op 5 mei 1947 onthuld Adviescommissie voor Gouwebos reparatie. Afvaldag in Boskoop Schade aan uw auto vereist deskundige ’’Oorlogsmonument” werd Karei van Soest spreekt in De Unie autobedrijven toe SGP over Kwiek debuteert heel succesvol FL>RID\ kerk en staat in Sovjet-Unie ZVH ziet uit naar bekerfinale Beatrix Vragen Glas/papier Aanpakken Hinderwet Rijker Afspraak Vuur Voorlichting arms Restaurant 'FOCWA, kenmerk voor vakwerk A. P. van Neslaan 1 2771 DE Boskoop Telefoon 01727-14886/14283 Beheerder: C. W. Dufais Elke zondag geopend voor Diners a la carte GLASBEEK Autoschade reparatiebedrijf Noord kade 24 2741EV Waddinxveen Tel. 01828-12588 Pagina 13 i Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 22 februari 1989 Het dagelijks bestuur van het GVB MOERKAPELLE - Maandagavond 27 BOSKOOP - De aanpassing van de nieuwe wet gemeenschappelijke rege- FDCWO de wet ge- P dus de liberale wethouder Karei van Soest. Het GVB heeft de vuiloverlaadstations in beheer te Gouda en te Alphen aan den Rijn. Per jaar wordt daar ongeveer 145.000 ton afval aangevoerd dat met behulp van vrachtauto’s in grote contai ners naar de verbrandingsovens van de AVR te Rotterdam wordt gebracht. Het GVB is de één na grootste klant van de AVR. Met de overslag, het transport en de verwerking zijn jaarlijks vele mil joenen guldens gemoeid. Zorg voor het milieu is niet alleen maar een zaak voor de overheid maar van ons allemaal. Zeker ook het bedrijfsleven de SGP in Zevenhuizen-Moerkapelle een bijeenkomst in een zaal van het ker- gebouw der Ger. Gemeente te Moerka pelle. Het onderwerp is ”De verhouding tus sen kerk en staat in de Sowjet-Unie”, dat wordt ingeleid door de heer J.S. Bakker. Aanvang 19.30 uur. De positie van christenen in de Sowjet- Unie is lang niet altijd even makkelijk. Dit heeft alles te maken met de houding die de communistische partij en de staat aannemen tegenover kerk en het chris tendom. Wat is nu precies de achtergrond van die houding? Tot welke maatregelen heeft die houding geleid? Is die houding sinds het aan de macht komen van de commu nistische partij in 1917 altijd dezelfde geweest? Heeft het christendom in de Sowjet-Unie nog toekomst? dinxveen, is er weinig begrip te krijgen op het gevoerde beleid. Het eveneens naar Boskoop halen van het secretariaat betekent volgens Schouten meer be stuurlijke grip op de zaak. Burgemeester Spros kon zich in dit voorstel minder goed vinden. Hij pleitte wel voor een goede rolverdeling in over leg maar vindt het voorzitterschap voor Boskoop nog niet zo’n slechte positie. van der Linden (sinds 1981) is daar weer verandering in gekomen. van de zin en de haalbaarheid van het GFT inzamelsysteem. Het GVB zal nog verder onderzoek moeten verrichten naar de financiële consequenties. Bin nenkort komen er resultaten beschik baar van elders in het land gehouden proeven. Als het maar even kan zou een gemeente moeten besluiten het GFT apart in te zamelen”, aldus wethouder Karei van Soest. "Er zullen niet veel gemeenten zijn, die een dergclijk kunstwerk op haar grond gebied hebben", schreef het Weekblad voor Waddinxveen 42 jaar geleden. "De keuze van de plaats van oprichting kon zeker niet beter zijn cn de reizigers, die van het station komen of met de trein aldaar passeren, zullen onmiddel lijk een goede indruk van onze gemeen te krijgen". Woordvoerder over het thema voor die dag is de Waddinxveense wethouder K.W.Th. van Soest. Het dagprogram ma, dat om 9.00 uur begint en tot 16.00 uur duurt, omvat inleidingen van GVB- voorzitter mr. W.G.Chr. de Jong, wet houder K.W.Th. van