duurt jaartje Bouw negen seniorhuizen ROOS m ra LP ’’Winkelen in het verleden” 1 L Valse Snip Brand in Turkije en Welfare werk in bibliotheek Kerngroep over landbouw in Zimbabwe Venten zonder vergunning Theater voorstellingen in bibliotheek Boskoops oud- raadslid in Waddinxveen Onderzoek baarmoeder halskanker is gestart In De Boog op donderdagavond 16 maart ADMINISTRATIEKANTOOR mothok Van Stijn BV 111 Oudheidkamer Zevenhuizen op bovenverdieping Spar Distributiecentrum n I 5 I Voortzetting s iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriir Knus Derde generatie Originaliteit De Pater ENDA Stelling r J 2 TT achtergevel O ,4 3 WADDINXVEEN - Er zal een klein jaartje gemoeid zijn met de bouw van in totaal 11 koopwoningen aan de Mozartlaan, het vroegere kleuter- schoolgebiedje ten westen van de praktijkpanden van de huisartsen G. Siemons en W. A. van Heel. en Fabrieken voor Midden-Holland. i i h r ZEVENHUIZEN - De Oudheidkamer in Zevenhuizen, gevestigd in het Spar Distributiecentrum op het industrieterrein en voor iedereen op af spraak (tel. 01802-2155) te bezoeken is ’’winkelen in het verleden”, zo blijkt uit een reportage in het pasverschenen kwartaalnummer van ’’On dernemen in Midden-Holland”, het blad van de Kamer van Koophandel 19 15 Pagina 13 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 8 maart 1989 Mobil-pompstation Mozartlaan voorgevel -X teld werd. Voedselvoorbereiding in Afrikaans dorp. (Foto: Jan Stegeman). bedrijf- en loonadministratie jaarrekeningen het volledig invullen van uw belasting formulieren tegen scherpe tarieven vraag vrijblijvend inlichtingen wege aantasting door molm, gedeelte lijk worden nagebouwd door timmer man Van de Vorm uit Moerkapelle. DE AKKER 23 2743 DR WADDINXVEEN TEL 01828-19402 Met de lezing over Foucalt wordt de eerste cyclus HV-lezingen in De Boog afgesloten. Onderzocht wordt, mede gelet op de getoonde belangstelling in brede kring, de lezingen voort te zetten met een tweede cyclus die gewijd zal zijn aan enkele invloedrijke Duitse filo sofen, te beginnen met Emanuel Kant (1724-1804). Suggesties worden gaarne ontvangen (tel. 01828-13431). 1 WADDINXVEEN/BOSKOOP - Bos koops oud-wethouder en oud-gemeen- teraadslid voor de gecombineerde SGP- RPF-fractie, A. van Doorn, heeft de raad in onze buurgemeente verlaten en is in Waddinxveen gaan wonen. Ton van Doorn, wiens broer Arie ook in de Waddinxveense gemeenteraad heeft gezeten voor de Hervormde Kiesver eniging, sloot een periode van 20 jaar politieke activiteiten af, waarvan 6 jaar als raadslid en wethouder. Het afscheid van Ton van Doorn hing samen met een andere werk- en woon- kring. Bij zijn afscheid ontving hij een bloemstuk, door burgemeester drs. J.J. Spros overhandigd aan mevrouw Van Doorn, en een tinnen wandbord. Het raadslid had voor alle collega’s een ver rassing meegenomen. Hij wordt opge volgd door een oude bekende, B. Ge- leijnse, die al eerder de eenmansfractie gestalte gaf. Achter in het betrekkelijk kleine maar knusse museum staat, behalve een transportfiets, een luiwerk lierhuis; in 1974 geschonken door een molenaar. In de tijd dat de balen meel en koffie nog per boot werden aangevoerd, werd in het lierhuis de proviand opgetakeld. Aanvankelijk met de hand, later machi naal. Ook een koelcel uit de jaren vijf tig, opgeknapt door Van der Wilk, valt te bewonderen in de oudheidkamer. Zoals gezegd biedt de kamer ook een overzicht van de ontstaangeschiedenis van de Spar. Door Eendrachtig Samen werken Profiteren Allen Regelmatig. In 1880 begon Antonius van Well een kleinhandel in koloniale waren, wijnen en geneesmiddelen