Kandidaat Gezien behoefte van eigen inwoners Gemeente Poort Scholen zoeken zwijgt over Waddinxveense M.J. Oosting naar Boskoop ’Waddinxveen aantrekkelijke gemeente in Groene Hart’ docenten en economisch gebondenen ra Conclusie Studie Kleikade Rondweg Voetbalvelden Tweede Bloksweg Nota Al aangegeven Pagina 13 Weekblad voor Waddinxveen-Woensdag 28 juni 1989 ■l. is® WADDINXVEEN/DEN HAAG - Er zijn de afgelopen vijftig jaar heel wat streekplannen en ruimtelijke structuurvisies door de provincie Zuid- Holland uitgebracht. Dat valt te lezen in het boekje ”Op zoek naar de kwaliteit van ruimtelijke plannen - 50 jaar streekplanwerk in Zuid-Hol land” dat gedeputeerde mevrouw L. Stolker (ruimelijke ordening) na mens de provincie heeft gepresenteerd. F 'SB V Op deze pagina woonimpressies uit de Zuidplas (Foto: Sjaak Noteboom). Waddmxveen: Jaarlijks geen 180 maar 230 huizen lange(re) termijn. streekplannen Boekje over halve eeuw WADDINXVEEN - Voor Waddinxveen is het aansluitend bouwen op de wijk Zuidplas - op het 18 hectare omvattende grondgebied dat van Van Leeuwen BV is aangekocht - de beste plek. Op die manier kan voorzien worden in de woningbehoefte tot het jaar 2000. Later zal verder gebouwd kunnen worden in het gebied tussen de spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn en de Tweede Bloksweg, de plaats waar ook het nieuwe woonwagen centrum komt. Deze navolgende woningbouwlokatie zal worden omslo ten door de ’’zuidelijke rondweg” van de Beijerincklaan naar het bedrijfs terrein Coenecoop. Waddinxveen vindt dat nu met voortva rendheid naar een nieuwe uitbreidings- locatie voor woningbouw moet worden gezocht, want Zuidplas is in 1991/1992 volgebouwd. De locatie dient van vol doende omvang te zijn om in de woning behoefte te kunnen voorzien tot het jaar 2000, zo wordt gezegd. Voor Zuidplas-extra wordt gekozen vanwege de aanwezige goede infra structuur waarmee een optimale benut ting en bereikbaarheid van voorzienin gen en van bedrijfspark Coenecoop (I) en II wordt bereikt; acceptabele afstan den ten opzichte van het centrumge bied; geen verontreinigende stoffen in de bodem; een goede grondslag; geen bebouwing aanwezig op de huidige lo- katie (lokatie is financieel haalbaar zo wel qua verwervings- als qua inrich tingskosten en het feit, dat het ’’aan breien” slechts enkele honderden strek kende meters betreft. V 1 Dat de keuze op langere termijn ten deert naar bebouwing zowel voor wo ningbouw als voor bedrijfsterrein op lo caties ten oosten van de Beijerincklaan moge evident zijn. In het midden wordt vooralsnog gelaten van waaruit met wo ningbouw moet worden begonnen: van noord naar zuid of van zuid naar noord De aanwezige glastuinbouw in dit ge bied en de financiële consequenties ver gen in dit verband nog een nadere inte grale studie, alvorens tot aan verant woord besluit kan worden gekomen. Overigens doet de vraag zich voor of het aantal woningen, dat gebouwd kan wor den in de ’’schil” aan de Wijk Zuidplas in voldoende mate kan voorzien in de woningbehoefte tot het jaar 2000. Een en ander zal eveneens nog nader moe ten worden onderzocht. De uitkomst daarbij zal tevens afhanke lijk zijn van de provinciale visie op de B- kern Waddinxveen. Om die reden is in dit kader tevens ingegaan op de ontwik kelingsrichting op lange(re) termijn. Tesamen met de aanwezige vleugel- structuur van Waddinxveen ten op zichte van het hoofdstation nabij het Centrum is gezocht naar symmetrie in afstand tot dit station. In de ontwikke- lingsschets is de huidige afstand station- noordwestvleugel, gespiegeld gedacht naar de zuid-westvleugel. Tesamen met de plaats van het zorgvul dig gekozen tracé van de zogenaamde Zuidelijke Randweg (Beijerincklaan- Coenecoop) levert dat een kader op voor de toekomstige ontwikkeling van Waddinxveen. De provincie hoopt met deze publicatie belangstelling te wekken voor de kwali teit die in ruimtelijke