reparatie. Avond over Driehonderd scholieren solliciteerden Grof Vuil Mars Zuidplas Open huis in scholen w Schade aan uw auto vereist deskundige borstvoeding ik La Leche League gaat door Gele streep 1 Oriëntatie cursus van remonstranten Open Cirkel: ’’Vertrouwen in elkaar” o*6 lip tra II r 1 j| z Voordelen Passage 222, 01828-17522*. De Wadde 01828 - 18708 La Leche League Moedergroepen Training ft. x- Gun uzelf Van Ginkel. Dan nu eerst evên naar Van Ginkel. Daar liggen de nieuwe zomerprogramma’s om plannen te maken. Van de voorpret te genieten en tijdig te reserveren bij het reisburo met de goede service. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fat soen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. GAAT U VERHUIZEN? Waddinxveen, 22 'fill ERKENDE VERHUIZERS Wilt U informatie? ASSCHEMAN WMOINXVHN GLASBEEK Autoschade reparatiebedrijf Noordkade24 2741EV Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCWA, kenmerk voor vakwerk Jg O il il -X r^mee^emten... V Pagina 13 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 25 januari 1989 È'oCVVA 3b*' ■J L DIT JAAR ZEKER VAN ZON! wm Amtell tfTTTH da'stw. voortgezet onderwijs in dit Gouwedorp. (Foto: Sjaak Noteboom). Dan staan u verschillende mogelijkheden ter beschikking: kompleet verzorgde verhuizing huur verhuisauto met chauffeur/verhuizer zelf-verhuizing met gebruik van verhuis auto, pakmaterialen en diverse hulp middelen. door de plaatselijke remonstrantse pre dikant, dr. E.H. Cossee, zal worden ge geven. HAVO-Atheneum en deze maand met de sollicitanten van ”De Wadde” en de Kohnstammschool. In een serie van vier bijeenkomsten worden achtereenvolgens behandeld: 1. Voordelen van borstvoeding voor moeder en baby. 2. De kraamtijd. 3. Het voorkomen en oplossen van pro blemen. 4. Het van de borst afwennen en gezon de voeding. De leidster geeft informatie en moedigt de aanwezigen aan hun ervaringen met elkaar te delen in een gezellig kringge sprek. Uiteraard zijn de baby’s ook ven harte welkom. In onze Westerse cultuur is het soms z De christelijke scholengemeenschap Het is voor dé zesde maal dat het sollici- tatieproject "De keuze is aan u" werd gehouden in samenwerking met de do centen Nederlands van de drie Wad- dinxveense scholen voor voortgezet on derwijs. Voor het project is een boekje met ruim vijftig advertenties samengesteld, dat aansluit op de diverse opleidingen en waaruit door de leerlingen een keuze kan worden gedaan. Daarnaast is er een schat aan informatie over borstvoeding aanwezig in de vorm van de uit te delen folders, waarvan La Leche League er meer dan dertig ver schillende heeft uitgebracht. Neem kontakt op en wij kunnen u middels een bezoek vrijblijvend informeren over de diverse mogelijkheden en prijzen. Vorige week was het thema ’’Ver trouwen in God”, deze keer wordt er vanuit dit vertrouwen gekeken hoe men kan omgaan met het ver trouwen in elkaar, vriendschap etc. Iedereen die belangstelling in dit onderwerp heeft en daar met ande ren over wil praten is van harte welkom. WADDINXVEEN - Ruim 300 leerlingen hebben meegedaan aan het op nieuw gehouden sollicitatieproject voor de eindexamenkandidaten van de samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum, de christelijke scho lengemeenschap voor MAVO/LTO/LHNO De Wadde en de Prof. Kohn stammschool voor openbaar MAVO. Het succesvolle project is een vaste activiteit van vier samenwerkende serviceclubs. Dit zijn de Lionsclub Waddinxveen/Boskoop, Rotary Waddinxveen, Tafelronde Waddinxveen en Soroptimist Gouda en Omstreken. WADDINXVEEN - Deze en volgende week worden in de drie scholen voor voortgezet onderwijs in Waddinxveen - de samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum, de christelijke scholengemeenschap voor MA VO/LTO/LHNO De Wadde en de Prof. Kohnstammschool voor open baar MAVO - open dagen en voorlichtingsbijeenkomsten gehouden voor nieuwe leerlingen en hun ouders. VERVOER - VERHUIZINGEN 3 V I Zelfs de kleinste botsing kan vitale I™ delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA, kenmerk