Waddinxveen in Recreatieboek 9? tra ff Van Shell Verkoopmaatschappij BV Ir. Ellen de Bruyn maakt voor Waddinxveen nieuw centrumplan REBUS LIONS-KINDERMARKT Nieuw voorstel Spreker in koffiebar Weer auto cursus VVN Opening van clubhuis Klimopgroep Ds. H. Zweistra spreekt voor Rijksbelasting School-expo HAVO-Atheneum Nog ruim een week voor opgave SOS- Kindermarkt DRIE SOS-KINDEREN ERBIJ? Drie exposities in bibliotheek Steun Ruilbeurs ik Hoofdstraat Anders Reeks plannen nj l If Lr - ~7 "T? IJM Q C-3 ''/s L -GEL Pagina 9 I Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 12 april 1989 Een centrum is meer dan winkels alleen I I ri j de slordige inrichting. Ér is ruimte ge- Mijn oplossing is: Leeftijd: Naam: I I ken. Daarom staat ook voor haar vast dat de uitbreiding van de Passage ingrij pende gevolgen zal hebben voor het Brugcentrum. WADDINXVEEN - De afdeling Wad dinxveen van Veilig Verkeer Nederland is van plan weer een cursus ’’Pech aan de auto” te gaan houden. De eerste tweedaagse cursus bij Van Beynum Waddinxveen BV aan de Bre- derolaan werd een succes met 30 deel nemers. noeg om van de Kerkweg-Oost weer een hoofdstraat met allure te maken, zowel voor autoverkeer, als voor winke lend publiek.” WADDINXVEEN - Volgende week donderdagavond 20 april spreekt in Waddinxveen voor de Gereformeerde Bijbelstichting ds. H. Zweistra uit Maartensdijk. De bijeenkomst, die om half acht be gint, wordt gehouden in het kerkge bouw van de Oud-Gereformeerde Ge meente in Nederland aan de Mercurius- weg. Adres: Woonplaats: Zo spoedig mogelijk, maar uiterlijk 20 april inleveren BIJ: Th.G. Blom, Jacob Catslaan 1, Waddinxveen. D.C. van Doom, Prins Bemhardlaan 5, Waddinxveen. G. Kranenburg, Valkenburgerlaan 1, Boskoop. WADDINXVEEN - Het doel dat de 20-jarige Lions Club Waddinxveen/ Boskoop zich stelt met de organisatie van de tiende Kindermarkt op de och tend van Koninginnedag 1989 (zaterdag 29 april) is om de adoptie mogelijk te maken van nog drie SOS-kinderen. Uit de opbrengst van de reeds negen gehouden Kindermarkten is het moge lijk gebleken om zeven uur SOS-kinderen te adopteren en dat jaarlijks te continueren. Daarnaast zijn nog enkele projecten van SOS-kinderdorpen meegefinancierd. Door een aantal extra activiteiten op de tiende Kindermarkt een grote deel name van de kinderen en door veel publiek te trekken met het extra optre den van muziekgroepen, sportdemonstraties en de prijsuitreiking van de re buswedstrijd, wil de Lions-club een opbrengst realiseren die het mogelijk moet maken om nog drie SOS-kinderen te adopteren en dit voor tien kinde ren te kunnen blijven continueren in de komende jaren. Het motto van de Kindermarkt is dan ook: ”10 jaar Kindermarkt -10 SOS Kinderen”. Zowel deelname als belangstelling stelt de Lions Club Wad dinxveen bijzonder op prijs. In overleg met het externe produktie- team werd voor de uitwerking contact gezocht met de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer. Aangezien Shell als eis stelde dat alle in het boek op te nemen informatie origineel moest zijn, dus niet overgenomen uit andere bronnen, moesten alle beschreven ob jecten bezocht worden. Voor deze taak werd een groep studen ten van de Hogeschool ingeschakeld die eerst als afstudeeropdracht Nederland geheel in kaart brachten overeenkom stig de uit het marktonderzoek afkom stige criteria en vervolgens in groepjes van twee het hele land afreisden. Zo werden leuke en minder leuke, bekende en onbekende bestemmingen bezocht. In het