Gevelkozijnen en dakbedekking ZELFSTANDIGHEID BOUW VOORLICHTING SLAAT AAN geen lint doorgeknipt Open brief Noordeinde in sportzaal ”In 1992 wordt er Kindertheater Vernieuwd pand van Schieland Atheneum Staatssecretaris mr. Yvonne van Rooy in Het Trefpunt: 99 Open dag HAVO- Nationale Rijschool- gids 1989 Viditel ook in het gemeentehuis Oud gereed- schap brengt 1/480,- op Kosten Extern advies De fietsers De landbouwer Verkiezingen Nieuwbouw Ook verliezers l Rijbewijzen Dak /j Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fat soen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. iltf- n B '"'t' I i I ”7992” ■I- 3 Pagina 11 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 18 JANUARI 1989 10.30-14.30 Advies en voorlichting wordt gegeven in Bouwvoorlichting aan de Staringlaan. (Foto: Stichting Bouwvoorlich- kwart voor drie duurt, zijn u al te koop kunnen te zijner tijd ten laste van dit fonds worden gebracht. eelszaken en heeft de instemming van deze commissies. Voorgesteld wordt WADDINXVEEN - Toen in de loop van 1988 het besluit viel bij de Stichting Bouwvoorlichtingscentrum aan de Sta ringlaan om voortaan geheel zelfstandig te worden, had men wel het idee dat hierdoor de interesse voor deelname in de expositie groter zou worden. Toch heeft de werkelijkheid de verwachting ruimschoots overtroffen. Het aantal deelnemers op de permanen te voorlichtingsexpositie is van 56 ge groeid naar 97. Het leuke hierbij is dat de verscheidenheid aan bouwproduk- ten en diensten hiermee ook sterk is ge- tingscentrum Waddinxveen). Ook voor mensen die last hebben van houtrot, schimmels en baktorren in houtkonstrukties heeft Bouwvoorlich ting nu oplossingen in huis. Er is nu bij- De bouwkosten voor het gehele projekt bedragen ca. 7 miljoen. Het gehele projekt heeft 15 maanden in beslag ge nomen. In het vernieuwde gemeenlandshuis zijn op dit moment 90 medewerkers ge huisvest. V. SLACHTER Rijndijk 2^Hazerswoude Zoals bekend krijgen de Nederlandse gemeenten binnen afzienbare tijd te maken met een sterk gewijzigde per soonsregister, zulks op grond van de Bij de plannen zijn de gemeentebestu ren gezwicht voor de terreur van de automobilist. Als die maar genoeg fiet sers onder zijn carter heeft laten ver dwijnen, krijgt hij zijn voorrang wel. Het is toch belachelijk dat, in plaats van de zwakke verkeersdeelnemers te be schermen en voorrang te geven, deze groep bij elke kruising met een afslaan de weg voorrang geven? Dat is de we reld op zijn kop. In plaats van de auto mobilist op te voeden met respect voor de fietser delft de laatste het onderspit. Moet u eens bedenken wat dat betekent voor de sportfietsers die het Noordein- de als belangrijke verbindingsweg kie zen. Om de paar honderd meter stop pen om in uitlaatgassen te wachten tot Sedert enige jaren is de politiek-econ- omische koers door de Europese rege ring verlegd. De ’’terugtredende over heid” bemoeit zich minder met het economisch gebeuren en laat dit over aan het maatschappelijke krachtenveld, zoals werknemers, werkgevers en agra riërs. De verzelfstandiging van de PTT is hier ook een voorbeeld van. Economische ontwikkeling loopt samen met sociale ontwikkeling. Dit komt in Europa echter nog niet helemaal uit de verf. In de visie van het CDA moet de mens centraal staan in Europa. Zij zijn ”De plaats en rol van de waterschappen in onze maatschappij en de hedendaag se en toekomstige taakuitoefening die naast de dam en de duiker in de Tweede Tocht - die belangrijk blijven - vele