GEMEENTE WADDINXVEEN Plantarium te groot of Boskoop te klein? VAN VELDE 1RTW-RADI01 MObödegra n AUTO Mieke Titulaer over Tm en ziektekosten Regionale damfinales scholieren Het Trefpunt VAN WINNINGEN ’t Praathuis Zevenhuizen tb ADVERTEREN? BEL 01828-14788 bij Van Bunningen het fijne van de Scorpio! COLLECTEVERGUNNING SPREEKUREN NIEUWE FOLDERS EN BROCHURES VER GADERINGEN TELEFOONNUMMERS/OPENINGSTIJDEN BOSKOOP - Met een oproep tot boycotten van de vakbeurs Plantarium door een groep vooraanstaande kwekers en expor teurs, is de knuppel stevig in het hoenderhok. Op dit moment lijkt het er sterk op dat de Stichting Vakbeurs doorgaat op de ingeslagen weg: Plantarium in Bleiswijk, terwijl in Boskoop wordt gewerkt aan een alternatief. Deze scheiding van geesten kan onmogelijk goed zijn voor het sierteeltcentrum, schreef deze krant eerder al, hetgeen van diverse kanten is onderschreven. Wat niet wegneemt dat de argumenten van de actievoerders ook begrip verdienen. De afgelopen weken is er heel wat over gezegd en geschreven. Om alle voordelen en pluspunten hier op te noemen voert te ver. Kom gewoon naar Van Gunningen, maak een proefrit en ontdek de komfortabele wereld van de Scorpio! OFFICIEEL OPEL- EN ISUZU-DEALER ONDERWEG 8 WADDINXVEEN Vijftien toekomstige Opel-rij- ders kunnen deze week op een wel zeer voordelige wijze zaken doen met Auto van Vel de te Waddinxveen. Het enige wat ze moeten doen is op het special van Velde-bulletin - dat naast de gezellige koffiebar in de Opel-showroom hangt -lezen hoe ze zichzelf héél veel voordeel kunnen bezorgen.... Let wel: Slechts vijftien. TURBO DIESEL v.a.: 50.370,- ES Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 22 februari 1989 Pagina 3 01820-16066 010-362244 c Grote bonje in bomen land ZATERDAG 25 FEBRUARI -p rog ramma- - Verkeerscirculatieplan. - Reconstructie Noordeinde. De agendastukken liggen op werkdagen tijdens kantooruren in het gemeentehuis (kamer 130) ter inzage. Tijdens bovenstaande vergaderingen kunnen niet-Ieden gebruik maken van het spreekrecht. Over de regels die daarbij gelden is in het gemeentehuis een brochure verkrijgbaar. In Boskoop hoeft dat nauwelijks meer want de boomkwekers verdelen zichzelf al in verschillende kampen. De vraag is dan wie er gaat heersen. Het zou het ’binnenland’ kunnen zijn, oftewel het overige boomkwekende Nederland. Bekvechten over die onderlinge rivali teit brengt de sector geen meter vooruit. Veel belangrijker is wat het buitenland met deze verdeeldheid doet. Wanneer de kwekers en handelaren het in Neder land te druk hebben om het over de vestigingsplaats van een tentoonstelling zo nadrukkelijk oneens te zijn, zal dat buitenland garen spinnen bij de situa tie’, aldus het vakblad. Veilingen Volgens Sanders bestaat er in het bui tenland angst over de toenemende in vloed van de grote bloemenveilingen. ’Men zegt in het buitenland: eerst pak ken jullie de groente, daarna de bloe men, dan de kamerplanten en nu zijn de tuinplanten aan de beurt. Er blijft voor de kwekers buiten Nederland niets meer over. Wanneer er zo wordt gedacht moet je behoedzaam manoeuvreren en dat is niet de sterkste kant van de voor zitter van de stichting’, zo bekritiseert Sanders voorzitter Tj. Reitsma. De werkgroep heeft onder meer een lo- katie van 2,5 ha achter de vestiging van Westnederland aan de Hoogeveense- 12222 Dl 820-24255 130(8) 13000 01820-15767 01727-14044 01828-17613 01820-28011 bussen, terwijl collectanten dienen te zijn voorzien. De opbrengst van de collecte wordt ter kennis van het gemeentebe stuur gebracht. Lokale omroep via de FM-band 101,1 Mhz. (in stereo). Staringlaan 2, postbus 330, 2740 AH Waddinxveen, tel. 01828-10379. 