Voorkeur PvdA voor Ruud Vis kinderdagverblijf Moerkapelle schenkt jarige kliniek geld Sursum Corda op braderie Netspanning wordt 230 Volt naar Israël Vertrek Moerkapelle’s raadslid m x Socialisten vinden gastouderproject ’’next best” ijBxaB Huisvuilverwerking Julianastraat Kakkerlakken Avontuur? Love ’70 Dagverblijf Kliniek Klokken Hovenier Lampen Standpunt Diaseries Veiligheid Geen invloed Professionalisering lx II dan zal van dit bedrag gebruik gemaakt mogen worden. Vertrekkend PvdA-raadslid Ruud Vis uit Moerkapelle. (Foto: Sjaak 39,90 r *1 8 juni Vaderdag leg gevoerd met consumentenorganisaties en het ministerie van Economi sche Zaken. NIEUW!!! Dat heeft de ledenvergadering van de VEEN, de vereniging van elektrici- teits-distributiebedrijven besloten. De verhoging zal voor de consumen- Noteboom). MOERKAPELLE - Met het toekennen van een bouwsubsidie van 70 mille kan de Moerkapelse tennisvereniging Love ’70 beginnen met de bouw van een nieuw clubhuis. De Dr. Daniël den Hoed-kliniek in Rotter dam krijgt van Moerkapelle een gift van 3.500,-. De Julianastraat in j deze gemeente zal niet worden voorzien van verkeersdrempels. NIEUW SENSATIONEEL Ruik en ervaar de bundeling van kracht in Montana parfum d’homme - De PvdA-voorkeur gaat dus duidelijk VcrWürmingS- uit naar een kinderdagverblijf. ”We zijn Pagina 25 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 14 juni 1989 ELSEMIEK DEJONG vanaf Waarom Israël? Had het ook Amerika of Bulgarije kunnen zijn? ”Ja hoor. Vorig jaar zijn wij zelfs bezig geweest met het opzetten van een kwe kerij in Overijssel. In gedachten dan, Groensvoorde 10 2742 DJ Waddinxveen drogisterij-parfumerie-foto Tel. 01828-13655 Zendingswerk dus. ’’Absoluut niet! Solidariteit is waar het om gaat. Zij willen niet eens zendelin gen. In de grondregels van Nes Ammim staat: Geen zending, niet in principe en niet in praktijk”. ”Men probeert een goede combinatie te vinden van joodse en christelijke ele- Met dit besluit is het eerdergenoemde voorstel om verkeersdrempels te plaat sen van de baan. Het hekwerk moet voorkomen dat er met hoge snelheid op de Bovendijk ge reden wordt. Brandweer en ambulance kunnen er - met enig stuurmanskunst - gewoon door. Vooralsnog moet eerst worden onder zocht hoeveel belangstelling er is voor de compostvaten, om zodoende het prijskaartje voor de minicontainers en compostvaten te bepalen. Het plaatsen van extra glasbakken is geen overbodige luxe en het verzamelen van chemisch afval (bijv, batterijen) lijkt een goede zaak. BEP VERMEIJ PvdA men en diverse andere zaken. Ook wor den er verschillende verlotingen gehou den. Tevens bestaan er plannen om in sep tember rondvluchten in een helicopter boven Moerkapelle of Zevenhuizen (naar keuze) te organiseren. Op de bra derie kan men zich reeds opgeven, zo dat onderzocht kan worden of er vol doende belangstelling is. Tevens kan men opgeven of men inte resse heeft voor een videoband van de ruim 30 jaar oude dorpsfilm van Moer kapelle. Het ligt in de bedoeling om begin 1990 van gemeentewege te stoppen met het inzamelen van bedrijfsafval. Dit be spaart aanzienlijke kosten, zodat het mogelijk kan zijn minicontainers en compostvaten in te voeren. COLORS MAN van Benneten eau de toilette en after shave Na maandenlange discussies en enquê tes is besloten de oostkant van de Julia nastraat te voorzien van een hekwerk. De kosten van dit hek zijn 1.375,- (incl. BTW). JIL SANDER MAN 4 een sensatie vanaf 39,50 een nadelig effect op de levensduur heb ben. Daar