plannen als streekplannen verscholen kan zitten. Het boekje is zeker niet alleen gericht op vakbeoefenaars, maar ook op ieder een, in of buiten Zuid-Holland, die geïnteresseerd is in de relatie tussen ruimtelijke plannen en de tijdgeest. Het boekje is voor 19,90 te verkrijgen bij de Provinciale uitgeverij, Konings- kade 1, 2596 AA Den Haag (telefoon 070-116082) oof via de boekhandel. BOSKOOP - De Christelijke Gerefor meerde Kerk van Boskoop krijgt een nieuwe predikant: kandidaat M.J. Oos ting te Aal ten. Kandidaat Oosting komt in de plaats van ds. P.N. Ribbers, aan wie in ver band met ziekte vervroegd emiraat werd verleend. Kandidaat Oosting woont nu nog te Aalten, is gehuwd en heeft 4 kinderen (1 zoon en 3 dochters). Na de middel bare school studeerde hij aan de Hogere Landbouwschool. Na het vervullen van de militaire dienstplicht is hij 14 jaar werkzaam geweest als landbouwvoor- lichter (6 jaar bij een veevoederfabriek en 8 jaar bij de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, in het laatste geval als sociaal-economische voorlichter). Tijdens deze periode heeft hij een aan tal jaren de zaterdag-opleiding theolo gie gevolgd aan de Universiteit te Utrecht. Daar de roeping tot het ver richten van pastorale arbeid hem steeds duidelijker werd, heeft hij in oktober 1983 zijn baan opgezegd om aan de Theologische Hogeschool te Apeldoorn te gaan studeren. In februari 1987 legde hij zijn kandi- daats-examen theologie met goed ge volg af, en is sindsdien beroepbaar ge steld. In februari 1989 heeft de ge meente van Boskoop hem beroepen, welk beroep hij heeft gemeend aan te moeten nemen. In de tussenliggende periode na het kandidaatsexamen heeft kandidaat Oosting pastoraal werk ver richt in de gemeenten Veenendaal en Harderwijk. De bevestiging en intrede van kandi daat M.J. Oosting zal vrijdag 30 juni plaatsvinden in één dienst, welke wordt gehouden in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Men- delweg te Boskoop. Aanvang 19.30 uur. De bevestiger is ds. G. van de Groep, predikant te Aalten. De lokatie tussen de Piasweg en Klei- kade/Onderweg biedt op korte termijn evenmin soulaas. Deze lokatie is be perkt van omvang; slecht te ontsluiten en zal een toename van de - niet gewen ste - verkeersdruk geven op de Piasweg. ten belang zijn in de toekomstige ont wikkelingen èn de directe ligging naast Gezien het belang dat nationaal - blij kende uit de 4e Nota op de Ruimtelijke Ordening en het Struktuurschema Ver keer en Vervoer - en provinciaal wordt gehecht aan ontwikkelingen langs be staande infrastruktuur, ligt voor Wad dinxveen, na voltooiing van de ’’schil” aan de Zuidplas, een verdere ontwikke ling aan de zuid-westflank in de rede, niet alleen voor de woningbouw doch ook voor de werkgelegenheid. Bestaande infrastruktuur (de Beije rincklaan) en geplande infrastruktuur (de aanleg van de zuidelijke rondweg) kunnen daarbij volledig worden benut, als gevolg waarvan weinig extra ruimte beslag nodig is. In het kader van de ontwikkeling van (nieuwe) bedrijfsterreinen wordt Wad dinxveen met Gouda als één woon/ werkgebied aangemerkt. Gezamenlijk wordt reeds gezocht naar nieuwe loka- ties. De Goudse agglomeratie, waarvan Waddinxveen deel uitmaakt, is binnen de Randstad in het spanningsveld gele gen tussen de Utrechtse regio en de Haags-Rotterdamse regio. Gelet op de goede Waddinxveense in frastructurele (water, wegen en railver- bindingen), die van niet te onderschat- Waddinxveen vindt dat niet verder ge keken kan worden naar grote plekken voor woningbouw binnen de bebouwde kom van de gemeente, omdat die de ko mende tien jaar zeker niet beschikbaar zullen zijn. Hierbij kan gedacht worden aan de rioolwaterzuiveringsinstallatie in combinatie met de velden van voetbal vereniging WSE en de voetbalvelden van Be Fair en Waddinxveen. afgelopen jaren zijn forse investeringen gepleegd in de buitensportaccommoda