voor vakwerk. Sinds de stichting van de Remonstrant se Broederschap (1619) bestaat er ook te Waddinxveen een Remonstrantse Gemeente. Velen kennen het fraai ge restaureerde kerkje aan de Zuidkade, maar zijn onbekend met de geloofsge meenschap die daar al meer dan ander halve eeuw bijeenkomst. Wie meer wil weten van de geschiede nis, de uitgangspunten en de doelstellin gen van de Remonstrantse Broeder schap is van harte welkom op een gratis toegankelijke oriëntatiecursus die op Glurend doör“hetïeókenraam‘zi7je ^ndriet^^^ hen dan spoeden naar de volgende sta pel. Heel laat in de avond komen nog de romantici langs. Zij die nog menen dat het "not done” is om iets dat voor grof Een paar keer per jaar kent de wijk Zuidplas optochten door de Akkers en de Dreven: met Koninginnedag, Sint Maarten en Sinterklaas. Aan dit trio is er echter één toegevoegd. Dat is niet na een vergadering besloten en ook is die optocht door niemand ge organiseerd. Hij is vanzelf ontstaan. Het is een bijzondere optocht. De deel nemers zijn allemaal volwassen mannen en vrouwen. Start en finish vinden plaats na zonsondergang en vóór zons opgang. Eén keer per maand vindt de tocht plaats, en wel in de eerste dinsdag- op woensdagnacht van de maand. De deel nemers hoeven niet uitsluitend te voet te gaan. Zij mogen auto’s, brommers en fietsen, al dan niet met aanhangwagen of -karretje gebruiken. Wandelaars be dienen zich van grote plastic zakken. Er is geen aangewezen vertrek- en aan komstpunt. Voor een ieder is dat het ei gen huis. Wel is er een aantal plaatsen dat aangedaan moet worden, tenminste als men een zo groot mogelijke kans wil hebben dat de tocht een positief resul taat oplevert. Wat is dat voor nachtelijke tocht door de Zuidplas? Het is de Grof Vuil Mars ofwel de GVM. Kon in dagen van weleer Malle Pietje nog een bescheiden boterham verdie nen met de verkoop van tweedehands goed, anno eind tachtiger jaren moet hij toezien hoe zijn broodwinning op straat wordt gezet. Stoelen, kasten, fietsen, speelgoed, kle ding, serviezen, hout, spiegels, noem maar op, van alles dat maar een vlekje, een barstje vertoont - en soms ook wel inderdaad op is - belandt op straat. Zoiets valt direct op, maar om dan er meteen op af te rennen en "hebbes” te zeggen, doe je niet gauw. Maar je had allang gezien dat er iets bijzat wat nog heel goed bruikbaar lijkt. Dus eersteen paar keer quasi nonchalant erlangs ge lopen. spiedend of niemand jou in de gaten heeft. Je hart staat stil wanneer iemand anders naar de stapel ’’vuil” toe loopt. Hij zal toch niet zomaar in jouw zicht net dat gene meenemen wat jij voor jezelf in ge- De naam La Leche komt uit het Spaans en betekent letterlijk ”de melk” en Le ague betekent ’’liga”. Alle LLL-leidsters zijn moeders die met plezier hun eigen kinderen hebben ge voed en het leuk vinden hun kennis over borstvoeding en hun enthousiasme er over met andere moeders te delen. Gelukkig zijn de meeste borstvoedings- problemen niet van medische aard en kunnen LLL-leidsters door hun trai ning, hun contact met veel voedende vrouwen en hun eigen ervaringen een praktische oplossing vinden voor bijna elk probleem. Je kunt te allen tijde een beroep doen op een LLL-leidster voor hulp bij de borstvoeding. LLL geeft ook informatie en steun aan vrouwen die in een bijzondere situatie verkeren (blinde moeders, baby’s met een lip-gehemeltespleet, meerlingen, baby’s met het Syndroom van Down, geadopteerde baby’s en vele anderen). Elke moedergroep houdt maandelijkse bijeenkomsten waar verschillende aspecten van borstvoeding geven be sproken worden. Het is prettig als moe ders de bijeenkomsten al bezoeken tij dens de zwangerschap en het kan heel geruststellend zijn om ook te komen als de baby er eenmaal is. Elke groep heeft boeken over borstvoeding en aanver wante onderwerpen, die donateurs gra tis en niet-donateurs tegen een kleine vergoeding kunnen lenen. De vier Waddinxveense serviceclubs hielden voor de zesde maal een sollicitatieproject op de drie scholen voor