Recreatieboek voor Nederland is ons land opgedeeld in dertig gebieden, die staan aangegeven op de overzichts kaart voorin het boek. Aan ieder gebied wordt een eigen hoofdstuk gewijd; deze het gemeentebestuur van Waddinx veen, zien hoe het hoofdwinkelcentrum er zou kunnen gaan uitzien: een dubbel zo grote Passage (100 meter erbij) na sloop van C.P. Broer BV, Kruiskerk en Het Trefpunt, verdiept parkeren voor 220 auto’s, extra woningbouw (40 hui zen) en rondom bereikbaar. Een plan derhalve van 25 miljoen gulden. hoofdstukken zijn door een handige kleurcode zeer duidelijk van elkaar te onderscheiden. Ieder hoofdstuk begint vervolgens weer met een kaart van het besproken ge bied, waarop alle plaatsen staan aange geven die in dat hoofdstuk worden be handeld. Zo kan men wanneer men een bepaald gebied wil bezoeken in één oogopslag de ideale route uitzoeken. Hierbij wordt men nog geholpen door E DE BRUYN 29 MAART '89 De tekening van stedebouwkundige ir. Ellen de Bruyn. Wat opvalt is de bebouwing van het Raadhuis, de flat achter de Zuidkade en de villabouw bij de Jan Dorrekenskade-Oost. Ten noorden van De Bonkelaar is de plek van het oude notarishuis bebouwd met een ’’klein warenhuis”. (Tekening: ir. E. de Bruyn). WADDINXVEEN - De in Waddinxveen geboren en getogen ir. Ellen de Bruyn heeft op eigen initiatief een centrumplan gemaakt voor Waddinx veen. ”Op dit moment spitst de discussie waar en hoe een nieuw centrum gerealiseerd zou kunnen worden zich toe op een uitbreiding van het win kelhart, maar aan een centrumplan zitten meer aspecten”, aldus de in Rotterdam wonende jonge stedebouwkundige. Op de Landelijke Bibliotheekdag zelf is er van 10.00 tot 12.00 uur een boeken- ruilbeurs voor romans, jeugdleesboe- ken en strips. Voor een goed verloop van deze beurs zijn er een paar ’’spelregels” De boeken kunnen vanaf 12 april in de bibliotheek ingeleverd worden. Voor ieder boek wordt een ’’ruilbewijs” gegeven, waar voor op 22 april een ander boek uitge zócht kan worden. Alleen boeken met moderne spelling en in goede staat ko men in aanmerking. Een eventueel res tant wordt voor een goed doel bestemd. xlf WADDINXVEEN - Van volgende week vrijdag 21 april tot en met woens dag 26 april is er in de samenwerkings school voor HAVO-Atheneum aan de Sniepweg een tentoonstelling van het tekenen- en handvaardigheid-eindexa- menwerk van 27 leerlingen van deze school voor voortgezet onderwijs. De opening van de expositie is vrijdag avond 21 april om acht uur. Degenen die dan aanwezig zijn hebben de kans tot half tien het tentoongestelde werk te bekijken en de leerlingen vragen te stel len over hun werk. De exposanten zijn voor tekenen: Bianca Berends, Yvonne van Erk, Ro gier van Est, Madeleine Fraters, Ba bette Heerkens, Gineke Hoogendoom, Robert de Jong, Karianne Kraaijestein, Patricia van der Laan, Bianca van de Lans, Mira van der Line, Liesbeth van der Loo, Inge de Man, Natasja Voor winden en Annemieke Vreeburg. En voor handvaardigheid: Sjaak van Dam, Suzanne Fase, Dennis-Jan Groen, Jessica van der Heijden, Bianca den Hertog, Regin de Kooter, Esther Meisel, Esther Rijnbeek, Inchela Schenkels, Marlize van Veldhuizen, Mirjam Vitalis en Sander van Zanten. WADDINXVEEN - Volgende week zaterdag 22 april wordt het nieuwe club huis van de Klimopgroep geopend. Dat gebeurt om half elf. Daarna is er voor iedereen gelegenheid om het nieuwe onderkomen te bezoeken. Het clubhuis van de Klimopgroep ligt achter de Vondellaan en naast het com plex van WSE-voetbal. De