5 cent per kilogram geeft bedraagt de gemeen telijke subsidie 3 cent per kilo. Wordt 6- 7 cent per kilogram gegevendan legt de gemeente 2 cent per kilo bijAls het oud papier 8 cent per kilo opbrengt bedraagt de gemeentelijke subsidie 1 cent per ki logram. Vanaf 9 cent per kilo wordt er door de gemeente niets meer bijgelegd. De subsidiemaatregel zal leiden tot een vermindering van het vuilaanbod. De kostenbesparing die hierdoor ontstaat zal naar verwachting een voldoende compensatie vormen voor de subsidie- lasten, zodat per saldo de gemeentebe groting niet worden belast (bij vergro ting van de ingezamelde hoeveelheid oud papier met 250 ton ontstaat een budgettair néutrale situatie). con fantasia, intermezzo andantino en finale allegro molto quasie presto; K. Szymanowski - 3 Mythes opus 30 met ”La Fontana di Aretuse”, "Narciso” en ”Le Driadi e Pan”. Na de pauze wordt nog gespeeld van G. Bacewics - IV Sonate met Moderato, Andante ma non troppo, Scherzo Molto vivo en Finale Con passione. Marek Szwarc is in 1939 in Warschau geboren en voltooide zijn viooloplei- ding aan de muziekacademie in Poznan. Verder studeerde hij aan het conserva torium van Brussel. Hij is concertmees ter in het Staatsopera-orkest van War schau. Met het ensemble ”Con moto ma cantabile” geeft hij regelmatig concer ten. Szwarc is viooldocent aan de mu ziekacademie in Poznan en werkt mee aan het Haydn-Orkest als Konsert- meester. Waldemar Andrzejewski is in 1938 in Poznan geboren en voltooide zijn pi- ano-opleiding aan de muziekacademie aldaar. Sinds 1962 is hij als professor aan de muziekacademie verbonden. In 1981 werd hij tot rector van deze school gekozen. Andrzejewski treedt vaak op als solist in kamermuziekensembles en er zijn verschillende platen van hem uit gebracht. Voor zijn kunstzinnige en pe dagogisch werk zijn hem meerdere on derscheidingen toegekend. van criteria om te bezien welke emanci- patie-activiteiten op welzijn voor subsi die in aanmerking komen, is nu des te meer gewenst. B. en W. vinden het een gunstige ont wikkeling dat in Waddinxveen een Vrouwenraad is opgericht. Juist uit oog punt van belangenbehartiging is samen bundeling gewenst. De afgelopen jaren hebben de activitei ten van de vrouwenorganisaties onge veer, zij het met variaties, eenzelfde pa troon. Het is opvallend dat de aange vraagde en toegekende subsidies bijna nooit volledig benut zijn. Deels kan dit veroorzaakt zijn door een zuinig beleid, hetgeen waardering verdient, maar te leurstellender is het feit dat een behoor lijk deel van de geplande activiteiten blijkbaar geen doorgang heeft gevon den. In 1987 is het Vrouwenraadhuis gestart. De gemeente subsidieert het Vrouwen raadhuis door middel van een bijdrage in het jaarlijks exploitatietekort tot ma ximaal 3.000,- (ook zijn inrichtings- subsidies verstrekt). Hoewel het nog te vroeg is om tot een definitieve conclusie te komen en er ze ker positieve ontwikkelingen zijn, heb ben B. en W. de indruk dat de bezet tingsgraad hoger en het activiteitenpro gramma uitgebreider kan worden, met name Het emancipatiewerk op het terrein van onder zo veel mogelijk vrouwen ingang welzijn is tot nu toe een voortzetting van de ’’Tijdelijke Rijksbijdrageregelingter stimulering van emancipatiewerk”, die de gemeente van het rijk kreeg. De sub sidie bedroeg toen 10.920,-. Sinds 1984 is Waddinxveen echter ’’proefgemeente”, wat inhoudt dat de gemeente op verschillende terreinen een grotere beleidsvrijheid heeft gekre gen, alsmede een brede doeluitkering van het rijk voor verschillende beleid sterreinen. Op het terrein van de gezondheidszorg streven B. en W. ernaar dat ook de 10e huisarts een