H Impressie nieuwbouw van Volvo U wilt toch ook dat uw kaarsje zo lang mogelijk blijft branden Tiende Bonsai-show wordt extra feestelijk VOLVO1 9 Pakketten voor Polen M ir ri gsa». swiaeiSB i 11 ■s Nuttige voorlichting over de gevaren van een verhoogd cholesterolgehalte. a 1 2 eet niet te veel eet minder verza digde vetzuren. Een verhoogd choleste rolgehalte is één van de meest belangrijke risico factoren voor het ont staan van hart- en vaat ziekten. Onderzoek heeft uitge wezen dat wanneer het cholesterolgehalte met bijvoorbeeld 20% wordt verlaagd, de kans op een hartinfarct met het dubbele - dat is 40% - vermindert. Hieruit moge blijken hoe belang rijk het is het cholesterol gehalte in de gaten te houden en bij een te hoog gehalte de juiste maatregelen te treffen. Om de Nederlander meer ‘cholesterolbewust’ te maken heeft Bristol Myers, de producent van het medica ment Questran, het boekje ‘U wilt toch ook dat uw kaarsje zo lang mogelijk blijft branden...?’ doen verschij nen, dat onlangs via ruim 3.500 huisartsen werd ver spreid. ril» 10 tot 20% lager 1 f. I-. I' ppr Ji Paginal! Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 25 januari 1989 (door Ron van der Most, medisch journalist) Enkele fraaie Bonsai-exemplaren tijdens een eerdere show. Om een indruk te geven: niet een kunstmatig product wat er op lijkt. WADDINXVEEN - Volgende week donderdag 2 februari is het weer moge lijk pakketten naar Poolse relaties te sturen, hetzij naar vrienden, hetzij naar arme gezinnen. De inlevering vindt plaats ten huize van de familie Van Loon aan de Van Gogh- straat 22 in Reeuwijk tussen 15.00 en 17.00 uur en 19.00 en 21.00 uur. De kos ten van het verzenden van een pakket bedragen 2,75 per kg. Dit boekje gaat niet alleen in op de gevaren van een verhoogd cholesterol, maar geeft ook aan hoe, door een bewuster leven, het choleste rolgehalte binnen de perken kan worden gehouden. nationale gerecht is, komen dan ook duidelijk minder hart- en vaatziekten voor dan hier in het Westen. Nu wordt er al gauw gezegd dat een ‘cholesterolbewust’ eetpatroon niet smakelijk zou zijn. Het tegendeel is waar, want het komt maar op twee dingen neer: Velen vinden al jaren een aangename vrijetijds besteding met de Bonsai-cul- tuur. Er bestaan in Nederland, België en andere Europese landen Bonsai-vereni- gingen. Deze hobbyclubs ontbreken dan ook niet op de tentoonstelling en geven bezoekers alle gewenste informa tie. De te verzenden artikelen moeten in een stevige doos zijn verpakt, zonder pakpapier daaromheen. Het adres moet op de doos geschreven zijn. Het pakket moet vergezeld gaan van een pakbon. De op de bonnen te ver zenden artikelen moeten in het Pools -I- zijn vermeld. Dat is geen bezwaar want bij de pakbon ontvangt de verzender een lijst waarbij tal van artikelen zijn vertaald van het Nederlands in het Pools. De pakbonnen met de woordenlijst zijn donderdag 26 januari verkrijgbaar bij de familie Both, Lindengaarde 7, tel. 13098. Vanaf vrijdag tot en met woens dag moeten de pakbonnen worden ge haald bij het adres Henegouwerweg 9, tel. 12288 (’s avonds tussen 18.00 en 19.00 uur). Ook is het mogelijk de pak bonnen in te vullen bij de inlevering van het pakket. De familie Both heeft een aanvraag ont vangen uit Polen om enkele zuigflessen voor baby's en een flessen warmer (elek trisch). risicofactoren Naast verkeerde voeding, vormen roken en een ver hoogde bloeddruk in combi natie met een verhoogd cholesterol een ernstig risico. Dat zijn overigens bekende gegevens. Maar gebrek aan beweging en stress zijn evenzeer facto ren die in combinatie met een verhoogd cholesterolgehalte tot hart- en vaatziekten kunnen leiden. Nu is het probleem dat zaken als roken en inaktiviteit heel tastbaar zijn, terwijl een verhoogd cholesterolgehalte ongemerkt blijft. Van een verhoogd cholesterol merk je in feite niets. Daarom is het zo belangrijk dat men, zeker wanneer andere risicofacto ren aanwezig zij nweet of het cholesterolgehalte goed is. Daarom is het zo belangrijk dat u van tijd tot tijd uw cholesterolgehalte laat bepa len. Het kan gemakkelijk: een simpele bloedprik en de uitslag is een kwestie van dagen. Vraag wanneer u denkt dat het nodig is, uw huisarts om zo’n cholesterol- bepaling... is het gehalte te