Soest, Zuid-hol- lands beleidsmedewerker drs. Th. van Kuijck, ing. D. Louwman en A. Balke- ma. Voorts zijn er demonstraties en is er een paneldiscussie. In de gemeenten Gouda en Alphen aan den Rijn bestaan reeds plannen om In haar kerstrede van afgelopen jaar sprak ook koningin Beatrix indringend over de milieuproblematiek. "Lang zaam sterft de aarde en wordt het on voorstelbare -het einde van het leven zelf- toch voorspelbaar. Waarschuwin gen zijn er al geweest. Met haar rapport over Grenzen aan de Over het "oorlogsmonument" werden door dc Waddinxveners van toen wel twee klemmende vragen gesteld. De eerste was: Staan de jaartallen niet fout op de naald en de tweede was: Komen er in beide bakken aan het einde van de muur bloemen. Geopperd werd namelijk dat als men de naald van het monument zou beschou wen als een soort reclamezuil, dan zou den inderdaad de jaartallen 1945-1940 WADDINXVEEN - Het eerste seni orenteam van de tafeltennisvereniging Kwiek heeft de eerste wedstrijd tegen het Delftse Phoenix-1 in de landelijke competitie met succes afgerond. Een nerveuze start bracht Gerard van Dam, Wim van Wageningen en Ronald Verboom al snel op een 3-0 achterstand Het dubbelspel bracht hierin verande ring. Gerard van Dam en Wim van Wa geningen besliste deze wedstrijd in hun voordeel (3-1). De 3x winst in het enkelspel bracht de stand op 3-4, waarna Ron Verboom zijn meerdere moest erkennen in T. Over water (4-4). Gerard van Dam bracht in een spannend gevecht (23-21/9-21/13- 21) Kwiek weer op een voorsprong (4-5) waarna Wim van Wageningen de we- strijd afmaakte en in twee games de eindstand op 4-6 bracht. Een betere start in het landelijk avon tuur had het 40-jarige Kwiek zich niet kunnen wensen. WADDINXVEEN - Het ’’oorlogsmonument” aan het Stationsplein is sinds maandag 5 mei 1947 de plaats waar de Waddinxveners jaarlijks stil staan bij de dood van allen - burger zowel als militair - die sinds 10 mei 1940, wanneer of waar ook ter wereld, in het belang van het Koninkrijk der Nederlanden zijn gevallen, alsmede allen, die door oorlogshandelin gen en terreurzijn omgekomen. ’’Voor hen die vielen. Van hen die bleven 1940-1945”, staat er heel simpel op het monumenten dat op de middag van Bevrijdingsdag 1947 om half drie officieel werd overgedragen aan het gemeentebestuur, gevolgd door krans- en bloemenlegging. WADD1NXVEEN/BOSKOOP - Op vrijdag 24 februari wordt in dc beurshal Florida door het Gemeenschappelijk Vuilverwerkingsbedrijf Midden-Holland en Rijnstreek (GVB) een voorlichtingsbijeenkomst ge houden over de gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval door middel van mini-containers. In de gehele regio staan er al glasbakken waarmee in 1988 al meer dan 1,6 kg is ingezameld, 1610 ton om precies te zijn, lingsacties die langzamerhand wel achter de rug zaak dat werkgevers en werknemers el kaar hebben gevonden om gezamenlijk afspraken te maken de milieuproble men aan te pakken, stelde wethouder Van Soest. PSP) maar ook van burgemeester drs. J Spros. In zijn functie als voorzitter van het Gouwebos vond hij het heel belangrijk dat de stem van de belanghebbende ge hoord kan worden. In de bestuursverga dering zal hij het voorstel doen tot een adviescommissie VVD-raadslid W. Schouten pleitte te vens voor een wijziging van de taken verdeling in het bestuur. Hij is niet te vreden met de rapportage van het secre tariaat en de beleidsvoering. Met name de financiële tekorten moe ten door de gemeenten Boskoop en Waddinxveen op 50/50 basis worden be taald. Gezien de minimale rapportage van het