Rotary in Waddinxveen steunt Pools ziekenhuis Jonge bouwvakkers via de Open dag leerling werkplaats ’’Maarten Schoutenstraat” Ziekenhuis heeft van alles nodig Eind april met apparatuur op reis naar Thomaszow Mazowiecki Samenwerkingsverband Praktijkopleidingen Bouw vrouwenwerk J.P. Jelle m a in Open Cirkel Alliance Francaise over Guernica van Picasso Computer bij Klaas de Vries Tweede deel HSW-winter competitie Checkpoint Charlie in Moordrecht Bouwen is ook Film in koffiebar v -sBR W r Couveuse Wensen Aanbieding Demonstraties Leerlingwerkplaats Babysterfte De Overkant Noodzaak Opleiding leerlingen Opleidingen ...I V r Pagina 17 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 22 februari 1989 i WADDINXVEEN - Het ziekenhuis ’(Szpital Miejski” in de Poolse indu striestad Thomaszow Mazowiecki (70.000 inwoners), 110 km ten zuiden van Warschau, zal binnenkort kunnen beschikken over een nieuwe tran sportabele couveuse, geschonken door de Rotary Club Waddinxveen en beademingsapparatuur, die - na bemiddeling door de Goudse kinderarts dr. C. Tjon - gratis beschikbaar gesteld is door het Academisch Zieken huis te Leiden. WADDINXVEEN - Het Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Bouw Gouwe en Rijnstreek (SPB), die een leerlingwerkplaats heeft aan de Maarten Schoutenstraat, heeft zorg over het feit dat in toenemende mate schoolverlaters rechtstreeks bij aannemingsbedrijven in dienst tre den en een leerarbeidsovereenkomst afsluiten, buiten het samenwer kingsverband om. WADDINXVEEN - In de leerlingwerkplaats van het Samenwerkings verband Praktijkopleiding Bouw Gouwe en Rijnstreek (SPB Gouwe en Rijnstreek) aan de Maarten Schoutenstraat in Waddinxveen wordt vrij dag 24 februari van 9.00-21.00 uur een open dag gehouden om iedereen te laten kennismaken met de vakopleiding in de bouw. p ,;w: s PIANOHANDEL „MOS EN SPETTER - lp Vi lil JJ l 1 Dat de dringend benodigde beade mingsapparatuur binnenkort toch naar Polen kan worden gezonden, is te dan ken aan dr. C. Tjon (kinderarts), ver bonden aan het Bleulandziekenhuis te worden overgedragen. Enige leden van de Rotary Club Wad dinxveen zullen met de heer Viola en dr. Tjon meereizen naar Thomaszow om zich persoonlijk op de hoogte te stel len van de situatie. Het bestuur van de Poolse provincie. Het eerste halfjaar van de opleiding is de introductie- en oriëntatieperiode. Tijdens deze periode maken de leerlin gen zoveel mogelijk kennis met alle on derdelen van het vak. Tevens worden dan de basishandvaardigheden bijge bracht. Gedurende deze periode verblijven de leerlingen afwisselend in de leerling werkplaats en op de bouwplaatsen van de aannemers. waarin de industriestad Thomaszow is gelegen, heeft voor de nieuwe appara tuur een aangepaste auto toegezegd zo dat het regelmatige transport met de nieuwe couveuse en apparatuur nu ook gegarandeerd is. werkplaats om te laten zien, dat er in de bouw een uitstekende opleiding wordt geboden. Tijdens de open dag demon streren leerlingen verschillende vakon derdelen van hun beroepaldus het be stuur van het W’veense samenwerkings verband. ’’Uiteraard is er i leidingen en de opleidingsinstituten, het samenwerkingsverband, de Regionale Opleidings Commissie en de Stichting Arbouw. Bovendien vragen we aan- Met de beschikbare financiële middelen is de Rotary Club Waddinxveen in staat een moderne transportabele couveuse te bekostigen (plm. 17.000,-). i De koffiebar is open vanaf 20.00 uur. Het eerste optreden begint om plm. 20.20 uur. De toegang is gratis. Bij terugkeer uit Polen in september 1988, bracht de heer Viola een lijst mee van andere zaken waaraan dringend be hoefte is in het ’’Szpital Miejski” zie kenhuis. Het nieuwste apparaat, een gastrofiberoskoop voor slokdarmon- derzoek, is reeds 12 jaar oud. Dialyse- apparatuur ontbreekt geheel. Belangstellenden voor dit