an dere accenten kent, vragen om het re- cruteren van de kandidaten uit brede kring. Een en ander vanzelfsprekend binnen de randvoorwaarden van onze bestuursamenstelling”, aldus de dijk graaf van Schieland. Zij kondigde tevens aan dat in het voor jaar een oproep zal worden geplaatst in verschillende kranten om te ’’sollicite ren” naar een plaats op de kandidaten lijst. De verkiezingen zullen plaatsvin den in november a.s. Geld zat! voorkinderen van 6-12 jaar. Als ze daar aankomen blijkt de kelder woning te zijn verhuurd: Sonja woont er nu met haar baby. Er gebeurt dan van alles en nog wat. Kaartjes voor de kindertheatervoorstel ling, die zondagmiddag 29 januari tot bij De Bonkelaar. ROTTERDAM - Vorige week is het vernieuwde gemeenlandshuis van het hoogheemraadschap van Schieland in Rotterdam in gebruik genomen. Tijdens de daartoe bijeengeroepen bui tengewone verenigde vergadering ont hulde de commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. S. Patijn het naam bord van Schieland naast de hoofdin gang. Met dit naambord en met het wa pen -de adelaar- van Schieland aan de gevel van het pand hoopt Schieland dat de herkenbaarheid van het gemeen landshuis wordt vergroot. per langrijke beslissingen genomen moeten 51 T T'- -1 - 1 de commissie voor de Financiën en in de de commissie voor Onderwijs- en Pers commissie voor Onderwijs- en Person- WADDINXVEEN - Dat in 1992 geen lint wordt doorgeknipt waardoor over een kleine drie jaar als het ware op economisch gebied in Europa een paradijselijke situatie gaat ontstaan werd goed duidelijk gemaakt door CDA-staatssecretaris mr. Yvonne van Rooy van Economische Zaken, die vorige week dinsdagavond sprak voor de regio Gouwe en IJssel van het CDA in Het Trefpunt in Waddinxveen. het die profijt uit de nieuwe situatie moeten trekken. Het CDA streeft naar een sterk Europa en een solidair Europa. Sterk door soli dariteit, niet alleen binnen Europa, maar ook naar Oost-Europa en de ont wikkelingslanden. Dit betekent dus tevens dat de grens niet dichtgegooid mag worden door po litieke vluchtelingen uit andere delen van de wereld. Het Noordeinde wordt smaller, om de snelheden te beperken, zeggen beide gemeenten. Maar heeft u wel eens gezien met welke monstrueuze apparaten landbouwers over de weg moeten rijden? Ik wel: zeer breed zijn ze. En ik vraag me in redelijkheid af of daar wel rekening mee gehouden is zo vanaf de tekentafel. Het lijkt me niet en zo lang we in een landelijke omgeving wo nen, en dat willen we, horen de land bouwers daar nadrukkelijk bij en moe ten ze hun beroep kunnen blijven uitoe fenen. Daar horen geschikte wegen bij. Als de automobilisten langzamer moeten - en dat moeten ze - zijn daar ook andere middelen voor. Gemeenteraadsleden: Ik wil geen ant woord, maar wel dat u nadenkt voor u besluit. Er zijn meer belangen dan die van de direct aanwonenden. gevangenen: valsgelddrukker en een bankovervaller. Deze twee spreken af elkaar te ontmoe ten op hun gehiene schuilplaatsen: een oude kelderwoning in een doodlopend straatje. WADDINXVEEN - De ANWB en de BOVAG brengen deze zomer de eerste nationale rijschoolgids uit. Daarin ko men ook rijscholen uit Waddinxveen en omgeving voor met een slagingspercen tage op of boven het kringgemiddelde. De twee organisaties spelen daarmee in op de wens van de minister van Verkeer en Waterstaat N. Smit-Kroes die een dergelijke uitgave entameerde. De nieuwe gids heeft ten doel de consu ment meer inzicht te geven in dit speci fieke kwaliteitsaspect