14433 14433 14433 (toestel 159) De chef van de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie heeft aan het Leger des Heils vergunning verleend voor een collecte in de periode van 20 februari t/m 5 maart 1989. Het collecteren dient te geschieden in metalen, verzegelde collecte- Burgemeester C.M. van der Linden: uitsluitend na afspraak met de secretaresse. Wethouder P.F.J. van Schie: na afspraak. Wethouder M. Kraaijestein: na afspraak. Wethouder K.W.T. van Soest: deze week geen spreekuur. De Auto van Velde-showroom is dagelijks geopend van 09.00-18.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. O Commissie voor Openbare Werken en Bedrijven en Sportzaken op dinsdag 28 februari 1989, aanvang 15.00 uur in het gemeentehuis. Op de agenda o.a. - Nota gemeentelijk emancipatiebeleid. In het gemeentehuis is een brochurewand in gebruik bij de balie van de sectie Burgerzaken. In de wand is êen groot assortiment folders en brochures over uiteenlopende onderwerpen aanwezig. Recente folders zijn o.a.: - ”Ons water, ons leven”, over de drinkwatervoorziening in Ne derland. - ”Wat wordt daar vervoerd?” over het het vervoer van gevaarlij ke stoffen. - Samen maken we de weg vrij voor de toekomst”, over het Be reikbaarheidsplan van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Deze rubriek met officiële bekendmakingen en mededelingen is samengesteld door Gemeente Waddinxveen, Raadhuisplein 1, telefoon 01828-14433. Postbus 400, 2740 AK Waddinxveen. OVERTOCHT 5 - BODEGRAVEN - TEL: 01 726-1 1 500 Onder druk De tentoonstelling werd voor Boskoop te groot, in die zin dat de rek er op de A.P. van Neslaan uit was en nergens in Boskoop een lokatie voorhanden is die de vakbeurs voldoende groeikansen kan bieden. Reitsma meent dat het op zich niet belangrijk is waar Plantarium wordt gehouden, maar bij het zoeken naar een andere lokatie is wel heel be wust gezocht naar mogelijkheden in of bij Boskoop. Het wantrouwen dat nu in Boskoop bestaat dat, wanneer Plantarium een maal in Bleiswijk is, deze nooit meer terugkomt, slaat volgens Reitsma ner gens op. ’Je gaat je dan echt afvragen of er andere zaken in het geding zijn, zoals de vraag of Boskoop werkelijk in staat is om het benodigde nieuwe bedrijven terrein te realiseren’, stelt hij, daarmee weloverwogen de bal terugspelend. ’Als Plantarium niet in Boskoop terug komt, dan is dat als gevolg van een gebrek aan ontwikkelingsmogelijkhe den in die gemeente. Dat houd ik recht overeind.’ Reitsma meent dat, door even uit te wijken naar Bleiswijk, druk wordt uitgeoefend op Boskoop. Topkwaliteit Als Plantarium op de oude plaats was gebleven, blijft een duidelijk besluit voor verdere expansie van de tentoon stelling een langslepende zaak. Reitsma geeft zonder meer toe dat er vanuit het bestuur hard aan is getrokken om Plan tarium te laten groeien. Wanneer dat verwijt naar voren komt, is dat volgens hem wel terecht. De gedachte dat de tentoonstelling zich moet kunnen blij ven ontwikkelen, leeft bij het hele be stuur. Dat bevestigt vice-voorzitter H. Hard- ijzer: ’Gezien de ontwikkeling in de pot en containerteelt heb je de plicht om elke in deze teelt gespecialiseerde boom kweker aan Plantarium deel te kunnen laten nemen’, zegt hij. Tegenstanders van uitbreiding noemen hierbij on middellijk het