ziekenhuis in Polen kunnen zich in verbinding stellen Na het in dienst treden bij het samen werkingsverband, krijgt de leerling 4- wekelijks loon uitbetaald, gebaseerd op de bepalingen in de CAO voor het Bouwbedrijf. De leerlingen worden voor hun vakop leiding zoveel mogelijk te werk gesteld bij de deelnemende aannemers. leerlingswerkplaats van de samenwer kingsverbanden, waar de leerlingen worden voorbereid op het werken in de beroepspraktijk. De samenwerkings verbanden doen er alles aan om het hitn De leerlingen, die de introductie- en oriëntatieperiode goed hebben doorlo pen, krijgen van het samenwerkingsver band de garantie dat ze hun primaire opleiding helemaal kunnen afmaken. WADDINXVEEN - In de openbare Klaas de Vriesschool aan de Herman Heijermanslaan zijn de personal com puters aangekomen die komend jaar zullen rouleren over alle openbare ba sisscholen in Waddinxveen. De computers zijn afkomstig van de openbare Kohnstamm-mavo en zullen worden gebruikt om de kinderen be kend te maken met het gebruik ervan, en om tegelijkertijd iets te leren van de personal computer als privé-leraar. Op de Klaas de Vriesschool zullen de kinderen via de computer een speciaal breukenprogramma af gaan werken. De schoolbegeleidingsdienst dient van advies. WADDINXVEEN - Vrijdagavond 24 februari draait in de hervormde koffie bar De Schaapskooi aan de Nesse de nieuwe film ’’Shout of joy”. De film begint om ongeveer half negen. De koffiebar is open vanaf kwart voor met de heer H. Viola, Vijverlaan 1, te acht voor iedereen vanaf 15 jaar. De Waddinxveen (tel.: 01828-15457). toegang is gratis. door werkloze metselaars en timmerlie den afgelegd. WADDINXVEEN - Komende zater dag start de Hengelsportvereniging Waddinxveen HSW, na een winterstop van twee maanden, met het tweede ge deelte van de wintercompetitie. Met nog vier wedstrijden te gaan is de stand aan de kop: 1. A. van Leeuwen (30.440 gr)2. JVerhoef (22.990 gr)3 R. Jenner (19.100 gr), 4. M. Reichard (18.680 gr) en 5. M. van Leeuwen (17.440 gr). Vertrek voor de wedstrijd van aan staande zaterdag is om 6.30 uur vanaf het NS-station. Spreekster is mevrouw Edith Desaleux. Zij is in Waddinxveen geen onbekende en heeft al verschillende malen vooreen enthousiast publiek een voordracht ge houden. Zij weet haar toehoorders van begin tot eind te boeien. Het zal onge twijfeld een heel bijzondere avond wor den. Gouda. Door zijn bemiddeling kon de hand worden gelegd op gebruikte, maar toch nog zeer bruikbare apparatuur van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, welke kosteloos beschikbaar werd ge steld. dacht voor de praktijkgerichte cursus sen voor volwassenen in het kader van scholingsverlof.” Het is de tweede keer dat de samenwer kingsverbanden in ons land deze voor het hele gezin aantrekkelijke activiteit organiseren. Vorig jaar bezochten méér dat tienduizend mensen de open dagen. Naar verwachting zullen dit jaar nog veel meer mensen de kans grijpen om nader kennis te maken met de bouw. Samenwerkingsverbanden vervullen een essentiële rol bij de opleidingen in de bouw. Bouwbedrijven zorgen er sa men voor dat leerling-bouwvakkers een Deze couveuse is inmiddels besteld bij de firma Drager te Zoetermeer en zal in maart worden afgeleverd. Voor nieuwe beademingsapparatuur ontbraken de noodzakelijke gelden. Goede raad was duur! Naar verwachting zullen de transporta bele couveuse en de beademingsappa ratuur eind april aan de kinderartsen van het "Szpital Miejski" ziekenhuis MOORDRECHT - De reli-rock-band Checkpoint Charlie zal vrijdag 3 maart optreden in koffiebar "More”, IJsclub- gebouw: Leliestraat 72, in Moordrecht. De groep, met zijn sterke ritmische mu ziek, is in Gouda en omgeving geen on bekende. Tijdens de open dag worden de bouw opleidingen in al hun facetten belicht. Zo zijn er demonstraties van