staat weer tegenover dat de meeste apparaten eerder worden uitge schakeld. Daardoor ontstaat een kor tere gebruiksduur. Deze twee gevolgen van de iets hogere spanning heffen el kaar dus op. Daardoor wordt de totale levensduur niet wezenlijk beïnvloed. U heeft vast wijze raadgevingen gehad van mensen die daar gewerkt hebben en inmiddels zijn teruggekeerd. ”De belangrijkste raadgeving is ge weest om vooral niet zonder klamboes naar Israel te gaan. Het stikt daar van de muggen en ik ben een lekkernij voor muggen, zij moeten mij altijd hebben”. ”In november t/m februari regent het vrijwel constant, maar de overige maan den is het er heet en valt er geen spatje regen. De muggen gedijen daar goed”. ’’Behalve schorpioenen en slangen zijn er ook veel kakkerlakken. Die waar schuwing kregen wij op een heel origi nele manier: Mijn vrouw kreeg een kopje koffie aangeboden van mensen die net waren teruggekomen. Onderin haar kopje ontwaarde zij een dikke, vette kakkerlak. Deze was als aarde werken exemplaar op de bodem van het kopje geplakt, maar de waarschuwing werd begrepen”. ”Wij hebben als gezin gelukkig een ei gen onderkomen daar en hoeven niet in barakken te leven, waar de kakkerlak ken welig tieren”. GOUDA - De Nederlandse elektriciteits-distributiebedrijven gaan de netspanning verhogen van 220 volt naar 230 volt. Dat gaat gebeuren tus sen nu en 2004. Deze invoering zal waarschijnlijk leiden tot een behoorlijke verhoging van de reinigingsrechten, welke kosten voor een deel opgevangen kunnen worden door het stoppen met ophalen van be drijf svuil. ”We willen echter niet verhullen dat het gastouderproject niet de eerste voor keur van de PvdA is. Wij zijn van me ning dat het de ’’next best” is, mits er bovendien nog aan een aantal basis voorwaarden wordt voldaan. Er zou voor de gastouders een rechtspositiere geling moeten zijn, gebaseerd op een bepaald inkomen. Nu heeft een gastou der geen recht op inkomen, doorbe taalde vakantie, vakantiegeld en is niet verzekerd tegen ziekte en werkloos heid. U geeft door uw vertrek naar Israël toch veel op in Nederland, bijvoorbeeld huis en werk. Is dit idealisme, avontuur of geld? ”Het avontuur trekt. Dat heeft altijd getrokken en hij denkt dat daar ook een beetje idealisme bij komt. Geld in ieder geval niet. Het salaris wat ik daar ver dien ligt lager dan het minimum-inko- men in Nederland. Daarentegen wordt het huis en de daarbij behorende kos ten, incl. elektra, gas en water beschik baar gesteld door het bestuur van de ne derzetting, dus het verdiende salaris is mijn zakgeld”. ”En natuurlijk moet ik mijn huis en werk hier opgeven en is het nog maar de vraag of ik ooit weer in Moerkapelle kan komen wonen. Niet eerder dan in het jaar van terugkomst naar Nederland kan ik mij als woningzoekende laten in schrijven”. ”Het zoeken naar werk in Nederland zal na terugkomst volgens de ervaringen niet veel problemen opleveren. Je hebt een enorme internationale ervaring en werkgevers ervaren dat als heel posi tief’. MOERKAPELLE - De christelijk ge mengde zangvereniging ’’Sursum Cor da” uit Moerkapelle is reeds een aantal jaren actie aan het voeren voor de aan schaf van nieuwe koorkleding. Dit jaar wordt deze actie afgesloten, want de koorkleding is besteld. Alleen de financiën zijn nog niet helemaal rond. Tijdens de braderie op 17 juni in Moerkapelle kan iedereen een steentje bijdragen. Zoals gebruikelijk zullen er weer aller lei soorten noten en pinda’s verkocht worden, maar ook stroopwafels, bloe- In verband