secretariaat, gevestigd in Wad- Wethouder K.W.Th. van Soest (VVD),' hield hierover een lezing. De avond was druk bezocht door de omliggende gara gebedrijven uit Waddinxveen, Bos koop, Moerkapelle en Zevenhuizen. De Waddinxveense wethouder stelde in een boeiend betoog onder het motto "Zorgen voor morgen” dat het milieu verkeerd staan. Men leest dan van bo ven naar beneden. De gedachtengang bij het aanbrengen van de jaartallen op het monument aan het Stationsplein is evenwel teruggeg aan in de grijze oudheid. In de mytholo gie cn bij de oude Egyptenaren, zeggen de geschiedenisschrijvers, richtte men bij bijzondere gelegenheden een naald, obelisk op, die als het ware uit de aarde omhoog reikte naar de hemel. Deze obelisken konden steeds hoger ge maakt worden en had men dus iets daar op te schrijven, dan was het zaak bene den te beginnen en steeds zo nodig naar boven te vervolgen. Deze gedachtegang volgend is dus ook in Waddinxveen eerst het jaartal 1940 aangebracht en le zend naar boven 1945. 3 V I G Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij 1 -i kunnen deze opsporen en repareren. Infes, Met een veilige auto neemt u daarna I IM w XX weer aan het verkeer deel. FOCWA, kenmerk voor vakwerk. komst van de mensheid zelf in discussie. Duidelijk werd toen al dat wij ons ge dragen als onwaardige gasten op aar de”. Tot zover de koningin. Het rapport van de Club van Rome da teert uit 1972. De uitspraak van Lub bers ’’Milieuproblemen? Ik dacht dat wet’ hadden” dateert uit 1973. De afgelopen jaren hebben duidelijk gemaakt dat ze toen nog lang niet achter de rug waren en voorlopig ook nog niet zullen zijn. Lubbers beseft zich dat uiteraard thans ook. Om de milieuproblematiek strategisch aan te kunnen pakken zal de regering nog dit jaar een Nationaal Milieube- WADDINXVEEN - In hotel-café-restaurant De Unie aan de Kerkweg- Oost is vorige week dinsdagavond een BOVAG-bijeenkomst gehouden van de omliggende garagebedrijven uit de regio. Een van de belangrijkste zaken die aan de orde kwamen was het lozen van afvalstoffen door gara gebedrijven. ”De huisvuilstroom in de gemeenten van Zuid-Holland Oost groeit alsmaar. Deze ontwikkeling is al jaren gaande en het wordt tijd dat het probleem eens goed aangepakt wordt”, aldus Karei van Soest, lid van het dagelijks bestuur van het Gemeenschappelijk Vuilver werkingsbedrijf Midden-Holland en Rijnstreek en wethouder van Waddinx veen. Het GVB is een gemeenschappelijke regeling van 26 gemeenten in de regio’s Midden-Holland en Rijnstreek met een inwonertotaal van 365.000 inwoners. De gemeentebesturen zijn uitgenodigd om de Boskoopse voorlichtingsbijeen komst bij te wonen waar het vooral gaat om de gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval, ook wel kortweg GFT genoemd. In de meeste gevallen kan deze geschei den inzameling het beste gebeuren met behulp van mini-containers, per huis houden een combinatie van 2 stuks van verschillende inhoud. De gemeentebesturen willen echt hun medewerking wel verlenen aan maatre gelen om de burger in te schakelen bij het gescheiden inzamelen van huishou delijk afval, maar dan moet vaststaan dat de maatregelen in de praktijk goed werken èn dat zij voor de burger betaal baar zijn. De helft van het gewicht van de gemid delde huisvuilzak bestaat uit GFT. Als iedereen medewerking verleent heeft dit dus wel degelijk effekt. Er behoeft dan minder afval te worden verbrand en er ontstaat goed bruikbare compost. Zo snijdt het mes aan twee kanten. Als regel zijn alle garagebedrijven inge volge het Hinderwetbesluit hinderwets- plichtige