voor het vee in Zeg- waart (Zoetermeer). Een voor die tijd unieke combinatie. treft met name de onvoorspelbaarheid van het menselijk gedrag en hij vraagt zich af wat dit betekent voor de ge- schiedswetenschap. Allengs verwijdert hij zich niet alleen van het marxisme (met zijn pretentie dat de loop van de geschiedenis zich volgens strikt econo mische kriteria zou voltrekken als een voorspelbaar proces), maar ook van de traditionele opvatting dat de geschiede nis een continu proces is. Eenzelfde dis tantie neemt hij ten aanzien van het existentialisme, waarin de mogelijkhe den van de vrije keuze van de mens, zijns inziens, wordt overschat. Foucalt constateert dat het leven van de individuele mens zich niet geheel vol trekt de wet van oorzaak en gevolg. Daarom verzet hij zich tegen de opvat ting dat de geschiedenis van de mens heid, vooral die sedert de Renaissance (traditioneel beschouwd als de geboorte van een nieuwe tijd; een van allerlei De lokatie van de in totaal elf woningen aan de Mozartlaan, ten westen van de huis artsenpraktijk van G. Siemons en W. Avan Heel. Het gaat hier om 9 seniorwoningen en 2 vrije sectorwoningen (nummer 11 en nummer 10 met garage). Op woning num mer 11 heeft CDA-wethouder P.F.J. van Schie zijn vinger weten te leggen. WADDINXVEEN - In de openbare bi bliotheek aan de Van Mecklenburg WADDINXVEEN - De politie in Wad dinxveen heeft tegen twee inwoners uit Boskoop proces-verbaal opgemaakt voor het illegaal venten met potroosjes. De bloemen werden verkocht in de flats aan de Wilgenhorst en Peppelhorst. De in 1984 overleden Foucalt kan be schouwd worden als een invloedrijk denker op het gebied van de filosofie, de psychologie en de (wetenschaps)ge- schiedenis. Zijn ideeën ontwikkelen zich in eerste instantie vooral onder in vloed van de filosofische en politieke modeverschijnselen die in de naoor logse jaren betrekkelijk veel jonge mensen beïnvloeden te weten het exis tentialisme en het marxisme. In Parijs student in de filosofie en de psycholo gie, wordt hij lid van de Communisti sche Partij en noemt hij zich existenta- tialist. Kortom, hij conformeert zich. Maar, dat zou niet zo blijven. Nadat Ton van Doorn al een lange pe riode actief was in de kiesvereniging, werd hij in 1983 benoemd tot raadslid. Een jaar later volgde hij al wethouder Geursen op voor een korte periode en was daarna weer gewoon raadslid. ’’Steeds tussentijds”, zoals burgemees ter Spros het uitdrukte. ”U kwam tus sentijds in de raad, werd tussentijds wethouder en vertrekt nu ook weer tus sentijds”, aldus Spros die Van Doorn roemde om zijn deskundigheid, opge daan door zelf werkzaam geweest te zijn op de gemeentesecretarie. B. Pos, als nestor van de raad, stelde dat Van Doorn altijd weldoordacht het woord voerde. ”Je gaf er vaak een apart tintje aan en dwong respect af. Het was een vreugde je in ons midden te hebben en een verdriet nu je ons verlaat”. Van Doorn, die eerder al afscheid nam van de kiesvereniging, zei in de achter liggende jaren een periode van polarisa tie ervaren te hebben, terwijl er nu rust en gemeenschapszin heerst. ”Dat kan alleen als we als een team samenwer ken”, zo zei hij. Achterom kijkend verbaast het hem zelf dat hij al 20 jaar in de politiek actief is. Van Doorn heeft laten weten in de toekomst geen politieke functies meer te ambiëren. Hij wil zich meer gaan toe leggen op gezins- en verenigingsleven en zich meer verdiepen in beroep en bij belstudie. laat hij ’’zijn” verzameling zien. ”De herinrichting van de oudheidkamer heeft mij en Mulder zo’n 2,5 jaar ge kost. Uit een enorme voorraad doku- mentatie moesten we een overzicht zien te maken van het bedrijf ’’Van Well” vanaf 1880. Wat we al niet tevoorschijn haalden!”