ties (renovatie velden, aanleg van oc- fenvelden), terwijl voorts een toe komstvisie is aangegeven in de inmid dels vastgestelde Nota Buitensportac commodaties. Als gevolg van gebleken behoefte aan minder velden op termijn en daarmee gepaard gaande herschikking van gron den is in het gebied van de Sniepweg wel een tweetal bescheiden bouwlokaties voor de korte termijn beschikbaar ge komen. Een bestemmingsplan (herziening) is hiervoor momenteel in voorbereiding. Gelet op de in de nota weergegeven toe komstige ontwikkelingen zullen de hui dige sportaccommodaties eerst op lan gere termijn een alternatief kunnen vor men. Eén en ander zal (te zijner tijd) nader moeten worden onderzocht. Het boekje is het resultaat van een stu die, die planologen van de provinciale dienst Ruimte en Groen hebben ver richt. Zij hebben in de provinciale ar chieven gezocht naar materiaal om de geschiedenis van vijftig jaar streekplan nen te kunnen beschrijven. Voor Waddinxveen en omgeving zijn de streekplannen Rijn en Gouwe uit 1967, Zuid Holland Oost uit 1978 en Zuid- Holland Oost uit 1987 van belang. Die geschiedenis begint met het aller oudste Zuidhollandse streekplan: dat uit 1938 voor het eiland IJsselmonde. Vervolgens nemen de schrijvers de le zer mee op een reis door de tijd, waarin blijkt dat vooral in de jaren zestig een enorme hoeveelheid plannen voor Zuid-Holland is gemaakt. In die oude plannen overheerste nog de bouw van woonwijken, industrieterrei nen en wegen. Pas later, in de jaren ze ventig, kreeg de zorg voor milieu en na tuur een plaats in de streekplannen. De motie Borgman uit 1972, waarin de provincie afzag van de aanleg van de Leidse Baan, wordt als een keerpunt beschreven. In onze tijd probeert de Spreiding van sportaccommodaties wordt overigens wel gewenst geacht. De Denkbaar is voorts woningbouw te pro jecteren in het gebied gelegen tussen de spoorlijn en de Tweede Bloksweg (in het gebied waar ook de locatie voor het woonwagencentrum is geprojecteerd). Dit gebied is vooralsnog te beperkt van omvang om tot het jaar 2000 in de wo ningbehoefte te kunnen voorzien. De aanwezige glastuinbouw in dit gebied en de financiële consequenties die hiermee gepaard gaan om de lokatie te vergroten bieden op korte termijn weinig soulaas. Op lange termijn ziet de gemeente deze locatie overigens wel als mogelijke uit- breidingslocatie voor woningbouw. Ook is de bereikbaarheid in dit gebied van en naar het centrum slecht. Het onaantrekkelijk maken van deze ’’sluiproute” zal bij realisering van wo ningbouw in de driehoek Plasweg/On- derweg niet gemakkelijk zijn. Oplossin gen zijn slechts mogelijk door dc aanleg van een omleidingsweg via de polder WADDINXVEEN - Tenminste twee Waddinxveense scholen zijn op zoek naar nieuwe leerkrachten. De Stichting Katholiek Onderwijs St. Victor zoekt voor de Kardinaal Alfrink- school aan de Zuidplashof met ingang van 1 september 1989 een groepsleer- kracht voor de bovenbouw. De Kardinaal Alfrinkschool is een groeischool in Zuidplas met een forma tie van 6,5 en een leerlingenaantal van ongeveer 190. De Prof. Kohnstammschool voor open baar MAVO aan de Mauritslaan zoekt per 1 augustus een docent(e) muziek voor in totaal 15 lesuren. Hiervan zal 6 uur worden gebruikt voor het lesgeven aan de rooms-katholieke Don Bosco MAVO in Roclrnnn Vandaar dat voor de periode tot 2000 zichtbaar is wat nodig is om genoemdë mogelijkheden te benutten/versterken op basis waarvan besluitvorming kan plaatsvinden over de ontwikkelingsrich ting voor de woningbouw (na Zuid plas), voor de bedrijven (na voltooiing Coenecoop extra) etc. Tevens dient daarbij ingevolge het re centelijk geëvalueerde beleidspro gramma voor de raadsperiode 1986- 1990 rekening te worden gehouden met de prognoses uit het verkeerscirculatie plan èn dient te worden opgenomen een lokatie voor bovenwijkse groenstruc tuur ten behoeve van de wijk Zuidplas. In