met de slechte toestand van het huidige clubgebouw van de tennis vereniging ”Love ’70” wil het bestuur van deze vereniging een nieuw clubge bouw realiseren. In het voorstel van B. en W. ging het om een gemeentelijke bijdrage van 70.000,- van de benodigde 250.000,-. De club heeft 50.000,-, beschikbaar uit eigen middelen en voor 130.000,- zal een lening worden aangevraagd. Het is de bedoeling dat Moerkapelle ga rant zal staan voor die lening. Aanne mersbedrijf Bakker uit Moerkapelle zal het nieuwe clubgebouw gaan verwezen lijken. WADDINXVEEN - De jeugd van de wijk- en speeltuinvereniging De Pad destoel is in Gouda gaan bowlen. Alle kinderen kregen een mooi herinne- ringsplaatje, maar de drie bekers gingen naar Peter v.d. Berg (le), Marcel Dol- fing (2e) en Simon de Kok (3e). menten waardoor men de ander niet kwetst en toch de eigen identiteit kan behouden”. In Waddinxveen denkt de gemeente naast de peuterspeelzalen, het gastou derproject en particuliere vormen van kinderopvang in samenwerking met het bedrijfsleven en de ouders een kinder dagverblijf te realiseren. Deze activiteit maakt een onderdeel uit van het ge meentelijk emancipatiebeleid. Het college van B. en W dat over een lokaal kinderdagverblijf nog met een nota zal komen, denkt dat - gelet op de landelijke cijfers voor wat betreft de be hoefte aan kinderopvang - in Waddinx veen een kinderdagverblijf kan komen. Vooralsnog wijzen enquetes onder het bedrijfsleven (door de gemeente) en onder ouders (door de Stichting Vrou wenraad Waddinxveen) niet al te duide lijk in die richting. De meeste huishoudelijke apparaten gaan gemiddeld zo’n tien jaar mee. De maximale levensduur is ongeveer vijf tien jaar, maar is in de praktijk afhanke lijk van het soort apparaat en zaken als de kwaliteit en de mate van gebruik. De levensduur wordt in het algemeen be paald door de mate van mechanische en economische veroudering en roestvor- ming. Niet zozeer door elektro-techni- sche ouderdom. want praktisch bleek het niet uitvoer baar. Het is heel moeilijk om als je niets hebt, behalve de kennis dan, iets op te starten. Alles breekt op geld”. ”In het verleden hebben wij ook wel eens de kans gehad om naar Zuid- Afrika of Zweden te gaan, om daar iets te beginnen, maar die plannen zijn om welke reden dan ook nooit door ge gaan”. ”In september ’88 zag ik een adverten tie in het dagblad ’’Trouw” waarin men sen werden gevraagd om te werken in de nederzetting Nes Ammim. Zij kon den ook hoveniers gebruiken. Dat is het, dat lijkt ons wel wat, was onze eer ste reactie”. Dat zijn enkele besluiten uit de gemeen teraadsvergadering van Moerkapelle, die vorige week dinsdagavond werd ge houden. Aan de orde kwam ook nog de nota ’’Inzameling en verwerking huis houdelijk- en bedrijfsafval”, waarmee de Moerkapelse gemeenteraadsleden unaniem instemden. De gemeente Moerkapelle zal dit jaar aan de Dr. Daniël den Hoed-kliniek voor zijn 75-jarig jubileum een bedrag beschikbaar stellen van 3.500,-. Dat is 2.000,- meer dan B. en W. hadden voorgesteld, want het goede doel wekte sympathie op. De Dr. Daniël den Hoed-kliniek is één van de twee ziekenhuizen in Nederland die gespecialiseerd is in de behandeling van kankerpatiënten. Naast de kliniek wil men graag een fa miliehuis gerealiseerd zien. Dit jubi leumjaar zullen gemeenten en andere organisaties financieel bijspringen om dit familiehuis tot stand te laten komen. Elektrische motoren met een niet-regel- baar toerental ondervinden geen hinder van 230 volt. Ze zullen