Doordat elke LLL-leidster een intensie ve en gedetailleerde training krijgt voordat zij LLL mag vertegenwoordi gen, is zij bijzonder bekwaam in het hel pen bij de borstvoeding. Elke LLL-leid ster is dat geworden omdat zij ervaring, motivatie en medeleven voor andere moeders heeft. Daarnaast moet zij veel lezen om be kend te raken met zoveel mogelijk aspecten van borstvoeding en haar vaar digheid in het raadgeven te ontwikke len. Wanneer de training is afgerond blijft LLL de leidster voortdurend voor zien van informatie en steun, door mid del van onder andere regelmatige nieuwsbrieven, maandelijks contact met ervaren adviseuzes, studiebijeen komsten en internationale vergaderin gen. ■t WADDINXVEEN - Op dinsdagavond 7 februari wordt ten huize van Stieneke de Vries aan de Jacob Catslaan weer een bijeenkomst gehouden door de La Leche League-groep voor borstvoeding. Het onderwerp "De Wadde" voor MAVO/LTO/ LHNO houdt dus 31 januari en 1 febru ari open huis. Alle basisscholen in Wad dinxveen en omgeving hebben een uit nodiging ontvangen deze manifestatie met de leerlingen van groep 8 (en 7) te bezoeken,. Tijdens de rondleidingen van 31 januari worden de basisschoolleerlingen bege leid door hun eigen docent. Op woens dag 1 februari staat de school om half twee ter bezichtiging open voor ieder een die belangstelling heeft, vooral leer lingen van groep 8 van de basisschool die niet met hun leerkracht komen, worden dan verwacht. WADDINXVEEN - Naast en tegen over de inrit bij perceel Maarten Schou tenstraat 31 zal door middel van het aanbrengen van een gele streep een par keerverbod worden ingesteld. In de lessen Nederlands werd aandacht besteed aan het opstellen en schrijven van een sollicitatiebrief en het voeren van een sollicitatiegesprek. De leerlingen kiezen hun gewenste baan en schrijven een sollicitatiebrief, waarna ze worden uitgenodigd voor een sollicitatiegesprek. Dan vinden de indi viduele sollicitatiegesprekken plaats met steeds twee personen "die ervarin gen hebben met solliciteren" en dat zijn dan de leden van de vier Waddinxveen se serviceclubs. Aan het einde van het sollicitatiege sprek werd samen met de sollicitant de sollicitatiebrief en het sollicitatiege sprek geëvalueerden doorgesproken en worden dan eventuele adviezen gege ven voor verbetering. In de afgelopen jaren is gebleken, dat dit sollicitatieprojekt een waardevolle bijdrage is aan het "werkelijke" sollici teren dat na het verlaten van deze of een volgende school c.q. opleiding moet gaan gebeuren. In de laatste schoolweek vóór de Kerst vakantie werden de sollicitatiegesprek ken gevoerd met de sollicitanten van het dachten had en dat nog wel gratis en voor niets? Een diepe zucht van verlich ting als hij doorloopt. Maar wat is dat? Hij loopt niet echt weg. Dertig meter van jou verwijderd kijkt hij, net als jij, heel geïnteresseerd naar de daken en telt de dakpannen. De oog hoeken ontmoeten elkaar. Wegwezen. Weg, ver weg. Hij heeft jou door, je bent betrapt. Om de hoek komt het bonzend hart totjjust. Er klopt iets niet. Als jij wegloopt en hij doet dat niet, dan heeft hij wat jij ook, en veel eerder, wilde hebben. Stom. Het ligt toch op straat, bij grof vuil. Mag je toch meenemen. Wat interesseert het jou wat hij of anderen ervan denken. Diep inademen, alle moed terug in de borstkas en terug. Alles verlaten, nie mand meer te zien. Maar ha, het fietsstuur met twee gave handvaten er aan en daar gaat het om, ligt er nog. Alleen die parasol is weg, maar dat interessert je niet. Meenemen dat stuur. En nu wegwezen. Maar deze spanning is er allang vanaf. Graaien door de hoop en daarbij opge wekt opmerkingen makend tegen ande re graaiers over de wegwerp-maat- schappij is geen taboe meer. De teleur stelling als er niets bijzit, is niet klein. En nog groter is de teleurstelling bij de te laat-komers. Dat zijn degenen die eerst nog het acht uur journaal hebben gekeken. Hun gemopper dat er alleen nog maar rommel over is, verbreekt de avondstilte in de Akkers en de Dreven. Bovendien is