bedrijven. Dit betekent dat een vergunning noodzakelijk is voor het oprichten en in werking hebben van een garagebedrijf. Voor aangebrachte wij zigingen is een aangepaste vergunning noodzakelijk. Ook voor Waddinxveen is het bevorde ren van een veranderde instelling ten opzichte van het leefmilieu een belang rijke pijler. "Naar mijn mening kan milieubeleid al leen maar goed gevoerd worden indien er ook op plaatselijk niveau een goed samenspel bestaat tussen overheid, mi- lieu-organisaties, bedrijfsleven en bur gers. Bij het streven naar een schoner milieu dient gezamenlijk resultaat ge richt gewerkt te worden. Dit brengt de overheid wel eens in een positie bekneld tussen dc ideologische getinte organisa ties en het financieel betrokken bedijf- slcven. Juist in die gevallen is vasthou dendheid van overheidshandelen een voorwaarde," meent wethouder Karei van Soest. Daarnaast zal de overheid voortdurend goede voorlichting moeten geven ter versterking van de milieubewustheid. Wie de individuele mens verantwoorde lijkheid wil laten dragen van z'n eigen handelen zal hem eerst duidelijk moe ten maken wat het doel is van het over heidshandelen. En dat doel moet zijn iedereen, groot en klein, ervan te doordringen dat wij alle maal onze portie verantwoordelijkheid hebben te dragen. ”Te vaak wordt nog gedacht dat de overheid de rommel wel opruimt. Men moet beseffen dat de rommel die wij vandaag laten slingeren heeft enkele jaren geleden al een onder- ook in Waddinxveen nadelig is voor het zoek laten instellen naar de meest effi ciënte manier om het huisvuil te laten verwerken. Eén van de aanbevelingen uit het rap port was het afval zoveel mogelijk aan de bron te scheiden. Voor verschillende afvalcomponenten gebeurt dit reeds: glas, klein chemisch afval, papier en textiel. Reden voor het Boskoopse raadslid A. v.d. Kolk (PvdA) een voorstel te doen een adviescommissie op poten te zetten Hierin zouden dan zitting moeten ne men vertegenwoordigers van de gebrui kers en vaklieden op het gebied van landschapbeheer. Van der Kolk kreeg hierin niet alleen bijval van de Boskoopse raadsleden B. Pos (CDA) eit M. Nieuwstad (PPR/ aanbrengen van vloei Ik ben mij er ove rigens van bewust dat de nieuwe regel geving zwaardere eisen kan opleggen, dan tot nog toe gebruikelijk is. Ik noem bijvoorbeeld het aanbrengen van vloeistofdichte bestrating bij vulsta- tions. Van u. garagehouders zullen der halve ook financiële offers worden ge vraagd. Bedenk hierbij wel dat deze worden gesteld ten behoeve van dc be scherming cn het behoud van ons milieu nu en in de toekomst. Wethouder Karei van Soest haakte ook nog kort in op een in 1986 uitgevoerde voorlichtings- en controleactie in het kader van de Wet chemische afvalstof fen bij 102 garagebedrijven in de regio Midden-Holland. In totaal bleek bijna 75% van de bezochte garagebedrijven de wet te overtreden. Veel van deze overtredingen waren een gevolg van de onbekendheid. Dat de financiële tekorten op 50/50 ba sis worden betaald stamt nog uit de tijd dat Waddinxveen nog een kleine ge meente was. Over een nieuwe verdeling zal in de toekomst worden gesproken en Spros hoopt daar verandering in aan te kunnen brengen. De huidige wetswijziging van meenschappelijke regelingen is niet voor dit soort zaken. ZEVENHUIZEN - De volleyballers van Rentokil/ZVH blijven volop in de race voor de volleybaldubbel. De lij staanvoerders plaatsten zich ten koste van Nashua/Geldrop voor de finale in de strijd om de nationale beker. Verras send was dat natuurlijk niet, want na de zege van 3-0 vorige week in