scouting groep bestaat uit kabouters, welpen, zeeverkenners, wilde vaart, loodsen, leiding en bestuur. WADDINXVEEN - Vrijdagavond 14 april zal in de hervormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse de heer C. de Hek spreken over ”Wie van de drie”. Iedereen vanaf 15 jaar is weer van harte welkom. De koffiebar is open vanaf kwart voor acht. Het ’’praatje” begint om ongeveer half negen. WADDINXVEEN - ’’Waddinxveen is tegenwoordig bekend vanwege zijn meubelindustrie en meubeltoonZalen. Wat niet iedereen weet is dat het grootste aquaduct van Nederland hier ligt. Het Gouwe-aquaduct van Waddinxveen laat jaarlijks zo’n dertigduizend schepen passeren”. ’’Daarom is het beter een verbinding te maken, door ontwikkeling van het tus sengebied. Door de korte afstand (200 meter) zal zo’n verbinding een positief effect op beide centra hebben. Zeker wanneer in het midden een duidelijke publiekstrekker komt, zoals een klein warenhuis op de Beukenhof. Ook zou de weekmarkt verplaatst kunnen wor den naar het parkeerterrein naast de Rabobank.” Voor ir. Ellen de Bruyn kan het bebou wen van de braakliggende gronden in het Brugcentrum en met het aantrekke lijk inrichten van straten en pleinen een samenhangend centrumplan gereali seerd worden, waarvoor het bovendien niet nodig is zoveel goede bebouwing te slopen. Ze denkt dan ook aan een nieuw Raadhuisplein. ’’Waddinxveen mist nu een centraal plein dat gebruikt kan worden voor al lerlei activiteiten. De meest voor de hand liggende plaats voor zo’n plein is bij het raadhuis,” aldus de stedebouw kundige, die zich afvraagt waarom in Waddinxveen als ’’parel aan de Gou we” geen relatie wordt gelegd tussen het centrum en de Gouwe. ”Het plein bij het oude raadhuis is ideaal gelegen aan het water. Er is genoeg ruimte voor gezellige terrasjes in de zomer. Door middel van een mooie trappartij kan dit pleintje verbonden worden met het nieuwe Raadhuisplein.” WADDINXVEEN - De hele maand april staat de openbare bibliotheek aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan in Waddinxveen een beetje in het teken van het thema van de Landelijke Biblio theekdag. Deze dag wordt op zaterdag 22 april gehouden. In de bibliotheek zijn drie tentoonstel lingen te bezichtigen. Neel van Oosten exposeert met bloemen- en landschap- saquarellen, mevrouw Van den Bosch is er met karakterpoppen, geboortete- gels, gedecoreerde kaarsen, gegraveerd glaswerk en wenskaarten uit de eigen collectie is een thema-tentoonstelling over kunst en cultuur samengesteld. Oost. Deze zou weer een hoofdstraat van allure moeten worden, zowel voor het autoverkeer als voor het winkelend publiek. De jonge stedebouwkundige vindt dat voor Passage-West, het centrumplan van de gemeente, te veel gesloopt moet worden. Zo noemt in dit verband de fa briek voor bakkerijgrondstoffen C.P. Broer BV, de gereformeerde Kruiskerk en het verenigingsgebouw Het Tref punt, maar ze sluit ook niet uit dat het oorlogsmonument moet worden ge sloopt, evenals misschien wel tien wo ningen aan de Stationsstraat. In één er van woont haar moeder. ”Dit zijn allemaal goede gebouwen”, weet ir. Ellen de Bruyn. ”En dit terwijl elders in het centrum grote stukken ter rein braak liggen. Een onnodig kapi taalverlies, dat waarschijnlijk de kosten van Passage-West behoorlijk omhoog jaagt. Bovendien is de braakliggende grond in het Brugcentrum nu ook geen fraai gezicht”. WADDINXVEEN - De 20-jarige Lions Club Waddinxveen blijft de aandacht vestigen op de tiende editie