van het rij school wezen. Het geslaagdenresultaat is overigens één van de aspecten, waarmee een goe de rijschool zich kan onderscheiden. Bij de opgenomen rijscholen zal ook wor den vermeld of zij een ANWB-erken- ning hebben en/of zij lid van de BO VAG zijn. Van deze rijscholen zijn bij de betrok ken organisaties meer gegevens be kend, die de rijschoolzoeker in staat stellen een juistg keuze te maken. het de auto’s belieft plaats te maken. Ze kunnen het Noordeinde wel verge ten als belangrijke verbindingsweg en de raadsleden jagen ze de auto in. Het fietspad is mooi, maar er hoort de zelfde voorrang bij als alle andere ver keersdeelnemers op het Noordeinde hebben. En trouwens: waarom is met de ontstane ruimte niet gelijk een voetpad gemaakt? Overigens waardeer ik het beleid om de illegale opritten met hun kruisende ver keer (ze rijden soms tientallen meters over het fietspad) te laten verdwijnen. Wat mij betreft hebben de raadsleden het al te ver laten komen. T aan de gemeente raad in te stemmen met een uitbreiding van de administratie met 12 uur per week en de kosten hiervan te dekken door vorengenoemde verhoging van de raming wegens te verzilveren eenhe den. De bij het bekostigingsbesluit basison derwijs behorende programma’s van ei sen rekenen de vervanging van gevelko zijnen tot het ingrijpend onderhoud en dus niet tot het technisch onderhoud. Voor de vervanging van gevelkozijnen staat een cyclus aangegeven van 60 jaar, dat wil zeggen dat de gemeente pas over circa 40 jaar de rijksvergoeding voor dit onderdeel ingrijpend onderhoud tege moet kan zien. Vier van de zes gevelkozijnen zijn ech ter dringend aan vervanging toe, zo is door de dienst Openbare Werken en Bedrijven geconstateerd. Vervanging is ”nu reeds” noodzakelijk, omdat het ge bruikte hout van slechte kwaliteit is. De gevraagde voorziening overschrijdt derhalve de ’’normale eisen aan het ge ven van onderwijs te stellen” niet. De kosten van deze voorziening worden ge raamd op 3.360,-. In de raadsvergadering van 24 oktober 1988 is besloten om voorfinanciering van een aantal voorzieningen ten be hoeve van de Eben Haëzerschool moge lijk te maken, tot het instellen van een fonds ’’Algehele aanpassing en ingrij pend onderhoud bijzonder onderwijs”. WADDINXVEEN - Er is een kleine 41 mille 40.950,-) nodig voor di verse voorzieningen voor de hervormde Bethelschool aan de Heggewin- de. Het gaat hier volgens een verzoek van het schoolbestuur aan de ge meente Waddinxveen om vier nieuwe gevelkozijnen en om nieuwe dak bedekking, alsmede het aanbrengen van anti-klimvoorzieningen. groeid, zodat op een breed terrein infor matie kan worden gegeven. De verwachting is dat ook dit jaar een zelfde groei te zien zal geven. Geheel nieuw zijn de stands met elektrotechni sche materialen zoals fraaie schake laars, kabelkanalen, elektrische geisers, dimmers, deur telefoon en deur video en centrale stofzuigsysteem. voorbeeld informatie over komplete woningen, wanden, vloeren, plafonds, verwarming, trappen, dakbedekking, open haarden, ramen, kasten, kranen, zonwering, isolatie etc. Het expositie- en informatiecentrum is voor iedereen geïnteresseerde vrij toe gankelijk. U kunt er niets kopen, zelfs de informatie en dokumentatie is er gra tis. De Stichting Bouwvoorlichtingscen trum Midden-Holland te Waddinxveen wil uitsluitend de weg wijzen in de veel heid van produkten en toepassingen. Dit is een open brief aan de gemeente raden van Boskoop en Waddinxveen over het Noordeinde. Beide