hoog dan kunnen er maatre gelen worden getroffen. Het sortiment Bonsai-bomen is groot. Er zijn exemplaren voor de smallere beurs, complete landschapjes en zeer oude exemplaren die dan ook flink in de papieren lopen maar iedere Bonsai-lief- hebber het water in de mond doen lo pen. Bij dit alles behoort ook een stand met allerlei artikelen die de zelf-kweker nodig heeft. Daarbij behoort ook een flink stuk informatie. De leek behoeft voor één ding niet bang te zijn: wat hij koopt is een gefraudeerd echte Bonsai, 7 WADDINXVEEN - Op deze pagina een getekende impressie van het be drijfspand dat Volvo Bedrijfswagens BV uit Den Haag op het bedrijvenpark Coenecoop gaat neerzetten. Het bedrijfspand bestaat eigenlijk uit twee complexen. Een kantoor, waarvan de bouw in april zal beginnen, en een bedrijfspand, waarmee na de zomerva kantie zal worden begonnen. Met Volvo kwam het gemeentebestuur vorig jaar al tot overeenstemming over de aankoop van de benodigde grond. Nu inmiddels gebleken is dat het kant oorpand wat hoger zal worden dan de tien meter die is voorzien, zal voor wat dit betreft het bestemmingsplan worden herzien. BOSKOOP - Edo Plant Holland aan de provinciale weg (Den Ham), 150 meter ten zuiden van de Boskoopse hefbrug, organiseert van 1 tot en met 7 februari opnieuw een Bonsai Show in volledig Japanse stijl. Omdat het hier de tiende show betreft ditmaal een extra feestelijk tintje. De opening op woensdag 1 fe bruari wordt verricht door Tadashi Otaka, ambassadeur van Japan in Ne derland, en wordt bijgewoond door burgemeester J.J. Spros van Boskoop. Tegelijkertijd wordt het nieuwe boek ’Kamerbonsai’ ten doop gehouden, een uitgave van de Groenboekerij van Zo mer en Keuning. Deze jaarlijkse Bonsai Show van Bos koper Ed de Groot is inmiddels zo ver maard geworden dat bezoekers van heinde en ver de tocht maken, velen zelfs vanuit het buitenland. De Groot importeert vanuit Japan unieke Bonsai- bomen, met eindeloos geduld kunstig gevormd en soms wel honderden jaren oud. Deze collectie wordt getoond in een weldadig aandoende Japanse am biance, tot stand gebracht door de aan leg van een Japanse tuin met water partijen, een bruggetje, bamboescher- men, kunstvoorwerpen en veelal ook een authentiek Japans theehuisje. ‘Vet’ zijn: ‘Verzadigde vetzuren’o.a. in: boter, margarine, mayonaise, gewone margarine, rundvet, gebak, chips, noten, jonge kaas, volle melkprodukten, koffieroom, alle worst-soort- ne, paté, rauwe ham, ma kreel, paling, snacks, eier dooiers, orgaanvlees. ‘Vetarm’ zijn: Bij dat bewuster en dus gezonder leven hoort uiter aard goede voeding. Over het algemeen kan men stellen dat wij Nederlanders ‘te vet’ eten, met name te veel verzadigde vetzuren. Het cholesterolgehalte bij mensen die weinig vlees en vet, maar veel vis eten, ligt gemiddeld genomen 10 tot 20% lager dan bij hen die nauwelijks vis eten maar echte vleeseters zijn en van vette jus houden. In een land als Japan waar vlees schaars is en vis het spek, roomboter, koekjes, chocolade. ‘Onverzadigde vetzuren’ o.a. in: sla-olie, zonnebloemolie, dieetmargarine, linolzuurrij- ke koffiemelk, linolzuurrijk halvarine, fritesaus, Japanse bak- en braadvet. mix, waterijs, 20+ kaas, Er bestaat niet echt een reden magere kwark, cottagechee- tot klagen. Een gepocheerde se, karnemelk, tartaar, tong is niet te versmaden en rookvlees, rosbief, kabeljauw, rosbief met knoflooktenen tong en zalm. evenmin. De leeftijd van de getoonde Bonsai va rieert van 6 (toch wel de minimumleef tijd) tot ongeveer 200 jaar, gevarieerd in soort en grootte: niet kleiner dan 5 cm en niet groter dan 90 cm. Buiten de tentoonstelling (gratis entree) bestaat ook de mogelijkheid een Bonsai aan te schaffen. Natuur en geduld Bonsai is een mengeling van oosterse wijsheid, liefde voor de natuur en ge duld. Bovenal geduld. Boom in pot, dat is Bonsai. Een levende cultuur waarvan de oorsprong ligt in Japan en China, zo’n 850 jaar geleden, doch nog steeds springlevend en een levenswijze symbo liserend. De jaarlijks terugkerende Bonsai Show van Edo Plant is uniek. Kenners bewe ren dat de expositie in de wereld zijn gelijke niet kent. De show toont het verschijnsel Bonsai in al haar facetten. L .üO jg

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 21