van de Kin dermarkt, die op zaterdag 29 april (Ko ninginnedag 1989) op het parkeerter rein Beukenhof wordt gehouden van 10.00-12.30 uur. De opbrengst is be stemd voor SOS-Kinderdorpen. Tot donderdag 20 april kunnen de meis jes en jongens die op Koninginnedag hun verkoopkunsten willen laten zien zich opgeven. Ze moeten daarvoor 6-15 jaar zijn. Tijdens de Kindermarkt hebben de or ganisatoren geregeld dat weer andere kinderen muziek ten gehore zullen brengen en dans- en sportuitvoeringen zullen geven. Als daarnaast deelnemers op de SOS-Kindermarkt zelf muziek willen maken, bestaat daartoe ook de gelegenheid. Vermeldt dat even op het inschrijfformulier. Er is voor de muzikale optredens en aankondigingen van activiteiten en ver koop van produkten een geluidsinstalla tie aanwezig. Zoals bekend is de Kindermarkt van de Lions Club Waddinxveen/Boskoop be doeld om daarmee geld bijeen te bren gen ten behoeve van SOS-Kinderdor- pen. Uit de opbrengst van de vorige ne gen Kindermarkten heeft de Lions-club zeven kinderen uit SOS-Kinderdorpen geadopteerd en enige projecten voor SOS-Kinderdorpen mede gefinancierd. Kinderen die aan de Kindermarkt deel nemen zullen in de gelegenheid worden gesteld een vrijwillige bijdrage te ge ven. WADDINXVEEN - Ter gelegenheid van de 10e Kindermarkt, georganiseerd door de Lionsklub Waddinxveen, op zaterdag 29 april (Koninginnedag 1989) is er nog een extra attraktie voor alle kinderen van 6 tot 15 jaar uit Waddinxveen en Bos koop. Bijgaand is een rebus geplaatst. De bedoeling is dat de schooljeugd die oplost en in levert op één van de genoemde adressen. Natuurlijk mag je dat op een eigen orgi- nele manier doen. Bijvoorbeeld om de rebus te kleuren, er een tekening bij te ma ken en dergelijke. Onder de inzenders van de goede en orginele oplossingen zullen er tijdens de Kin dermarkt op zaterdag 29 april drie prachtige prijzen worden verdeeld. De le prijs is een walkman, de 2e en 3e prijs zijn pocketradio’s. In het nieuwe centrum zou de Kerkweg- Oost een hoofdstraat moeten worden. ’’Vanouds is de Kerkweg-Oost de hoofdstraat van het dorp. Aan de villa- bebouwing aan de noordzijde is dat nog goed te zien. Komende vanaf de hef- brug is de Kerkweg-Oost nu nog steeds een van de belangrijkste toegangswe gen.” ”De straat maakt echter een rommelige indruk door de braakliggende grond en Haar in negen velletjes tekst en in een 12-tal grote en kleine tekeningen uitge werkte voorstel gaat uit van een cen- trumuitbreiding die niet ten koste gaat van de bestaande wijkwinkelcentra. Het is ook niet nodig ’’zoveel goede be bouwing” te slopen. Kernpunten zijn voor ir. Ellen de Bruyn een nieuw bebouwd Raadhuisplein, het realiseren van een écht dorp aan de Gouwe en een ’’nieuwe” Kerkweg- fCritiplc ”Dit MAB-plan is voornamelijk een uitbreiding van het winkelcentrum, een koppeling met andere centrumfunkties is er niet,” aldus ir. Ellen de Bruyn. ”Het winkelcentrum is met z’n twee toegangspoorten erg naar binnen ge keerd, zeker wanneer het overdekt zou worden en dus na winkelsluitingstijd niet meer toegankelijk is. Waddinxveen heeft veel eerder behoefte aan een cen trum met uitstraling naar de omgeving, dat bovendien ruimte biedt aan allerlei activiteiten.” ’’Grote waarde wordt door de MAB ge hecht aan de royale parkeerplaatsen om het centrum. Daardoor ontstaat aan de noordzijde een lelijke achterkant, met het gevaar dat dit een sociaal zeer onvei lig gebied wordt. Voor de bewoners van de passageflats is dit erg nadelig,” gaat