vrouw zal zijn. De Commissie Sociaal-Cultureel Werk zal worden gevraagd aan emancipatie- activiteiten prioriteit te blijven toeken nen. Onderlinge afstemming met de ac tiviteiten van de Vrouwenraad is ge wenst. De inspanningen op het terrein van het minderhedenbeleid voor vrouwen die nen tenminste op het huidige niveau ge handhaafd te blijven. Bijzondere aan dacht verdient uit oogpunt van de emancipatie de positie van jonge meis jes. Daarnaast kunnen besparingen worden bereikt op het gebied van energie, grondstoffen en ruimte en kan de nade- Na MONET komt goudUit.de fraaie en bijzonder mooie kollektie in "limited edition” het type "FLEXI” collier (60cm) en oor- stekers Vrouwen doen, volgens de gemeente in dezelfde nota, vaker een beroep op de gezondheidszorg. Binnen de gezond heidszorg zou daarom, meer dan tot nog toe vaak het geval is, rekening gehou den moeten worden met de gezond heidsproblematiek van vrouwen. Uit onderzoekingen is gebleken dat vrou- wfen vaker een arts bezoeken dan man nen. De gezondheidsproblemen die vrouwen hebben, hebben deels een maatschap pelijke achtergrond. Traditionele me dische en maatschappelijke dienstverle ning kan niet altijd inspelen op de speci fieke behoeften en problemen van vrou wen. Vandaar dat er steeds meer andere vor men van hulpverlening zijn ontstaan, bijvoorbeeld VIDO-groepen, ’’Blijf- van-mijn-lijf-huizen”, vrouwentele foons, enz. Deze vrouwenhulpverle ning heeft tot doel de zelfstandigheid en de weerbaarheid van vrouwen te ver groten. Het is van belang dat de huisart sen vertrouwd zijn met de specifieke problemen van vrouwen en goed kun nen doorverwijzen. Om de afvalscheiding te bevorderen zullen enkele nieuwe maatregelen wor den ingevoerd. Naast het nut van de scheiding zelf hebben deze maatregelen tot doel de milieubewustwording onder provincie Zuid-Holland, doordat op de- de Waddinxveense bevolking te stimu- ze wijze het hergebruik wordt gestimu leerd. In Waddinxveen zijn 8 huisartsen. Ge zien de norm, één arts per 2.350 inwo ners, zullen er nog 2 bijkomen. De ad vertentie voor een 9e huisarts is binnen kort geplaatst. De voorkeur gaat uit naar een vrouw. Een vrouwelijke huisarts zal ook voor vrouwen, behorende tot de etnische minderheden, een goede zaak zijn. Zij geven er de voorkeur aan zich te laten onderzoeken door een vrouwelijke arts. Gezien het huidige bestand van artsen is het volgens de gemeente logisch dat ook dè 10e huisarts een vrouw is. □e Vereniging voor Maatschappelijke Dienstverlening ’’Zuidplas” draagt zorg vóór de gezinsverzorging en het Alge meen Maatschappelijk Werk in acht ge beenten, waaronder Waddinxveen. Vooral in de gezinsverzorging zijn veel vrouwen parttime werkzaam. Het Algemeen Maatschappelijk Werk Behoort evenals de gezinsverzorging tot de eerstelijns hulpverlening. Het in con tact komen met de maatschappelijke dienstverlening gebeurt op eigen initi atief, via de gezinsverzorging, via de Huisarts, enz. É>e problemen, waarmee vrouwen bij Je maatschappelijk werk(st)er komen, ^jjn veelal te herleiden tot financiële problemen. De problemen zijn vaak di vers: van hoe men met een (beperkt) budget om moet gaan, maar ook in de situatie wanneer vrouwen weer willen gaan werken en daarvoor omgeschoold rhoeten worden. Het gebrek aan kin deropvang wordt ook vaak als een pro bleem ervaren. Andere problemen zijn bijvoorbeeld Relationele problemen; kinderen alleen öpvoeden; vervelende ervaringen uit hun jeugd, enz. De maatschappelijk werk(st)ers proberen samen met de ijtensen oplossingen te zoeken. Vooral bjet vermogen om zelf weer problemen op te lossen krijgt veel aandacht. WADDINXVEEN - In Waddinxveen hebben B. en W. een apart punt ge maakt van het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. In het lijder van de gezondheidszorgbeleid hebben B. en W. hierover al hun fjlannen bekend gemaakt, zo staat in de gemeentelijke emancipatienota. 