er een uitgebreide bibli otheek over (borst-)voeding, zwanger schap en bevalling, opvoeding en derge lijke. De kosten bedragen per persoon 3,- per avond waaruit de folders en de koffie/thee betaald worden. De bijeenkomst zal worden geleid door vrijwilligster Lilian Kok, die dit werk deze maand precies 8 jaar geleden beg on. Inmiddels is in Nederland LLL uit gegroeid tot een organisatie met meer dan 20 vrijwilligsters over het hele land verspreid en die allen moeders helpen bij de borstvoeding door het verstrek ken van informatie en steun. Hoewel dit een niet onaanzienlijke uit breiding betekent, en er bovendien nog ruim twintig ervaren moeders in oplei ding zijn, blijft LLL Nederland voorlo pig nog maar een klein deel van La Le che League International, dat in meer dan 40 landen ongeveer 10.000 leidsters heeft, en het informatiemateriaal in meer dan 30 talen beschikbaar heeft, alsmede in braille. Wie de avond over borstvoeding in de kraamtijd wil bijwonen, of vragen heeft over borstvoeding, kan altijd even bel len met Lilian Kok, telefoon 01828- 14618. Het is de bedoeling aan de hand van een diapresentatie een indruk te geven van het leven op de scholengemeenschap. Tijdens de rondgang door de school wordt kennis gemaakt met de lessen op de MAVO, het Lager Technisch On derwijs en het Lager Huishoud- en Nij verheidsonderwijs. Alle bezoekende leerlingen mogen zelf werkzaam zijn en hun gemaakte produkten als cadeautje mee naar huis nemen. Zo staat een les informatica op het programma en een bezoek aan de LTO-afdelingen met de praktijklokalen voor Bouwkunde, Me chanische techniek en Installatietech niek, en aan de LHNO-afdelingen met de keuken van de Verzorgende Beroe pen, het lokaal Machineschrijven van Verkooppraktijk en Kantoorpraktijk. Belangstellende ouders zijn welkom op 31 januari om 20.00 uur. Ook zij zullen ruim geïnformeerd worden via diapre sentatie en rondleiding door de Chr. Scholengemeenschap "De Wadde” aan de Sniepweg 57 te Waddinxveen. De Prof. Kohnstammschool hield van middag open huis speciaal voor nieuwe leerlingen. Speciaal voor ouders houdt de samenwerkingsschool voor HAVO- Atheneum vanavond (woensdag 25 ja nuari) een voorlichtingsbijeenkomst. Zo’n bijeenkomst is er in dezelfde sa menwerkingsschool komende zaterdag van 10.30-14.00 uur voor ouders en leer lingen. Ook volgende week zijn er dergelijke bijeenkomsten en open dagen in De (Wadde (dinsdag 31 januari om 20.00 uur voor ouders en leerlingen en op woensdag 1 februari om 13.30 uur speci aal voor leerlingen) en in de Prof, Kohnstammschool (op donderdag 2 fe bruari om 19.00 uur voor ouders en leer lingen). F sta». z~.. W 4- WADDINXVEEN - Volgende week woensdagavond 1 februari om acht uur spreekt ds. L. Romein uit Rotterdam over het thema ’’Vertrouwen” in De Schaapskooi aan de Nesse (achter de Brugkerk) voor de bezoekers van de hervorm de ontmoetingskring De Open Cir kel. J» t’ J 9 X LEZERS schrijven WADDINXVEEN - ”De Remon strantse Broederschap: Vanwaar, waar om en waarheen?” is het motto van een oriëntatiecursus, die gegeven zal wor den in het Remonstrantse Kerkgebouw aan de Zuidkade. Fazantdreef 2 - 2743 DC Waddinxveen vuil bestemd, mee te nemen. Hun enige De cursussen worden gegeven op: buit echter is enkel de maan. - dinsdag 7 februari: ”In vrijheid en De Grof Vuil Mars in de Zuidplas. Eer- verdraagzaamheid”. De geschiedenis lijk gezegd hoop ik niet dat het boven- van de Remonstrantse Broederschap, staande niet-Zuidplassers opwekt daar- - dinsdag 28 februari: "Geworteld in aan deel te nemen. De spoeling zou dan het Evangelie van Jezus Christus”. Uit- te dun worden en de kinderen zouden gangspunten voor het geloofsleven in de maar wakker worden van al dat geloop. Remonstrantse Broederschap, gerij en gemopper. - dinsdag 21 maart: "God vereren en Hem dienen”. De Remonstrantse P. IN ’T HOUT Broederschap ch haar taak temidden Gerstakker 32 van de andere kerken als een vanzelfsprekende niet ingewikkelder geworden dan vroe ger, toen iedereen de borst gaf. Oook nu kiest weer