. Het museum is niet alleen samengesteld uit de verzameling Van Well. Bij toeval konden Van der Wilk en Mulder in het bezit komen van een ruim dertig jaar oude winkelinventaris. ”Een Spar-werknemer zocht na dertig jaar zijn moeder weer eens op en trof een huis vol ongebruikte levensmidde len aan. Hij heeft ons die unieke collec tie geschonken. En omdat ik zelf een Spar-winkel heb gehad, komt het voor mij het verleden in dit museum steeds weer boven”. WADDINXVEEN - De rijkspolitie en de vrijwillige brandweer zijn vorige week een aantal malen bezig geweest met een brand in de motbak van een houtverwerkingsbedrijf aan de Wilhel- minakade. Het vuur liet zich moeilijk bestrijden en dat is ook de reden ge weest dat de brandweer herhaalde ma len ter assistentie werd geroepen. Na verloop van tijd kon de motbak geleegd worden en is het afval met een vracht auto afgevoerd naar de afvalverwerking Rijnmond. Het gaat hier om de bóuw van 9 senior woningen en 2 vrije sectorwoningen, die in de vorm van een hoefijzer zullen worden neergezet. Temidden van de woningen is een plantsoentje gedacht, waaromheen 16 extra parkeerplaatsen zullen komen. Voor de bouw van 9 2 woningen is het initiatief genomen door Waddinxvener T.W. Verweij, oud-directeur van het architectenbureau Stuurman Partners BV. Hij heeft nu de BV Buro ASB. Schwerinlaan worden komende zater dagmiddag 11 maart twee theatervoor stellingen gegeven. Ter afsluiting van het leesprogramma ”Een kast vol helden” is er een voorstel ling van 13.30-14.30 uur en van 16.00- 17.00 uur. De beide voorstellingen zijn bedoeld voor 6-12-jarigen, die in de bibliotheek gratis toegangskaartjes kunnen krijgen. De theatervoorstellingen hebben als ti tel ”Een ander verhaal” meegekregen. 258.000,- tot 275.000,-. Op de begane grond beschikken de woningen over een entree met open hardhouten trap, toi let, meterkast, woonkamer met erker- kozijn, eetkamer en open keuken en ga- rage/berging. Op de eerste verdieping is een overloop, twee slaapkamers, bad kamer, ingericht met douche en wasta fel. De voor de bouw van de in totaal 11 wo ningen (9+2) benodigde 2.900 vier kante meter grond zal door de ge meente voor 580.000,- worden ver kocht aan Buro ASB BV. Voor het bouwrijpmaken trekt de gemeente 300.000,-uit. WADDINXVEEN - De Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinx veen houdt volgende week dinsdag avond 14 maart om acht uur in het buurtcentrum De Boog aan de C. Huij- genslaan een thema-avond voor geïnte resseerden in ontwikkelingssamenwer king en mensen uit de kring van de land en tuinbouw. Op deze avond zal Andrew Mushita uit Zimbabwe vertellen over het onder zoeksprogramma naar het gebruik van traditionele zaden in de Zimbabwaanse landbouw. De heer Mushita is in Nederland op uit nodiging van NOVIB. Hij is in Zim babwe directeur van ENDA (Environ ment and Development Activities). Deze organisatie houdt zich bezig met de herinvoering van traditionele land- bouwzaden in de drogere gebieden van Zimbabwe. Door weer meer gebruik te maken van inheemse zaden, die goed bestand zijn tegen droogte, die eenvoudiger opge slagen kunnen worden, minder kunst mest en bestrijdingsmiddelen nodig hebben en ook beter smaken, hopen de boeren en boerinnen minder afhanke lijk te worden van voedselhulp van wes terse landen. Zijn zoon en opvolger, L.M.G. van De naam Spar bleef echter bestaan, al houdt de geschiedenis van de oudheid kamer in dat jaar op. De collectie klassieke levensmiddelen is