alleen iets meer presteren: de stofzuiger zuigt harder. Bij apparaten die werken met een regel baar toerental, kan men zelf de snelheid instellen. Deze apparaten ondervinden ook geen hinder van een iets hogere spanning. Ruud en Gea Vis vertrekken met hun twee dochters op vrijdag 7 juli a.s. naar hun nieuwe onderkomen: Nes Ammim, Doar na Ashrat 25 225. Regelmatig is er behoefte aan gemoti veerde mensen die in Nes Ammim wil len werken. Voor meer informatie: Stichting Nes Ammim Nederland, Ja cob van Ruisdaelstraat 62, 3583 CG Utrecht. Tel. 030-512903. Er zijn diverse apparaten die met een vaste snelheid moeten lopen, zoals klokken, cassetterecorders, videorecor ders, cd-spelers. De snelheid is echter niet gekoppeld aan het niveau van de spanning, maar aan de frequentie van de wisselspanning. Die is 50 herz en blijft ook gewoon 50 herz. De klokken gaan dus niet vóór lopen. Ook voor de huisinstallatie heeft de aanpassing van de spanning geen gevol gen. Er hoeven geen leidingen, stekkers en stopcontacten te worden aangepast. daar nog eens een flinke schep bovenop en voordat het definitief is, gaat er al gauw een jaartje overheen”. Wat is Nes Ammim voor een dorp en wat gaat u er precies doen? ”Nes Ammim is een internationale, in terkerkelijke nederzetting in Noord-Is- rael, gesticht als een teken van solidari teit met Israel als volk, staat en tradi ties”. ”Op grond van het besef van medeve rantwoordelijkheid voor een eeuwe noude, negatieve houding over het Joodse volk, volgt zij gedurende ruim 27 jaar een nieuwe ingeslagen weg van respect en solidariteit. Iedereen kan daar in zijn eigen vakgebied werken. Ik doe dus hovenierswerk en verder doet iedereen alle voorkomende werkzaam heden". ”De bedoeling is om daadwerkelijk de techniek helpen bevorderen, vanwege hun achterstand en de oprukkende kon- kurrentie en op geestelijk niveau is het de bedoeling om de christenen en de Jo den dichter bij elkaar te brengen”. Ruud Vis heeft in Moerkapelle de Christelijke Basisschool doorlopen en ging daarna naar de Tuinbouwschool in Bleiswijk. In Rotterdam volgde hij de Hoveniersvakschool Ruim tien jaar lang is hij werkzaam ge weest bij plantencentrum Van der Spek in Zoetermeer en werkt inmiddels al weer zo’n vijf jaar bij ”De Zilverberk” in Zevenhuizen. De Zilverberk begon als klein winkeltje met stoffen en kleding. Een soort boe tiek. Een echte winkel voor vrouwen. Mannen vonden er doorgaans niets aan en bleven in de auto wachten tot vrouw lief uitgewinkeld was. Dat moest veranderen en in korte tijd kwamen er tuinmeubelen bij, gereed schap en speelgoed. De gedachte aan een bomenkwekerij groeide en Ruud Vis werd benaderd of hij dat misschien op zou willen zetten. ”Ik hou van uitda ging en dit leek me erg leuk”, zegt het ex-raadslid. emancipatienota, het gelijkwaardig- vendien levert een kinderdagverblijf Bij traditionele gloeilampen kan de le vensduur wel verkort worden door spanning van 230 volt. Gloeilampen gaan echter maar 1.000 branduren mee, dat is ongeveer één jaar. Als de span ning rond 2004 op gemiddeld 230 volt is gebracht, zijn alle huidige gloeilampen al vervangen. Wanneer consumenten straks gloeilampen gaan vervangen, kunnen zij het beste lampen kopen die geschikt zijn voor 230 volt. De moderne elektronische spaarlampen kunnen al tegen een spanning van 230 volt. Alleen wanneer langdurig een spanning van meer dan 240 volt optreedt, kan de le vensduur van de lamp verkort worden, dat zal echter nooit voor komen. Het is echter wel verstandig