argument dat er dan tien tallen kwekers met dezelfde gewassen staan. In plaats van tien mooie Cu- pressocyparus leylandii staan er dan honderd. Volgens Hardijzer en Reitsma is dat juist de clou van een goede ten toonstelling. Volgens C.G. van Gelderen, voorzitter van de Nederlandse Bond van Boom kwekers, die namens de NBvB in de werkgroep zat, is Boskoop en de directe omgeving letterlijk tot de laatste vier kante meter afgezocht naar een geschik te plek en bleef er niets anders over dan te kiezen voor Bleiswijk. ’Ik onderschrijf ook de visie dat Planta rium moet groeien’, meent Van Gelde ren. Volgens hem is Plantarium alleen gediend met een lokatie die blijvend en multi-functioneel is. ’Anders is een ge bouw absoluut niet te exploiteren en het terrein achter Westnederland is niet ge schikt, er zijn daar geen goede moge lijkheden.’ Van Gelderen betreurt de commotie over de vestiging van Plantarium zeer, maar is wel van mening dat het belang van Plantarium het Boskoopse belang is ontstegen. ’Plantarium is een natio nale gebeurtenis’, zo vindt hij. Een nieuwe lokatie in Boskoop voor 1992 is zeker niet kansloos. Dat zei P. Trimp, voorzitter van de Kring Bos koop van de Nederlandse Bond van Boomkwekers tijdens de onlangs ge houden jaarvergadering. ’Al is het jam mer’, zo voegde hij er aan toe, ’dat we als centrum toch niet eerder hebben ge signaleerd dat we iets kwijtraken. Ge lukkig zijn er nog mogelijkheden en Jaar overslaan Inmiddels gaan er stemmen op om Plantarium dit jaar over te slaan om plannen te ontwikkelen waar iedereen zich in kan vinden. Bovendien zou een vakbeurs elke twee jaar voldoende zijn om op de hoogte te blijven van de ont wikkelingen in de pot- en containerteelt. De oproep tot boycot in deze krant en een circulerende (anonieme) brief heb ben ook voorzitter Tj. Reitsma onaan genaam getroffen. Zijn conclusie is dat er kennelijk maar één oplossing bestaat: Plantarium moet in Boskoop blijven, hoe klein en beperkt van opzet ook. Volgens Reitsma beseft het groepje ’dis sidenten’ niet hoe belangrijk Planta rium is voor de boomkwekerij in heel Nederland. ’Bovendien, wat trekt in het buiten land? Boskoop of Plantarium?’ Voor Reitsma is het antwoord op deze vraag duidelijk. In korte tijd is gebleken dat ZEVENHUIZEN - Vrijdagavond 24 februari komt in koffiebar ’t Praathuis in Zevenhuizen Jan den Ouden, van de organisatie Operatie Mobilisatie, ver tellen over ’’Europa in nood”. Over dit onderwerp wordt een aangrij pende dia-serie vertoond. De aanvang is 20.00 uur. Iedereen vanaf 16 jaar is hartelijk welkom in het Hervormd Cen trum. Dorpsstraat 156. WADDINXVEEN - Komende zater dag 25 februari wordt in Het Trefpunt de halve finale schooldammen voor het regionaal basis-onderwijs gehouden. De Waddinxveense damvereniging Ex celsior zal die dag vanaf 10.00 uur gast heer zijn van liefst 28 teams van basi- scholen uit de regio. Zo wordt hieraan deelgenomen door scholen uit Alphen aan den Rijn, Woubrugge, Zoeter- meer, Bleiswijk, Gouderak, Leider dorp, Ter Aar, Bodegraven, Moord recht en Zwammerdam en Gouda. Vanaf 10.00 uur wordt gespeeld in 4 poules van elk 7 schoolteams^De nrs. 1 en 2 van elke poule gaan over haar de fi nale, welke op 11 maart wordt gespeeld in café-restaurant De Polderkamer te Stolwijk. Bij deze wedstrijd wordt gespeeld met gebruikmaking van de klok en het speeltempo bedraagt 20 minuten per partij per speler. Het tournooi zal omstreeks 15.00 uur zijn beëindigd. De Waddinxveense schoolteams, die hieraan deelnemen zijn: Eben Haëzer- school I, Eben Haëzerschool II, De Sa- vornin Lohmanschool, Bethelschool en de Gereformeerd^ basisschool. Weekblad voor Waddinxveen Plantarium zal graag terugkomen als er voldoende faciliteiten zijn.’ Onder de kop ’Gekrakeel rond Planta rium helpt sector niet vooruit’ stelt ook het nieuwe vakblad De Boomkwekerij in een redactioneel commentaar dat één en ander ten koste gaat van de naam en faam van de Nederlandse boomkweke rij. ’Verdeel en heers is een regeertactiek waar menig politicus zich van bedient. 00.00-01.00 uur - De Platenkast. Pre- natuur. Kinderen groeien vooral tijdens sentatie: Hans van den Hoek. 14.00-15.00 uur - Popexpress. Presenta tie: Anita Feenstra en André de Knoop. 15.00-16.00 uur - Klassiek onder de hef- brug. Klassieke muziek. Presentatie: Hans van Meurs. 16.00-17.00 uur - Rondom de hefbrug. Informatief programma. Presentatie: Hans van den Hoek en Paul Aalbers. 17.00-17.30 uur - Sport uit onze omge ving. Sportprogramma. Presentatie: André de Knoop. 17.30-18.00 uur - Programma voor Ara- bisch-sprekenden. Presentatie: Ahmed Sahli. van een deugdelijk legitimatiebewijs de aantrekkingskracht van deze vak beurs, annex publiekstentoonstelling, voldoende is om het tot een evenement, te laten uitgroeien dat ver over de gren zen bekendheid geniet. Natuurlijk mag volgens hem niet worden vergeten dat Plantarium in Boskoop groot is gewor den. óttfcteA'- Commissie voor Ruimtelijke Ordening, Woningbouw en Bedrijfsterreinen op dinsdag 28 februari 1989, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Op de agenda o.a.: - Bouwplan perceel Piasweg 8. - Bouwplan oprichten van een kantoor en bedrijfsgebouw voor Multiware op bedrijfsterrein Coenecoop. - Notitie hoofdlijnen voor de ruimtelijke ontwikkeling voor de periode 1990-2000. - Nota gemeentelijk emancipatiebeleid. - Principe-aanvraag de Rooy-Van der Loo Voor de bouw van gara ges en/of bergingen nabij de Peter Zuidlaan. - Resultaten enquête bedrijfsleven Waddinxveen. Commissie voor Welzijnszaken op maandag 27 februari 1989, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Op de agenda o.a. - Nota gemeentelijk emancipatiebeleid. - Notitie jeugdige minderheden. - Nota provinciaal beeldende kunstenbeleid 1988-1992. weg onderzocht, op Waddinxveens grondgebied. Volgens de werkgroep is dat terrein ongeschikt en zijn er te veel onzekerheden. Zo moet er een grenswij ziging komen, er ligt een stukje grond tussen dat niet van de gemeente Bos koop is, voor Stibosdoeleinden is het ongeschikt en de gemeente Boskoop moet het nog met Westnederland eens worden. Daarnaast is de portemonnee van de gemeente Boskoop leeg. De gemeente lijke overheid zou met het slagen van de plannen in één klap van de parkeerpro blemen bij het sportcomplex af zijn. Sanders spreekt in dit verband dan ook van een ’gemeenschappelijk belang’. WADDINXVEEN - De Waddinxveen se Mieke Titulaer (tel. 01828-15124) heeft ingehaakt op de vele berichten over de nieuwe basisverzekering ziekte kosten door aandacht te vragen voor de effecten van transcedente meditatie. Ze wil daar een avond over gaan beleggen. Volgens haar is de aanzet om te komen tot de nieuwe basisverzekering gekre gen in het feit dat ziektekosten onbe taalbaar dreigden te worden. Genees middelen worden verbeterd, appara tuur wordt verfijnd, maar over het ge heel genomen wordt de mens niet ge zonder, en de kosten van research en aanschaf zijn niet in evenwicht met de baten van verbeterde gezondheidszorg. Steeds