gemeenteraden beslissen binnen kort over de reconstructie van het Noor deinde. Inspraak is er niet bij. De ge meente Boskoop heeft wél een in- spraakregeling waar een plaatselijk ma gistraat weliswaar over uitgleed, maar hij is er tóch. De gemeente Waddinxveen heeft geen inspraakregeling, is de hoofduitvoerder van het werk en komt niet verder dan een voorlichtingsavond. Maar voor wie? De omwonenden. Maar die zijn veelal niet de gebruikers van het Noor deinde. Het is namens hen dat ik op individuele basis deze brief schrijf aan de gemeente raadsleden zodat ze als beslissende or ganen op het juiste moment de juiste beslissingen kunnen nemen. Volgens mij zijn er twee vergeten groe pen. De fietsers en de landbouwers. De dijkgraaf van het hoogheemraad schap van Schieland,ir. J.M. Leemhuis- Stout, wees in haar toespraak tot de ver enigde vergadering en de aanwezige ge nodigden op de komende verkiezingen voor de leden van de verenigde verga dering - het algemeen bestuur van Schieland. WADDINXVEEN - In de sportzaal Groenswaard aan de Wingerd wordt ^ndagmiddag 29 januari om half drie t^eer een kindertheatervoorstelling ver- zorgd door De Bonkelaar. Deze mid- 3ag, bestemd voor kinderen van 6-12 jaar en tegen betaling van 2,50 toegan- kelij ktreedt de Stichting Theater Plok voor het voetlicht met het programma CGeld zat!”. '•Geld zat” is een echte thriller voor ie- 3ereen vanaf 6 jaar. Naast allerlei grap pige momenten zulle er ook diverse Spannende momenten in voorkomen, net verhaal gaat over twee ontsnapte Voor zo’n 40 christen-democraten, on der wie ook Waddinxveens wethouder P.F.J. van Schie en leden van de plaat selijke CDA-raadsfractie, sprak ze dui delijk en helder over de betekenis van 1992 voor de Europese Gemeenschap. En passant liet ze ook andere toekom stige ontwikkelingen binnen de twaalf lidstaten de revue passeren. Voordat de staatssecretaris aan haar be toog begon sprak eerst de Zuidholland- se statenleden Willem Waterreus en Evelyn Feenstra. Willem Waterreus gaf een beeld van de saneringsoperatie binnen de provincie en de nota over de inrichting van de pro vincie in het jaar 2000. Evelyn Feenstra noemde de jaarlijkse begrotingsbehandeling een goede vorm van samenwerking. Er bestonden na melijk onderlinge afspraken tussen de partijen over zaken waarop beslist niet mocht worden bezuinigd. Iedere partij heeft er zich keurig aan gehouden. In 1990 dienst de provinciale Begroting sluitend te zijn. Kort voor half negen nam mr. Yvonne van Rooy het woord. Volgens haar kan op het jaar 1988 in veel gevallen met dankbaarheid worden teruggezien. Veel internationale conflicten kwamen dichter bij een oplossing of zijn tot een oplossing gekomen. Ook op sportge bied waren er successen voor Neder land: PSV Europees kampioen voetbal len en Yvonne van Gennip werd Olym pisch kampioen schaatsen. De export brak in Nederland alle re cords. De toename bedroeg 9%, en als men de dalende prijs van het aardgas buiten beschouwing laat, zelfs met 10%. Dit feit heeft zeker een gunstige invloed op de werkgelegenheid gehad. vengenoemde 300 maatregelen niet ge nomen is, dan wordt het doel, namelijk de grensbelemmeringen wég in 1992, niet gehaald. Er werd een onderzoek verricht naar mogelijke andere lokaties voor de huis vesting binnen het beheersgebied van Schieland. Uiteindelijk besloot de verenigde ver gadering op 26 juni 1986 over te gaan tot het aanbouwen van een vleugel en het renoveren van het bestaande pand. Bij de lokatiekeuze speelde de situering van het gemeenlandshuis op eigen grond en de ligging aan de Nieuwe Maas een grote rol. Bij de aanbouw werd het zelfde architectenbureau ingeschakeld dat ook het ontwerp voor het bestaande pand heeft ontworpen. Het bestaande pand werd in 1968 in gebruik genomen. De eenwording van Europa heeft het af gelopen jaar ook duidelijker gestalte gekregen: ”1992” is ook iets waar Ne derland in hoge mate van profiteert. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schap, heeft een boekwerk leten ver schijnen waarin 300 maatregelen staan die vóór 1992 genomen moeten worden om alle grensbelemmeringen en techni sche handelsbelemmeringen binnen de Europese Markt te laten verdwijnen. De Europese Commissie wil een een heid maken van de gefragmenteerde Europese markt. Als voorbeeld van de ze versnippering zou de markt voor ta pijten kunnen gelden die nu nog in ieder afzonderlijk land door een nationale in stantie (bijv. TNO) getest dienen te worden. Voor de gehele Gemeenschap betekent dit dus twaalfmaal testen. Door het we derzijds erkennen van keuringen is dit terug te brengen tot één. Een ander voorbeeld zijn de accijnsen die in de afzonderlijke lidstaten gehe ven worden (benzine, sterke drank); dit zal via accijnsharmonisatie ook gelijk getrokken moeten worden Als er in 1992 nog een aantal van de bo- Per saldo is een markt zonder belemme ringen op het gebied van handel en ver keer een goede zaak. Doch zoals bij alle maatschappelijke ontwikkelingen zijn er behalve winnaars ook verliezers. Ondernemingen dienen te streven naar internationalisatie, het samen werken met buitenlandse bedrijven, investerin gen te doen en vernieuwingen na te stre ven teneinde te kunnen concurreren met producenten uit het Verre Oosten en de VS. Als men dit alles achterwege laat is het mogelijk dat men van een kouwe kermis thuiskomt omdat men binnen enkele ja ren van de markt gedrukt wordt. ’’Europa” wordt als nieuwe bestuur slaag steeds belangrijker. Op het gebied van de landbouw zijn al vele bevoegd heden overgedragen, ook op andere ge bieden zal dit straks het geval zijn. Op het gebied van justitie bijvoorbeeld, als de grenscontroles gaan verdwijnen, zal er immers een uniforme visumplicht voor alle lidstaten moeten gaan gelden, want grenscontrole van personen blijft alleen aan de buitengrenzen bestaan. Tevens zullen de nationale wetgevingen beter op elkaar afgestemd dienen te worden, bijvoorbeeld op het gebied van drugs en wapenwetgeving. De maatregelen naar 1992 vergemakke lijken dus onze nationale export omdat de verschillende belemmeringen ver dwijnen. De nationale grenzen van Ne derland en de andere EG-lidstaten ver dwijnen echter niet. De nationale export van Nederland blijft zowel binnen als buiten Europa bestaan. Ook het door onze volksverte genwoordiging gevoerde beleid onaan tastbaar. Alleen die gebieden van be leid worden overgedragen waarvan de uitvoering beter op Europees niveau kan plaatsvinden. Doch het nationale beleid wordt hier mee absoluut niet uit handen gegeven. De nationale culturen blijven immers dominant. Bijvoorbeeld de vakbonden in Nederland, Engeland en Frankrijk functioneren toch ook onderling totaal verschillend; zo zijn er nog wel meer voorbeelden te bedenken waarin Ne derland van de buurstaten verschilt. computer van de VNG, zijn voor VNG- leden direct toegankelijk. Ook andere (overheids-) instellingen maken voor de informatievoorzienin gen in toenemnde mate gebruik van Vi ditel. Onder meer het ministerie van