leerling- bouwvakkers en kunnen de bezoekers ook zelf aan de slag. Voorts is er veel in formatie te verkrijgen over de mogelijk heden in de bouw in de vorm van folders en videofilms. De machinale houtbewerking is uitge breid met een lintzaag. De vlakbank en de vandiktebank zijn vernieuwd. Met genoegen en tevredenheid kan het SPB-bestuur in het pas verschenen jaar verslag 1988 constateren, dat het sa menwerkingsverband en de hieraan verbonden leerlingwerkplaats goed blij ven functioneren, overeenkomstig de verwachtingen. Door een uitbreiding van de aktivitei- ten, onder meer door de bijscholing voor volwassenen, het volgen van de voortgezette opleiding voor leerlingen met een primaire opleiding en de moge lijkheid voor opleiding van ’’vrouwen in de bouw”, ontwikkelt het Waddinx- veense samenwerkingsverband zich meer en meer tot een opleidingscen trum voor de bouw in de regio Gouwe- en Rijnstreek. Het samenwerkingsverband in de Gou we en Rijnstreek beschikt over een ei gen leerlingwerkplaats waarin de leer lingen onder leiding van de leermees ters de nodige basisvaardigheden bij ge bracht worden. De schoolverlaters van het L.B.O. star ten hun opleiding in de leerlingwerk plaats, waar aan de hand van vorderin gen het moment bepaald wordt, waarop WADDINXVEEN - Volgende week woensdagavond is iedereen weer welk om in de hervormde ontmoetingskring De Open Cirkel, die om acht uur wordt gehouden in De Schaapskooi aan de Nesse. De heer J.P. Jellema uit Gouda is voor deze avond uitgenodigd. Hij zal aan de hand van dia's de geschiedenis van het Leger des Heils in Nederland in het al gemeen en van Gouda in het bijzonder tonen. Dok een quiz zal deel uitmaken van het programma. Bij terugkeer in Waddinxveen meldde de heer Viola, dat de allergrootste wens van de ziekenhuisartsen was om te kun nen beschikken overeen transportabele couveuse, en zo mogelijk over beade mingsapparatuur. In de industriestad Thomaszow Mazo wiecki is de zuigelingen- en kindersterf te - veroorzaakt door de tapijt-, maar vooral door de chemische industrie - ho ger dan het landelijk gemiddelde. Van de 2500 baby’s, die jaarlijks in het ’’Szpital Miejski” worden geboren (het ziekenhuis fungeert als streekzieken huis voor plm. 200.000 mensen), moe ten er 100 met grote spoed worden over gebracht naar een ziekenhuis in Lodz, (ruim 50 km km ver) over slechte weg. Gemiddeld 60 baby’s overlijden tijdens dit transport door het ontbreken van transportabele couveuse en beade mingsapparatuur. Deze beademingsap paratuur is ook dringend nodig voor de ’’intensive care”-afdeling. WADDINXVEEN - Ook bij het Samenwerkingsverband Praktijk opleiding Bouw Gouwe en Rijn streek aan de Maarten Schouten straat is gestart met een proefpro ject om vrouwen te werven voor een opleiding in de bouw. De keuze bestaat uit het timmer- of metsel vak, De wervingsactiviteiten bestonden uit het plaatsen van een advertentie ’’Vrouwen gezocht voor mannen werk” in de regionale dagbladen en een tv-spot in tv-werkjournaal. Ook zijn meer dan 200 adressen aangeschreven van de GAB’s in de regio. Ten behoeve van de geïnteresseer den is een voorlichtingsavond ge houden in Gouda, waar uitgebrei de informatie is gegeven. Deze avond is door 4 meisjes bezocht. Op de hierna gehouden "Doe-dag” hebben 2 meisjes een dag in de leer lingwerkplaats getimmerd en ge metseld. Na selectie is met één meisje een leer-arbeidsovereen- komst gesloten. De werving wordt geëvalueerd on der de nieuwe schoolverlaters. Dat stelt voorzitter J.F. Groenevelt van de in 1984 opgerichte stichting, die ook daadwerkelijk inhoud wil geven aan de slagzin "Wie handig is, kiest voor een vakopleiding in de bouw”. de leerlingen bij de aangesloten aanne mingsbedrijven kunnen gaan werken. Voor de leerlingen welke van de Mavo komen is een aangepast programma ge maakt wegens hun technische