grotendeels bijeengebracht door A.J.M. van Well. In 1985 werd de ver trekkende Van der Wilk en Mulder ge vraagd of zij een oudheidkamer, waar mee in 1973 een voorzichtig begin was gemaakt, wilden herinrichten. Het tweetal gaf gretig gehoor aan dit ver zoek. Mukder is inmiddels verhuisd naar de Achterhoek, maar Van der Wilk is nog steeds te vinden in het museum. Trots Afgestudeerd, wordt hij eerst docent aan enkele buitenlandse universiteiten. In 1962 terug in Frankrijk en in 1968 do cent in Parijs; de roerige studentenre volte gaat aan hem voorbij. Inmiddels heeft hij enkele opmerkelijke boeken gepubliceerd. Hieruit blijkt dat zijn be langstelling steeds verder gericht is op zowel de geschiedenis van de psycholo gie en de psychiatrie als, in relatie hier mee, de (wetenschaps)geschiedenis. Vooral de bestudering over en de be handeling van de krankzinnigen in de periode van de Renaissance (plm. 1350) te weten de 19e eeuw beinvloedt zijn denken over de mens en zijn geschiede nis, zoals deze beschreven was. Hem Well, begon daarbij een grossierderij In 1932 besloot diens zoon A.J.M. van Well, de derde generatie van het eerste vrijwillig filiaalbedrijf De Spar. Zeven tien afnemers werkten hierin samen. De zaken gingen voorspoedig en het aantal Spar-winkeliers groeide, mede door de slogan ’’Kopen bij de Spar is sparen bij de koop”. Het assortiment werd voortdurend uitgebreid, de werk wijzen aangepast en vernieuwd. De op slagruimten in Zegwaard, Loosduinen en Rotterdam werden te klein dus werd gezocht naar een grote centrale opslag ruimte. In Zevenhuizen kon uiteinde lijk in 1973 het Spar Distributiecentrum worden geopend. In 1980 mocht het predikaat ’’Konink lijk” worden toegevoegd aan A.J.M. van Well BV. In 1985 fuseerde de Spar met Schuitema, eigenaar van de Centra- winkels. De uitvoering en bouw is in handen van aannemingsbedrijf De Langen Van den Berg BV uit Bergambacht. Archi tect is Stuurman Partners BV. De ver koop van de woningen is in handen van De Pater Makelaardij BV. Gepoogd wordt met deze woningen in Groenswaard 1 in juni te starten. Voor de seniorwoningen in de categorie pre mie-A komen in aanmerking 50-jarigen en ouder met een medische indicatie, 50-jarigen en ouder zonder medische in dicatie en 50-plussers en wel in die volg orde. Ze moeten allen in Waddinxveen wonen. Als er meer belangstellenden zijn - en daar ziet er naar uit - zal er dinsdag 28 maart geloot moeten worden wie in aan merking komt voor één van de 9 senior- koopwoningen. Voor de twee grote vrije sectorwoningen, waarvan één met een garage, zijn al kandidaten. De voorlopige koopsommen ’'oor de 9 seniorhuizen lopen uiteen van WADDINXVEEN - Turkije en het Welfarewerk van het Rode Kruis staan deze maand centraal op twee tentoon stellingen in de openbare bibliotheek aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan. Volgens de bibliotheek komt Turkije steeds meer in de (toeristische) belang stelling te staan. Belicht worden: men sen, wonen, werken, religie, dieren en planten. Behalve boeken over Turkije zijn er ook boeken in de Turkse taal en een kleine verzameling gebruiksvoor werpen. Het Welfarewerk van het Rode kruis, afdeling Waddinxveen, exposeert aller lei handwerkprodukten. Het zijn vaak aardige geschenken voor verschillende gelegenheden. Beide exposities zijn tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek te bezich tigen. De openingstijden zijn: maandag 14.30-20.30 uur, dinsdag 10.00-12.00 uur en 14.30-17.30 uur, woensdag 14.30-20.30 uur, donderdag 14.30-20.30 uur, vrijdag 14.30-20.30 uur en zaterdag 10.00-12.00 uur. De