een uitgebreide nota heeft de ge meente Waddinxveen beschreven welke actuele ruimtelijke ontwikkelin gen gaande zijn in de diverse ruimte lijke sectoren op basis van vastgesteld beleid, en welke knelpunten zich daar bij voordoen, wat de ruimtelijke doel stellingen zijn voor de korte termijn (tot 2000) en wat nodig is om die doelstellin gen te realiseren, wat de vooruitblik is voor de Jangere termijn en wat nodig is om datgene te realiseren (voorbij 2000). Met de gemeentelijke nota wordt een korte procedure gevolgd, nu de ruimte lijke ontwikkelingsrichting op de korte termijn reeds uitvoerig is berproken in het kader van de laatste streekplanher- ziening. Volstaan is met behandeling van de nota in de raadscommissie voor de Ruimtelijke Ordening en Woningbouw en Bedrijfsterreinen en vervolgens door vaststelling (in de vorm van een inten tieverklaring) in de raad. Met het oog op de ruimtelijke ontwikkelingsrichting op lange(re) termijn zal nog een in spraakronde worden overwogen. elkaar van Waddinxveen en Gouda, ligt het voor de hand beide als één stede lijke zone te zien waarbij het van belang is dat de krachten worden gebundeld op de onderscheidene terreinen. Bij deze geconcentreerde ontwikkeling kan in overleg met alle betrokkenen een zo zorgvuldig mogelijk gebruik van de Achtcrof, een zowel door de gemeente gronden in het Groene Hart plaatsvin- den. De noodzaak van de aanleg van de ver bindingsweg tussen dc Zuidelijke Dwarsweg en de Beijerincklaan is aan getoond in het inmiddels vastgestelde verkeerscirculatieplan, deel autover keer. Voorts zal in het deel openbaar vervoer de wenselijkheid naar voren worden ge bracht van de aanleg/bouw van een derde N.S.-station. Ook vanuit dat ka der is het van belang niet alleen de ont wikkelingsrichting van de woningbouw ruimtelijke ordening, aldus de schrij vers, een gemiddelde te vinden tussen economische groei en milieubehoud. De streekplannen zijn flexibeler en meer gericht op uitvoering geworden dan voorheen. Het boekje (71 pagina’s) is rijk geïllu streerd met foto’s en afbeeldingen van plankaarten. Vooral de laatste, waar van er een aantal in kleur wordt gere produceerd, geven een goede indruk van de soms grote verschillen die er tus sen de plannen uit de diverse perioden bestaan. WADDINXVEEN - Waddinxveen voert volgens het college van Burge meester en Wethouders een actief be leid in de ruimtelijke relevante sectoren als wonen, werken, voorzieningen, ver keer, recreatie, landbouw sierteelt/glas- tuinbouw ca. Dit actieve beleid vindt zijn oorsprong in de uitvoering van beleidsprogram ma’s van uiteenlopende raadsperiodes. Waar bovengemeentelijke belangen in het geding kwamen zijn in goed overleg met het provinciaal bestuursafspraken gemaakt, die nader gestalte kregen in streekplannen en/of bestemmingsplan nen. Die beleidsruimte en het benutten daar van heeft erin geresulteerd, dat de ge meente Waddinxveen, een ontwikke ling heeft kunnen doormaken, die pas send is bij haar niveau. Daarmee is Waddinxveen geworden tot wat zij nu is: een aantrekkelijke woon- werkgemeente met een goed voorzie ningenniveau (scholen, sport, winkel voorzieningen, sociaal - culturele voor zieningen), gelegen in het groene hart van Midden-Holland, fysiek verbonden aan het stedelijk gebied van Gouda én centraal gelegen ten opzichte van de grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht. Waddinxveen wil deze uitstraling niet alleen behouden, doch tevens de moge lijkheden die zij, juist als gevolg vatl haar centrale ligging, in zich heeft om zich verder te ontwikkelen benutten qn versterken. als Provincie onaantrekkelijk geacht tracéc. Een beperkte ontwikkeling in zuid- wcstclijkc richting van dc Wijk Zuid plas biedt op dc korte termijn het beste perspectief. Dc lokatie - in handen van één eigenaar - heeft een om vang van 18 ha heeft goede ontsluitingsmogelijkhe- den naar het