hand vaardigheid. Deze leerlingen blijven ge middeld langer in de werkplaats dan de leerlingen van het L.B.O. In de leerlingwerkplaats wórdt de oplei ding voortgezet op momenten dat er bij de aannemingsbedrijven tijdelijk geen plaatsingsmogelijkheden zijn, tijdens het vorstverlet en er kan aanvullende praktijkinstructie worden gegeven op onderdelen waarin het noodzakelijk is. WADDINXVEEN - De op dinsdag avond 28 februari om kwart over acht te houden volgende bijeenkomst van de Alliance Francaise Boskoop/Waddinx- veen gaat over het beroemde schilderij van Picasso ’’Guernica”. In augustus 1988 besloot de Rotary Club Waddinxveen, op voorstel van de commissie Community Service, de be schikbare financiële middelen voor het clubjaar 88/89 beschikbaar te stellen voor één of meerdere projecten in Po len. Daartoe werd contact opgenomen met de Waddinxvener H. Viola (Pool van geboorte en sinds 1962 woonachtig in Nederland), van wie bekend was dat hij zich al vele jaren inzet voor zijn vroege re vaderland. De heer Viola was juist op dat moment bezig om 85 bedden, overcompleet en beschikbaar gesteld door het Rcfaja- ziekenhuis te Dordrecht, voor transport gereed te maken naar het eerder ge noemde Poolse ziekenhuis. Het finan ciële gat van 750,- kon meteen door de Rotary Club worden gedicht. De heer Viola kreeg tevens het verzoek mee om in het "Szpital Miejski” zieken huis te onderzoeken welke apparatuur dringend noodzakelijk was. ”Het hoeft geen betoog, dat het geen goede zaak is als schoolverlaters recht streeks bij aannemingsbedrijven in dienst treden, noch voor de leerlingen, immers zij missen de mogelijkheid van de praktische opleiding in de leerling werkplaats, noch voor een goed en blij vend funktioneren van het samenwer kingsverband,” aldus de SPB-voorzitter in het jaarverslag 1988, dat een drin gend beroep doet op de collegialiteit van alle betrokken aannemers om in voorkomende gevallen hun leerlingen te betrekken via het samenwerkingsver band, ten einde op deze wijze hun me dewerking te verlenen aan de instand houding en het voortbestaan van hun samenwerkingsverband Het Samenwerkingsverband Praktijk opleiding Bouw Gouwe en Rijnstreek leidde vorig jaar 103 leerlingen op. Naast de lokatie aan de Maarten Schou tenstraat fungeerde ook de totstandko ming van het wijkgebouw De Overkant aan de Kromme Esse als een leerling- bouwplaats in het afgelopen jaar. Op 6 juli 1988 hebben 30 leerlingen het diploma primaire opleiding ontvangen en op 14 december 1988 zijn 13 leerlin gen geslaagd. Totaal hebben 43 leerlin gen het diploma primaire opleiding be haald. Alle leerlingen die geslaagd zijn hebben een baan gevonden in de bouw. Vorig jaar hebben 45 schoolverlaters een leer arbeidsovereenkomst gesloten met het samenwerkingsverband. Hiervan zijn 3 leerlingen ontslagen tijdens de intro- duktie- en oriëntatieperiode. Met ingang van 1 januari vorig jaar is het samenwerkingsverband begonnen met de voortgezette opleiding. De leer lingen die door willen leren en hiervoor in aanmerking komen, kunnen weer een leer-arbeidsovereenkomst aangaan met het samenwerkingsverband voor de duur van ca. 2 jaar. De theorielessen op de streekschool kunnen ’s avonds of overdag worden ge volgd. Dit s^zoen zijn 7 leerlingtim- Opleidingen zijn in de bouw keiharde noodzaak. Want de bouwnijverheid van tegenwoordig wordt steeds meer een technisch hoogwaardige industrie, met alle gevolgen van dien voor het vakman schap van de medewerkers. De bouw vraagt dus veel van zijn werknemers, maar biedt intressant, bevredigend werk, en goede vakopleiding en scho lingsverlof voor medewerkers en moge lijkheden om hogerop te komen. Kiezen voor de bouw, betekent tevens: kiezen voor afwisselend werk. Een bouwopleiding volgen in het leerlingwe zen heeft als voordeel een leer-/arbeids- garantie van minimaal