Binnenlandse Zaken verstrekt via Vidi tel uitgebreide informatie over algeme ne en specifieke uitkeringen. Met Viditel is het mogelijk sneller, ge richter en efficiënter (ondersteunende beleids-) informatie te verkrijgen zon der dat daarvoor allerlei zaken (boe ken, tijdschriften, circulaires etc) door genomen c.q. aangeschaft moeten wor den. Ten behoeve van het afgeven van rijbe wijzen is een aansluiting met Viditel noodzakelijk. Deze aansluiting is des tijds ook tot stand gebracht. De apparatuur, waarmee een en ander is gerealiseerd, wordt door de sectie Burgerzaken van de afdeling Algemene Zaken niet alleen voor het afgeven van rijbewijzen, maar ook voor het andere ’’gewone” computerwerk gebruikt. Door de PTT/VNG wordt thans tegen een aantrekkelijke prijs speciale Vidi- tel-apparatuur aangeboden. Deze ap- ’’Andere voorzieningen bij- paratuur vervangt de thans door de sec- j-i i •-. tie Burgerzaken voor het afgeven van rijbewijzen in gebruik zijnde appara tuur. Voordeel van deze aanschaf ter grootte van 3.500,- is dat ook anderen binnen de organisatie gemakkelijker van Vidi tel gebruik kunnen maken. De aan te schaffen apparatuur is alleen voor dar WADDINXVEEN - De samen werkingsschool voor HAVO- Atheneum aan de Sniepweg, die aan het begin van dit schooljaar het 15-jarig bestaan vierde, houdt za terdag 28 januari van ijur een open dag. Op deze dag worden in het school gebouw diverse activiteiten georga niseerd opdat ouders en toekomsti ge leerlingen kennis kunnen nemen van de vele facetten van de Samen werkingsschool. Er zal aandacht worden besteed aan presentatie van alle vakken, teerlingenactiviteitenlesmateri aal, bibliotheek, leerlingenbegelei ding, boekenfonds, tweejarige brugperiode, computeronderwijs, doorstroming HAVO-Atheneum, kennis van het geestelijk leven en decanaat. Verder vindt de school het belang rijk, dat ouders ook van gedachten kunnen wisselen met de verschil lende geledingen binnen de school joals de commissie van bestuur, vereniging, ouderraad, medezeg genschapsraad, docenten, onder- wijsteunend personeel, schoollei ding en natuurlijk ook de leerlin- ?en’ WADDINXVEEN - In het gemeente huis zal voor 3.500,- PTT-Viditel-ap- paratuur worden aangeschaft. Hiermee wordt vooruitgelopen op allerlei auto- matiseringszaken, die in Waddinxveen zullen gaan spelen. Volgens B. en W. wordt door de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) in toenemende mate via Viditel (beleids-)informatie verstrekt. De ge- De kosten van genoemde voorziening gevensbestanden, opgeslagen in de ^Jn sportzaal Groenswaard verzorgt Stichting Theater Plok de voorstelling LEZERS schrijven Het bestuur van de Hervormde school vereniging heeft voorts een verzoek om medewerking ingediend voor de ver vanging van de dakbedekking van de Bethelschool en het aanbrengen van an ti-klimvoorzieningen Door de dienst Openbare Werken en Bedrijven is geconstateerd, dat de dak bedekking inderdaad zodanig is versle ten, dat vervanging noodzakelijk is. Ook de tot de technische- en functiever- beterende aanpassingen behorende an ti-klimvoorzieningen overschrijden de normale eisen aan het geven van onder wijs te stellen niet. Ten aanzien van de vervanging van de dakbedekking zijn door het schoolbe stuur drie offertes overgelegd. Op grond hiervan kunnen de kosten wor den geraamd op 36.054,-. De werkzaamheden, omschreven in de (laagste) offerte, lijken B. en W. rede lijk en acceptabel. Ook de offerte ten aanzien van de anti-klimvoorzieningen ten bedrage