voortaan lampen te kopen die geschikt zijn voor 230 volt. Deze lampen zijn nu al verkrijgbaar. Elektrische motoren zijn er in twee soorten. Met een niet regelbaar toeren tal, zoals in de stofzuiger of bij de pomp van de koelkast. En met een regelbaar toerental, zoals in mixers en de meeste boormachines. Op dit moment halen schoolkinderen huis-aan-huis in Moerkapelle oude bat terijen op en het mag betwijfeld worden of kinderen - naast hun ouders de groot ste groep verbruikers - daarvoor de aan gewezen personen zijn. De NV Energie- en Watervoorziening Bowlen De Paddestoel Rijnland heeft in de laatste aandeelhou dersvergadering besloten de Raad van Commissarissen uit te breiden van 7 naar 11 leden. In dit district zijn voorgesteld als com missaris: de heer A. Meerburg, burge meester van Alkemade en de heer A.H. van Gent, burgemeester van Zevenhui zen. WADDINXVEEN - Voor volgend jaar en de jaren daarna heeft het kabi net een jaarlijks bedrag van 130 miljoen gulden uitgetrokken voor uitbrei ding van gemeentelijke kinderopvang. Als werkgevers, werknemers, ou ders en gemeenten aan de opvang van kinderen ook hun aandeel leveren In afwachting van het door het college van B. en W. toegezegde uitgewerkte plan over kinderopvangmogelijkheden in Waddinxveen heeft PvdA-fractie- voorzitter mevrouw A. Vermeij alvast een standpunt ingenomen om het col lege ’’alvast een eind op de goede weg te helpen”. Volgens haar wordt in dit Gouwedorp al jaren heengedraaid om de vraag of er in Waddinxeen een kinderdagverblijf moet komen en zo ja of die voorziening dan in de plaats van of naast het goedlo pende gastouderproject dient te ko men. ”Als je weet dat veel Waddinxveense kinderen in buurgemeenten en steden op een kinderdagverblijf zitten of op wachtlijsten staan, dan kun je deze vraag zonder meer met ja beantwoor den. Tevens tonen landelijke onderzoe ken een grote behoefte aan kinderdag verblijven. Dus ook voor Waddinx veen”, vindt Bep Vermeij. De PvdA in Waddinxveen heeft via een eigen nota al in 1981 de behoefte gesig naleerd. ’’Oprichting van een kinder dagverblijf naast het gastouderproject heeft onze voorkeur”, aldus de fractie voorzitter. ’’Ouders zijn dan in de gele genheid een eigen keuze te maken”. MOERKAPELLE - Moerkapelle’s PvdA-gemeenteraadslid Ruud Vis ver trekt volgende maand voor een periode van vijf jaar naar de internationale ne derzetting Nes Ammim in Noord-Is- raël. De geboren en getogen Moerkapelle- naar (31) ontving vorige week dinsdag avond bij zijn afscheid als gemeente raadslid uit handen van burgemeester A.W. Lips een stropdas met het wapen van Moerkapelle, een kadobon en een luchtfoto. Zijn vrouw Gea Vis (27) nam een prachtig boeket bloemen in ont vangst. De verhoging is volgens het Energiebe drijf Midden-Holland een gevolg van het Europese streven naar normalisatie van de netspanning. Nu worden er in Europa drie verschillende netspannin gen gebruikt: 220, 230 en 240 volt. In Europees verband is afgesproken de netspanning te normaliseren op 230 volt. De achtergrond daarvan is het wegnemen van handelsbelemmeringen. Zestien Westeuropese landen hebben inmiddels besloten de genormaliseerde Europese spanning in te voeren. De Nederlandse elektriciteits-distribu- tiebedrijven zijn gehouden deze nieuwe norm in te voeren. Tegelijk met de ver hoging van de spanning wordt ook een spanningsverbetering doorgevoerd. Hoewel de spanning nu nominaal 220 volt is, mag die naar boven en naar be neden 10 procent afwijken: de spanning mag