6e afdeling Sociale Zaken van de ge- ifieente vervult een belangrijke taak ten danzien van de hulpverlening aan vrou wen, materieel en immaterieel. De sec tie huisvesting bijvoorbeeld door het zo Rdequaat mogelijk reageren bij echt scheiding, wanneer er op korte termijn Huisvesting beschikbaar moet komen. De bijstandsmaatschappelijk werkers Vervullen een belangrijke taak voor vrouwen met een uitkering en trachten Oplossingen te vinden bij financiële pro blemen, zoals in het hoofdstuk Sociale Zaken is uiteengezet. 6e belangrijke functie van de sociaal- ijaadsvrouw spreekt voor zich. flet sociaal-cultureel beleid, dat ressor teert onder de commissie Sociaal-Cultu- ieel Werk, krijgt onder meer vorm door Octiviteiten, georganiseerd op het ge bied van vormingen educatie, emanci patie, bewustwording en voorlichting, specifiek gericht op vrouwen. Qm de kans op deelname te vergroten probeert men kinderopvang bij deze ac tiviteiten te realiseren. Activiteiten om vatten onder meer zelfverdediging, meidenwerk, meidengroep, meidenca fé, breilessen en naailessen (deze laatste twee activiteiten zijn voornamelijk be doeld voor buitenlandse vrouwen). Baar de activiteiten voor vrouwen en meiden/meisjes prioriteit hebben, ^ordt daar bij de toekenning van subsi dies in het kinderwerk, jongerenwerk, tplwassenenwerk en het minderheden berk rekening mee gehouden. Aan spe cifiek meidenwerk werd in 1987 1.740,- besteed (exclusief beroeps krachten, huisvesting, etc). Dat is bijna 12% van het budget voor jongeren (jon gens en meisjes). Vrouwen uit culturele minderheids groepen verkeren in vele gevallen in een dubbele achterstandssituatie, als lid van den culturele minderheid en als vrouw. De positie van de vrouw in Nederland is heel anders dan in eigen land. In hun ei gen land is vaak de familieband erg WADDINXVEEN - Komende zater dagavond 17 december om acht uur wordt in de kantine van de voetbalver eniging Waddinxveen in het sportpark ”de Sniep” aan de Sniepwegeen ouder wetse dansavond gehouden, die de reeks kerstbingo-dansants onder breekt. De dansavond die nu wordt gehouden Hoe'deze keer het overbekende ”Tul- vindt plaats in de gezellig in kerstsfeer pen uit Amsterdam” weer ten gehore zal worden gebracht, blijft nog een aan gename verrassing. Een verrassing zal delen ten behoeve van diverse aanschaf fingen Prof. Kohnstamm-MAVO. - Beschikbaarstelling van een krediet van 1.500,- ten laste van de in de ge meentebegroting 1988 geraamde post ook indien andere gemeenten niet zou- van 3.000,- voor kunstaankoop ten be den bijdragen. hoeve van een eenmalige subsidie aan Bij Voorjaarsnota 1988 heeft de raad in de Regionale Kunststichting Gouda en zijn vergadering van 20 april 1988beslo- het restant ad 1.500,- toe te voegen ten aan het Verzetsmuseum alvast een aan het fonds beeldende kunsten. Aan- donatie van 1.000,- beschikbaar te stellen. ”Wij blijven van oordeel dat het mu seum een belangrijke functie kan ver- criteria die de ’’Tijdelijke Rijksbijdra- geregeling ter stimulering van emanci patiewerk” stelde, zijn min of meer overgenomen en gehanteerd bij de toe kenning van de subsidieverzoeken on der het ’’Besluit Proefgemeenten”. Jaarlijks wordt een overleg met de vrou wenorganisaties gehouden om tot een verdeling van de subsidie te komen op grond van de activiteitenplannen. Met ingang van 1989 is ook de regeling ’’Besluit Proefgemeenten” vervallen en komen