centrum en biedt tevens in beginsel de ruimte om gedurende een nader te bepalen aantal jaren in de wo ningbehoefte te voorzien. Voorts kan de wij kontsluitingsweg ver bonden worden met de nieuw aan te leg- op korte termijn te bepalen doch ook op gen verbindingsweg tussen het bedrijfs terrein Coenecoop en de Beijerinck laan, waarmee alsdan een goede ver- keeersstructuur tussen wonen en werken wordt bereikt. In het kader van de streekplanherzie- ning is van de zijde van de gemeente al in haar bezwaarschrift te kennen gege ven dat wat de ontwikkelingsrichting betreft wordt gedacht aan twee plek ken: öf een verdere uitbreiding van de wijk Zuidplas in zuidwestelijke richting (locatie ”Van Leeuwen”) öf de bebou wing van een gebied tussen de Piasweg en Kleikade/Onderweg. Van provinciale zijde is op die ontwik kelingsrichting niet ingegaan aangezien de beschikbare capaciteit ten opzichte van het aantal te realiseren woningen (9605) tot het jaar 2000 in haar visie vol doende is. Met het oog op de realisering van het gemeentelijk beleidsprogramma is thans binnen een besluitvormingspro ces gestart over de toekomstige ontwik kelingsrichting van Waddinxveen, waaronder die voor de woningbouw en bedrij fsterreinen WADDINXVEEN - De gemeente Waddinxveen laat in het midden of de polder Bloemendaal bij rijksweg A 12 (Den Haag-Utrecht) gebruikt zou kun- pen worden voor het realiseren van een bedrijfsterrein dat wel wordt aangeduid als de ’’Waddinxveense Poort”. Een studie zal moeten uitmaken of aan deze lokatie werkelijk behoefte is. Waddinxveen erkent dat in de regio grote behoefte is aan bedrijfsterrein yoor gebouwen met een kantooropper vlak van 3000 - 5000 m2, hoogwaardig en goed ontsloten. Meerdere malen is in uiteenlopende no tities van provincie en Kamer van Koophandel daarvoor de locatie in de polder Bloemendaal benoorden de A- 12 genoemd; een locatie overigens met een slechte grondslag en liggend in een gebied met een complexe landschappe lijke situatie. Thans wordt een studie verricht naar lo caties in het woon/werkgebied Gouda/ Waddinxveen die daarvoor kunnen worden aangewezen. Van de zijde van de groothandel en dis tributiebedrijven wordt belangstelling getoond voor vestiging op het veiling- terrein aan de Bredeweg. Begrijpelijk, aangezien dit terrein gunstig is gelegen ten opzichte van de rijkswegen A-12 (Den Haag-Utrecht) en A-20 (Rotter- dam-Gouda) en buiten de bebouwde kom. Het biedt, behalve voor distributiedoel- einden echter ook goede mogelijkhe den als nieuwe lokatie voor bedrijfster rein. De mogelijkheden tot een verdere ontwikkeling wordt thans nader onder zocht. De ontwikkelingsrichting van bedrijfs terrein Coenecoop II is opgenomen in het huidige streekplan. Een bestem mingsplan hiervoor is in voorbereiding. Op dit bedrijfsterrein ware kantoren vestiging, zij het incidenteel, ook moge- Hjkte maken. In Coenecoop II zal 16 ha. netto uitgeef- baar zijn. De verdere ontwikkeling van bedrijfsterrein zal mede afhankelijk zijn van beschikbaarheid aan bedrijfs terreinen elders in de regio en de afspra ken die hieromtrent op bestuurlijk ni veau (nog) zullen worden gemaakt. B. en W. vinden het van belang nu al de ontwikkelingsrichting aan te geven voor gen nieuw bedrijfsterrein na realisering van bedrijfsterrein Coenecoop II. ïn breder verband wordt thans behalve tiaar een locatie voor een hoogwaardig bedrijfsterrein, tevens gestudeerd naar alternatieve locaties voor handel en in dustriële activiteiten, als alternatief Voor de locatie ten westen van ’t Weeg- Om het wonen en werken zoveel moge lijk te concentreren langs bestaande in frastructuur ligt het voor de gemeente voor de hand de ontwikkelingsrichting mede hierdoor te laten bepalen. Een Ontwikkelingsrichting, die overigens eerder als zodanig was aangegeven in het voorontwerp van de streekplanher- ziening. - f i

Weekblad voor Waddinxveen | 1989 | | pagina 13