de meerderheid van de vrouwen ervoor hun kind met de borst te voeden. Moeder en kind genieten daarbij van - onder meer - de volgende voordelen: - Moedermelk is onbewerkt en vers. Kunstvoeding wordt gemaakt van melk (tiA ic nnopchapn pn nncpwarmd Het is bekend dat daardoor voedingsstoffen ’’Kraamtijd: het beginnen met borstvoeding” wordt van 20.00 tot 22.00 uur uitvoerig besproken in een kringgesprek. moeilijk om het geven van de borst nog als een vanzelfsprekende zaak te be schouwen. Toch is de borstvoeding zelf die is opgeslagen en opgewarmd. Het is - verloren gaan. Van een aantal vitami nes weten we dat en die worden later weer toegevoegd. Er zijn echter stoffen waarvan we te weinig weten om ze te kunnen toevoegen. - Moedermelk beschermt de baby te gen ziekten. Baby’s met borstvoeding worden minder vaak opgenomen in het ziekenhuis. Bovendien hebben zij min der last van spugen, diarree en ooront steking dan baby’s die kunstvoeding krijgen. - Moedermelk bevat belangrijke anti stoffen die de baby beschermen tegen verschillende bacteriën. Ook bevat hét levende cellen die de groei van bacte- 2 riën in de maag tegengaan. - Baby’s met borstvoeding hebben minder vaak ernstige aandoeningen van de luchtwegen zoals bronchitis en long ontsteking. - Baby’s met borstvoeding hebben minder allergiëji. In vergelijking met kunstvoeding blijkt dat volledige borst voeding gedurende de eerste zes maan den resulteerst in,het minder vaak voor komen van allergiën. Beneden de zes maanden is het darmstelsel van de baby nog niet rijp voor het verteren van som mige voedingsstoffen. Moedermelk be schermt tegen het overgevoelig raken voor deze voedingsstoffen zoals bij voorbeeld koemelk en granen. - Moedermelk bevordert optimale her- sengroeiMoedermelk bevat grote hoe veelheden van het aminozuur taurine, dat belangrijk is voor de ontwikkeling van het centrale zenuwstelsel. Kunst voeding op basis van koemelk bevat erg weinig taurine. - Het zuigen aan de borst bevordert een goede kaakontwikkeling en bepaalt daardoor mede de goede ontwikkeling van het gezicht. - Moedermelk is heel licht verteerbaar. Kunstvoeding ligt zwaarder op de maag. Baby’s die borstvoeding krijgen spugen minder en als zij spugen ruikt dit niet zo onaangenaam. - Een baby die borstvoeding krijgt heeft nooit last van verstopping. De ontlasting is altijd zacht, ook als het meerdere dagen wegblijft. Bij flesvoe- 1 ding kan de ontlasting pij nlij k hard wor den. Ontlasting van borstgevoede ba by’s ruikt niet zo onprettig. - Met borstvoeding is de kans op ec- zeem en luieruitslag kleiner. - Met borstvoeding hebben baby’s J minder last van krampjes en spijsverte- ringsstoomissen. - Een pasgeboren baby huilt van de 1 honger omdat zijn lichaam nog niet goed op voedsel kan wachten. Moeder melk is meteen beschikbaar, kunstvoe- I ding moet men eerst opwarmen. - Het voeden van de baby doet moeder en kind lichamelijk goed. Beiden zijn op elkaar afgestemd, zowel geestelijk als lichamelijk. Dit elkaar nodig hebben J helpt om de baby een gevoel van veilig- heid en geborgenheid te geven. - Moeders die borstvoeding geven knuffelen en praten meer met hun ba- by’s. Onderzoekingen hebben aange- I toond dat zij ook sneller op het huilen J van hun kind reageren. - Nachtvoedingen zijn, omdat de melk direct beschikbaar is, veel gemakkelij- ker bij borstvoeding. Bij flesvoeding moet men eerst naar de koelkast lopen, dé fles warmen en daarna voor de baby J vasthouden. - Bij vrouwen die borstvoeding geven herstelt de grootte van de baarmoeder zich sneller tot het formaat van voor de zwangerschap. - Moeders die borstvoeding geven ra- ken gemakkelijker weer op gewicht na de bevalling. Een voedende vrouw ge bruikt bij de produktie van moedermelk het lichaamsvet dat tijdens de zwanger schap speciaal voor het voeden werd op- geslagen. - Door het geven van borstvoeding blijft de menstruatie langer weg na de bevalling ep dit kan bijdragen tot het voorkomen van bloedarmoede.

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 13