bibliotheek is gesloten op 24 maart (Goede Vrijdag) en 27 maart (2e Pink sterdag). WADDINXVEEN/GOUDA - In de gemeenten van Midden-Holland is de GGD-Midden-Holland gestart met het bevolkingsonderzoek naar baarmoe derhalskanker. Alle vrouwen in de leeftijdsgroep van 25 t/m 54 jaar zullen hiervoor eens in de drie jaar een uitnodiging ontvangen. Daarin wordt verzocht een afspraak te maken bij de eigen huisarts, voor het maken van een uitstrijkje. Het is in het belang van de eigen ge zondheid en het kost niets voor zieken fondsverzekerden. Particulier verze kerden zullen de kosten afhankelijk van de polisvoorwaarden van hun verzeke ring, kunnen declareren. Per jaar wordt bij ongeveer 1200 vrou wen baarmoederhalskanker geconsta teerd. Deze vorm van kanker komt bij jonge en oudere vrouwen voor. Baarmoederhalskanker kan met een uitstrijkje al heel vroeg ontdekt wor den. Dit kan zelfs voordat er klachten zijn. Wanneer deze vorm van kanker vroeg wordt opgespoord en behandeld, dan is de kans op genezing bijna 100%. Aan baarmoederhalskanker gaat meestal een lange periode vooraf waarin gezonde cellen veranderen in kankercellen. Dat kan wel 10 tot 15 jaar duren. Veranderingen van de cellen van de baarmoederhalskanker zijn met een uitstrijkje te ontdekken. Juist omdat de veranderingen zo lang zaam verlopen, is een uitstrijkje een keer in de drie jaar voldoende om een afwijking bijtijds te ontdekken. Bij het uitstrijkje wordt wat slijm weg gehaald waarin cellen van de baarmoe- derhals zitten. Dit onderzoek duurt maar even en is meestal nauwelijks voelbaar. Wanneer de uitnodiging voor het bevolkingsonderzoek in de bus valt en er nog vragen zijn, kan men altijd te recht bij de huisarts of bij de GGD Mid den-Holland (01820-80308). HV-Iezing over Michel Foucault WADDINXVEEN - Donderdagavond 16 maart om acht uur zal prof. dr. Hans Achterhuis in het buurtcentrum De Boog aan de C. Huijgenslaan een lezing houden over de belangrijke Franse filosoof Michel Foucalt (1926-1984) in het kader van de tot nu toe zeer geslaagde lezingencyclus over Franse filosofen, georganiseerd door het Humanistisch Verbond Midden-Holland. De entreeprijs bedraagt 2,50 voor leden en niet-le- den. De Oudheidkamer boven het centrale magazijn van het Zevenhuizense Spar Distributiecentrum is ingericht door de twee oud-werknemers van de Spar, K. Mulder en B. van der Wilk. In ”hun” Ruimte wordt echter niet alleen een overzicht gegeven van de ontstaange- 1 schiedenis van de Spar. Ook wordt de bezoeker een kijkje gegund achter de schennen van het kruideniersbedrijf in de afgelopen honderd jaar. De tentoonstellingsruimte van driehon derd vierkante meter kijkt eigenlijk te klein voor haar schat aan materiaal. Van surrogaatkoffie en -thee tot kram- band, lekstoppen, een knijpkat, saccha- rinetabletten en bonkaarten uit de oor logstijd. Van wasmiddelen als Omo, Rinso en Radion tot lange vingers en roomboterbabbelaars. Je kunt het zo gek niet bedenken, of de oudheidkamer heeft het. In het museum is een winkel ingericht. Pronkstuk is een originele toonbank met een marmeren plaat en antieke kassa en koffiemolen. Daarachter een vitrine met macaroni, rijst, meel en bo nen, blikken met stroop en olie. De win kel kon in zijn oorpsonkelijke vorm I borden overgenoitien, maar moest van- De Franse filosoof Michel Fou calt. cipe met hen oneens. Zelf gaat hij zich juist nadrukkelijk bezighouden met de bestudering van situaties die het leven van de mens beheerst hebben. Hij be gint met de analyse van de situatie ’’macht” en kiest daarvoor drie terrei nen van onderzoek: die van het gevan geniswezen, de