Geldrop was de winst van één set tijdens de re turn in Moerkapelle al voldoende voor de plaats in de eindstrijd. Die winst was er al in de eerste set (15-8). Via 15-12 en 13-5 in de derde set leek ZVH regelrecht op een nieuwe 3-0 zege af te stevenen en dat zonder de steunpi laren Mark en Dick Verdonck, die in re serve werden gehouden. Maar de moti vatie verdween en daar maakte Geldrop dankbaar gebruik van. Het presteerde het schijnbaar onmogelijke en schreef de derde set via 15-13 alsnog op zijn naam. Het omschakelen naar bittere ernst, nu weer met de Verdonckjes, bracht ZVH nogal in de problemen, zo dat pas bij 17-15 de 3-1 winst binnen was. "Reikhalzend zien we nu uit naar de fi nale tegen (eerste divisionist) PZ/Dyna- mo”, aldus coach Jaap Akkerhuis. Bij de vrouwen won Olympus ook de tweede wedstrijd tegen PZ Dynamo (3- 0), zodat zich nu het opvallende feit voordoet dat zowel de vrouwen als de mannen van PZ in de finale zullen uit komen. Olympus ontmoet in Nieuweg- ein, ook op Tweede Paasdag, Delta- Lloyd/AMVJ. Door de winst van de ZVH-heren op Nashua/VCG staat Rentokil Tweede Paasdag (27 maart) om 15.30 uur in sportcentrum Merwesteijn in het veld tegenover het team van PZ/Dynamo uit Apeldoorn. Voor de supporters van Rentokil die naar de bekerfinale in Nieuwegein willen gaan, zal er een bus rijden. Men kan gratis mee met deze bus. Opgeven hiervoor kan bij C. No bel, tel. 01802-1534. Zaterdag speelden de Rentokil-heren de achtste wedstrijd in drie weken en in deze wedstrijd tegen TDK/Brevok kon het team geen vuist maken. Vanaf het begin liep het bij Rentokil moeizaam en kreeg TDK/Brevok alle kans om in hun spel te komen en kon mede doordat de blokkering van Rentokil niet hecht ge noeg, gemakkelijk tot scoren komen. De eerste set ging met 15-7 naar TDK toe. In de tweede set keek Rentokil al snel tegen een 7-2 achterstand aan en deze werd nog wel weggewerkt naar 8- 7. Maar het zware wedstrijdprogramma, begon nu zijn tol te vragen en ook deze set ging naar TDK met 15-11In de der de set was de winst voor TDK/Brevok met 15-6 kompleet. Zaterdag spélen de heren van Rentokil weer in eigen huis om 19.00 uur tegen het team van Bosta/The Smash. omg zo niet langer. Maatregelen zijn nodig om ons milieu en onze gezondheid op de langere termijn veilig te stellen. In 1985 is door Waddinxveen een goede afspraak gemaakt met 11 garagebedrij ven om te bevorderen dat particulieren hun afgewerkte olie naast het gemeen telijk depót aan de Noordkade ook bij deze bedrijven kunnen inleveren. Uit breiding van het aantal inzamelpunten is uiteraard gewenst. Van groot belang is het te weten dat de ingezamelde chemische afvalstoffen be trouwbaar verwerkt worden. Het minis terie heeft daartoe een beperkt aantal bedrijven vergunning verleend. Van een van hen ligt een aanbieding om in 1989 voor 2 cent per liter de olie op te komen halen. Een zeer lage prijs, die mogelijk is in dien het gehele garagebestand in Wad dinxveen wordt meegenomen, aldus de wethouder. Ook de inzameling van af gewerkte koelvloeistof, remolie, oliefil- ters, accu’s en autobanden kan via het gemeentelijke depót plaatsvinden. ”In het kader van ons actieprogramma afvalscheiding aan de bron willen wij graag in overleg met u komen tot een in- zamelnet van probleemstoffen bij gara gebedrijven in Waddinxveen. Ik hoop dat ik ook in de toekomst op uw mede werking mag rekenen,” hoopte het libe rale collegelid. In de "bakken” kwamen in 1947 en daarna geen bloemen. Dit zijn offer- 1 schalen, eveneens ontleend aan de oude historie. Symbolisch worden hierop de