de gelden (na de rijksbezuini- ging) via het gemeentefonds binnen. Er behoeft derhalve geen enkele relatie meer tussen ’’uitgaven en inkomsten” op dit beleidsterrein te zijn. Het stellen WADDINXVEEN - Aankomende donderdagavond 15 december om half negen wordt in de raadzaal van het gemeentehuis een extra kamer muziekconcert gegeven. Die avond treden dan twee Poolse musici op, na- j melijk Marek Szwarc en Waldemar Andrzejewski uit Poznan, met viool en piano. sterk. Eenmaal in Nederland zijn ze de ze contacten kwijt. Ze bevinden zich in een geïsoleerde positie. Bovendien vor men ze geen homogene groep. Er is een uitgebreid programma voor buitenlandse vrouwen in De Bonkelaar, onder andere taallessen en naailessen, door vrouwen gegeven. De taallessen worden sinds augustus 1987 gegeven in het kader van de Basi seducatie. Peuteropvang is daarbij aan wezig. Daarnaast zijn er ook buitenlandse vrouwen die thuis les krijgen. Deze les sen thuis zijn veelal een opstapje om deel te nemen aan de taallessen in De Bonkelaar. Er zijn regelmatig bijeenkomsten van Turkse vrouwen en drie keer per jaar is er een Buitenlandse Vrouwenavond. In 1987 werd er specifiek aan vrouwen uit minderheden ruim 40% besteed van het totale budget voor minderheden. De bijdrage die vrijwlligers aan deze ac tiviteiten leveren is heel belangrijk. Bij de Vrouwenraad is de groep Buiten landse Vrouwen aangesloten. WADDINXVEEN - Het programma ’’Kijk in het bedrijf’ van de lokale ra- dio-omroep RTW brengt komende za terdag een bezoek aan Stearine Kaar senfabriek - Gouda BV aan de Mercuri- usweg. Via het kabelnet op de FM-band 101.1 Mhz in stereo wordt het bedrij- venprogramma zaterdag 17 december uitgezonden van 12.00-13.00 uur. Eerder kwamen in deze uitzending aan bod Autotech BV van de Noordringdijk en de poestcentrale Henk Marijt van de Wilhelminakade. Voor het programma worden bedrijven belicht van Waddinx- veen-Zuid naar Waddinxveen-Noord. De RTW-radio noemt het beslist geen slecht idee om met het oog op de ko- mende Kerstdagen de luisteraars te ver- gasten met boeiende informatie over al- les wat met de bekende kaars met het gotische raampje heeft te maken. Be drijfsleider H.J. Keuken is er de man ook wel voor om dat wat een kaars ook tot kaars maakt te vertellen. ZEVENHUIZEN - Van vrijdag 16 de- Ernst de Vogel (tekeningen van beken- cember tot en met 23 december zal er in de figuren uit Zevenhuizen) en verte- het gemeentehuis van Zevenhuizen genwoordigers van de gemeente Zeven- voor de eerste keer een expositie gehou- huizen en de culturele commissie De den worden. Zeven Muzen aanwezig zijn. De opening is op vrijdagavond 16 de- De openingstijden zijn op werkdagen cember om 19.00 uur. Hierbij zullen van 9.22 12.22 12.22 17.22 ook de exposanten Anne Nap (kera miek), Erik Nolten (aquarellen) en WADDINXVEEN - Het kopen van schoolmeubilair, kunstaankopen en de aan te passen vergoedingen voor het vrijwillige brandweerpersoneel zijn het onderwerp van even zovele wijzigingen van de gemeentebegroting, die B. en structurele subsidie om de exploitatie- W. ter goedkeuring aan de gemeente lasten van het museum te kunnen dra- raad hebben voorgelegd. Het gaat hier gen. om de volgende zaken: In de raadsvergadering van 28 januari - Beschikbaarstelling van een krediet 1987 is ten aanzien van een identiek ver- van 3.120,- ten laste van fonds ver zoek voor 1987 besloten voor dat jaar nieuwing meubilair en leer-en hulpmid- een éénmalig subsidie te verstrekken van 1.000,-. Met betrekking tot het verstrekken van een structurele subsidie is besloten dat onderwerp bespreekbaar te houden, •5

Weekblad voor Waddinxveen | 1988 | | pagina 9