twee jaar gedu rende de primaire opleiding. Na deze eerste opleiding zijn er veel plaatsings mogelijkheden bij bouwbedrijven. Met vaklieden worden overigens ook nadrukkelijk meisjes en vrouwen be doeld. Omdat er in de bouw veel minder lichamelijk zwaar werk voorkomt dan vroeger, kan voor hen de bouwwereld het alternatief zijn voor een saaie baan op kantoor of in een winkel. Steeds meer meisjes en vrouwen beginnen de aantrekkelijke kanten van het werken in de bouw te onderkennen. Schoolverlaters die een vakopleiding timmeren of metselen in het kader van het leerlingstelsel willen volgen, kun nen in principe in dienst treden van het samenwerkingsverband Gouwe en Rijnstreek. Voordat een dienstverband wordt aan gegaan, worden de leerlingen eerst me disch gekeurd door de BGD-Gouda, waarbij bekeken wordt of men lichame lijk wel geschikt is voor de bouw. Tussen het samenwerkingsverband, de leerling en zijn ouders wordt ten over staan van de S.V.B. een leer- en ar beidsovereenkomst afgesloten. Dit open huis, dat wordt gehouden in samenwerking met de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf, vormt een onder deel van de landelijke actie Wie handig is, kiest een vakopleiding in de bouw. De actie is erop gericht méér jongeren kennis te laten maken met de vakoplei ding in de bouw. Komend cursusjaar zijn er in de bouw minimaal 3.500 leer-arbeidsplaatsen be schikbaar voor jongeren met een voor opleiding LTO, MAVO of gelijkwaar dig. Vakopleiding in het kader van het leerlingwezen bestaan uit praktijk- en theorieprogramma’s. ’’Wij houden open huis in de leerling- goede opleiding krijgen. Dat is hard no- dig, want de ]jOUW zjt te Springen Om vakmensen. De uitvoerende opleidingen in de bouw worden verzorgd door het eigen oplei- informatie over de op- dingsinstituut van de bouw, de Stichting Vakopleiding BouwbedrijfDezeStich- ting leidt, veelal in nauwe samenwer king met de samenwerkingsverbanden, mensen op voor onder meer timmer man, metselaar, betonstaal-vlechter, betontimmerman, tegelzetter en voe ger. De opleidingen vinden plaats in het ka der van het leerlingwezenDat betekent dat de leerling-bouwvakkers het vak vier dagen per week in de praktijk leren en één dag per week de streekschool be zoeken voor de broodnodige theoreti sche ondersteuning. Zonder overdrijven kan worden gesteld dat de bouwnijverheid over een zeer ge degen en geoliede opleidingsstructuur beschikt. Daardoor is het mogelijk via het leerlingwezen ’onderop’ te begin nen en na verloop van tijd carière te ma ken. merleiden en 1 leerlingmetselaar in op leiding. Het plaatsen van de leerlingen was in het afgelopen jaar geen probieem. De vraag naar leerlingen is groter dan het aanbod. Bijna alle leerlingen werden geplaatst bij de aangesloten N.V.O.B.- bedrijven, maar ook bij enkele niet-ge- organiseerde bedrijven werden leerlin gen (tegen een hoger tarief) geplaatst. In het afgelopen jaar bood de leerling werkplaats ook onderdak aan de Blijf Bij-cursussen voor volwassenen, die door de S.V.B. in de regio Gouwe en Rijnstreek georganiseerd worden. In januari 1988 werd in de kantine van de werkplaats de Blijf Bij-cursus ’’Ge luidsisolatie van bestaande woningen” Deze activiteiten vinden plaats in de gegeven. In het kader van het experiment scho ling, werkgelegenheid en arbeidsmarkt in de bouwnijverheid in Friesland en Zuid-Holland ’’BouwVakWerk” zijn in de leerlingwerkplaats praktijktoetsen bezoekers zoveel mogelijk naar de zin te maken. Iedere bezoeker krijgt een kleine attentie. St. Victorplein 2 2741 JN Waddinxveen Tel. 01828-11697 (b.g.g. 17970) NIEUWE EN GEBRUIKTE KWALITEITSINSTRUMENTEN TEVENS ACCESSOIRES OPENINGSTIJDEN: DO., VR. EN ZAT. 9.00-17.00 UUR OOK VOOR STEMMEN, REPARATIE, VERHUUR, ETC. pl II III II III 11111 i l L - ?-

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 17