sexualiteit en die van Staat en Kerk. Zijn wijze van onder zoek is echter geheel anders en soms moeilijk te volgen. Terwijl de gewone historicus zich tot taak stelt om de speci fieke omstandigheden te onderzoeken waaronder een historische gebeurtenis tot stand komt, stelt Foucalt zich de vraag: waarom hebben de mensen zich in een plaats X en een tijd Y alléén zo en niet anders hun werkelijkheid waarge nomen en weergegeven. Het antwoord probeert hij te vinden in nauwlettende studie van de alledaagse gesprekken, voor zover deze uiteraard bekend zijn uit de literaire bronnen. Het resultaat van deze werkwijze blijkt uit zijn ’’Lets mots en choses”, waarvan ook een Ne derlandse vertaling is verschenen. Wie een overzicht van Foucalts gedach tengoed zoekt kan kennisnemen van de studie ’’Filosofen van de 20e eeuw” (Van Gorcum). WADDNINXVEEN - Ook vorige week heeft de Waddinxveense rijkspoli tie een vals bankbiljet van 100,- in de gemeente Waddinxveen opgedoken. Het geld was als betaalmiddel aangeno men door een bedrijf aan de Henegou- werweg. Het falsificaat werd ontdekt ontdekkingen, nieuw inzichten en dus toen de dagopobrengst bij de bank ge- van nieuwe successen van de rede) zich zou voltrekken als een continu proces, als een steeds verder gaande triomf van de redelijkheid. Deze continuïteitsge- dachte beschouwt Foucalt als een be denksel dat de kracht kreeg van een my the, die generatie na generatie werd aangenomen als een vanzelfsprekend heid. De doelstelling van ENDA is het opzet ten van een programma voor het waar borgen van de voedselproduktie en het verantwoord omgaan met natuurlijke hulpbronnen op regionaal- en dorpsni- veau. ENDA is gestart in 1985 met het verbe teren van graanopslagplaatsen. Daar naast is er een groot programma opge zet voor de herinvoering van traditio nele landbouwzaden in de drogere ge bieden van Zimbabwe. Door weer meer gebruik te maken van inheemse zaden, die goed bestand zijn tegen droogte, die eenvoudiger opge slagen kunnen worden, minder kunst mest en bestrijdingsmiddelen nodig hebben en ook beter smaken, hopen de boeren en boerinnen minder afhanke lijk te worden van voedselhulp van wes terse landen. In samenwerking met enthousiaste groepen boeren en boerinnen zijn tot nu toe 64 traditionele maïs- en kleine graansoorten geïdentificeerd. ENDA heeft ook in januari van dit jaar, samen met ander landen, een konferen- tie georganiseerd over biotechnologie en zijn betekenis voor de Afrikaanse landbouw en economie. Er is gesproken over de manieren om risico’s bij bio technologie te vermijden en zoveel mo gelijk te profiteren van de voordelen. Praktijk huisartsen G. Siemons en W.A. van Heel De voorgevel van de seniorwoningen, waarvan er 9 aan de Mozartlaan zullen wor den gebouwd door De Langen Van den Berg BV uit Bergambacht, naar een ont werp van architectenbureau Stuurman Partners BV. (Tekening: Stuurman Partners BV). ’’Gewapend” met deze originele ge dachte neemt Foucalt stelling tegen de •'3PT' sinds de jaren zestig populaire histori- sche opvatting dat historici moeten pro- 1 beren inzicht te krijgen in de geschiede nis van de mensheid door onderzoek te doen naar langdurige (sociaal-economi- sche) processen die de ontwikkeling zouden beheersen. Beschrijvingen ana lyse van historische situaties als zodanig dienen, volgens deze visie, minder aan dacht te krijgen. Hoewel deze visie, minder aandacht te krijgen. Hoewel deze historici, gegroepeerd rond het tijdschrift Annales, belangrijke studies voortbrengen, blijft Foucalt het in prin-

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 13