variëren tussen 198 en 242 volt. Tij dens de invoering van 230 volt worden deze toleranties verminderd tot min 10 procent en plus 6 procent: de spanning mag dan nog variëren tussen 207 en 244 volt. Doordat de verhoging van de spanning over vijftien jaar wordt gespreid zal deze geen nadelige gevolgen hebben voor de consumenten. De verhoging wordt in een aantal stappen gereali seerd. De eerste stap volgt dit jaar, de laatste na 2004. Voor een spreiding over vijftien jaar is gekozen om hinder voor de consumenten te voorkomen. Omdat de elektrische apparatuur een gemid delde levensduur heeft van tien jaar, met uitschieters naar vijftien jaar, zal alle huidige apparatuur in 2004 volledig zijn vervangen door apparatuur die ge maakt is voor 230 volt. De spanningsverhoging wordt gereali seerd door het aanpassen van de span ningsverhoudingen in de transformator- huisjes. In landelijke gebieden zal bo vendien het net verzwaard worden door extra transformatoren en door zwaar dere leidingen. De verzwaring van het net is nodig om de vermindering van de toleranties mogelijk te maken. De berichten uit Israel zijn de laatste ja ren allesbehalve rooskleurig. Is dat het avontuur? ”Wij kennen Israel in het geheel niet. Voordat mijn vrouw en ik hier serieus op in gingen hebben wij heel wat ge sprekken gehad met mensen, die inmid dels werkervaring daar hadden opge daan en inmiddels weer zijn terugge keerd naar Nederland. Wij hebben dia series gezien van Israel in het algemeen en Nes Ammim in het bijzonder”. ’’Uiteindelijk stond ons besluit vast: Wij wilden dit heel graag. De sollicita tieprocedure neemt echter aardig wat tijd in beslag, de medische keuring doet U heeft een gezin met twee kinderen, die daar toch een gedeelte van hun schoolop leiding gaan volgen. Krijgen zij niet een enorme achterstand in vooral de Neder landse taal? ’’Integendeel zelfs. Onze kinderen zul len zelfs wat voor zijn op leeftijdge nootjes hier. Zij krijgen daar het nor male onderwijs, alleen wordt er op de school Ivriet, de landstaal, gesproken en onderwezen. De voertaal in het dorp is Engels. Maar 70% van de bewoners van het dorp is Nederlands, dus er wordt voldoende Nederlands gespro ken. Onze kinderen worden drietalig opgevoed”. ”De kinderen gaan ’s morgens naar school, ’s Middags is het te heet dus is er geen school, maar dan zullen zij in het dorp bijles krijgen in de Nederlandse taal”. ”De oudste dochter Tamara van 4,5 jaar begrijpt een heel klein beetje van de verre reis naar Israel, de jongste dochter Maruschka van 2,5 jaar is daar nog te jong voor. In Israel gaat Tamara naar de Khan (kleuterschool) en de jongste gaat naar de creche, want mijn vrouw werkt daar ook. In het dorp is een groot hotel en zij zal daar part-time gaan werken”. Gemeenten kunnen aanspraak maken op een aanvullende bijdrage via een tij delijke stimuleringsmaatregel. Op basis van het aantal woningen wordt voor elke gemeente een bedrag voor uitbrei ding van kinderopvang gerealiseerd. De gemeenten kunnen zelf uitmaken op welke wijze nieuwe kinderopvang wordt gerealiseerd. vang het beste wordt gegarandeerd en het geeft tevens uiting aan het feit dat wij als gemeenschap verantwoordelijk zijn voor elkaar. Als ouders overdag niet thuis kunnen zijn om de opvang te verzorgen hebben de kinderen recht op een veilig bestaan”, stelt Bep Vermeij ’’Veiligheid niet alleen in de zin van het voorkomen van ongelukken, maar ook in het vermijden van niet deskundige opvang. De ontwikkelingen van jon gens en meisjes tot