van 1.536,- geeft geen aanleiding tot op- of aanmerkingen. Beide bedragen kunnen ten laste van het fonds zonder onderwijs” worden gebracht. De directeur van de Prof. Kohnstamm- school voor openbaar MAVO aan de Mauritslaan heeft de gemeente Wad dinxveen verzocht om uitbreiding van het aantal uren ten behoeve van de ad ministratie van de school. Gezien de argumenten achten B. en W. een uren-vermeerdering redelijk. De doel (Viditel) aanwezig en behoeft niet kosten van de gevraagde uitbreiding, 15 tevens voor andere (computer-) admini- uur per week, bedragen echter op jaar- straties te worden gebruikt. basis plm 17.500,-. De begroting biedt slechts een ruimte van plm 13.600,-, ontstaan doordat de in 1989 geraamde verzilvering met 8,66 eeimeden kan worden verhoogd. Dit komt overeen met een uren-uitbreiding van 12 per week. Om het tekort op de mavo-begroting Wet op de Persoonsregistratie (GBA). niet verder te vergroten, vinden B. en In het kader van informatievoorziening W. dat de uitbreiding voorshands be- en automatisering zullen binnenkort be perkt dient te blijven tot 12 uur per langrijke beslissingen genomen moeten week. Het vorenstaande is besproken in worden. Hierover is reeds gesproken in oneelszaken. Om een en ander op verantwoorde wij ze te kunnen bezien en te kunnen voor zien, achten B. en W. externe begelei ding en advies noodzakelijk. In het be leidsprogramma 1986-1990, na evalu atie, is voor het inschakelen van een ex terne deskundige een bedrag vermeld van 10.000,-. B. en W. stellen de raad voor een kre diet van 10.000,- beschikbaar te stel len voor extern advies over de noodza kelijke besluiten met betrekking tot de automatisering in de komende tijd en dit ten laste te brengen van de algemene reserve. 4 WADDINXVEEN - De Stichting We reldwinkel Waddinxveen heeft al voor eeh project in Angola 480,- aan oude gereedschappen. In de Wereldwinkel bij. het Koningin Wilhelmainaplein is overigens nog oud gereedschap voor het goede doel te koop. Zöals bekend steunt het Bevrijdings fonds Komitee Zuidelijk Afrika het project in Angola sinds 1986. Het doel van het project is om het ANC- transport zelf goed te onderhouden en daarmee geld uit te sparen en de auto’s en vrachtauto’s langer op weg te houden erf» om de vrijwilligers op te leiden als monteur. De garage is gebouwd in Viana, een be- trëkkelijk nieuw kamp, waarvan de ge- bóuwen betaald zijn door Finsesolidari- teïtsgroepen. Het ligt vlak bij Luanda en het doel is, net als met de garage, zelfvoorziening en onderwijs. Hét Bevrijdingsfonds heeft, met hulp van andere donoren, de inrichting van de garage betaald. Bovendien hebben ze bemiddeld bij de uitzending van een Nederlandse monteur, om daar training televen en de boel in te richten. Op het ogenblik geeft de monteur trai ning aan 8 leerlingen. Ze beschikken niét over lesboeken, noch over demon stratiemodellen. Daar is dus geld voor nodig. De garage wil het onderhoud meer sys tematiseren en een goede administratie invoeren. Dat wordt als noodzakelijk ggzien om alle auto’s een regelmatiger onderhoud te geven en om direkter overzicht te hebben bij elke auto welke reparaties er in het verleden aan gedaan zijn. Bovendien helpt zo’n administratie bij het plannen en een inzicht krijgen welke en hoeveel onderdelen er in de toe komst nodig zijn. Het Bevrijdingsfonds koopt regelmatig in voor dit project en zorgt voor de verscheping van de mate rialen naar Luanda. ---

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 11