dankoffers gebracht voor onze bevrij- ding. Sinds in Waddinxveen in 1977/1978 de jaarlijkse Dodenherdenking soberder werd (geen stille tocht meer vanaf het gemeentehuis) is ook gaandeweg de ontsteking van het vuur komen te ver vallen. Dit laatste vooral op initiatief van de in 1976 naar Waddinxveen gekomen bur- februari belegt de studievereniging van gemeester mr. A.G. Smallenbroek die J- c-z-T» rz vuur een omstreden symbool acht. In de periode van burgemeester C.M. telijk de Wet Algemene bepalingen mi- lieuhygi’ene. Ondanks deze regelingen is de milieuproblematiek niet vermin derd. Integendeel. Zure regen, broeka- seffect, bodemverzuring en de ramp in Tschernobyl zijn daar voorbeelden van op móndiaal niveau. ”Het zal duidelijk zijn dat in ons dichtbevolkte land de de laatste tijd in het middelpunt van de zorg om het milieu groot moet zijn,” al- politieke en maatschappelijke belang- '1"- A“ stelling staat. De zorg over de versnelde achteruitgang van de kwaliteit van onze leefomgeving manifesteert zich steeds meer. Deze aandacht is op zich een goede zaak. Ook al komt die op een moment dat de problemen z# groot zijn dat alge hele oplossingen tot in lengte van jaren niet te verwachten zijn. In wezen is de aandacht voor het milieu nog erg jong. Pas in 1971 kwam er in ons land een ministerpost voor het milieu. In de begroting voor 1971 bevatte het groei bracht de Club van Rome de toe- dat zich bewust moet zijn dat economi- milieu nog maar een korte passage komst van de mensheid zelf in discussie, sche groei-hoe belangrijk ook-niet gep- waarin ondermeer stond "Een zekere Duidelijk werd toen al dat wij ons ge- aarcj mag gaan met verwaarlozing en mate van verontrusting over de ontwik- dragen als onwaardige gasten op aar- aantasting van het milieu. Sterker nog keling van het leefmilieu en de invloed de”. Tot zover de koningin. dat een veronachtzaamd milieu ten kos- daarvan op de gezondheidstoestand en Het rapport van de Club van Rome da- te j.an gaan Van een gezonde economi- het welzijn van de bevolking is alleszins teert uit 1972. De uitspraak van Lub- sche ontwikkeling. verklaarbaar”. bers ’’Milieuproblemen? Ik dacht dat jn dit verband is het een hele positieve Vanaf die tijd is, vaak in goed samen spel met milieu-actiegroepen, hard ge werkt om een gedegen milieubeleid op te bouwen. Tot die tijd bestond alleen nog de Hinderwet die inmiddels al ruim 100 jaar oud is. Nieuwe wetgeving was noodzakelijk: zo kwamen er de Wet op de Luchtveront reiniging, Interimwet bodemsanering. Wet op de Geluidhinder en meer recen- VVD-wethouder wijst garages op milieutaak de wettelijke taken. Hierbij neemt de Hinderwet een belangrijke plaats in. In de komende jaren zullen we de opgelo pen achterstand in Hinderwetvergun ningen versneld trachten in te halen.” Goede voorlichting naar de burger is noodzakelijk. Langzamerhand is ieder een er wel van overtuigd dat Nederland omkomt in zijn afval en is dus best be'- reid om zijn of haar steentje bij te dra gen in het terugdringen van de afval stroom. milieu van morgen”. Recentelijk is in Waddinxveen een be leid opgezet dat moet leiden tot een schoner milieu door het scheiden van af val. ’’Daarvoor kennen we de glasbak ken, stimuleren we composteringsacti- viteiten, is er een depót voor klein che misch afval geplaatst en doen we aan milieu-educatie. Om de afvalscheiding te bevorderen zullen volgende maand enkele nieuwe maatregelen worden ge nomen, zoals uitbreiding van het aantal glasbakken, het plaatsen van batterij in zamelcontainers, houden van inzame- met de chemo-kar en