meer artsen en patiënten zien in dat de gezondheidszorg niet meer ver beterd kan worden door verdere speci- alisatie van de techniek. Zij zoeken steeds vaker naar een benadering waar in de mens niet als machine wordt ge zien, maar als één geheel, waarbij ook de invloed van de geest wordt onder kend. ’’Juist in dit beeld van holistische benadering van de mens past een tech niek als Transcedente Meditatie. Het is een zeer oude techniek die lichaam en geest tegelijkterijd een diepe ontspan ning geeft. Deze diepe ontspanning heeft een gunstige invloed op de geeste lijke en lichamelijke gezondheid”, al dus Mieke Titulaer. Dit bleek volgens haar uit een Amerik aans onderzoek door dr. Orme Johnson in samenwerking met een ziektekosten verzekeringsmaatschappijEnige con clusies hieruit zijn: Daling ziekenhuis opnamen bij mediterenden met 53%, daling hartziekten met 87% en daling infectieziekten met 30% ’’Rust is hèt herstellingsmiddel van de hun slaap. Bij bijna alle ziekten is rust een vitaal onderdeel van het genezings proces. Door het toegenomen aantal in drukken en stress-situaties is de rust van de slaap tegenwoordig vaak niet meer voldoende. Transcedente Meditatie (TM) geeft een rust die, gemeten naar het zuurstofverbruik, twee keer zo diep is als de slaap”, stelt Mieke Titulaer. Commissie voor Onderwijs en Personeelszaken op maandag 27 februari 1989, aanvang 20.30 uur in het gemeentehuis. Op de agenda o.a.: - Nota gemeentelijk emancipatiebeleid. - Interne vacaturevervulling. - Plan van scholen voortgezet onderwijs 1989-1991. - Leerlingenprognoses Eben Haëzerschool en Theo Thijssen- school. Niet reeel Vervolgens laat W. Sanders, woord voerder van de groep ’dissidenten’, we ten dat de opdracht om maar ’even’ een andere lokatie te vinden in het sierteelt- gebied, niet reeël was. Volgens Sanders is de norm, die de werkgroep bij dat onderzoeken van mogelijkheden kreeg opgelegd, veel hoger geweest dan die waar Plantarium nu zelfs van uit gaat. ’Pas op de laatste vergadering van deel nemers en bestuur kwam na veel vragen boven tafel dat Plantarium in Bleiswijk helemaal niet in de veilinghallen zelf is, maar in tenten die op een akker achter het gebouw worden neergezet. Sanders weerspreekt de indruk dat de oproep tot boycot ook door emoties zijn ingegeven. ’Er zijn drie verschillen de redenen denkbaar om tegen Bleis wijk te zijn’, zegt hij. ’De eerste is het verlaten van het sierteeltcentrum Bos koop, de tweede is het feit dat Planta rium naar een veilingterrein gaat en de derde - en ik denk ook voor enkelen de belangrijkste - is het arrogante optreden van het stichtingsbestuur. Hoewel ze formeel de deelnemers niets hoeven te vragen, wordt er zo niet in deze sector met elkaar omgegaan.’ Alarmering Brandweer h-gg- Politie Ongevallen Medische hulp Ambulancedienst T elefonische hulpdienst geestelijke en sociale nood Storingsdiensten Gas en elektriciteit Waterleiding (telefoonbeantwoorder) Centrale Antenne Inrichting (CAI) Milieu-telefoon (voor milieuklachten) Gemeentelijke diensten Gemeentesecretarie Dienst Openbare Werken en Bedrijven Mcldpuntpunt vandalisme aan openbare voorzieningen Openingstijden Gemeentesecretarie en dienst: Openbare Werken en Bedrijven: elke werkdag van 08.30-12.30 uur. De sectie Burgerzaken: bovendien elke donderdagavond (koopavond) van 19.00-20.30 uur In de middaguren kunt u alleen dan terecht indien u een afspraak hebt gemaakt. i Ai

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 3