gezonde en verant woordelijke volwassenen wordt niet al leen door fysieke gevaren bedreigd. Dat geldt zeker voor de eerste vier levensja- In het onderzoek van de KEMA zijn 21 apparaten aangesloten geweest op een spanning van 233 en 242 volt. Daaron der bevonden zich een badkamerka- chel, een keukenmixer, een naaima chine en een handslijpmachine. Uit het onderzoek is gebleken dat alle appara ten ruimschoots blijven voldoen aan de veiligheidseisen. Daarbij is vooral aan dacht besteed aan de extra warmte die zich kan ontwikkelen bij apparaten die bij een iets hogere spanning worden aangesloten. De NV KEMA heeft nog een tweede onderzoek verricht. Dat had betrekking op het verbruik van de huidige elektri sche apparaten bij een spanning van 230 volt. Daaruit is gebleken dat veel appa raten iets meer energie verbruiken, maar ook korter werken: de boorma chine boort iets sneller en heeft het gat eerder op de gewenste diepte. Het ho gere energieverbruik en het kortere werken vallen daardoor tegen elkaar weg. Het resultaat is dat er niet meer ki lowatturen gebruikt worden. (rib Rond de behandeling van de gemeente lijke emancipatienota is veel gezegd over de kinderopvang in Waddinxveen. CDA en VVD hebben in dat kader een voortzetting van het gastouderproject ten geen bijzondere gevolgen hebben. Over de invoering is en wordt over bepleit, omdat ze nog vraagtekens zet- ten achter de financiële haalbaarheid van een gewenst kinderdagverblijf. De PvdA houdt voorlopig stevig vast aan een kinderdagverblijf, omdat de so cialisten dit een betere vorm van kinde ropvang vinden, welke bovendien heel goed kan functioneren naast andere mogelijkheden voor kinderopvang. De verhoging van de netspanning zal geen noemenswaardige invloed hebben op de veiligheid van de consumenten, de levensduur van de elektrische appa ratuur en het verbruik van elektriciteit. Dat blijkt uit een onderzoek van de NV KEMA in opdracht van de VEEN heeft gedaan naar deze aspecten. Hieronder een korte opsomming van de belang rijkste conclusies daarvan. De opvang van kinderen geschiedt vol gens de PvdA op basis van wederzijds vertrouwen en intuïtie en niet op basis van professionaliteit. ”We vinden dat gastouderprojecten nu nog te veel de sfeer uitademen in de geest van: speel kameraadje voor mijn kind, ik heb toch niets te doen, het verdient wel leuk enz.”. ’’Professionalisering betekent ook dat een specifieke wens, zoals geen buiten landse kinderen, niet gehonoreerd wordt. Het Zweedse model van gastou derprojecten spreekt ons meer aan als een evenknie van het kinderdagverblijf. In Zweden krijgt een gastouder een be roepsopleiding van een half jaar, een echt dienstverband en een salaris dat ge baseerd is op het salaris van een kinder dagverblijf’. van mening dat daar de deskundige op- apparaten Er zijn twee soorten elektrische appara ten die een verwarmingselement heb ben. De ene soort wordt automatisch aa n en uit geschakeld door een thermo staat: een frituurpan, sommige kook platen, de boiler, het elektrische ka cheltje. De andere soort wordt na een ingestelde tijd uitgeschakeld, zoals bij andere soorten kookplaten. Door de spanning van 230 volt worden de temperaturen die de verwarmingsap paraten bereiken iets hoger. Dat kan ren, waarin het kind het meest ontvan- heidsprincipe kunnen praktiseren. Bo kelijk is voor indrukken die hij opdoet. V 1..~. U1..4 In deze levensfase van de gemeentelijke reële werkgelegenheid op 4

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 25