een Oud papier en textiel wordt door clubs, subsidieregeling voor oud papier. Een verenigingen en particuliere organisa- en ander is voor chemisch afval ties ingezameld. Een aantal gemeenten (K.C.A.) verwoord in het actiepro- verstrekt subsidie op het oud papier in gramma afvalscheiding aan de bron”, verband met de lage prijs. Onbekend is Voorts wordt momenteel gewerkt aan de hoeveelheid die op deze wijze wordt een milieubeleidsplan voor Waddinx- ingezameld. veen dat naar verwachting medio 1989 zal worden gepresenteerd. Dit plan wordt opgesteld door de Milieudienst Midden-Holland. ”En uiteraard hou- naast de glasbakken, ook papierbakken den wij ons bezig met de uitvoering van te plaatsen. Het zogeheten klein che misch afval (de naam slaat op het feit dat de verpakkingen meestal klein zijn maar als afvalstroom is het geen kleine aangelegenheid) wordt in de meeste ge meenten in de regio van het GVB inge zameld door de ROTEB, de reinigings- en ontsmettingsdienst van Rotterdam, die materieel mèt personeel verhuurt aan de gemeenten. Omdat de ROTEB nog maar kort opereert, sinds 1 januari, zijn er nog geen nauwkeurige cijfers be schikbaar. We hopen de gemeenten te overtuigen hngen geeft de functieverdeling van het bestuur van het Gouwebos een Hf» 7in er» no Koo I Knorbmrl iron nieuwe wending. In de nieuwe regeling is bepaald dat al leen in het bestuur burgemeester en wethouders en raadsleden zitting mo gen nemen. Hiermee dreigt een belang rijke belangengroep buiten spel te wor den gezet. Enkele jaren heeft de overheid echter een duidelijke keuze gemaakt voor de regulering. Doel daarbij was het be- ondermijnd door de wijze waarop wij langrijkste werk het zwaarste gewicht te lijk te werken. Dat was het uitgangs- leidsplan uitbrengenOm enig inzicht te krijgen in de huidige en toekomstige mi lieuproblematiek is door het Rijksinsti- tuut voor Volksgezondheid en Milieu- hyiëne een verkenning gedaan waarvan de resultaten zijn neergelegd in het rap port Zorgen voor Morgen dat recente lijk is verschenen. In deze studie stond de vraag centraal of er op milieugebied een duurzame ont wikkeling mogelijk is. Een duurzame ontwikkeling houdt een ontwikkeling in die voorziet in de behoeften van de hui dige generaties zonder daarmee voor toekomstige generaties de mogelijkhe den in gevaar te brengen om ook in hun behoeften te voorzien. Het rapport Zorgen voor Morgen leidt tot de conclusie dat een duurzame ont wikkeling van onze samenleving wordt igaan met het milieu. Kortom het kan - geven en daardoor zo doelmatig moge- - -1--1:_ lijk te werken. Dat was het uitgangs punt voor de toepassing van de Hinder wet in een nieuwe stijl. Daarnaast deed zich het concrete pro bleem voor dat de uitvoering van de Hinderwet niet optimaal was. Het ver lenen van nieuwe vergunningen nam veel tijd in beslag; voor handhaving en controle was vaak te weinig gelegen heid. Met de Hinderwet nieuwe stijl wordt beoogd, in deze situatie, zowel voor gemeenten als voor bedrijven ver betering aan te brengen. Voortaan hoeft voor bedrijven die on der een Algemene Maatregel van Be stuur (een rijksregeling) vallen, geen vergunning meer te worden aange vraagd. In plaats daarvan kan men vol staan met een eenvoudige melding waji- neer een inrichting wordt opgericht of wanneer er sprake is van uitbreiding, wijziging of verandering van de werk wijze van het bedrijf. Met deze in aantocht zijnde wijzigingen zal de gemeente meer tijd vrij kunnen maken voor controlebezoeken aan de inrichtingen. i-, F

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 13