de stedebouwkunidge verder. ’’Koppeling van het winkelcentrum aan het station ligt in Waddinxveen niet voor de hand. Het is slechts een onbe langrijke verbinding, die vooral door forensen gebruikt wordt. Deze situatie is zeker niet vergelijkbaar met centra als Oosterhof (Rotterdam) of het Stadshart (Zoetermeer). Deze liggen beide op een belangrijk knooppunt van lokaal- en interlokaal openbaar vervoer, waar door veel bezoekers uit de regio worden aangetrokken.” Daarmee heeft ir. Ellen de Bruyn de kritiek op de ontwikkelingsschetsen van MAB Projectontwikkeling BV, die drie maanden het licht zagen om een moge lijke geruchtenstroom tegen te gaan, grotendeels samengevat. Zij erkent dat Waddinxveen een duidelijk centrum mist, maar dan denkt ze niet alleen aan winkels, maar ook en vooral aan een als centrum te herkennen ruimte in het dorp. Ellen de Bruyn: ’’Waddinxveen is de af gelopen 30 jaar behoorlijk uit z::n krachten gegroeid. De vele nieuwe wij ken overheersen de structuur van het oude dorp. En wat er nog over is van vroeger - hefbrug, Nesse, Zuidkade, oude raadhuis, Brugkerk en villabebou- wing langs de Kerkweg-Oost wordt in de nieuwe plannen niet meegenomen. Dat is jammer want juist door op die oude bebouwing aan te sluiten zou zo’n nieuw centrum een eigen Waddinx- veens karakter kunnen krijgen.” ’’Centrumfuncties zijn nu op diverse plaatsen in de gemeente ondergebracht: gemeentehuis, postkantoor, politiebu reau, bibliotheek en andere culturele voorzieningen. Dit benadrukt nog eens het gemis aan een duidelijk centrum.” vj IKji k, Zo zou ir. Ellen de Bruyn de Kerkweg-Oost onderaan de oprit naar de hefbrug willen inrichten: autovrij. (Tekening: ir. E. de Bruyn). In de uitwerking van haar stedebouw- kundig schetsplan - ”Om te laten zien dat het ook anders kan” - geeft ze aan dat de winkels voor duurzame artikelen vooral in ”de Passage” en het Brugcen trum zijn te vinden. Beide winkelcentra vindt ir. Ellen de Bruyn goed te vergelij- f bomen worden gekweekt. Eerst vrucht bomen en rond 1750 ook laanbomen. Pas in 1900 is men overgegaan op sier teelt. Om alle eeuwenoude kennis niet verloren te laten gaan is in 1981 het Boomkwekerijmuseum geopend. Al in de zomer van 1986, toen was ge bleken dat de uitgave van het, toen nog 80.000, Stratenboek een schot in de roos was, is Shell gesprekken begonnen met externe producers over een moge lijke opvolger. Besloten werd naar een boek te zoeken dat tot steun zou kunnen zijn aan de dagrecreant in Nederland. Er werden modellen geproduceerd die een uitge breid publieksonderzoek ondergingen. En hoewel het resultaat van dat onder zoek was dat er op de markt inderdaad ruimte was voor een dergelijke uitgave, bleek het toenmalige concept op een aantal punten voor verandering vat baar. Na veel denk- en praatwerk werd een nieuwe serie modellen geproduceerd, waarin de resultaten van het eerste marktonderzoek werden verwerkt. Be langrijkste uitkomsten van dat onder zoek waren dat er behoefte bestond aan informatie voor de dagrecreant met een accent op natuurgebieden, cultuur en sportieve ontspanning. Vooral de noodzaak van praktische en doelmatige informatie werd benadrukt. Nadat de op deze wijze aangepaste mo delboeken opnieuw waren getest, bleek dat ze op de goede weg waren en kon met de feitelijke produktie worden be gonnen. Dat staat in het hoofdstuk ’’Bollen streek en achterland” over Waddinx veen in het eerste exemplaar van het Shell Recreatieboek voor Nederland, dat door Shell-directeur mr. P. Berk hout is aangeboden aan minister drs. N. Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat. Het nieuwe boekwerk- is op de meeste Shell-pompstations te verkrijgen voor twee volle spaarkaarten of tegen beta ling van 22,-. In het boek wordt ook Boskoop ge- de algemene inleiding die over ieder ge noemd, omdat daar al sinds de 15e eeuw bied is geschreven. De beschrijving van de gebieden geschiedt alfabetisch op plaatsnaam. In de tekst zijn verder nog tal van wetenswaardigheden opgeno men, terwijl het geheel is voorzien van meer dan duizend foto’s in vier kleuren WADDINXVEEN - Uit het nieuwe centrumplan van de jonge stedebouwkundige ir. Ellen de Bruyn zijn dit enkele elementen: - Verkeerslichten voor voetgan gers op Kanaalstraat tussen de Pas sage en de Kerkweg-Oost. - Nieuw straatprofiel Kerkweg- Oost: parkeervakken weghalen, rijbaan stukje opschuiven, waar door vier meter breed trottoir aan de zuidzijde ontstaat. Trottoir af schermen met groenstrook met bo men. - Klein warenhuis op plek van oud-notarishuis aan de Kerkweg- Oost. - Weekmarkt op parkeerterrein Beukenhof. Dit parkeerterrein moet gezelliger worden met sierbe strating en bankjes. - Verbreed trottoir van Beuken hof naar Raadhuisplein. - Speelplaats aan de Julianastraat, welke straat moet worden ingericht als woonerf om doorgaand verkeer te weren. - Autoverkeer tegengaan op de Kerkweg-Oost onderaan de oprit naar de hefbrug. Voetgangersge bied van maken. - Bebouwen Raadhuisplein met winkels en twee verdiepingen wo ningen, verplaatsing bedrijfsbe- bouwing. In de omgeving zijn 120 parkeerplaatsen aanwezig. - Alpherwetering doortrekken naar Raadhuisplein. Op Bruwa- terrein aan de Jan Dorrekenskade- Oost of viBa-bouw, of winkels of kantoren. Kleinschalige woon- en winkelbebouwing heeft de voor keur. - Het nieuwe plan bevat ongeveer voor het Raadhuisplein: 1700 m2 winkeloppervlak 30-50 woningen (flats), 10 vUla kavels, plein 2000 m2 en ruim 100 parkeerplaatsen en voor de Beukenhof: warenhuis 1500 m2 (2 verdiepin gen) winkel 100 m2 en ruimte voor weekmarkt. ’’Deze cijfers zijn zeer globaal om dat ik niet over voldoende gegevens beschikte om het plan verder uit te werken. Dit plan moet gezien wor den als een stedebouwkundige schets, waarmee ik wil laten zien dat het mogelijk is een centrumplan voor Waddinxveen te maken waar voor minder sloop nodig is, en dat een grotere samenhang in het cen trumgebied brengt dan de plannen die door de gemeente ontwikkeld worden,” aldus ir. Ellen de Bruyn. u CENTRUM WADDINXVEEN EEN VERBINDING TUSSEN BRUG EN PASSAGE Het plan van de oud-Waddinxveense om Waddinxveen aan een echt hart te helpen is er één uit de reeks. Nadat de gemeenteraad in zijn vergadering van 23 september 1987 besloot een hoofd winkelcentrum te maken door de uit breiding van ”de Passage” in westelijke richting zijn er diverse plannen gepre senteerd. Mei vorig jaar presenteerde het door het winkelcentrum Brug in de arm ge nomen bureau voor stedebouwkundig onderzoek en ontwerp de in opdracht van Laurens Winkelman Bouwmaat schappij BV in Rotterdam gemaakte ontwikkelingsschets ”Een centrum voor Waddinxveen” Maandagavond 30 januari liet MAB Projectontwikkeling BV uit Den Haag, dat de Passage-West op papier aan het zetten is in samenwerking met het Be drijfsfonds voor de Metaalindustrie en Kerkweg-Oost Stationsstraat T Raadhuis Beukenhof 7^ 4 Raadhuisplein E c O o c rp SI v> b J. f 2 i O 23 I 23 i i.ï

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 9